markus1766
11.09.12,18:03
Dobrý deň,
bývam v paneláku cca130 rodín a predseda bloku nás tlačí do zateplenia (panely už majú izoláciu z výroby) jedná sa o jeho iniciatívu, ešte neprebehlo hlasovanie,ale jeho vyjadrenie "Aj tak sa bude zatepľovať!!!" ma utvrdzuje, že to robí kôli provízii ! Všetko vybavuje sám banka (má tam známu-výhodný úver) dodávateľ (už je vybratý bez konkurzu naj cena a tým čo nemajú vymenené okná ich dá zadarmo...) . Jeho kalkulácia :cena úveru cca 800 000€ , splátky na rodinu 30€ mesačne po dobu 20 rokov rovná sa 7200€ -3oj izbový byt. Panelák ma na starosti bytové družstvo.

Otázka : má nárok na províziu či už zo zákona alebo za dojednanie zákazky , a v akej výške sa môže pohybovať ?

Ako sa môžeme brániť , lebo sa vyjadril : Ak to podpíšeme na bytovom 3ja zástupcovia tak nespravíte nič!!!

Ďakujem za odpovede a námety prajem pekný deň.

Marko
PASKOV
11.09.12,18:13
Zateplit BD je nutné,
avšak aspoň na úroveň min. 30 kWh/m2/rok.


PS1
Polystyrén tl. 7 cm je obyčejný drzý podvod.

PS2
Doporučuji nastudovat zákon 182/1993 Zz
sito
11.09.12,20:57
Dobrý deň,
bývam v paneláku cca130 rodín a predseda bloku nás tlačí do zateplenia (panely už majú izoláciu z výroby) jedná sa o jeho iniciatívu, ešte neprebehlo hlasovanie,ale jeho vyjadrenie "Aj tak sa bude zatepľovať!!!" ma utvrdzuje, že to robí kôli provízii ! Všetko vybavuje sám banka (má tam známu-výhodný úver) dodávateľ (už je vybratý bez konkurzu naj cena a tým čo nemajú vymenené okná ich dá zadarmo...) . Jeho kalkulácia :cena úveru cca 800 000€ , splátky na rodinu 30€ mesačne po dobu 20 rokov rovná sa 7200€ -3oj izbový byt. Panelák ma na starosti bytové družstvo.

Otázka : má nárok na províziu či už zo zákona alebo za dojednanie zákazky , a v akej výške sa môže pohybovať ?

Ako sa môžeme brániť , lebo sa vyjadril : Ak to podpíšeme na bytovom 3ja zástupcovia tak nespravíte nič!!!

Ďakujem za odpovede a námety prajem pekný deň.

Marko

Pekne s vami, vás húpe! Žiadni traja zástupcovia! Ak vás je 130, tak najmenej 87 vlastníkov, 2/3, musia súhlasiť s úverom. A ste SVB, alebo máte zmluvu o výkone správy, správcu?

Zákon 182/1993, § 14, odsek 3

(3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.

Ak sa rozhoduje písomným hlasovaním podľa tohto odseku, podpis vlastníka potvrdia najmenej dvaja overovatelia, ktorí boli zvolení na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestoroch. Overiť písomné hlasovanie môže aj notár alebo obecný úrad.

O úvere je treba rozhodovať vždy na schôdzi, každý počuje názor, návrh, a rozhodnutie väčšiny. Pri písomnom hlasovaní, ak sa vykoná v rozpore s uvedeným zákonom, pri dverách bytov, každý vlastník samostatne, každému môže povedať niečo iné. Tiež overovatelia môžu čokoľvek dosvedčiť, podpísať, že tak bolo. Preto na schôdzi a dôveryhodné osoby, a ešte lepšie ak majú protichodný názor na vec, úver na zateplenie.

Zo zákona isto nie, ale v zmluve o správe domu ste sa tak mohli dohodnúť. Ak nie, tak nemá nárok na províziu, predsa dostáva mesačnú odmenu za správu domu, poplatok.

Ale zateplenie nie je špatná vec, špatná vec je to vtedy, keď sa neefektívne odoberá teplo v dome jednotlivými bytmi, a ak je spôsob rozpočítania nákladov za dodané teplo v dome demotivačný. vtedy sú to z takých 50 % zbytočne vyhodené peniaze. Nie pre každého, kto pochopí, tak sa mu to oplati, ale pomer základná/spotrebná zložka rozdelenia by mal byť 30 : 70 %, prípadne základná by mohla byt ešte pod 30 %. Ale to je už o kus vpredu. Najprv treba poriešiť ten prípadný úver.
markus1766
12.09.12,13:14
Preštudujem si ten zákon 182/1993 a ešte sa pozriem na bytové lebo tu bývam 8 rokov a ešte tu nebola (aspoň o tom neviem) schôdza o voľbe zástupcov a tam si vypýtam k nahliadnutiu záznam z poslednej schôdze. On nie je predseda BD (bytové družstvo) ,ale iba nášho paneláka a potom sú vchodový dôverníci. Ďakujem.
sito
12.09.12,20:56
BD = bytové? Alebo bytový dom?