19empty19
11.09.12,18:06
Ahojte, nevedela som kam mám zaradiť túto otázku, keďže sa týka literatúry, tak som ju dala sem. Biť sa o zákazníkov je metafora, alebo metonýmia, alebo keď ani to, tak čo? (ja osobne by som povedala, že metonýmia, ale rada sa poučím :)).
pepsikova
11.09.12,16:34
..myslím, že metonýmia..

citujem:

Metafora:

Nové slová vznikajú prenesením významu na základe vonkajšej podobnosti.

Príklady:
hlava štátu, čas letí, vietor sa kĺže, roky plynú, more šumí, kvety sa prebudili, mesiac sa kúpe.


Metonymia:

Nové slová vznikajú prenesením významu na základe vnútorných súvislostí.


Príklady:
čítala Hviezdoslava, bola na Titanicu, kúpila Kukučína, zahrala Čajkovského.

(http://www.oskole.sk/?id_cat=4&clanok=9709
ivuliatko
11.09.12,17:22
Na tej stránke http://www.oskole.sk/?id_cat=4&clanok=9709 sú aj nesprávne informácie... napr. "zima máva, jeseň cerí zuby, domček čupí, zvony mlčia, hviezdy pozerajú" sú personifikácie jak vyšité (zosobnenie =prenášanie ľudských vlastností na neživé veci)...
Metonymia prenáša význam na základe vnútorných súvislostí a dá sa rozoznať podľa zámeny časti a celku, napr. čítať Hviezdoslava (v skutočnosti iba jeho dielo), požiadať ju o ruku (nielen o končatinu, ale o celú osobu), nemajú ani halier, to je múdra hlava, zjedol celý tanier polievky, Poprad vyhral, škola ide do kina, prišli o strechu nad hlavou, kúpila som si nový Desmod...

Takže výraz "biť sa o zákazníkov" považujem za metaforu.
Súčasne aj frazeologizmus, lebo je to ustálený, všeobecne známy, zaužívaný výraz.
pavol54
11.09.12,17:28
Mňa by tiež zaujímalo skloňovanie mužských priezvisk a ženských priezvisk bez prípony -ová väčší paškvil som nepočul aby bolo nesklonné čo slovenčinári?
buchač
11.09.12,17:29
...keď metafora , tak metafora .....ja považujem henten výraz za SCI- FI...:-)
ivuliatko
11.09.12,18:13
...celý Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV je paškvil :D

Podľa mňa je choré, že by sa malo používať mužské priezvisko s ohýbacou príponou a ženské ako nesklonné - "Privítali Billa Clintona s Hillary Clinton" :rolleyes:
ale na druhej strane sa mi zdá príšerné skloňovať detektívky od Agathy Christieovej, viac sa mi páči od Agathy Christie... a najlepšie psycho je "Denisa Cibulka, televízia Markíza" :---
srska
11.09.12,18:20
...celý Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV je paškvil :D

Podľa mňa je choré, že by sa malo používať mužské priezvisko s ohýbacou príponou a ženské ako nesklonné - "Privítali Billa Clintona s Hillary Clinton" :rolleyes:
ale na druhej strane sa mi zdá príšerné skloňovať detektívky od Agathy Christieovej, viac sa mi páči od Agathy Christie... a najlepšie psycho je "Denisa Cibulka, televízia Markíza" :---to je nič - vlková z ta3 je špička:D (myslím ako redaktorka)
pavol54
11.09.12,18:42
...celý Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV je paškvil :D

Podľa mňa je choré, že by sa malo používať mužské priezvisko s ohýbacou príponou a ženské ako nesklonné - "Privítali Billa Clintona s Hillary Clinton" :rolleyes:
ale na druhej strane sa mi zdá príšerné skloňovať detektívky od Agathy Christieovej, viac sa mi páči od Agathy Christie... a najlepšie psycho je "Denisa Cibulka, televízia Markíza" :---
keď to správne vyskloňujeme tak koho čo? Clintona, Clintonu
ivuliatko
11.09.12,18:51
keď to správne vyskloňujeme tak koho čo? Clintona, Clintonu

myslíš Hillary? dala by sa skloňovať len s príponou -ová... bez prípony by bola tá Clinton - vzor dlaň alebo kosť, koho čo vidím - tú dlaň, tú kosť, tú Clinton... hovadina ;)
Silvernola
11.09.12,18:52
mimotemyNech žije matematika! 2x2=4 .:D
Dav
11.09.12,19:13
mimotemyNech žije matematika! 2x2=4 .:D
Hmmmmm.........aj matematika pre ekonómov :
S DPH, bez DPH,samozdanenie, odpočítanie DPH z ČŠ nárokovateľné, nárokované, nenárokované, do limitu splnenia podmienky pre vrátenie .... alebo čisté /hrubé - zmluva, dohoda, podpísané vyhlásenie..... alebo náklad, investícia, sklad A spôsobom..... alebo časovo rozlíšené...........:D :D :D