Johana20
07.09.12,15:51
Nájde sa niekto kto poradí? KonateĽ, spoločník a súčastne zamestnanec s. r. o.. Moja otázka odvody vo výške 9,4% zo mzdy sú daňovo uznaným nákladom? Záver: zo mzdy zamestnanca súčastne konateľa a spoločníka zaplatí s.r.o. 35,2%, len ako zamestnávateľ /hoc aj sám seba/ - ostatné je náklad s.r.o. /Odvody zamestnávateľa 35,2%
Tweety
07.09.12,14:22
Nájde sa niekto kto poradí? KonateĽ, spoločník a súčastne zamestnanec s. r. o.. Moja otázka odvody vo výške 9,4% zo mzdy sú daňovo uznaným nákladom? Záver: zo mzdy zamestnanca súčastne konateľa a spoločníka zaplatí s.r.o. 35,2%, len ako zamestnávateľ /hoc aj sám seba/ - ostatné je náklad s.r.o. /Odvody zamestnávateľa 35,2%
Odvody spoločnosti za zamestnancov, teda aj za konateľa a spoločníka sú daňovými nákladmi. Zo mzdy odvádza spoločnosť za zamestnanca aj zamestnávateľa.

Upravím: samozrejme, mala som na mysli odvody z miezd zamestnancov za zamestnávateľa.
Zosumarizujem: zamestnanec si platí odvody zrážkou zo mzdy,(331/336) nie je to náklad spoločnosti, odvody, ktoré odvádza zamestnáv., sú daň. uznaným nákladom. (524/336).
VieraM
07.09.12,15:08
Odvody spoločnosti za zamestnancov, teda aj za konateľa a spoločníka sú daňovými nákladmi. Zo mzdy odvádza spoločnosť za zamestnanca aj zamestnávateľa.
Troška zavádzajúca odpoveď.
Daňovými výdavkami je hrubá mzda, t.j. v nej sú obsiahnuté aj zrazené odvody za zamestnanca
plus daňovými výdavkami sú odvody za zamestnávateľa.
Adiks
10.09.12,06:52
To snáď nie, s tým sa nedá súhlasiť. Síce platí , že hrubá mzda-odvody za zamestnanca-preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti = čistá mzda, ale to neznamená, že odvody za zamestnanca sú obsiahnuté v hrubej mzde. V hrubej mzde sú obsiahnuté jednotlivé zložky mzdy zamestnanca, nič iné. Podľa tejto logiky by daňovým výdavkom mali byť aj preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti. Veď aj tie sú podľa tejto logiky predsa obsiahnuté v hrubej mzde.
kn-alka
10.09.12,07:11
Náklady firmy: hrubá mzda + odvody zamestnávateľa za zamestnanca
Adiks
10.09.12,09:36
To čo píšeš je jasné, ale nie je mi jasná hrubo zvýraznená časť tejto vety: "Daňovými výdavkami je hrubá mzda, t.j. v nej sú obsiahnuté aj zrazené odvody za zamestnanca.
kn-alka
10.09.12,09:45
To čo píšeš je jasné, ale nie je mi jasná hrubo zvýraznená časť tejto vety: "Daňovými výdavkami je hrubá mzda, t.j. v nej sú obsiahnuté aj zrazené odvody za zamestnanca.

Však áno, z hrubej mzdy sa zrážajú odvody zamestnanca, hrubá mzda "obsahuje" odvody zamestnanca. Už neviem ako ináč sa vyjadriť.
Alebo sa na to pozri z hľadiska jednoduchého účtovníctva: do nákladom ide čistá - vyplatená mzda zamestnancovi a odvody do poisťovne spolu, t.j. odvody "vybrané" od zamestnanca, zároveň odvody zamestnávateľa.
Paula
10.09.12,09:55
Ak by nebol zamestnávateľ povinný odvádzať poistné a daň "v mene zamestnanca", dal by zamestnancovi celú = hrubú mzdu, ktorá je pre zamestnávateľa nákladom/daň. uznaným výdavkom ako celok (teda obsahuje aj povinnosti zamestnanca).
Adiks
10.09.12,10:09
Súhlasím, toto je komplexná odpoveď, príspevky 3 a 7 totiž tvrdia, že v hrubej mzde sú obsiahnuté odvody zamestnanca, ale nie je v nich nikde uvedené, že v hrubej mzde sú rovnako obsiahnuté aj preddavky na daň.
kn-alka
10.09.12,10:40
áno, v hrubej mzdy sú obsiahnuté aj preddavky na daň.

Takisto v jednoduchom účtovníctve sa daň zo mzdy účtuje do nákladov firmy. (ak sa nemýlim)