rado7777
09.09.12,17:56
Ahojte,

v mojom zivote sa vyskytla takato vec. Zistil som ze mam nevlastnu sestru. O rok starsiu. Moj otec sa "cinil". S tym, ze s tou pani s ktoru tu dceru mali sa nejako dohodli, ze proste o tom nebudu hovorit, 99% predpokladam ze v rodnom liste ma tato moja nevlastna sestra Otec: neznamy. Tym padom moj otec na nu ani neplatil, vlastne sa uz s "tou stranou" v zivote nestretol. Pred par rokmi zomrel.
Napriek tomu otazka - ma ta moja nevlastna sestra nejake pravo na polovicu dedicstva po mojom/nasom otcovi? A ak ano, ma na to pravo aj ked nema v rodnom liste otcove meno?

Diki moc ludkovia
draik
09.09.12,18:01
Oprávnený dedič má tri roky na napadnutie dedičského konania. Dediť by mohla, ak by nezmeškala túto lehotu a bolo by jasné, že poručiteľ je jej otcom.
misoft
09.09.12,18:04
Pokiaľ tak nenapadla do troch rokov - bezpredmetné. No aj tak - ak nemá v RL uvedeného otca - je to len tvrdenie, že je dedičkou po nebohom.
rado7777
09.09.12,18:42
Pani, dakujem velmi pekne za info :)
pavol54
10.09.12,10:11
Dedičské konanie bolo uzavreté? Ak nebolo vždy sa dá prihlásiť o prerokovanie novoobjaveného majetku, alebo nového dediča, len musí dokázať že je oprávneným dedičom inak si myslím že v dnešnej dobe rodný list nie je jediný relevantný doklad. To by potom padli všetky výživné ak nie otec na RL
rado7777
10.09.12,10:23
Ano, uzavrete bolo uz davno, nakolko je otec po smrti uz 4 roky
misoft
10.09.12,15:02
Teda - bezpredmetné nadobro!
rado7777
10.09.12,18:12
A co keby bola situacia uplne rovnaka, ale v jej rodnom liste by bol vedeny moj (nas) otec? Mala by dnes narok na nieco?
Mária27
10.09.12,18:23
Už ani nie - len do troch rokov ako pri bezdôvodnom obohatení. Vedela p dedičskom konaní? Vedel si vtedy, že máš sestru?

Pozri občiansky zákonník:



OCHRANA OPRÁVNENÉHO DEDIČA
§ 485(1) Ak sa po prejednaní dedičstva zistí, že oprávneným dedičom je niekto iný, je povinný ten, kto dedičstvo nadobudol, vydať oprávnenému dedičovi majetok, ktorý z dedičstva má, podľa zásad o bezdôvodnom obohatení tak, aby nemal majetkový prospech na ujmu pravého dediča.

§ 105
Ak ide o právo oprávneného dediča na vydanie dedičstva (§ 485), začína plynúť premlčacia doba od právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa dedičské konanie skončilo.


§ 107
(1) Právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia sa premlčí za dva roky odo dňa, keď sa oprávnený dozvie, že došlo k bezdôvodnému obohateniu a kto sa na jeho úkor obohatil.

(2) Najneskôr sa právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia premlčí za tri roky, a ak ide o úmyselné bezdôvodné obohatenie, za desať rokov odo dňa, keď k nemu došlo.
rado7777
11.09.12,05:42
Ahoj,

prave ze nevedel. Vobec som nevedel ze by mohla existovat. Ona ani nevedela ze otec zomrel. Len teraz zrazu zazvonila na branu a hladala otca. Myslim ze ani nie kvoli majetku, ale kvoli tomu, aby si "zivot dala dokopy"
Mária27
11.09.12,06:30
Tak sa nedá uplatniť desaťročná premlčacia doba (že si to urobil úmyselne).
Aspoň máš sestru!
rado7777
11.09.12,06:37
Hej hej :) Ja som velmi rad ze ju mam, aspon sa clovek neciti taky sam na tomto svete :)
Ja som ani neuvazoval o tom, ze jej umysel by bol taky ze "zrazu sa prihlasi a ocakava majetky" alebo tak....to mi len ludia z okolia dali chrobaka do hlavy. Tak som si to tu aspon vyjasnil, lebo ludia z okolia samozrejme neznalí zakona mi zacali rozpravat kadejake somariny, konciac testami DNA a neviem co :o
Takze diki moc za informacie dobri ludia :D