Sliedič
09.09.12,10:33
Dobrý deň, zaujímalo by ma, kam odnášate prebytočný olej napr. po vyprážaní? Mne sa to tu hromadí a neviem, kde to zaniesť, aby to bolo ekologicky spracované. Pýtal som sa aj na pumpách, jedna čerpačka mala takú akciu, kde mohli odnášať takýto olej, ale trvalo to len 5 dní a ľudia akosi nechodili. Tak kam to vylievate, odnášate, likvidujete Vy?

Ďakujem za rady a pomoc.
Mila123
09.09.12,08:37
kam? u nás ide do kanalizácie......v našom meste sa ani inam nedá......
ilona
09.09.12,09:20
Nepíšeš či sa jedná o väčšie množstvo napr. v reštaurácii, alebo len v domácnosti. Sú firmy ktoré to zbierajú, len ma momentálne nenapadá názov, lebo vo väčších reštauráciach vodárne berú vzorky z odpadu čo ide do kanalizácie a keď sú výsledky zlé platia sa za to nemalé peniažky. Niektoré reštaurácia majú filtračné zariadenie, kde olej prefiltrujú a používajú znova. Ja zbieram prepálený olej do bandasky a dávam ho do drevárskej firmy, kde to používajú na olejovanie pásovej píly a motor. píl.
Xanti
09.09.12,09:41
Kolega na to jazdí,
teda má diesel a mieša prepálený olej s naftou. Síce ked ide tak ako hranolkáreň ale on si pochvaluje. Menej platí za palivo :D
bubkoch
09.09.12,10:11
no vsak s nim popolievaj rezne na tanieri ... skoda by ho bolo vyhodit ...
Katy a R
09.09.12,10:15
Katy a R
09.09.12,10:16
.. no jasné !!!!! .. :)
pivko
09.09.12,10:51
no vsak s nim popolievaj rezne na tanieri ... skoda by ho bolo vyhodit ...
Takúto hovadinu som dlho nepočul.
premiko
09.09.12,11:12
Takúto hovadinu som dlho nepočul.

preco? ... ani o tom, ze je dobre ho zmiesat z citronovou stavou, trosku sody bikarbony a vypit na lacno ???
pivko
09.09.12,11:43
preco? ... ani o tom, ze je dobre ho zmiesat z citronovou stavou, trosku sody bikarbony a vypit na lacno ???
To musí byť naozaj vitamínová bomba , piť prepálený olej na lačno.
Indeed
09.09.12,12:16
pivko, robia si z TEBA srandu...

samozrejme ,že prepalený olej ide do kanala...

ale nie vriaci, do..balo by to odpadový sifón...

predtým nalejem do sifónu cca 1 polievkovú lyžicu saponátu /Jar,Pur, Dish-Drops, alebo čo je práve po ruke/

potom zaštopĺujem drez , poumývam riad, a cca 8 litrov vody so saponátom spláchne zvyšky oleja v sifóne,

nikdy mi nesmrdí z kuchynského drezu.
Indeed
09.09.12,12:19
Nepíšeš či sa jedná o väčšie množstvo napr. v reštaurácii, alebo len v domácnosti. Sú firmy ktoré to zbierajú, len ma momentálne nenapadá názov, lebo vo väčších reštauráciach vodárne berú vzorky z odpadu čo ide do kanalizácie a keď sú výsledky zlé platia sa za to nemalé peniažky. Niektoré reštaurácia majú filtračné zariadenie, kde olej prefiltrujú a používajú znova. Ja zbieram prepálený olej do bandasky a dávam ho do drevárskej firmy, kde to používajú na olejovanie pásovej píly a motor. píl.

No ďakujem pekne...

Rezeň vyprážaný na takomto oleji, si naozaj NEPROSÍM.
Indeed
09.09.12,12:21
o tom som čítal, že sa to dá ... ale len staré dízle system pumpa-dýza moderné common-raily,by to znefukčnilo.a
pavol54
09.09.12,12:38
na pohyb paliva to má vplyv len v zime, tam sú iné problémy najmä v súvislosti s netesnosťou okolo krúžkou a zmiešavaním s motorovým olejo sa vytvorí zrazenina potrebuje obtokový filter
pavol54
09.09.12,12:43
rezne som vyradil s jedálnička a pri pečenom mäse je to (výpek)zmes tuku a šťavy a tá sa využije na prílohu
misoft
09.09.12,15:59
Ach jááááj! Naše čističky odpadový vôd - plačú.
misoft
09.09.12,16:00
Len tak na okraj - nespýtali ste sa napr. v zberných dvoroch? Keď vedia odoberať batérie, staré farby, môžu aj jedlý olej.
lapejko
09.09.12,16:22
porežem drevo na cirkulárke, pozbieram piliny do fúrika, do toho olej pekne vsiakne a horí v kotli jak ďas;)
Paula
09.09.12,16:37
Komu tá mastnota chutí, môže sa v nej aj okúpať........
ilona
10.09.12,04:43
No ďakujem pekne...

Rezeň vyprážaný na takomto oleji, si naozaj NEPROSÍM.

Ani ja si neprosím, ale bohužiaľ je to tak a určite nikto v reštauácii sa Ti s týmto neprizná.
Nella_2
10.09.12,04:55
V niektorých obciach robia separovaný zber použitého kuchynského oleja.
A tiež ho berú na niektorých čerpacích staniciach: http://www.slovnaft.sk/sk/o_nas/spolocenska_zodpovednost/aj_kvapka_oleja_sa_rata/