vistero
07.09.12,11:32
Dobrý deň! Chcela by som sa opýtať, plánujem založiť s.r.o. nemáte niekto skúsenosť pri zakladaní s.r.o. online, našla som aj firmu, ktorá to robí. je mi jasné , že sa ušetrí na poplatkoch, len neviem či je to spoľahlivé?? Konkrétne sa mi páči ponuka firmy sroonline z Košíc. Za Vaše odpoveďe Vám vopred ďakujem.

Ďalšie otázky prosím zadávať samostatne do rubriky
http://www.porada.sk/zalozenie-s.r.o.
cibka1
07.09.12,10:12
ahoj, aj môj brat zakladal sro cez sronline v júli, už je všetko vybavené a všetko prebehlo bez problémov
vrelo odporúčam!
vistero
07.09.12,10:26
ďakujem za odpoveď, ja som z Bratislavy , nemôžu byť problémy s tým, komunikovali osobne alebo stačilo cez telefon?
Economic
07.09.12,15:22
Pri elektronickom podávaní či žiadosti o vydanie Osvedčenia, alebo zápisu spoločnosti do OR nie je problém od kiaľ je klient.
cibka1
10.10.12,12:25
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o názor.

Talian (talianske občianstvo) žijúci na slovensku s partnerkou a dieťaťom (nie sú zosobáš. nemá prechodný ani trvalý pobyt na slovensku), by chcel založiť slovenskú sro, práce by sa vykonávali na slovensku aj v taliansku.
Čo potrebuje takýto zahraničný občan ak chce založiť slovenskú sro?
Economic
10.10.12,12:36
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o názor.

Talian (talianske občianstvo) žijúci na slovensku s partnerkou a dieťaťom (nie sú zosobáš. nemá prechodný ani trvalý pobyt na slovensku), by chcel založiť slovenskú sro, práce by sa vykonávali na slovensku aj v taliansku.
Čo potrebuje takýto zahraničný občan ak chce založiť slovenskú sro?

Nič naviac oproti slovenskej sro. Ak bude konateľ, bude potrebovať výpis z registra trestov z talianska úradne preložený do slovenčiny nei starší ako 3 mesiace + ostatné povinné dokumenty. Ak on bude iba spoločník a konateľ budeš napríklad ty, tak nič mimoriadne nie je treba, ani spomínaný výpis z RT.
cibka1
11.10.12,07:06
Ďakujem srdečne za rýchlu odpoveď.
Takže ak chce jednoosobovú sro, potrebuje ten výpis z registra trestov.
Ešte raz Ď.
zalobaba
11.10.12,07:13
Od 01.10.2012, ak má v SK pridelené DIČ, tak súhlas správcu dane, ak DIČ pridelené nemá, postačuje čestné prehlásenie.
Ericsoft
11.10.12,08:20
Tak pokračujeme ohľadom s.r.o. v tejto téme.. :)

Ja momentálne ako živnostník, v budúcnosti konateľ s.r.o., uvažujem či nechať po založení s.r.o. aj živnosť, alebo nie. Ide o to, že ako SZČO podávam daňové priznanie, využívam odpočítateľné položky na daňovníka, manželku, odvody, a z dane odpočítávam daňový bonus na 2 deti.

Ak zruším živnosť, a budem mať len s.r.o., budem musieť takisto robiť daňové priznanie, lebo z tej s.r.o. si budem vyberať peniaze, a potom si rovnako uplatním odpočítateľné položky, či daňový bonus?

Otázka je, či rušiť alebo nerušiť živnosť popri s.r.o.

Ďakujeeem
KEJKA
11.10.12,08:29
ak chceš toto všetko preniesť do sro, tak musíš mať zo sro príjem, musíš byť zamestnaný.
Ak si živnosť necháš, tak to vieš zoptimalizovať na nejaké minimálne dane a odvody, podobne ako doteraz. v sro nemusíš byť zamestnaný, vyberať peniaze budeš len ako podiel zo zisku, to je už zdanené, akurát budeš musieť zop sumy nad cca 339 EUR platiť odvody do ZP. Daňové priznanie robiť nebudeš.
Ericsoft
11.10.12,08:34
V s.r.o. nechcem byť zamestnaný. Živnosť by som používal na služby ktoré poskytujem (hlavný príjem - pravideľný) a s.r.o. budem prevádzkovať firmu s podobnou činnosťou ale tam mám aj výdavky aj príjmy, a ako píšeš vyberať budem len ako podiel zo zisku. Do ZP budem teda platiť aj za živnosť (ako doteraz) a aj z s.r.o.?
Daňové priznanie robiť nebudem, pre živnosť či s.r.o? Ja som v tom že budem robiť oboje :D
KEJKA
11.10.12,08:56
V s.r.o. nechcem byť zamestnaný. Živnosť by som používal na služby ktoré poskytujem (hlavný príjem - pravideľný) a s.r.o. budem prevádzkovať firmu s podobnou činnosťou ale tam mám aj výdavky aj príjmy, a ako píšeš vyberať budem len ako podiel zo zisku.
Do ZP budem teda platiť aj za živnosť (ako doteraz) ..........áno
a aj z s.r.o................len ak si vyberieš podiel na zisku vyšší ako cca 340 EUR, a to ti urobí RZZP zdravotná poisťovňa
Daňové priznanie robiť nebudem, pre živnosť či s.r.o? Ja som v tom že budem robiť oboje :D
áno, daňové priznanie za seba ako SZČO
a daňové priznanie za sro, ako samostatný právny subjekt, plus samozrejme všetky výkazy /súvaha, VZaS, Poznámky/
Economic
11.10.12,09:29
V s.r.o. nechcem byť zamestnaný. Živnosť by som používal na služby ktoré poskytujem (hlavný príjem - pravideľný) a s.r.o. budem prevádzkovať firmu s podobnou činnosťou ale tam mám aj výdavky aj príjmy, a ako píšeš vyberať budem len ako podiel zo zisku. Do ZP budem teda platiť aj za živnosť (ako doteraz) a aj z s.r.o.?
Daňové priznanie robiť nebudem, pre živnosť či s.r.o? Ja som v tom že budem robiť oboje :D


Daň ak ti vyjde budeš platiť v oboch, ale ZP v sro nemusíš, ak bude dodržaná výška príjmu ako píše KEJKA a ak nebudeš zamestnaný vo svojej sro.
Ericsoft
11.10.12,09:48
Takže je lepšie ponechať si aj živnosť ak som správne pochopil.:)

Ak si z s.r.o. nevyberiem podiel na zisku vyšší ako cca 340 EUR mesačne, tak za s.r.o. odvody do ZP platiť nemusím.. no ale tých 340 nieje veľa..

Teda v celkovom merítku ak dodržím ten limit výberu podielu na zisku tak by ma prevádzka s.r.o. nemala stáť nič navyše, nepočítam účtovné výkazy a podobné administratívne úkony. Samozrejme ak vyjde daň k zaplateniu v DP, tak to áno, s tým počítam.
Economic
11.10.12,10:11
Takže je lepšie ponechať si aj živnosť ak som správne pochopil.:)

Ak si z s.r.o. nevyberiem podiel na zisku vyšší ako cca 340 EUR mesačne, tak za s.r.o. odvody do ZP platiť nemusím.. no ale tých 340 nieje veľa..

Teda v celkovom merítku ak dodržím ten limit výberu podielu na zisku tak by ma prevádzka s.r.o. nemala stáť nič navyše, nepočítam účtovné výkazy a podobné administratívne úkony. Samozrejme ak vyjde daň k zaplateniu v DP, tak to áno, s tým počítam.

Áno môžeš si to fajn podeliť a tak eliminovať zisk....
Pozor podiel na zisku si nevyberáš mesačne. Podiel na zisku si vyplácaš po skončení účtovného roku, teda napríklad v marci za predchádzajúci rok.
ucetni_fantozzi
11.10.12,11:07
Ak si z s.r.o. nevyberiem podiel na zisku vyšší ako cca 340 EUR mesačne, tak za s.r.o. odvody do ZP platiť nemusím.. no ale tých 340 nieje veľa..

hm, no ta suma je rocne... :-)
Ericsoft
11.10.12,11:13
Aha.. :D dobrý vtip :D

Takže buď nájdem iný spôsob, alebo budem platiť odvody.

Môžem si fakturovať za služby z s.r.o na svoju živnosť, ktoré som pre tú svoju s.r.o. vykonal?
Economic
11.10.12,11:46
Aha.. :D dobrý vtip :D

Takže buď nájdem iný spôsob, alebo budem platiť odvody.

Môžem si fakturovať za služby z s.r.o na svoju živnosť, ktoré som pre tú svoju s.r.o. vykonal?

Toto svojim klientom nedoporučujem fakturovať zo svojej jednoosobovej sro na seba samého.

"ktoré som pre tú svoju sro vykonal ?" hádam ktorú si akože vykonal na zákazku FO pre FO, nie ? :D Toto radšej nekombinuj !
Ericsoft
11.10.12,12:05
FO - fyzická osoba? Takže zrejme je to nevhodné takto to riešiť. Nájdem ešte iný spôsob, dúfam :)

Ešte otázka k sídlu spoločnosti.. čítal som že to môže byť aj adresa trvalého pobytu, v mojom prípade byt v paneláku. Stačí súhlas spoluvlastníka, ale je potrebný súhlas ostatných majiteľov bytov vo vchode?
Mila123
11.10.12,12:10
FO - fyzická osoba? Takže zrejme je to nevhodné takto to riešiť. Nájdem ešte iný spôsob, dúfam :)

Ešte otázka k sídlu spoločnosti.. čítal som že to môže byť aj adresa trvalého pobytu, v mojom prípade byt v paneláku. Stačí súhlas spoluvlastníka, ale je potrebný súhlas ostatných majiteľov bytov vo vchode?

nemusí byť súhlas ostatných majiteľov bytov......stále sú neprajní ľudia, si neviem predstaviť riešenie situácie, keby že Ti babička nechce vydať súhlas, ako by si to riešil? alebo dlhodobo odcestovaní....čo v tom prípade.....
Economic
11.10.12,12:11
FO - fyzická osoba? Takže zrejme je to nevhodné takto to riešiť. Nájdem ešte iný spôsob, dúfam :)

Ešte otázka k sídlu spoločnosti.. čítal som že to môže byť aj adresa trvalého pobytu, v mojom prípade byt v paneláku. Stačí súhlas spoluvlastníka, ale je potrebný súhlas ostatných majiteľov bytov vo vchode?

FO = fyzická osoba áno

Tvoj byt v paneláku má majiteľa teba a možno manželku. Vy dvaja dávate súhlas. Ostatných vlastníkov ostatných bytov v paneláku sa to vôbec netýka. Týka sa to iba všetkých vlastníkov konkrétneho bytu. Čo keby ho vlastnila aj tvoja sestra napríklad. Musela by aj ona dať súhlas, čiže všetci vlastníci konkrétnej nehnuteľnosti.
Ericsoft
11.10.12,12:15
Ďakovala, takže s tým problém nebude. :)

Ešte stojím pred otázkou, byť či nebyť? :D No, teda skôr byť či nebyť platcom DPH?
Economic
11.10.12,12:24
A na kieho by ti bola DPH ? Kto sú tvoji koncoví zákzaníci ? Občania či firmy ? Ak firmy platitelia DPH, tak potom áno. Budeš k žiadosti dokladať Zmluvy alebo podnikateľský zámer + FA atď atď aby si vedel preukázať že vykonávaš už ekonomickú činnosť, čím viac tým lepšie. Ťažko ju dávajú....
Ericsoft
11.10.12,12:29
No aj firmy, aj občania, tak 50:50. Ale s máloktorou firmou mám zlmuvu. A pre vlastné potreby by som mohol nakupovať bez DPH, teda štát by mi ju vrátil, nie?
Economic
11.10.12,12:38
Tak to veľmi nie. pretože DPH si môžeš odpočítať z nákupov, ktoré ti slúžia na dosahovanie príjmov, musia jednoznačne súvisieť s tvojou podnikateľskou činnosťou. Nakupuješ všetko s DPH, len ak si platiteľ DPH a tovary a služby sú jednoznačne použité len na podnikanie, vtedy si ňou znižuješ svoju daňovú povinnosť.
Ericsoft
11.10.12,12:48
Áno, viem. Mal som na mysli notebook pre podnikanie, stierače na auto, pneumatiky, nový telefón, náplň do tlačiarne, regál do predajne a podobne..
Ale toto ešte prehodnotím, nechám si poradiť.
Economic
11.10.12,13:13
Áno, viem. Mal som na mysli notebook pre podnikanie, stierače na auto, pneumatiky, nový telefón, náplň do tlačiarne, regál do predajne a podobne..
Ale toto ešte prehodnotím, nechám si poradiť.
Notebook áno. stierače a pneu iba vtedy, keď máš vozidlo oznámené na DÚ, že ho využívaš na podnikanie a platíš DzMV. Telefon jasné.... aj to čo si uviedol....
Mila123
11.10.12,13:16
tie autosúčiastky aj v prípade, že napr. predávaš ojazdené autá a na niektorých vylepšuješ maličkosti (aby sa lepšie predávali)
Ericsoft
11.10.12,13:18
Áno, auto chcem nahlásiť a zaplatiť cestnú daň. Budeš si účtovať náklady na palivo, tuším je to 80%, lebo auto používam aj súkromne.
To s tou DPH ešte doriešim, poprípade aj dodatočne.
Mila123
11.10.12,13:19
Áno, auto chcem nahlásiť a zaplatiť cestnú daň. Budeš si účtovať náklady na palivo, tuším je to 80%, lebo auto používam aj súkromne.
To s tou DPH ešte doriešim, poprípade aj dodatočne.
auto zaradené do majetku sro, pri používaní na súkromné jazdy sa tomu zamestnancovi, konateľovi dodaňuje a dopoisťuje za každý i začatý mesiac 1% z OC MV......
Ericsoft
11.10.12,13:39
Môžem ťa poprosiť napíšeš to tak aby som pochopil? :)
Mila123
11.10.12,14:11
veľmi jednoducho.....ak nechceš platiť nepoužívaj auto zaradené do majetku sro na súkromné účely.......
Ericsoft
11.10.12,16:44
Uh ale to sa nedá, dochádzam denne za prácou do BA (50km), a aj v okolí za klientami, do skladov pre tovar a podobne, ale popri tom vozím rodinu kam treba, výlety a podobne, nové auto kupovať nebudem... :D alebo potom na firemnom rodinu voziť "nebudem".
martin33AA
12.10.12,07:38
ovšem bez zmluvného základu to nepojde § 132 odst. 2 Obch.zák. - žadné fiktivné fktúry a pod. tzv. "polorealné":-)
Economic
12.10.12,07:47
Uh ale to sa nedá, dochádzam denne za prácou do BA (50km), a aj v okolí za klientami, do skladov pre tovar a podobne, ale popri tom vozím rodinu kam treba, výlety a podobne, nové auto kupovať nebudem... :D alebo potom na firemnom rodinu voziť "nebudem".

Na miesto súkromnej jazdy vykážeš jednu pracovnú a bude to O.K.
Ericsoft
12.10.12,17:51
Takže s autom súkromne jazdiť "nebudem".
Sarlotka
13.10.12,12:58
ja to chapem tak ze auto vlastnis ako sukromna osoba... tym padom auto nebude v majetku sro a budes si uplatnovat nahrady za pouzivanie sukromneho vozidla na sluzobne ucely...

cize 0,183 Eur/ 1 km a spotreba PHM podľa poctu km a spotreby uvedenej v technickom preukaze..
v tomto pripade tiez sro zaplati dan z motorovych vozidiel

udrzba vozidla /opravy, kupa pneumatik a pod/ vsak nie je mozne davat do nakladov sro - v podstate amortizacia vozidla v dosledku vyuzivania na sluzobne ucely je zahranuta v tých 0,183 eur na km
Sarlotka
13.10.12,13:00
v prípade ze auto budes chciet zaradit do obchodneho majetku firmy bude potrebne urobit znalecky posudok na ohodnotenie vozidla...
Ericsoft
15.10.12,04:02
Auto mám momentálne na IČO ako živnostník.

0,183€ na km? Ja najazdím mesačne 2000km, tj. 366€.. :D + palivo 200€ to by bolo 566€mesačne to je nejaký blud, zrejme sú tam nejaké obmedzenia.
KatarinaNR
15.10.12,09:17
pomoooooooooooc niekto uzavrel moju obľúbenú tému zakladanie sro po novom,
k tejto téme mám otázky, aké doklady potrebuje spoločnosť, ktorá chce založiť spoločnosť, čiže jedna spoločnosť bude v spoločnosti jediným konateľom a spoločníkom. ďakujem za rady
KatarinaNR
15.10.12,09:29
ešte by som sa rada opýtala akým predmetom živnosti je možné vykonávať poľnohospodársku a rastlinnú a živočíšnu výrobu?
ďakujem
avalik
15.10.12,09:33
pomoooooooooooc niekto uzavrel moju obľúbenú tému zakladanie sro po novom,
k tejto téme mám otázky, aké doklady potrebuje spoločnosť, ktorá chce založiť spoločnosť, čiže jedna spoločnosť bude v spoločnosti jediným konateľom a spoločníkom. ďakujem za rady

obchodný zákonník:
§133 (2) Konateľom spoločnosti môže byť len fyzická osoba.
KatarinaNR
15.10.12,09:36
čiže spoločníci budú dvaja spoločnosť a fo a konateľom FO, ok pochopila som, ďakujem
a čo sa týka tej poľno-výroby?
ďakujem
KatarinaNR
15.10.12,09:40
našla som u obdobnej sro-čky poľnohospodárska výroba -rastlinná, do ktorej kategórií živností to patrí?
ďakujem veľmi pekne
avalik
15.10.12,09:50
našla som u obdobnej sro-čky poľnohospodárska výroba -rastlinná, do ktorej kategórií živností to patrí?
ďakujem veľmi pekne

do žiadnej - nie je to živnosť (v zozname odporucanych volnych zivnosti to mas hned na prvej strane v poznamke)

§3
(2) Živnosťou ďalej nie je:
e) poľnohospodárstvo a lesníctvo včítane predaja nespracovaných poľnohospodárskych a lesných výrobkov za účelom spracovania alebo ďalšieho predaja,
KatarinaNR
15.10.12,09:57
Dara a čo to potom je? na základe čoto je to možné vykonávať,
keď hneď prvá vo voľných živností je síce poľnohospodárske služby ale okrem vykonávania poľnohospodárskej rastlinnej a živočíšnej výroby a práve to ja potrebujem :-(
Sarlotka
15.10.12,10:02
Auto mám momentálne na IČO ako živnostník.

0,183€ na km? Ja najazdím mesačne 2000km, tj. 366€.. :D + palivo 200€ to by bolo 566€mesačne to je nejaký blud, zrejme sú tam nejaké obmedzenia.

nie je to blud...:)

je to v podstate tak ako pisete ked hovorite ze najazdite v mesiaci 2000 km
v nákladoch sro by bolo
2000 *0,183 = 366 + spotreba PHM, tú treba však počítať na základe spotreby uvádzanej v technickom preukaze (v meste sa moze zvysit o 40%) a ceny PHM na zaklade bločku (pripadne na základe statistiky ked ide o sukr. auto pouzivane v sro)

kedze sa vam to zda blud pozrite aj napr tieto temy ...:)
http://www.porada.sk/t83279-p2-sukromne-auto-na-sluzobne-ucely.html
http://www.porada.sk/t184732-pausalna-nahrada-na-pohonne-hmoty-zdanenie.html

pripadne opora v zákone o cestovných nahradach 283/2002 Z.z. § 7
Sarlotka
15.10.12,10:04
tiez nerozumiem preco je ta tema uzavreta...
avalik
15.10.12,10:07
Dara a čo to potom je? na základe čoto je to možné vykonávať,
keď hneď prvá vo voľných živností je síce poľnohospodárske služby ale okrem vykonávania poľnohospodárskej rastlinnej a živočíšnej výroby a práve to ja potrebujem :-(

pouzi google - das si zapisat do OR predmet cinnosti podla spolocenskej zmluvy
KatarinaNR
15.10.12,10:08
oki, čiže si "vymyslím" poľnohospodárska výroba a hotovo, je tam treba aj zodpovedného zástupcu, ak by si mi vedeľa bližšie poradiť bola by som ti veľmi povďačná, ale idem aj google pozrieť,
ďakujem krásne za rady
avalik
15.10.12,10:10
oki, čiže si "vymyslím" poľnohospodárska výroba a hotovo, je tam treba aj zodpovedného zástupcu, ak by si mi vedeľa bližšie poradiť bola by som ti veľmi povďačná, ale idem aj google pozrieť,
ďakujem krásne za rady

treba len to co uklada zakon
KatarinaNR
15.10.12,10:14
ešte sa opýtam tento nový súhlas DÚ treba len pre spoločníkov, alebo aj pre konateľa?
ďakujem
avalik
15.10.12,10:26
ešte sa opýtam tento nový súhlas DÚ treba len pre spoločníkov, alebo aj pre konateľa?
ďakujem

obchodný zákonník

§ 105b
Spoločnosť s ručením obmedzeným nemôže založiť osoba, ktorá má daňový nedoplatok.



o konatelovi sa tam nepise
Economic
15.10.12,11:01
No ani mňa uzavretie témy nepotešilo. No čo už. :)
K prvej otázke Katka. Ďalšou prílohou je rozhodnutie materskej sro (valné zhromaždenie), že založia sro na SK a s čím konkrétnym a kto bude konateľom + sa dokladá výpis z OR alebo obdobného registra preložený úradne do slovenčiny. V sro nesmie byť spoločníkom PO s jediným spoločníkom.

2. Do OR sa dáva zapisovať toto :
Poľnohodpodárstvo a lesníctvo včítane predaja nespracovaných poľnohospodárskych a lesných výrobkov za účelom spracovania alebo ďalšieho predaja. Toto nie je živnosťou.
Economic
15.10.12,11:10
Spoločník je tá dôležitá osoba.
KatarinaNR
15.10.12,11:36
čiže Vieri, jediný spoločník nesmie byť sro, musí byť spoločníkom ešte buď druhá sro alebo druhá FO?
dobre chápem?
Economic
15.10.12,11:39
V eseročke nesmie byť spoločník PO s jediným spoločníkom. 90 % môže mať tá sro a 10 % človek ako FO... Alebo ešte jedna iná SRO. Dobre chápeš.
KatarinaNR
15.10.12,11:47
Ďakujem veľmi pekne Vieri, ak k tomu príde, ešte sa potom detailnejšie opýtam na tie prílohy, lebo to som ešte nerobila, keď je aj spoločnosť spoločníkom :-)
Economic
15.10.12,15:59
Takže mám Súhlasy z DÚ aj na prevod obchodného podielu, aj k založeniu novej eseročky. DÚ ich vydávajú bez problémov. (všetci klienti boli v poriadku a nemali daňové nedoplatky) Pre zakladateľov cudzincov Súhlas vydáva ako príslušný pre cudzincov DÚ Bratislava.
Sarlotka
15.10.12,16:25
Zaujima ma, kto podaval ziadost v pripade vacsinoveho prevodu. SRo alebo Fo ktora ide vstupovat do spoločnosti a u ktoreho spravcu dane?
Mne toto este minuly tyzden povedat nevedeli.
Sarlotka
15.10.12,16:27
a este mohla by som sa opytat pre zaujimavost v suhlase prvozapis FO mate napisane aj konretnu sro do ktorej sa zapisuje ? a este mate tam potrvdenie ze FO nema danovy nedoplatok voci danovemu uradu (akoby vseobecne) alebo voci konkretnemu danovemu uradu u ktoreho si podaval ziadost?

dakujem za rady
Economic
15.10.12,17:01
a este mohla by som sa opytat pre zaujimavost v suhlase prvozapis FO mate napisane aj konretnu sro do ktorej sa zapisuje ? a este mate tam potrvdenie ze FO nema danovy nedoplatok voci danovemu uradu (akoby vseobecne) alebo voci konkretnemu danovemu uradu u ktoreho si podaval ziadost?

dakujem za rady


Áno v mojej žiadosti o Súhlas mám napísané, akú konkrétnu spoločnosť spoločník zakladá.
V potvrdení je nedoplatok v rámci celej SR. Oni majú databázu v rámci celej SR prepojenú.
Píšu tam takto : Súhlas so zápisom v obchodnom registri je udelený z dôvodu, že správca dane nemá voči daňovému subjektu daňovú pohľadávku a daňový subjekt nemá daňový nedoplatok.
Sarlotka
15.10.12,18:14
Áno v mojej žiadosti o Súhlas mám napísané, akú konkrétnu spoločnosť spoločník zakladá.
V potvrdení je nedoplatok v rámci celej SR. Oni majú databázu v rámci celej SR prepojenú.
Píšu tam takto : Súhlas so zápisom v obchodnom registri je udelený z dôvodu, že správca dane nemá voči daňovému subjektu daňovú pohľadávku a daňový subjekt nemá daňový nedoplatok.

No nie vsetky danove urady vydavaju takyto suhlas... ja som dostala celkom iny..
v suhlase nemam konkretnu sro ani ze nemam nedoplatok vramci celej SR len vramci daneho danoveho uradu..
Economic
16.10.12,04:21
No nie vsetky danove urady vydavaju takyto suhlas... ja som dostala celkom iny.. sama som zvedava ci mi orsr uskutocni zapis...alebo budem musiet riesit suhlas odznova...
v suhlase nemam konkretnu sro ani ze nemam nedopaltok vramci celej SR len vramci daneho danoveho uradu..

V tom nevidím problém. V Súhlase nemusí byť uvedené, že akú spoločnosť zakladá, ale dôležité je, že ako osoba nemá daňový nedoplatok.
Sarlotka
16.10.12,12:54
V tom nevidím problém. V Súhlase nemusí byť uvedené, že akú spoločnosť zakladá, ale dôležité je, že ako osoba nemá daňový nedoplatok.


no ja mam napisane ze nemam danovy neodoplatok voci konkretnemu danovemu uradu ...
Sarlotka
16.10.12,12:55
a rada by som sa este opytala na ten vascinovy prevod..

kto podava ziadost sro alebo FO? dakujem
Economic
16.10.12,14:19
a rada by som sa este opytala na ten vascinovy prevod..

kto podava ziadost sro alebo FO? dakujem

Obe FO aj prevádzajúci a aj nadobúdateľ.
Economic
16.10.12,14:21
no ja mam napisane ze nemam danovy neodoplatok voci danovemu uradu BA. ale vraj aj taketo suhlasy presli...z toho mi vyplyva ze sice voci danovemu urad Ba nemam, ale napr voci danpvemu uradu Banska Bystrica mat mozem, a ja si myslim, z orsr vyzaduje nie len potrvdenie z danoveho uradu, kde mam trvale bydlisko..


Súhlas bude v poriadku. Písala som už, že oni majú databázu prepojenú a kontrolujú ťa podľa rodného čísla ako osobu v ich jednotnom systéme. Bratislavák daniar vidí či nemáš nedoplatok napríklad na DÚ v BB.
Sarlotka
16.10.12,20:00
Obe FO aj prevádzajúci a aj nadobúdateľ.


dakujem toto som potrebovala vediet,
azeko
17.10.12,13:12
Súhlas bude v poriadku. Písala som už, že oni majú databázu prepojenú a kontrolujú ťa podľa rodného čísla ako osobu v ich jednotnom systéme. Bratislavák daniar vidí či nemáš nedoplatok napríklad na DÚ v BB.

Škoda že systém nieje dotiahnutý do tej miery, že si tu databázu vie pozrieť priamo sudca/VSÚ.

Môžem sa opýtať, ak chcem ohlásiť živnosť PO ktorá bude mať sídlo u spoločníka v mieste bydliska, ale prevádzku bude mať na inej adrese, čo všetko musím "naviac" doložiť živnostnenskému úradu? Dokladovať priestory nájomnou zmluvou, alebo súhlasom vlastníkov? Ďakujem a pekný deň prajem všetkým.
Economic
17.10.12,13:18
Škoda že systém nieje dotiahnutý do tej miery, že si tu databázu vie pozrieť priamo sudca/VSÚ.

Môžem sa opýtať, ak chcem ohlásiť živnosť PO ktorá bude mať sídlo u spoločníka v mieste bydliska, ale prevádzku bude mať na inej adrese, čo všetko musím "naviac" doložiť živnostnenskému úradu? Dokladovať priestory nájomnou zmluvou, alebo súhlasom vlastníkov? Ďakujem a pekný deň prajem všetkým.

K ohláseniu prevádzky nájomnú zmluvu nad rámec ostatných dokumentov.
Sarlotka
20.10.12,09:15
na stranke drsr info o suhlasoch + vzory žiadosti

www.drsr.sk

vydávaniu súhlasu správcu dane so zápisom do obchodného registra
V nadväznosti na legislatívnu zmenu Obchodného zákonníka bolo s účinnosťou od 1.10.2012
doplnené ustanovenie § 54 zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) v znení neskorších
predpisov týkajúce sa vydávania súhlasu správcu dane so zápisom do obchodného registra.
Podľa § 54 ods. 1 daňového poriadku správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, na
žiadosť daňového subjektu vydá do troch pracovných dní od podania žiadosti písomný súhlas so zápisom
v obchodnom registri, ak nemá voči daňovému subjektu daňovú pohľadávku a daňový subjekt nemá
daňový nedoplatok, ktorého výška v úhrne za všetky dane nepresahuje 170 eur; na tento účel sa za
daňový nedoplatok považuje aj daňový nedoplatok postúpený podľa § 86 na Slovenskú konsolidačnú
a.s., ktorý v čase vydania potvrdenia nezanikol.
· Kto žiada o udelenie súhlasu za účelom založenia spoločnosti a u ktorého správcu dane treba
žiadosť podať
Žiadateľom o súhlas je každý zakladateľ spoločnosti, t.j. tak fyzická osoba, ako aj právnická osoba.
O vydanie písomného súhlasu žiada daňový subjekt. Daňový subjekt je osoba, ktorej zákon o správe daní
(daňový poriadok) alebo osobitné predpisy ukladajú povinnosti alebo priznávajú práva.
Daňovým subjektom je aj zahraničná fyzická alebo právnická osoba, ktorej daňový poriadok alebo
osobitné predpisy ukladajú povinnosti alebo priznávajú práva.
Daňový subjekt podáva žiadosť u miestne príslušného správcu dane. Miestna príslušnosť správcu dane
sa riadi u fyzickej osoby miestnom jej trvalého pobytu a u právnickej osoby jej sídlom.
· Kto žiada o udelenie súhlasu za účelom zmien spoločnosti v obchodnom registri a u ktorého
správcu dane
V prípade návrhu na zápis zmeny v osobe spoločníka do obchodného registra pri prevode
obchodného podielu je spoločnosť s ručením obmedzeným povinná doložiť súhlas správcu dane, ak ide
o prevod väčšinového podielu. Väčšinovým obchodným podielom sa rozumie obchodný podiel, ktorý
vzhľadom na pomer hodnoty vkladu spoločníka k výške základného imania spoločnosti spoločníkovi
priznáva aspoň polovicu všetkých hlasov alebo obchodný podiel, s ktorým spája aspoň polovicu všetkých
hlasov spoločenská zmluva.
O vydanie písomného súhlasu môže žiadať:
· spoločnosť za spoločníka (prevodcu obchodného podielu), ako aj za nadobúdateľa obchodného
podielu,
· samostatne spoločník (prevodca obchodného podielu) a samostatne nadobúdateľ obchodného
podielu
Žiadosť je potrebné podať samostatne u miestne príslušného správcu dane spoločníka (prevodcu
obchodného podielu) a samostatne u miestne príslušného správcu dane nadobúdateľa obchodného
podielu.
· Aké náležitosti musí žiadosť obsahovať
Daňový poriadok nešpecifikuje náležitosti žiadosti pre udelenie súhlasu, preto je potrebné vychádzať
z ustanovenia § 13 daňového poriadku. Žiadosť sa posudzuje podľa jej obsahu, pričom z nej musí byť
zrejmé, kto ju podáva, v akej veci a čo sa navrhuje. Zo žiadosti musí byť zrejmé, že sa týka udelenia
súhlasu v zmysle ustanovenia § 105b, §115 a §117 Obchodného zákonníka. K žiadosti nie je potrebné
prikladať žiadne prílohy.
Ak bude mať žiadosť také nedostatky, pre ktoré nebude spôsobilá na prerokovanie, správca dane
vyzve žiadateľa na ich odstránenie podľa § 13 ods. 8 daňového poriadku. Ak žiadateľ nevyhovie výzve
v plnom rozsahu a v určenej lehote, bude sa považovať toto podanie za nepodané a správca dane túto
skutočnosť žiadateľovi oznámi. V tomto prípade musí žiadateľ podať novú žiadosť o udelenie súhlasu. Ak
žiadateľ výzve vyhovie v plnom rozsahu a v určenej lehote, správcovi dane plynie lehota na vydanie
súhlasu odo dňa, kedy budú nedostatky, ktoré bránili správcovi dane vybaviť podanie, odstránené.
· Akou formou je možné žiadosť podať
Žiadosť môže daňový subjekt podať písomne, alebo aj pri osobnej návšteve u správcu dane, t.j. ústne
do zápisnice.
· Ako postupuje správca dane v prípade, ak daňový subjekt má nedoplatok vyšší ako 170,- €
Správca dane vydá súhlas len vtedy, ak daňový subjekt nemá nedoplatok vyšší ako 170,- €, pričom
danú skutočnosť skúma ku dňu vydania súhlasu, t.j. v lehote 3 pracovných dní. V opačnom prípade bude
správca dane reagovať na žiadosť o vydanie súhlasu oznámením, v ktorom uvedie, že súhlas nevydá
z dôvodu nesplnenia podmienok pre jeho vydanie. Po zaplatení daňového nedoplatku je možné podať
novú žiadosť o udelenie súhlasu a správca dane bude opätovne na základe novej žiadosti posudzovať
podmienky pre vydanie súhlasu v lehote 3 pracovných dní od doručenia žiadosti.
· V ktorých prípadoch nie je daňový subjekt povinný žiadať o udelenie súhlasu správcu dane
Súhlas správcu dane sa nepredkladá, ak dochádza k prevodu obchodného podielu v rámci zrušenia
spoločnosti bez likvidácie v dôsledku zániku účasti spoločníka v spoločnosti, ani keď spoločnosť
nadobudne vlastný väčšinový obchodný podiel alebo ak spoločnosť prevádza vlastný väčšinový podiel.
Udelenie súhlasu správcu dane nie je potrebné ani voči zahraničnej osobe za účelom zmien spoločnosti
bez ohľadu na to, či je spoločníkom alebo nadobúdateľom obchodného podielu.
· Vydanie písomného súhlasu správcu dane so zápisom v obchodnom registri nepodlieha
správnemu poplatku
Sarlotka
20.10.12,09:17
vzory žiadosti

Vec: Žiadosť o vydanie súhlasu správcu dane so zápisom obchodnej spoločnosti do OR
podľa § 105b Obchodného zákonníka
Spoločnosť Alfa s r.o., IČO:.................., DIČ: ................., so sídlom Vodná 23, Nitra (resp.
Ing. Peter Kováč, nar. 10.10.1942, bytom Hlavná 130, Vráble), ako zakladateľ novej
spoločnosti s ručením obmedzeným, žiada správcu dane o vydanie súhlasu s prvozápisom
spoločnosti Beta, s r.o., so sídlom Mostná č. 5, Nitra do obchodného registra, nakoľko podľa
§ 105b Obchodného zákonníka spoločnosť s ručením obmedzeným nemôže založiť osoba,
ktorá má daňový nedoplatok.
..........................................


Vec: Žiadosť o vydanie súhlasu správcu dane so zápisom zmeny v obchodnom registri
podľa § 115 (resp. § 117) Obchodného zákonníka
Spoločnosť Alfa s r.o., IČO:.................., DIČ: ................., so sídlom Vodná 23, Nitra (resp.
Jozef Mak, nar. 26.4.1969, bytom Hviezdoslavova 15, Zlaté Moravce), za účelom zápisu
zmeny údajov do obchodného registra podľa § 115 (resp. § 117) Obchodného zákonníka
(opísať čo sa prevádza, z koho na koho), žiada správcu dane o vydanie súhlasu na zápis
zmeny v OR, a to v osobe:
prevodcu: Ing. Peter Kováč, nar. 10.10.1942, bytom Hlavná 130, Vráble
a
nadobúdateľa: Jozef Mak, nar. 26.4.1969, bytom Hviezdoslavova 15, Zlaté Moravce.
hornak.ebsr
21.10.12,18:20
Takže mám Súhlasy z DÚ aj na prevod obchodného podielu, aj k založeniu novej eseročky. DÚ ich vydávajú bez problémov. (všetci klienti boli v poriadku a nemali daňové nedoplatky) Pre zakladateľov cudzincov Súhlas vydáva ako príslušný pre cudzincov DÚ Bratislava.

Economic na cudzincov zakladateľov sa nevzťahuje vyhlásenie o tom, že im to legislatíva neukladá ? To je iba pri prevodoch ?

Pretože sa to nedá požiadať elektronicky tak je čudné kvôli tomu cestovať z Michaloviec do BA keď si to chce založiť maďar. Či ?
Economic
22.10.12,04:44
Economic na cudzincov zakladateľov sa nevzťahuje vyhlásenie o tom, že im to legislatíva neukladá ? To je iba pri prevodoch ?

Pretože sa to nedá požiadať elektronicky tak je čudné kvôli tomu cestovať z Michaloviec do BA keď si to chce založiť maďar. Či ?

Pri založení sro na cudzincov dáva Súhlas BA. Ja som to podala tu vo ZV na DÚ a oni to odstúpili do BA. Prišlo mi to poštou a prekvapivo rýchlo. Netreba nikam cestovať. Nechala som si to poslať priamo ku mne.
sushka
24.10.12,07:04
...no prvá odmietačka kvôli správcovi je na svete...VSÚ mi napísal, že "navrhovateľ nepredložil súhlas správcu dane (Colný úrad) so zápisom........"
Takže tie úvahy o tom, že správcom dane okrem daňového úradu môže byť aj niekto iný (napr. aj mesto - daň z nehnuteľností)...riešia aj na súdoch.
Prikladáte od 1.10.12 aj potvrdenie Colného úradu? Alebo Vám to akceptovali bez toho?
Idem sa teda na ten colný úrad informovať...snáď sú v obraze.
...dopĺňam, sú v obraze, visí im oznam na nástenke:) takže obdobný postup ako na daňovom úrade.
Economic
24.10.12,08:34
...no prvá odmietačka kvôli správcovi je na svete...VSÚ mi napísal, že "navrhovateľ nepredložil súhlas správcu dane (Colný úrad) so zápisom........"
Takže tie úvahy o tom, že správcom dane okrem daňového úradu môže byť aj niekto iný (napr. aj mesto - daň z nehnuteľností)...riešia aj na súdoch.
Prikladáte od 1.10.12 aj potvrdenie Colného úradu? Alebo Vám to akceptovali bez toho?
Idem sa teda na ten colný úrad informovať...snáď sú v obraze.
...dopĺňam, sú v obraze, visí im oznam na nástenke:) takže obdobný postup ako na daňovom úrade.

To čo tým ľuďom začalo prepínať ? Tiež mám taký prípad v KE. Od kiaľ je tá tvoja odmietačka ? V BB mi zatiaľ všetko prechádza s DÚ.
Tomuto hovorím BUZERÁCIA najvyššieho kalibru, veď sú prepojení !!!!!! Nemám slov ani ja...
sushka
24.10.12,09:42
Áno, Košice to boli,takže do Košíc na OR pre istotu aj súhlas Colného úradu...
Economic
24.10.12,12:36
Áno, Košice to boli,takže do Košíc na OR pre istotu aj súhlas Colného úradu...

Môj klient dnes v KE na Colnom úrade bol. Údajne sa už dohodli, že stačí Súhlas správcu dane, že to mu povedal človek na vrátnici.... :confused: Ľavá ruka nevie čo robí pravá.. alebo ako inak to mám povedať ?
sushka
24.10.12,12:45
Ja som tam volala (asi tiež na vrátnicu:))) a ten pán, ktorý to zdvihol, vedel o čom je reč, a čítal mi z pokynov, ktoré mal na nástenke, náležitosti žiadosti o súhlas... takže asi podobné požiadavky očakávajú, dokonca aj o žiadosti k výmazu vraj potvrdzujú (9,5 E kolok - neviem, či aj DÚ takto účtuje, nerobila som výmaz) ale v podstate to isté ako daňový úrad, teda žiadosť som sformulovala presne rovnako. Len mi nevedel povedať, či to vydajú do 3 dní...tak uvidíme..Keď to VSÚ požaduje, tak to dostane.
KatarinaNR
25.10.12,11:20
dievčence chystá sa na sro od nového roka niečo? resp.niečo nevýhodné? bola som na jednom stretnutí a tam to jedna právnička spomínala, že to bude od nového roka nevýhodnejšie, nechcela som sa pýtať "a byť blbá" :-) ale toto by ma fakt zaujímalo, lebo ja som nič nezachytila,
ďakujem
sushka
25.10.12,14:12
No nevýhodnejšie budú určite dane (z 19% stúpnu na 23% u všetkých právnických osôb) a zdravotné odvody z dividend (z 10% na 14%+zvýšenie max.vymeriavací základ). Jedno aj druhé je ešte, ako dobre registrujem, len na rokovaní v parlamente.
Čo sa týka Obchodného zákonníka prerokovaná je táto zmena
http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/uznesenie&MasterID=7715
ale s.r.o. a ich zakladania netýka...
KatarinaNR
25.10.12,14:25
áno o týchto dvoch zmenách som vedela,
to čo sa týka obchodného zákonníka je v ľudskej reči čo?? :-)
sushka
25.10.12,15:01
V "našej reči", asi hlavná vec, ktorá tam je obsiahnutá, je ustanovenie o obchodných záväzkových vzťahoch, kde štandardom by mala byť max. 60 dňová lehota splatnosti (ak je odberateľom štátny orgán, obec, VÚC alebo iný subjekt štátnej správy 30 dní), ale, s poznámkou, že...
...To neplatí, ak sa strany o dlhšej lehote splatnosti dohodnú a takáto dohoda nie je v hrubom nepomere k právam a povinnostiam vyplývajúcim zo záväzkového vzťahu pre veriteľa podľa § 369d...
teda reálne je možné dohodnúť aj dlhšiu splatnosť.
Nejedná sa o nič "prevratné", len o harmonizáciu so smernicami EÚ.
Ten odkaz som sem dala len preto, lebo keby bola nejaká zmena týkajúca sa s.r.o. po právnej stránke, asi by bola obsiahnutá v tejto navrhovanej novele Obchodného zákonníka, a tam nič týkajúce sa obchodných spoločností nie je.
Economic
26.10.12,12:50
Ja som zatiaľ nezachytila nič nevýhodnejšie, než zvýšenie dane z príjmu na 23 % a odvody z dividend. Podľa mňa SRO je stále výhodnejšia ako SZČO a odvody....
Ericsoft
27.10.12,16:28
Aha, takže daň z príjmu chcú dať pre s.r.o. na pevno na 23%? Pri s.r.o. to nebude nijak odstupňované že od akej sumy ako pri SZČO?
múza
29.10.12,10:12
ak v novozakladajucej sro budu spolocníci dvaja nemci tak staci poslat na OR cestne vyhlasenie??? alebo ziadat DU v BA potvrdenie aj ked na SK nikdy nevykonávali ziadnu ekonomickú činnosť. Dakujem za info.
Economic
29.10.12,10:43
Nie, cudzinci potrebujú súhlas správcu dane. Vydáva ho DÚ Bratislava. Mala som prípad čecha a poliaka spoločníkov. Prešlo to so súhlasom v OR.
múza
29.10.12,11:00
A colny urad pre cudzincov? treba ci netreba
Economic
29.10.12,11:10
A colny urad pre cudzincov? treba ci netreba

Dnes sa mali školiť správcovia, či bude stačiť iba DÚ, nemám info ako toto dopadlo.... Ale malo by stačiť z DÚ.
múza
29.10.12,12:13
Ako je to keby zakladajúce dokumenty boli podpísane na konzuláte SR, bude to akceptovať OR??? Aký je postup v takom prípade?
Economic
29.10.12,12:43
Ako je to keby zakladajúce dokumenty boli podpísane na konzuláte SR, bude to akceptovať OR??? Aký je postup v takom prípade?

Ak sú na dokumentoch podpisy overované mimo, mali by byť apostilované.
JankaO
29.10.12,12:56
Čo bude robiť OR OS, ak DÚ nevydá súhlas z dôvodu, že spoločník ako daňový subjekt nie je registrovaný na DÚ? Vydá len oznámenie, že súhlas nevydá.
Economic
29.10.12,13:07
Čo bude robiť OR OS, ak DÚ nevydá súhlas z dôvodu, že spoločník ako daňový subjekt nie je registrovaný na DÚ? Vydá len oznámenie, že súhlas nevydá.

Prevod nezapíše. Zmluva o prevode OP nenadobudne svoju platnosť.

§ 115 bod 10 Obch. zákonníka : Účinky prevodu nastávajú zápisom do obchodného registra. Ak nedostane súhlas, nedôjde k prevodu.
JankaO
29.10.12,13:10
Takže, ak spoločník je doteraz len zamestnancom a teda nie je ako daňový subjekt registrovaný na DÚ, tak nech sa má registrovať na DÚ (z dôvodu??? neviem akého) a potom mu DÚ vydá súhlas, že nemá nedoplatky?
Economic
29.10.12,13:15
Podstata je v tom, že sa posudzujú ako dlžníci osoby spoločníkov či ako FO alebo aj PO. Súhlas sa vydáva k osobe ako takej teda k r.č., aj keď sa mi do rúk dostali Súhlasy, kde bolo aj DIČ daňového subjektu.
Ak bol iba zamestnancom, nebol podnikateľom, nemá sa prečo registrovať, vtedy DÚ súhlas vydá bez problémov.
JankaO
29.10.12,13:18
Podstata je v tom, že sa posudzujú ako dlžníci osoby spoločníkov či ako FO alebo aj PO. Súhlas sa vydáva k osobe ako takej teda k r.č., aj keď sa mi do rúk dostali Súhlasy, kde bolo aj DIČ daňového subjektu.
Ak bol iba zamestnancom, nebol podnikateľom, nemá sa prečo registrovať, vtedy DÚ súhlas vydá bez problémov.
No práve že nevydal. Vydal len oznámenie ... cit:,..správca dane súhlas nemôže udeliť, nakoľko nie sú splnené zákonom stanovené podmienky pre jeho vydanie. (osoba, ktorá žiada o vydanie nie je evidovaná u správcu dane).
Economic
29.10.12,13:31
Ejha.... tak toto mi je novinka. Mám konkrétny prípad môjho muža, ktorý bol jediným spoločníkom v jednej firme, ktorú sme prepisovali na mňa a na dcéru. Je celý život iba zamestnaný tak ako píšeš. Súhlas dostal bez problémov v súlade s § 54 daňového poriadku.... Tiež nemal povinnosť sa registrovať... to je ktorý DÚ toto ?
Economic
29.10.12,13:40
Inak ešte taký poznatok, čítala som, že správcom dane je : Daňový úrad, obecný alebo mestský úrad, Colný úrad. K tomuto sa údajne dnes mali školiť a údajne v piatok nič nevydávali, lebo nevedeli či bude stačiť iba súhlas správcu dane, či aj colného úradu, alebo či aj obce (daň z nehnuteľností, za psa a podobne) Na svojej stránke ešte nič nezverejnili... Takže netuším... Dnes som bola v BB na jednej daňovej kontrole... no pracovníčky vedeli iba to, že súhlasy musia vydať do 3 dní ale inak ani zaťať... My musíme poznať všetky zákony, všetky §-y, no pracovníčky DÚ len časť zákona s ktorým ktorá konkrétne robí prosím pekne. Toto je vec, ktorá ma tak vytáča..... ale nezmôžem s tým vôbec nič bohužiaľ....:confused:
JankaO
29.10.12,14:03
Ejha.... tak toto mi je novinka. Mám konkrétny prípad môjho muža, ktorý bol jediným spoločníkom v jednej firme, ktorú sme prepisovali na mňa a na dcéru. Je celý život iba zamestnaný tak ako píšeš. Súhlas dostal bez problémov v súlade s § 54 daňového poriadku.... Tiež nemal povinnosť sa registrovať... to je ktorý DÚ toto ?
Ktorý DÚ - asi vieš, nebudem tu písať. Uvidím, či nepôjdem osobne, možno moje kúzlo zakúzli. :D Inak súdruhovia z NDR spravili riadnu chybu pri tom hľadaní istôt.
JankaO
29.10.12,14:07
Inak ešte taký poznatok, čítala som, že správcom dane je : Daňový úrad, obecný alebo mestský úrad, Colný úrad. K tomuto sa údajne dnes mali školiť a údajne v piatok nič nevydávali, lebo nevedeli či bude stačiť iba súhlas správcu dane, či aj colného úradu, alebo či aj obce (daň z nehnuteľností, za psa a podobne) Na svojej stránke ešte nič nezverejnili... Takže netuším... Dnes som bola v BB na jednej daňovej kontrole... no pracovníčky vedeli iba to, že súhlasy musia vydať do 3 dní ale inak ani zaťať... My musíme poznať všetky zákony, všetky §-y, no pracovníčky DÚ len časť zákona s ktorým ktorá konkrétne robí prosím pekne. Toto je vec, ktorá ma tak vytáča..... ale nezmôžem s tým vôbec nič bohužiaľ....:confused:
Presne toto ma tiež napadlo, keď som pred dvomi mesiacmi čítala novelu. Paragrafovo vzaté, nielen z DÚ by bolo treba súhlas.
Economic
29.10.12,14:21
Ktorý DÚ - asi vieš, nebudem tu písať. Uvidím, či nepôjdem osobne, možno moje kúzlo zakúzli. :D Inak súdruhovia z NDR spravili riadnu chybu pri tom hľadaní istôt.


Tak to ti poviem, že urobili... A kto vie či koníci nebudú pribúdať pri tomto systéme.. Škoda rečí.... kto chce klamať, spôsob si nájde... Tiež by som to išla riešiť osobne, verím, že ich presvedčíš a trošku aj svojím šarmom okúzliš... :) Však oni takýmto spôsobom znemožnili niekomu podnikať.... Takto by som na nich išla...
Economic
29.10.12,14:24
Viem viem... nie je ďaleko....
Economic
29.10.12,14:29
Presne toto ma tiež napadlo, keď som pred dvomi mesiacmi čítala novelu. Paragrafovo vzaté, nielen z DÚ by bolo treba súhlas.

Inak už skoro mesiac Súhlasy vydávali bez problémov DÚ. OR ich akceptovali bez problémov, aj keď znenia v nich sa rpznili trošíčku. V KE si niekto postavil hlavu a pýtal aj Súhlas Colného úradu. Klient tam išiel v stránkový deň a informátor ho nepustil ani na podateľňu, lebo že mal pokyn od riaditeľa (dostal info že sa to doriešilo) že údajne má stačiť súhlas správcu dane.... Len neviem ako to dopadne. V rámci zamietnutej námietky som to riešila Odvolaním, tak som sama až priveľmi zvedavá. No jedno je pravda. Prijmú zákony, než nabehli na vydávanie im trvalo, teraz než zase doriešia či od všetkých, či nie.... a čas beží... a oni sú poslední, koho inštruujú a hlavne vyškolia ako dávať súhlasy. Niekedy mám pocit, že ich ja sama musím presvedčiť, že mám pravdu... že to čo chcem žiadam právom...
sushka
30.10.12,10:59
No, ja som dnes dostala od košických colníkov "súhlas správcu dane so zápisom v obchodnom registri", mne bez problémov vystavili. Neviem, prečo nepostupujú jednotne.
A aby som bola presná, uvedená osoba, pre ktorú som súhlas žiadala, je fyzická osoba-len zamestnanec, nepodnikateľ, bez DIČ, takže tiež som bola na pochybách, či colnica takému subjektu súhlas dá. Na daňovom úrade nikto neriešil, či má pridelené DIČ alebo nie, súhlas vydali na druhý deň po podaní žiadosti.
...Ale čo ma "trápi" je, že som podala námietku, a na námietkovom formulári som dala dátum 31.10.2012 (dole na druhej strane sa to vypisuje), tak som to odoslala, a až potom som si všimla, že dnes je len 30.10 :)
Mám to poslať komplet ešte raz?
sushka
30.10.12,11:06
...ešte mi napadlo, bol na Národnej triede27? Lebo majú viac pobočiek v Košiciach, a toto riešia asi len na tejto adrese.
Economic
30.10.12,12:10
No, ja som dnes dostala od košických colníkov "súhlas správcu dane so zápisom v obchodnom registri", mne bez problémov vystavili. Neviem, prečo nepostupujú jednotne.
A aby som bola presná, uvedená osoba, pre ktorú som súhlas žiadala, je fyzická osoba-len zamestnanec, nepodnikateľ, bez DIČ, takže tiež som bola na pochybách, či colnica takému subjektu súhlas dá. Na daňovom úrade nikto neriešil, či má pridelené DIČ alebo nie, súhlas vydali na druhý deň po podaní žiadosti.
...Ale čo ma "trápi" je, že som podala námietku, a na námietkovom formulári som dala dátum 31.10.2012 (dole na druhej strane sa to vypisuje), tak som to odoslala, a až potom som si všimla, že dnes je len 30.10 :)
Mám to poslať komplet ešte raz?

To nie je problém ten dátum v námietke. Neprerábala by som to. Len teraz neviem ako dopadne môj klient. Ak máme rovnakú sudkyňu. Jemu ho nedali, ani ho nepustili na podateľňu a toto aj tvrdil v odvolaní a ty ho doložíš. Dala by som im sankciu týmto úradníkom za toto.
azeko
30.10.12,12:40
V prípade prevodu obchodného podielu potrebujem súhlas daňového úradu vydaný na spoločnosť (prevodca), alebo na vlastníka obchodného podielu fyzickú osobu spoločníka, ktorý je jediným spoločníkom? V ruke mám udelenie súhlasu v ktorom sa píše: Daňový úrad súhlasí so zmenou údajov v obchodnom registri týkajúcej sa právnickej osoby Alfa s.r.o. vydaný na žiadosť daňového subjektu Alfa s.r.o. . Ďakujem
Economic
30.10.12,12:48
Toto je to, čo riešime, alebo oni mali doriešiť, aby formulácie dávali rovnaké v BA a v KE a teda na celom území. Ten súhlas sa týka fyzickej osoby spoločníka ale môže byť spoločníkom aj právnická osoba. Ja osobne som už mala aj súhlas pre právnickú osobu vydaný, keď spoločníkom v inej sro bola iná sročka. Dali mi ho aj taký.
azeko
30.10.12,12:56
Pýtam sa lebo mi to nedáva zmysel, obchodný podiel prevádza fyzická osoba - jediný spoločník. Súhlas je udelený pre daňový subjekt Právnickú osobu v ktorej je spoločníkom. No a pod tým sa píše, že daňový úrad súhlasí zo zmenou údajov v obchodnom registri. Akceptuje takýto súhlas OR? Ďakujem
sushka
30.10.12,13:12
Ja mám sudcu, nie sudkyňu
sushka
30.10.12,13:14
Len sa opýtaj klienta, či bol na Colnom úrade na Národnej triede, lebo ako som písala vyššie, pobočiek majú v KE viac, ale na tej Národnej triede mi to bezproblémov v lehote 3 dní vydali.
Economic
30.10.12,13:19
Pýtam sa lebo mi to nedáva zmysel, obchodný podiel prevádza fyzická osoba - jediný spoločník. Súhlas je udelený pre daňový subjekt Právnickú osobu v ktorej je spoločníkom. No a pod tým sa píše, že daňový úrad súhlasí zo zmenou údajov v obchodnom registri. Akceptuje takýto súhlas OR? Ďakujem

Jasné mi je to. No mal to byť súhlas pre FO...
Keď oni sami nič nevedenia, kým ich nezaškolia.... :confused: To je na nervy s nimi
Economic
30.10.12,13:20
Sushka, tak to mi odľahlo že nemáme rovnakého sudcu... Neviem na ktorú pobočku som ho poslala, ja som zo ZV a kam šiel on neviem ale bude mi volať... Tak som zvedavá.... No a priznám sa, že mňa by nenapadlo, že tam máte viac pobočiek.
azeko
07.11.12,21:15
Podpisovali ste už niekedy dokument zo živnostenského registra, ktorý vám prišiel do e-desktopu vo formáte .zep svojím zepom? Mne prebehne podpis klasicky, akurát nevidím žiadnu zmenu na súbore ktorý som podpisoval, a aj pri overení podpisu to vypisuje iba pôvodného podpisovateľa. Alebo je možné podať na ORSR tento súbor podpísaný vedúcou ŽRSR?
Economic
08.11.12,04:56
Áno ja ho vždy podpisujem aj svojim ZEP.
hornak.ebsr
08.11.12,05:28
Aké máte posledné skúsenosti z OR KE ? Colná správa na Národnej triede ma pekne vyvesené, že súhlasy správcu dane vydáva DÚ za celé Finančné riaditeľstvo. Pri okienku povedali, že to už nevydávajú. A sudcovia na OR odmietajú všetko za radom (3 odmietnutia za posledný týždeň - 2 VŠÚ).
Economic
08.11.12,05:34
Aké máte posledné skúsenosti z OR KE ? Colná správa na Národnej triede ma pekne vyvesené, že súhlasy správcu dane vydáva DÚ za celé Finančné riaditeľstvo. Pri okienku povedali, že to už nevydávajú. A sudcovia na OR odmietajú všetko za radom (3 odmietnutia za posledný týždeň - 2 VŠÚ).


Potvrdzujem čo píšeš, KE sú výnimka na celom SR. Nikde inde CÚ nechcú, iba v KE.... Hrôza....
hornak.ebsr
08.11.12,05:38
Economic to je v poriadku, keď chcú byť zahrabaný papiermi tak v poriadku... Ale najhoršie na tom je, že to CÚ už nevydá. Oni o tom zjavne nevidia a stále to chcú... Mám podané 3 námietky s takýmto odôvodnením tak uvidíme či to budú akceptovať aspoň takto.
zalobaba
08.11.12,06:34
Potvrdzujem čo píšeš, KE sú výnimka na celom SR. Nikde inde CÚ nechcú, iba v KE.... Hrôza....

Orient....
azeko
08.11.12,09:15
Áno ja ho vždy podpisujem aj svojim ZEP.
A vidíš potom pri overení podpisov aj svoj podpis? Pretoze ja tam stále vidím len podpis pani z Živnostenského úradu. Predpokladám že nepoužívaš časové pečiatky.
KatarinaNR
08.11.12,10:01
dievčence živnostník chce sro a chce tam predmety podnikania ako má v živnosti, tie sú niektoré z roku 2001 a niektoré z roku 2006, poradíte, ktorými by sa dali súčasným nahradiť? ďakujem
tu sú pôvodné predmety
- predaj informačných systémov a technológií
- servis informačných systémov a technológií
- organizovanie reklavilikačných kurzov akreditovaných MŠSR
- obchodná a sprostredkovateľská činnosť s nehnuteľnosťami
hornak.ebsr
08.11.12,10:57
dievčence živnostník chce sro a chce tam predmety podnikania ako má v živnosti, tie sú niektoré z roku 2001 a niektoré z roku 2006, poradíte, ktorými by sa dali súčasným nahradiť? ďakujem
tu sú pôvodné predmety
- predaj informačných systémov a technológií POČÍTAČOVÉ SLUŽBY
- servis informačných systémov a technológií POČÍTAČOVÉ SLUŽBY
- organizovanie reklavilikačných kurzov akreditovaných MŠSR Vykonávanie mimoškolskej vzdelávacej činnosti
- obchodná a sprostredkovateľská činnosť s nehnuteľnosťami Sprostredkovanie predaja, prenájmu a kúpy nehnuteľností (realitná činnosť) - viazaná živnosť



V texte
Economic
08.11.12,13:26
Economic to je v poriadku, keď chcú byť zahrabaný papiermi tak v poriadku... Ale najhoršie na tom je, že to CÚ už nevydá. Oni o tom zjavne nevidia a stále to chcú... Mám podané 3 námietky s takýmto odôvodnením tak uvidíme či to budú akceptovať aspoň takto.

Ja som ešte ďaleeej.....Ja som už v štádiu zamietnutej námietky - teda Odvolania. Podali sme návrh na prvozápis SRO so súhlasom správcu dane. Jasná odmietačka, že chýba súhlas CÚ. Klient išiel na CÚ s tým, že ho nepustili ani do podateľne... Čiže nezískal Súhlas CÚ aj keď sa oň snažil ako vedel... Takže Odvolanie s tým, že nemá šancu ho získať. Potom tu kočka z KE písala, že dostala z CÚ Súhlas. Vyslala som klienta teda tiež po súhlas na CÚ. Doložil ho k Odvolaniu do konania dodatočne. Takže zatiaľ čakáme a čakáme.... Snáď to dobre dopadne. Zaslúžili by si "medajlu"....
Economic
08.11.12,13:30
A vidíš potom pri overení podpisov aj svoj podpis? Pretoze ja tam stále vidím len podpis pani z Živnostenského úradu. Predpokladám že nepoužívaš časové pečiatky.

Áno pri overení vidím oba podpisy.
riccado
08.11.12,13:33
Cerstva info. Odmietacka z OR Prešov, bez suhlasu Colneho uradu to vraj neide...
hornak.ebsr
08.11.12,13:48
Nonsens
azeko
09.11.12,06:00
K Colnému úradu nestačí napísať niečo takéto?

"Týmto čestne prehlasujem, že k zápisu do obchodného registra novozaloženej spoločnosti Alfa s.r.o., ktorej som spoločníkom a zároveň konateľom nemám povinnosť doložiť súhlas Colného úradu, ako správcu dane (§54 z.č. 563/2009 Z.z.), nakoľko nie som platiteľom žiadnej zo spotrebných daní ktoré podliehajú správe Colného úradu."
azeko
09.11.12,06:02
Áno pri overení vidím oba podpisy.
Áno už mi to ide. Problém bol v tom, že som mal nastavené ukladanie podpísaných súborov do toho istého priečinka ako pôvodný súbor. Je potrebné v nastaveniach zvoliť iné umiestnenie podpísaných súborov.
Economic
09.11.12,06:04
K Colnému úradu nestačí napísať niečo takéto?

"Týmto čestne prehlasujem, že k zápisu do obchodného registra novozaloženej spoločnosti Alfa s.r.o., ktorej som spoločníkom a zároveň konateľom nemám povinnosť doložiť súhlas Colného úradu, ako správcu dane (§54 z.č. 563/2009 Z.z.), nakoľko nie som platiteľom žiadnej zo spotrebných daní ktoré podliehajú správe Colného úradu."


Otázka by mala smerovať priamo na VSU alebo sudcu v KE .... nie na nás poraďákov... Oni o podaniach rozhodujú v OR tak ako rozhodujú a robia to čo robia.
Ja som jednej známej kočke na súde poslala Tlačovú správu finančného riaditeľstva a aj pokyn na stráne drsr.sk. Predpokladám, že si ho prečítali aj VSU, nakoľko u nás Súhlas CÚ nežiadajú a robia tak dobre podľa mňa. Urobila som to z taktického dôvodu :)
hornak.ebsr
09.11.12,06:06
Otázka by mala smerovať priamo na VSU alebo sudcu v KE .... nie na nás poraďákov... Oni o podaniach rozhodujú v OR tak ako rozhodujú a robia to čo robia.
Ja som jednej známej kočke na súde poslala Tlačovú správu finančného riaditeľstva a aj pokyn na stráne drsr.sk. Predpokladám, že si ho prečítali aj VSU, nakoľko u nás Súhlas CÚ nežiadajú a robia tak dobre podľa mňa.

Economic môžeš tú tlačovú správcu a pokyn hodiť sem na poradu ? Ja som si podal podanie na DRSR.sk aby sa mi na túto tému vyjadrili a pokiaľ bude vyjadrenie také ako oznamujú na CÚ tak to budem prikladať k prvozápisom. Aj keď tak skoro mi to určite nepríde.
Economic
09.11.12,06:07
Áno už mi to ide. Problém bol v tom, že som mal nastavené ukladanie podpísaných súborov do toho istého priečinka ako pôvodný súbor. Je potrebné v nastaveniach zvoliť iné umiestnenie podpísaných súborov.


Superky. Jasné, časom sa dajú vychytať všetky muchy aby to šlapalo ako má.
Economic
09.11.12,06:14
Informáciu k podávaniu žiadostí o vydanie Súhlasu nájdeš na stránke www.drsr.sk a tú tlačovú skúsim nejako priložiť, ak mi to pôjde...
hornak.ebsr
09.11.12,06:25
Informáciu k podávaniu žiadostí o vydanie Súhlasu nájdeš na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) a tú tlačovú skúsim nejako priložiť, ak mi to pôjde...

Tú informáciu som už dávno čítal myslel som skôr, že máš nejakú neuverejnenú... Nejaký metodický pokyn MFSR alebo niečo podobné. Ale tú tlačovú správu si rád prečítam, keď sa ti ju podarí nájsť.

Mňa stále rozčuľuje to, že v par. 54 daňového poriadku je uvedené : (1) Správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, ...

Nie "a" a naši košický sudcovia/VSÚ si to akosi neuvedomili (podľa mňa im to takto bolo nakázané).
Economic
09.11.12,06:39
Tú informáciu som už dávno čítal myslel som skôr, že máš nejakú neuverejnenú... Nejaký metodický pokyn MFSR alebo niečo podobné. Ale tú tlačovú správu si rád prečítam, keď sa ti ju podarí nájsť.

Mňa stále rozčuľuje to, že v par. 54 daňového poriadku je uvedené : (1) Správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, ...

Nie "a" a naši košický sudcovia/VSÚ si to akosi neuvedomili (podľa mňa im to takto bolo nakázané).

O toto som aj ja oprela moje odvolanie lebo je to ozaj rozdiel.... Kukni e-mail.
hornak.ebsr
09.11.12,06:57
Ďakujem
KatarinaNR
12.11.12,14:11
chcela by som sa opýtať, idem zakladať sro, ale klient to chce v predstihu, ale chce aby deň vzniku bol 2.1.2012, kde to doplním aby to bolo tak?
a chcem sa opýtať na predmet podnikania: Odborné poradenské služby pre uchádzačov a záujemcov o zamestnanie, je to viazaná živnosť, čo k tomu treba? a stačí ak živnosť bude takto uvedená aj keď nie je takto vo viazaných živnostiach?
ďakujem :-)
Economic
12.11.12,14:18
chcela by som sa opýtať, idem zakladať sro, ale klient to chce v predstihu, ale chce aby deň vzniku bol 2.1.2012, kde to doplním aby to bolo tak?
a chcem sa opýtať na predmet podnikania: Odborné poradenské služby pre uchádzačov a záujemcov o zamestnanie, je to viazaná živnosť, čo k tomu treba? a stačí ak živnosť bude takto uvedená aj keď nie je takto vo viazaných živnostiach?
ďakujem :-)


Do návrhu dáš dátum zápisu 2. 1. 2013 a podáš teraz

Odborné poradenské služby pre uchádzačov a záujemcov o zamestnanie vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa § 43 ods. 9 zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
KatarinaNR
12.11.12,14:22
ďakujem Vieri, pohotová ako vždy :-))
Jarka 1
12.11.12,14:28
A je v tom v reálnej praxi nejaký háčik s tým dátumom? Aký je rozdiel medzi 1.1. - tam je sviatok a 2.1. Má to na niečo vplyv? Ďakujem
Economic
12.11.12,14:32
Nie môžeš dať, či 1. 1. alebo 2.1. To je jedno. OR zapíše aj s dátumom 1. 1.
bibuskala
13.11.12,06:29
Našla som jedno zaujímave združenie pre podnikateľov, veľa aktuálnych info tam majú a jedno zo služieb ktoré poskytujú je založenie sro (http://podnikajme.com/pravo/zaciatok-podnikania/2012/09/27/zalozenie-s.r.o.-advokatom-za-300-eur!), ale priamo advokátom, predpokladám, že by mohli vedieť také tie právne vychytávky aj s tými potvrdeniami z daňového úradu a colného :-)
martinetto
13.11.12,07:41
Vychytávka z DU :-! - tu je -Daňové úrady začali min. štvrtok (8.1.) vydávať potvrdenia so spodným textom - Toto potvrdenie sa vystavuje pre dane, ktorých správcom je danový úrad, ako aj pre dane, ktorých správcom je colný úrad. Reálne najviac zo skúsenosti na tomto súhlase si potrpeli zo súdov v PO a KE. Podľa nich, im už toto nové potvrdenie bude stačiť, a nebudú zameitať tieto návrhy....
Economic
13.11.12,07:54
Vychytávka z DU :-! - tu je -Daňové úrady začali min. štvrtok (8.1.) vydávať potvrdenia so spodným textom - Toto potvrdenie sa vystavuje pre dane, ktorých správcom je danový úrad, ako aj pre dane, ktorých správcom je colný úrad. Reálne najviac zo skúsenosti na tomto súhlase si potrpeli zo súdov v PO a KE. Podľa nich, im už toto nové potvrdenie bude stačiť, a nebudú zameitať tieto návrhy....


Konečne sa niekto zobudil po jeden a pol mesačnom spánku....
zalobaba
13.11.12,11:49
A je v tom v reálnej praxi nejaký háčik s tým dátumom? Aký je rozdiel medzi 1.1. - tam je sviatok a 2.1. Má to na niečo vplyv? Ďakujem

V praxi je nevýhodné zakladať sro v takomto predstihu, lebo ak dáš zápis napr. k 01.01.2013, reálne sa k originálu výpisu dostaneš najskôr 02.01.2013 a následne si budeš musieť počkať na pridelenie DIČ, bez originálu výpisu nevieš založiť bankový účet, nevieš zamestnať ľudí atď. atď.
Economic
13.11.12,11:54
V praxi je nevýhodné zakladať sro v takomto predstihu, lebo ak dáš zápis napr. k 01.01.2013, reálne sa k originálu výpisu dostaneš najskôr 02.01.2013 a následne si budeš musieť počkať na pridelenie DIČ, bez originálu výpisu nevieš založiť bankový účet, nevieš zamestnať ľudí atď. atď.

Založiť sro teraz, vôbec nie je veľký predstih. Bude musieť podávať DP za rok 2012 a ak ju zapíšu 1.1. nebude musieť. Nie každá novo založená sro bude hneď od svojho začiatku zamestnávať ľudí.
zalobaba
13.11.12,13:02
Založiť sro teraz, vôbec nie je veľký predstih. Bude musieť podávať DP za rok 2012 a ak ju zapíšu 1.1. nebude musieť. Nie každá novo založená sro bude hneď od svojho začiatku zamestnávať ľudí.

....predpokladám však, že bude založená za účelom podnikania, čo je bez prideleného DIČ asi problém.....ak chce začať reálne podnikať v r. 2013, vyprodukuje za r. 2012 drobnú stratu (napr. zriaďovacími a inými výdavkami) a v r. 2014 pri podávaní DP za r. 2013 ju môže uplatniť a znížiť si tak ZP za r. 2013.
hornak.ebsr
19.11.12,08:35
Súrne !

Kto už podával na OR v XML ?
Aké formuláre používate ? http://www.justice.gov.sk/Stranky/Obchodny-register-SR/Informacie-k-elektronickym-podaniam.aspx Tie čo sú k dispozícií na webe sú iba na import do Qsignu.
Aký soft používate na vyplnenie formulárov ?

Mám jednu odmietačku, ktorá znie: Návrh bol podaný na nesprávnom tlačive (par. 28a vyhlášky MS SR č.25/2004 Z.z.)

§ 28a
Prechodné ustanovenie k úpravám účinným od 1. apríla 2012

Elektronická podoba tlačiva na podávanie návrhov podľa § 2 ods. 1 vo formáte RTF sa používa na podanie v elektronickej podobe do 31. októbra 2012.

Tá odmietačka mi neskutočne súri a neviem sa dopátrať k tomu ako to mám spraviť. Pretože v návode od MS SR nie je žiadna aplikácia na vyplnanie formulárov uvedená iba na podpisovanie. A kde tiež som sa nikde nedopátral k jednotlivým formulárom na stiahnutie v XML alebo niečom podobnom...

:'(
Economic
19.11.12,10:23
Súrne !

Kto už podával na OR v XML ?
Aké formuláre používate ? http://www.justice.gov.sk/Stranky/Obchodny-register-SR/Informacie-k-elektronickym-podaniam.aspx Tie čo sú k dispozícií na webe sú iba na import do Qsignu.
Aký soft používate na vyplnenie formulárov ?

Mám jednu odmietačku, ktorá znie: Návrh bol podaný na nesprávnom tlačive (par. 28a vyhlášky MS SR č.25/2004 Z.z.)

§ 28a
Prechodné ustanovenie k úpravám účinným od 1. apríla 2012

Elektronická podoba tlačiva na podávanie návrhov podľa § 2 ods. 1 vo formáte RTF sa používa na podanie v elektronickej podobe do 31. októbra 2012.

Tá odmietačka mi neskutočne súri a neviem sa dopátrať k tomu ako to mám spraviť. Pretože v návode od MS SR nie je žiadna aplikácia na vyplnanie formulárov uvedená iba na podpisovanie. A kde tiež som sa nikde nedopátral k jednotlivým formulárom na stiahnutie v XML alebo niečom podobnom...

:'(

XML formulár žiadny problém. Vždy do neho vchádzam cer www.orsr.sk. Vyplňujem ich už asi 3 mesiace a žiadny problém sa nevyskytol. Oni sa tie formuláre nesťahujú, len sa vyplní, uloží, podpíše a odošle.
hornak.ebsr
19.11.12,10:27
XML formulár žiadny problém. Vždy do neho vchádzam cer www.orsr.sk (http://www.orsr.sk). Vyplňujem ich už asi 3 mesiace a žiadny problém sa nevyskytol. Oni sa tie formuláre nesťahujú, len sa vyplní, uloží, podpíše a odošle.

Už som to našiel... Trošku som pozmätkoval pretože mi to hrozne súri a mám takúto prvú odmietačku.

Ale ďakujem za rýchlu odpoveď Vierka
sushka
19.11.12,11:04
Mám takýto problém. Zakladám lekársku s.r.o. Štandardne sa dáva k obligátnym prílohám aj licencia LEKOM (oprávnenie na vykonávanie funkcie odborného zástupcu s.r.o.) a povolenie VÚC na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia.
Otázka je, že lekár, ktorý takúto s.r.o. zakladá, nebude mať vlastnú ambulanciu (prevádzku), ale bude len zastupovať v ambulancii iného lekára, a teda to povolenie VÚCky si ani nevie vybaviť - povinnými prílohami sú tam nájomná zmluva, posudok z RÚVZ... a iné, ale keďže vlastné priestory nebude mať, tak to ani nemá...
Nemáte skúsenosť? Viacmenej si myslím, že len s licenciou (bez povolenia VÚCky) by to na registri neprešlo...
Economic
19.11.12,11:12
Mám takýto problém. Zakladám lekársku s.r.o. Štandardne sa dáva k obligátnym prílohám aj licencia LEKOM (oprávnenie na vykonávanie funkcie odborného zástupcu s.r.o.) a povolenie VÚC na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia.
Otázka je, že lekár, ktorý takúto s.r.o. zakladá, nebude mať vlastnú ambulanciu (prevádzku), ale bude len zastupovať v ambulancii iného lekára, a teda to povolenie VÚCky si ani nevie vybaviť - povinnými prílohami sú tam nájomná zmluva, posudok z RÚVZ... a iné, ale keďže vlastné priestory nebude mať, tak to ani nemá...
Nemáte skúsenosť? Viacmenej si myslím, že len s licenciou (bez povolenia VÚCky) by to na registri neprešlo...

Práve Licencia od VÚC je dokument, na základe ktorého mu zapíšu do OR predmet na zdravotnícku starostlivosť.
múza
19.11.12,12:14
Dobrý, vyplnovala som tlacivo na elektronicke podanie, po podpisani *zep sa mi format zmenil na *zepx? viete mi poradit pretoze tento podpisany subor uz neviem spätne otvorit....dakujem za skoru odpoved
Economic
19.11.12,12:20
Dobrý, vyplnovala som tlacivo na elektronicke podanie, po podpisani *zep sa mi format zmenil na *zepx? viete mi poradit pretoze tento podpisany subor uz neviem spätne otvorit....dakujem za skoru odpoved

Cez QSign - overiť dokument si ho dokážeš opätovne pozrieť...
Ak treba niečo opravovať, opravíš to v tom pôvodnom a uloženom.
múza
19.11.12,13:10
Viete mi poradiť? Do koľkých dní od podania námietky elektronicky (kvôli potvrdeniam z DU) príde odpoveď? A ak nepríde čo potom?
Economic
19.11.12,13:14
Viete mi poradiť? Do koľkých dní od podania námietky elektronicky (kvôli potvrdeniam z DU) príde odpoveď? A ak nepríde čo potom?


5 dní od pridelenia sudcu. Potom len Odvolanie podať, aj to už mám za sebou... bohužiaľ... Ale SP sa dá zachrániť tak.
múza
19.11.12,13:26
Tak to 5 dni už ubehklo, už mam z toho hlavu v smútku, pretože len to o tom viem, že to pojde podla občianskeho poriadku a samozrejme bez lehoty.....viete mi poradiť ako to vypísať, ešte som to nikdy nerobila a ako to urýchliť :((((( vopred veľka vdaka
Economic
19.11.12,13:28
Lehotu na rozhodnutie o námietkách môžu predĺžiť na 10 dní, netreba sa ľakať....

Už Odvolacie konanie nemá lehotu, to trvá dlhšie.
múza
19.11.12,13:35
takze ak rátam tak ta 10 dňová lehota (rátam len pracovné dni, uplynie zajtra) co mi doporučuješ? zájsť tam osobne? (námietky šli elektronicky) ci je všetko v poriadku? alebo čakať, ufff...
Economic
19.11.12,13:38
Na www.orsr.sk to nevidíš stále zapísané ? V Návrhu si mala vyznačené prevzatie osobne či poštou ? Ak osobne, zájdi tam.... Ak poštou, musíš počkať. príde ti rozhodnutie poštou teda.
múza
19.11.12,13:41
na orsr to nie je, tak teda počkám na to rozhodnutie v nádeji že bude kladne. I tak dakujem za pomoc a ochotu.
Economic
19.11.12,13:46
Budem držať palčeky, potom daj vedieť výsledok.
sushka
19.11.12,14:11
Práve Licencia od VÚC je dokument, na základe ktorého mu zapíšu do OR predmet na zdravotnícku starostlivosť.

Ďakujem, potrebovala som si to potvrdiť. Volala som aj na VÚC, takže je to tak. Licenciu na Lekárskej komore nie je problém získať, ale povolenie VÚC na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia áno, ak lekár nemá vlastné hygienou schválené priestory. Takže musíme hľadať inú alternatívu, s.r.o. to nebude.
hornak.ebsr
19.11.12,19:20
5 dní od pridelenia sudcu. Potom len Odvolanie podať, aj to už mám za sebou... bohužiaľ... Ale SP sa dá zachrániť tak.

Máš to za sebou ? A odvolanie prešlo ?
KatarinaNR
22.11.12,08:06
dievčence, ešte k tomu založenie sro a súhlasu správcu dane so založením, ak je fo živnostník, žiada o súhlas ako fo živnostínk, čiže s ič a dič? nežiada ako fo - občan ale ako fo - podnikateľ,
Ď
JankaO
22.11.12,08:18
Ďakujem, potrebovala som si to potvrdiť. Volala som aj na VÚC, takže je to tak. Licenciu na Lekárskej komore nie je problém získať, ale povolenie VÚC na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia áno, ak lekár nemá vlastné hygienou schválené priestory. Takže musíme hľadať inú alternatívu, s.r.o. to nebude.
Nejako sa mi to nezdá. Pokiaľ by malo ísť o zriadenie a prevádzkového zariadenia, tak áno, tam VÚC dáva povolenie, treba priestory a hygienu. Lenže existuje aj licencia L1, kde žiadateľ nechce si zriadiť a prevádzkovať vlastné zdrav. zariadenie, on bude pracovať v zariadení, na ktoré VÚC už povolenie vydalo a on bude poskytovať len seba ako lekára a služby bude zariadeniu fakturovať. Tam podľa môjho názoru VÚC ani nemá čo povoľovať. Licencia L1 je na účel: L1A – licencia na výkon samostatnej zdravotníckej praxe – tento typ licencie využije lekár, pokiaľ nemá a neplánuje mať svoje vlastné súkromné zdravotnícke zariadenie, ale bude poskytovať zdravotnú starostlivosť u iných poskytovateľov, ktorí už povolenie na prevádzkovanie zariadenia zdravotnej starostlivosti majú. Alebo bude poskytovať zdravotnú starostlivosť na inom mieste ako je zdravotnícke zariadenie.
Pri tejto licencie vzniká lekárovi povinnosť registrácie na daňovom úrade do 30 dní odo dňa právoplatnosti a vykonateľnosti Rozhodnutia o vydaní licencie.
Lekár si teda z príjmov z činnosti odvádza dane a platí si odvody. Služby fakturuje.
KatarinaNR
22.11.12,08:19
ešte by som sa chcela opýtať, súhlas sa žiada aj na kontaktom mieste? napríklad ak patrí do Vrábel tak vo Vrábloch alebo to musí v krajskom dú v tomto prípade Nitra? Ďakujem
hornak.ebsr
22.11.12,08:24
ešte by som sa chcela opýtať, súhlas sa žiada aj na kontaktom mieste? napríklad ak patrí do Vrábel tak vo Vrábloch alebo to musí v krajskom dú v tomto prípade Nitra? Ďakujem

Samozrejme aj na kontaktnom mieste.
KatarinaNR
22.11.12,08:34
ďakujem
KatarinaNR
22.11.12,08:35
a ak zakladá FO, ktorá je živnostníkom, ale sro zakladá ako FO, musí pri žiadosti o súhlas uviesť ico a dic zo živnosti?
Ď
hornak.ebsr
22.11.12,08:39
a ak zakladá FO, ktorá je živnostníkom, ale sro zakladá ako FO, musí pri žiadosti o súhlas uviesť ico a dic zo živnosti?
Ď

Nie nemusí, ale podľa toho čo som zatiaľ videl na súhlase potom DÚ uvedie aj DIČ pod ktorým je vedený. No nie stále.

Na žiadosť podľa vzoru FRSR stačí meno, priezvisko, trvalé bydlisko a dátum narodenia.
ucetni_fantozzi
22.11.12,08:39
ahojte, ako riesite suhlas spravcu dane z hladiska rychleho ziskania dokladu?
- vyziadat poslanie na adresu klienta (ktoreho sa potvrdenie tyka)
- poziadat spravcu, aby potvrdenie poslal splnomocnenej osobe
- osobne prevzatie

a ako rychlo to vybavuju? idem po case jednu zakladat, okres TO, som zvedavy co je nove...
hornak.ebsr
22.11.12,08:44
ahojte, ako riesite suhlas spravcu dane z hladiska rychleho ziskania dokladu?
- vyziadat poslanie na adresu klienta (ktoreho sa potvrdenie tyka)
- poziadat spravcu, aby potvrdenie poslal splnomocnenej osobe
- osobne prevzatie

a ako rychlo to vybavuju? idem po case jednu zakladat, okres TO, som zvedavy co je nove...

Keď to nie je v tvojom okrese tak môžeš poprosiť klienta aby si to vyzdvihol a zaslal ti to alebo naskenoval. Je potrebné napísať na žiadosť OSOBNÉ PREVZATIE a TEL. ČÍSLO na ktoré oznámia, že je to pripravené na vyzdvihnutie. (Keby si si to dal poslať poštou tak po spracovaní čakáš min. 3-4 dni na doručenie.)

DÚ to vydá do 3 pracovných dní avšak stále som to mal pripravené cca na druhý deň (aspoň v KE a PO).
Economic
22.11.12,15:19
a ak zakladá FO, ktorá je živnostníkom, ale sro zakladá ako FO, musí pri žiadosti o súhlas uviesť ico a dic zo živnosti?
Ď


Ja osobne pre klientov, ktorým žiadosť pripravujem, nedávam DIČ. Dávam iba dátum narodenia, resp. rodné číslo. Ale oni tam sami od seba DIČ fuknú aj IČO :) ak som už videla. ich súhlasy sa veľmi rôznia. Vôbec ich nerobia jednotne. Niekedy ani nedajú súhlas, ale napíšu že osoba nie je evidovaná. Toto mi už v OR prešlo bez problémov.
KatarinaNR
23.11.12,08:07
poraďáci, a keď je firma ktorá chce robiť archiváciu profesionálne???
aký je na to predmet?
hornak.ebsr
23.11.12,08:18
poraďáci, a keď je firma ktorá chce robiť archiváciu profesionálne???
aký je na to predmet?

Viď.

voľné živnosti 27.3 Správa registratúrnych záznamov bez trvalej dokumentárnej hodnoty
viazané živnosti 67. Správa registratúry
KatarinaNR
23.11.12,08:24
áno, ďakujem už mám napísané, len som potrebovala 100% istotu, že to je ono :-))
múza
23.11.12,09:12
Tak vo veci nie je stale rozhodnute? je to mozne? Viete mi poradit, poslat vzor ako vyzera take odvolanie ktoré by co najskor vybavili. Dakujem
múza
23.11.12,09:54
tak predsa som konecne dostala rozhodnutie samozrejme - uznesenie o zamietnuti namietok, viete mi poradiť ako postupovat dalej....(pre dvopj ruskych spolocníkov nestacil suhlas so zapisom z DU v BA chcu asi aj cestne vyhlasenie....
zalobaba
23.11.12,11:16
Už v pôvodnom odmietnutí mal OR presne špecifikovať dôvod odmietnutia a príp. aj spôsob, akým chybné podanie opraviť alebo doplniť.
Economic
23.11.12,11:51
Už v pôvodnom odmietnutí mal OR presne špecifikovať dôvod odmietnutia a príp. aj spôsob, akým chybné podanie opraviť alebo doplniť.


To teda mal, ale povedzme si pravdu, že 90% odmietačiek je postavených tak, že je tam napísané prečo to odmietajú a dosť a v mizivom % odmietačiek je napísané, že čo je treba doložiť, aby to akceptovali. No aj toto je naše súdnictvo.

Ja už môžem v prípade múzy konštatovať iba toľko, že je treba podať Odvolanie. Na toto nie je vzor, pretože každé je špecifické tým, čo vlastne neprešlo v OR a podobné ako samotná námietka a hlavne tu už treba doložiť všetko správne, teda aj Čestné vyhlásenia, že nemajú povinnosť dokladať Súhlasy. Ja osobne by som súdu vytkla v odmietnutí to, že v poučení v Odmietačke nebolo uvedené ako podanie napraviť...
Najhoršie je, že na rozhodnutie súdu o Odvolaní sa už nevzťahuje lehota ako pri podaniach v rámci OR a preto to môže trvať od nevidím do nevidím....
múza
23.11.12,11:55
mozem si to z niekym odkonzultovat/preverit (veci poslem mailom, to odvolanie i cestne prehlasenia). Velmi by mi to pomohlo bo....tu na OR v PO je to hruza des.....dakujem vopred za ochotu
múza
23.11.12,11:59
chceli dolozit suhlasy spravcu dane, dolozila som a teraz mi vytkli ze - "podľa § 11 ods. 2 písm. h) vyhl. č. 25/2004 Z.z. v znení vyhl. č. 291/2012 Z.z. k návrhu na zápis spoločnosti s ručením obmedzeným do obchodného registra sa okrem listín podľa § 4 prikladá súhlas správcu dane podľa osobitného predpisu alebo písomné čestné vyhlásenie zakladateľa, že nemá povinnosť podľa osobitného predpisu". sud nemal cestne vyhlasenia tak mi zamietol namietky.
Economic
23.11.12,12:00
chceli dolozit suhlasy spravcu dane, dolozila som a teraz mi vytkli ze - "podľa § 11 ods. 2 písm. h) vyhl. č. 25/2004 Z.z. v znení vyhl. č. 291/2012 Z.z. k návrhu na zápis spoločnosti s ručením obmedzeným do obchodného registra sa okrem listín podľa § 4 prikladá súhlas správcu dane podľa osobitného predpisu alebo písomné čestné vyhlásenie zakladateľa, že nemá povinnosť podľa osobitného predpisu". sud nemal cestne vyhlasenia tak mi zamietol namietky.


Tak mi to pošli na e-mail.... a do e-mailu poprosím aj kontakt na teba, poriešime to...
múza
23.11.12,12:05
prosim napis mi mail uz asi pre oci nevidim
Economic
23.11.12,12:08
vierka@economicsk.sk
múza
23.11.12,12:30
odoslane, este raz vdaka, este ma napadlo, ci by nebolo rychlajsie este raz podat navrh na zápis sro aj za cenu ze zaplatim este raz popatok lebo ked budem cakat od nevidim do nevidim tak neviem co je lepsie.
Economic
23.11.12,12:34
Aj to by mohlo byť, prejdeme si to spoločne po telefone, len mi ho musíš vziať... :)
KatarinaNR
26.11.12,07:16
ahojte dievčence,

chcela by som sa opýtať ohľadom archivácie a registratúry. Ide o to, že klient to chce robiť profesionálne, avšak viazanú činnosť správa registratúry nespĺňa vysokoškolské vzdelanie daného smeru, chcem sa opýtať čo všetko je možné robiť tou voľnou živnosťou správa registratúrnych záznamov bez trvalej dokumentárnej hodnoty, a mám jednu firmu, ktorá sa archiváciou a registratúrou zaoberá a nemajú medzi svojimi činnosťami správa registratúry ale majú tam, dlhodobá úschova registratúry nearchívnej povahy, môžem túto činnosť vpísať medzi činnosti, čo sa na ňu viaže?
Ď
Economic
26.11.12,07:31
ahojte dievčence,

chcela by som sa opýtať ohľadom archivácie a registratúry. Ide o to, že klient to chce robiť profesionálne, avšak viazanú činnosť správa registratúry nespĺňa vysokoškolské vzdelanie daného smeru, chcem sa opýtať čo všetko je možné robiť tou voľnou živnosťou správa registratúrnych záznamov bez trvalej dokumentárnej hodnoty, a mám jednu firmu, ktorá sa archiváciou a registratúrou zaoberá a nemajú medzi svojimi činnosťami správa registratúry ale majú tam, dlhodobá úschova registratúry nearchívnej povahy, môžem túto činnosť vpísať medzi činnosti, čo sa na ňu viaže?
Ď

K voľnej živnosti toto :

V rámci živnostenského oprávnenia je možné vykonávať správu iba tých
registratúrnych záznamov bez trvalej dokumentárnej hodnoty, ktoré vznikli z činnosti
zaniknutých, resp. zanikajúcich pôvodcov registratúry.
KatarinaNR
26.11.12,07:37
aha čiže firmy, ktoré končia alebo skončili
a Vieri čo je to za predmet, dlhodobá uschova registratúry nearchívnej povahy? je možné na základe tejto činnosti robiť "kvázi" úschovu dokumentov, stačí si túto činnosť napríklad dať, že valná hromada ju schvaľuje? či?
Economic
26.11.12,07:44
aha čiže firmy, ktoré končia alebo skončili
a Vieri čo je to za predmet, dlhodobá uschova registratúry nearchívnej povahy? je možné na základe tejto činnosti robiť "kvázi" úschovu dokumentov, stačí si túto činnosť napríklad dať, že valná hromada ju schvaľuje? či?

Možno v minulosti zapísali rôzne znenia, teraz treba vychádzať z aktuálnych zoznamov, ktoré sú k dispozícii. Dlhodobá úschova spadá podľa môjho názoru do tej viazanej : Správa registratúry.

Kukni do zákona o správe a registratúre, ak si na pochybách.

Vôbec mi nedáva logiku tvoja otázka že valné hromada ju schvaľuje... To má čo do činenia s predmetom podnikania ? Spoločnosť môže vykonávať iba činnosti, na ktoré má príslušné povolenie, teda Osvedčenie, Licencia, Rozhodnutie.... Valné zhromaždenie je z tohto pohľadu vôbec nie zaujímavé.

To akože ja som účtovníčka a rozhodnem sa v mojej eseročke, že idem byť aj zubárka. Myslíš, že stačí rozhodnutie valného zhromaždenia, že budem robiť zubárčinu ? Určite nie.
KatarinaNR
26.11.12,07:49
ďakujem Vieri
korduľa
05.12.12,12:56
mohli by ste mi prosim poradit. idem zalozit sro, ja budem spolocnik, otec konatel. kazdy mame ine bydlisko, sidlo firmy bude v mieste bydliska otca. moze vybavit zivnostensky urad on, alebo musim vsetky nalezitosti ohladne zalozenia sro riesit ja ako spolocnik?
pripadne bude stacit nejake splnomocnenie, aby vsetky veci mohol riesit on?
este by som si chcela potvrdit ci je spravne, ze nakolko bude jedna z cinnosti koncesia bude tiez konatel urceny ako zodpovedny zastupca, nemal by byt problem, ze nie je v pracovnom pomere.
dakujem
hornak.ebsr
05.12.12,12:59
1. Stačí keď pôjde na sídlupríslušný ŽÚ otec ako konateľ
2. Môže byť zodpovedný zástupca ak je konateľ a pritom nemusí byť v pracovnom pomere
korduľa
05.12.12,13:05
dakujem pekne
sushka
06.12.12,07:30
Vychytávka z DU :-! - tu je -Daňové úrady začali min. štvrtok (8.1.) vydávať potvrdenia so spodným textom - Toto potvrdenie sa vystavuje pre dane, ktorých správcom je danový úrad, ako aj pre dane, ktorých správcom je colný úrad. Reálne najviac zo skúsenosti na tomto súhlase si potrpeli zo súdov v PO a KE. Podľa nich, im už toto nové potvrdenie bude stačiť, a nebudú zameitať tieto návrhy....

Dostali ste v Košiciach už takéto potvrdenie? Dávam žiadosť v Košiciach, tak by som potrebovala vedieť, či mám rovno písať žiadosť aj pre Colný úrad.Vďaka.
Economic
06.12.12,07:35
BB už dáva takéto tiež. To im ale trvale hlupákom, kým sa ujednotili aby vydávali jednotné potvrdenia... a nešikanovali podnikateľov.

Toto je výborné znenie, prejde v OR.....
korduľa
06.12.12,08:29
to znamena, ze pred tym ako si idem zalozit sro /este pred tym ako idem na zivnostensky/ tak si vyziadam z DU toto potvrdenie?
Economic
06.12.12,08:34
Malo by to mať takú postupnosť... Mne sa napríklad páči taká veta v ZL, že k založeniu sro dal súhlas správca dane dňa xxxxx......

Ale keď napríklad vydajú súhlas so zápisom v deň vydania Osvedčenia, nič sa nedeje... :)
evuska
06.12.12,21:16
Dobrý aj ja by som sa chcela infomovať, Chcela by som založiť s.r.o. Mám kamennu predajnu s textilom. Chcela by som vedieť či ako jednoosobová sro môžem založiť sro a pracovať v nej ale neplatiť si odvody len raz ročne si vyplatiť zisk a to zdaniť a urobiť zdravotné odvody. Dakujem za odpovede
KEJKA
06.12.12,21:28
áno, môžeš.
ale sro chceš založiť ty ako osoba-spoločník-konateľ, tak?
evuska
07.12.12,05:27
áno. Chcem to urobiť ano tak ako hovoríš. Len neviem či tam môžem potom pracovať. Neviem či je to pre mna výhdoné. Teraz mám živnsoť a tie odvody ma ničia. A chcem sa ešte opýtať či pred založením sro musím mať všetky odvody vyplatené alebo ak mám splátkový tak sa dá splácať aj popri sro. Chcela by som to stihnuť ešte tohto roka aby to bolo. Dakujem pekne
Economic
07.12.12,05:53
áno. Chcem to urobiť ano tak ako hovoríš. Len neviem či tam môžem potom pracovať. Neviem či je to pre mna výhdoné. Teraz mám živnsoť a tie odvody ma ničia. A chcem sa ešte opýtať či pred založením sro musím mať všetky odvody vyplatené alebo ak mám splátkový tak sa dá splácať aj popri sro. Chcela by som to stihnuť ešte tohto roka aby to bolo. Dakujem pekne


Sro si môžeš založiť, môžeš pre ňu robiť a nie je povinnosť si vyplácať žiadnu odmenu.
Ak sa dohodneš s poisťovňou na splátkach, je to fajn nie je problém.
Každá osoba si musí však zdravotné poistenie platiť. Ako dobrovoľný nie je výhodné, lebo je to veľa. Ale napríklad 1/4 pracovný pomer, je výhodný pre Teba.
Keď budeš v sro zarábať viac, aj mzdu si môžeš dať vyššiu.
Ešte nezabudni, že sro ako spoločník môžeš založiť, ak nemáš daňový nedoplatok.
Dokladá sa súhlas správcu dane do OR.
evuska
07.12.12,06:06
Dakujem danový nedoplatok nemám. Len sociálka tam mám nejaký dlh. Preto som chcela vedieť či sa to dá spraviť aj pred tým ako dlh vyplatím lebo teraz ked zaplatím spravenie sro tak mi nezostatne. Ale chcela by som to ešte tohto roku aby nevymysleli nejaké nové podmienky. A ešte myslíte, že je to výhdnejšie ako mať živnosť? Dakujem za odpovede
Economic
07.12.12,06:08
Jasné, že sa to dá a ja myslím, že Ti odsúhlasia splátkový kalendár....
Môj osobný názor je, že SRO je výhodnejšia ako FO (a zvlášť keď si ako ja tomu hovorím v "dobrých číslach" keď Ťa začínajú odvody bičovať)
evuska
07.12.12,06:12
oni bičuju aj tie minimálne od nového roka 200 euri. To ked si predstavím ešte 35 rokov mi treba robiť ak nie viac. Ak si tie prachy hodím niekde na účet tak za 35 rokov budem milionár a nie minimlny dôchodok ak vôbec.
Economic
07.12.12,06:14
Zmýšľaš presne tak isto ja. Gratulujem !
Takže ako som Ti už napísala napríklad 1/4 pracovný pomer je veľmi výhodný, resp. nepravidelný príjem (ale to ešte musíme prekúmať, ako to bude fungovať v zmysle vyjadrení pána MIhála :) )
evuska
07.12.12,06:25
no dufam, že to nejako extra nepomení. Lebo ma porazí. Kolko asi tak výjde založenie sro. Mám ponuku od jednej známej čo by mi aj za pár šupov robila učto lebo ja toho vela nemám len nájom a faktury. Aby som vedela, či sa mi to oplatí. Eva
Economic
07.12.12,06:35
Podľa môjho odhadu aj do 350.- Eur to vyjde aj so súdnym poplatkom a všetkými správnymi poplatkami, ktoré sa eliminujú pri elektronickom podaní do OR aj ŽÚ.
hornak.ebsr
07.12.12,06:41
Podľa môjho odhadu aj do 350.- Eur to vyjde aj so súdnym poplatkom a všetkými správnymi poplatkami, ktoré sa eliminujú pri elektronickom podaní do OR aj ŽÚ.

Vierka, nad 300 € je cena roku 2010/2011... V dnešnej dobe googlu a strašne veľa výmyselníkov už začínajú ceny na 250 €. :mad:
Economic
07.12.12,07:12
Vierka, nad 300 € je cena roku 2010/2011... V dnešnej dobe googlu a strašne veľa výmyselníkov už začínajú ceny na 250 €. :mad:

Výmyselník a odborník sú dve rôzne veci. Inak čakám, kedy napíšu že robia zadarminko.
Niekedy tá lacnejšia varianta nie je najlepšia cesta. Každý má možnosť výberu.
A každý podnikateľ musí vedieť svoju cenu. Ja žijem z toho, čo si zarobím a preto pod cenu nejdem.

Okrem vyššie napísaného nikdy sa nikomu nevnucujem a moja práca nespočíva iba vo vyhotovení dokumentov, mnohokrát mi viac dá zabrať vysvetliť im a zodpovedať ich otázky ohľadom podnikania, ekonomiky a podobných vecí. Moje služby sú komplexné. Ovládam veľmi dobre ceny cez Google.. A každý si naozaj v dnešnej dobe môže úplne slobodne vybrať koho službu využije. Ja nepotrebujem blikajúce reklamy alebo banery (ktoré niekedy človeka otravujú) mne robí reklamu moja práca a samotní klienti, ktorí využili moje služby.
Nič nie je krajšie, ako keď sa ti napríklad po dvoch rokoch ozve človek, ktorému som napríklad založila sro, že či si na neho pamätám... že by to a ono potreboval prebrať alebo urobiť....a či môže prísť... Toto si cením viac ako samotnú odmenu. Vtedy viem, že to čo robím, robím správne. Keď je môj klient spokojný, som spokojná aj ja. A niekedy keď odchádzajú mi povedia, viete, prišiel som sem v takom strese a humbuku a odchádzam spokojný ako po nejakom relaxe. Na tých ľuďoch to vidno ako sú spokojní.... A ver, že spokojní klienti, radi povedia druhým o svojej spokojnosti. Toto si vážim najviac vo svojej práci.
Toľko na margo rôznych výmyselníkov.
Andka
27.12.12,08:55
Prosim Ta Economic, tiez mam s tymto problem. Subor ma priponu zepx, ked ho overim pise mi vo vysledku overenia neuplne overenie. pri stave podpisu mam "platny" a pri stave certifikacnej cesty "neuplne overenie". Certifikat mam platny, vsetko som nastavovala, jedine, co nemam je casova peciatka, ktoru ale na OR SR netreba. Je to kvoli tomu? A mozem poslat subor zepx na OR SR a spolahnut sa, ze im to overi uplne?
Economic
27.12.12,09:00
Časová pečiatka do OR nie je potrebná. Pokiaľ ti Návrh ako príloha ide do formulára na odoslanie pripojiť, jej koncovka je správna.
Andka
27.12.12,14:20
Dakujem, priloha zepx mi isla pripojit, ale stale si nie som ista, ci je podpis uplny a platny. Bez casovej peciatky si to totiz sama zjavne neviem overit.
Economic
27.12.12,14:23
Dakujem, priloha zepx mi isla pripojit, ale stale si nie som ista, ci je podpis uplny a platny. Bez casovej peciatky si to totiz sama zjavne neviem overit.

Jasné, je platný.
Magican
04.01.13,06:01
Dobrý deň prosím Vás ja by som sa chcel spýtať, či po založení sro elektronicky na orsr, treba ešte niečo poslať v papierovej forme do obchodného registru, napríklad zverejnenie zakladateľskej listiny a iné dokumenty, ktoré sa robia pri založení sro. Alebo keď vznikla sro, treba ju len prihlásiť na daň z príjmov na DÚ, a do obchodného registra sa už nič nerobí keď sro zapísali.

Ďakujem.
Economic
04.01.13,06:17
Ak sa Návrh so všetkými prílohami podáva elektronicky do oR, v papieri netreba už nič dokladať. Pokiaľ si nevyužil cez JKM daňovú registráciu, do 30 dní od zápisu sa musíš prihlásiť sám.
domenico.office
04.01.13,06:25
Vierka, nad 300 € je cena roku 2010/2011... V dnešnej dobe googlu a strašne veľa výmyselníkov už začínajú ceny na 250 €. :mad:


Dobrý deň prosím Vás ja by som sa chcel spýtať, či po založení sro elektronicky na orsr, treba ešte niečo poslať v papierovej forme do obchodného registru, napríklad zverejnenie zakladateľskej listiny a iné dokumenty, ktoré sa robia pri založení sro. Alebo keď vznikla sro, treba ju len prihlásiť na daň z príjmov na DÚ, a do obchodného registra sa už nič nerobí keď sro zapísali.

Ďakujem.


Tiež si asi využil služby výmyselníkov, ktorí to nedotiahli do konca?
Magican
04.01.13,06:29
Výmyselníkov? prečo? Ja som to robil sám a využil som pri tom elektronický podpis známeho. A ten scanoval všetko na orsr. A do orsr ma zapísali. A ako zistím či niečo náhodou nebolo podané elektronicky? Zatiaľ keď si dám orsr.sk tak pri sro nie je zobrazené v zbierke listín nič. A na daň z príjmu je už sro registrovaná, to som robil sám po zapísaní do orsr.

Ďakujem.
KEJKA
04.01.13,07:57
Výmyselníkov? prečo? Ja som to robil sám a využil som pri tom elektronický podpis známeho. A ten scanoval všetko na orsr. A do orsr ma zapísali. A ako zistím či niečo náhodou nebolo podané elektronicky? Zatiaľ keď si dám orsr.sk tak pri sro nie je zobrazené v zbierke listín nič. A na daň z príjmu je už sro registrovaná, to som robil sám po zapísaní do orsr.

Ďakujem.kým sa v Zb.listín niečo zobrazí, nejaký čas to potrvá. Ale nemaj strach, ak by nebolo podané všetko, čo malo byť, tak by sro zapísaná nebola. Zápis potvrdzuje, že papiere boli v poriadku.
Magican
04.01.13,09:36
Ok, ďakujem. Čiže po vzniku už netreba nič zverejňovať do obchodného registru, ak bola sro zapísaná? Už len potom ročné uzávierky? To je všetko čo treba posielať do obchodného registru? - len zverejňovanie uzávierok?

Ďakujem
KEJKA
04.01.13,10:04
ano, len tie, pokiaľ nebudú iné zmeny v sro - zmena konateľa, sídla, iných zapisovaných údajov.
a to podávanie RUZ do zbierky treba sledovať, lebo bolo plánované, že to budú robiť DU, ale asi ešte nie sú pripravení.
KatarinaNR
06.01.13,12:57
dievčence, len vás poprosím o odsúhlasenie prípadne doplnenie dokumentov, keď do jednoosobovej sro pristupujem spoločník,
- rozhodnutie jediného spoločníka o pristúpení nového a navýšení ZI
- úplné znenie spoločenskej zmluvy
- vyhlásenie správcu vkladu, že nový spoločník vložil a navýšil ZI
- vyhlásenie spoločníka (som sa dočítala, ale neviem aké),
- podpisový vzor nového spoločníka
ďakujem veľmi pekne
KatarinaNR
06.01.13,13:21
a teda ešte plnú moc
Economic
06.01.13,13:54
Súhlas správcu dane.
KatarinaNR
06.01.13,14:01
Vieri ďakujem veľmi pekne.
Ešte prosím ťa vyhlásenie spoločníka aké?
mohla by som poprosiť niekoho o vzor Vyhlásenia správcu vkladu, že nový spoločník vložil a navýšil ZI,
ďakujem
avalik
06.01.13,14:30
dievčence, len vás poprosím o odsúhlasenie prípadne doplnenie dokumentov, keď do jednoosobovej sro pristupujem spoločník,
- rozhodnutie jediného spoločníka o pristúpení nového a navýšení ZI
- úplné znenie spoločenskej zmluvy
- vyhlásenie správcu vkladu, že nový spoločník vložil a navýšil ZI
- vyhlásenie spoločníka (som sa dočítala, ale neviem aké),
- podpisový vzor nového spoločníka
ďakujem veľmi pekne

§143 OZ
(3) Záväzok na nový vklad sa preberá písomným vyhlásením, v ktorom záujemca, ktorý nie je spoločníkom spoločnosti, musí vyhlásiť, že pristupuje k spoločenskej zmluve; podpis záujemcu musí byť úradne overený.

- podpisovy vzor len ak je spolocnik ustanoveny do funkcie konatela (§3/1/e z.530/2003)
zalobaba
06.01.13,14:55
Súhlas správcu dane.

Súhlas správcu dane sa vyžaduje iba pri zakladaní SRO alebo prevodoch.....nie pri pristúpení nového spoločníka a navýšení ZI jeho novým vkladom.....

jedna rada pre teba: odpovedám, iba keď skutočne rozumiem tomu, čo píšem.....
avalik
06.01.13,14:59
Vieri ďakujem veľmi pekne.
Ešte prosím ťa vyhlásenie spoločníka aké?
mohla by som poprosiť niekoho o vzor Vyhlásenia správcu vkladu, že nový spoločník vložil a navýšil ZI,
ďakujem

napr. takto ... upravit na pristupenia spolocnika

http://www.firmy-sro.sk/vzory-zmluv/vyhlasenie-konatela-sro-o-zmene-rozsahu-splatenia-vkladu-a-zakladneho-imania/
KatarinaNR
06.01.13,15:01
vďaka
KatarinaNR
06.01.13,15:05
ešte taká podotázka, to vyhlasuje nový konateľ/spoločník?
avalik
06.01.13,15:13
ešte taká podotázka, to vyhlasuje nový konateľ/spoločník?

za spoločnosť koná štatutárny orgán - konateľ ... sposob je urceny v spolocenskej zmluve (§133 OZ) ... zverejnene v OR

§ 113
(1) Spoločník je povinný splatiť vklad za podmienok a v lehote ustanovenej zákonom, prípadne určenej v spoločenskej zmluve, najneskôr však do piatich rokov od vzniku spoločnosti alebo od jeho vstupu do spoločnosti alebo od prevzatia záväzku na nový vklad. Tejto povinnosti nemožno spoločníka zbaviť. Konatelia oznámia registrovému súdu bez zbytočného odkladu splatenie celého vkladu každého spoločníka.
Economic
06.01.13,15:39
Kati, to vyhlásenie robí ktorýkoľvek konateľ.

Vrátim sa ešte k mojej odpovedi, za ktoré mám od Žalobaby neužitočné.
A to iba preto, že sem chodia ľudia hlavne po rady a napíšem to tak, aby tomu hlavne oni rozumeli.
Na svojom tvrdení stále trvám, že treba doložiť súhlas správcu dane pre pristupujúceho spoločníka a to z nasledovného dôvodu. Berme fakt, že SRO teraz vlastní jeden spoločník a tento má 100 % obchodný podiel. Do spoločnosti pristupuje ďalší nový spoločník. Nech už má vklad akýkoľvek, obchodné podiely budú mať od momentu zvýšenia ZI obaja spoločníci. Teda tu dochádza v podstate k rozdeleniu 100 % obchodného podielu na dva menšie. (či 50:50, 30:70, 60:40, 90:10) Fakt je, že pôvodný obchodný podiel sa rozdeľuje na dva obchodné podiely vo výške u každého rôznej (neviem o aké navýšenie alebo pristúpenie sa jedná v konkrétnom prípade)

Ak Ťa,Kati žalobaba presvedčila, podaj to tak bez súhlasu správcu dane. No ja by som odmietnutie neriskovala, a pretože v sro nemôže byť spoločník, ktorý má daňový nedoplatok, ja by som pre nového spoločníka súhlas správcu dane doložila.
KatarinaNR
06.01.13,15:43
Vieri, ďakujem
zalobaba
06.01.13,15:47
pozri si príslušný zákon, nemáš tam oporu v tom, čo tvrdíš. Absencia súhlasu správcu dane, resp. čestného prehlásenia, pri takomto type zmeny, nebude dôvodom odmietnutia zo strany OR.
2weird2die
17.01.13,14:07
Dobrý deň, prosím o radu vo veci vyplnenia xml formulára pre zápis s.r.o. do OR.
uvedený príklad na stránke je mizerný, návod zas nepokrýva všetky možnosti a neodpovedá na niektoré otázky.

1. mňa konkrétne zaujíma, či do poľa "Navrhovateľ" zapisujem len seba, ako osobu splnomocnenú na elektronické podanie, alebo aj jediného spoločníka s. r. o.
2. predmetom podnikania je remeselná živnosť, na ktorej výkon bol ustanovený zodpovedný zástupca. uvádzam túto skutočnosť niekde vo formulári? (Ide o vedúceho v časti VI. 4?) - kde nájdem definíciu, toho, kto je vedúci, aká je jeho činnosť?
3. pridávam prílohy podľa vyhlášky 25/2004
a) podľa §4 - súhlas s užívaním nehnuteľnosti, splnomocnenie, notársky overený podpisový vzor (ods.5)
b) podľa §11 - zakladateľská listina, vyhlásenie jediného spoločníka, živnostenský list, vyhlásenie správcu vkladu
- teda spolu 7 príloh v mojom prípade

napadá Vás niečo, na čo som zabudol?
Economic
17.01.13,14:22
Dobrý deň, prosím o radu vo veci vyplnenia xml formulára pre zápis s.r.o. do OR.
uvedený príklad na stránke je mizerný, návod zas nepokrýva všetky možnosti a neodpovedá na niektoré otázky.

1. mňa konkrétne zaujíma, či do poľa "Navrhovateľ" zapisujem len seba, ako osobu splnomocnenú na elektronické podanie, alebo aj jediného spoločníka s. r. o.
2. predmetom podnikania je remeselná živnosť, na ktorej výkon bol ustanovený zodpovedný zástupca. uvádzam túto skutočnosť niekde vo formulári? (Ide o vedúceho v časti VI. 4?) - kde nájdem definíciu, toho, kto je vedúci, aká je jeho činnosť?
3. pridávam prílohy podľa vyhlášky 25/2004
a) podľa §4 - súhlas s užívaním nehnuteľnosti, splnomocnenie, notársky overený podpisový vzor (ods.5)
b) podľa §11 - zakladateľská listina, vyhlásenie jediného spoločníka, živnostenský list, vyhlásenie správcu vkladu
- teda spolu 7 príloh v mojom prípade

napadá Vás niečo, na čo som zabudol?

1. navrhovateľ : splnomocnená osoba
2. zodpovednú osobu nikde neuvádzaš 3 - súhlas s umiestnením sídla sa neoveruje + dolož LV
3. musí byť 8 príloh + plná moc na teba (ostatných 7 máš O.K.)
2weird2die
17.01.13,14:39
ďakujem
Karcsixyz
12.02.13,14:38
Zdravim. potrebujem poradit ci mozem mat zivnost medzi tym byt konatel a spolocnik v s.r.o kde niesom zamestnancom a este mat aj trvaly prac. pomer u inej firmy kde niesom ani spolocnik ani zakladatel?
Economic
12.02.13,14:52
Zdravim. potrebujem poradit ci mozem mat zivnost medzi tym byt konatel a spolocnik v s.r.o kde niesom zamestnancom a este mat aj trvaly prac. pomer u inej firmy kde niesom ani spolocnik ani zakladatel?

Môžeš mať živnosť
môžeš byť konateľ aj spoločník
môžeš mať aj pracovný pomer

Len ak ako spoločník alebo konateľ budeš poberať ďalší príjem, musíš sa prihlásiť na SP a ZP.
Karcsixyz
12.02.13,14:55
Na SP a ZP ma ma potom prihlasit zamestnavatel vo firme kde budem mat TPP vsak? Alebo musim potom platit odvody so SP a ZP sam za seba?
Economic
12.02.13,15:01
Hlavné poistenie SP aj ZP máš z pracovného pomeru. Prihlási ťa zamestnávateľ, ako SZČO si budeš možno dobrovoľne platiť ZP, aby si nemal veľký nedoplatok. Ako konateľ a spoločník nemusíš zatiaľ nič.

Ako SZČO kontaktuj svoju SP aj ZP, poradia ti úplne presne.
Karcsixyz
12.02.13,16:54
Tak teraz som nepochopil "ako SZČO si budeš možno dobrovoľne platiť ZP, aby si nemal veľký nedoplatok"
Nedoplatok kvoli comu? mozno to znie ako primitivna otazka ale som strateny ;)
Economic
12.02.13,17:02
Tak teraz som nepochopil "ako SZČO si budeš možno dobrovoľne platiť ZP, aby si nemal veľký nedoplatok"
Nedoplatok kvoli comu? mozno to znie ako primitivna otazka ale som strateny ;)

Zamestnávateľ za teba platiť.
Ale z príjmov zo živnosti, ktoré dosiahneš tiež sa platia odvody.
M3G
12.02.13,17:14
Neviete mi prosím povedať, aké obchodné meno a sídlo mám uviesť v priznaní, keď sa 2.1.2013 obchodné meno a sídlo zmenilo? Staré, platné k 31.12.2012 alebo nové, ktoré bolo platné od 2.1.2013?
Economic
12.02.13,17:31
Neviete mi prosím povedať, aké obchodné meno a sídlo mám uviesť v priznaní, keď sa 2.1.2013 obchodné meno a sídlo zmenilo? Staré, platné k 31.12.2012 alebo nové, ktoré bolo platné od 2.1.2013?

Aktuálne sídlo aj obchodné meno ku dňu podania DP a na príslušný DÚ DP podať.
múza
14.02.13,10:00
Ahojte, potrebujem poradiť. Jednoosobova sro si zvyšuje ZI z nerozdeleného zisku min.roka, pristupuje k nej spoločník (takže už bude dvoj osobova) a obchodný podiel budú mat rozdelený na 50:50. Viete mi poradiť postupnosť krokov ako to podať na OR a neriskovať odmietnutie? Súhlas správcu dane pre prevádzajúceho o nadobudajúceho spoločníka už vybavujem. Dakujem za ochotu a info.
Economic
14.02.13,11:22
Ahojte, potrebujem poradiť. Jednoosobova sro si zvyšuje ZI z nerozdeleného zisku min.roka, pristupuje k nej spoločník (takže už bude dvoj osobova) a obchodný podiel budú mat rozdelený na 50:50. Viete mi poradiť postupnosť krokov ako to podať na OR a neriskovať odmietnutie? Súhlas správcu dane pre prevádzajúceho o nadobudajúceho spoločníka už vybavujem. Dakujem za ochotu a info.


No toto je pre laika dosť komplikovaná zmena. Jednotlivé dokumenty treba precízne spracovať, so všetkým čo k tomu treba.
Dá sa to všetko jedným valným zhromaždím urobiť. No celé znenie zápisnice, sem nemôžem dávať...
Economic
24.02.13,08:31
Kejka, neviem kde sa stratila tvoja otázka, ale ten formulár má iné meno napríklad FUPS, FUZS a podobne. ukladá to tam, kde ti ukladá všetky stiahnuté veci.
A načítaš si ho tak, že si otvoríš nový čistý formuár a vytiahneš si ho (vyhľadáš) z toho miesta kde ti ho uložilo) Formuláre potom čísľuje poradovým číslom, ja keďže podávam veľa vecí, tie poradia si značím do tabuľky, aby event. odmietačka bola pre mňa jednoduchá a aby sa do neho ľahko dostala bez zbytočného preklikávania.