vyšetrovanie
11.09.12,14:22
Zdravím,

chcem sa spýtať, či niekto nemá skúsenosť s tým, koľko trvá/lehota na prešetrenie TO. Som označený za obvineného pričom už som prvý raz vypovedal pred 10 mesiacmi (TO vyšetrované policajtom, ktorý aj sám pri vyšetrovaní skonštatoval, že to nie je dokázateľné - ani priestupok ani TČ), odvtedy mi nič poštou neprišlo (nijaké predvolanie a pod. ak by ma obvinili). Po 5 mesiacoch mi opäť volali policajti - žiaľ nedovolali sa a po tom sa ozvali až za 4 mesiace (z iného pracoviska ako pôvodne ), pričom mi oznámili, že sa mám opäť dostaviť na výsluch (po 9 mesiacoch po prvom výsluchu!), pretože na základe uvedenej výšky škody v TO sa dospelo k tomu, že môže ísť o trestný čin (pričom výšku škody už videl v TO aj prvý policajt). Je mi divné, že iba na základe výšky škody je možné odôvodniť policajtom, že môže ísť o TČ a znovu začať to isté prešetrovanie TO.

Je to správny postup policajtov? Aké sú doby na prešetrovanie a vybavovanie TO? Zdá sa mi to totiž divné...
Môžem sa i ja nejako brániť proti takýmto praktikám polície - prešetrovaniu a vybavovaniu?

Vďaka.
pavol36
11.09.12,18:40
...tak si teda obvinený, alebo nie si? ak by si bol obvinený, mal by si v ruke uznesenie o vznesení obvinenia - to je taký popísaný papier, na konci ktorého je okrúhla pečiatka so štátnym znakom... možno ti to bude divné aj naďalej, ale na základe výšky škody naozaj možno odôvodniť, že ide o trestný čin. čo tak napísať o veci viac a zrozumiteľnejšie?
buchač
11.09.12,18:58
Zdravím,

chcem sa spýtať, či niekto nemá skúsenosť s tým, koľko trvá/lehota na prešetrenie TO. Som označený za obvineného pričom už som prvý raz vypovedal pred 10 mesiacmi (TO vyšetrované policajtom, ktorý aj sám pri vyšetrovaní skonštatoval, že to nie je dokázateľné - ani priestupok ani TČ), odvtedy mi nič poštou neprišlo (nijaké predvolanie a pod. ak by ma obvinili). Po 5 mesiacoch mi opäť volali policajti - žiaľ nedovolali sa a po tom sa ozvali až za 4 mesiace (z iného pracoviska ako pôvodne ), pričom mi oznámili, že sa mám opäť dostaviť na výsluch (po 9 mesiacoch po prvom výsluchu!), pretože na základe uvedenej výšky škody v TO sa dospelo k tomu, že môže ísť o trestný čin (pričom výšku škody už videl v TO aj prvý policajt). Je mi divné, že iba na základe výšky škody je možné odôvodniť policajtom, že môže ísť o TČ a znovu začať to isté prešetrovanie TO.

Je to správny postup policajtov? Aké sú doby na prešetrovanie a vybavovanie TO? Zdá sa mi to totiž divné...
Môžem sa i ja nejako brániť proti takýmto praktikám polície - prešetrovaniu a vybavovaniu?

Vďaka.

Divných vecí je plno ...

Čo sa týka výšky škody , ta je presne daná ...tým chcem povedať to , že jeden poliš povie to a druhý ono , keď je známa tá škoda ...
...nuž neverím , nakoľko


Kto si prisvojí cudziu vec tým, že sa jej zmocní a spôsobí tak malú škodu (t. j. škodu, ktorá prevyšuje sumu 266 €), potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
...a nasledujú ďaľšie sankcie ...tie vyššie

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=41&etype=2&aid=361

Brániť sa dá ...jasne , že hej ...no záleží od okolností ...
Ak sa jedná iba o priestupok , tak sa dotyčný sám háji ..
Ak o niečo závažnejšie , snáď by bol vhodný aj obhájca ...
vyšetrovanie
13.09.12,07:33
Pozdravujem,

obvinený nie som (zle som sa vyjadril, žiaden papier mi doteraz neprišiel), len to opäť prešetrujú. Navyše to trvá dlho - 7mesiacov - policajt sa vyjadril že začiatkom roka spis nikto neriešil až doteraz, keď ho posunuli jemu ... to je mi divné, predsa majú zákonom dané lehoty do kedy treba vybaviť/prešetriť TO a vyrozumieť o tom (preto mám podozrenie z porušenie mojich práv) a navyše som zistil, že v spise chýbali dokumenty, ktoré som tam doložil na 1. výsluchu a sú tam uvedené, že tam mali byť - čiže mám podozrenie, že niekto zasahoval do spisu.
Viete mi v tomto poradiť?

Vďaka.
pavol36
13.09.12,12:19
Podľa § 196 ods. 2 Tr. poriadku ak policajt po prijatí trestného oznámenia zistí, že je potrebné ho doplniť, doplnenie vykoná výsluchom oznamovateľa alebo poškodeného alebo vyžiadaním písomných podkladov... tak, aby mohol rozhodnúť podľa § 197 (odloženie, odmietnutie...) alebo § 199 (začatie trestného stíhania) v lehote do 30 dní od prijatia trestného oznámenia. Prax na rôznych prokuratúrach poukazuje na to, že tá 30 dňová lehota nie je pevná a je možné ju v prípade potreby, ak sa na veci preukázateľne pracuje, prekročiť.
Ale - si si istý, že tvoje trestné oznámenie je prijaté ako oznámenie o spáchaní trestného činu? Môže byť totiž prijaté len ako obyčajná písomnosť. K strate priložených listinných dôkazov sa ťažko vyjadriť.
Odporúčam ti obrátiť sa na miestne príslušnékrajské riaditeľstvo policajného zboru na oddelenie kontroly a podať sžaťnosť. Oddelenie kontroly je zo zákona povinné tvoju sťažnosť prešetriť a informovať ťa, ako vec dopadla.