muška7
09.09.12,21:08
Aký máte názor na štrajk v rezorte školstva dňa 13. septembra 2012?
muška7
09.09.12,19:09
Pardón štrajk...nie štrak
logomania
09.09.12,20:39
UŽ VČERA BOLO NESKORO!
kukučka
09.09.12,21:21
Aký máte názor na štrajk v rezorte školstva dňa 13. septembra 2012?

A Ty?
Indeed
09.09.12,21:23
,že sa deti potešia ak zostanú doma...

a štrajkovať treba zasadne vždy v piatok ,alebo v pondelok !

Aj každý týždeň ,keď treba...
muška7
10.09.12,11:53
No neviem, neviem, keby ľudia mali každý pondelok, prípadne piatok neplatené voľno...
muška7
10.09.12,11:58
No neviem, neviem, keby ľudia mali každý pondelok, prípadne piatok neplatené voľno...samozrejme tí, ktorí sa do štrajku zapoja.
Indeed
11.09.12,06:46
No neviem, neviem, keby ľudia mali každý pondelok, prípadne piatok neplatené voľno...samozrejme tí, ktorí sa do štrajku zapoja.

Však tak chcel aj Igorko Matovič, a bude za ten svoj návrh bojovať aj v parlamente...
Indeed
11.09.12,06:47
lenže on presadzuje aby tieto voľná boli PLATENÉ...
Indeed
15.09.12,03:07
Štrajk je nátlaková akcia,kde sa tlačí na zamestnávateľa aby uvoĺnil pre zamestnancov nejaké peniaze navyše,prip.iné požitky,
podmienkou štrajku je ten nátlak,to znamená,že sa preruší práca na dobu dokiaľ sa neuzavrie nejaká dohoda medzi vyššie menovanými,pričom sa musí konať rýchlo,nakoĺko každou minutou ked sa nepracuje zamestnávateľ prichádza o svoj zisk,prip.má aj iné škody...

Aký má zmysel štrajkovať v ŠKOLSTVE,kde neučasť na pracovnom výkone /vyučovaní/ vyhovuje všetkým zúčastneným
a nikto o nič neprichádza ,mi nie je jasné.
janka1710
15.09.12,03:21
akože nikto o nič neprichádza a čo učitelia.......tí prichádzajú o mzdu........musia zaplatiť do zdravotnej poisťovne.......až tak zase veľa nechcú.........ide o 10%.......je jasné, že v tom prípade zamestnavateľ neprišiel o nič ešte zarobil,lebo jeden deň im nezaplatil......som za štrajk .......ľudia si až vtedy uvedomia, ak tie mladšie deti nebudú mať kam dať.......
Indeed
15.09.12,03:27
hadam by niekto nechcel aby mal za štrajkovanie zaplatené ??také socialne vymoženosti nepoznajú ani vo Švedsku...
pavol54
15.09.12,04:14
Ja by som svojej učiteľke matiky a iným UČITEĽOM dal aj zo svojho, ale iným tzv "učiteľom" do ruky lopatu, (radšej nie moju lebo by aj tú zlomili), je to cynické asi dostanem neužitočné, ale akých si odborníkov a morálne charaktery vychovali (politici, vysokí úradníci) také platy majú. Najprv nech si vyčistia svoje rady, potom budú mať všetci úctu a ocenenie, .
Indeed
15.09.12,04:16
vobec nie, ja teba chválim za tento príspevok ! Máš pravdu.
buchač
15.09.12,04:42
Aký máte názor na štrajk v rezorte školstva dňa 13. septembra 2012?

Keby si čítala pozornejšie všetky témy ......snáď by si aj postrehla ....

http://www.porada.sk/t176405-protestne-zhromazdenie-ucitelov-aky-je-postoj-vedeni-skol.html#post2142026




....a štrajk ????.......nedaj sa vysmiať ........................
smutko
15.09.12,04:44
Na to, že odrobia 5-6 hodín denne, 2 mesiace prázdnin, cez školský rok raz také prázdniny, raz také volno- majú až dosť. Nech radšej pridajú tím, ktorí zarábajú minimálnu mzdu.
220870
15.09.12,05:10
Na to, že odrobia 5-6 hodín denne, 2 mesiace prázdnin, cez školský rok raz také prázdniny, raz také volno- majú až dosť. Nech radšej pridajú tím, ktorí zarábajú minimálnu mzdu.
Takých čo sú ochotný robiť za minimálnu mzdu by som ešte dobre utasal po tých sprostých hlavách.taký si nezaslúži nič iné.
pavol54
15.09.12,05:31
Takých čo sú ochotný robiť za minimálnu mzdu by som ešte dobre utasal po tých sprostých hlavách.taký si nezaslúži nič iné.
Nie každý podnikateľ robí v stavebníctve kde výkaz výmer znesie všetko a investor je solventný že má z čoho zaplatiť. sú aj také výroby napriek tomu že sú potrebné nie ocenené že neostáva iné len minimálna mzda pri danom stupni vzdelania a schopnosti chápať zadané úlohy pridavač k miešačke nemôže brať toľko ako ako obsluha betonárne že?
janka1710
15.09.12,05:43
píšeš tu somariny......učitelia nemajú žiadne prázdniny, ale dovolenku.......a vianočné,alebo iné voľno si nadrabajú si berú náhradné, alebo neplatené voľno.....ľudia vidia len prázdniny.....skús ísť robiť učiteľa za taký plat... však budeš mať prázdniny.
ivuliatko
15.09.12,08:02
Ja by som svojej učiteľke matiky a iným UČITEĽOM dal aj zo svojho, ale iným tzv "učiteľom" do ruky lopatu, (radšej nie moju lebo by aj tú zlomili), je to cynické asi dostanem neužitočné, ale akých si odborníkov a morálne charaktery vychovali (politici, vysokí úradníci) také platy majú. Najprv nech si vyčistia svoje rady, potom budú mať všetci úctu a ocenenie, .
a čo robili pri výchove tých "morálnych charakterov" RODIČIA ? Ako ich máme vychovať my? Učitelia sa môžu hoci aj pretrhnúť (a to nehovorím o ich úbohých, priam nulových právomociach), ak je raz dieťa doma vychovávané opačne...
Teraz som triedna ôsmakom a mám ich štvrtý rok, od piateho ročníka. Minule mi kolegyňa povedala "tí tvoji už sú slušnejší, poprosia, poďakujú, vidno, že si urobila kus roboty" - najprv pocit blaženosti a radosť z pochvaly, potom som sa zhrozila. Preboha, to kam sme sa dostali? :eek: Že sa teším z toho ako z úspechu, lebo sa mi podarilo vycepovať veľké decká, aby sa správali ako slušní ľudia?
To mala byť predsa samozrejmosť už pred nástupom do školy!!! (teraz sa už teším, ako nejaký znalec školstva napíše, že ich to mali naučiť učiteľky v škôlke :---)
Myslím, že na vine je spoločenská situácia, skvelá demokracia, ktorá úspešne smeruje do...
Jasné, že vyššie platy nám nevyčarujú úctu a uznanie, ale pomohlo by viac peňazí do školstva + význam vzdelania + právomoci a ochrana učiteľov + zodpovednosť rodičov...
ivuliatko
15.09.12,08:06
A ešte niečo o Čaplovičovom brnkaní na city:

Pozor na učiteľov! Pozor na hyeny!
Milí učitelia, iba obyčajné hyeny a chrapúni by chceli zvýšenie platov za každú cenu. Aj na úkor invalidov, dôchodcov, či dokonca bezbranných detí!
„Neviem, odkiaľ to mám zobrať. Od invalidov? Od dôchodcov. Od detí? Nie,“ odzneli slová pána Čaploviča v dnešnom SME (http://www.sme.sk/c/6532332/strajk-skol-nic-nedosiahol-minister-nevie-odkial-vziat-peniaze.html)...
Hm, možno sa mýlim a je to len taká blbosť, ale všimli ste si, aké skupiny na potenciálne ukrátenie odzneli? Invalidi, dôchodcovia, deti. Dosť zvláštny výber... až sa človeku zdá, že nie celkom náhodný... Lebo ak by učitelia chceli „okradnúť“ invalidov, dôchodcov, či deti (nechápem, prečo nepovedal siroty, bolo by to ešte silnejšie), teda ak by učitelia chceli dostať viac peňazí na úkor týchto spomenutých, boli by v očiach verejnosti (a dosť pravdepodobne aj v očiach samých seba) obyčajnými hyenami!
Lenže predstavme si, že by tá veta znela:
„Neviem, odkiaľ to mám zobrať. Od poslancov? Od vrcholného manažmentu štátnych podnikov? Od sudcov? Nie,“ vyhlásil Čaplovič s tým, že nájsť peniaze bude veľmi ťažké.
...hm...uvažujem nad tým, kto je vlastne v danej situácii tou skutočnou hyenou ...

Dávid Králik (http://davidkralik.blog.sme.sk), piatok 14. septembra 2012 09:50


Čítajte viac: http://davidkralik.blog.sme.sk/c/308009/Pozor-na-ucitelov-Pozor-na-hyeny.html#ixzz26WlSdMNP
pavol54
15.09.12,08:22
a čo robili pri výchove tých "morálnych charakterov" RODIČIA ? Ako ich máme vychovať my? Učitelia sa môžu hoci aj pretrhnúť (a to nehovorím o ich úbohých, priam nulových právomociach), ak je raz dieťa doma vychovávané opačne...
Teraz som triedna ôsmakom a mám ich štvrtý rok, od piateho ročníka. Minule mi kolegyňa povedala "tí tvoji už sú slušnejší, poprosia, poďakujú, vidno, že si urobila kus roboty" - najprv pocit blaženosti a radosť z pochvaly, potom som sa zhrozila. Preboha, to kam sme sa dostali? :eek: Že sa teším z toho ako z úspechu, lebo sa mi podarilo vycepovať veľké decká, aby sa správali ako slušní ľudia?
To mala byť predsa samozrejmosť už pred nástupom do školy!!! (teraz sa už teším, ako nejaký znalec školstva napíše, že ich to mali naučiť učiteľky v škôlke :---)
Myslím, že na vine je spoločenská situácia, skvelá demokracia, ktorá úspešne smeruje do...
Jasné, že vyššie platy nám nevyčarujú úctu a uznanie, ale pomohlo by viac peňazí do školstva + význam vzdelania + právomoci a ochrana učiteľov + zodpovednosť rodičov...
Ja som nepovedal že ten alebo tá, sú zodpovední len sami si znížili kredit tým že medzi nimi sú aj neschopní a neschopní zacvičiť s rodičmi neschopnými vychovávať deti. Je pravda že aj riaditeľom sa stal nominant niekoho za niečo. škoda že nie sú povinné stretávky po x rokoch aby sa videlo kto je aký, aby sa videl ten odraz ako hlboko sa komu
vyrylo to pero vedomostí do mozgu závity
trisestri
15.09.12,08:25
a čo robili pri výchove tých "morálnych charakterov" RODIČIA ? Ako ich máme vychovať my? Učitelia sa môžu hoci aj pretrhnúť (a to nehovorím o ich úbohých, priam nulových právomociach), ak je raz dieťa doma vychovávané opačne...
Teraz som triedna ôsmakom a mám ich štvrtý rok, od piateho ročníka. Minule mi kolegyňa povedala "tí tvoji už sú slušnejší, poprosia, poďakujú, vidno, že si urobila kus roboty" - najprv pocit blaženosti a radosť z pochvaly, potom som sa zhrozila. Preboha, to kam sme sa dostali? :eek: Že sa teším z toho ako z úspechu, lebo sa mi podarilo vycepovať veľké decká, aby sa správali ako slušní ľudia?
To mala byť predsa samozrejmosť už pred nástupom do školy!!! (teraz sa už teším, ako nejaký znalec školstva napíše, že ich to mali naučiť učiteľky v škôlke :---)


Myslím, že na vine je spoločenská situácia, skvelá demokracia, ktorá úspešne smeruje do...
Jasné, že vyššie platy nám nevyčarujú úctu a uznanie, ale pomohlo by viac peňazí do školstva + význam vzdelania + právomoci a ochrana učiteľov + zodpovednosť rodičov...


podla mna je to uspech,ale takych ucitelov ako si ty je tak tretina,poznal som takych co podporovali sikanu,co uprednostnovali deti z tzv lepsich rodin,ktory nedavali moralny vzor,neucili kvalitne a mozno si nezasluzia ani tolko co maju,kvalitny ucitelia si zasluzia zvysenie platov-ale uznavam je sakramensky tazke urcit objektivne kriteria na urcenie kvalit pedagoga,tak aby sa dali objektivne kategorizovat,co sa tyka kvality ucitelov bohuzial platy nic nevyriesia,presvecili sme sa na priklade sudcov,vraj ked budu lepsie zaplateny,budu menej korumpovatelny,aj su zaplateny a kvalita ich vykonu isla este aj dole-ale co sa tyka investicii do skolstva,ano treba vytvorit kvalitnejsie podmienky z rezerv vo vnutri systemu,treba riesit ochranu ucitelov pred agresivitou ziakov a rodicov a mnohe ine problemy aj v strukture vzdelavaania.
Marian93
15.09.12,08:30
V Máji som vyštudoval Obchodnú Akadémiu a myslím si, že je to presne tak, ako to popisujú niektorí ľudia v tomto fóre. Celoplošný štrajk učiteľov je síce fajn, stand up for what's right, ale je to veľmi komplikované oceňovať učiteľov. Plne súhlasím, aby učitelia mali plat o 10, aj 20% vyšší, no nie každý si to zaslúži. Mal som niekoľkých učiteľov angličtiny, napríklad, jednému by som dal z vlastného vrecka viac, ale ostatným nie. Je to tak, a nikto to nezmení, pretože zvýšime plat jazykárom o 20%? Špičkový učiteľ, ktorý sa stará, robí niečo naviac dostane tak isto pridané ako ten, ktorý si odsedí 45 minút a pôjde preč s vedomím, že možno sa tí "moji" niečo naučili.
ivuliatko
15.09.12,10:38
Všade sa nájdu zamestnanci lepší i horší, výnimoční i neprofesionálni. Aj v školstve to tak bolo odjakživa, a predsa postoj spoločnosti k pedagógom a vzdelaniu nebol taký negatívny ako v súčasnosti. To, že časť učiteľov si nezaslúži vyššie ohodnotenie, nemôže byť dôvodom, aby školstvo bolo na chvoste záujmu a finančný prídel medzi 4 - 5% HDP.
Cieľ školskej reformy sa podľa mňa dá vyjadriť vetou, ktorú povedala nedávno kolegyňa matikárka na predmetovej komisii: "NIEKTO CHCE, ABY SLOVENSKÝ NÁROD OSPROSTEL."

Médiá (ako zvyčajne) prezentovali štrajk v školstve tak, že do popredia stavajú a zdôrazňujú zvýšenie platov, čo samozrejme vyvoláva negatívne reakcie.
trisestri
15.09.12,11:01
takmer kazda vlada daco menila,hamba je ze chybaju ucebnice,este vraj mizernejsie platy ako ucitelia ma pomocny personal,ak je pravda ze napr.kucharky maju menej ako je minimalna mzda tak je to smutne,aj ked neviem ci tu nedoslo k mylnym informaciam ohladom prepoctu mzdy a odpracovanych hodin,bolo by fakt sproste ak by stat porusoval zakon o minimalnej mzde.
mne v skolstve chyba ucelena koncepcia a strategia v dlhodobom horizonte, modernizacia vyucby,priprava pre prakticky zivot,menej memorovania,reorganizacia a restruktualizacia sieti skol a skolskych zariadeni,profilacia ucebnych osnov,redukcia nadbytocneho teoretickeho rozsahu uciva,koncept na rozvoj individualnych vlastnosti a schopnosti ziakov a studentov a zmena financovania skol a skolskych zariadeni,myslim ze model kde sa financuje skola podla poctu ziakov je prekonany,mal by sa prijat model na kombinacii rozlicnych kriterii.
chyba my aj definicia postavenia a ochrany pedagogov a to su zmeny a kroky ktore sa daju urobit aj bez navysenia rozpoctu.
Indeed
15.09.12,11:04
Tieto požiadavky by splňala SUKROMNÁ ŠKOLA,ktorú by financovali rodičia žiakov
ivuliatko
15.09.12,11:47
Financovanie škôl podľa počtu žiakov bola najhoršia vec, čo mohli spraviť. Základné školy si to všetko zlizli... nižší počet žiakov = menej peňazí = prepúšťanie učiteľov + rušenie škôl.
Materské školy začali prijímať deti, ktoré nemajú tri roky. Učiteľky z toho šalejú, lebo kým v jasličkách mala 1 sestrička na starosti tuším 6 detí, v MŠ je horor mať v triede vyše 20 takýchto malinkých šušníkov a učiteľky sú s nimi dve, aj to nie po celý čas. A čo ZŠ? Máme začať do 1. ročníka zapisovať 4-ročné deti, aby sme naplnili počty?
Stredné školy sa zariadili tak, že počet žiakov zachovali na úkor kvality, trojkárov berú na gymnáziá, štvorkárov na priemyslovky a učňovky zívajú prázdnotou (nepomáha im ani to, že ich vznešene premenovali na stredné odborné školy... čo je zlé na remesle?)
Vysoké školy sa množia ako huby po daždi a chrlia titulovaných absolventov neuplatniteľných na trhu práce.
... výsledok - dehonestácia vzdelania, pohŕdanie manuálnou prácou atď.

Trhové princípy nemajú čo robiť v štátnom školstve, tam by malo byť vzdelávanie jednotné, pri prechádzaní detí z jednej školy na druhú by mali byť len minimálne odlišnosti, žiak by sa mal bez problémov zaradiť a pokračovať. Konkurenčný boj o žiakov a alternatívne spôsoby vzdelávania predsa patria do súkromného školstva, o tom to je.
trisestri
15.09.12,12:08
len problem v tom ze sukromne skoly ziadaju rovnake financovanie ako statne co nechapem-na jednej strane zly stat,na druhej ak treba prachy tak na to je dobry,je to cudne aby stat financoval sukromne skoly,ved tie nech si financuju rodicia,jedine by sa da
Timer3
15.09.12,12:15
A co z toho strajku ?
trisestri
15.09.12,12:17
Financovanie škôl podľa počtu žiakov bola najhoršia vec, čo mohli spraviť. Základné školy si to všetko zlizli... nižší počet žiakov = menej peňazí = prepúšťanie učiteľov + rušenie škôl.
Materské školy začali prijímať deti, ktoré nemajú tri roky. Učiteľky z toho šalejú, lebo kým v jasličkách mala 1 sestrička na starosti tuším 6 detí, v MŠ je horor mať v triede vyše 20 takýchto malinkých šušníkov a učiteľky sú s nimi dve, aj to nie po celý čas. A čo ZŠ? Máme začať do 1. ročníka zapisovať 4-ročné deti, aby sme naplnili počty?
Stredné školy sa zariadili tak, že počet žiakov zachovali na úkor kvality, trojkárov berú na gymnáziá, štvorkárov na priemyslovky a učňovky zívajú prázdnotou (nepomáha im ani to, že ich vznešene premenovali na stredné odborné školy... čo je zlé na remesle?)
Vysoké školy sa množia ako huby po daždi a chrlia titulovaných absolventov neuplatniteľných na trhu práce.
... výsledok - dehonestácia vzdelania, pohŕdanie manuálnou prácou atď.

Trhové princípy nemajú čo robiť v štátnom školstve, tam by malo byť vzdelávanie jednotné, pri prechádzaní detí z jednej školy na druhú by mali byť len minimálne odlišnosti, žiak by sa mal bez problémov zaradiť a pokračovať. Konkurenčný boj o žiakov a alternatívne spôsoby vzdelávania predsa patria do súkromného školstva, o tom to je.
si presne vistihla podstatu,ked sposob financovania z vyberovych skol urobil naborove a tym sa stratila motivacia a na druhej strane sa devalvovala uroven stredoskolskeho a vysoskolskeho vzdelania,k tomu rozne vidiecke filialky vs vo forme externeho studia,podvody z diplomami,kupcenie z diplomovkami a systemova nekoncepcnost.
ucnovky mali ostat a viac este prepojit z praxou,ved dobrych remeselnikov potrebuju vsade ako aj kucharov,casnikov a ine profesie kde nie je potrebne vzdelanie z maturitou resp vs titul-mame stovky nezamestnanych psychologov,zurnalistov a pod,ale chybaju kvalitny elektrikari,zrucny stolari,instalateri,kuchari a pod.
misoft
15.09.12,12:35
a potom zo škôl vychádzajú Patovia a Matovia:
http://www.mojevideo.sk/video/5827/pat_a_mat_dlazdice.html
pavol54
15.09.12,15:23
Financovanie škôl podľa počtu žiakov bola najhoršia vec, čo mohli spraviť. Základné školy si to všetko zlizli... nižší počet žiakov = menej peňazí = prepúšťanie učiteľov + rušenie škôl.
Materské školy začali prijímať deti, ktoré nemajú tri roky. Učiteľky z toho šalejú, lebo kým v jasličkách mala 1 sestrička na starosti tuším 6 detí, v MŠ je horor mať v triede vyše 20 takýchto malinkých šušníkov a učiteľky sú s nimi dve, aj to nie po celý čas. A čo ZŠ? Máme začať do 1. ročníka zapisovať 4-ročné deti, aby sme naplnili počty?
Stredné školy sa zariadili tak, že počet žiakov zachovali na úkor kvality, trojkárov berú na gymnáziá, štvorkárov na priemyslovky a učňovky zívajú prázdnotou (nepomáha im ani to, že ich vznešene premenovali na stredné odborné školy... čo je zlé na remesle?)
Vysoké školy sa množia ako huby po daždi a chrlia titulovaných absolventov neuplatniteľných na trhu práce.
... výsledok - dehonestácia vzdelania, pohŕdanie manuálnou prácou atď.

Trhové princípy nemajú čo robiť v štátnom školstve, tam by malo byť vzdelávanie jednotné, pri prechádzaní detí z jednej školy na druhú by mali byť len minimálne odlišnosti, žiak by sa mal bez problémov zaradiť a pokračovať. Konkurenčný boj o žiakov a alternatívne spôsoby vzdelávania predsa patria do súkromného školstva, o tom to je.
tí diplomovaní sú aj preto neuplatniteľní lebo miesta v štátnej správe aj v súkromných firmách sú obsadené dôchodcami berúcimi dôchodok a plat súčasne
Marian93
15.09.12,20:23
Ešte, ak by som mohol doplniť k svojmu prvému príspevku, zabudol som povedať, že plat učiteľov nie je fixný, teda aspoň u väčšiny čo poznám. Učiteľ musí spĺňať určitý počet hodín odpracovaných za mesiac, pokiaľ ich napríklad nespĺňa, za prvé mu klesá plat, takisto stojí na tenkom lade pohrozený "padákom", a kto chce robiť niečo preto, aby sa udržal, musí učiť vo viacerých školách, aspoň u nás bolo bežné, že učiteľ z Obchodnej Akadémie učil aj na Strednej Odbornej škole, aj na Gymnáziu. A to je absolútne neprístupné, pretože za prvé nemajú žiaci prirodzený rešpekt z učiteľa, pretože si len odbíja počet hodín, i keď na inej škole, a za druhé, učiteľ tiež nemá motiváciu, pretože či naučí žiakov čokoľvek, nie je to nijak zohľadnené v jeho kariére/kariérnom postupe. Zlepšenie financovania škôl je super vec, na druhej strane, s peniazmi sa musí narábať efektívne, pretože môžu ísť do školy aj miliardy a miliardy eur, pokiaľ s nimi rezort zle naloží, je to hádzanie zlata do diery bez dna. Ako čerstvý maturant som si vybral zahraničnú vysokú školu z jednoduchého dôvodu, slovenské vysoké sú na slabej úrovni, nedostatočne vybavené, učivo je čisto teoretické s obrovským okruhom, takže aj keby študent získa Ing. titul, podľa mňa aj tak nemá dostatočné vedomosti odhliadnuc od toho, že takých škola produkuje neúmerné množstvo v porovnaní s voľnými pracovnými miestami.
BXLmiami
16.09.12,02:46
To financovanie je predsa na dieťa,aj to dieťa čo chodí na sukromnu školu má právo na rovnaký peniaz ako to čo chodí na ľtátnu školu.
BXLmiami
16.09.12,02:48
čo je zlé na remesle?Nič,ale my rodičia chceme mať doma manažerov a nie elektrikárov.
Pikoška
16.09.12,08:49
To ivuliatko, trhové princípy v školstve mohli zaviesť len diletanti, ktorým na prerozdeľovanie financií s ohľadom na mimoekonomický efekt investícií/ o tomto pojme nemajú dnešní mudrci ani šajnu /nemôže vychádzať, lebo tunelári štátny rozpočet drancujú neustále. Najskôr je treba nabaliť ICH kontá, potom kontá ICH spriaznených duší, a to čo zostane je ohlodaná kosť. Preto a len preto je školstvo poddimenzované, lebo neprodukuje pre NICH dostatočne vysoké zisky, a nie je dôvod, aby bolo v centre ICH záujmu. A tí, čo dostatočne vysoké zisky produkujú, ich odvádzajú na svoje zahraničné kontá, len čo tu vyčerpajú svoje daňové prázdniny a pozdierajú lacnú pracovnú silu... Učitelia s dôchodkom 300 Eur sú jasným dôkazom, ako spoločnosť a jej vodcovia vnímajú ich status. A pán Čaplovič je jasným dôkazom, ako sa v čase osobnosť mení.....
Pikoška
16.09.12,08:51
Pokiaľ viem, rodičia, ktorých deti navštevujú súkromné školy za štúdium platia.
uctovnik66
18.09.12,07:47
Dobrý, zaujímalo by ma, ako je to s financovaním kreditov na Vašich školách? Budú na to peniažky? Nepočuli ste o tom niečo?
GabiZ
18.09.12,08:42
Práve sa pripravuje dohodovacie konanie, ktoré bolo v priebehu minulého školského roka pozastavené. Na školy prostredníctvom zriaďovateľov bude zasielané z KŠÚ žiadosť o aktualizáciu požiadavky, prípadne o predloženie nových požiadaviek na financovanie kreditových príplatkov. Skúste sa informovať na Vašom príslušnom KŠÚ, pretože tento týždeň dostali z ministerstva žiadosť o zber údajov k predmetným kreditom.
allgreen
18.09.12,09:33
som za to aby sa povinne v skole vyucovala meditacia, najlepsie namiesto nabozenstva
uctovnik66
18.09.12,20:11
Dúfam, že je to naozaj pravda, lebo ináč by išlo asi o kolaps v školstve....
uctovnik66
18.09.12,20:12
myslím tým dohodovacie konanie a dofinancovanie kreditových príplatkov
GabiZ
19.09.12,06:54
Spoľahnite sa, je to pravda, práve sa spracovávajú podklady a prijímajú žiadosti na KŠÚ. Ak máte pochybnosti, overte si to na príslušnom KŠÚ vo Vašom kraji. ;)
ivuliatko
02.10.12,20:05
trisestri
21.10.12,11:37
uctokrajan
05.11.12,16:17
Štrajk učiteľov? To bola jedna fraška, pretože dnes som sa dozvedela ako mzdová účtovnička v školstve, že peniaze ktoré im neboli vyplatené ostali nepoužité a odborari na svojom stretnuti sa rozhodli, ze tieto peniaze podotýkam musia byt vyplatené štrajkujúcim formou odmien. Takže všetko okolo ich štrajku a neplateného voľna je jedna veľká fraška. A nech sa už spamataju ake majú výhody oproti ostatným zamestnancom, každá profesia je doležitá.
tamaja
08.11.12,11:04
Páni učitelia, dajte hromadné výpovede
Gabhus
09.11.12,03:28
Pome štrajkovať fšetci, veď kto už dnes má dosť peňazí:rolleyes::rolleyes:
batko
09.11.12,07:39
O tomto sa malo diskutovať v r.1989. Ani herci nechcú trhový mechanizmus resp. ho chcú len vtedy, keď im to vyhovuje. Dnes je doba, keď až na malé výnimky, by mali štrajkovať všetci. Keď učiteľ nevie vyžiť z cca 700 Eur, ako môžu vyžiť robotníci z podstatne nižšími zárobkami..
trisestri
12.11.12,09:15
day
19.11.12,21:06
Podporujem ucitelov, ked to zvladnete dosiahnete urcite 10% a budete mat obdiv celeho Slovenska,
mozno nam ostatnym ukazete opat cestu :-)
mlisa
20.11.12,06:07
O tomto sa malo diskutovať v r.1989. Ani herci nechcú trhový mechanizmus resp. ho chcú len vtedy, keď im to vyhovuje. Dnes je doba, keď až na malé výnimky, by mali štrajkovať všetci. Keď učiteľ nevie vyžiť z cca 700 Eur, ako môžu vyžiť robotníci z podstatne nižšími zárobkami..

VYŽIŤ? Naozaj? Cieľom práce, tvorby hodnôt (v akomkoľvek povolaní) je len vyžiť? V tomto štáte sú LEN ovce, ktoré sa nevedia za nič postaviť a vyčítajú ostatným, keď to chcú zmeniť. Aký zmysel má riešiť čo malo byť pred 20 rokmi? Aký zmysel má neustále si len závidieť a vykrikovať si kto robí viac? Všetci vedia že tento štát nefunguje, ale radšej buďme ticho a zapchávajme ústa každému kto sa ozýva, raz za čas spíšme petíciu a majme pocit že veď predsa prejavujeme snahu o zmenu, na nete v diskusiách si pošomreme, ale nerobme nič pre to, aby sa niečo zmenilo, pretože to sa predsa malo už dávno. Ja si myslím že niekde treba začať, ak sa nepostavíme za slušné postavenie a nie len "vyžitie" jednej skupiny, nemôžeme očakávať že sa neskôr niekto postaví za nás. A nakoniec všetci ostaneme tam kde sme, doma šomrajúci na nete...
batko
20.11.12,07:46
VYŽIŤ? Naozaj? Cieľom práce, tvorby hodnôt (v akomkoľvek povolaní) je len vyžiť? V tomto štáte sú LEN ovce, ktoré sa nevedia za nič postaviť a vyčítajú ostatným, keď to chcú zmeniť. Aký zmysel má riešiť čo malo byť pred 20 rokmi? Aký zmysel má neustále si len závidieť a vykrikovať si kto robí viac? Všetci vedia že tento štát nefunguje, ale radšej buďme ticho a zapchávajme ústa každému kto sa ozýva, raz za čas spíšme petíciu a majme pocit že veď predsa prejavujeme snahu o zmenu, na nete v diskusiách si pošomreme, ale nerobme nič pre to, aby sa niečo zmenilo, pretože to sa predsa malo už dávno. Ja si myslím že niekde treba začať, ak sa nepostavíme za slušné postavenie a nie len "vyžitie" jednej skupiny, nemôžeme očakávať že sa neskôr niekto postaví za nás. A nakoniec všetci ostaneme tam kde sme, doma šomrajúci na nete...

Ja s Vami plne súhlasím. Takto, ako Vy navrhujete a obhajujete, sa to riešilo aj pri štrajkoch za platy lekárov a zdravotných sestier. Výsledok je aký? Napriek tomu, že zákony boli poschvaľované peniaze chýbajú alebo vláda nechce dať. Výsledok je hromada nespokojných ľudí. Pridajme k tomu ešte učiteľov a potom ďaľších a ďaľších. S vykradnutou a rozpredanou republikou sa veľmi ťažko môže robiť socialná politika aj keď človek chce. A preto, zase v rozpore s Vašími myšlienkami o závisti, musí dôjsť k tomu, že tým čo tento štát vykradli a rozpredali treba zobrať podstatne viac ako je tomu teraz .
day
20.11.12,10:08
Ja s Vami plne súhlasím. Takto, ako Vy navrhujete a obhajujete, sa to riešilo aj pri štrajkoch za platy lekárov a zdravotných sestier. Výsledok je aký? Napriek tomu, že zákony boli poschvaľované peniaze chýbajú alebo vláda nechce dať. Výsledok je hromada nespokojných ľudí. Pridajme k tomu ešte učiteľov a potom ďaľších a ďaľších. S vykradnutou a rozpredanou republikou sa veľmi ťažko môže robiť socialná politika aj keď človek chce. A preto, zase v rozpore s Vašími myšlienkami o závisti, musí dôjsť k tomu, že tým čo tento štát vykradli a rozpredali treba zobrať podstatne viac ako je tomu teraz .

peniaze nechybaju, ked treba sa najdu, vid euroval
bolo by zaujimave najst priemerny pocet dni v strajku v europe
lubica2403
20.11.12,12:41
a
Krakonoš
22.11.12,08:04
uctokrajan
23.11.12,10:12
nato maju nárok, ale zober si situaciu, ked mas naprikad obchod 5 zamestnancov a vsetci donesu OCR?
ivuliatko
25.11.12,08:12
http://i.sme.sk/cdata/9/66/6614739/shooty_velky.jpg
bettylou
25.11.12,08:21
čisté kastovníctvo
DanielaSL
25.11.12,08:25
O tomto sa malo diskutovať v r.1989. Ani herci nechcú trhový mechanizmus resp. ho chcú len vtedy, keď im to vyhovuje. Dnes je doba, keď až na malé výnimky, by mali štrajkovať všetci. Keď učiteľ nevie vyžiť z cca 700 Eur, ako môžu vyžiť robotníci z podstatne nižšími zárobkami..

Je smutné, že to robia profesie, ktoré pritom niekoho zneužijú...lekári pacientov, učitelia žiakov....upratovačky, predavačky, účtovníci a iní to urobia cez koho? Čo vari títo a vôbec všetci si nezaslúžia lepšie platy?
220870
25.11.12,08:44
Strašne ma to mrzí ,ale zajtra nemôžem ísť do Bratislavy podporiť oprávnené požiadavky učiteľov.V tomto štáte sa ročne rozkradne 4-4,5 mld € to je 135miliárd korún pritom nemáme 130mil na učiteľov.
ivuliatko
25.11.12,08:51
O tomto sa malo diskutovať v r.1989. Ani herci nechcú trhový mechanizmus resp. ho chcú len vtedy, keď im to vyhovuje. Dnes je doba, keď až na malé výnimky, by mali štrajkovať všetci. Keď učiteľ nevie vyžiť z cca 700 Eur, :eek: ako môžu vyžiť robotníci z podstatne nižšími zárobkami..

nevieš náhodou, kto dostáva tých mojich 200 €, ktoré mi chýbajú do cca 700 ?


Je smutné, že to robia profesie, ktoré pritom niekoho zneužijú...lekári pacientov, učitelia žiakov....upratovačky, predavačky, účtovníci a iní to urobia cez koho? Čo vari títo a vôbec všetci si nezaslúžia lepšie platy?

Tisíc súhlasov. Áno, zaslúžia si, a mali by štrajkovať všetci. Ani defenestrácia by nezaškodila ;)
...a keď sa spoja predavačky, upratovačky, účtovníci... s radosťou ich podporím, budem obdivovať ich súdržnosť a nie znevažovať ich požiadavky, lebo ich považujem za oprávnené.
P. S.: Podľa mňa zamestnanci v každej profesii by svojím štrajkom mohli "zneužiť" ľudí, ktorí sú od ich práce závislí - keby sa niekoľko dní až týždňov v nemocniciach, poliklinikách, školách, úradoch, fabrikách atď. neupratovalo... viete si predstaviť tú apokalypsu, keby štrajkovali smetiari?... keby nemal kto pracovať v obchodoch - naklusali by majitelia?... keby účtovníci hromadne prestali pracovať... ak som napísala nejaké bláboly, opravte ma, nemám odborné znalosti o oblasti napr. účtovníckej práce
220870
25.11.12,09:35
Kuk sem koľko hranatá ošípaná nadelila sudcom a prezidentovi len, aby chránili jeho zlodejiny.
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=121527&d=1350805729
xtriadax
25.11.12,12:09
BXLmiami neviem či je lepšie mať doma šikovného a zamestnaného elektrikára alebo hlúpeho manažéra bez práce. Nemôžeš chcieť aby niekto bol šikovný manažér keď mu to ani v škole ,,nepáli". Nemyslím že by si mu dal riadiť svoju ťažko vybudovanú firmu
caribican
25.11.12,20:37
Zo solidarity som sa zapojil do štrajku, musím v ňom zotrvať až kým ho neukončí odborový zväz našej školy, alebo ho za seba môžem ukončiť sám, keď to pre mňa bude už finančne neúnosné?
janka1710
26.11.12,05:45
tých 700.-€ je v hrubom.......to tam nikto nenapíše
janka1710
26.11.12,05:56
keď ŠTRAJK tak neomedzený...........o tom ani neuvažujte, že to bude finančne neunosné.......kde je potom naša hrdosť a česť.........
stále je možnosť to zmeniť.......pochopte, že to už nie je len o platoch, ale treba už konečne dať najavo, že existujeme a že sme veľmi dôležití, pre všetkých........
DanielaSL
26.11.12,07:36
Svojho času skončil náš mladý sused vysokú školu a zamestnal sa ako učiteľ na jednej základnej škole. Pýtala som sa ho ako sa mu v práci páči a ako je spokojný s platom. Jeho odpoveď si dodnes pamätám.... Citujem: vzhľadom na počet hodín ktoré odpracujem, som spokojný.....
Bol mladý, s deťmi to vedel, zbožňovali ho..takže určite môžem povedať, že svoju prácu neflákal....
lubica2403
26.11.12,09:53
A aké predmety ten váš sused vyučoval? Ani jeden "poctivý " učiteľ nepracuje len v škole (teda ak neučí napr.TV) .Vezmime to tak - ak učíš denne 5 hodín, na každú hodinu potrebuješ na prípravu cca 30 min., tak počítaj - je to 5 + 2,5 a to je už 7,5 hodín. A 30 min. je dosť málo,ak chceš naozaj deťom pripraviť kvalitnú a efektívnu hodinu a stihnúť aj opravu zošitov alebo písomiek... Okrem toho robíš dozor v škole, v jedálni, venuješ sa deťom po vyučovaní, staráš sa o kabinet, chodíš na školenia a vzdelávanie, stretávaš sa s rodičmi, absolvuješ všetky školské akcie so žiakmi .........................

Ak si zavoláš domov opatrovateľku na dve hodiny, stojí ťa to najmenej 10 eur a to ona len uloží večer deti a zvyšok presedí pri televízii, v lepšom prípade sa s deťmi pohrá. Učiteľ okrem "opatrovania" musí robiť milión ďalších činností a za cca 3 eurá na hodinu.
Alebo - nedávno nám remeselníci kládli doma terasové dosky - na hodinu jeden dostal cca 25 eur........... Hm, je treba komentár? (ak mi niekto chce napísať - tak si urob sama.... ok, neviem to, ale vedel by ten remeselník učiť matematické rovnice 25 poberťákov? )

Nerada sa zapájam do takýchto diskusií. Kto "nemá dáno zhora" nepochopí aj tak nič. Kto má aspoň kúsok zdravého rozumu, naučil sa v škole počítať a má aj srdce na pravom mieste, nepotrebuje vysvetlenie.


Osobne som za to, aby učitelia boli odmeňovaní spravodlivejšie - je rozdiel, učiť matiku a telesnú výchovu a je rozdiel učiteľ a učiteľ. Je veľa lajdákov,ale je viac poctivých učiteľov, ktorí napriek púlatu dávajú svojej práci veľa energie. Toho sa ale asi v tomto živote nedočkáme........

Želala by som si, aby všetci v tejto republike bolo ohodnotení spravodlivo - lekári, učitelia, predavačky, športovci, politici, murári, učitelia............... A všetkým, ktorí sa postavia za svoje práva budem držať palce.
ivuliatko
26.11.12,10:03
Svojho času skončil náš mladý sused vysokú školu a zamestnal sa ako učiteľ na jednej základnej škole. Pýtala som sa ho ako sa mu v práci páči a ako je spokojný s platom. Jeho odpoveď si dodnes pamätám.... Citujem: vzhľadom na počet hodín ktoré odpracujem, som spokojný.....
Bol mladý, s deťmi to vedel, zbožňovali ho..takže určite môžem povedať, že svoju prácu neflákal....
A kedy to asi bolo? Tipujem, že ten Váš mladý sused musel byť asi telocvikár, pravdepodobne nebol ani triedny - a ak bol, musel mať nejakú zázračnú (neexistujúcu :)) triedu plnú normálnych žiakov...

Za posledných 15 rokov sa štvrtýkrát menia osnovy a učebnice, takže len čo prejde 5 rokov a mám pripravené ročníky 5, 6, 7, 8 aj 9, môžem všetko zahodiť a začínať zase od nuly. Musím sa pripraviť na 23 vyučovacích hodín týždenne tak, aby som učila "po novom", nahrádzala si nejakým spôsobom chýbajúce učebnice, vyrábala učebné pomôcky, furt donekonečna prerábala plány a vzdelávacie programy.
Popritom musíme vymýšľať, písať, tlačiť a kopírovať testy a písomky, potom ich opravovať a známkovať, posielame žiacke práce do súťaží, pripravujeme žiakov na olympiádu a recitačné súťaže, robíme nástenky, pomáhame pri organizovaní všelijakých školských akcií, riešime ešte problémy spojené s triednictvom, vyberáme peniaze na ZRPŠ, poistenie, pracovné zošity, výchovné koncerty, venujeme sa osobným rozhovorom s rodičmi, lozíme za školským psychológom na konzultácie o problémových žiakoch, vedieme záujmové krúžky, píšeme projekty a žiadosti o granty pre školu, chodíme na porady, rodičovské združenia a zasadnutia predmetových komisií, píšeme zápisnice, robíme inventarizáciu kabinetných zbierok a k tomu ešte neskutočnú horu samoúčelných byrokratických hovadín.
U školskej psychologičky si musíme povinne preštudovať spisy žiakov so špeciálnymi potrebami (všetkých tried, v ktorých učíme), aby sme dodržiavali pokyny k individuálnemu prístupu - komu sa čo môže a nemôže známkovať, ako ho skúšať, či poskytnúť predĺžený čas, koho nevyvolávať na hlasné čítanie...
Pred pár týždňami som sa 2 hodiny babrala s posudkom na žiačku pre oddelenie kriminálnej polície, minulý týždeň som strávila po vyučku viac než hodinu v riaditeľni, kde som vypovedala do policajnej zápisnice. Už mám avízo, že ďalšiu moju "hviezdu" začala riešiť sociálka, tak sa môžem opäť tešiť na pedagogickú charakteristiku alebo posudok...
Na začiatku roka musíme odovzdať tieto zoznamy žiakov svojej triedy: zmeny v osobných údajoch, kto bude mať nábožko a kto etiku, kto má aké číslo skrinky, mená detských lekárov všetkých žiakov, kto sa prihlásil na aký krúžok a či odovzdal vzdelávací poukaz... ani si na všetko nespomeniem.
Ďalej musím vypracovať individuálny vzdelávací plán integrovaného žiaka, obehnúť všetkých kolegov aj školskú psychologičku, aby mi ho podpísali, potom ho ešte zaniesť na podpis do poradne špeciálnemu pedagógovi a nakoniec poslať na podpis rodičom. Okrem toho ešte na konci septembra napísať vstupné pedagogické pozorovanie integrovaného žiaka. Ďalej mám v triede dyslektikov a dysgrafikov, takže každý diktát si musím zároveň pripraviť aj ako doplňovačku (samozrejme napísať vo Worde a vytlačiť), každú písomku aj v špeciálnej verzii pre nich... to isté ostatné kolegyne. 3 dni v týždni nemám prestávky, lebo som na dozore na chodbe. Keď prídu študentky na prax a strávia so mnou celý deň, len kukajú jak puk.
Na začiatku školského roka dostaneme 1 jednorazové pero modré, 1 červené a 2 balíky kancelárskeho papiera. Za vlastné si musíme kúpiť ďalšie perá, fixky, nožnice, lepiacu pásku, pravítko, lepidlo... výkresy vyžobrať od žiakov.
Do školy prichádzam o 7:10 - 7:30, málokedy odchádzam pred 15:00 (7,5 hodiny) a doma ešte robím minimálne 2 hodiny (ale väčšinou viac). Hovorím si, že raz sa na...srdím a budem si povedzme mesiac presne zapisovať každú činnosť a odpracovaný čas v škole aj doma, aby som videla, aké "leháro" (podľa niektorých nezainteresovaných) mi z toho vyjde. Stále sa na to len chystám :D

P. S.: Asi sme s Ľubicou písali súčasne :)
Darina1234
26.11.12,10:15
Moj syn studuje na gymnaziu, denne na web stranke skoly - suplovanie je v priemere 8 pedagogov nepritomnych z 23.
ivuliatko
26.11.12,10:18
Fíííha, tak veľa?
marleau
26.11.12,13:22
Tweety
27.11.12,07:12
http://i.sme.sk/cdata/5/66/6616975/kazimir_res.jpg
mazanova
27.11.12,08:19
Toto sa ťažko číta - hrubozrnná arogancia občanov!!!
FugAn
28.11.12,07:58
Chápem štrajkujúcich učiteľov, ale ak sa im nepáči výška platu môžu dať výpoveď a ísť pracovať za výrobný pás do niektorého priemyselného parku, kde ľudia robia za menej ako 350 EUR. A nemajú na výber, musia robiť aj za toľko. Ak by začali štrajkovať poslali by ich na úrad práce.
Slovensko do ulíc, tak ako v 1968 sme sa postavili proti vpádu, tak v 1989 sme boli v uliciach, je čas sa znova postaviť za svoje práva (lepšiu životnú úroveň). Ale nie tak ako to urobili lekári, zdravotné sestry a teraz učitelia. Bojovali len za svoj prospech. Treba sa spojiť a urobiť to jednotne. (Tunis, Grécko......)
Indeed
28.11.12,08:04
a čo dosiahli v tom Grecku ??
JankaO
28.11.12,08:10
Chápem štrajkujúcich učiteľov, ale ak sa im nepáči výška platu môžu dať výpoveď a ísť pracovať za výrobný pás do niektorého priemyselného parku, kde ľudia robia za menej ako 350 EUR.
Spoločnosť, ktorá posiela vzdelaných, schopných a kvalitných ľudí k pásu, je chorá. Už sme to zažili pri lekároch, vyšších súdnych úradníkoch, učiteľoch... S takýmito názormi budeme vždy len montážny štát. Na druhej strane nám nevadí, keď ľudia typu kleopatry - martinky za jeden víkend zarobia aj niekoľkonásobok mzdy vzdelaných ľudí.
FugAn
28.11.12,08:17
V Grécku asi nedosiahli nič. Tak potom načo vyšli učitelia štrajkovať. Ak to budeme brať, že nič nikdy nedosiahneme tak potom všetci seďme doma a plačme aká je spoločnosť chorá, že posiela kvalitných ľudí k pásom.
misomiso
28.11.12,08:18
Chápem štrajkujúcich učiteľov, ale ak sa im nepáči výška platu môžu dať výpoveď a ísť pracovať za výrobný pás do niektorého priemyselného parku, kde ľudia robia za menej ako 350 EUR. A nemajú na výber, musia robiť aj za toľko. Ak by začali štrajkovať poslali by ich na úrad práce.
Slovensko do ulíc, tak ako v 1968 sme sa postavili proti vpádu, tak v 1989 sme boli v uliciach, je čas sa znova postaviť za svoje práva (lepšiu životnú úroveň). Ale nie tak ako to urobili lekári, zdravotné sestry a teraz učitelia. Bojovali len za svoj prospech. Treba sa spojiť a urobiť to jednotne. (Tunis, Grécko......)

Pri vsetkej ucte k akejkolvek praci, aj praci smetiara: Ka pasu moze ist aj clovek s nedokoncenym zakladnym vzdelanim (po kratkom zaskoleni). Teda aj ludia, ktori kaslali na na vsetko uz pocaz ZS, chodili poza skolu, potom mozno trocha fetovali a chodili po diskotekach... (aby ma niekto nechytal za slovo, mam v predchadzajucej vete slovo "aj").

Ak chce notkro robit ucitela, musi byt vysokoskolsky vzelany, musia ho este aj jeho rodicia zivit pocas studia a potom tiez musi byt schopny samostatnej prace (casto aj doma pri priprave). Nie len zasunut material stlacit zeleny gombik, vysunut material stlacit zeleny....

Navyse, ak je clovek pri pase malo motivovany a na zaklade toho robi zle, tak je to problem jeho zamestnavatela - mal ho zaplatit lepsie (potom by si mohol aj vybrat lepsich ludi). Ak plati malo, ma tam samych neschopnych, vyrabaju mu nekvalitne a pomaly, teda nebude shopny konkurovat, skrachuje. No a co? Normalny zakon konkurencie a trhu.

Ak je ucitel slabo motivivany, (a z toho dobodu ucia aj ludia, ktori by sa inde neuplatnili) tak je to problem celej spolocnosti, statu, pretoze stat si objednava u ucitelov vzdelavanie dalsich generacii. Teda stat ich ma ferovo platit.
FugAn
28.11.12,08:18
Nič. Tak ani nech učitelia neštrajkujú
FugAn
28.11.12,08:23
Stál si niekedy za pásom, že je to len zasunúť materiál a stlačiť zelený gombík.... Aj vysokoškoláci fetujú, chodia poza školu a vyštudujú len preto, že otec alebo mamička je právnik alebo iný člen vyššej kasty
JankaO
28.11.12,08:28
FugAn, pri všetkej úcte. S takýmito názormi sa nikam neposunieme a všetci budeme robiť za minimálnu mzdu, bez úcty k tomu druhému a bez spoločenského ohodnotenia.
Indeed
28.11.12,08:30
nikto neposiela vzdelaných ľudí "k pásu" ,treba čítať s porozumením
Indeed
28.11.12,08:31
FugAn, správna pripomienka !
FugAn
28.11.12,08:31
S akými názormi? Že máme všetci bojovať za lepšiu životnú úroveň? Tak potom nie spoločnosť je chorá, ale tie ovce čo v nej žijú. Sme národ, ktorý vždy ohne chrbát nech mu poriadne naložia miesto toho, aby sa vzoprel tyranii
Indeed
28.11.12,08:33
Tiež sa prikláňam, k názoru FugAn,

učitelia sú väčšinou Tí,čo študovali len preto aby patrili do tzv."vyššej kasty"

a teraz zistili,že doba pokročila a za členstvo vo "vyššej kaste" im štát nechce tak platiť ako by oni potrebovali...
misomiso
28.11.12,09:03
Tiež sa prikláňam, k názoru FugAn,

učitelia sú väčšinou Tí,čo študovali len preto aby patrili do tzv."vyššej kasty"

a teraz zistili,že doba pokročila a za členstvo vo "vyššej kaste" im štát nechce tak platiť ako by oni potrebovali...

Priznam sa uprimne, tomuto naozaj nerozumiem. Ako vies, z akych dovodov ucitelia studovali? Ved ucitalie u nas nikdy (minimalne od 2. svet. vojny, teda ani za sociku) nepartili k nejakej vysokej kaste. Ja som mal napriklad spoluziaka, uz na ZS, a ten uz vtedy, ako male decko vedel, ze chce byt ucitelom. Aj sa nim stal, a ucil na tej istej ZS, ktoru kedysi vychodil. Decka hp mali velmi radi a mal vyborne vysledky. Bola to dost vzacnost - chlap za katedrou a on to povolanie mal naozaj rad.

Lenze potom nevedel uzuvut zenu s jednym deckom v rozpadajucom sa dome, ktory zdedil po rodicoch. Tak odisiel do komercnej sfery...

Skus prosom porozmyuslat, (bez ohladu na to, ake pohnutby mali mozno mnohi ucitelia pri studiu), kto by mal nase decka ucit. Ludia od pasu? Alebo nikto? Alebo ti spekulanti, ktori vystudovali iba preto aby boli vo vyssej kaste, ale budeme ich trestat tym, ze im nebudeme platit?
trisestri
28.11.12,09:20
vsak sa dohodli lebo prerusili strajk,znamena ze tych 10 % si vybojovali,aj ked mozno naraz,predpokladam ze v dvoch etapach.
xtriadax
28.11.12,09:28
Spoločnosť, ktorá posiela vzdelaných, schopných a kvalitných ľudí k pásu, je chorá. Už sme to zažili pri lekároch, vyšších súdnych úradníkoch, učiteľoch... S takýmito názormi budeme vždy len montážny štát. Na druhej strane nám nevadí, keď ľudia typu kleopatry - martinky za jeden víkend zarobia aj niekoľkonásobok mzdy vzdelaných ľudí.

tých vzdelaných myslíš koho? tých čo študujú aby mali pred menom bc. alebo ing.? a oni predsa nemôžu ako ing robiť hocijakú prácu. Alebo tých čo ich nútia študovať rodičia aby sa mohli chváliť že majú doma študované deti. Tie VŠ čo u nás máme nestoja za nič. Mať v každom meste VŠ je choré.
Halli
28.11.12,09:42
O tomto sa malo diskutovať v r.1989. Ani herci nechcú trhový mechanizmus resp. ho chcú len vtedy, keď im to vyhovuje. Dnes je doba, keď až na malé výnimky, by mali štrajkovať všetci. Keď učiteľ nevie vyžiť z cca 700 Eur, ako môžu vyžiť robotníci z podstatne nižšími zárobkami..
No na počet odpracovaných hodín, by mal mať moj manžel oproti učiteľovi tak 1500€ a to robí na trojsmennú prevádzku, soboty , nedele, robí pod dohľadom kamier , ktoré zamestnavateľ nainštaloval VRAJ :eek: kvôli bezpečnosti..cele dní čumí riaditeľ na chlapov na PC a potom sa im vyhráža, že dlhšie čurali ako je predpis ! Chápem veľa vecí čo treba zmeniť v školstve, ale ako to predviedli lekári- kvalita bude ešte horšia a namontovať tak kamery do tried, rada by som si pozrela tých 45 minút mnohých učiteľov. Česť výnimkám samozrejme....

...a tie vysoké školy, čo chrlia nepoužiteľných Bc a Mgr. tak to je už ozaj na smiech, poznám zopár učiteľov z takýchto škôl a verte že už nevedia aký jeep si kupiť a na akú poľovačku isť...títo asi za kvalitnejšie školstvo nebojujú, naháňaju si sprosté ovečky, čo im všetko zaplatia...a vyštudujú cez internet a zarabajú pritom v GB a školu vidia raz za tri roky....ale cvakajú.:o
Llívia
28.11.12,09:47
Spoločnosť, ktorá posiela vzdelaných, schopných a kvalitných ľudí k pásu, je chorá. Už sme to zažili pri lekároch, vyšších súdnych úradníkoch, učiteľoch... S takýmito názormi budeme vždy len montážny štát. Na druhej strane nám nevadí, keď ľudia typu kleopatry - martinky za jeden víkend zarobia aj niekoľkonásobok mzdy vzdelaných ľudí.
Nie je tak náhodu dôvodom, prečo tí "vzdelaní" končia za pásom aj to, že VŠ produkujú profesie, ktoré si nenájdu na trhu uplatnenie (sociálná práca, právnici...)?
Llívia
28.11.12,09:51
vsak sa dohodli lebo prerusili strajk,znamena ze tych 10 % si vybojovali,aj ked mozno naraz,predpokladam ze v dvoch etapach.
Včera v správach dávali, že sa nedohodli. A ako začali vyskakovať, keď bolo povedané, že je ich moc, treba niektorých prepustiť a tak by zostalo viac na platy pre ostatných.
Štrajkovať prestávajú, lebo každý deň prichádzajú o časť mzdy :D
misomiso
28.11.12,10:10
Z tychto prispevkov vidim, ze ako spolocnost sa este riadne dlho nikam nepohneme. sama zavist a rovnostarstvo.

Pripadate mi ako chlapik, ktory este za sociku! pisal do akychsi novin, ze to je nonsens, aby nejaky lekar, hoci aj primar mal co i len o korumu vacsi plat ako on. Vraj lekar nevytvara ziadne hodnoty, zatial co on ano tym, ze kazde rano vozi autobusom robotnikov do tovarni...
aktaK
28.11.12,10:15
štrajk je len prerušený

Rozhodnutie štrajkového výboru OZ PŠaV na Slovensku
Dňa 28. 11. 2012 o 9,20 hod. štrajkový výbor celozväzového štrajku rozhodol takto:
Celozväzový štrajk, ktorý začal 26. 11. 2012 o 6,00 hod. sa prerušuje dňa 28. 11. 2012 o 18,00 hod. Dôvodom prerušenia celozväzového štrajku je, že predstavitelia vlády SR začali
dňa 27. 11. 2012 rokovať so štrajkovým výborom o dôvodoch a cieľoch štrajku, najmä o skvalitnení vzdelávania a dofinancovaní školstva.
Bratislava 28. 11. 2012
štrajkový výbor v zložení:
Pavel Ondek
MartinMaták
František Šary
Miroslav Habán
Ján Mikluš
Zuzana Piliarová
Ľuboš Kvašňák
Iveta Majerová
Ingrid Gamčíková
Nora Zapletajová
misomiso
28.11.12,10:19
Pani a damy, nehnevajte sa, ale take argumenty, ze ved aj tak to skolstvo nema ziadnu kvalitu, ze tam chodia iba deticky bohatych a nic nerobia - to snad nemyslite vazne. To skutocne nie je hodne rozumneho cloveka.

To je ako keby som teraz ja pisal, ze vy za pasom by ste nemali dostat ani tych 400 Eur, lebo dnes uz ziaden vyrobok nic nevydrzi, ze je vsetko robene na to, aby sa to rychlo pokazilo a skoncilo v kosi, ze kde su tie stare zlate casy, ked sa telefon alebo televizor este aj dedil a auta vydrzali iba so zakladnou udrzbou 30 rokov. Nabytok vydrzal starocia, ziadna drevotrieska, ktora sa vam rozapadava uz pri vybalovani z krabice....

Dobra demagogia ze?
trisestri
28.11.12,10:23
Z tychto prispevkov vidim, ze ako spolocnost sa este riadne dlho nikam nepohneme. sama zavist a rovnostarstvo. Pripadate mi ako chlapik, ktory este za sociku! pisal do akychsi novin, ze to je nonsens, aby nejaky lekar, hoci aj primar mal co i len o korumu vacsi plat ako on. Vraj lekar nevytvara ziadne hodnoty, zatial co on ano tym, ze kazde rano vozi autobusom robotnikov do tovarni...pripada my to vtipne ze zavist,tak potom nie su na tom tak zle ak im mnohy zavidia?rovnostarstvo-vsak oni ziadaju plosne zvysenie platov a na dedinach hlavne su skoly ako skanzem budovatelov socializmu a aj ked si vazim niektorych ucitelov,tak aj v skolstve je co napravat a reformovat a zacat treba od sposobu financovania ktore vyberove skoly degraduje na naborove centra,systemove zmeny v odmenovani,aj ked je problem nastavit objektivne kriteria,tak daco by sa dalo-/ucast a uspesnost na vedomostnych testoch a olympiadach,pripravenost ziakov a studentov atd/pozrime co produkuje skolstvo posledne roky,na druhej strane katastrofalny stav je v sudnictve, politike, policii, prokurature,statnom managmente a tam maju platy nepochybne vyssie.
Llívia
28.11.12,11:11
Z tychto prispevkov vidim, ze ako spolocnost sa este riadne dlho nikam nepohneme. sama zavist a rovnostarstvo. ..
Som proti tomu, aby sa učiteľom zvyšovali platy v takej finančnej situácii, aká je teraz. Pri zvyšovaní minimálnej mzdy sa vždy argumentuje tým, že ju nie je možné zvýšiť viac, lebo súkromní zamestnávatelia by začali prepúšťať ľudí, keďže by im stúpli náklady. Učiteľom sa zvyšovať môže, nevadí, že aj tam stúpnu náklady, lebo veď sa na to poskladáme všetci?!

Pani a damy, nehnevajte sa, ale take argumenty, ze ved aj tak to skolstvo nema ziadnu kvalitu, ze tam chodia iba deticky bohatych a nic nerobia - to snad nemyslite vazne. To skutocne nie je hodne rozumneho cloveka....
A tento tvoj výplod na ľudí, ktorí si dovolili mať iný názor než ty, je hodný rozumného človeka? :rolleyes:
misomiso
28.11.12,11:14
pripada my to vtipne ze zavist,tak potom nie su na tom tak zle ak im mnohy zavidia?rovnostarstvo-vsak oni ziadaju plosne zvysenie platov a na dedinach hlavne su skoly ako skanzem budovatelov socializmu a aj ked si vazim niektorych ucitelov,tak aj v skolstve je co napravat a reformovat a zacat treba od sposobu financovania ktore vyberove skoly degraduje na naborove centra,systemove zmeny v odmenovani,aj ked je problem nastavit objektivne kriteria,tak daco by sa dalo-/ucast a uspesnost na vedomostnych testoch a olympiadach,pripravenost ziakov a studentov atd/pozrime co produkuje skolstvo posledne roky,na druhej strane katastrofalny stav je v sudnictve, politike, policii, prokurature,statnom managmente a tam maju platy nepochybne vyssie.

Ano, to mas pravdu, ale co sa tyka tej zavisti, tak na to aby niekmu zavideli, naozaj netreba, aby mu bolo dobre. U nas na dedine mame z jednej strany potok z druhej strany strmy kopec, takze ti, co maju podmocene pozemky a kazdu chvilu ich vyplavi zavidia tym, co maju kopec, zatial co ti, co sa musia stverat do strmeho kopca a este ho aj polievat zavidia tym pri potoku. To je bohuzial realita, nie len na Slovensku ale na celom svete, len u nas akosi o to viec, z eto tu komunisti umicnili tym, ze davali ludom stale nejake falosne nadeje na akusi absolutnu spravodlivost.
Darina1234
28.11.12,11:18
Kazda praca je doležita a potrebna a učitelia nie su viac ako ktokolvek iní, žiadna zavisť ale rovnosť.
xtriadax
28.11.12,11:25
Pani a damy, nehnevajte sa, ale take argumenty, ze ved aj tak to skolstvo nema ziadnu kvalitu, ze tam chodia iba deticky bohatych a nic nerobia - to snad nemyslite vazne. To skutocne nie je hodne rozumneho cloveka.

To je ako keby som teraz ja pisal, ze vy za pasom by ste nemali dostat ani tych 400 Eur, lebo dnes uz ziaden vyrobok nic nevydrzi, ze je vsetko robene na to, aby sa to rychlo pokazilo a skoncilo v kosi, ze kde su tie stare zlate casy, ked sa telefon alebo televizor este aj dedil a auta vydrzali iba so zakladnou udrzbou 30 rokov. Nabytok vydrzal starocia, ziadna drevotrieska, ktora sa vam rozapadava uz pri vybalovani z krabice....

Dobra demagogia ze?

Ja im nezávidím. Myslím že nie je čo. Naopak držím palce aby sa im podarilo niečo pre to školstvo vybojovať. Reagoval som len na príspevok že posielať vzdelaných ľudí za pás je choré. Preto si myslím že pokiaľ sa neurobí poriadok v školstve tak tie platy budú stále pre nich slabé. Nerozumiem načo nám tu je toľko VŠ ako máme. Veď keď pôjde takto ďalej tak za pár rokov nebude mať kto za tým pásom robiť lebo všetci budú ,, vzdelaní" ;)
trisestri
28.11.12,11:31
Som proti tomu, aby sa učiteľom zvyšovali platy v takej finančnej situácii, aká je teraz. Pri zvyšovaní minimálnej mzdy sa vždy argumentuje tým, že ju nie je možné zvýšiť viac, lebo súkromní zamestnávatelia by začali prepúšťať ľudí, keďže by im stúpli náklady. Učiteľom sa zvyšovať môže, nevadí, že aj tam stúpnu náklady, lebo veď sa na to poskladáme všetci?! A tento tvoj výplod na ľudí, ktorí si dovolili mať iný názor než ty, je hodný rozumného človeka? :rolleyes:Si trafila klinec po hlavicke,lebo prave aj zopar ucitalov sa naslo co brojili proti rastu minimalnej mzdy-pritom isli aj proti vlastnej logike,lebo ak rastie minimalna mzda,tlaci sa tym padom nepriamo aj na rast ostatnych miezd.Miso a keby tvoja firma bola stratova a vyhladovo nemala nadej na zlepsenie,tak by si zvysil mzdy?ale suhlasim aj z ucitelmi,ale tymi co su v mensine a maju nazor ze by sme mali ist vsetci jednotne proti tunelovaniu,safareniu,tolerovniu danovych podvodov,zlatym padakom,nehospodarnosti v statnej a verejnej sprave,za vysie mzdy,za garancie ich vyplacania-vytvorit jednotnu platformu objektivnych poziadaviek a casovy harmonogram ich plnenia.Vsade idu zamestnanci spolu na zapade,len my sa tu triestime a kazdy sa hra na vlastnom piesocku,pricom sa neda verit ani odborarskym bosom.
Halli
28.11.12,13:08
máš pravdu, nie zavisť...možno ani rovnosť, ale podľa zásluh by mali viacerí dostať nielen učitelia
taiko
28.11.12,13:56
Ja by som bol ochotne prispjet neakemu ucitelovy zo svojih cistich peniazi, aby so mu (ciastocne) vykompenzovala jeho usli plat len aby on mohol pokracovala v straiku. (samozrejme nejaku rozumnu dobu)
(takto to bude vyzerat s nasim slovencinom, ak sa skolstvo nezlepsi)

Keby sa nas naslo aspon tolko, aby polovica ucitelov mohla pokracovat v strajku a mali by vykompenzovany plat, to by potom bolo tocso. Predstavoval by som si to tak, ze jeden dobrovolnik, by dal cash jednemu ucitelovi. Len nemam ani potuchy ako by sa toto dalo podchytit a zorganizovat. Mozno nejaky web, kde by sa adresne registrovali ucitelia a darcovia, alebo tak nieco. Otvorenou registraciou by sa dala zabezpecit kontrola, aby ucitel, ktory poberie strajkovy prispevok od darcu isiel skutocne strajkovat. Popripade by sa mohli pomer darca/ucitel zvacsit na 2:1, alebo 3:1, keby bolo vela darcov
Je to mozno zufala myslienka ale zufala doba si ziada zufale ciny.
Darina1234
28.11.12,14:49
Učielia nie su jednotní, v prvom rade im ide o svoj plat, že im ide aj o naše deti.... asi tak, ako možete vyžadovať od nas, aby sme boli jednotní v ich podpore, tak ako lekari zneužili postavenie pacienta, tak je to podobne aj teraz, to, že ma niekto vzdelanie ešte neznamená, že ma vždy pravdu.
misomiso
28.11.12,14:53
Kazda praca je doležita a potrebna a učitelia nie su viac ako ktokolvek iní, žiadna zavisť ale rovnosť.

No ved prave. Ak rovnost, tak vzhladom k tomu, kolko zarabaju lekari naprikad (podla statistiky spred dvoch tyzdnov atestovani 1800 - 5600 EUR) by mali mat ucitelia trojnasobne platy ako maju teraz a nie nejake zvysenie o 10%.

Alebo chces porovnavat ucitela s tym, ktory robi nekvalifikovanu pracu pri pase?
Darina1234
28.11.12,15:12
Stale nemožem pochopiť, prečo vyzdvihuješ duševnu pracu nad manualnu,tvrdím, obe sú potrebné, ako by fungovala tvoja firma s tvojim rozumom a vzdelaním, nadobudnutým za peniaze danovvch poplatníkov, aj manualne pracujucich a ceda bez nich? vyzdvihujem dolezitost , súbeh, navaznosť ... oboch prác.
misomiso
28.11.12,15:12
Len pre uplnost, chcem povedat, nakolko sa ma tato tema osobne tyka. Kedysi som tiez ucil, zo skoly som odisiel a zalozil sukromnu firmu (preco asi?).

Teraz uz neucim a ani sa do skolstva neplanujem vratit. Deti mam na sukromnych skolach, nemame s manzelkou ziaden moralny problem s tym, ze za ich kvalitne vzdelanie platime, sme naozaj spokojni, maju aj kvalitnych ucitelov zo zahranicia.

Teda potialto by sa ma to vobec nemuselo tykat. Mne vsak nie je uplne jedno, aky pristup ku kvalitnemu vzdelaniu maju ostatni ludia v tomto state. Rad by som zil v normalnej spolocnosti, ktora aj niekam smeruje. Dokonca sa na tom som ochotny financne podielat - ved odkial sa maju zobrat tie peniaze? Zo statneho rozpoctu, teda aj z mojich dani. Napriek tomu, ze iba v minimalnej miere pojdu pre moje deti (tam vacsinu nakladov uhradzame priamo), som za to, aby peniaze, ktore odvadzam boli pouzite vo vacsej miere pre skolstvo.

Stale tu volame po nejakej lepsej spolocnosti. No kam sa asi moze vyvijat spolocnost, kde ma vacsi plat vojak a policajt, ako ucitel?
taiko
28.11.12,15:33
Stale nemožem pochopiť, prečo vyzdvihuješ duševnu pracu nad manualnu,tvrdím, obe sú potrebné, ako by fungovala tvoja firma s tvojim rozumom a vzdelaním, nadobudnutým za peniaze danovvch poplatníkov, aj manualne pracujucich a ceda bez nich? vyzdvihujem dolezitost , súbeh, navaznosť ... oboch prác.
Darina, tiez si myslim, ze "spolocenska potreba" je to co by mohlo odlisit jednotlive druhy prace. Popripade "pridana hodnota prace".
Vezmime do uvahy dve povolania v statnej sprave, kde jedna pani robi uradnicku na obecnom urade a druha pani ucitelku na zakladnej skole. Dufam ze sa zhodneme na tom, ze pani ucitelka na zakladnej skole vykonava pracu, ktorej spolocenska potreba a pridana hodnota pre spolocnost je vyssia ako u pani, ktora ma na starosti evidenciu platieb za komunalny odpad. A to hovorim so vsetkym respektom k tej pani na urade.
Niektore povolania maju vacsi dosah na viac ludi, je tam potrebna vacsia zodpovednost, viac znalosti, dlhsia doba potrebna na ovladnutie daneho zamestnania, vyssia miera ohrozenia na pracovisku, vyssia miera stresu atd atd. Ergo, zasluzi si aj vyssie ohodnotenie.

Podobne mozes najst aj porovnania dvoch manualnych prac napr smetiar a banik, kopac ryh na kable a robotnik spod vysokej pece, sofer autobusu a vodic vysokozdvizneho vozika atd.

Chapem, ze sa Ti vidi spravodlive, ze ak dvaja ludia pracuju 8 hodin, mali by mat rovaky plat, len bohuzial prinos kazdeho povolania je iny a tak musi byt ine a hodnotenie. Rovnostarstvo totiz nikomu nepomoze a moze byt aj velmi nebezpecne. Pretoze keby mali vsetci rovnake ohodnotenie, kto by vykonaval povolania ktore su narocne? Respektivne narocnejsie nez ine?
misomiso
28.11.12,15:34
Stale nemožem pochopiť, prečo vyzdvihuješ duševnu pracu nad manualnu,tvrdím, obe sú potrebné, ako by fungovala tvoja firma s tvojim rozumom a vzdelaním, nadobudnutým za peniaze danovvch poplatníkov, aj manualne pracujucich a ceda bez nich? vyzdvihujem dolezitost , súbeh, navaznosť ... oboch prác.

Prepac, teraz naozaj celkom uprimne bez toho, aby som sa chcel niekho "dotknut":

Vyznam manualnej prace bol rovnaky, alebo dokonca mozno este vacsi ako dusevnej mozno niekedy do roku 1800. Jednoducho, vzhladom na uroven pokroku ludia museli od rana do vecera driet (zvacsa na poli) aby si zabezpecili zakladne prezitie. Iste, aj vtedy, kto pri praci premyslal, mohol dosiahnut lepsie vysledky ako ten, ktory sa hned rano napil a nebol rozmyslania schopny,ale velke moznosti znasobit svoju produktivitu zo dna na den ludia nemali.

Snad netreba podrobne opisovat, ako sa svet zmenil a meni sa coraz rychlejsie. U nas dnes jeden traktorista obraba obrovske vymery, ale v USA uz realne zavadzaju system, kde vsetky polnohospodarske stroje behaju po poliach uplne same navadzane cez GPS. V zahranici som neraz cestoval vlakom, ktory jazdil uplne bezobsluzne, rozne metra alebo vlaky na letiskach. Parkovne platime v automatoch, v hoteli F 1 nikto neupratije toalety, pretoze sa cela miestnost automaticky vycisti sama po kazdom pouziti. Auta uz nebudeme musit soferovat a vysavace tiez uz behaju same, hoci su este v plienkach.

Do banky uz skoro nechodime, nakupujeme tiez cez internet, chcete este 1000 prikladov, ako sa vyznam manualnej prace coraz viac straca? My tu mozeme diskutovat o tom, ci je to spravne alebo nie, ale je to realita.

Ak budeme chciet stavat na manualnej praci, tak potom jedine, ze stiahneme minimalnu mzdu postupne niekde na uroven 50 EUR na mesiac, ako v niekde Keni. Potom mozno investori budu rozmyslat, ci sa im oplati investovat do modernej technologie, alebo ci skor najmu armadu "cvicenych opic" ktore im to za 50 mesacne na hlavu urobia.

Pre nedavnom som obzeral super plnoautomaticky stroj u nasho partnera v Svedsku. Pracu 20 ludi nahradi jednym pracovnikom. Pytam sa majitela, preco tolko investoval, preco radsej neodviezol svoje stare poloautomaty do Ciny, kde je lacna pracovna sila. Vravel, ze to pocital, ale ze ani pri cinskej cene prace by sa nedostal na tu cenu za vyrobok, aku ma teraz. Stroj bol riedne drahy, ale robi neskotocne rychlo a presne.

Teda toto je realita, pre tymto neunikneme. Bud sa budeme vzdelavat a snazit sa aspon sledovat trend (ked uz nie ho udavat) alebo si budeme musiet utiahnut opasky este ovela viac.

O manualnu pracu za 600 EUR tu o par rokov nebude mat nikto zaujem...
ivuliatko
28.11.12,15:50
No na počet odpracovaných hodín, by mal mať moj manžel oproti učiteľovi tak 1500€ a to robí na trojsmennú prevádzku, soboty , nedele, robí pod dohľadom kamier, ktoré zamestnavateľ nainštaloval VRAJ :eek: kvôli bezpečnosti..cele dní čumí riaditeľ na chlapov na PC a potom sa im vyhráža, že dlhšie čurali ako je predpis ! Chápem veľa vecí čo treba zmeniť v školstve, ale ako to predviedli lekári- kvalita bude ešte horšia a namontovať tak kamery do tried, rada by som si pozrela tých 45 minút mnohých učiteľov. Česť výnimkám samozrejme...
Opýtaj sa mojich detí, koľko hodín ešte odrobím okrem tých 23 odučených, ktoré nám ľudia furt otĺkajú o hlavu, lebo vidia len tie. Nechce sa mi to znova rozpisovať, aj lubica2403 to vysvetľuje:
http://www.porada.sk/t200480-p6-strak-v-rezorte-skolstva.html#post2190749
http://www.porada.sk/t200480-p6-strak-v-rezorte-skolstva.html#post2190759

Za namontovanie kamier by som sa zriaďovateľom škôl hlboko poklonila a rozplývala by som sa od vďačnosti. Ja sa nemám za čo hanbiť, ale mnohí rodičia by aspoň mali šancu vidieť, aké bytosti (ktoré sa aj bojím nazvať deťmi) vychovali.

...a teraz trocha zábavy :D kukni si, ako "učil" minister Čaplovič deviatakov zo ZŠ na Mudroňovej ul. v Bratislave, ktorým na záver rozdal nové učebnice dejepisu pre 9. ročník ZŠ (hurá!!! učebnice!!! luxus!!!)
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=1eyVTd9ALXM
misomiso
28.11.12,15:56
Inak, este som zabudol k tomu stroju, vravel, ze ho niekolko konstrukterov iba kreslilo a navrhovalo jeden a pol roka, potom ho za par mesiacov poskladali. Ti konstrukteri to tiez nekreslili na doske, ako nasi otcovia. Robili to v 3D programoch a simulaciach. Tie tiez niekto musel naprogramovat.

Teda sroj sice zbavil 20-tich ludi moznosti manualnej prace, ale mnohym vzdelanym zasa poskytol moznost pracovat a realizovat sa (aj si zarobit, mnozstvo nul bolo na konci ceny toho stroja)

To je odpoved na to, ze mozno nie je az taka katastrofa, ze dnes mladi chcu ist vacsinou studovat. Len by bolo vhodne ich trocha usmernit, aby nestudovali vsetci iba pravo, socialnu pracu a psychologiu. Ale trend je jasny - vyskum, vyvoj a vzdelanie.
Darina1234
28.11.12,16:23
Nepochopili ste ma, tvrdím o rovnakej doležitosti duševnej aj manualnej prace, netvrdím, že výška ich mzdy sa ma rovnať.
Viem v ktorom storočí žijeme aj pokroku rozumiem, no neodpovedal si mi na otazku, či tvoja firma by šlapala len s ludmi vysokoškolakmi, ktorí by nič manualne nerobili, pri svojej praci by použivali len tzv. duševno, ak robotnikov prepusť a skus zamesnať len študovaných, korm das plat ako robotnikom.
Ci mam suhlasiť učitelom ano, robonikom nie, tak takto teda nie.
misomiso
28.11.12,16:38
Nepochopili ste ma, tvrdím o rovnakej doležiosti duševnej aj manualnej prace, nevrdím, že výška ich mzdy sa ma rovnať.

No tak ak suhlasis, ze sa ma rovnat, tak potom kde je problem priznat, ze treba ucitelom podstatne dvihnut mzdy?

Je otazne, co myslime pod pojmom "dolezitost". Ano, ak o 100 rokov bude mat 95% ludi najvyssie odborne vzdelanie, tak dolezitost manualnej prace tych zvysnych 5% ludi bude vysoka. Napriklad, ja nemam problem zaplatit pri samoobsluznej pokladnici v Tescu, dokonca mi ani nebude chybat ak do Tesca nebudem musit chodit a budu mi nakupy vozit rovno domov. Hoci aj robot riadeny pocitacom (vraj uz prve taketo roboty na rozvoz bez sofera testuju v USA).

Ale ak budem chciet skocit na veceru, alebo posediet v kaviarni, tak by sa mi nepacilo, ak by ma obsluhoval robot. Urcite nie. Takze urcity maly podiel manualnej prace tu zostane potrebny vzdy.

Lenze u nas je stale opacny problem. Vysoko vzdelanych odbornikov je stale malo (to je aj dovod, preco si dobry programator moze zapytat v podstate kolko len chce) a ludi, ktori vedia robit iba jednoduche ukony je viac ako treba (preto si k linkam automobilky mozu ludi vyberat a nemusia im ani platit vela).

Z tohto hladiska by som to asi chapal, ked uz chcem silou-mocou porovnavat dolazitost dusevnej a manualnej prace.
misomiso
28.11.12,16:52
Nepochopili ste ma, tvrdím o rovnakej doležitosti duševnej aj manualnej prace, netvrdím, že výška ich mzdy sa ma rovnať.
Viem v ktorom storočí žijeme aj pokroku rozumiem, no neodpovedal si mi na otazku, či tvoja firma by šlapala len s ludmi vysokoškolakmi, ktorí by nič manualne nerobili, pri svojej praci by použivali len tzv. duševno, ak robotnikov prepusť a skus zamesnať len študovaných, korm das plat ako robotnikom.

Moja firma sa bude musiet prisposobit trendu. Bud budeme schopni zvysovat svoju tecnicku vyspelost a coraz viac spoliehat na dusevnu pracu, alebo zanikneme, znici nas konkurencia. Su firmy, ktore uz dnes ziju iba z dusevnej prace, ziju velmi dobre a takych firiem nie je malo. Napriklad Eset.

Nechapem, preco by som mal dat vzdelanym ludom rovnaky plat, ako nevzdelanym. Ved ak zamestnam vzdelaneho, tak iba preto, aby firma mohla fungovat s ovela vyssou pridanou hodnotou. Vyrabat lepsie vyrobky za nizsie naklady. Prezco by som sa o zisk nepodelil s ludmi, ktori to nasej firme umoznia?
Darina1234
28.11.12,17:08
aj mne su zname firmy, ktore funguju len na baze dusevnej prace, ale napiš, či aj ta tvoja by slapala bez robotnikov.
misomiso
28.11.12,17:20
aj mne su zname firmy, ktore funguju len na baze dusevnej prace, ale napiš, či aj ta tvoja by slapala bez robotnikov.

To je dost zbytocna debata. Po prve, nikde sme zatial nedefinovali, kto je a kto nie je robotnik, dnes sa aj tak vo vyrobe pouziva skor "operator". Po druhe, je dost rozdiel ci ja tam budem mat troch operatorov namiesto 60-tich, napriklad. Ak budem mat troch, (a budu mi na super vykonnych strojoch robit celu produkciu), tak uz je naozaj jedno, ako ich nazveme, pretoze to pravdepodobne asi ani nebudu moct byt ludia so zakladnym vzdelanim. Otazne aj bude, ci ich pracu nazveme skor manualnou alebo dusevnou. Ja pri svojej praci tiez robim manualne ukony, ved aj ked chcem napisat emial, tak musim tukat do klavesnice. O co viac manualne pracuje "robotnik" ktory dozera na stroj a obcas stlaci tlacidlo?

Aj v Esete maju recepcnu a urcite aj upratovacku, hoci mozno nie na TPP. Nebavme sa tu o dusevnej a manualnej praci, manualnej dnes uz vela nie je a ak je, tak je dobre zaplatena, nemusis mat obavy. Skus si nechat vykopat kanal alebo vymenit radiatory, uvidis, kolko zacvakas. Ja v servise platim 56 EUR za hodinu prace.

Bavime sa v tejto teme dufam o tom ci je klucove pre nasu spolocnost kvalitne vzdelanie nasich deti alebo nie je. Ja tvrdim ze je a ze uz aj dnes je neskoro.
bambina1011
28.11.12,17:30
to ze sa naleju peniaze ucitelkam na platy, nezarucuje ze nasa spolocnost bude mat kvalitne vzdelanie pre nase deti!
Darina1234
28.11.12,17:30
suhlasim, v zapale výmeny nazorov sa to stava.
misomiso
28.11.12,18:40
to ze sa naleju peniaze ucitelkam na platy, nezarucuje ze nasa spolocnost bude mat kvalitne vzdelanie pre nase deti!

Zvysenie platov ucitelov je podmienka nutna, no nie dostacujuca. Samozrjme sa treba pozriet na fungovanie celeho rezortu a spravit reformne zmeny.
taiko
28.11.12,18:40
to ze sa naleju peniaze ucitelkam na platy, nezarucuje ze nasa spolocnost bude mat kvalitne vzdelanie pre nase deti!
aj ked tam bude isty "odpad" v podobe naliatia penazi lajdakom, tak som si isty, ze celkova ucinnost takehoto opatrenia bude vysoka. Myslim, si totiz, ze tuto vysostne narocnu pracu robia vacsinou ludia co ich to bavi. A su tam kvoli tomu, nie kvoli peniazom. Ked im vsak konecne nezaplatime, tak ked sa s pocitom, ze ich praca bavi, budu pozerat na svoje hladne deti (zamerne som to prehnal) a aj ked neradi, postupne ten dobry pocit z prace vymenia za vacsi plat, kdesi v sukromnom sektore. A nase deti bude ucit, ..... neviem kto. A nakoniec dopadneme tak ze vo firme misamisa budu robit vzdelani ludia z ukrajiny, ktori mu budu vediet zvysovat efektivitu a zisk.
Nehovoriac o tom, ze aj ked v ziadnom pripade nepodcenujem zdravy sedliacky rozum, vzdelanie zvacsuje aj vseobecny rozhlad a ak clovek nie je vysostne amoralny sociopat tak aj moralku cloveka. Zvacseny rozhlad potom motivuje ambicie, ambicie motivuju k snazeniu, snazenie k vysledkom atd atd
misomiso
28.11.12,18:42
Poznam viac ludi, ktori odislizo skolstva kvoli financnej situacii. Myslite, ze to boli ti najvacsi flakaci v rezorte?
batko
28.11.12,19:10
Máte pravdu. Ale aj o tom je táto spoločnosť, kde trh, podľa rôznych politikov a ekonómov , všetko vyrieši. Ja osobne tento názor nezdieľam. Do školstva sme taktiež zaviedli trhovú ekonomiku. Výsledkom je, že vysoké školy chŕlia absolventov bez základného predpokladu jeho umiestnenia, podľa jeho vzdelania. A potom pre takýchto ľudí sú dobré aj montážne haly. Celý systém je postavený na hlavu.
xtriadax
28.11.12,19:24
a o tom to celé je najsôr reforma a potom nech študuje každý na čo má. Nie z každého môže byť programátor alebo doktor. VŠ typu sociálna práca čo vyštudujem tak že tam nemusím ani chodiť je nám zbytočné dotovať. Nemyslíš?
ivuliatko
28.11.12,19:36
to ze sa naleju peniaze ucitelkam na platy, nezarucuje ze nasa spolocnost bude mat kvalitne vzdelanie pre nase deti!

"Nakoniec netreba zabudnúť aj na vyštrajkovanie 6% z HDP do školstva. Aktuálne je to 3,2 % a radí nás to na chvost v EU. Ak by sme vyštrajkovali 6% z HDP, tak to by bol pedagogický čin desaťročia. Bola by to zmysluplná investícia do detí a študentov, bola by to investícia do budúcnosti Slovenska."

Čítajte viac: http://janmacek.blog.sme.sk/c/310598/Jeden-cukrik-alebo-tri.html#ixzz2DY9bMW12


Štrajkujeme aj za 6% HDP do školstva - aktuálne je to okolo 3,2%. To však znamená, že ak do školstva dávame takmer o 3% menej než väčšina krajín EÚ, niekam dávame viac. Kam?
Jednoduchá matematika (a ja som teda v matike veeeeľmi jednoduchá :D)...

...štrajkujeme aj za to, aby našim žiakom (a vašim deťom) nepadali na hlavu kusy stropnej omietky, aby sme vo vyúčtovaní Rady rodičov (z rodičovských príspevkov - pre pamätníkov ZRPŠ) nemuseli každý rok čítať položku "lavice a stoličky do jednej triedy 1 500,- €", lebo sa má o to postarať štát z tých 6% HDP... aby sme žiakovi, ktorý vyhrá školské kolo olympiády, mohli kúpiť aj nejakú cenu. A neviem o žiadnom odvetví okrem školstva, kde by si zamestnanci museli kupovať z biedneho platu ešte aj pracovné potreby, ak ich nevyžobrú od žiakov (=rodičov). Ani upratovačky si nemusia kúpiť čistiace potreby, ani sestričky nekupujú leukoplasty a obväzy, ani robotníci náradie, ani predavačky pásky do pokladne... atď.
Halli
28.11.12,19:44
Mojich detí sa to ani pýtať nemusím, plakali keď tatino povedal, že ide v sobotu, alebo nedeľu do práce. Keď chodil na montáže do zahraničia, nemusím sa ich pýtať...nebol doma!
taiko
28.11.12,19:46
... aby sme žiakovi, ktorý vyhrá školské kolo olympiády, mohli kúpiť aj nejakú cenu. A neviem o žiadnom odvetví okrem školstva, kde by si zamestnanci museli kupovať z biedneho platu ešte aj pracovné potreby, ak ich nevyžobrú od žiakov (=rodičov). Ani upratovačky si nemusia kúpiť čistiace potreby, ani sestričky nekupujú leukoplasty a obväzy, ani robotníci náradie, ani predavačky pásky do pokladne... atď.
napada ma, co by sa stalo, keby rodicia zaujali principialny postoj a prestali prispievat.
Ved je predsa nenormalne a zaroven aj nemoralne, aby rodicia prispievali na pomocky, omietku a lavice. Ved preboha platia dane a cast z nich ide obci v ktorek ziju a ktorej skola patri. To si zacneme platit aj za asfalt na cestu a na lampu pred domom nam namontuju elektromer, aby sme platili aj za poulicne osvetlenie? Nie je to chore? Ved samosprava si madli ruky ked sa najdu ovce co platia veci, ktore by mala platit samosprava. A usetrene peniaze posunie samosprava spriaznenym podnikatelom, ktori za 10M EUR postavia vianocny stromcek, ci zorganuzuju vianocne trhy.
Nehovorim, obcasny dar na nejaku drahu ucebnu pomocku, ale pravidelne platby?
Nepomohlo by skor, keby rodicia neplatili nic? Omietka by padala, za lavicami by sa nedalo sediet a tym padom by skola nemohla poskytovat zakonom stanovene vzdelanie. nepohlo by toto so samospravou. Popripade nejake sudy rodicov so samospravou, ze i nedokaze zabezpecit, vzdelanie pre deti?

Tu sa hovori "Let the shit hit the fan". Mozno by to pomohlo, keby boli voleni zastupcovia konfrontovani so svojou chamtivostou, neschopnostou, malichernostou a hlupostou.
misomiso
28.11.12,20:12
Máte pravdu. Ale aj o tom je táto spoločnosť, kde trh, podľa rôznych politikov a ekonómov , všetko vyrieši. Ja osobne tento názor nezdieľam. Do školstva sme taktiež zaviedli trhovú ekonomiku. Výsledkom je, že vysoké školy chŕlia absolventov bez základného predpokladu jeho umiestnenia, podľa jeho vzdelania. A potom pre takýchto ľudí sú dobré aj montážne haly. Celý systém je postavený na hlavu.

Samozrejmeme ze mas pravdu. Prihovaral by som sa za preriedenie VS, hlavne takych, sko v Sladkovicove a im podobnych. Na druhej strane, technickych by lohlo byt aj viac, a tiez lepsich. No teraz nestrajkuju pedagogovia VS, ti nie su plateni az tak zle. Strajkuju ucitelia MS, ZS a SS.

Co sa tyka toho, ze ludia nieco studuju a nakoniec v odbore nepracuju: Ano, na jednej strane to nie je idelane, no zabudnime na to, ze niekedy sa to zmeni. Nie je to tak nikde na svete. Aj v USA sa vacsina ludi nakoniec uplatni v inych oblastiach, ako vystudovala. Nakoniec, zivot je trocha zlozitejsi ako ze vzdelanie bezi podla vzorca 1 + 1 + 1 = 3 (ZS, SS, VS) a teda, ze ak vystudujem tuto rovnicu, no nerobim v odbore, tak mam hodnotu iba 2. Je to inak. Poznam mnozstvo ludi, ktori sice robia ine, ale robia to spickovo a sami priznavaju, ze vsetko, co sa v zivote naucili malo zmysel.

Pomaha to vidiet problemy a vyzvy z ovela sirsej perspektivy. Nikdy neviete, aku pridanu hodnotu moze do firmy priniest clovek, ktory ma vedomosti z uplne ineho odboru. Uz som cital vela pripadovych studii, kde sa zlomovy okamih opisoval vetou "nastastie, mali sme tam na oddeleni chlapika, ktory mal zhodou okolnosti vystudovane..."

Ani ja nerobim to, co som vystudoval. Aby som pravdu povedal, ani by som to nemal kde vystudovat. Taka skola, dokonca ani uciliste nejestvuje. Nasej profesii sa nikde neneucite. Je par vyrobcov na svete, ktori si strazia know-how, so zamestnancami maju podisanu dohodu o mlcanlivosti, a ni kuriera dovnutra nepostia, takze nejake uciliste nehrozi. Napriek tomu by som to asi nemohol rozbehnut, keby som nemal VS. Samozrejme, zisli by sa mi este aj aspon 3 dalsie VS technickeho smeru. Co sa tyka manazerskej prace a marketingu (za ktory som tiez zodpvedny), tak tam som sa musel spolahnut na to, co som sam poctivo nastudoval, nejaky diplom ma v tomto smere netrapi.

S anglictinou som sa tiez musal sam vytrapit - pozostatok socializmu. No a este aj pravo by sa obcas zislo a tiez psychologia, hoci Marxizmus Leninizmus, ktory sme sa museli ucit mi tiez prisiel vhod. nemam problem chapat, ako ma vidia moji zamestnanci. Skratka, vsetko co sa v zivote naucis ma svoj vyznam. Samozrejme, ja sa nebranim uvaham o spoplatneni VS, ak to nebudu horibilne sumy.
korela
28.11.12,23:32
Bol by niekto ochotný mi vysvetliť, aký je max. ale aj min. počet žiakov v triedach na základných školách? Ako sa rieši situácia, ak v niektorých ročníkoch sa vyskytuje 4 až 6 detí? A aký plat majú v takých triedach učitelia? A vôbec princíp dnešného odmeňovania v školstve. V krátkosti.
Na súkromných bol max. počet 25 žiakov.
Inak že školstvo nemá štatistiky, tomu nerozumiem.
FugAn
29.11.12,05:13
Misomiso na margo, tvojich úvah o strojoch a programoch 3D, ktoré robia za nás: a čo si myslíš, kto tie stroje a programy a vlaky a všetko čo opisuješ, že robia sami vytvoril. Len manuálne zručný človek. Takže dehonestovať manuálnu robotu je od Teba škaredé :). Ako študent som brigádnicky čistil kanály, teraz, keď som vyštudoval pracujem s ľuďmi. (aby to niekto zle nepochopil - viem porovnať manuálnu a duševnú prácu). A poviem Ti niekedy mám sto chutí ísť radšej robiť manuálne ako sa naťahovať s ľuďmi. Nielen učiteľ pracuje s ľuďmi. Každá práca vytvára hodnoty, ktoré sú potrebne aj ten posledný robotník vo fabrike. Ak Ti nejaký kopáč na káble nevykope jamu na ten kábel, tak si ani neprd..š do splachovacieho záchoda alebo si nezavoláš mobilom alebo sa nepripojíš na internetu a nezaplatíš faktúry cez svoju banku. Ak by nikto nerobil za pásom tak by ten traktor čo robí v USA cez GPS nejazdil.
xtriadax
29.11.12,07:24
Samozrejmeme ze mas pravdu. Prihovaral by som sa za preriedenie VS, hlavne takych, sko v Sladkovicove a im podobnych. Na druhej strane, technickych by lohlo byt aj viac, a tiez lepsich. No teraz nestrajkuju pedagogovia VS, ti nie su plateni az tak zle. Strajkuju ucitelia MS, ZS a SS.

nejde len o VŠ ale aj o ZŠ. Pokiaľ sa v tom neurobí poriadok tak naše školstvo bude stále takto fungovať. Načo sú nám v malých dedinkách ZŠ kde musia spájať triedy aby mohli vôbec fungovať? Starosta to silou mocou chce udržať aby nemusel prepustiť svojich ľudí. Chodí za rodičmi aby deti nedávali deti do mesta kde sa nestane že prvák bude v triede zo štvrtákom. Ale to je tak keď školstvo takto vyzerá ako vyzerá a starostom môže byť kto chce aj bez vzdelania. Ono treba začať úplne niekde inde ako zvyšovaním platov. Nemyslíš?
misomiso
29.11.12,07:29
Misomiso na margo, tvojich úvah o strojoch a programoch 3D, ktoré robia za nás: a čo si myslíš, kto tie stroje a programy a vlaky a všetko čo opisuješ, že robia sami vytvoril. Len manuálne zručný človek. Takže dehonestovať manuálnu robotu je od Teba škaredé :). Ako študent som brigádnicky čistil kanály, teraz, keď som vyštudoval pracujem s ľuďmi. (aby to niekto zle nepochopil - viem porovnať manuálnu a duševnú prácu). A poviem Ti niekedy mám sto chutí ísť radšej robiť manuálne ako sa naťahovať s ľuďmi. Nielen učiteľ pracuje s ľuďmi. Každá práca vytvára hodnoty, ktoré sú potrebne aj ten posledný robotník vo fabrike. Ak Ti nejaký kopáč na káble nevykope jamu na ten kábel, tak si ani neprd..š do splachovacieho záchoda alebo si nezavoláš mobilom alebo sa nepripojíš na internetu a nezaplatíš faktúry cez svoju banku. Ak by nikto nerobil za pásom tak by ten traktor čo robí v USA cez GPS nejazdil.

Na vytvorenie toho stroja bolo nutne mat predovsetkym obrovsku dusevnu kapacitu, teda kapacitu kreativnych ludi. Takych, ktori si dokazu v hlave vytvorit model niecoho, co iste nikdy nevideli a napriek tomu si to dokazu v hlave poskladat tak, ze to bude fungovat.

Keby si cital moje prispevky, tak by si sa dozvedel, ze som uz aj do tejto temy napisal, ze si vazim kazdu pracu, aj pracu smetiara. To ale neznamena, ze kazda praca ma byt rovnako ohodnotena. Jednoducho, letuska ma iny prijem ako kapitan liedala, alebo letovy dispecer, aj ked aj jej praca je z isteho uhla pohladu rovnako potrebna.

To je, ako keby si napisal, ze kazda sucisastka v aute je rovnak potrebna, Iste, napriklad bez brzdovej hadicky veducej k lavemu zadnemu kolesu by si tiez nemohol s autom ist. Ale hlava motora alebo jednotka ABS stoji ine peniaze, ako ta hadicka. Z isteho uhla pohladu vsetky suciastky su potrebne (inak by ich do auta nenamontovali), ale to neznamena, ze sa maju predavat za rovnaku cenu.
misomiso
29.11.12,07:40
nejde len o VŠ ale aj o ZŠ. Pokiaľ sa v tom neurobí poriadok tak naše školstvo bude stále takto fungovať. Načo sú nám v malých dedinkách ZŠ kde musia spájať triedy aby mohli vôbec fungovať? Starosta to silou mocou chce udržať aby nemusel prepustiť svojich ľudí. Chodí za rodičmi aby deti nedávali deti do mesta kde sa nestane že prvák bude v triede zo štvrtákom. Ale to je tak keď školstvo takto vyzerá ako vyzerá a starostom môže byť kto chce aj bez vzdelania. Ono treba začať úplne niekde inde ako zvyšovaním platov. Nemyslíš?

To je naozaj tema, do ktorej sa necham velmi pustat, pretoze som si nie isty, ci to viem kvalifikovane posudit. Na jednej strane, rovnaku otazku som si kladol aj ja, ked som videl triedu, kde decka z roznych rocnikov sedia spolu. Na druhej strane, mnohi prvacikova maju obrovsky stres z toho, ze musia vo veku, kedy ich ktorykolvek dospely rano v zime, v sere pomaly zaslapne na zastavke, lebo si ich ani nevsimne... Musia prechadzat cez cestu, a potom dorazia do obrovskej skoly v nejakom okresnom meste, kde nevedia najst ani svoju satnu a triedu.

Mnohych rodicov to netrapi, ale raz som videl nejake autorevue o tom ako davat pozor na deti na prechodoch, a ten moderator vravi - uz ste rozmyslali niekedy nad tym, aky vplyv ma na rozhlad pred prechodom uz len ta detska vyska? (Odhliadnuc od skusenosti v doprave). Skuste si cupnut do vysky prvacika a rozhiadnut sa, ci nejde nejake auto, co uvidite. Teraz mi nejde len o tie dopravne problemy. Jednoducho z tej istej mravcej perspektivy prvacik vnima aj tu obrovitansku budovu skoly a aj tie masy ludi v nej.

Na mnohych deckach to zanecha stopy, rocicia samozrejme nechapu co je vo veci, ale okrem psychickych problemov a problemov s ucenim tam nastujue napriklad aj zvysena chorobnost (ved aj mna zlizi chripka iba ak ma stres). Potom kolotoc, detska lekarka, antibiotika, zameskane ucivo a stale dokola.

Podla mna ten komfort domacich dedinskych skol ma nieco do seba, ved je to iba na prvom stupni. Ale ako som uz povedal, je to urcite rozporuplny problem.
xtriadax
29.11.12,08:00
To je naozaj tema, do ktorej sa necham velmi pustat, pretoze som si nie isty, ci to viem kvalifikovane posudit. Na jednej strane, rovnaku otazku som si kladol aj ja, ked som videl triedu, kde decka z roznych rocnikov sedia spolu. Na druhej strane, mnohi prvacikova maju obrovsky stres z toho, ze musia vo veku, kedy ich ktorykolvek dospely rano v zime, v sere pomaly zaslapne na zastavke, lebo si ich ani nevsimne... Musia prechadzat cez cestu, a potom dorazia do obrovskej skoly v nejakom okresnom meste, kde nevedia najst ani svoju satnu a triedu.

Mnohych rodicov to netrapi, ale raz som videl nejake autorevue o tom ako davat pozor na deti na prechodoch, a ten moderator vravi - uz ste rozmyslali niekedy nad tym, aky vplyv ma na rozhlad pred prechodom uz len ta detska vyska? (Odhliadnuc od skusenosti v doprave). Skuste si cupnut do vysky prvacika a rozhiadnut sa, ci nejde nejake auto, co uvidite. Teraz mi nejde len o tie dopravne problemy. Jednoducho z tej istej mravcej perspektivy prvacik vnima aj tu obrovitansku budovu skoly a aj tie masy ludi v nej.

Na mnohych deckach to zanecha stopy, rocicia samozrejme nechapu co je vo veci, ale okrem psychickych problemov a problemov s ucenim tam nastujue napriklad aj zvysena chorobnost (ved aj mna zlizi chripka iba ak ma stres). Potom kolotoc, detska lekarka, antibiotika, zameskane ucivo a stale dokola.

Podla mna ten komfort domacich dedinskych skol ma nieco do seba, ved je to iba na prvom stupni. Ale ako som uz povedal, je to urcite rozporuplny problem.

Ja si zase myslím že keď dieťa zanedbá ten prvý stupeň tak potom ho už ťažko doženie.
Áno je to problém s tou dochádzkou. Ale starší chodia už do susednej dediny do väčšej školy a tam im chodí "školský" autobus. Vozí len deti do školy tak v tom až taký problém nevidím. A aj na tej dedine musia zájsť do tej školy a prejsť cez tú cestu.
Indeed
29.11.12,08:01
Ani ja nerobim to, co som vystudoval. Aby som pravdu povedal, ani by som to nemal kde vystudovat. Taka skola, dokonca ani uciliste nejestvuje. Nasej profesii sa nikde neneucite. Je par vyrobcov na svete, ktori si strazia know-how, so zamestnancami maju podisanu dohodu o mlcanlivosti, a ni kuriera dovnutra nepostia, takze nejake uciliste nehrozi. Napriek tomu by som to asi nemohol rozbehnut, keby som nemal VS. Samozrejme, zisli by sa mi este aj aspon 3 dalsie VS technickeho smeru. manaze Co sa tykarskej prace a marketingu (za ktory som tiez zodpovedny), tak tam som sa musel spolahnut na to, co som sam poctivo nastudoval, nejaky diplom ma v tomto smere netrapi.



miso-miso , len nezaspí na vavrínoch !

lebo tie tvoje super-presné jemné a mrňavé zástrče, či čo to vyrábaš

skonkurujú Čiňania a bude po biznise !

pamätaj ! vždy a stále niekde niekto potichu pracuje na tom aby niekde prerazil na trh , hoci aj v tom presnom strojárstve na ktoré si tak hrdy

takže INOVUJ , a ROZVÍJAJ svoje podnikanie namiesto toho zapajania sa tu do tejto v podstate zbytočnej témy
wagner
29.11.12,08:04
Ty odborník na všetko, kontroluj sa.
misomiso
29.11.12,08:13
miso-miso , len nezaspí na vavrínoch !

lebo tie tvoje super-presné jemné a mrňavé zástrče, či čo to vyrábaš

skonkurujú Čiňania a bude po biznise !

pamätaj ! vždy a stále niekde niekto potichu pracuje na tom aby niekde prerazil na trh , hoci aj v tom presnom strojárstve na ktoré si tak hrdy

takže INOVUJ , a ROZVÍJAJ svoje podnikanie namiesto toho zapajania sa tu do tejto v podstate zbytočnej témy

Samozrejme, ze Cinania na tom pracuju, s tym nic neurobime. Inovovat sa snazim v miere aku mi dovoluje financna situacia a pomery v tomto state.

Prispievanie na Poradu manic nestoji, ak to robim v case, ked nie je surna robota. Boli tyzdne, ked som tu nemal cas zavitat, ale inokedy zasa nie je velmi co robit, aj keby som chcel. Respektive nevrdzi clovek robit to iste 16 hodin nenne 7 dni v tyzdni, kazdy potrebuje aj nejaku zmenu.

Tieto debaty nahodou nie su zbytocne, toto je zrovna dost podstatna spolocenska tema a kazda verejna debata posuva spolocnost trocha dalej, ak sa do nej zapoja ludia s uprimnou snahou hladat riesenia.
Indeed
29.11.12,08:16
Wagnerová , AHOJ , rád Ťa vidím...
Tweety
29.11.12,08:37
misomiso
29.11.12,09:30
Su tu nejaki ucitelia?

Ako ste si mohli zvolit Ondeka za sefa odborov? Ved to musi byt nutne dosadeny clovek vladou, jemu uz na ksichte vidno, ze nevybavi ani zlavu na kupalisko. :)
Tweety
29.11.12,09:32
Su tu nejaki ucitelia?

Ako ste si mohli zvolit Ondeka za sefa odborov? Ved to musi byt nutne dosadeny clovek vladou, jemu uz na ksichte vidno, ze nevybavi ani zlavu na kupalisko. :)
Niet sa čo čudovať, veď odbory a Smer, to sú ako spriaznené firmy.
BXLmiami
29.11.12,09:44
Rozhodne je lepšie mať elektrikára a preto som to napísala.To množstvo ,,manazerov"čo chrlia naše školy mi srdečne lezie na nervy.
Llívia
29.11.12,09:54
1000 súhlasov :-)
kukučka
29.11.12,10:02
Ja som dúfala, že Mišo prispeje do tejto debaty a už včera večer som mu chcela zato poďakovať. Je veľký rozdiel táto téma a debata kdesi na Sme....
Už som to písala v inej "učiteľskej" téme, rodičia by mali oveľa viac spolupracovať so školou aj dbať o to, koho volia na rodičovskom združení a pýtať sa, načo sa skladajú.
Výborne o tom píše taiko.
BXLmiami
29.11.12,10:06
Máte pravdu. Ale aj o tom je táto spoločnosť, kde trh, podľa rôznych politikov a ekonómov , všetko vyrieši. Ja osobne tento názor nezdieľam. Do školstva sme taktiež zaviedli trhovú ekonomiku. Výsledkom je, že vysoké školy chŕlia absolventov bez základného predpokladu jeho umiestnenia, podľa jeho vzdelania. A potom pre takýchto ľudí sú dobré aj montážne haly. Celý systém je postavený na hlavu.
No lenže uplne absentuje základná logika v rodinách.Predsa ked dávam dieťa na VŠ a platím tie roky,tak by som si ako rodič mal v prvom rade uvedomiť,či to dieťa na to má a potom akú buducnosť mu vlastne platím.A nie že mi na ambulanciu chodí dievča čo v 19 bez mamy nevie spraviť krok a študuje manžment.Tak toto ja považujem za dobre uletené.Dopredu sa dá vedieť,že škoda peňazí.
xtriadax
29.11.12,10:19
Ja som dúfala, že Mišo prispeje do tejto debaty a už včera večer som mu chcela zato poďakovať. Je veľký rozdiel táto téma a debata kdesi na Sme....
Už som to písala v inej "učiteľskej" téme, rodičia by mali oveľa viac spolupracovať so školou aj dbať o to, koho volia na rodičovskom združení a pýtať sa, načo sa skladajú.
Výborne o tom píše taiko.

keby sa volilo ako má a rodičia si navrhovali tých čo tam budú. Riaditeľ vyberie ľudí čo mu vyhovujú a z tých sa vyberá tak o čom to je? Keď sa ozveš tak si blbec lebo si niečo povedal. Ostatný sú ticho lebo nechcú mať problém. Potom sa navrhujú somariny ako vymaľovanie triedy, žalúzie na okná ... . Na to prispievam cez dane. Rodičovský príspevok by mal byť na niečo iné;).
trisestri
29.11.12,10:24
No lenže uplne absentuje základná logika v rodinách.Predsa ked dávam dieťa na VŠ a platím tie roky,tak by som si ako rodič mal v prvom rade uvedomiť,či to dieťa na to má a potom akú buducnosť mu vlastne platím.A nie že mi na ambulanciu chodí dievča čo v 19 bez mamy nevie spraviť krok a študuje manžment.Tak toto ja považujem za dobre uletené.Dopredu sa dá vedieť,že škoda peňazí.tak to si vystihla a takych studentov je kopec-staci to vidiet okolo seba,ale aj v tv kde studenka marketingovej komunikacia nevie odpovedat na otazky moderatora,je zakriknuta,nevie komunikovat,dalsia studentka matematicko-fyzikalnej fakulty nevie vypocitat urok,student vs nevie menavat jedineho slovenskeho autora prozy atd.kvantita ide na ukor kvality,necudujme sa ked pobocky vs su aj niekde v hornej dolnej-miso daval priklad ze absolventi vs sa mozu uplatnit aj v inom odbore nez vystudovali a ze neplati jednoducha rovnica-vsak hej,ale pri tak mizernych vedomostiach,snahe ktory mnohy maju tak sa neviem kde uplatnia-cely system skolstva by sa mal prehodnotit,lebo je niekde v slepej ulicke.
BXLmiami
29.11.12,10:34
Kopa ľudí študuje hlavne preto,že rodičia im vysnívali budúcnosť a neuvedomujú si,že je to ich život a škoda ubehnutých rokov.Tam uteká množstvo peňazí,ktoré by mali ísť učiteľom.Pretože zvýšenie platov im určite -väčšinou-patrí.
korela
29.11.12,10:43
http://www.porada.sk/t200480-p11-strak-v-rezorte-skolstva.html#post2192610
Viem ako boli odmeňovaní v minulosti, o dnešku neviem. Chcem nadviazať, ale potrebujem odpoveď aj na ten počet žiakov aspoň.
Posúvam.
Ďak.
korela
29.11.12,10:58
Kopa ľudí študuje hlavne preto,že rodičia im vysnívali budúcnosť a neuvedomujú si,že je to ich život a škoda ubehnutých rokov.Tam uteká množstvo peňazí,ktoré by mali ísť učiteľom.Pretože zvýšenie platov im určite -väčšinou-patrí.
Možno, ale aj preto, najmä ľudia už v praxi, ktorí majú záujem sa zamestnať v zahraničnej firme,spravia si na Pedagogickej fakulte cudzí jazyk s nejakou kombináciou, získajú titul. Väčšinou zamestnávateľa nezaujíma aký titul získal. Pritom v školách jazyky nemá kto učiť po 23 rokoch.
trisestri
29.11.12,11:06
takze ponuka vlady je zvysenie o 6-7 % a postupne zvysovanie mzdy v dalsich rokoch-tuto ponuku odbory budu akceptovat a na buduci tyzden sa planuje podpisanie memoranda.
kukučka
29.11.12,11:13
keby sa volilo ako má a rodičia si navrhovali tých čo tam budú. Riaditeľ vyberie ľudí čo mu vyhovujú a z tých sa vyberá tak o čom to je? Keď sa ozveš tak si blbec lebo si niečo povedal. Ostatný sú ticho lebo nechcú mať problém. Potom sa navrhujú somariny ako vymaľovanie triedy, žalúzie na okná ... . Na to prispievam cez dane. Rodičovský príspevok by mal byť na niečo iné;).

Hej, jeden je za blbca a ostatní tu potom zakladajú témy....Myslela som nielen ZRPŠ, ale najmä členov školskej rady. Aby rodičia vytvárali vyšší tlak na kvalitu a niekedy aj na odchod tých slabších učiteľov.
Darina1234
29.11.12,11:19
momentalne je to v skole asi takto, co rodicovske zdruzenie, to o peniazoch, za to, za to a znova ešte za to, vlastna skusenosť - gymnazium poprad
korela
29.11.12,11:43
momentalne je to v skole asi takto, co rodicovske zdruzenie, to o peniazoch, za to, za to a znova ešte za to, vlastna skusenosť - gymnazium poprad
Na súkromnej škole sa s týmito problémami nestráca čas, nepripadá do úvahy dodatočne nič žiadať, prístup k žiakovi je diametrálne odlišný ako na štátnych školách. V prípade horšieho prospechu sa žiak vylučuje zo školy, aby si škola udržala svoju dobrú povesť a úroveň. Mnohí ľudia majú skreslené predstavy o SŠ. Výuka cudzích jazykov zabezpečená.
Ale na druhej strane sú aj štátne základné školy, kde v každom ročníku je iba jedna trieda, žiaci v triedach od štyroch po max, 12, pred niekoľkými rokmi ešte menej žiakov, pod 10 v triedach. Cca 14 učiteľov. Škola plochou veľká. Viete si učitelia predstaviť učiť na takejto škole? Učiť 4 deti v ročníku? To musia mať deti vedomosti. Škola sa chváli, že všetci ich žiaci sú prijatí na stredné školy v plnom počte. Roky. Niet sa čo čudovať.
Mať možnosť dať dieťa na takúto školu je stokrát výhodnejšie, ako na súkromnú.
Koľko je takýchto škôl na Slovensku? A prečo sa hovorí o znižovaní počtu učiteľov? Keď napr. táto škola takto funguje aspoň od revolúcie. Ak nie aj predtým.
Že nemajú štatistiky, nezahmlieva sa niečo?
Tweety
29.11.12,13:28
xtriadax
29.11.12,14:00
Tweety
29.11.12,14:01
predch, príspevok je práve o tom
Darina1234
29.11.12,14:02
o zvyseni plau pre ucitelov
BXLmiami
29.11.12,14:03
Uverejnili,že šéf odborárov kandidoval za Smer.Perfektný odborársky predák.Ako za socíka,ked šefom odborov v poliklinike bol náš riaditeľ.
Tweety
29.11.12,14:04
Uverejnili,že šéf odborárov kandidoval za Smer.Perfektný odborársky predák.Ako za socíka,ked šefom odborov v poliklinike bol náš riaditeľ.
AJ teraz už nemáme ďaleko k socíku. Vládu jednej strany už máme.
ivuliatko
29.11.12,15:47
Bol by niekto ochotný mi vysvetliť, aký je max. ale aj min. počet žiakov v triedach na základných školách? Ako sa rieši situácia, ak v niektorých ročníkoch sa vyskytuje 4 až 6 detí? A aký plat majú v takých triedach učitelia? A vôbec princíp dnešného odmeňovania v školstve. V krátkosti.
Na súkromných bol max. počet 25 žiakov.
Inak že školstvo nemá štatistiky, tomu nerozumiem.
Od roku 2008 platil Zákon 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) - §29 ods. 5:
"Najvyšší počet žiakov v triede základnej školy je
a) 16 žiakov v triede nultého ročníka,
b) 22 žiakov v triede prvého ročníka,
c) 24 žiakov v triede, v ktorej sú žiaci viacerých ročníkov prvého stupňa základnej školy,
d) 25 žiakov v triede druhého až štvrtého ročníka,
e) 28 žiakov v triede piateho až deviateho ročníka."
V prechodnom období 3 rokov (do školského roku 2011/2012) mohol zriaďovateľ požiadať Štátnu školskú inšpekciu o povolenie vyššieho počtu žiakov v triedach. Teda maximálny počet žiakov sa mohol prekračovať a aj sa prekračoval, len to musela schváliť Štátna školská inšpekcia.
21. októbra 2011 bol ten zákon novelizovaný. Novela umožnila od septembra 2012 zmenu maximálneho počtu žiakov v triedach na základe návrhu zriaďovateľa a súhlasu rady školy, pričom musia byť dodržané hygienické predpisy a ďalšie podmienky. V praxi to znamená, že návrh zriaďovateľa musí odsúhlasiť rada školy. Po novele sa z celého procesu vynecháva Štátna školská inšpekcia.
O minimálnom počte žiakov som sa nikde nedočítala. Ale myslím si, že normatívy na žiaka ZŠ sú všade rovnaké, takže ak napr. obec (ako zriaďovateľ) dostáva od štátu normatívy na 15 detí a je za takých okolností schopná uživiť malotriedku...
Len na ilustráciu - viem naspamäť počty žiakov u nás na II. stupni: 24, 27, 21, 23, 25, 22, 25, 22, 26.
Darina1234
29.11.12,18:19
Prepac, teraz naozaj celkom uprimne bez toho, aby som sa chcel niekho "dotknut":

Vyznam manualnej prace bol rovnaky, alebo dokonca mozno este vacsi ako dusevnej mozno niekedy do roku 1800.

Snad netreba podrobne opisovat, ako sa svet zmenil a meni sa coraz rychlejsie. U nas dnes jeden traktorista obraba obrovske vymery, ale v USA uz realne zavadzaju system, kde vsetky polnohospodarske stroje behaju po poliach uplne same navadzane cez GPS. V zahranici som neraz cestoval vlakom, ktory jazdil uplne bezobsluzne, rozne metra alebo vlaky na letiskach. Parkovne platime v automatoch, v hoteli F 1 nikto neupratije toalety, pretoze sa cela miestnost automaticky vycisti sama po kazdom pouziti. Auta uz nebudeme musit soferovat a vysavace tiez uz behaju same, hoci su este v plienkach.

Do banky uz skoro nechodime, nakupujeme tiez cez internet, chcete este 1000 prikladov, ako sa vyznam manualnej prace coraz viac straca? My tu mozeme diskutovat o tom, ci je to spravne alebo nie, ale je to realita.
O manualnu pracu za 600 EUR tu o par rokov nebude mat nikto zaujem...

prepač, ale neda mi to, napriklad ako dnes spadla na nos pošta, ver tomu, že nikdy to nebude len o duševnej praci,asi takto som dala na misky vah duševnú aj manualnu pracu.
korela
29.11.12,18:29
prepač, ale neda mi to, napriklad ako dnes spadla na nos pošta, ver tomu, že nikdy to nebude len o duševnej praci,asi takto som dala na misky vah duševnú aj manualnu pracu.
Mne pri výške súčasných platov prekáža najviac ich nivelizácia.
Manuálne pracujúci v jednej hladine a brigádnici rovnaká mzda na celom Slovensku rovnaká.
Tomu nerozumiem. Veď ide o rôzne druhy prác.
misomiso
29.11.12,18:59
prepač, ale neda mi to, napriklad ako dnes spadla na nos pošta, ver tomu, že nikdy to nebude len o duševnej praci,asi takto som dala na misky vah duševnú aj manualnu pracu.

Nechapem, ako to suvisi. Posta padla, je to dokaz toho, ze ak raz pride k pokroku a ten sa uvedie do praxe, uz nejestvuje cesta spat. Keby padol internet a pocitace na celom svete, tak si nevyberies peniaze z banky, neodletis lietadlom ale ani neodcestuje vlakom, neodosles list, ani so doma nzakuris, jedine ak drevom v krbe. Ano, je to smutne, zavislost je ovrovska a znamena obrovsku zranitelnost, no nic to nevravi o tom, ako ma byt odmenovana aka praca.
misomiso
29.11.12,19:39
tak to si vystihla a takych studentov je kopec-staci to vidiet okolo seba,ale aj v tv kde studenka marketingovej komunikacia nevie odpovedat na otazky moderatora,je zakriknuta,nevie komunikovat,dalsia studentka matematicko-fyzikalnej fakulty nevie vypocitat urok,student vs nevie menavat jedineho slovenskeho autora prozy atd.kvantita ide na ukor kvality,necudujme sa ked pobocky vs su aj niekde v hornej dolnej-miso daval priklad ze absolventi vs sa mozu uplatnit aj v inom odbore nez vystudovali a ze neplati jednoducha rovnica-vsak hej,ale pri tak mizernych vedomostiach,snahe ktory mnohy maju tak sa neviem kde uplatnia-cely system skolstva by sa mal prehodnotit,lebo je niekde v slepej ulicke.

To ocom pises je bohuzial realita, je to smutna skutocnost. No ja by som to daval iba velmi malo do suvislosti so skolstvom.

Doba sa rychlo meni, meni sa spolocnost, menime sa my, ale hlavne nase deti. Aky dnes decka ziju zivot, co vidia, kto a co ich vychovava? Dnes typicke dieta ci pubertiaka vychovava ulica, pocitacova hra, a vecer pre spestrenie bar ci diskoteka. Rodicia nemaju cas, v tom najlepsom pripade pridu unaveni z roboty a zasadnu k sledovaniu Farmy. Ake ma to dieta vzory? Kolko rodicov dnes zoberie deti na koncert vaznej hudby ci do divadla? Kolko rodicov aspon zalpati deckam zmysluplne kruzky, sportove, hudobne ci vytvarnu vychovu? Kolko rodicov berie pravidelne decka do prirody? Kolko rodicov vychovava deti k vztahu k praci prirodzenym sposobom, takym ako sa to dialo po starocia - na domacom dvore?

A to uz nevravim o tych mladych, ktori cely den len fetuju, zatial co ich rodicia travia den v krcme pri hracom automate.

Ak sa niekto domnieva, ze to nejako pozitivne moze posobit skola, tak je totalne naivny. Je to vsetko vecou rodin, hoci aj stat by to mohol ovplyvnovat, ak by chcel. Lenze tu je ten problem. V demokratickej spolocnosti nemozete ludom nariadit, ako maju zit zivot. Mozete spravit vzdelavaciu kampan a do istej miery nastavit legislativu. Lenze to by sa nesmel Kazimir chrapunsky vysmievat a bojkotovat akukolvek snahu a napravu, ako napr. dnes v parlamente, ked sa poslanci KDH snazili opat otvorit temu regulacia hazardu. Nesmelo by tam sediet SAS, ktore bude hajit cokolvek bez ohladu n aetiku, pokilal im z toho potecu zisky.

Co dnes trapi mladych, k comu su vychovavani? K zabijaniu nudy a zhananiu penazi, akymkolvek sposobom. My nie sme jedini, kto s tym bojuje, taky je trend. Uz som to tu kdesi pisal, zazil som Japonsko este na prelome 80-tych a 90-tych rokov, na konci toho obdobia obrovskeho hospodarskeho zazraku. Totalne vojnou znicenu krajinu sa im podarilo behom 30-tich az 40-tich rokov zmenit na neskutocne vyspelu, vybudovanu a prospreujucu spolocnost. Lenze to cele dve generacie neskutocne "makli". Ti ludia dreli viac ako 12 hodin denne v podstate 365 dni v roku, ziadne volno, ziadne dovolenka, dokonca ziadne PN-ka. Za to dostavali v podstate iba na jedlo a prespavat chodili do "bytov" o priemernej rozlohe 12m2.

Toto nasadenie sa samozrejme muselo niekde odrazit, a celu spolocnost to katapultovalo do vysin. Ked som tam bol niekedy okolo roku 92, tak nasa sprievodkyna predpovedala koniec a upadok. Ked sme videli na perone skupinu studentov s lyzami, vravi - "Vidite, toto je koniec japonskej prosperity. Ked som ja studovala (jazyky), tak som jednoducho od rana do vecera studovala, ved som bola studentka, co ine by som robila? Ked som sa naucila vsetko, co som dostala za ulohu, isla som do kniznice, a zobrala som si akekolvek ine ucebnice - z mediciny, hostorie alebo akeholkovek odboru - a studovala. Dnes, mladi idu cez vikend lyzovat."

Mala pravdu, Japonsko zacalo prudko upadat a doteraz sa topi v problemoch. Ked som tam prisiel po prvy raz, vsetci tam boli takmer rovnako obleceni, vsetky hlavy cierne. Dnes mladych trapi, ci si daju cervenu alebo ruzovu farbu na vlasy, jazdia na motorkach, vecery travia v baroch, cele hodiny travia na internete, na socialnych sietach.

Teda taka je doba, ludia sa chcu zabavat, aj to iba lacno a povrchne, o skutocne hodnoty, pracu alebo vzdelanie nemaju zaujem. Poznam pripady, ked sa na odborne skoly nejakemu nadsencoci podarilo priniest zo zahranicia sialenu osobnost, niekoho, kto by tie decka mohol posunut o cele roky dopredu svojim prikladom a skusenostami. Ani len nemali zaujem sa zucastnit nejakej besdy, co seminara s nim.

Cosi pozitivne robi cirkev, napriklad mladez, ktora sa schadza v komunitnych centrach napr. Kapucinov je uplne ina, no je to iba zopar deti, samozrejme.

Stat zaujem riesit to nema, z alkoholu, cigariet a hazardu plynu velke peniaze statu, no aj do sukromnych vreciek.

Navyse nevzelany clovek je krasne manipulovatelny populistickymi recami. Stat sa jednoducho tvari, ze na tom nic menit nepotrebujeme.
Bude to jedine na nas, aby sme akejkolvek vlade (nie len tejto) dali jasne najavo, ze spolocenska objednavka na vzelavanie deti tu je, ze nam to nie je jedno, ako nase deti vyrastaju. Hoci, kluc k ich buducnosti mame hlavne my v rukach, v nasich rodinach.

Co sa tyka toho strajku, totalny vysmech, ved ako inak, ked cap je zahradnikom. Poslanec, ktory kandiduje za Smer sa buri vlade - no pekne. Uz od zaciatku mi to bolo podozrive, ze pozaduju 10%, pretoze by si zasluzili 50 v porovnai napriklad s lekarmi, vojakmi ci policajtmi, ale aj s mnohymi ludmi vo vyrobe.

Samozrejme, ak by ziadali navysenie o 50%, tak by mozno nakoniec vystrajkovali 20, pretoze kriza zly rozpocet a pod, lenze oni ziadali hned 10, teda ratali s tym, ze dostanu 5 - co je ledva inflacia.

Dovolte mi na zaver drobnu predpoved pocasia. Vacsina z nas sa dozije toho, ze Ondek sa raz stane ministrom skolstva.
Xanti
29.11.12,21:26
Prosím neukameňujte ma... toto mi došlo mailom od kamaráta učiteľa s cieľom rozšíriť ďalej ich pohľad na to čo sa deje a prečo sa to deje. Je to dlhé, kto chce čítajte... hádam sa to do tejto témy hodí.



Vážené kolegyne a kolegovia pedagógovia, milí priatelia školstva, ktorí to s nami - učiteľmi myslíte dobre,

chcem sa s Vami podeliť o jeden text, ktorý som napísala a pôvodne som ho plánovala uverejniť v tlači. Je o učiteľoch, ich práci, postavení a pripomienkach k súčasnej situácii, do ktorej sme boli "dotlačení". Keď som sa informovala, či by nejaké noviny boli ochotné uverejniť článok týkajúci sa štrajku z pohľadu pedagógov, v ktorom by boli vysvetlené naše názory, postoje a reálna situácia, lebo mám dojem, že verejnosti politici podsúvajú niečo iné, nedostala som odpoveď. Zaujímalo by ma, či išlo o dopredu naplánovaný bojkot!

Ale najprv tie transparenty:

Rodičia, ako často potrebujete lekára pre svoje dieťa? V tom lepšom prípade: 20 - 30 dní do roka! Učiteľov potrebujete každý pracovný deň počas 10 mesiacov!!!!

Učiteľ na Slovensku zarobí 45 % priemeru vysokoškolsky vzdelaných spolužiakov!!!

Na ktorom mieste v rebríčku krajín OECD je slovenský učiteľ? Na poslednom!!!! Keby sme chceli byť priemerom OECD, platy by sa museli zvýšiť o 80%!!!

Tak teda len učme a konajme si svoje povinnosti podľa našej pracovnej zmluvy, no neriešme úrazy (však nie sme zdravotníčky!), neriešme zlé hygienické návyky (nie sme hygieničky či sociálne kurátorky!), neriešme upratovanie rozbitej vázy v triede alebo taniera v jedálni (nie sme upratovačky!), neriešme vyberanie poplatkov (nie sme ekonómky ani účtovníčky!), neriešme písanie článkov do novín (nie sme novinárky!), neriešme kultúrne akcie, veď nie sú súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu (nie sme predsa animátorky!), neriešme pohovory so žiakmi (nie sme profesionálne psychologičky!), neorganizujme literárne súťaže pre deti (nie sme literárne kritičky!), neriešme výzdobu školy (nie sme aranžérky!),... Kto by toto všetko - či už v súkromnej firme alebo v štátnej správe - robil bez nároku na plat???

A tu je ten "trochu" rozšírený článok:
Všeobecne panuje názor, že práca učiteľa je taká ľahká, že ju môže robiť ktokoľvek. Na druhej strane sa tvrdí, že profesia pedagóga nie je zamestnaním, ale povolaním alebo dokonca poslaním... akoby sa na pedagogických fakultách automaticky na študentov nabaľovala empatia, radosť z práce, láska k deťom, skúsenosti, pevné nervy... Slová môžu byť povznášajúce, no realita je iná!

My učitelia sa snažíme robiť si svoju prácu najlepšie, ako vieme, aj keď plat a samotné ocenenie našej práce je mizivé...aj po finančnej, aj po spoločenskej, aj po akejkoľvek inej stránke... a som rada - keď je spätná väzba aspoň nulová, pretože nie je záporná! Pre vysvetlenie: záporná spätná väzba = arogantné a drzé správanie mojich žiakov + sťažovanie sa ich rodičov, pričom pravdy sa nedovolám, lebo si to nechcú dať vysvetliť, skrátka: stále ostávam problémom ja. Som tiež príčina, že majú zlé známky, že nič nevedia,... a ak ich napomeniem kvôli správaniu, tak to je ešte väčší problém, no mne to jednoducho nedá, keď vidím, že niekto porušuje školský poriadok, tak sa mu snažím dohovoriť... Rodičia si zrejme myslia, že ich dieťa je sväté, že nemôže urobiť nikdy nič zlé a všetko je to moja vina, ja sa nemám ako brániť. Padne posledné slovo zákonného zástupcu: "Tak ho preložíme do inej školy..." Na inej škole sa žiak nemusí pripravovať na vyučovanie, nosiť si pomôcky, správať sa podľa pravidiel školského poriadku??? Poznám pár takýchto "putovných" žiakov, s ktorými podľa slov rodiča "nikdy neboli žiadne problémy, ani doma nevie, že ho má" (možno to je práve ten problém!!!), no žiadna škola pre nich nie je dosť dobrá.

"Čo vlastne vy učitelia robíte???"
Skutočne to neviete? A máte toľko času, aby ste si to vypočuli a zamysleli sa nad tým??? Takže: vyučujeme, zháňame materiály, lebo nové učebnice nie sú, snažíme sa inovovať metódy a formy, robiť hodiny zaujímavými, prinášať nové pracovné listy a cvičenia, koreníme hodiny primeranými vtipmi, snažíme sa, aby bola zábava, zážitkové učenie.... a načo to všetko???? Keď aj tak vieme, že je to pre niektorých zbytočné, lebo 90% žiakov nedáva pozor, lezieme im na nervy, robia nám zle, doma sa do preberaného učiva ani nepozrú a rodičom povedia nepravdu, že tú nedostatočnú z testu dostali, lebo na nich "sedíme". (Čo tam po nejakých percentách!!!) Vo voľnom čase neoddychujeme, ale pripravujeme deťom mimovyučovacie akcie, zoženieme peniaze, vytlačíme plagáty, pozvánky, vymyslíme a pripravíme program, skúšame ho s deťmi, ktoré budú vystupovať, nakúpime darčeky pre ocenených, zoženieme DJ-a, aparatúru, zabezpečíme výzdobu miestnosti, fotíme a dozorujeme na akcii do konca, kým prídeme domov, je neskorá noc a potom ešte sťahujeme fotky a píšeme článok o akcii do regionálnych novín... a deti dokonca povedia, že je to naša povinnosť!!! Príp. počas akcie robia zle až tak, že ich musíme slovne (!!!) napomenúť, doma to samozrejme rodičom prekrútia a rodičia sa ešte prídu sťažovať. Okrem vyučovania máme na starosti rôzne projekty, záujmové útvary, riešime výchovné problémy, píšeme posudky a charakteristiky, vypĺňame deviatakom prihlášky na SŠ, a ešte si k tomu pridajte prácu s deťmi, čo majú poruchy učenia. Okrem toho máme na starosti rôzne súťaže, predmetové olympiády; spravujeme kabinety, organizujeme výlety a exkurzie, ... aha, zabudla som na každomesačné pracovné porady, zasadnutia pedagogických rád, predmetových komisií a rôzne školenia a to povestné zháňanie sa za kreditmi!!! (Poznámka: istotne som v tom zozname niečo vynechala, tak sa vopred kolegom ospravedlňujem.)

Prednedávnom som mala vyjadriť svoj názor na tému školských reforiem z pohľadu pedagóga i rodiča, potrebovala to istá študentka pedagogiky do svojej práce. Nech sa páči, tu je:

ŠKOLSKÁ REFORMA – názor pedagóga
- reforma bola „ušitá horúcou ihlou“ a do praxe sme ju mali uviesť pred 5 rokmi za veľmi krátky čas – navyše bolo práve obdobie letných prázdnin, takže pedagógovia ju museli robiť v čase dovolenky! Samozrejme zadarmo! Pokiaľ sme aj niečo chceli dopredu pripraviť, žiadne podklady a organizačné pokyny na vypracovanie ŠkVP alebo Tematických výchovno-vzdelávacích plánov počas júla a augusta neboli k dispozícii! Začiatkom vtedajšieho školského roka boli síce počas septembra a októbra organizované školenia a metodické semináre zamerané na tvorbu ŠkVP, TVVP a hlavne osnov a obsahu učiva jednotlivých predmetov, keďže nové učebnice neboli (a podotýkam, že v mnohých predmetoch nie sú ešte stále a to už reforma beží 5. rok!). Náplň školení a ich úroveň sa dá zhrnúť do jedného výroku, ktorý sme si od školiacich pracovníčok vypočuli, malo to ostať medzi nami, tak podrobnosti neuvádzam, (napokon záleží dnes niekomu na faktoch a presných informáciách?!): „Preboha, len nerobte žiadne veľké zmeny, nechajte všetko po starom, hlavne ak to neviete! Nezavádzajte nové predmety. Ani my ešte nemáme podrobné informácie, čo by kde malo byť a akou formou.“
- školy vraj majú síce väčšiu voľnosť a slobodu pri vytváraní Školského vzdelávacieho programu, no je to len prvá strana mince, tá druhá strana vyjde na povrch pri akejkoľvek kontrole ŠŠI: ak si učiteľ vypracuje vlastný TVVP (taký, čo vyhovuje požiadavkám na žiaka, triedu, obsah učiva , skrátka: dá si s ním dosť veľkú námahu, aby to všetko zohľadnil), tak inšpektori ho ohodnotia ako nevyhovujúci a zaručene v ňom nájdu x vecí, čo chýbajú! Ak si učiteľ stiahne vzorové plány pre daný predmet zo stránky Štátneho pedagogického ústavu, tak sú – podľa slov inšpektorky – „vypracované vzorovo“! Tak potom kde je tá voľnosť a sloboda?
- žijeme vo vyspelej spoločnosti, ktorú by mal charakterizovať vývin dopredu a ktorá sa hrdí prívlastkom „informačná“. Ľudia by si nemali prepchávať hlavy zbytočnými údajmi, mali by si ich vedieť nájsť na internete. Zdá sa mi, že ľudia na ministerstve to poňali doslova, obsah učiva a osnovy jednotlivých predmetov vôbec nekonzultovali s učiteľmi z praxe. Možno tam mali ako spolupracovníkov bývalých učiteľov, ktorí pôsobili v školách niekedy roku Pána... , momentálne však neučia (lebo chcú ľahšou robotou zarobiť viac!), takže nemajú prehľad, čo sa deje v súčasných školách!

ŠKOLSKÁ REFORMA – názor rodiča
- zákon garantuje žiakovi právo na bezplatné učebnice – tie však nie sú, takže len za nemecký jazyk som tento rok synovi musela zaplatiť 15 eur, za anglický jazyk 22 eur! (Myslím, že nemá zmysel ďalej uvádzať, koľko som platila za iné pomôcky, pracovné zošity,...)
- zbytočné preťažovanie žiakov – napr. prečo sa v 6. ročníku naraz začína aj s fyzikou aj s chémiou aj s druhým cudzím jazykom. Na úkor tohto a mnohých novozavedených predmetov majú potom žiaci mnohé iné predmety v menšej časovej dotácii, napr. zemepis, dejepis – z pôvodných dvoch hodín je už len jedna a to je pre niektorých žiakov málo. V konečnom dôsledku: veľa predmetov, no z každého len trošíčka! Alebo si myslíte, že vďaka Finančnej výchove v škole naučíme deti investovať financie správne, hoci doma vidia len to, ako ich rodičia beztrestne mrhajú na alkohol, cigarety,....?
- samotný proces učenia na vyučovacích hodinách je značne zdevalvovaný tým, že:
a) žiaci ani učiteľ nestíhajú prebrať dané učivo komplexne kvôli nízkej časovej dotácii a kvôli nevyhovujúcim alebo chýbajúcim učebniciam - dokonca ani tie nové učebnice nie sú kvalitné, lebo boli písané narýchlo a nie skutočnými odborníkmi, ale ľuďmi, ktorým to ministerstvo zadalo ako zákazku a dobre sa na tom nabalili. Ich netrápi, či vyhovujú rovnako deťom v Bratislave, v Košiciach.... alebo v nejakej miniatúrnej dedinke, kde je len jednotriedka!
b) učiteľ musí viac vychovávať ako vzdelávať
Akonáhle platí pravidlo normatívu na žiaka pre jednotlivé školy, sú akékoľvek slová o úrovniach škôl zbytočné, pretože tým pádom sa školy snažia a predbiehajú sa v získavaní čo najvyššieho počtu žiakov či študentov a snažia sa ich udržať za akúkoľvek cenu!
c) mnoho vyučovacích hodín alebo popoludňajších aktivít padne neoficiálne za obeť všetkým podujatiam či akciám, ktoré škola musí robiť pomimo!!! Nájdu sa rodičia, ktorí posudzujú školu len na základe toho, čo robí "nad rámec" vyučovania!!! Odvolávajú sa na počet krúžkov, hodnotia mimovyučovacie aktivity a úspechy v predmetových olympiádach!!!

Čo ak je to všetko inak? Všetko je predsa otázka priorít. Som vari horšia učiteľka preto, že sa "IBA" snažím urobiť zo štvorkára trojkára, z trojkára dvojkára, atď.? Kolegovia, odpovedzte si sami, koľko námahy vás stojí príprava výborného žiaka na súťaž a koľko námahy práca s neprospievajúcim žiakom, aby ste mu mohli dať lepšiu známku? Dá sa vôbec niečo také porovnávať a hodnotiť? Analógia: je výborný len ten lekár, čo robí transplantácie srdca? Alebo si ceníme každého bez ohľadu na to, akú záslužnú činnosť je za ním vidieť? Nemala by byť dôležitejšia samotná kvalita vykonanej činnosti... a keď sme pri školstve: nemala by tam byť pridaná hodnota v podobe dôvery voči práci učiteľov zo strany rodičov, či v podobe dobrých vzťahov medzi školou a zákonnými zástupcami? Je to paradox: kedysi v totalite rodič súhlasil s postupmi školy, s postupmi učiteľov voči svojmu dieťaťu, myslíte si, že to robil, lebo musel? V súčasnosti sa snažíme učiť zábavnejšie, ľudskejšie,... v duchu demokracie a zrazu sú naše postupy zlé? Nie je náhodou demokracia o niečom inom? Napr. aj o zodpovednej výchove svojich detí najmä ich rodičmi,... o rešpektovaní práv a povinností,... o úcte a rešpekte???

Na margo súčasnej situácie: môže sa zdať, že učiteľom chýba razancia, ale predstavme si intelektuála, ktorý je od nepamäti vychovávaný a vzdelávaný k humanizmu, ľudskosti, k empatii,... a všetkým tým krásnym slovám, ktoré sú v súčasnosti už len slovami, síce hojne používanými, ale len slovami, nikto o ne "neopiera" svoje konanie. Nikto, až na učiteľov. Preto sme sami, preto nás volajú mäkkýše a preto na nás každý kašle, pretože všetci vidia, ako s nami zaobchádzajú politici a vláda. Môžeme mať potom v očiach obyčajného národa úctu? Nie! Keby bežný prostý občan vedel, že zarábam 2000 eur, tak som v jeho očiach vyššie. Bohužiaľ, jediné, čo hýbe touto spoločnosťou, sú peniaze, kto ich má, je na pomyselnom vrchole, kto nie - ten je chudák, ktorý tomu bohatému závidí! Nuž, a či nie je práve závisť meradlom najvyššieho úspechu podľa súčasných pomerov? Veľmi smutné konštatovanie...

Toto je situácia, ktorá zasiahne každého, nech by bol akokoľvek silná osobnosť. Preto sa vôbec nebudem čudovať ľuďom, čo sa budú snažiť odísť zo školstva. Možno si dokonca nájdu zamestnanie, kde čo-to zarobia a nebudú mať denno-denne stresy, nebudú si nosiť prácu domov, nebudú vystavení toľkým neprajným kritikám, ako je to momentálne. Obávam sa, že tu už pomôže len radikálna zmena - buď by nastala riadna reforma školstva, (nie "deforma" ktorú nám podhodil Mikolaj!), ktorá by učiteľom priniesla viac uznania, viac právomocí, jasnejšie a neodporujúce si zákony, lepšie "životné pomery" v rámci tried, odbúranie byrokracie a nezmyselného kreditného systému a v konečnom dôsledku aj vyššie platy (napr. lekári sa neustále odvolávajú na výšku svojich kolegov v Rakúsku. To isté môžem povedať i ja, tak robím tú istú robotu, prečo nemám rovnaký plat?) alebo - tá pravdepodobnejšia možnosť - odchod zo školstva, pretože je veľa pedagógov, ktorí sú na tom rovnako ako ja, makajú "ako fretky" za almužnu, nosia si kvantá papierovačiek domov, trpia nátlak zo strany žiakov, ich rodičov, ... a podobne si "vytvárajú" živné prostredie pre zdravotné či psychické problémy, ktoré na seba nedajú dlho čakať. Akosi už neverím, že sa momentálna situácia v školstve zmení k lepšiemu, môj predpoklad je: bude sa vyvíjať snaha o zachovanie statusu quo... pokiaľ to bude možné. Nič sa nebude meniť a tie "kozmetické" úpravy, čo vychádzajú z dielne ministra to nezachránia. Zvýšenie platov bude asi také zaslepovanie, ako bolo doteraz, po zvýšení som mala na výplatnej páske o 12 eur viac! Hlavne, že televízie o tom prinášajú rozsiahle správy, čím nám pedagógom poriadne dvíhajú tlak (hlavne tie komerčné!), lebo masívne ovplyvňujú "bežných" ľudí tak, ako im vyhovuje. Kam sa podela novinárska etika? Čo na tom, či je to pravda, predsa: čím väčšia senzácia, tým viac ľudí sa "namotá". Rozhodujú peoplemetre, ktoré prinesú viac peňazí a o to tu predsa ide!

Inými slovami: Už sa necítim ako hráč v tíme reformátora či spasiteľa, ale čo ak prejdem na stranu "potkanov", ktoré sa snažia opustiť potápajúcu sa loď? Čo ak to urobia hneď viacerí, kto bude potom učiť? Prídu sem "lacné pracovné sily pedagogické" napr. z iných štátov na východ od Slovenska? Čo ak nadobudnem presvedčenie, že užitočná môžem byť aj inde, navyše sa domnievam, že za rovnaké zanietenie, ktoré prejavujem tu, môžem inde mať buď viac peňazí alebo menej stresu (alebo oboje?)... a čo je najdôležitejšie: Nenosila by som si svoje problémy so sebou domov, nerozmýšľala by som popri varení o tom, či si XY vybral dobrú SŠ, pri sprchovaní o tom, či nasledujúci deň zasa príde rodič YZ, čo mi vynadá a nevypočuje si môj názor na danú vec, resp. nenechá si vysvetliť, ako to v skutočnosti bolo. V noci by som spala spánkom spravodlivých a necítila stres, že nasledujúce ráno musím ísť znova do práce, kde síce robím všetko podľa najlepšieho vedomia a svedomia, okrem toho x vecí naviac, ktoré ani nemám v náplni práce, za ktoré nedostanem ani cent a za to všetko sa mi nielenže nedostane ani "ďakujem" zo strany žiakov či rodičov. Nuž a takto "naladená" s kopou negatívnej energie a roboty "na doma", ktorú nikto nevidí, lebo už domov nenosím druhú tašku plnú papierov (vďaka Bohu za USB kľúče!), sa popoludní vraciam k svojej rodine, ktorá si potom "odnesie" moje zúfalstvo, akoby som si tieto stresy ventilovala doma.

Minister vs. Magister
Obidve slová majú latinský pôvod:
minister, i, m. - odvodené zo slova minus (nižší, menší) - význam: nižší služobník, sluha, pomocník, vykonávateľ, posluhovač (vlastne slovo miništrant má rovnaký kmeň)
magister, i, m. - odvodené zo slova magis (viac) - význam: vyšší predstavený, náčelník, pán, správca, radca, učiteľ (ak vám hovorí niečo príbuzné slovo magistrát)

Učitelia (= magistri) boli doteraz relatívne ticho, len po kútoch zborovní reptali na nezmyselnosť niektorých prác, nespravodlivosť ohodnotenia, nevymožiteľnosť práv... Máme predsa práva dieťaťa, práva rodiča, kde sú však práva učiteľa? Ministri, politici, vláda a im podobní majú vždy veľa rečí... to je podstata tejto doby: netreba robiť, stačí hovoriť, ako veľa pracujete! A čo sa od nich naši žiaci naučili? Hodina angličtiny: "Na Slovensku po slovensky! Pani učiteľka, keď to hovoria niektorí politici, tak hádam to bude pravda!" Pravidelne chodia na hodiny neskoro s odvolaním, že to robia aj v parlamente! "Pani učiteľka, ja sa nemusím učiť, lebo na strednú školu ma aj tak vezmú. A potom aj tak budem nezamestnaný! VPP to istí!!!!" Haló, pán premiér... sociálny štát??? A takto by som mohla pokračovať ďalej. Poviete si teraz: "A čo takto motivovať ich?" Učitelia by mohli o kladnej motivácii písať elaboráty na počkanie, ani by internet na sťahovanie údajov nepotrebovali, takže by ani plagiátorstvo nehrozilo, sami majú dosť skúseností! Alebo mi chcete tvrdiť, že to, čo mi žiaci povedali, je klamstvo? Tie výroky v parlamente, tie neskoré príchody, tá nezamestnanosť...? Ako ich mám presvedčiť o hodnote vedomostí, keď ja sama - absolventka vysokej školy zarábam menej než radový robotník, remeselník, ktorému tu však nejdem upierať výšku jeho platu, hlavne ak si svoju prácu spraví dobre. Tu ide o niečo viac...

Keď si všímame prácu politikov a porovnáme si realitu, nestíhame sa čudovať. Napr. pracovná doba: učitelia v práci v danom čase musia byť, ak majú nejaký problém, musia si vziať neplatené voľno, ak nám je zle - péčko alebo ísť na PN, ale nemôžeme si jednoducho neprísť, hoci by nás niekto z kolegov zapísal do knihy dochádzky! A aká je dochádzka v parlamente? O pracovnej náplni učiteľov som už písala, možno politici vytvárajú dojem, že majú viac povinností, no tu už prichádza na rad aj iné kritérium: kvalita práce. Môžete si dovoliť len tak v práci nečinne sedieť pri novinách alebo sa hrať na notebooku? Alebo ako oni počas hlasovania jednoducho zabudnúť niečo urobiť? Mám snáď ešte ďalej pokračovať v komparácii? Čokoľvek by som spomenula (kompetencie a právomoci alebo zamestnanecké výhody), stále by sme sa dopracovali k rovnakému výsledku. Čo k tomu dodať?


Štrajk
Právo na štrajk máme dané zákonom. Ak sa pre tento krok rozhodneme, je to preto, lebo nám záleží na našich žiakoch... a keby sa táto situácia dala riešiť inak, tak ju riešime... ale pomery už dospeli do štádia, ktoré nebude znamenať "trvale udržateľný stav kvalitného školstva na Slovensku"!!! Prečo sme zrazu v očiach verejnosti nepriateľ č. 1??? Preto, lebo už nedržíme "hubu a krok"??? Prečo potom štrajkujú lekári, ktorí majú mať od budúceho roka priemerný plat cca. 1800 eur? Priemerný plat učiteľa (v hrubom!!!) je cca. 700 eur - odrátajte si z tejto sumy dane a iné odvody... a to študoval iba o rok kratšie než lekár! (VŠ pedagogická - 5 rokov, medicína - 6 rokov!!!) Samozrejme, lekári neváhali opustiť svojich pacientov v ťažkých stavoch a išli štrajkovať!!! My sme váhali a ustupovali už dosť dlho! Rodičia, ako často potrebujete lekára pre svoje dieťa? V tom lepšom prípade: 20 - 30 dní do roka! Učiteľov potrebujete každý pracovný deň počas 10 mesiacov!!!! Ale zrejme my si tie peniaze nezaslúžime, lebo podľa vás my "len" vychovávame a vzdelávame... Logicky z toho vyplýva, že pre vás nie sú dôležité vedomosti a zručnosti, stačí, ak bude dieťa zdravé... Vaše predstavy o našej práci sú veľmi skreslené, pretože pre nás by to bola radosť a úžasná práca, keby sme "len" učili a nemuseli robiť nič iné!!!! Tak teda len učme a konajme si svoje povinnosti podľa našej pracovnej zmluvy, no neriešme úrazy (však nie sme zdravotníčky!), neriešme zlé hygienické návyky (nie sme hygieničky či sociálne kurátorky!), neriešme upratovanie rozbitej vázy v triede alebo taniera v jedálni (nie sme upratovačky!), neriešme vyberanie poplatkov (nie sme ekonómky ani účtovníčky!), neriešme písanie článkov do novín (nie sme novinárky!), neriešme kultúrne akcie, veď nie sú súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu (nie sme predsa animátorky!), neriešme pohovory so žiakmi (nie sme profesionálne psychologičky!), neorganizujme literárne súťaže pre deti (nie sme literárne kritičky!), neriešme výzdobu školy (nie sme aranžérky!),... Kto by toto všetko - či už v súkromnej firme alebo v štátnej správe - robil bez nároku na plat???Ešte stále máte dojem, že naša práca je dostatočne ohodnotená??? Vyvstáva otázka: je práca nás učiteliek taká zlá, nekvalitná, nezodpovedná, že máme také nízke platy a že sa musíme snažiť dobehnúť nejaké aktivity na "iných frontoch", aby sme si vôbec tú almužnu zaslúžili? Vieme, že sú viaceré výhrady aj voči práci učiteľov, no je na zváženie, či sa zakladajú na objektívnom posúdení našej práce, lebo máme dojem, že na hodnotenie učiteľov i celej školy je expert každý, kto "má aspoň 7 tried ľudovej!" Kam už toto speje?

A nie je náhodou pravda niekde inde?
"Požiadavka učiteliek na zvýšenie platov o 10% je až žalostne skromná a neadekvátna. Mali by žiadať podstatne viac. Snáď na to prídu. Vláda krajiny, ktorá má na 180 tisícové zlaté padáky pre zástupy politických nominantov (panie a páni Hrdá, Tarcala, Ďuriník, Paulický, Kravec a ďalší a ďalší), ktorá môže beztrestne rozpredávať štátnu platinu za zlomok trhovej ceny, ktorá ešte na jeseň 2012 s vážnym ksichtom rozpráva o stavbe „národného“ futbalového štadiónu za 50 miliónov eur alebo o rozbabraní zbytočného diaľničného tunela za 800 miliónov eur – takáto vláda môže o tom, že na drobné zvýšenie platov učiteľov nemá peniaze, rozprávať len tým, čo žerú seno. Na školstvo dávame menšie percento príjmov ako Bulharsko, Kosovo či Albánsko."
Viac v článku: Ak sa učiteľky vzbúria, nemôžu nezvíťaziť
9.10.2012 | Juraj Mesík (http://www.changenet.sk/?autor=370572)

Alebo to treba chápať tak, že nedotovanie školstva je vedomé a cielené, aby sme našou "nečinnosťou" vychovali ďalších voličov súčasných vládnych činiteľov? Voličov, ktorí stádovito pôjdu za svojím Vodcom? Nuž, páni politici, zatiaľ sa ešte premáhame a napriek ožobračovaniu školstva sa snažíme deťom vštepiť okrem učiva aj to, že majú právo na informácie, na vlastný názor, na hľadanie pravdy, na normálny život v demokracii, za ktorú sme boli na námestiach aj v novembri 1989 aj teraz. Vy svojím konaním dokazujete, že ste mali a máte úplne iné motívy!

Epilóg - úplne iný, než by ste čakali
V septembri som bola na pohrebe v jednej maličkej obci, z ktorej k nám do školy chodia deti. Musela som ísť, lebo som chcela ísť, bolo to totiž to jediné, čo som mohla v danej situácii spraviť. Nášmu bývalému žiakovi zomrela mama. On má 16 rokov a doposiaľ bol polosirota, lebo otec mu už nežil! Učila som ho 6 rokov, síce nepatril k jednotkárom, skôr naopak, teraz ma jeho situácia neskutočne trápi, no ja som bezmocná, lebo som mu nevedela pomôcť. Keby ste ho videli,... nebol spolu s ostatnými v dome smútku pri rakve, bol vonku, chcel si svoju matku zapamätať ešte z čias, keď žila. Tak tam stál, strapatý, v bežných šatách. Neskôr si čupol bokom, skrčil sa do klbka (embryonálnej polohy?) a reval až tak, že si zakrýval rukami ústa, aby to prekonal. Slzy mi tiekli spolu s ním a v duchu som sa pýtala, prečo pri ňom nikto nie je, prečo ho nikto nedrží, neobjíma, neposkytne mu útechu v najťažší deň jeho života a .... chcela som sa rozbehnúť k nemu a nejako mu pomôcť! Teraz už o ňom nemám žiadne informácie, no dúfam a verím, že sa má lepšie. Želám mu to napriek všetkému, čo sa v súčasnosti deje v našom štáte.

Čo myslíte, pošle mi pán minister Čaplovič nejaký extra balík nervov, aby som zvládala aj takéto situácie? Pošle mi cestovné, čo som zaplatila za autobus, aby som sa na pohreb dostala? Pošle mi peniaze na špeciálny očný krém, aby som ním zatrela vrásky okolo očí, ktoré mi z plaču nabehli??? Nie, a ani to v skutočnosti nechcem! Chcem, aby ostatní pochopili, aká ťažká je práca učiteľa... a že to, čo si žiada, je len jeho právo! A možno ešte ako bonus k tomu: aj lepšie zákony týkajúce sa vegetujúcich i pracujúcich minorít a majorít. Zákony, ktoré budú ochraňovať dobrých, milých, zodpovedných, serióznych a pracovitých, napr. učiteľov alebo aj takýchto žiakov, ktorí sa v šestnástich rokoch stali lúzrami a paholkami, lebo nič iné im neostalo!!!

Mgr. Anna Medzihradská
ZŠ Pukanec

PS: Ak neviete, je to okres Levice :)
misomiso
30.11.12,19:45
http://spravy.pravda.sk/premier-fico-nerozumie-protestu-ucitelov-a-studentov-ppv-/sk_domace.asp?c=A121130_170523_sk_domace_p58

Presdeda vlady respektuje to, ze ucitelia maju narok na vyssie platy a urobi vsetko preto, "aby ludom pomohol".

Krasne, to je naozaj umenie takto poeticky nazvat to, ze niekomu platite za jeho pracu. Uz v bibilii je zakotvene, ze za pracu prinalezi mzda a tiez vo vsetkych zakonoch, ktore sa tykaju pracovneho prava.

Napriek tomu predseda vlady nevyplaca za pracu mzdu, on "pomaha". Ake slachetne. Toto nazvoslovie si budem musiet osvojit pri komunikacii so svojimi zamestnancami. Nabuduce im napriklad pomozem tym, ze ich (zatial) neprepustim - hoci by som mohol pochopitelne, ved aj predseda vlady vyhlasil, ze "nemuseli by sme im dat ani cent".


rešpektuje názory rôznych vrstiev obyvateľstva, ktoré poukazujú na nízke platy. "Tam, kde to bude možné a kde to umožní situácia pri hľadaní rezerv v danom systéme, budeme robiť všetko preto, aby sme ľuďom pomohli," prisľúbil.
Llívia
06.12.12,11:22
Na zamyslenie - "spravodlivosť" v odmeňovaní
Učitelia si nárokujú plat minimálne vo výške 1,5-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Podľa údajov ŠÚ http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=48053 bola priemerná mzda za tretí štvrťrok 784 EUR. Učitelia by teda chceli mať minimálne 1.176 EUR.
Minimálna mzda je 327,20 EUR. Od nej sa odvíjajú minimálne mzdové nároky jednotlivých stupňov náročnosti práce:


Stupeň

Koeficient minimálnej mzdy



1

1, 0



2

1, 2



3

1, 4



4

1, 6



5

1, 8



6

2, 0



Pre porovnanie: pre 6. stupeň náročnosti práce je stanovená minimálna mzda 654,40 EUR, čo je približne 55 % !!! z toho, čo si nárokujú učitelia.
f) pracovné miesto zodpovedajúce šiestemu stupňu náročnosti práce charakterizuje tvorivé riešenie úloh neobvyklým spôsobom s nešpecifikovanými výstupmi s vysokou mierou zodpovednosti za škody s najširšími spoločenskými dôsledkami; výkon špecializovaných a certifikovaných činností v zdravotnej starostlivosti so zodpovednosťou za zdravie a životy ľudí; riadenie, organizácia a koordinácia najzložitejších systémov so zodpovednosťou za neodstrániteľné hmotné a morálne škody so značnými nárokmi na schopnosť riešiť zložité a konfliktné situácie spojené spravidla so všeobecným ohrozením najširšej skupiny osôb.

Kedy ide do parlamentu návrh zmeny Zákonníka práce, podľa ktorej dostanú definitívu aj zamestnanci v súkromných firmách? :rolleyes:
judita1971
06.12.12,20:34
http://www.p104.svspn.sk/vykaz/prehlady_ost.php

toto je odkaz na výstupy štatitistického výkazu P104, ktorý sa v škostve robí.

Ak si zadáte rok 2012, štvrťrok 3 /1-9/ triedenie: podľa vlastného výberu

je to výstup od roku 2009, ak zadáte štvrťrok 4 - vyčísľuje za 1-12
uctovnik66
31.12.12,10:55
Dobrý silvestrovský deň, je posledný deň v roku a nikde konkrétna informácia o sľubovanom 5 % zvýšení platov pre pedagógov do taríf od 1.1.2013? Znova si z nich niekto urobil dobrý deň.... Veď, keď to malo byť do taríf, tak mala by byť zmena tabuliek?! Viete o tom niečo?
Platí - neplatí? Veď vláda vraj 10. 12. 2012 schválila zvýšenie....
ivuliatko
06.01.13,11:27
Niektorí slovenskí učitelia podpísali a zverejnili otvorený list ministrovi školstva s piatimi otázkami k jeho dehonestujúcim výrokom v médiách na adresu učiteľov.

Otvorený list ministrovi školstva

Vážený pán minister,
sme nútení obrátiť sa na Vás touto formou, lebo ako radovým učiteľom, ktorým nie je ľahostajný stav slovenského školstva, nám nič iné nezostáva. V médiách ste sa niekoľkokrát vyjadrili, že považujete požiadavky učiteľov tlmočené OZ PŠaV za oprávnené, no pre nedostatok financií za nereálne. Rozumieme tomu, že ako predstaviteľ vlády ste v otázkach financií viazaný, no nerozumieme Vašim vyjadreniam pre TASR z 26.12. 2012, ktorých obsah sa nás hlboko dotkol.
Hoci si práve čerpáme dovolenku, nedá nám na Vaše vyjadrenia nereagovať.

1. Zverejnili ste, že priemerné odmeny učiteľov za minulý rok boli vo výške asi 700 eur. Keďže väčšina radových učiteľov sa k takejto odmene ani zďaleka nepriblížila (pričom sú aj školy, ktoré nedostali odmeny vôbec), žiadame Vás, aby ste sa z titulu Vašej právomoci pozreli, kde sa tieto peniaze stratili, respektíve kto ich reálne dostal ako odmenu. Myslíme si, že by bolo ústretové od Vás zverejniť aj výšku Vašich odmien.

2. Je pre nás smutné, až zarážajúce, že sa aj Vy podieľate na šírení lacného postkomunistického mýtu o učiteľských prázdninách. Ako bývalý pedagóg a prvý muž slovenského školstva by ste mohli vedieť, že učitelia nemajú prázdniny, ale dovolenku, resp. náhradné voľno. Pritom sú diskriminovaní tým, že si musia brať dovolenky v čase, keď sú najdrahšie zájazdy, prípadne keď to osobne nepotrebujú. Počas najdlhších letných (žiackych) prázdnin si napríklad musí učiteľ čerpať dovolenku, ktorá je v priemere 6 týždňov (ostatné dni musí chodiť do práce), pričom žiak má prázdniny 9 týždňov. Nesmieme ešte zabudnúť, že mnohí učitelia na to, aby si túto „dovolenku“ počas leta mohli dovoliť, musia počas roka „zadarmo“ suplovať za chýbajúcich kolegov, aby si našetrili dostatok náhradného voľna. Vysvetlite nám, pán minister, o akých benefitoch, ktoré učitelia získali a získavajú na rozdiel od iných zamestnancov, ste hovorili?

3. Podľa Vás aj Vašich kolegov z vlády slovenskí učitelia musia pochopiť, že Slovensko je v ekonomickej kríze a nie sú prostriedky na dofinancovanie školstva. Nedá nám však nepožiadať Vás ako verejného činiteľa o racionálne vysvetlenie, prečo ministerstvu školstva nestačí, aby v dobe internetu vychádzali Učiteľské noviny len on-line vo formáte PDF? Prečo v čase krízy minulo Ministerstvo školstva SR na reprezentačné neuveriteľných 109-tisíc eur, čo je dvojnásobok toho, čo napríklad minulo ministerstvo zahraničných vecí? (Rezort diplomacie je špecifický tým, že rokovania sa povinne viažu na protokolárne náležitosti vrátane pohostenia či odovzdávania darov, napriek tomu však ministerstvu zahraničných vecí stačilo na reprezentačné účely 59 070 eur!) Je podľa Vás, pán minister, morálne, aby v čase, keď školy nemajú prostriedky na zaplatenie prevádzkových nákladov, vyplatenie odpracovaných nadčasov a na riadne fungovanie, sa zo štátnych peňazí zaplatila za Vaše ubytovanie na OH v Londýne za jednu noc suma, ktorá sa zhruba rovná mesačnému platu bežného učiteľa? Keď k tomu pridáme tunelovanie eurofondov, je zjavné, že peniaze na ministerstve školstva netečú správnym smerom tam, kde ich najviac treba. Áno, máte snahu šetriť, ale ako? Nezávislý audit ministerstva školstva by určite preukázal, že peniaze sa dajú ušetriť aj inak ako rušením centier voľného času či krúžkov v školských kluboch.

4. Žiadame vysvetlenie, prečo Ministerstvo školstva SR skôr, ako zakúpilo licenciu na Planétu vedomostí (skompromitovanú už v minulosti) za takmer šesť miliónov, nevyriešilo hlavný a skutočný problém „zaspatej digitalizácie školstva“, ktorým je zabezpečenie štandardného množstva počítačov štandardnej kvality na všetkých školách, a hlavne multilicencie aktuálneho operačného systému pre všetky školy na Slovensku?
Škola, ktorá má staré počítače, navyše ich má nedostatok a je často nútená používať neaktuálne operačné systémy (dokonca načierno), bude určite Planétou vedomostí „nadšená“. O absolútne nezvládnutom softvérovom vybavení škôl (v porovnaní s krajinami EU) už radšej ani nebudeme písať. Planéta vedomostí môže ohúriť naozaj len niekoho, kto žije na „planéte nevedomosti“.

5. Osemročné gymnáziá majú prísť od 1. januára 2013 o časť peňazí. Na žiaka prvého až štvrtého ročníka dostanú rovnaký normatív ako základné školy. Momentálne nastavené školské vzdelávacie programy na osemročných gymnáziách sú však určite finančne náročnejšie ako vzdelávacie programy na základných školách. Prečo sa ešte navyše táto nespravodlivá zmena deje v priebehu jedného školského roka, ktorý je už rozbehnutý?

Vážený pán minister, toto je len 5 základných otázok, hoci by sme radi počuli vysvetlenie aj na množstvo ďalších. Svojimi vyjadreniami zavádzate, preto Vás žiadame o pravdivé informovanie verejnosti a nás, učiteľov. Svoje povolanie robíme najlepšie ako vieme, preto si zaslúžime pravdivé informácie a korektné vystupovanie z Vašej strany. Ako minister školstva ste povinný učiteľov a nepedagogických zamestnancov zastupovať a obhajovať, nie nás v očiach verejnosti zhadzovať a dehonestovať.
Na záver nášho listu Vám chceme v novom roku popriať veľa zdravia a spokojnosti, zároveň si želáme, aby sme v budúcnosti nemuseli takto reagovať na Vaše vyjadrenia a aby sme boli hrdí na to, že máme ministra, ktorý skutočne bojuje za svojich učiteľov.

S pozdravom učitelia zapojení do štafetového štrajku: ... ...


Viac na: http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=699795#ixzz2HCFYEuUh
csillag3112
06.01.13,11:52
Tak tie tabulky zaujímajú aj mňa. Nejaké info?
Vebi34
06.01.13,19:40
Mne bol znížený rozpočet na škole na rok 2013 o 6000 eur, kde je navýšenie na platy o 5%???
ivuliatko
07.01.13,08:32
Tak tie tabulky zaujímajú aj mňa. Nejaké info?

nové tarify od 1. 1. 2013 - tu je link : http://www.employment.gov.sk/platove-tarify-pedagogickych-a-odbornych-zamestnancov.html
uctovnik66
07.01.13,15:29
judita1971
07.01.13,19:58
ušetrené peniaze boli v rozpočte na mzdy, takže zvyšné peniaze sa rozdelili na mzdy - asi to väčšina škôl riešila odmenami na konci roka. U nás to bolo riešené takto, ani jeden učiteľ u nás nebol škodný ani cent.
trisestri
22.03.13,13:17
trisestri
30.03.13,18:00
ivuliatko
07.04.13,14:43
mimotemy ... na odľahčenie... koluje takýto mail:

Predsavzatia vzorného pedagóga

1. Po celý rok budem presne dodržiavať tematické výchovno-vzdelávacie plány, aj keby som musela niekoľko hodín odučiť v triede osamote.

2. Žiakom budem vždy ukazovať vľúdnu tvár, dokonca aj vtedy, keď sa ma piaty raz spýtajú, čo majú vlastne robiť.

3. Zachovám si pedagogický optimizmus aj vo chvíli, keď sa trieda bude tváriť, že netuší, o čom je reč, hoci sme to preberali na predchádzajúcej hodine.

4. Budem za všetkých okolností modernou učiteľkou. Ak nebudem mať na hodine k dispozícii techniku, opíšem ju žiakom aspoň slovne.

5. Škvrny na stenách učební, ktoré vznikli kvôli zatekajúcej streche, budeme so žiakmi pretvárať na veselé obrázky.

6. Vydržím bdieť každú poradu.

7. Vyškrtávanie kolónok v triednej knihe (z ľavého dolného do pravého horného rohu, nikdy nie inak!) budem brať ako vítaný tréning sebaovládania.

8. Naučím sa veriť, že kreditové školenia sú užitočné.

9. Uskromním sa a nebudem ohrozovať krehkú ekonomiku tejto krajiny nezmyselnými a prehnanými finančnými požiadavkami.

10. Radšej sa pokúsim aspoň na čas vzdať spánku a nájsť si tretie zamestnanie.

11. Nainštalujem si doma školský zvonček, aby som ani cez víkend nevychádzala z cviku.

12. Pravidelne budem s plným náručím kníh a so stopkami v ruke trénovať beh po schodoch, aby som bola vždy načas na hodine.

13. Každý večer si budem pred spaním čítať štátny vzdelávací program, aby som konečne pochopila jeho hlbokú filozofiu.

14. Nebudem svojich žiakov zdraviť na ulici, aby som ich nestrápnila vyvolaním dojmu, že som ich chudobná príbuzná.

15. Nebudem čítať žiadne blogy o školstve okrem tých od pána ministra. Viera v lepšie zajtrajšky sa tak musí dostaviť!
trisestri
18.04.13,07:10