lml
08.09.12,18:20
Dobrý deň chcela by som Vás poprosiť o radu.

Založila som s.r.o. a chcela by som sa venovať zakladaniu s.r.o za odmenu. Za týmto účelom som zamestnala doktorku práv, no nie je advokátkou. Myslíte, že aj v takomto prípade to odporuje zákonu o advokácii (konkrétne § 1 ods. 4) písm b)) a mohla by som sa dopustiť tr. činu neoprávneného podnikania? Alebo je to v poriadku?
Dakujem
hornak.ebsr
08.09.12,16:55
Je to v poriadku.
lml
08.09.12,17:02
Dakujem za odpoveď, ale keď všade teraz čítam strašné veci o pokútnictve. Vedela by som si to pri nejakej kontrole aj obhájiť?
hornak.ebsr
08.09.12,17:33
Áno samozrejme bez problémov :)
lml
08.09.12,17:47
Môžem sa opýtať, či aj vy sa venujete tejto obchodnej činnosti? Ak áno, nemal ste s tým nikdy nejaké problémy? Totižto dnes ma kontaktovala jedna advokátka a bola veľmi nepríjemná. Upozorňovala ma na to, že takáto činnosť je nelegálna, že advokátska komora urobí príslušné opatrenia a napokon mi aj zložila telefón. Vôbec nevypočula moje argumenty. Nechcem "fušovať" do remesla advokátom, ale ani robiť nič v rozpore so zákonom. Skutočne som nevedala, že by v tom mohol byť nejaký problém.
lml
08.09.12,18:10
Zatiaľ som sa dopátrala k nasledovnému:

podľa § 9 písm. c) bod 1) zákona 297/2008 Z.z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu a o zmene a doplnení niektorých zákonov
je poskytovateľom služieb správy majetku alebo služieb pre obchodné spoločnosti podnikateľ, ktorý poskytuje tretím osobám zakladanie obchodných spoločností alebo iných právnických osôb.

Teda tento zákon odlišuje podnikateľa zakladajúceho s.r.o. od advokáta a to v ustanovení § 5 ods.) 1) psm. k) zákona 297/2008
konkrétne:

§ 5 Povinná osoba
(1) Povinnou osobou na účely tohto zákona je
a) banka, 2)

b) finančná inštitúcia,

c) Exportno-importná banka Slovenskej republiky, 20)

d) prevádzkovateľ hazardnej hry, 21)

e) poštový podnik, 22)

f) súdny exekútor, 23)

g) správca, ktorý vykonáva činnosť v konkurznom konaní, reštrukturalizačnom konaní alebo konaní o oddlžení podľa osobitného predpisu, 24)

h) audítor, 25) účtovník, 17) daňový poradca, 26)

i) právnická osoba alebo fyzická osoba oprávnená sprostredkovať predaj, prenájom a kúpu nehnuteľností, 17)

j) advokát alebo notár, ak poskytne klientovi právnu službu, ktorá sa týka
1. nákupu a predaja nehnuteľností alebo obchodných podielov v obchodnej spoločnosti,
2. správy alebo úschovy finančných prostriedkov, cenných papierov alebo iného majetku,
3. otvorenia alebo správy účtu v banke alebo pobočke zahraničnej banky alebo účtu cenných papierov, alebo
4. založenia, činnosti alebo riadenia obchodnej spoločnosti, združenia fyzických osôb a právnických osôb, 29) účelového združenia majetku, 30) alebo inej právnickej osoby,

k) poskytovateľ služieb správy majetku alebo služieb pre obchodné spoločnosti, ak nie je povinnou osobou podľa písmen h) alebo j),

študujem ďalej
hornak.ebsr
08.09.12,19:35
Áno, aj ja sa venujem tejto činnosti. V zákone 297/2008 sa konkrétne táto činnosť neobmedzuje. Udáva povinnosti vyplývajúce povinným osobám (aj par. 5 bod k) proti financovaniu terorizmu alebo legalizácií príjmov z trestnej činnosti.

Pokiaľ neposkytujete svoje služby pofidérnym osobám o ktorých si nieste istý, že ich úmysly sú v rozpore s vyššie menovaným alebo iným zákonom (daňové podvody, ...) nemusíte to riešiť. Ak o osobe pochybujete stanovuje zákon povinnosť hlásiť podozrivé záležitosti príslušným orgánom.
hornak.ebsr
08.09.12,19:43
Advokáti si chránia svoj biznis niekedy aj neprimeranými spôsobmi. Ale netreba brať všetky vyhrážky smrteľne vážne.
lml
09.09.12,09:15
Prosím Vás dajte mi ešte nejaké pádne argumenty k legálnosti činnosti zakladania s.r.o., pretože vyššie spomínaná advokátka ma bombarduje vyhrážkami a riešením pred kompetentnými orgánmi. Dokonca sa pokáša ma zavádzať, stým že na základe viacerých sťažností klientov si preverili moje konanie, čo je ale úplná hlúposť a bluf z jej strany, pretože fungujeme len pár dní a zatiaľ sme nemali ŽIADNEHO klienta.
blavaciko
09.09.12,12:32
lml, povedz pani "advokatke" nech ti pripadne vyhrady posle postou pisomne, ze na nu nemas cas...
Indeed
09.09.12,12:36
Zdá sa ,že Internet je najväčší nepriateľ "slobodného podnikania" rozumej : bezuzdného obohacovania sa,

pretože si ktokoľvek može zistiť o komkoľvek

prakticky VŠETKO....
lml
09.09.12,12:38
iste komunikejem s ňou mailom, ale potrebovala by som nejaké správne argumenty
riccado
09.09.12,12:43
Áno samozrejme bez problémov :)


ste si svojimi slovami isty?
lml
09.09.12,13:11
Riccado poznám tvoj názor aj tvoje príspevky z inej podobnej diskusie. Ty si advokt však? No vieš mi povedať, ci nemôžem zakladať s.r.o. za odplatu aj v tom prípade, že som za týmto účelom zamestnala firemnú právničku?
riccado
09.09.12,13:29
Riccado poznám tvoj názor aj tvoje príspevky z inej podobnej diskusie. Ty si advokt však? No vieš mi povedať, ci nemôžem zakladať s.r.o. za odplatu aj v tom prípade, že som za týmto účelom zamestnala firemnú právničku?

ja si myslim, ze to nemeni nic na situacii, o svojom nazore ta vsak nebudem presviedcat....

kazdopadne ti vsak drzim v podnikani prsty, tvoj styl ziskavania info mi je sympaticky...
hornak.ebsr
09.09.12,18:39
Ja som toho názoru, že pokiaľ si svoju činnosť neviete obhájiť nerobte to. Opravil som už dosť zakladateľských dokumentov po firmách, ktoré sa tomu venujú (najčastejšie to sú dokumenty od ľudí, ktorý si spravili ZEP, stiahli zmluvy z netu a teraz si veselo zakladajú). A to sa netýka len firiem čo vznikli včera. Aj keď to súd zapíše problémy môžu nastať neskôr ...
lml
09.09.12,18:56
Takýmto spôsobom by som to určite nerobila (myslím pomocou vzorou z internetu). Zakúpila som mojej firemnej právničke program Aspi a ona je v týchto veciach určite kompetentná. No je mojim zamestnancom a nechcem ju plašiť, kým si to sama v hlave trochu neutrasiem. Okrem toho všetko sa to udialo teraz cez víkend, takže zajtra, keď príde do práce, budem sa s ňou o tom radiť. K tomu chcem dať v tejto veci dotaz aj na odbor živnostenského podnikania, príp. aj Ministerstvo vnútra, tak uvidím, čo mi povedia.
JUDr. Pavol Kollár
09.09.12,19:01
Určite to nie je v poriadku. Zákon o advokácii v § 1 ods. 2 je jasný:

Výkon advokácie je zastupovanie klientov v konaní pred súdmi, orgánmi verejnej moci a inýmiprávnymi subjektmi, obhajoba v trestnom konaní, poskytovanie právnych rád, spisovanie listín o právnych úkonoch, spracúvanie právnych rozborov, správa majetku klientov a ďalšie formy právneho poradenstva a právnej pomoci, ak sa vykonáva sústavne a za odmenu (ďalej len „právne služby“).

Za určitých okolností môže byť zakladanie s.r.o za odmenu subjektom, ktorý nie je na to oprávnený podľa zákona o advokácii, protiprávnym konaní.

Zamestnanec právnik môže poskytovať právne služby len svojmu zamestnávateľovi. Zákon o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti nie je zákonom, ktorý oprávňuje vykonávať akúkoľvek podnikateľskú činnosť ani poskytovať právne služby.



(3) Právne služby na území Slovenskej republiky poskytujú advokáti, ako aj ďalšie fyzické osoby aprávnické osoby uvedené v ustanoveniach § 30 písm. b), c), d), e) a i) za podmienok a spôsobomustanoveným týmto zákonom. Advokáti poskytujú iné služby v súlade s osobitnými predpismi.
lml
09.09.12,19:18
Dobrý večer pán doktor,

viem, že zákon o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti nie je zákonom, ktorý oprávňuje vykonávať akúkoľvek podnikateľskú činnosť, chcela som vlastne povedať, len toľko, že tento zákon rozlišuje 2 pojmy - podnikateľa zakladajúceho s.r.o. a advokáta. Neviem síce o práve veľa, ale dosť som toho prečítala, tak som si myslela, že to musí mať nejaký dôvod, prečo to spomínaný zákon rozlišuje.
Economic
11.09.12,05:17
Ja napíšem svoj názor. Ak si Jožko Mrkvička vie urobiť sám dobre spoločenskú zmluvu alebo zakladateľskú listinu + všetky potrebné dokumenty, nepotrebuje žiadneho právnika.
Čo je to vyhotovenie týchto dokumentov ? Prečo by toto právo malo náležať len advokátom ? Sú to predsa administratívne práce. Články vychádzajúce z Obchodného zákonníka a z ustanovení Zákona o obchodnom registri a ďalšej právnej legislatívy. Zákony predsa vychádzajú pre všetkých ľudí. V niektorých prípadoch neznalosť zákona neospravedlňuje.
Vyhotovenie týchto listín ja osobne preto nepovažujem za výsostne právne služby.
Osobu na súde môže zastupovať aj občan, neadvokát okrem trestných vecí.
Neraz sa mi stalo v praxi, že som musela veľmi prácne naprávať dokumenty vyhotovené práve právnikmi. To je môj osobný názor.
srska
11.09.12,05:37
Ja napíšem svoj názor. Ak si Jožko Mrkvička vie urobiť sám dobre spoločenskú zmluvu alebo zakladateľskú listinu + všetky potrebné dokumenty, nepotrebuje žiadneho právnika.
Čo je to vyhotovenie týchto dokumentov ? Prečo by toto právo malo náležať len advokátom ? Sú to predsa administratívne práce. Články vychádzajúce z Obchodného zákonníka a z ustanovení Zákona o obchodnom registri a ďalšej právnej legislatívy. Zákony predsa vychádzajú pre všetkých ľudí. V niektorých prípadoch neznalosť zákona neospravedlňuje.
Vyhotovenie týchto listín ja osobne preto nepovažujem za výsostne právne služby.
Osobu na súde môže zastupovať aj občan, neadvokát okrem trestných vecí.
Neraz sa mi stalo v praxi, že som musela veľmi prácne naprávať dokumenty vyhotovené práve právnikmi. To je môj osobný názor.si mi zobrala z úst.
podobne postupovala lobby nenahraditeľných advokátov čo sa týka zastupovania daňových subjektov - § 10 zákona 563/2009
lml
11.09.12,08:42
Srska, Ekonomik ja s Vami plne súhlasím, že príprava určitých dokumentov pre tretie osoby vrámci podnikania (napr. pri zakladaní s.r.o.) by mohla patriť aj do pôsobnosti podikateľa. Nevydím na tom nič zlé. Každý by sa mal venovať tomu, čomu sa rozumie. Ale pravdu majú aj advokáti, ak tvrdia, že v zmysle § 1 ods. 2:

je výkon advokácie okrem iného aj spisovanie listín o právnych úkonoch, ktorými napr. spísanie zakladateľskej listiny určite je, ako aj zastupovanie pred obchodným registrom je právna služba vzmysle vyššie uvedeného zákona.
Som z toho naozaj zúfalá, lebo neviem, čo mám teraz robiť. Mám len tak ikončiť podnikanie, po tom všetkom, čo ma to stálo toľko času a peňazí?...
Požiadala som v danej veci o stanovisko odbor živnostenského podnikania a aj Ministerstvo vnútra, tak som veľmi zvedavá, čo mi odpovedia, ale v kladnú odpoveď moc nedúfam. Dokonca uvažujem aj nad tým, že by som pri zakladaní s.r.o. išla do spolupráce s nejakou advokátskou kanceláriou, ale netuším, či je to vôbec možné, ako by takáto spolupráca v praxi prebiehala a koľko by to stálo peňazí, teda či by som na tom aspoň niečo mkohla zarobiť aj ja?....
blavaciko
11.09.12,09:29
podla mna spisanie zakladatelskej listiny nie je spisovanie listiny o pravnych ukonoch, pretoze prave zakladatelska listina je ten pravny ukon, nie listina o nom... moze napisat potvrdenie ze to niekto urobil a sloh opisny ako to cele prebiehalo
lml
11.09.12,09:41
podla mna spisanie zakladatelskej listiny nie je spisovanie listiny o pravnych ukonoch, pretoze prave zakladatelska listina je ten pravny ukon, nie listina o nom... moze napisat potvrdenie ze to niekto urobil a sloh opisny ako to cele prebiehalo

Dakujem za odpoveď. A ten "niekto" musí byť advokát? Teda advokát mi má vystaviť potvrdenie o tom, že tú listinu spísal alebo ako?
Economic
11.09.12,11:44
Dakujem za odpoveď. A ten "niekto" musí byť advokát? Teda advokát mi má vystaviť potvrdenie o tom, že tú listinu spísal alebo ako?

Ja stále tvrdím jedno, aby niekto spísal zakladateľskú listinu alebo spoločenskú zmluvu nemusí byť vôbec právnik. Podľa mňa nie je na to žiadny § ani zákon.
Pokiaľ dostaneš stanovisko z úradov, ktoré si žiadala o info, daj vedieť. Veľmi ma to bude zaujímať.
Na slovensku je veľké množstvo firiem, ktoré zakladajú sro, nie sú právnici a ani na to právnika nezamestnávajú. Pokaľ by toto bolo v rozpore so živnostenským zákonom alebo iným, určite by príslušné orgány robili poriadky. No nik toto nesleduje. A ani nik nepokutuje.
Je každému nad slnko jasné, že právnik bude tvrdiť iba opak.
lml
11.09.12,11:58
Práveže to, keby to nikto nesledoval, alebo kedy to bolo úplne bezproblémové, nerobila by som si žiadne starosti, ale práveže opak je pravdou. Hneď po pár dňoch uverejnenia web stránky, začala veľmi nepríjemným spôsobom upozorňovať jedna advokátka, že zakladanie s.r.o. neadvokátom, je v rozpore so zákonom o advokácii a že to posunie kompetentným orgánom, no a čítala som jednu diskusiu, ktorú založila 20lucka201 http://www.porada.sk/t198263-p4-zakladanie-s-r-o-moze-vykonat-len-advokat.html#post2138673

a ona mala rovnaký problém, zas s iným advokátom. Inak zaujímalo by ma ako dopadla.
Economic
11.09.12,12:05
Práveže to, keby to nikto nesledoval, alebo kedy to bolo úplne bezproblémové, nerobila by som si žiadne starosti, ale práveže opak je pravdou. Hneď po pár dňoch uverejnenia web stránky, začala veľmi nepríjemným spôsobom upozorňovať jedna advokátka, že zakladanie s.r.o. neadvokátom, je v rozpore so zákonom o advokácii a že to posunie kompetentným orgánom, no a čítala som jednu diskusiu, ktorú založila 20lucka201 http://www.porada.sk/t198263-p4-zakladanie-s-r-o-moze-vykonat-len-advokat.html#post2138673

a ona mala rovnaký problém, zas s iným advokátom. Inak zaujímalo by ma ako dopadla.

Ak niekto do teba rýpe, je to len preto, že nemá čo robiť. Iné si o tom nemôžem ani myslieť.
Ja osobne zakladám eseročky a iné právnické osoby a ver, že mi to nezakazuje nijaký zákon a robím v rámci Osvedčenia o živnostenskom podnikaní.
To by aj súdy do toho rýpali a opak je pravdou, keď v registri dajú nejakému nešťastníkovi radšej kontakt na mňa ako na nejaké advokáta. Takže to nemôže byť protizákonné.
Chce ťa iba vystrašiť a odradiť... Dovolím si povedať, že je to proti ústavné, aby ti takto niekto zakazoval podnikať v tom, čo robíš dobre.

Ja sama spolupracujem pravidelne minimálne s dvomi advokátkami. Každá máme svoju klientelu, nikomu nič nevadí... Obe sa na mňa obracajú ako na svojho partnera či s podaním do OR, vybavením niečoho alebo nebodaj aj o radu. Tak potom kde je pravda ? Ani jedna ma neupozornila, že pozor toto nerob, lebo to robíš protizákonne.

A ešte niečo, pokiaľ by moja činnosť nespadala do Administratívnych prác, t.z. že by sa vo voľných predmetoch podnikania urobilo výslovné obmedzenie takýchto činností, potom by som nepovedala nič. Ale nič také neexistuje.
lml
11.09.12,12:12
Economik: Pekne si to povedala:-) Inak čítala som už veľa tvojich príspevkov z iných porád a páčili sa mi. Je vidno, že sa v práci s s.r.o.-čkami naozaj viznáš.
A môžem sa ťa ešte opýtať, či sa to dá robiť na základe plnej moci, alebo by bolo dobré mať aj nejakú zmluvu o sprostredkovaní napríklad?
srska
11.09.12,12:16
vieri, dobre napísané. a je to aj o vzťahoch
Economic
11.09.12,12:20
Economik: Pekne si to povedala:-) Inak čítala som už veľa tvojich príspevkov z iných porád a páčili sa mi. Je vidno, že sa v práci s s.r.o.-čkami naozaj viznáš.
A môžem sa ťa ešte opýtať, či sa to dá robiť na základe plnej moci, alebo by bolo dobré mať aj nejakú zmluvu o sprostredkovaní napríklad?

Ja osobne to robím cez plnú moc. Ak klient chce, uzatvárame aj mandátnu zmluvu. Ale poväčšinou ľuďom stačí plná moc. A gro mojich klientov ma osloví práve na odporúčanie iných...
Ver, že taký advokát, ktorý len rýpe je na tom podľa mňa veľmi zle, nemá svojej roboty dosť a tak chce hádzať klacky pod kolená iným. Asi preto vyštudoval vysokú školu :). Právnikov je ako maku, nech si každý robí, čo robiť vie. Študovali právo, nech riešia pre ľudí potrebné zmluvy, ktoré potrebujú, nech ich zastupujú pred súdmi, pred DÚ, no ale nech nerýpu do ľudí čo sa živia vlastnými rukami a rozumom...
Economic
11.09.12,12:22
Vladko, no nedá mi nereagovať na to.... Jednoducho musím napísať, čo si myslím a možno niekomu len dodať sily bojovať s nejakým trpákom... Pretože mne to tak pripadá.
srska
11.09.12,12:24
Ja osobne to robím cez plnú moc. Ak klient chce, uzatvárame aj mandátnu zmluvu. Ale poväčšinou ľuďom stačí plná moc. A gro mojich klientov ma osloví práve na odporúčanie iných...
Ver, že taký advokát, ktorý len rýpe je na tom podľa mňa veľmi zle, nemá svojej roboty dosť a tak chce hádzať klacky pod kolená iným. Asi preto vyštudoval vysokú školu :). Právnikov je ako maku, nech si každý robí, čo robiť vie. Študovali právo, nech riešia pre ľudí potrebné zmluvy, ktoré potrebujú, nech ich zastupujú pred súdmi, pred DÚ, no ale nech nerýpu do ľudí čo sa živia vlastnými rukami a rozumom...mimotemy vieri, go!!!
odkaz pre lml: aj mne economic zrealizovala založenie sro bez akýchkoľvek problémov, rýchlo a za prijateľnú cenu
Economic
11.09.12,12:29
Hlavne sa neboj a nenechaj sa zastrašiť....
lml
11.09.12,12:34
Economik, Ďakujem, naozaj si mi dodala veľa síl:-) V každom prípade si to všetko poriadne premyslím a s mojou právničkou ošetríme všetky veci.