silviad
20.02.06,22:21
Daňový bonus je na rok 2005 5.000 Sk alebo 5.400 Sk. Dočítala som sa to v Daň.zákonoch/PRAVDA/ na rok 2006 že za rok 2005 platí 5.400 Sk. Teraz neviem? Keď sa narodilo dieťa 03.11. už za november si možem uplatniť? Ďakujem za odpoveď.
evina
20.02.06,21:24
Daňový bonus je na rok 2005 5.000 Sk alebo 5.400 Sk. Dočítala som sa to v Daň.zákonoch/PRAVDA/ na rok 2006 že za rok 2005 platí 5.400 Sk. Teraz neviem? Keď sa narodilo dieťa 03.11. už za november si možem uplatniť? Ďakujem za odpoveď.
Je 5000 SK a uplatní si ho už za november. Ináč ak si dáš do lišty Hľadať slovo daňový bonus, je tu k tomu hrozne veľa tém :).

§38 zákona o dani z príjmu:

5) Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu vo výške 1/12 daňového bonusu za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo alebo v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
Muška
20.02.06,21:25
8 x 400,- , 4 x 450 = 5000,-

Takže 5000,-
ondrejvla
20.02.06,21:32
Daňový bonus je na rok 2005 5.000 Sk alebo 5.400 Sk. Dočítala som sa to v Daň.zákonoch/PRAVDA/ na rok 2006 že za rok 2005 platí 5.400 Sk. Teraz neviem? Keď sa narodilo dieťa 03.11. už za november si možem uplatniť? Ďakujem za odpoveď.

silviad keby si si zadala do hľadať daňový bonus* bola by si našla všetky odpovede na svoje otázky.
za rok 2005 : mesiace január - august 400,- Sk/mesiac, september - december 450,- Sk/mesiac, t.j. rok 2005 5000,- Sk. Keby sa dieťa narodilo aj 30.11. máš nárok na daň.bonus za tento mesiac.
Pre rok 2006 je to 540,- Sk mesačne od 1.1.2006, pokiaľ sa nebude meniť v priebehu roka výška bonusu na dieťa, potom to bude 6480,- Sk ročne.
ondrejvla
20.02.06,21:33
Kým som ja dopísala boli tu odpovede skôr.
sarmantna
21.02.06,07:20
Prosím Vás o radu. Mám zamestnankyňu, ktorá robí na kratší pracovný úväzok, 4 hodiny denne. Daňový bonus na deti si doteraz uplatňoval jej manžel. Teraz sú v rozvodovom konaní, ona chce poberať daňový bonus. Moja otázka je, či má vôbec naň nárok, keďže jej mesačná mzda je v priemere 3.900,- Sk btto, viem, že mi musí podpísať v daňovom vyhlásení, že si bude uplatňovať daň. bonus, tiež mi je jasné, že potrebujem k tomu fotokópie rodných listov a tiež potvrdenia o štúdiu, keďže deti majú viac ako 15 rokov. Prosím Vás, poraďte mi, či má vôbec táto zamestnankyňa nárok na daň. bonus a ako mám postupovať, či mám oznámiť zamestnávateľovi jej manžela, že si uplatňuje od l.3.2006 u mňa bonus, lebo oni ako manželia sa nedohodnú. Vopred ďakujem.
Zita4
21.02.06,07:38
Prosím Vás o radu. Mám zamestnankyňu, ktorá robí na kratší pracovný úväzok, 4 hodiny denne. Daňový bonus na deti si doteraz uplatňoval jej manžel. Teraz sú v rozvodovom konaní, ona chce poberať daňový bonus. Moja otázka je, či má vôbec naň nárok, keďže jej mesačná mzda je v priemere 3.900,- Sk btto, viem, že mi musí podpísať v daňovom vyhlásení, že si bude uplatňovať daň. bonus, tiež mi je jasné, že potrebujem k tomu fotokópie rodných listov a tiež potvrdenia o štúdiu, keďže deti majú viac ako 15 rokov. Prosím Vás, poraďte mi, či má vôbec táto zamestnankyňa nárok na daň. bonus a ako mám postupovať, či mám oznámiť zamestnávateľovi jej manžela, že si uplatňuje od l.3.2006 u mňa bonus, lebo oni ako manželia sa nedohodnú. Vopred ďakujem.
Pozri si § 33 zákona o dani z príjmov. Tam je uvedené, že nárok na DB má vtedy, ak jej zdaniteľná mzda dosiahne 6 násobok minimálnej mzdy v roku. Za mesiac musí dosiahnuť polovicu min. mzdy a môžeš jej ho priznať.
Zita4
21.02.06,07:41
Ak jej nevyjde mesačne príjem na DB a na konci zúčt. obdobia bude mať dostatočný ročný príjem, doplatíš jej ho v plnej výške.
sarmantna
21.02.06,07:43
Ďakujem Zitka, prosím Ťa, a čo s tým, že si doteraz uplatňoval jej manžel, môžem len na základe jej podpisu začať s vyplácaním? Alebo mám si nejako vyžiadať potvrdenie od zamestnávateľa jej manžela, že mu ukončujú vyplácanie, alebo mám ja oznámiť, že jej začínam vyplácať? Aj v tom prípade má nárok na bonus, keďže ona nemá ani "základ dane", nakoľko si uplatňuje odpočitateľnú položku na seba? Prosím Ťa, ak vieš, poraď mi.
Barbara
21.02.06,07:45
Ak jej nevyjde mesačne príjem na DB a na konci zúčt. obdobia bude mať dostatočný ročný príjem, doplatíš jej ho v plnej výške.


ten dostatočný ročný príjem má byť 41400,-Sk!!!!!!!!?????????????:rolleyes:
Zita4
21.02.06,12:18
Ďakujem Zitka, prosím Ťa, a čo s tým, že si doteraz uplatňoval jej manžel, môžem len na základe jej podpisu začať s vyplácaním? Alebo mám si nejako vyžiadať potvrdenie od zamestnávateľa jej manžela, že mu ukončujú vyplácanie, alebo mám ja oznámiť, že jej začínam vyplácať? Aj v tom prípade má nárok na bonus, keďže ona nemá ani "základ dane", nakoľko si uplatňuje odpočitateľnú položku na seba? Prosím Ťa, ak vieš, poraď mi.
Ja zvyknem pýtať potvrdenie od zamestnávateľa manžela, kedy mal naposledy vyplatený daňový bonus.
Ona bude mať nárok na DB, keď dosiahne príjem 6900/2=3450 Sk v tomto roku. Keď jej nevyjde žiadna daň, daňový bonus jej aj tak vyplatíš.
Ak by nemala v niektorých mesiacoch dostatočný príjem, na konci roka zistíš, či mala 6 násobok minimálnej mzdy a ak mala, doplatíš jej DB za mesiace, keď nesplnila podmienku (3450 Sk). Samozrejme na jej žiadosť v "žiadosti o ročné zúčtovanie dane". ;)
Zita4
21.02.06,12:20
ten dostatočný ročný príjem má byť 41400,-Sk!!!!!!!!?????????????
Áno Barbara, 6 násobok minimálnej mzdy: 6900*6= 41400,--. Ak sa nezmení výška min. mzdy. :rolleyes:
sarmantna
21.02.06,13:19
Ďakujem veľmi pekne.
Henula
25.02.06,21:36
Ja by som mala, ak mozem k tejto teme,takuto otazku:
Do r. 2004 som si uplatnovala DB ja.Za r.2005 uz nie- poberala som materske,dalej RP a som nezamestnana.Moze si uplatnit bonus manzel -SZCO,aj ked si nebude uplatnovat v dan. priz. nezdanitelnu polozku na mna ako na manzelku ?- bude mat totiz nizky zaklad dane.Musi za mna dolozit nejake potvrdenie o tom, ze som si DB neuplatnila ja? (od koho ?-ci staci cestne prehlasenie ?)
Za odpoved moc dakujem,prajem prij. vikend.
Henula :)
evina
25.02.06,23:14
Ja by som mala, ak mozem k tejto teme,takuto otazku:
Do r. 2004 som si uplatnovala DB ja.Za r.2005 uz nie- poberala som materske,dalej RP a som nezamestnana.Moze si uplatnit bonus manzel -SZCO,aj ked si nebude uplatnovat v dan. priz. nezdanitelnu polozku na mna ako na manzelku ?- bude mat totiz nizky zaklad dane.Musi za mna dolozit nejake potvrdenie o tom, ze som si DB neuplatnila ja? (od koho ?-ci staci cestne prehlasenie ?)
Za odpoved moc dakujem,prajem prij. vikend.
Henula :)

Môže si uplatniť DB na dieťa, keďže ste si ho neuplatňovala Vy bez ohľadu na odpočitateľnú položku na Vás. K DP priloží potvrdenie o poberaní rodinných prídavkov z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny /aj v prípade ak ste ich poberali Vy/.
STRELEC
25.02.06,23:51
Ja by som mala, ak mozem k tejto teme,takuto otazku:
Do r. 2004 som si uplatnovala DB ja.Za r.2005 uz nie- poberala som materske,dalej RP a som nezamestnana.Moze si uplatnit bonus manzel -SZCO,aj ked si nebude uplatnovat v dan. priz. nezdanitelnu polozku na mna ako na manzelku ?- bude mat totiz nizky zaklad dane.Musi za mna dolozit nejake potvrdenie o tom, ze som si DB neuplatnila ja? (od koho ?-ci staci cestne prehlasenie ?)
Za odpoved moc dakujem,prajem prij. vikend.
Henula :) Uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na Teba nemá s bonusom žiadny súvis. Výšku Tvojich príjmov (v tomto prípade nulovú z pohľadu ZDP) a uplatnenie nezd. časti ZD na Teba preukazuje manžel potvrdením Soc. poisťovne (MD) a ÚPSVaR (nezam.).
Pre uplatnenie bonusu stačí kópia rod. listu a ak máš aj dieťa po základnej školskej dochádzke, tak potvrdením školy alebo potvrdením o poberaní prídavkov na dieťa (deti). Pre priznanie bonusu musí manžel mať tzv. hrubé príjmy zo živnosti vyššie ako 6-násobok minimálnej mzdy a súčasne musí vykázať základ dane podľa §6. To predpokladám splní, pretože inak by nebola otázka o uplatnení nezdaniteľnej časti ZD.
misolga
03.03.06,07:41
Ak szčo vyšla daň.povinnosť vo výške 4353,- Sk a uplatňuje si nárok na daň.bonus 10.000,-Sk (2 deti ) má nárok na vrátenie preplatku 5.647,-Sk ( 4353-10000 )?
Milan Benka
03.03.06,07:46
Ak szčo vyšla daň.povinnosť vo výške 4353,- Sk a uplatňuje si nárok na daň.bonus 10.000,-Sk (2 deti ) má nárok na vrátenie preplatku 5.647,-Sk ( 4353-10000 )?


Áno. Má nárok.
domacnost
03.03.06,17:58
Tiež mám otázku, SZČO si uplatňuje daň.bonus na dve deti, ktoré sú školopovinné, chodia na základnú školu. Moja otázka znie na uplatnenie daň.bonusu stačí rodný list alebo aj potvrdenie zo školy , že deti sú školopovinné?
Tweety
03.03.06,18:00
Tiež mám otázku, SZČO si uplatňuje daň.bonus na dve deti, ktoré sú školopovinné, chodia na základnú školu. Moja otázka znie na uplatnenie daň.bonusu stačí rodný list alebo aj potvrdenie zo školy , že deti sú školopovinné?
Na deti do ukončenia povinnej školskej dochádzky stačí RL dieťaťa.
domacnost
03.03.06,18:08
Na deti do ukončenia povinnej školskej dochádzky stačí RL dieťaťa.

Tweety ďakujem, si milá , že si mi poradila:) :) :) Posielam ti bodík:p :)
Tweety
03.03.06,18:10
Tweety ďakujem, si milá , že si mi poradila:) :) :) Posielam ti bodík:p :)
Vďaka, potešila si aj Ty mňa, prajem Ti pekný večer a ešte krajší víkend.:) :) :)