mats23
07.09.12,18:19
Zdravím.

Mám takýto problém. Posielal som osobám, ktorým skončila nájomná zmluva výzvy na vypratanie bytu, a to do vlastných rúk na adresu ich trvalého pobytu. Pošta mi ich vrátila s tým, že adresát je neznámy. Jedná sa o občanov, ktorí sa dlhodobo zdržiavajú v Anglicku a ich adresa v cudzine je neznáma.

Ako mám v tomto prípade postupovať? Vďaka za rady.
Mária27
07.09.12,17:14
Vrátením zásielky sa táto považuje za doručenú podobne, ako by išlo o doručovanie súdnej zásielky.

obč. z. § 710
(3) Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty. Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď. Prenajímateľ môže nájomcovi písomne určiť dlhšiu výpovednú lehotu. Na doručovanie písomnej výpovede nájmu bytu sa primerane použijú ustanovenia osobitného predpisu.5a)
______
5a)§ 46 Občianskeho súdneho poriadku.
mats23
07.09.12,18:22
problém je v tom, že tá zásielka mi bola vrátená hneď na druhý deň, keďže ide o ľudí ktorí ani nemajú poštovú schránku, čiže o plynutí odbernej lehoty sa ani nemusíme baviť...
Mária27
07.09.12,18:38
Pošli im rozkaz na plnenie (vysťahovanie) prostredníctvom súdu. Súd im ho doručí cez úradnú tabuľu (§ 47a občianskeho súdneho poriadku). Potom rozhodne bez nich - a máš exekučný titul. :)
mats23
07.09.12,20:34
ak tomu teda správne rozumiem, tak žalobu na vypratanie môžem podať na súde aj teraz (zmluva bola platná do 31.8.2012) s tým, že v nej uvediem ako prílohu: zmluvu, výzvu a kópiu doručenky (adresát neznámy)...
riccado
08.09.12,05:29
Pošli im rozkaz na plnenie (vysťahovanie) prostredníctvom súdu. Súd im ho doručí cez úradnú tabuľu (§ 47a občianskeho súdneho poriadku). Potom rozhodne bez nich - a máš exekučný titul. :)

rozkaz na plnenie nemožno vydať, ak nie je známy pobyt odporcu (§ 174b ods. 4 a § 172 ods. 2 OSP). sud nemoze teda dorucovat rozkaz na plnenie aplikaciou § 47a OSP...
Indeed
08.09.12,05:36
Vrátením zásielky sa táto považuje za doručenú podobne, ako by išlo o doručovanie súdnej zásielky.




Tak taký NEZMYSEL može byť uzákonený len v tomto absurdnom Slovakistane....

Ako sa može zasielka POVAŽOVAŤ za DORUČENÚ ak nedošlo k jej prevzatiu adresatom ???

Rovnako ako nemožno nikoho odsudiť za skutok,ktorý sa nestal, rovnako zasielka sa nemože považovať za doručenú,pokiaľ sa adresát neoboznamil s jej obsahom .
mats23
08.09.12,08:19
Fúha, myslel som si, že nebude problém odpovedať na moju otázku, ale ako čítam tak to doručovanie nám teda dá zabrať...
Z toho čo tu bolo písané, by som urobil asi takýto záver - môžem podať žalobu, dôkazy doložím - zmluvu, výzvu na odovzdanie s doručenkou aj keď nedoručenú, na základe čoho súd nevydá rozkaz na plnenie ale nariadi pojednávanie (pobyt neznámy)
Len dodám, že podať žalobu je potrebné do 30 dní od skončenia nájmu § 676 ods. 2, v opačnom prípade sa nájom automaticky predlžuje
budem rád ak ma niekto opraví. vďaka
Mária27
08.09.12,13:22
§ 7102) ... Ustanovenie § 676 ods. 2 neplatí pre zánik nájmu bytu.
mats23
10.09.12,16:23
bol som na pošte, kde mi bolo povedané, že v úradnom styku je takáto zásielka považovaná za doručenú, uvidíme čo na to súd...