erickab
12.09.12,00:32
dobry den ... poprosim o prakticku radu, co spravit, ked uz sa stala chyba pri registracii podla par. 7 ...

1. sro zalozen v Sk v 1/2012
2. pri zalozeni a registracii na DU sro zaroven ziadala o registraciu platcu DPH ... t.j. v 1/2012, pretoze vedela, ze coskoro prekroci obrat stanoveny na povinnu registraciu
3. podla rozhodnutia DU z 2/2012, ziadost o dobrovolnu registraciu za platcu DPH bola zamietnuta
4. v 5/2012 sro prekrocila obrat stanoveny k povinnej registracii za platcu dph, poziadala o registraciu podla par. 4 a v 6/2012 DU pridelil SK ICDPH
5. od 3/2012-do dna pridelenia SK ICDPH (pretoze v 5/2012 naozaj prekrocila obrat a msuela sa registrovat pre dph podla pr. 4) sro nakupila tovary z EU, uz v 3/2012 prekrocila obrat 13941,15 EUR, ale nezaregistrovala sa podla par. 7 :(
fa od dodavatelov z EU z tohot obdobia su vystavene vratane DPH ... takze DPH bola zaplatena v inom clenskom state EU
6. odo dna pridelenia SK ICDPH sro nakupuje tovary z EU bez DPH , v priznani ich samozdani a pi predaji v tuzemsku samozrejme vystavi fa vratane DPH

A. prosim, poradte mi, co ma sro teraz spravit ... ked sa nezaregistrovala podla par. 7 uz peredtym ako prekrocila obrat tych 13 tis EUR a DU nepovolil dobrovolnu registraciu????? mate viac skusenosti, co by ste spravili vy?????
B. prezerala som doklady k nakupom v EU .... 70% su kupno predajne zmluvy s fyzickymi osobami (tie sa do obratu tych 13941,15 EUR nezapocitavaju?)
pretoze podla zakona, ak spravne chapem ... tovar som sice nadobudla podla par. 11. ods. 1

Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
(1) Na účely tohto zákona sa nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hnuteľným hmotným majetkom odoslaným alebo prepraveným nadobúdateľovi dodávateľom alebo nadobúdateľom alebo na ich účet do tuzemska z iného členského štátu. Za nadobudnutie tovaru podľa prvej vety sa považuje aj prevzatie tovaru na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, ak sa v členskom štáte prenajímateľa považuje odovzdanie predmetu nájmu za dodanie tovaru do iného členského štátu s oslobodením od dane.

Ale podla par. 11. ods. 2 pism. b nase nadobudnutie z EU od fyzickych osob nie je predmetom dane
(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane, ak
b) dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, okrem dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet a okrem dodania tovaru formou zásielkového predaja.

... ano? ak nie je predmetom dane, potom sa zapocitavaju tieto kupno predajne zmluvy do toho obratu??? logiku to sice nedava, ale pri DPH clovek nikdy nevie :)

dakujem pekne za odpovede
IvoM
13.09.12,10:01
Nemôžeš spájať pojem obrat definovaný v §4.9 s pojmom s hodnotou tovaru bez dane nadobudnutého z IČS. Hodnota obratu §4.9 vo výške 49 790 EUR je smerodajná pre registráciu podľa §4 a hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z IČS zase pre registráciu podľa §7.
erickab
13.09.12,12:19
ano, to chapem, ak to vyznelo, ze miesam par. 4 a par. 7 ospravedlnujem sa... mozno som to len zle podala
... uviedla som par. 4 lebo na zaciatku vzniku firmy sme sa chceli hned dobrovolne registrovat ako platcovia, nepovolili, tak sme sa podla par. 4 registrovali podla obratu, ked sme ho prekrocili.
Lenze medzitym, v case, kedy sme este platcovia neboli, sme doviezli tovar z EU ako neplatcovia DPH v hodnote viac ako tych 13941,15 EUR ... takze sme sa mali zaregistrovat podla par. 7, nechat si vystavit fa bez DPH a DPH zaplatit tu na Slovensku ... nie?
To sme ale neurobili .... Navyse pre napocitanie obratu 13941,15 EUR podla par. 7 som este chcela vediet, ci sa tam zapocitavaju aj nase nakupy od fyzickych osob (neplatccov DPH) v EU ... to uz som ale medzicasom preluskala a toto by sa tam zapocitavat nemalo, kedze v pripade, ze sro ako neplatca DPH ked nakupi od neplatcu v EU... toto sa nepovazuje za nadobudnutie z ineho CS .. ano?

takze, prosim, ako by si postupoval ...
co by si do obratu pre registraciu podla par. 7 zapocital .. aj tie nakupy od fyz. osob?
ak sme sa v case, ked sme neboli este platcovia, mali zaregistrovat na DU podla par. 7 a neurobili sme to .. co teraz? mam sa spatne priznat na DU, dat dodatocne priznanie a dan doplatit, ak som ju uz zaplatila pri nakupe v inom CS (pretoze fa odo dodavatelov (platcov DPH) v EU v case, ked sme neboli platcami mam vratane DPH)?

toto boli moje otazky ... napisala som to teraz uz zrozumitelnejsie?

dakujem za pomoc
IvoM
13.09.12,13:10
ano, to chapem, ak to vyznelo, ze miesam par. 4 a par. 7 ospravedlnujem sa... mozno som to len zle podala
... uviedla som par. 4 lebo na zaciatku vzniku firmy sme sa chceli hned dobrovolne registrovat ako platcovia, nepovolili, tak sme sa podla par. 4 registrovali podla obratu, ked sme ho prekrocili.
Lenze medzitym, v case, kedy sme este platcovia neboli, sme doviezli tovar z EU ako neplatcovia DPH v hodnote viac ako tych 13941,15 EUR ... takze sme sa mali zaregistrovat podla par. 7, nechat si vystavit fa bez DPH a DPH zaplatit tu na Slovensku ... nie? Áno, pokiaľ to bolo nadobudnutie podľa §11.2
To sme ale neurobili .... Navyse pre napocitanie obratu 13941,15 EUR podla par. 7 som este chcela vediet, ci sa tam zapocitavaju aj nase nakupy od fyzickych osob (neplatccov DPH) v EU ... to uz som ale medzicasom preluskala a toto by sa tam zapocitavat nemalo, kedze v pripade, ze sro ako neplatca DPH ked nakupi od neplatcu v EU... toto sa nepovazuje za nadobudnutie z ineho CS .. ano?
Áno, nepovažuje sa to za nadobudnutie ak dodávateľom je osoba ktorá nie je identifikovaná v IČS.

takze, prosim, ako by si postupoval ...
co by si do obratu pre registraciu podla par. 7 zapocital .. aj tie nakupy od fyz. osob?
ak sme sa v case, ked sme neboli este platcovia, mali zaregistrovat na DU podla par. 7 a neurobili sme to .. co teraz? mam sa spatne priznat na DU, dat dodatocne priznanie a dan doplatit, ak som ju uz zaplatila pri nakupe v inom CS (pretoze fa odo dodavatelov (platcov DPH) v EU v case, ked sme neboli platcami mam vratane DPH)?

toto boli moje otazky ... napisala som to teraz uz zrozumitelnejsie?

dakujem za pomoc

Niekedy si treba dať pozor na význam slov aj fyzická osoba môže byť identifikovaná pre daň "plátca DPH". Ak bol nákup tovaru od "neplátcu DPH" v EU tak hodnota tohto tovaru sa nezapočítava do hodnoty tovaru pre nadobudnutie .... podľa §7.
erickab
13.09.12,13:48
chapem a este raz sa ospravedlnujem za nepresnu formulaciu ... pisala som to po polnoci, oci uz krvave :) takze len ten strach, kolko by sme museli doplacat na dani ... takze dakujem za odpoved, potesila ma :)

a este ak si ichotny odpovedat na hypoteticku otazku ... ak by sme prekrocili ten obrat podla par. 7 a neregistrovali sa ... musela by som sa priznat na DU a spatne doplatit tu DPHcku, aj ked uz bola zaplatena v nemecku?
dakujem
JAJA11
13.09.12,18:04
chapem a este raz sa ospravedlnujem za nepresnu formulaciu ... pisala som to po polnoci, oci uz krvave :) takze len ten strach, kolko by sme museli doplacat na dani ... takze dakujem za odpoved, potesila ma :)

a este ak si ichotny odpovedat na hypoteticku otazku ... ak by sme prekrocili ten obrat podla par. 7 a neregistrovali sa ... musela by som sa priznat na DU a spatne doplatit tu DPHcku, aj ked uz bola zaplatena v nemecku?
dakujem

myslím, že to budete musieť opraviť.... už len pre to, že sa budete teraz musieť registrovať na DPH... ak vám prídu na kontrolu, bude to drahšie....
vám vznikla povinnosť zaplatiť DPH v SK, čo ste nespravili.....
myslím však, že máte možnosť požiadať o vrátenie dane v Nemecku a tu na Slovensku ju doplatiť... ak sa jedná o materiál, ktorý ste ešte nespotrebovali, alebo majetok, budete si môcť túto DPH aj odpočítať....:o