Jana Motyčková
10.09.12,13:09
Ako postupovať pri celodennom štrajku pre sociálne a zdravotné poistenie? Je potrebné prerušovať poistenie?

ZDRAVOTNÉ POISTENIE
V zdravotnom poistrení treba vychádzať z §11 ods. 3 - "Fyzická osoba sa nepovažuje za zamestnanca v dňoch, kedy nepoberá príjem zo zárobkovej činnosti alebo v ktorých nie je fyzickou osobou podľa odseku 7 písm. m) a s)."
V deň štrajku zamestnanec nepoberá príjem zo zárobkovej činnosti zamestnanca a ani nespadá pod ods.7 písm. m) a ) (práceneschopnosť, materská, OČR), Čiže takéhoto zamestnance je potrebné v ZP "odhlásiť" na jeden deň. Zamestnávateľ toto oznamuje do ZP pod kódom 2Y Z a 2Y K v termíne do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca. Ak je štrajk 13.9.2012, zamestnávateľ v termíne do 31.10.2012 oznámi do ZP :
2Y Z 13.9.2012
2Y K 13.9.2012
Účastník štrajku, keďže počas štrajku nie je považovaný za zamestnanca v ZP, sa musí sám v ZP na tento deň prihlásiť ako samoplatiteľ a za tento deň zaplatiť poistné. Toto neplatí, ak účastník štrajku je súčasne poistencom štátu, napr. dôchodca, invalidný dôchodca, poberateľ rodičovskéo príspevku a pod. Termín na prihlásenie a odhlásenie sa samoplatiteľa je do 8 kalendárnych dní.
Minimálny základ samoplatiteľa za jeden deň v septembri 2012 je 11,32 €. Preddavok samoplatiteľa za jeden deň pri 14% sadzbe je 1,58 €.. Termín na zaplatenie preddavkov je do 8. dňa nasledujúceho mesiaca.
Vo výkaze preddavkov na zdravotné poistenie sa počet dní uvedie znížený o deň štrajku.

SOCIÁLNE POISTENIE
Počas zákoného štrajku sa sociálne poistenie NEPRERUŠUJE! Viď §26 ods.1. :" (1) Zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti v období, v ktorom
a) čerpá pracovné voľno bez náhrady mzdy podľa osobitného predpisu44) alebo čerpá služobné voľno bez nároku na plat alebo služobný príjem podľa osobitného predpisu6) okrem ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci z dôvodu jeho účasti na štrajku, "
Zároveň podľa §140 ods.2 obdobie, kedy má zamestnanec ospravedlnenú neprítomnosť z dôvodu účasti na štrajku je doba, za ktorú sa neplatí poistné.
T.j. pre SP :
1. Na deň štrajku sa neprerušuje poistenie zamestnanca v SP (žiaden registračný list ani iné oznamovanie).
2. V mesačnom výkaze poistného sa uvedie počet dní znížený o deň štrajku
3. V prípade poteby sa maximálne vymeriavacie základy pre SP krátia za deň štrajku.
4. V eldp sa deň štrajku uvádza do vylúčených dôb. Pre osoby narodené po 31.12.1984 sa údal vylúčené doby nevypĺňa.
splendida21
15.09.12,13:11
Zdravím, ako sa uvedie na eldp deň štrajku? Čítam že sa napíše do vylúčených dôb. Je to takto správne ak zamestnankyňa štrajkovala 13.9.2012 zapíšem A od 1.1.2012 do 31.12.2012 a do vylúčených dôb dám 1 (deň), alebo píšem A od 1.1.2012 dp 12.9.2012 a ďalší riadok od 14.9.2012. Vopred ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
17.09.12,05:50
Prvá možnosť je správna.
Ivča
11.10.12,08:37
Dobrý deň p. Motyčková, kolegyňa mi práve oznámila, že zo soc. poisťovne v Prievidzi jej potvrdili, že na mesačnom výkaze mal byť plný počet dní - teda štrajk by nemal byť odpočítaný! Že treba poslať opravný MV. Pokiaľ viem, všetci sme to robili tak ako vy píšete, aj program máme tak nastavený. U nej to zistili tak že posielala na SP PN a volali jej, že tam ten jeden deň chýba.
Môžete dať k tomu Vaše vyjadrenie?
Jana Motyčková
12.10.12,07:42
Podľa §140 ods.2 zamestnanec nie je povinný platiť poistné počas PN .... a v období, počas ktorého má ospravedlnenú neprítomnosť v práci z dôvodu jeho účasti na štrajku.
K údaju Mesačného výkazu "Počet kalendárnych dní" je v poučení uvedené : "Uveďte počet kalendárnych dní, za ktoré sa platí poistné". Keďže za deň štrajku sa poistné podľa §140 ods.2 neplatí, tento údaj by v Mesačnom výkaze poistného a príspevkov podľa zákona a pokynov SP mal byť ponížený o deň štrajku.
Jana Motyčková
12.10.12,10:57
ad : "Pani Motyčková, ešte raz Vás idem poprosiť o stanovisko, preberali sme to s tou kolegyňou a tá išla ihneď telefonovať do Prievidze na SP že jej dali zlé informácie a tam jej povedali, že sa neplatí v tomto prípade NP, SP, GP, PvN, RF, (1) ale platí sa UP, v tom prípade by ten deň mal byť zarátaný do počtu dní, a máme aj zle porobené výplaty, lebo sme neodviedli UP. Ešte tu mám ďalší názor od xxx z SP - bez ohľadu na platenie odvodov: ona tvrdí, (2) že to je to isté ako keď má niekto napr. paragraf - ospr. neprítomnosť v práci alebo nepravidelný prac. úväzok, že chodí do práce len v niektoré dni - napr. že odrobí fyzicky 15 dní, ale do MV mu ide kompletný celý mesiac, takisto aj so-ne - síce nerobíme, ale do počtu dní sa započítavajú, alebo náhradné voľno - nie je v práci, nepracuje, ale do MV ide plný počet...
Ďakujem za ochotu. "

Očíslovala som otázky :
ad 1 : ÚP sa platí aj počas PN, materskej a napriek tomu dni vo výkaze za PN poniźujete (PN a štrajk sú v rovnakom § a odstavci). Prečo by ste neplatili kôli štrajku ÚP? nevidela som výplatné paśly, ale myslím si, že ÚP ste odviedli dobre.
ad 2 : to isté to nie je -
- ak má ospravedlnenú neprítomnosť v práci, ak je platená, ide príjmu a teda do VZ (dni vo výkaze sa neponižujú), ak je neplatená je to prerušenie poistenia a dni vo výkaze sa ponižujú;
- pri nepravidlenom úväzku dni, kedy nechodí do práce, alebo soboty a nedele nie sú na rozdiel od štrajku uvedené v §140 ods.2 ako dni, za ktoré sa neplatí poistné.

Ivča
12.10.12,12:37
ad : "Pani Motyčková, ešte raz Vás idem poprosiť o stanovisko, preberali sme to s tou kolegyňou a tá išla ihneď telefonovať do Prievidze na SP že jej dali zlé informácie a tam jej povedali, že sa neplatí v tomto prípade NP, SP, GP, PvN, RF, (1) ale platí sa UP, v tom prípade by ten deň mal byť zarátaný do počtu dní, a máme aj zle porobené výplaty, lebo sme neodviedli UP. Ešte tu mám ďalší názor od xxx z SP - bez ohľadu na platenie odvodov: ona tvrdí, (2) že to je to isté ako keď má niekto napr. paragraf - ospr. neprítomnosť v práci alebo nepravidelný prac. úväzok, že chodí do práce len v niektoré dni - napr. že odrobí fyzicky 15 dní, ale do MV mu ide kompletný celý mesiac, takisto aj so-ne - síce nerobíme, ale do počtu dní sa započítavajú, alebo náhradné voľno - nie je v práci, nepracuje, ale do MV ide plný počet...
Ďakujem za ochotu. "

Očíslovala som otázky :
ad 1 : ÚP sa platí aj počas PN, materskej a napriek tomu dni vo výkaze za PN poniźujete (PN a štrajk sú v rovnakom § a odstavci). Prečo by ste neplatili kôli štrajku ÚP? nevidela som výplatné paśly, ale myslím si, že ÚP ste odviedli dobre.
ad 2 : to isté to nie je -
- ak má ospravedlnenú neprítomnosť v práci, ak je platená, ide príjmu a teda do VZ (dni vo výkaze sa neponižujú), ak je neplatená je to prerušenie poistenia a dni vo výkaze sa ponižujú;
- pri nepravidlenom úväzku dni, kedy nechodí do práce, alebo soboty a nedele nie sú na rozdiel od štrajku uvedené v §140 ods.2 ako dni, za ktoré sa neplatí poistné.


Veľmi pekne ďakujem.
eva6459
28.10.12,12:32
Účastník štrajku - zamestnanec platí poistné z maximálneho vymeriavacieho základu. Je potrebné maximálny vymeriavací základ prepočítať na počet dní, za ktoré sa platí poistné ? Potreba prepočtu pri sociálnom poistení vyplýva z § 138 ods.13 zákona. Ale čo pri preddavkoch na zdravotné poistenie ? Ktorý § uplatniť ?
Jana Motyčková
28.10.12,17:33
Pre SP sa maximálny VZ kráti. Pre ZP sa maximálny VZ nekráti ani v prípade štrajku, ani v prípade PN ani v prípade, že by právny vzťah trval iba 1 deň v mesiaci (roku).
pavlinka
21.11.12,07:44
Môžu si učitelia v deň štrajku 26.11.2012 uhradiť odvod do ZP zo svojho účtu cez internetbanking? Všetci totiž očakávajú že to mzdárka za nich pojde vyplatiť do poisťovní asi osobne.
Jana Motyčková
21.11.12,15:51
Účastník štrajku sa stáva samoplatiteľom a ako taký je povinný sa v ZP prihlásiť a odhlásiť ako samoplatiteľ. Ak to za niekoho urobí mzdárka tak dobre, ale nie je to jej povinnosť.
splendida21
21.11.12,16:14
Dobrý večer prajem,
Prosím Vás o radu, ako sa správne prihlási učiteľ zamestnaný na krátený úväzok, ktorý učí v pondelok a v stredu ak by napríklad štrajk trval 5 dní do zdravotnej poisťovne. Prihlásim ho 2Y Z plus K v pondelok a potom v stredu 2Y Z plus K, neviem ako to budem prihlasovať ak by štrajk trval dlhšie. A potom koľko dní bude na výkaze? Zdá sa mi to nesprávne ako to píšem. Môžete mi prosím poradiť ak príde štrajk aby som to mala správne? Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoved.
Jana Motyčková
21.11.12,20:40
Mysim, že by ste ho mali odhlásiť od-do, nie na jednotlivé dni.
prstienok
22.11.12,16:41
áno môže, pretože pri poslednom štrajku si u nás každý zamestnanec odvázdal 1,58 eura sám, teda cez internetbanking.
Karin87
22.10.21,03:41
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či stále platia informácie uvedené hore k štrajku, čo sa týka SP a aj ZP. Ďakujem.
Iveta Matlovičová
22.10.21,04:39
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či stále platia informácie uvedené hore k štrajku, čo sa týka SP a aj ZP. Ďakujem.
v tejto problematike neevidujem ziadne zmeny