martuľa
07.09.12,15:32
zdravím,
na túto tému sa už veľa popísalo, ale je na to jednoznačná odpoveď či:
má zamestnávateľ povinnosť:
* preplácať vstupné lekárske prehliadky, alebo nie?
všade sa píše, že pre zamestnávateľa je to daňový výdavok, ale prikazuje mu to nejaký zákon, aby ich preplácal, lebo všetci vieme, že prax je iná : máloktorý to prepláca...
avalik
07.09.12,14:03
124/2006 Z. z.Zákon o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov

§ 6
Všeobecné povinnosti zamestnávateľa

(1) Zamestnávateľ v záujme zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je povinný
...

q) zabezpečiť vykonávanie zdravotného dohľadu podľa § 26 vrátane lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci,6a) a to v pravidelných intervaloch s prihliadnutím na charakter práce a na pracovné podmienky na pracovisku, ako aj vtedy, ak o to zamestnanec požiada,


355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov

§ 30

(14) Náklady, ktoré vznikli v súvislosti s posudzovaním zdravotnej spôsobilosti na prácu vrátane nákladov, ktoré vznikli v súvislosti s posudzovaním zdravotnej spôsobilosti na prácu pred uzatvorením pracovnoprávneho vzťahu alebo obdobného pracovného vzťahu a po skončení pracovnoprávneho vzťahu alebo obdobného pracovného vzťahu podľa odseku 6 písm. e) uhrádza zamestnávateľ alebo fyzická osoba-podnikateľ, ktorá nezamestnáva iné fyzické osoby, ak tento zákon alebo osobitný predpis neustanovuje inak.
Mila123
08.09.12,12:24
dopĺňam......podľa ZP

§ 146
Ochrana práce


(1) Ochrana práce je systém opatrení vyplývajúcich z právnych predpisov, organizačných opatrení, technických opatrení, zdravotníckych opatrení a sociálnych opatrení zameraných na utváranie pracovných podmienok zaisťujúcich bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, zachovanie zdravia a pracovnej schopnosti zamestnanca. Ochrana práce je neoddeliteľnou súčasťou pracovnoprávnych vzťahov.

(2) Starostlivosť o bezpečnosť a zdravie zamestnancov pri práci a o zlepšovanie pracovných podmienok ako základných súčastí ochrany práce je rovnocennou a neoddeliteľnou súčasťou plánovania a plnenia pracovných úloh. Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci je stav pracovných podmienok, ktoré vylučujú alebo minimalizujú pôsobenie nebezpečných a škodlivých činiteľov pracovného procesu a pracovného prostredia na zdravie zamestnancov.

(3) Zamestnávateľ, zamestnanci a zástupcovia zamestnancov pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci a odborová organizácia navzájom spolupracujú pri plánovaní a vykonávaní opatrení v oblasti ochrany práce.

(4) Znalosť právnych predpisov a ostatných predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je neoddeliteľnou a trvalou súčasťou kvalifikačných predpokladov. Pri hodnotení pracovných výsledkov treba prihliadať na dodržiavanie právnych predpisov a ostatných predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.

(5) Odborným zamestnancom povereným plnením úloh pri zaisťovaní bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, zástupcom zamestnancov pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci a zamestnancom nesmie vzniknúť ujma za plnenie úloh pri zaisťovaní bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.
premiko
08.09.12,13:00
zdravím,
na túto tému sa už veľa popísalo, ale je na to jednoznačná odpoveď či:
má zamestnávateľ povinnosť:
* preplácať vstupné lekárske prehliadky, alebo nie?
všade sa píše, že pre zamestnávateľa je to daňový výdavok, ale prikazuje mu to nejaký zákon, aby ich preplácal, lebo všetci vieme, že prax je iná : máloktorý to prepláca...

tak neviem, ci je taka bezne zauzivana prax ... asi len niekto by si tak prial ... sam pracujem 28 rokov v jednom podniku a este sa nestalo, ze by zamestnavatel (teraz samozrejme uz 19 rokov zahranicny majitel) toto chcel riesit inak ...
kn-alka
08.09.12,14:03
ja by som sa chcela spýtať, či by si vstupné lekárske prehliadky mohli preplácať zo sociálneho fondu?
Mila123
08.09.12,14:11
ja by som sa chcela spýtať, či by si vstupné lekárske prehliadky mohli preplácať zo sociálneho fondu?
prikladám § 7 Zákona o SF (77/2008)....



§ 7
Použitie fondu
(1) Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej
politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na
a) stravovanie zamestnancov nad rozsah ustanovený
osobitnými predpismi,
b) dopravu do zamestnania a späť,
c) účasť na kultúrnych a športových podujatiach,
d) rekreácie a služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily,
e) zdravotnú starostlivosť,:D
f) sociálnu výpomoc a peňažné pôžičky,
g) doplnkové dôchodkové sporenie okrem príspevku na
doplnkové dôchodkové sporenie, ktorý je zamestná-
vateľ povinný platiť podľa osobitného predpisu,
7
)
h) ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov.
(2) Príspevok z fondu možno poskytnúť aj rodinnému
príslušníkovi zamestnanca a poberateľovi starobného
dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku, ktorého zamestnávateľ
zamestnával v pracovnom pomere alebo v obdobnom
pracovnom vzťahu ku dňu odchodu do starobného dô-
chodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku; za rodinného príslušníka
sa na účely tohto zákona považuje manžel (manželka)
zamestnanca a nezaopatrené deti
8
) zamestnanca.

ak to zaradíte pod zdravotnú starostlivosť môžete.......
kn-alka
08.09.12,14:20
Na to som sa spoliehala, aspoň máme poriešené čerpanie fondu. Ďakujem za potvrdenie.
avalik
08.09.12,14:27
ja by som sa chcela spýtať, či by si vstupné lekárske prehliadky mohli preplácať zo sociálneho fondu?

preco zo socialneho fondu? ved vstupne lekarske prehliadky su danovo uznatelny naklad. soc. fond nie je urceny na krytie nakladov zamestnavatela.
Dav
08.09.12,14:38
Na to som sa spoliehala, aspoň máme poriešené čerpanie fondu. Ďakujem za potvrdenie.
Nezabudni na zákon o ZP a SP, čo je príjem zamestnanca a vypočítať z takto preplatenej prehliadky odvody do ZP a SP.
Okrem toho to treba dať do Smernice o použití SF.
Nemyslím si, že povinnosť stanovenú iným zákonom je možné presunúť na SF.
Tweety
08.09.12,16:02
Tiež súhlasím s týmto názorom. Prečo mínať prostriedky fondu na to, čo môže byť nákladom spoločnosti. A po druhé si myslím, že fond má slúžiť všetkým zamestnancom, nie len novoprijatým. Vstupná prehliadka ešte nie je klasickou zdravotnou starostlivosťou v ponímaní zákona o SF.
kn-alka
08.09.12,18:02
lebo ..... je tam veľa lebo.... proste firme to tak vyhovuje a zamestnancom tiež a je to aj v smerniciach.
Dav
09.09.12,06:48
lebo ..... je tam veľa lebo.... proste firme to tak vyhovuje a zamestnancom tiež a je to aj v smerniciach.
Nechápem, prečo firme vyhovuje, keď namiesto 10 EUR vyplatí cca 14 EUR s odvodmi a prečo zamestnancom vyhovuje, ak namiesto 10 Eur za zdravotnú prehliadku dostanú cca 7 EUR po zrazení odvodov a zdanení.
Tweety
09.09.12,07:06
lebo ..... je tam veľa lebo.... proste firme to tak vyhovuje a zamestnancom tiež a je to aj v smerniciach.
Smernica potom nie je práve najlepšia a v prospech zamestnancov.
premiko
09.09.12,18:21
...sak cele je to o tom, ne ? :rolleyes: ;) :eek:
účtovník 007
12.09.12,12:05
lebo ..... je tam veľa lebo.... proste firme to tak vyhovuje a zamestnancom tiež a je to aj v smerniciach.

Smernica nás síce orávňuje účtovný postup upraviť podľa potrieb firmy, prípadne priznávať určité výhody nad rámec zákona, ale nikdy niesmie určovať postup, ktorý odporuje zákonu. Boli tu priložené linky na povinnosti zamestnávateľa a tie sú smerodatné. Vstupnú prehliadku je povinný preplatiť zamestnávateľ zamestnancovi v plnej výške, nezdanenú a nezaťaženú odvodmi a je jeho nákladovou položkou. Sociálny fond nie je určený na preplácanie vstupných prehliadok, aj keď obsahuje odstavec o zdravotnej starostlivosti. Pojem zdravotná starostlivosť je tu ponímaný úplne inak.
Zdenka 0705
12.09.12,13:31
Minulý týždeň som absolvovala vstupnú prehliadku a zamestnávateľka /fyzická osoba/ mi po predložení potvrdenia vo výške 18 E túto sumu bez problémov preplatila.
lusy438
16.09.12,13:12
No ja by som sa chcela tiež opýtať, sme Zš - PRáVNY SUBJEKT, a po zmene riaditeľa sme si zadali do pracovného poriadku vykonávať preventívne lekárske prehliadky raz za 5 rokov. Chcela by som sa opýtať, či je možné to riešiť a preplácať to zo sociálneho fondu alebo jednoducho prehliadky zrušiť, keďže od 1. 1. 2012 už nie sú povinné. Do pracovného poriadku sme to dali aj na žiadosť zamestnancov.
IvánuškaGulka
12.12.12,12:08
Odpoved na posledný príspevok by ma tiež zaujímal, akurat riešime situáciu kedy konatelia zároveň zamestnanci boli na preventívnej prehliadke u sukromného lekara, čiastka nie je zanedbatelná. Zaučtovala som to na 527xxx, no debaty o tomto nas navadzajú na to aby sme to dali ako zdaniteľný príjem zamestnancovi? čo vy na to? a pre firmu je to danový náklad? poradte mi prosím. a ak by bolo možné aj dla akého §.
Tweety
12.12.12,12:10
Odpoved na posledný príspevok by ma tiež zaujímal, akurat riešime situáciu kedy konatelia zároveň zamestnanci boli na preventívnej prehliadke u sukromného lekara, čiastka nie je zanedbatelná. Zaučtovala som to na 527xxx, no debaty o tomto nas navadzajú na to aby sme to dali ako zdaniteľný príjem zamestnancovi? čo vy na to? a pre firmu je to danový náklad? poradte mi prosím. a ak by bolo možné aj dla akého §.
Ak ide o nadštandard, tak áno je to zdaniteľný príjem zamestnancov.
IvánuškaGulka
12.12.12,12:14
aj ked to nie je platené zo SF? a náklad firmy?
miluska112
31.03.16,11:46
Tak je povinný zamestnávateľ preplatiť vstupnú prehliadku,alebo nie?
willma
31.03.16,11:55
a prečítala s si vôbec čo napísala avalik???