Mária Šuranová
21.02.06,06:48
Som zivnostnik. V auguste 2003 som kupil nehnutelnost, v ktorej prevadzam cinnost. V roku 2003 ani 2004 som si neuplatnil odpisy. V roku 2005 si chcem uplatnit zrychlene odpisovanie. Aku sumu si mozem dat do odpisov, ked kupna cena nehnutelnosti bola 190 tis. Sk? Dakujem Martin
Milan Benka
21.02.06,06:10
17100,- SKK, ak odpisovanie nebolo prerušené, ale iba neuplatnené..
Manual
21.02.06,06:12
17100,- SKK, ak odpisovanie nebolo prerušené, ale iba neuplatnené..
Nemýliš sa je to OK:)
heja3
21.02.06,06:19
§22 ods.(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10 (paušálne výdavky); v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.

Takže neviem, ako má preukázať, že bolo prerušené.
Manual
21.02.06,06:31
Takže neviem, ako má preukázať, že bolo prerušené.
Čo myslíš touto vetou ?
heja3
21.02.06,06:42
Proste to, že viem aký je zákon, ale neviem ako sa to preukazuje, či sa len napíše k sumarizácii odpisov / v roku 2004 /, že tento majetok tento rok neodpisujem - lebo je prerušené odpisovanie, a je to. Potom môže odpisovať ďalej normálne - v roku 2005 odpíše zrýchlene pri nehnuteľnosti 1/20 zo vstupnej ceny. Ak sa mýlim, opravte ma. Ja som to pochopila takto.
Manual
21.02.06,06:48
Proste to, že viem aký je zákon, ale neviem ako sa to preukazuje, či sa len napíše k sumarizácii odpisov / v roku 2004 /, že tento majetok tento rok neodpisujem - lebo je prerušené odpisovanie, a je to. Potom môže odpisovať ďalej normálne - v roku 2005 odpíše zrýchlene pri nehnuteľnosti 1/20 zo vstupnej ceny. Ak sa mýlim, opravte ma. Ja som to pochopila takto.
Jednoducho tak, že v karte DM uvedieš že odpis nar. za r. 2005 je neuplatnený a SW napr. Alfa aj Omega tento rok 2005 neregistrujú ako rok odpisovania ale predlžujú dobu odpisovania o rok naviac. To preukazovanie že je odpis prerušený je zápis v karte DM. Nič viac nerobíš:)