lunette
10.09.12,11:24
Dobrý deň,

došiel dcére nedoplatok na zdravotnom poistení a neviem či je oprávnený, či sme pri daňovom priznaní postupovali správne.
Dcéra bola v roku 2011 denným študentom na strednej škole, od 9/2011 externým študentom na vysokej škole. Pracovala len brigádne a mala jednu umeleckú zmluvu na jeden mesiac na reklamu. Príjem okolo 300eur.
Poradili nám podať daňové priznanie typu B. Daňový úrad posiela výpis z daň. priznaní do zdrav. poistení a pravdepodobne pri daň. priznaní typu B predpokladajú, že je dotyčný živnostník.
Na základe toho jedného príjmu za reklamu, by mala dcéra platiť odvod na zdravotné poistenie napriek tomu že bola študentom?

Vďaka za odpoveď
Mila123
10.09.12,09:42
celkový hrubý príjem dcéry za rok 2011 bol aký?
lunette
10.09.12,10:17
Nepamatám si presne, ale max. 500,- eur za tú reklamu mala 300 eur a potom nejaké menšie sumy za normálne brigádne práce.
Mila123
10.09.12,10:19
ak by vôbec nepodala DP, pretože nemusela, nemala by vrátený prípadný preplatok na dani, neplatila by nedoplatok z RZZP.....

ten nedoplatok je cca 42 €?
tictac7
10.09.12,10:20
príjem za tú reklamu bol príjem podľa § 8 - teda je základom na ZP.....
lunette
10.09.12,10:21
prišiel jej nedoplatok 25,- eur
lunette
10.09.12,10:23
podľa ktorého zákona? a aj ked bola študentom a mala to ako jednorázový príjem? zdravotné za ňu ako za študenta platil štát..trochu tomu nerozumiem, ale ďakujem vám za ochotu mi pomôcť
tictac7
10.09.12,10:30
podľa ktorého zákona? a aj ked bola študentom a mala to ako jednorázový príjem? zdravotné za ňu ako za študenta platil štát..trochu tomu nerozumiem, ale ďakujem vám za ochotu mi pomôcť

...ako účtovník by si to mala vedieť...a aj v tom vyúčtovaní je to napísané - 580/2004

- aj nezamestnaný z výhry platí, aj z predaja nehnuteľnosti (ak je predaj ZD).... asi dva týždne sa to rieši už aj v hlavných večerných správach televízií....
Mila123
10.09.12,10:30
k 01 01 2011 bola zmena Zákona o zdravotnom poistení........
všetko máš napísané v Oznámení o výsledku RZZP......
lunette
10.09.12,10:38
tictac7, ak ťa zaťažuje odpovedať, tak neodpovedaj, robím v inej sfére, vyúčtovanie nemám pri sebe, inak by som ten zákon citovala...a deprímujúce správy nepozerám, nepočúvam, ten nedoplatok jej prišiel až v piatok, takže iba teraz sa tou témou začínam zaoberať a inak toto som vygooglila:
Ročné zúčtovanie nemusí poisťovňa vykonať za:

poistenca, ktorému nevznikne povinnosť podať za rok 2011 daňové priznanie, t. j. v roku 2011 má príjmy do 1 779,65 eur,
lunette
10.09.12,10:39
Milan123, určite si paušálne výdavky neuplatňovala, ale doma to vyhrabem a napíšem sem presné sumy, zatiaľ veľmi pekne dakujem za ochotu.
VieraM
10.09.12,10:41
Aj keď človek s jednorázovým nízkym príjmom, študent či dôchodca nemusel podávať vôbec daňové priznanie len si dobrovolne pre istotu splnil priznanie príjmu s nulovou daňou, teraz musí chudák zaplatiť zdravotné poistenie aj keď vôbec na to nemá a dostane sa do dlhov. To isté sa týka výhier. Výhru prajeme najviac chudobnému ktorému to pomôže, ale nemôže si ju chudák prevziať lebo nemá čím zaplatiť zdravotné poistenie. Mám okolo seba vela takýchto prípadov a je mi z toho na nič.

Vďaka pán Mihál za túto reformu !!!!!!!! Nie je Vám ani trocha lúto to čo ste pripravili na chudobu???
ewita888
10.09.12,10:45
Spýtam sa aj ja.. je v poriadku, že žena s DIČ /fin.poradca/ na predlženej neplatenej rodičovskej nemá povinnosť registrácie ako szčo na zdravotnej poisťovni?
VieraM
10.09.12,10:48
tictac7, ak ťa zaťažuje odpovedať, tak neodpovedaj, robím v inej sfére, vyúčtovanie nemám pri sebe, inak by som ten zákon citovala...a deprímujúce správy nepozerám, nepočúvam, ten nedoplatok jej prišiel až v piatok, takže iba teraz sa tou témou začínam zaoberať a inak toto som vygooglila:
Ročné zúčtovanie nemusí poisťovňa vykonať za:

poistenca, ktorému nevznikne povinnosť podať za rok 2011 daňové priznanie, t. j. v roku 2011 má príjmy do 1 779,65 eur,


Nemusí - ale ZP vykonala RZ za všetkých poistencov - t.j. aj za týchto. Chodia mi sem dôchodci a študenti s nárekom kde majú teraz zobrať peniaze, keď to bol v r.2011 len jednorazový príjem. V konečnom dôsledku dôchodcu čaká exekúcia dôchodku, možno bezdomovec keďže nebude mať čím zaplatiť byt, atď, atď.
tictac7
10.09.12,10:50
tictac7, ak ťa zaťažuje odpovedať, tak neodpovedaj, robím v inej sfére, vyúčtovanie nemám pri sebe, inak by som ten zákon citovala...a deprímujúce správy nepozerám, nepočúvam, ten nedoplatok jej prišiel až v piatok, takže iba teraz sa tou témou začínam zaoberať a inak toto som vygooglila:
Ročné zúčtovanie nemusí poisťovňa vykonať za:

poistenca, ktorému nevznikne povinnosť podať za rok 2011 daňové priznanie, t. j. v roku 2011 má príjmy do 1 779,65 eur,



mňa to nezaťažuje, len keď má niekto napísané, že je účtovník.....

tie príklady a tú TV som dala len ako info - čo novela tohto zákona priniesla - že nie si prává, ani neposledná (teda Tvoja dcéra)

...a to čo si si vygooglila - o tom viem - už po publikovaní tejto novely som tvrdila, že poisťovne síce nemajú povinnosť - ale určite to všetkým pekne zrátajú - pretože všetci títo ľudia majú nedoplatky....
lunette
10.09.12,10:52
No takže asi nič nenarobí a musí to zaplatiť...

toto je tiež sila čo som našla, takže v skutočnosti nejde o to odbremeniť ľudí a mzdárov od roboty, ale o ten príjem čo im ostane, ak neurobia v každom prípade ročné zúčt.:
Pri zmene povinnosti vykonávať ročné zúčtovanie, ktorá sa preniesla z poistenca na zdravotné poisťovne, sa vymenované prípady, kedy nie je povinnosť podať ročné zúčtovanie, nezmenili. Do roku 2011 to však znamenalo, že títo poistenci nemuseli vykonať ročné zúčtovanie, ale mnohí si ho robili, lebo sa im oplatilo a z ročného zúčtovania mali preplatok. Od roku 2011 zdravotné poisťovne nemusia vykonať v týchto prípadoch ročné zúčtovanie. V zákone neexistuje ani možnosť, že na požiadanie poistenca by zdravotná poisťovňa ročné zúčtovanie poistencovi vykonala. Takže závisí len na zdravotných poisťovniach, ako sa v týchto prípadoch zachovajú, ale zo zákona nie sú povinné ročné zúčtovanie vykonať. Ak mal napr. zamestnanec v roku 2011 dve zamestnania, v ktorých každý mesiac presiahol sumu 2 233,50 eur (napr. zarobil v jednom 3 000 eur a 5 000 eur) a platil v oboch zamestnaniach poistné z maximálneho vymeriavacieho základu, mal by preplatok na poistnom. Zdravotná poisťovňa však nie je povinná vykonať tomuto zamestnancovi ročné zúčtovanie, preto je možné, že sa mu nič nevráti.
lunette
10.09.12,10:54
jaj tak, tu som sa registrovala pred rokmi a po dlhej dobe nakukla opať, už nesledujem všetko čo a ako a mení sa to každú chvíľu..
VieraM
10.09.12,10:57
Plne s tebou súhlasím tictac7 - keď sa chystala novela, resp. po jej platnosti - nikto nič nehovoril, všetci tu vyzdvihovali pána Mihála aké super zákony presadzuje.....
Som rozčúlená lebo teraz vidíme tie dopady a je mi tých ludí naozaj lúto. Mladý človek si niekde zarobí aby to zaplatil ale čo dôchodca??? Chudák z neznalosti si podal daňové priznanie. Alebo tu mám prípad dôchodca si podal daňové priznanie aby sa mu vrátilo pár drobných čo má odpracované na dohodu ale keďže mal aj jednorazový príjem z toho musí zaplatiť ZP a sú to sumy vyše 150,- Eur tak kde to má zobrať ?
AdaMtiM
10.09.12,10:57
Denný študent VŠ mal v 2011 príjem z dohody o brigádnickej práci študenta v celkovom úhrne 3000 eur. Podal si daňové priznanie. A teda dúfam, že mu nepríde nedoplatok RZ ZP .... lebo zdravotné odvody neriešil = keďže denný študent či mal? Po telefonickej konzultácii so zdravot. poisťovňou nemal riešiť odvody. Len aby mu to teraz nenaparili .....
tictac7
10.09.12,11:00
Denný študent VŠ mal v 2011 príjem z dohody o brigádnickej práci študenta v celkovom úhrne 3000 eur. Podal si daňové priznanie. A teda dúfam, že mu nepríde nedoplatok RZ ZP .... lebo zdravotné odvody neriešil = keďže denný študent či mal? Po telefonickej konzultácii so zdravot. poisťovňou nemal riešiť odvody. Len aby mu to teraz nenaparili .....

mal príjmy podľa § 5 na dohodu - tam nie je povinnosť platiť ZP (teda zatiaľ ;))
lunette
10.09.12,11:01
No Adam, to asi budeš na tom rovnako ako moja dcéra..
tictac7
10.09.12,11:01
Plne s tebou súhlasím tictac7 - keď sa chystala novela, resp. po jej platnosti - nikto nič nehovoril, všetci tu vyzdvihovali pána Mihála aké super zákony presadzuje.....
Som rozčúlená lebo teraz vidíme tie dopady a je mi tých ludí naozaj lúto. Mladý človek si niekde zarobí aby to zaplatil ale čo dôchodca??? Chudák z neznalosti si podal daňové priznanie. Alebo tu mám prípad dôchodca si podal daňové priznanie aby sa mu vrátilo pár drobných čo má odpracované na dohodu ale keďže mal aj jednorazový príjem z toho musí zaplatiť ZP a sú to sumy vyše 150,- Eur tak kde to má zobrať ?

nesúhlasím s Tebou, pokiaľ to boli príjmy podľa § 5 na dohodu - tie nevstupujú do VZ na ZP - takže tu veľmi nestraš....
AdaMtiM
10.09.12,11:02
Uf - som rada - lebo som nad tým v 2011 dosť času strávila - zisťovala všetko - ale už si nie som vôbec istá - lebo stále zmeny - už nestíham všetučko sledovať ..... vďaka
Mila123
10.09.12,11:02
Denný študent VŠ mal v 2011 príjem z dohody o brigádnickej práci študenta v celkovom úhrne 3000 eur. Podal si daňové priznanie. A teda dúfam, že mu nepríde nedoplatok RZ ZP .... lebo zdravotné odvody neriešil = keďže denný študent či mal? Po telefonickej konzultácii so zdravot. poisťovňou nemal riešiť odvody. Len aby mu to teraz nenaparili .....

nepríde mu.....z dohôd sa ZP predsa za rok 2011 a 2012 neplatí ZP......
ak by si aj chcela vedieť ako stojí s RZZP pre VšZP, majú na webe zoznam poistencov, nájdeš to podľa RČ:....
tictac7
10.09.12,11:03
Spýtam sa aj ja.. je v poriadku, že žena s DIČ /fin.poradca/ na predlženej neplatenej rodičovskej nemá povinnosť registrácie ako szčo na zdravotnej poisťovni?

...som to tu niekde riešila týždeň-dva dozadu - teda ja som sa vyjadrovala k inému, ale zadávateľka písala, že jej toto potvrdili na ZP (tiež som sa čudovala). Nájdem link....

http://www.porada.sk/t195952-neplatene-volno.html#post2136143

príspevok do nefertiti7 č. 8 (a kukám, že aj Ty si sa zapojila :-)
AdaMtiM
10.09.12,11:11
Vďaka
lunette
10.09.12,11:20
Do vymeriavacieho základu samoplatiteľa sa od roku 2011 nezahŕňajú príjmy z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, ani iný príjem zo závislej činnosti a z podnikania.

" a ani iný príjem.." ako to mám chápať? len pri samoplateteľoch-teda dobrovoľných platcov ZP? či v takých prípadoch ako je študent a jednorázovo si privyrobí?
ewita888
10.09.12,11:36
...som to tu niekde riešila týždeň-dva dozadu - teda ja som sa vyjadrovala k inému, ale zadávateľka písala, že jej toto potvrdili na ZP (tiež som sa čudovala). Nájdem link....

http://www.porada.sk/t195952-neplatene-volno.html#post2136143

príspevok do nefertiti7 č. 8 (a kukám, že aj Ty si sa zapojila :-)
Adi, to je iný prípad.. ona je doma na predlženej neplatenej, tam odvody platí štát.. ale môj prípad je, že by mala DIČ.. a nechceli ju zaregistrovať ako szčo..
VieraM
10.09.12,12:05
nesúhlasím s Tebou, pokiaľ to boli príjmy podľa § 5 na dohodu - tie nevstupujú do VZ na ZP - takže tu veľmi nestraš....
Kto tu hovorí o §5 ? Hovorila som že DP si podal aby dostal vrátenú daň z príjmu podla § 5, k tomu mal príjem iný podla § 8 a z toho musí zaplatiť ZP. Celkové príjmy boli do sumy nepodliehajúcej dani, čiže nemusel podať DP ale podal z už uvedeného dôvodu.
Tak prv si riadne prečítaj .... a potom píš.... Ja nestraším je to tak !!!!!!!!
lunette
10.09.12,12:40
Ešte prosím Vás pre ujasnenie, ak teda má príjem napr. za reklamu- teda podľa § 8 - tak je to základom na ZP, ale zároveň ak jej celkové príjmy boli do sumy nepodliehajúcej dani, tak nemusí podať daňové priznanie? Ak ho nepodá, tak to daňový úrad nenahlási zdravotnej poisťovni, v tom prípade je osoba povinná sa prihlásiť v zdravotnej poisťovni? či ako?
JAJA11
10.09.12,12:54
Ešte prosím Vás pre ujasnenie, ak teda má príjem napr. za reklamu- teda podľa § 8 - tak je to základom na ZP, ale zároveň ak jej celkové príjmy boli do sumy nepodliehajúcej dani, tak nemusí podať daňové priznanie? Ak ho nepodá, tak to daňový úrad nenahlási zdravotnej poisťovni, v tom prípade je osoba povinná sa prihlásiť v zdravotnej poisťovni? či ako?

nie , v tom prípade nebude platiť nič... len tí ktorí chceli aby im vrátili daň a mali aj iný príjem (8), teraz musia zaplatiť zdravotné poistenie.... ak vrátená daň je nižšia ako zdravotné poistenie, tak majú určite radosť....
lenže to je diera v zákone, keďže nie je stanovené, že RZZP nebude takýmto ľuďom robiť, tak ZP to využívajú na získanie príjmov a je im jedno, že sa jedná o študentov alebo dôchodcov :mee:
Kde inde získajú tak ľahko peniaze, aj keď len drobné.... :o
ewita888
10.09.12,13:04
Spýtam sa aj ja.. je v poriadku, že žena s DIČ /fin.poradca/ na predlženej neplatenej rodičovskej nemá povinnosť registrácie ako szčo na zdravotnej poisťovni?
Takže pre info: volala som na infolinku všzp, je povinnosť registrácie.. a u nás na pobočke to nevedia,keďže klientku poslali domov, že sa nemusí registrovať.. :rolleyes:
..MARIA
27.01.13,08:59
Prečítala som si to tu, sú tu veľmi užitočné info a pridám ešte moju skúsenosť:
Syn dostal k 31.12.2o11 výpoveď zo zamestnania a vyplatili mu v decembri 2011 odstupné,v roku 2012 mu došiel nedoplatok zo zdravotnej poisťovne v sume 232,. €. Nedoplatok samozrejme zaplatil.
V roku 2012 už nemal žiadny príjem lebo bol dlhodobo PN a na úrade práce,tak som dostala informáciu, že mám podať za rok 2012 za neho daňové priznanie, kde príloha bude ročné zúčtovanie za rok 2011+ doklad o zaplatení nedoplatku. Tým pádom mu vyjde preplatok na dani, ktorý mu daňový úrad vráti. Neviem, či som dostala správnu informáciu, ale má to svoju logiku. Príklad uvádzam aj z dôvodu, aby si pomohli aj ďalší ak majú niečo podobné. Za prípadne doplnenie informácie vopred ďakujem.:)

č
veronikasad
27.01.13,09:03
Prečítala som si to tu, sú tu veľmi užitočné info a pridám ešte moju skúsenosť:
Syn dostal k 31.12.2o11 výpoveď zo zamestnania a vyplatili mu v decembri 2011 odstupné,v roku 2012 mu došiel nedoplatok zo zdravotnej poisťovne v sume 232,. €. Nedoplatok samozrejme zaplatil.
V roku 2012 už nemal žiadny príjem lebo bol dlhodobo PN a na úrade práce,tak som dostala informáciu, že mám podať za rok 2012 za neho daňové priznanie, kde príloha bude ročné zúčtovanie za rok 2011+ doklad o zaplatení nedoplatku. Tým pádom mu vyjde preplatok na dani, ktorý mu daňový úrad vráti. Neviem, či som dostala správnu informáciu, ale má to svoju logiku. Príklad uvádzam aj z dôvodu, aby si pomohli aj ďalší ak majú niečo podobné. Za prípadne doplnenie informácie vopred ďakujem.:)

č
Dostala si správnu informáciu, podaj dodatočné DP, 19 % z nedoplatku na ZP ti DU vráti.Ak však daroval 2 % dane, preplatok bude ponížený o rozdiel darovanej dane.

Pred pár dňami som takéto DP podávala z titulu nedoplatkov z príjmov z § 8.

Tu máš aj stanovisko FR SR :

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
V súlade s ustanoveniami zákona č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o zdravotnom poistení) sa s účinnosťou od 01.01.2011 povinne platí poistné na zdravotné poistenie aj zo zdaniteľných príjmov zahŕňaných medzi ostatné príjmy podľa § 8 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o dani z príjmov). Toto poistné sa platí až v nasledujúcom zdaňovacom období na základe ročného zúčtovania zdravotného poistenia vykonávaného príslušnou zdravotnou poisťovňou z podaného daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie (v roku 2012 z podaného daňového priznania za rok 2011). Zaplatené poistné je uznaným výdavkom, nakoľko sa platí povinne podľa zákona o zdravotnom poistení. Keďže ide o povinne platené poistné, ktoré sa platí až v zdaňovacom období, v ktorom už daňovník príjem, s ktorým platenie poistného súvisí nepoberá (napr. príjem podľa § 8 zákona o dani z príjmov), DAŇOVNÍK SI TENTO VÝDAVOK UPLATNÍ V DODATOČNOM DAŇOVOM PRIZNANÍ ZA ZDAŇOVACIE OBDOBIE, V KTOROM MU PRÍJEM PLYNUL. T.j. v danom prípade v dodatočnom daňovom priznaní za rok 2011.
Podľa § 50 ods. 10 zákona o dani z príjmov PODIEL ZAPLATENEJ DANE poukázaný správcom dane prijímateľovi NEMOŽNO UPRAVOVAŤ, ak sa dodatočne zistí, že daňová povinnosť daňovníka bola iná.
Ak sa dodatočne zistí, že daňová povinnosť daňovníka je NIŽŠIA, ako bola daňová povinnosť, z ktorej bol poukázaný podiel zaplatenej dane v prospech prijímateľa, preplatok na dani, ktorý v takomto prípade daňovníkovi vznikne, sa zníži o rozdiel medzi sumou poukázanou prijímateľovi a sumou zodpovedajúcou podielu zaplatenej dane z upravenej daňovej povinnosti (§ 50 ods. 10 zákona o dani z príjmov).
Uvedený postup je uvedený v príklade č. 10 metodického postupu vypracovaného DR SR BB zverejneného na webovej stránke FR SR www.financnasprava.sk, sekcia daňová, v časti daňové informácie, pokyny a iné predpisy, daň z príjmov FO (PO), pridané po 1.1.2010, Pokyn DR SR na uplatňovanie § 50 zákona č. 595/2003 o dani z príjmov Z.z. v znení neskorších predpisov od 1. januára 2010.

Mgr. Bibiana Hricková
Kontaktné centrum podpory
Kompetenčné centrum finančných operácií
Banská Bystrica
..MARIA
27.01.13,09:19
Srdečná vďaka za kvalifikovanú odpoveď a hlavne, že si mi pripomenula tie 2%:)
ELAST
12.03.13,15:57
Prosím Vás, FO robí daňové priznanie typu B za rok 2012. Má príjmy aj zo zamestnania (§ 5 ) aj zo živnosti (§ 6). V roku 2012 zaplatila nedoplatok na zdravotnom poistení v sume 500 eur. Ako zahrnúť tento nedoplatok do daňového priznania? Musím oddelene:
- časť nedoplatku z RZZP za zamestnanca dať do V. oddielu pre výpočet základu dane podľa § 5 (r. 35 a nasledne r. 35b) a
- časť nedoplatku z RZZP za SZČO dať do VI. oddielu pre výpočet základu dane podľa § 6 (do stĺpca výdavky)?

Ďakujem pekne za Vaše cenné rady!
veronikasad
12.03.13,16:02
Prosím Vás, FO robí daňové priznanie typu B za rok 2012. Má príjmy aj zo zamestnania (§ 5 ) aj zo živnosti (§ 6). V roku 2012 zaplatila nedoplatok na zdravotnom poistení v sume 500 eur. Ako zahrnúť tento nedoplatok do daňového priznania? Musím oddelene:
- časť nedoplatku z RZZP za zamestnanca dať do V. oddielu pre výpočet základu dane podľa § 5 (r. 35 a nasledne r. 35b) a
- časť nedoplatku z RZZP za SZČO dať do VI. oddielu pre výpočet základu dane podľa § 6 (do stĺpca výdavky)?

Ďakujem pekne za Vaše cenné rady!
Ak ide o nedoplatok z RZZP za rok 2011, vo vyučtovaní zo ZP máš presne uvedenú výšku nedoplatku zo závislej činnosti a podnikania. Vtedy postupuješ tak ako si uviedla za predpokladu, že nedoplatok bol uhradený do konca roku 2012.
ELAST
12.03.13,16:18
Ak ide o nedoplatok z RZZP za rok 2011, vo vyučtovaní zo ZP máš presne uvedenú výšku nedoplatku zo závislej činnosti a podnikania. Vtedy postupuješ tak ako si uviedla za predpokladu, že nedoplatok bol uhradený do konca roku 2012.

Ďakujem veľmi pekne, áno, bol to nedoplatok za rok 2011 a bol aj uhradený v roku 2012. Takže ho idem rozdeliť. Ďakujem veľmi pekne za radu!