zeel
21.09.04,09:49
Živnostník má miesto podnikania vo svojom byte. Nemá registrovanú prevádzku. Chce zamestnať manželku, aby nemusela byť "dobrovoľne nezamestnaná" a mohol si dať jej "mzdu" a odvody do nákladov...

Je možné zamestnať manželku bez toho, aby mal zaregistrovanú prevádzku ???
Je aj iná možnosť ako "zamestnať" manželku a dať do nákladov jej odvody ??? - dakedy bol používaný aj pojem "spolupracujúca osoba", ale nerozumiem čo to znamená ...

Ďakujem za (po)radu ! :)
Ala
21.09.04,09:19
Živnostník nemôže zamestnávať manželku. Nedovoľujú mu to zákony. Hoci v ZP vyslovené nie je to napísané, ale je tu zákon o rodine.
Od roku 2004 už si živnostník nemôže rozdeliť príjmy a výdavky na slupracujúcu osobu.
Manželka si môže otvoriť živnosť a fakturovať Vám práce a z tho si bude platiť odvody, ktoré pôjdu do nákladov.
emily
21.09.04,09:41
Živnostník nemôže zamestnávať manželku. Nedovoľujú mu to zákony. Hoci v ZP vyslovené nie je to napísané, ale je tu zákon o rodine.
Od roku 2004 už si živnostník nemôže rozdeliť príjmy a výdavky na slupracujúcu osobu.
Manželka si môže otvoriť živnosť a fakturovať Vám práce a z tho si bude platiť odvody, ktoré pôjdu do nákladov.
Ala, si si istá svojou odpoveďou? Ja sa tejto oblasti nevenujem špeciálne, ale zdá sa mi, že v zamestnávaní manželov navzájom došlo k zmene. Len si nepamätám kde som to čítala.
zeel
21.09.04,09:50
Zdá sa, že má Ala pravdu :-(
hľadal som v internete (http://info.profesia.sk/buxus/generate_page.php?page_id=1443
) a našiel toto :

citujem :
vypúšťa § 12, ktorý zakazoval vzájomné zamestnávanie manželov, nakoľko vzťahy medzi manželmi upravuje zákon o rodine a toto ustanovenie v Zákonníku práce je nadbytočné. Zo zákona o rodine vyplýva aj rovnoprávne postavenie muža a ženy, a vzájomnému zamestnávaniu medzi manželmi bráni aj existencia bezpodielového spoluvlastníctva manželov, t. j. ak by došlo k výplate mzdy zamestnanej manželky, bolo by to z peňazí, ktoré sú majetkom obidvoch manželov

skúste sa k tomu vyjadriť ...
lepotka
21.09.04,09:55
Ked už je manželka nezamestnaná neskúsite počkat niekoľko mesiacov a požiadať o dotáciu na živnosť (ak je to jediné riešenie ako pre Vás pracovať). To ma len tak napadlo teraz možno by to stálo za pouvažovanie, ak už ju nemôžete zamestnať.
Luba2
21.09.04,11:42
Od 1.7.2003 už neplatí § 12 Zákonníka práce, ktorý hovoril, že pracovnoprávny vzťah nemôže vzniknúť medzi manželmi. Takže kľudne môžte zamestnať svoju manželku ako riadneho zamestnanca so všetkými právami a povinnosťami vyplývajúcimi zo zákonníka práce. Spolupracujúca osoba bola k januáru 2004 zrušená, takáto spolupráca už nie je možná. Čo sa týka poznámky ohľadne zákona o rodine /vyživovacia povinnosť/ resp. občianskeho zákonníka / spoluvlastníctvo manželov/ pri schvalovaní novely Zákonníka práce prebehlo veľa diskusií na túto tému, ale pokiaľ viem, diskusia bola uzavretá tak, že žiadny zo zákonov nie je v rozpore so Zákonníkom práce a pracovnoprávne vzťahy medzi manželmi môžu vznikať.

Čo sa týka miesta podnikania, ja v tom nevidím žiadny problém, manželka bude mať v pracovnej zmluve ako miesto výkonu práce napísané buď mesto, alebo priamo adresu trvalého pobytu a pri prihlasovaní sa v poisťovniach sa uvedie miesto trvalého pobytu /vlastne podľa živnostenského listu/.
zeel
21.09.04,12:00
Zatiaľ všetkým ďakujem za odpoveď. Dúfam, že sa spoločne dopátrame čo je správne ....

Ešte by som Vás chcel požiadať o odpoveď aj na druhú časť otázky - či musím mať vytvorenú prevádzku ...
Yvvetta
21.09.04,12:40
Prikláňam sa k Lube2.

Nemyslím si, že by musel mať živnostník niekde inde prevádzku ako je miesto jeho bydliska keď by chcel zamestnať manželku.
Kováčiková
21.09.04,13:24
Zamestnat manzelku Zakonnik prace nezakazuje a co nie je zakazane je dovolene. Dnes sme sa o tom bavili na skoleni úctovnikov a Ing. Sirotka povedal, ze nie je to v súlade so zakonom o rodine ale sa to robi a Danovy úrad to akceptuje.
Janca
29.11.04,06:14
Ak zamestnam manzela a miesto jeho pracoviska bude nase trvale bydlisko, nebudem potom potrebovat povolenie na zmenu uzivania bytu a povolenie od hygieny ? Nebude preto lepsie vytvorit si niekde "fiktivnu adresu firmy", teda nejaky priestor si prenajat ?
brm
29.11.04,18:09
to chceš povedať, že keď robím doma účtovníctvo, musím mať povolenie od hygienika?
:eek: a od hasičov netreba? a súhlas susedov?...
miro_mr
12.01.05,08:23
Ako by to bolo ked manzel je zivnostnik, manzelka pobera dochodok a vypomaha manzelovi (vykonava tie iste cinnosti ako on). On jej za to nic neplati, ani odvody za nu neplati.

Bolo by to mozne? Je tam nejaky legislativny problem?

Diky
Jozef Mihál
15.01.05,15:20
miro_mr:

Keď o tom nikto nevie, nikoho to trápiť nebude. Ale inak ide o nelegálnu prácu, od 1.3.2005 tento problém bude mať svoj osobitný zákon.
Porušujú zákon.
Manual
16.01.05,07:54
p.Mihál, asi tomu nerozumiem, v čom je porušený zákon. Predpokladám že manžel manželku nezamestnal na pracovnú zmluvu. Že tú výpomoc manželovi robí zadarmo je na tom niečo protizákonné? Manželia si "nemôžu" pomáhať ?? Prosím rozvedte to viac ako to myslíte.
Ďakujem
Pekný nedelný deň...
babenko1
16.01.05,09:53
Ak zamestnam manzela a miesto jeho pracoviska bude nase trvale bydlisko, nebudem potom potrebovat povolenie na zmenu uzivania bytu a povolenie od hygieny ? Nebude preto lepsie vytvorit si niekde "fiktivnu adresu firmy", teda nejaky priestor si prenajat ?Preboha! To je čo? Ked je raz fyzická osoba podnikateľ, udáva adresu svojho trvalého bydliska. Načo tvoriť fiktívne adresy, keď to nie je potrebné??
Ofélia
21.12.06,15:43
Chcem sa spýtať ako to je teda s tými manželmi. Môže žena (zákazkové krajčírstvo) ktorá je Szčo, zamestnávať od 01/2007 svojho manžela, ktorý je zamestnaný v inej firme a manželke by chcel chodiť vypomáhať? Musí s ním mať uzatvorenú aj pracovnú zmluvu? Ak áno akú zmluvu by s ním mala uzavrieť? Musí mu robiť aj odvody, keď si ich robí už zo zamestnania?
Anja111
21.12.06,15:53
Chcem sa spýtať ako to je teda s tými manželmi. Môže žena (zákazkové krajčírstvo) ktorá je Szčo, zamestnávať od 01/2007 svojho manžela, ktorý je zamestnaný v inej firme a manželke by chcel chodiť vypomáhať? Musí s ním mať uzatvorenú aj pracovnú zmluvu? Ak áno akú zmluvu by s ním mala uzavrieť? Musí mu robiť aj odvody, keď si ich robí už zo zamestnania?

Manželka môže zamestnať manžela, ale v tom prípade platí aj riadne odvody, ako za ktoréhokoľvek iného zamestnanca. Odvody by neplatila, len keby ho zamestnala na dohodu, (platila by iba UP 0,8% a GP 0,25%). Ale manžel jej môže vypomáhať aj bez uzavretia PP. Už sa to nepovažuje za nelegálnu prácu.
Ofélia
21.12.06,15:57
Ďakujem pochopila som to.
BRK
15.12.07,20:24
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či sa náhodou niečo nezmenilo ohľadom vzájomných fakturácii v BSM. Môže SZČO (manželka) fakturovať druhej SZČO -svojmu manželovi nejaké služby? Ďakujem, Katarína
holubička1
07.03.08,16:48
Prosím mám takýto prípad, živnostník mal do r. 2004 svoju manželku akos polupracujúcu osobu, od 2004 bola uňho zamestnaná a teraz nastupuje do novej práce a žiada ma o zápočtový list za tie roky, keď bola spolupracujúca osoba, nemá niekto skúsenosť ako sa takýto zápočtový list vystavuje?
Johanka
07.03.08,16:50
Prosím mám takýto prípad, živnostník mal do r. 2004 svoju manželku akos polupracujúcu osobu, od 2004 bola uňho zamestnaná a teraz nastupuje do novej práce a žiada ma o zápočtový list za tie roky, keď bola spolupracujúca osoba, nemá niekto skúsenosť ako sa takýto zápočtový list vystavuje?
Potvrdenie o odpracovanej dobe jej vystaví Sociálna poisťovňa.