wieroc
10.09.12,12:01
Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu - SZČO (neplatca DPH) nakúpil tovar na faktúru (od platcu DPH), avšak na faktúre nie je uvedené IČO živnostníka (len jeho meno, adresa, tel. kontakt). Je možné aby si dal takúto FA do účtovníctva a odpočítal si daň? Alebo bude potrebné opraviť faktúru?

Vopred veľmi pekne ďakujem!
VieraM
10.09.12,10:04
Okrem iných náležitostí /kuk do zákona/ musí byť na FA aj IČO. Akú daň si chceš odpočítať keď nie si plátca DPH ?
kn-alka
10.09.12,10:06
predbehla si ma :) už som nestihla odpovedať
tictac7
10.09.12,10:15
Okrem iných náležitostí /kuk do zákona/ musí byť na FA aj IČO. Akú daň si chceš odpočítať keď nie si plátca DPH ?

kukám, nevidím - vidím: meno a adresa sídla, miesto podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené, poradové číslo faktúry, dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, dátum vyhotovenia faktúry, množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby, základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty......
pavol54
10.09.12,10:17
Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu - SZČO (neplatca DPH) nakúpil tovar na faktúru (od platcu DPH), avšak na faktúre nie je uvedené IČO živnostníka (len jeho meno, adresa, tel. kontakt). Je možné aby si dal takúto FA do účtovníctva a odpočítal si daň? Alebo bude potrebné opraviť faktúru?

Vopred veľmi pekne ďakujem! Okrem toho musí uviesť dič a plátca dph ičdph, ak uvedie číslo op tak dáš do účtovníctva ako nákup od fyzickej osoby, ale zase nesmie tam figurovať dph
srska
10.09.12,10:17
§ 71 Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku - zákona o dph č. 222/2004 - čo musí obsahovať faktúra
fue
10.09.12,10:23
Ja len doplním, že na faktúre musí byť uvedené IČO na základe obchodného zákonníka a nie len na faktúre ale na všetkých dokumentoch subjektu + uvedenie kde je zapísaný do OR alebo ŽR. Neplatca si DPH nemôže uplatniť a ten platca, ktorý predpokladám vystavil faktúru ju neodpočítava ale ju odvádza.
kn-alka
10.09.12,10:24
kukám, nevidím - vidím: meno a adresa sídla, miesto podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené, poradové číslo faktúry, dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, dátum vyhotovenia faktúry, množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby, základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty......


Obchodný zákonník


Zákon 513/1991 Zb.z

§ 3a
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Každý podnikateľ je povinný na svojich obchodných listoch a objednávkach vyhotovených v písomnej alebo elektronickej forme (ďalej len "obchodné dokumenty") uvádzať obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania, právnu formu právnickej osoby a identifikačné číslo, ak je pridelené. Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri alebo v inej evidencii podnikateľov uvádzajú aj označenie registra, ktorý podnikateľa zapísal, a číslo zápisu. Ak podnikateľ na svojich obchodných dokumentoch uvádza výšku základného imania, musí uviesť aj rozsah jeho splatenia.


(2) Údaje podľa odseku 1 je podnikateľ povinný uvádzať aj v písomnom úradnom styku.
tictac7
10.09.12,10:35
Obchodný zákonník


Zákon 513/1991 Zb.z

§ 3a
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Každý podnikateľ je povinný na svojich obchodných listoch a objednávkach vyhotovených v písomnej alebo elektronickej forme (ďalej len "obchodné dokumenty") uvádzať obchodné meno, sídlo alebo miesto podnikania, právnu formu právnickej osoby a identifikačné číslo, ak je pridelené. Podnikatelia zapísaní v obchodnom registri alebo v inej evidencii podnikateľov uvádzajú aj označenie registra, ktorý podnikateľa zapísal, a číslo zápisu. Ak podnikateľ na svojich obchodných dokumentoch uvádza výšku základného imania, musí uviesť aj rozsah jeho splatenia.


(2) Údaje podľa odseku 1 je podnikateľ povinný uvádzať aj v písomnom úradnom styku.

zadanie bolo o došlej faktúre - teda údaje odberateľa....
tictac7
10.09.12,10:37
Ja len doplním, že na faktúre musí byť uvedené IČO na základe obchodného zákonníka a nie len na faktúre ale na všetkých dokumentoch subjektu + uvedenie kde je zapísaný do OR alebo ŽR. Neplatca si DPH nemôže uplatniť a ten platca, ktorý predpokladám vystavil faktúru ju neodpočítava ale ju odvádza.

zadanie je o náležitostiach faktúry - označenie odberateľa....
wieroc
10.09.12,10:41
Ďakujem Vám za všetky užitočné odpovede. Po prečítaní hneď prvého príspevku som si uvedomila, že som spravila laickú chybu - keď som napísala dph, namiesto dani z príjmu... Ospravedlňujem sa :o
Takže ak som to teda správne pochopila, bez uvedeného identifikačného čísla nie je možné založiť spomínanú FA do účtovníctva. Bude teda potrebné opraviť FA.
Ešte raz vďaka za Vaše odpovede a trpezlivosť.
ewita888
10.09.12,10:42
zadanie bolo o došlej faktúre - teda údaje odberateľa....
Adi, došlá faktúra - údaje dodávateľa..
účtovníčka_prešov
10.09.12,10:44
napriek tomu ako je to definované viď príspevky vyššie poľa mňa by malo byť to IČO uvedené na lepšiu identifikáciu subjektu. Ale som prekvapená lebo tie údaje sa zvyknú písať automaticky..
wieroc
10.09.12,10:45
Bohužiaľ pozabudol na to :-(
kn-alka
10.09.12,10:46
zadanie bolo o došlej faktúre - teda údaje odberateľa....

Zákon o účtovníctve

Zákon č. 431/2002 Z.z

§ 10
Účtovný doklad


(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

Keďže pre teba je došlá faktúra účtovný doklad, musí obsahovať označenie oboch účastníkov. Môžeme sa ťahať za slovíčka, ale ako podnikateľ si povinný vo všetkých obchodných dokumentoch uvádzať aj svoje IČO.
Ja svojim klientom vždy hovorím: Ak to chceš dať do nákladov, musí tam byť IČO !
Ako potom rozlíšiš, že si niečo kúpil Jožko Mrkvička ako občan, alebo Jožko Mrkvička ako podnikateľ?
wieroc
10.09.12,10:48
Keďže pre teba je došlá faktúra účtovný doklad, musí obsahovať označenie oboch účastníkov. Môžeme sa ťahať za slovíčka, ale ako podnikateľ si povinný vo všetkých obchodných dokumentoch uvádzať aj svoje IČO.
Ja svojim klientom vždy hovorím: Ak to chceš dať do nákladov, musí tam byť IČO !
Ako potom rozlíšiš, že si niečo kúpil Jožko Mrkvička ako občan, alebo Jožko Mrkvička ako podnikateľ?[/QUOTE]

Máte pravdu! Po správnosti to tam treba uvádzať. Ďakujem!
tictac7
10.09.12,11:34
...prečo je potom možné mať v majetku auto či nehnuteľnosť bez toho, aby bolo v TP, resp. na LV IČO? ...tiež tvrdím klientom, že musí byť IČO na všetkých dokladoch, ale oporu v žiadnom zákone som zatiaľ nenašla....
tictac7
10.09.12,11:36
...SZČO nakúpil tovar...nie je uvedené IČO živnostníka - pochopila som, že IČO odberateľa....
kn-alka
10.09.12,11:44
....lebo sa mi nechce hádať s DÚ, tak je lepšie, ak tam to IČO je.
kn-alka
10.09.12,11:48
"tictac7 (http://www.porada.sk/member.php?u=47277)

8 Minutes Ago #20617 ...prečo je potom možné mať v majetku auto či nehnuteľnosť bez toho, aby bolo v TP, resp. na LV IČO? ...tiež tvrdím klientom, že musí byť IČO na všetkých dokladoch, ale oporu v žiadnom zákone som zatiaľ nenašla.... "

.... to je to isté ako s pečiatkou, takisto nie je zákonom dané (teda ja som to ešte nikde nenašla), že pod.subjekt MUSÍ mať pečiatku, a aj tak ju na DÚ požadujú, lebo na tlačive je napísané: pečiatka a podpis...
Tak je jednoduchšie 1x si tú prekliatu pečiatku spraviť, ako sa s nimi stále dookola naťahovať.
fue
10.09.12,17:15
no z daňového hľadiska je podstatné hlavne to dič alebo ič dph ak myslíš uplatnenie faktúry do nákladov, ale malo by na nej byť aj to ičo obidvoch strán, ja by som sa strašne hádal s daniarmi ak by mi kvôli tomu neuznali daňový náklad !!!!!
fue
10.09.12,19:38
....tým zaťaženým úradníkom na pečiatky reagujem iba tým, že si kľudne moju pečiatku môžu dať vyrobiť a nabúchať si ju tam toľkokrát koľko len chcú ale ja ju bohužiaľ nemám.
Adiks
11.09.12,08:13
Ak vystavujem faktúru neplatiteľovi DPH, tak na faktúre uvádzam (okrem všetkých údajov podľa § 71 ods.2 zákona o DPH) iba jeho IČO. Povinnosť uvádzania DIČ v takomto prípade podľa mňa nevyplýva zo žiadneho zákona.
účtovníčka_prešov
11.09.12,08:34
ešte treba poznamenať pokiaľ to tak je, že tam nieje ani DIČ, faktúru musí prerobiť lebo to je potom ako fakturované na nepodnikateľa.. pokiaľ tam DIČ je, stačí dať pečiatku ešte tam do toho okienka odberateľa..
Adiks
11.09.12,09:34
To, že na faktúre nie je uvedené DIČ, neznamená, že odberateľom je nepodnikateľ. Aj v prípade, ak je odberateľom buď fyzická osoba-podnikateľ alebo právnická osoba, ktorá je neplatiteľom DPH nemusí byť uvedené DIČ, stačí iba IČO.
marjankaj
11.09.12,09:42
To aj na bločkoch z ERP požadujete, aby tam bolo uvedené vaše IČO , DIČ prípadne IČDPH?
Inak si to nedávate do nákladov?

Aj to sú účtovné doklady.
marjankaj
11.09.12,11:52
Podľa obchodného zákonníka je podnikateľ povinný na dokladoch uvádzať iba svoje IČO, nie IČO obchodných partnerov. (§3a/1)
Vie niekto aká je sankcia ak neuvedie svoje IČO? (§

Podľa daňového poriadku je povinnosť uvádzať svoje DIČ pri písomnom styku iba so správcom dane. (§67/7)

A pokiaľ ide o IČDPH, tak tu je povinnosť iba pre platiteľa(§71 a §72), prípadne zdaniteľnú osobu registrovanú platiť daň.(§73)
Zita5
11.09.12,12:08
marjankaj
11.09.12,12:20
Kto, kde a prečo uvádza IČO?

http://www.porada.sk/t15489-ico-dic-ic-dph-kto-kde-a-preco.html (http://www.porada.sk/t15489-ico-dic-ic-dph-kto-kde-a-preco.html)

To je dosť staré.
Zákon o správe daní a poplatkov už je nahradený daňovým poriadkom. A veľa vecí tam vypadlo.A aj pribudlo.
Zita5
11.09.12,12:22
http://www.porada.sk/images/misc/unknown.gif

tictac7 (http://www.porada.sk/member.php?u=47277) 1 Day Ago #20617 ...prečo je potom možné mať v majetku auto či nehnuteľnosť bez toho, aby bolo v TP, resp. na LV IČO? ...tiež tvrdím klientom, že musí byť IČO na všetkých dokladoch, ale oporu v žiadnom zákone som zatiaľ nenašla....

Neviem Ťa inak citovať ,tak prepáč:). Je to možné vtedy, ak vkladáš do obchodného majetku , majetok, ktorý bol zaobstaraný na súkromný účel, teda občana .Po čase si to občan(zároveň aj podnikateľ) zvážill, že si to vloží do podnikania .Vtedy ma nadobúdacie doklady na svoje osobné údaje napr. r.č. a podobne
Zita5
11.09.12,12:24
To je dosť staré.
Zákon o správe daní a poplatkov už je nahradený daňovým poriadkom. A veľa vecí tam vypadlo.A aj pribudlo.

Ale tak ja si myslím, že netreba uvažovať o tom, či má došlá faktúra obsahovať IČO ....ak je na podnikateľské účely, tak je samozrejme, že to IČO tam musí byť .A čo sa týka IČO tak tam nie sú veľké zmeny.
marjankaj
11.09.12,12:39
http://www.porada.sk/images/misc/unknown.gif

tictac7 (http://www.porada.sk/member.php?u=47277) 1 Day Ago #20617 ...prečo je potom možné mať v majetku auto či nehnuteľnosť bez toho, aby bolo v TP, resp. na LV IČO? ...tiež tvrdím klientom, že musí byť IČO na všetkých dokladoch, ale oporu v žiadnom zákone som zatiaľ nenašla....

Neviem Ťa inak citovať ,tak prepáč:). Je to možné vtedy, ak vkladáš do obchodného majetku , majetok, ktorý bol zaobstaraný na súkromný účel, teda občana .Po čase si to občan(zároveň aj podnikateľ) zvážill, že si to vloží do podnikania .Vtedy ma nadobúdacie doklady na svoje osobné údaje napr. r.č. a podobne
Aké r.č?
Veď zákon o ochrane osobných udajov to zakazuje.

Ak si kúpim PC na osobné účely a neskôr ho zaradím do podnikania, tak na faktúre predsa nebude ani IČO ani r.č.
Moje označenia , teda meno a adresa musí stačiť. Veď ani na obálkach mi daňový úrad nepíše IČO ani DIČ.
Kde je definované, čo je to označenie účastníkov? Veď pomaly je to tu ako v koncentráku - budeme iba čísla alebo čipy?

Máš pravdu, je jednoduchšie na faktúrach tie údaje uvádzať, ako sa potom doťahovať.
marjankaj
11.09.12,12:41
Ale tak ja si myslím, že netreba uvažovať o tom, či má došlá faktúra obsahovať IČO ....ak je na podnikateľské účely, tak je samozrejme, že to IČO tam musí byť .A čo sa týka IČO tak tam nie sú veľké zmeny.
Áno OZ to ukladá.
Ale iba IČO vystavovateľa je povinné. A sankcie nie sú žiadne, alebo som žiadne nenašiel?
marjankaj
11.09.12,12:44
Zitka.
Čo je to faktúra?
Prečo by nemohol občan nepodnikateľ vystaviť faktúru? Zakazuje to nejaký zákon?


http://cs.wikipedia.org/wiki/Faktura
Zita5
11.09.12,16:02
Aké r.č?
Veď zákon o ochrane osobných udajov to zakazuje.

Ak si kúpim PC na osobné účely a neskôr ho zaradím do podnikania, tak na faktúre predsa nebude ani IČO ani r.č.
Moje označenia , teda meno a adresa musí stačiť. Veď ani na obálkach mi daňový úrad nepíše IČO ani DIČ.
Kde je definované, čo je to označenie účastníkov? Veď pomaly je to tu ako v koncentráku - budeme iba čísla alebo čipy?

Máš pravdu, je jednoduchšie na faktúrach tie údaje uvádzať, ako sa potom doťahovať.

Janko, aby som to uviedla na správnu mieru to r.č. .... som mala na mysli nadobúdacie doklady, ako napr, kúpna zmluva (nehnuteľnosť).Myslím, že je to jasné nemusím to ďalej rozvádzať, že čo ak túto nehnuteľnosť vložím do OM a že preukazujem OC a na tom doklade bude moje r.č. ....atď atď .Samozrejme, že ak ako občan, nepodnikateľ kúpim PC a dostanem faktúru, tak tam bude moje meno,priezvisko a bydlisko(trvalý pobyt a podobne), ak nedostanem FA,ale len doklad ERP , tak tam nebudú moje údaje .To je jasné asi každému z nás ;)
marjankaj
11.09.12,18:18
Janko, aby som to uviedla na správnu mieru to r.č. .... som mala na mysli nadobúdacie doklady, ako napr, kúpna zmluva (nehnuteľnosť).Myslím, že je to jasné nemusím to ďalej rozvádzať, že čo ak túto nehnuteľnosť vložím do OM a že preukazujem OC a na tom doklade bude moje r.č. ....atď atď .Samozrejme, že ak ako občan, nepodnikateľ kúpim PC a dostanem faktúru, tak tam bude moje meno,priezvisko a bydlisko(trvalý pobyt a podobne), ak nedostanem FA,ale len doklad ERP , tak tam nebudú moje údaje .To je jasné asi každému z nás ;)
Veď som to písal už skôr.
Ak na faktúre nebude moje IČO, tak si to nemôžem dať do nákladov, ale ak to kúpim na blok z ERP tak to do nákladov môže ísť aj bez môjho IČO?
V zákone o účtovníctve som také ustanovenie nenašiel. A faktúra a aj blok z ERP sú predsa účtovné doklady, či nie?

A v zákone o dani z príjmov


§2
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,

sa nepíše o tom, či tam IČO musí byť alebo nie. Preukážem to dokladom o zaplatení a ak bude treba občianskym preukazom, že ide o mňa.

O toto išlo v tejto téme.
účtovníčka_prešov
11.09.12,19:07
Aké sú náležitosti faktúry? 09.05.2012 04:18

Každý podnikateľ pri svojej činnosti vyhotovuje alebo prijíma veľké množstvo rôznych dokumentov a dokladov, ako napríklad zmluvy, objednávky, dodacie listy alebo faktúry. Faktúra je jedným z najčastejších účtovných dokladov, ktorý sa vystavuje na základe dodania tovaru alebo služby podnikateľom. Aj keď je forma a vyhotovenie faktúry na vôli podnikateľa, právne predpisy stanovujú aké náležitosti musí každá faktúra spĺňať.







O aké sa jedná?
Identifikácia podnikateľa Obchodný zákonník zakotvuje povinnosť každého podnikateľa uvádzať na svojich obchodných listoch a objednávkach, teda aj na faktúre, svoje identifikačné údaje. Bez ohľadu nato, či sú obchodné dokumenty vystavené písomne alebo elektronicky, identifikačné údaje je potrebné uviesť v nasledovnom rozsahu:

obchodné meno,
sídlo alebo miesto podnikania,
právnu formu právnickej osoby,
identifikačné číslo (ak bolo pridelené), a
prípadne aj označenie registra (obchodný register alebo iná evidencia podnikateľov) v ktorom je podnikateľ zapísaný a číslo zápisu. Ak sa podnikateľ rozhodne uvádzať na obchodných dokumentoch aj výšku svojho základného imania, je povinný uviesť aj rozsah jeho splatenia.

Ďalej sa odporúča identifikovať podnikateľa aj daňovým identifikačným číslom, aj keď nový daňový poriadok, ktorý nahradil zákon o správe daní a poplatkov, už nepredpisuje povinnosť uvádzať tento údaj na všetkých vydávaných dokladoch.

Náležitosti faktúry ako účtovného dokladu Faktúra je účtovný doklad, teda preukázateľný účtovný záznam, ktorého všeobecné náležitosti sú predpísané zákonom o účtovníctve. Faktúra musí obsahovať:


slovné a číselné označenie účtovného dokladu – faktúry musia byť označené, očíslované a usporiadané podľa čísel za sebou. Formát číslovania je však na voľbe podnikateľa,
obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov - dodávateľa a odberateľa tovaru alebo služby,
peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva, celkovú cenu,
dátum vyhotovenia,
dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia, teda dátum dodania tovaru alebo služby, a
podpisový záznam osoby zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke – môže sa jednať o vlastnoručný podpis, alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme.

Zákon o účtovníctve nepredpisuje dokedy je podnikateľ povinný vystaviť faktúru ani aká má byť jej splatnosť. Faktúra musí byť vystavená bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ňou preukazuje. Splatnosť faktúry vo väčšine prípadov závisí od dohody podnikateľa s jeho odberateľom.

V prípade ak podnikateľ faktúru nevystavuje ale prijíma, t.j. dodávateľská faktúra, je potrebné, aby takáto faktúra obsahovala:

podpisový záznam osoby zodpovednej za zaúčtovanie účtovného dokladu (vlastnoručný alebo v technickej forme), a
označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje pri účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva.


Náležitosti faktúry podnikateľa, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty
V prípade ak vystavuje faktúru podnikateľ, ktorý je platiteľom DPH, má povinnosť vystaviť faktúru do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Prípadne môže za viac samostatných dodaní tovaru alebo služby, alebo za viac platieb prijatých pred dodaním tovaru alebo služby, vystaviť súhrnnú faktúru, ktorá ale môže pokrývať najviac obdobie kalendárneho mesiaca, a to najneskôr do 15 dní od skončenia kalendárneho mesiaca.

Okrem všeobecných náležitostí účtovného dokladu musí faktúra v súlade so zákonom o dani z pridanej hodnoty obsahovať aj:

identifikačné číslo pre daň (IČ DPH) platiteľa,
meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu bolo pridelené,
dátum keby bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola prijatá platba ak je možné tento dátum určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
uplatnenú sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane, a
výšku dane, ktorá sa má zaplatiť, spolu v eurách.
zdroj: www.podnikam.sk (http://www.podnikam.sk)
marjankaj
11.09.12,19:42
Keďže pre teba je došlá faktúra účtovný doklad, musí obsahovať označenie oboch účastníkov. Môžeme sa ťahať za slovíčka, ale ako podnikateľ si povinný vo všetkých obchodných dokumentoch uvádzať aj svoje IČO.
Ja svojim klientom vždy hovorím: Ak to chceš dať do nákladov, musí tam byť IČO !
Ako potom rozlíšiš, že si niečo kúpil Jožko Mrkvička ako občan, alebo Jožko Mrkvička ako podnikateľ?

Máte pravdu! Po správnosti to tam treba uvádzať. Ďakujem!
Áno vo svojich dokladoch som povinný uvádzať IČO a DIČ, Ale tie si predsa nedávam do nákladov(výdavkov) ale do výnosov(príjmov).
A do dokladov čo dostanem od iných si predsa nemusím dopisovať moje IČO a DIČ. A práve toto sú moje náklady(výdavky).

Uvádzať na došlých faktúrach IČO a DIČ odberateľa je síce obvyklé a aj prospešné, ale zákon to nevyžaduje.
Síce môžeš dodávateľa požiadať, aby tieto údaje uvádzal, ale ak je "natvrdnutý", tak ťa pošle niekam "do preč" a ty nič nezmôžeš. Maximálne s takým dodávateľom neobchodovať.
Ľaľa
14.09.12,19:07
V riešení