niva1600
09.09.12,07:41
Som zamestnaná a popri tom mám živnosť, platím aj do sociálnej a do zdravotnej, práve tie odvody do sociálnej ma nútia zrušiť alebo prerušiť živnosť, pretože môj zisk je malý, je to len na také "bavkanie". A v podstate zisk mi pôjde na zaplatenie sociálnej a zdravotného, takže to pre mňa nemá momentálne zmysel. Ale dá sa vraj živnosť pozastaviť, ak náhodou stratím zamestnanie a potom by som sa k tomu vrátila, tak neviem, či si ju radšej pozastaviť, alebo zrušiť a potom nanovo založiť, neviem čo je výhodnejšie- okrem toho rozdielu -2€ na kolok, čo musím aj pri prerušení aj pri zrušení zaplatiť .Ďakujem .
veronikasad
09.09.12,05:43
Máš zásoby a neuhradené pohladávky ?

Živnosť môžeš pozastaviť najmenej na obdobie 6 mesiacov.
niva1600
09.09.12,05:47
nie, zásoby nemám a neuradené pohľadávky mám len do sociálnej poisťovne, tam mám splátkový kalendár
veronikasad
09.09.12,05:51
nie, zásoby nemám a neuradené pohľadávky mám len do sociálnej poisťovne, tam mám splátkový kalendár
to je pohladávka SP - nie tvoja. Ak by tebe niekto neuhradil faktúry a živnosť neobnovíš do termínu na podanie DP, musela by si upraviť základ dane.

Čo sa týka poplatkov, myslím že v tom veľké rozdiely nie sú. Ak živnosť zrušíť, môžeš ju obnoviť kedykolvek - ak to bude skôr ako 30.6., pokračuješ v platení odvodov do SP). Ak živnosť prerušíš - obnoviť ju môžeš najskôr o 6 mesiacov. Postup s odvodami do SP rovnaký
Mila123
09.09.12,05:51
nie, zásoby nemám a neuradené pohľadávky mám len do sociálnej poisťovne, tam mám splátkový kalendár

určite záväzky.....alebo SP ti platí podľa splátkového kalendára????
niva1600
09.09.12,05:54
no áno, ešte spím, záväzok je to
veronikasad
09.09.12,05:55
Dobré ráno
niva1600
09.09.12,05:58
takže zrušiť, či pozastaviť ?
veronikasad
09.09.12,06:00
takže zrušiť, či pozastaviť ?
Rozhodnutie je na tebe, pozri prísp. č. 4
JUDr. Pavol Kollár
09.09.12,08:01
Doporučujem jednoznačne zrušiť živnosť, ak nemienite v dohľadnej dobe podnikať. Ak sa naskytne nová príležitosť, vybaviť si novú živnosť je dnes otázkou krátkeho času.
Anik
09.09.12,10:39
ja osobne som tiež za zrušenie to je momentálne bez kolkov avšak treba ísť hneď aj na DÚ vrátiť kartičku a vypísať také tlačivko a DÚ zistí či nemáš ešte mimo živnosti napr. kartičku DIČ- napr. prenájom, alebo nejaké sprostredkovanie ak si čo sa týka DÚ v poriadku vydajú ti rozhodnutie s ktorým treba ísť na sociálnu poisťovňu a odhlásiť sa reg. listom z poistenia, poprípade zájsť aj na ZP zaniesť papier a vysporiadať - oni ŽÚ -to síce dávajú na vedomie aj SP aj ZP, ale ja som za aby si to človek jednoducho obehal a vie načom je. Či naňho niečo nečíha o čom ani netuší, aby si nebola nemilo prekvapená.
Niekedy, keď sa živnosť len preruší -prizabudne sa na dátum- ten čas rýchlo letí zabudne sa na dátum a človek si ani neuvedomí že bol povinný zaplatiť za ZP, aj SP viacerí by vedeli o čom rozprávam.