Bizzy
10.09.12,09:48
Ahojte,
chcela by som si overit informaciu, ze zamestnavatel nemoze pozadovat od zamestnanca vypis z registra trestov - moze ho pytat iba k nahliadnutiu ale nemoze si ho zakladat do personalnej zlozky... vie mi niekto k tomu povedat blizsie? Velmi pekne dakujem
avalik
10.09.12,08:27
vyhladaj si na google amso, v casti otazky a odpovede jedna z odpovedi sa vztahuje aj na tvoju otazku

PS: neda sa mi vlozit link
Chobot
10.09.12,08:27
Ahojte,
chcela by som si overit informaciu, ze zamestnavatel nemoze pozadovat od zamestnanca vypis z registra trestov - moze ho pytat iba k nahliadnutiu ale nemoze si ho zakladat do personalnej zlozky... vie mi niekto k tomu povedat blizsie? Velmi pekne dakujem

Môže si ho od teba vypýtať aj založiť do personálnej zložky. Niektoré pracovné pozície to dokonca majú predpísané zákonom či iným právnym či interným predpisom.

Jednoducho zamestnávateľ si potrebuje overiť tvoju bezúhonnosť. Ak nemáš záznam, tak neviem, prečo chceš robiť také drahoty - daj si ho vyhotoviť a daj to zamestnávateľovi.
Bizzy
10.09.12,09:27
Môže si ho od teba vypýtať aj založiť do personálnej zložky. Niektoré pracovné pozície to dokonca majú predpísané zákonom či iným právnym či interným predpisom.

Jednoducho zamestnávateľ si potrebuje overiť tvoju bezúhonnosť. Ak nemáš záznam, tak neviem, prečo chceš robiť také drahoty - daj si ho vyhotoviť a daj to zamestnávateľovi.
vobec sa nejdna o mna, vo firme ho berieme - klasicka vec ano treba si vsetko overit ale dostalo sa prave ku mne nieco take ze sa to moze brat iba k nahladu tak si to potrebujem preverit ci je to fakt a na zaklade coho podlozeny alebo ci je to len fama
pavlinka
10.09.12,09:42
neviem ako je to terz ale kedysi sme to zisťovali a tiež sme sa dozvedeli že stačí nahliadnúť. Keď mi ho niekto nechá tak ho založím a kto ho potrebuje, ten ofotím.
Bizzy
10.09.12,11:21
neviem ako je to terz ale kedysi sme to zisťovali a tiež sme sa dozvedeli že stačí nahliadnúť. Keď mi ho niekto nechá tak ho založím a kto ho potrebuje, ten ofotím.
Praveze mne bolo povedane ze sa stalo v jednej firme ze odisiel zamestnanec a firmu udal ze nepravom mala v zlozke jeho vypis z registra, ze to nie je dovolene aby to odkladali. Len mi ani ta dotycna osoba nevie povedat na zaklade coho tak bolo takze vobec neviem, z toho co mi povedala mi vyplynulo ako keby potom ta firma naozaj mali z toho zle a museli vsetky vypisy co skladovali v zlozkach odstranit a skartovat. tak fakt neviem..
účtovníčka_prešov
10.09.12,12:52
PRACOVNÝ POMER § 41 ZP:


(6) Zamestnávateľ nesmie vyžadovať od fyzickej osoby informácie

a) o tehotenstve,
b) o rodinných pomeroch,

c) o bezúhonnosti s výnimkou, ak ide o prácu, pri ktorej sa podľa osobitného predpisu vyžaduje bezúhonnosť, alebo ak požiadavku bezúhonnosti vyžaduje povaha práce, ktorú má fyzická osoba vykonávať,

d) o politickej príslušnosti a náboženskej príslušnosti,
Paula
10.09.12,13:15
Praveze mne bolo povedane ze sa stalo v jednej firme ze odisiel zamestnanec a firmu udal ze nepravom mala v zlozke jeho vypis z registra, ze to nie je dovolene aby to odkladali. Len mi ani ta dotycna osoba nevie povedat na zaklade coho tak bolo takze vobec neviem, z toho co mi povedala mi vyplynulo ako keby potom ta firma naozaj mali z toho zle a museli vsetky vypisy co skladovali v zlozkach odstranit a skartovat. tak fakt neviem..


JPP - Jedna pani povedala...a ani nevie, na základe čoho povedala. Teraz Teba straší čo? Si majiteľom firmy, ktorá po odchode zamestnanca neskartovala nejaký doklad a bojíš sa, že Ťa ten zamestnanec niekam oznámi?
Alebo v čom je problém?
Bizzy
13.09.12,14:15
JPP - Jedna pani povedala...a ani nevie, na základe čoho povedala. Teraz Teba straší čo? Si majiteľom firmy, ktorá po odchode zamestnanca neskartovala nejaký doklad a bojíš sa, že Ťa ten zamestnanec niekam oznámi?
Alebo v čom je problém?

Chcem mat v tom jasno ze ako to po spravnosti ma byt. Chcem vediet ci tento doklad moze byt v zlozke alebo ci tam nemoze byt. A pre velku zvedavost ked je troskunepochopitelne ak obycajny clovek chce radu preto aby mal prehlad - nie nie som majiteloom ziadnej firmy a ani nie som pracovnik personalneho oddelenia. A ani nie som zamestnanec ktory by chcel nieco riesit Skratka som bola v diskusii kkde sa toto riesilo a osobne ma zaujima realita s presnymi faktami.
Bizzy
13.09.12,14:16
to je presne ono, len co je to osobitny predpis :)
Tweety
13.09.12,14:29
to je presne ono, len co je to osobitny predpis :)
Z PP:

Výpis z registra trestov pred nástupom do zamestnania
Je zamestnávateľ pred nástupom zamestnanca do práce oprávnený požadovať, aby zamestnanec odovzdal na založenie do osobného spisu originál výpisu z registra trestov? Zamestnávateľ tento výpis z registra trestov vyžaduje podľa ustanovenia § 3 ods. 4 zákona č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov. Existuje názor, že výpis z registra trestov je majetkom občana – uchádzača o zamestnanie (žiadal výpis registra trestov samostatne, výpis bol doručený na adresu trvalého pobytu zamestnanca a zamestnanec zaplatil za výpis súdny poplatok). Výpisom v zmysle zákona sa iba preukáže, ale naďalej si ho ponechá. Zamestnávateľ by mal do osobného spisu zamestnanca založiť napr. Záznam o preukázaní bezúhonnosti, a to v znení: V zmysle ustanovení § 3 a § 14 ods. 2 zákona č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme pán (pani) ............................... pri prijatí do pracovného pomeru zamestnanca, dňa ......... 2008 preukázal(a) splnenie predpokladu o bezúhonnosti tým, že predložil(a) výpis z registra trestov GP SR Bratislava. Podľa predloženého výpisu je menovaný(á) pre účely citovaného zákona bezúhonný. Je uvedený názor správny?
S účinnosťou od 1. 1. 2008 je v súčasnosti platný zákon č. 330/2007 Z. z. o registri trestov a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Zákonom č. 330/2007 Z. z. o registri trestov a o zmene a doplnení niektorých zákonov dochádza zároveň k zmene zákona č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov. V ustanovení § 3 ods. 4 uvedeného zákona sa bezúhonnosť zamestnanca preukazuje výpisom z registra trestov v súlade so zákonom č. 330/2007 Z. z., nie starším ako 3 mesiace. Výpis registra trestov ako verejná listina preukazuje, či fyzická osoba bola alebo nebola právoplatne odsúdená. Uvedený výpis z registra trestov generálna prokuratúra vydá na žiadosť osobe, ktorej sa týka a ktorej totožnosť musí byť overená.
Zákon č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov neupravuje otázku odovzdania originálu, príp. kópie výpisu registra trestov zamestnávateľovi za účelom preukázania zákonného predpokladu zamestnanca na výkon práce vo verejnom záujme, t. j. bezúhonnosti. Rovnako uvedený zákon neustanovuje preukázanie bezúhonnosti len predložením výpisu registra trestov zamestnávateľovi. V prípade, že by tomu tak bolo, súhlasíme s názorom, že postačí založiť do osobného spisu zamestnanca uvedený záznam.
Keďže v zmysle uvedeného zákona spĺňa zamestnanec podmienku bezúhonnosti ako predpoklad výkonu práce vo verejnom záujme, preukázaním výpisu z registra trestov, nie starším ako 3 mesiace, je na vôli zamestnávateľa, akým spôsobom požaduje preukázanie uvedeného zákonného predpokladu na výkon práce. V praxi je zaužívané založenie originálu výpisu z registra trestov do osobného spisu zamestnanca.
avalik
13.09.12,15:06
to je presne ono, len co je to osobitny predpis :)

napriklad:
400/2009 Z. z.Zákon o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov
578/2004 Z. z.Zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov
...
Bizzy
14.09.12,11:57
Dakujem vsetkym