smintman
12.09.12,07:01
V roku 2011 som bol zamestnany u zamestnavatela, u ktoreho som k 30.6.2011 ukoncil pracovny pomer okamzitou vypovedou z dovodu nevyplatenia mzdy. Mzda mi nebola vyplatena za mesiace 04, 05, 06/2011, pricom vo vyplate za 06/2011 je zahrnute 2-mesacne odstupne. Zamestnavatel je v konkurze k 8/2012. V RZZP mi bol vycisleny nedoplatok, ktory vznikol na zaklade prekrocenia hornej hranice v 6.mesiaci. Dalsie mesiace som bol zamestnany u ineho zamestnavatela.

Podľa § 13 ods. 1 zákona č. 580/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov je vymeriavací základ zamestnanca plnenie poskytnuté zamestnávateľom zamestnancovi podľa § 10b ods. 1 písm. a) a ods. 2 až 4.

Zdravotná poisťovňa počíta RZZP na základe výkazov, ktoré predkladá zamestnávateľ, v ktorom sú uvedené informácie o celkovom príjme, na ktorý zamestnancovi vznikol nárok. Tiež by mala mať informácie z daňového úradu o daňovom priznaní, kde je daň vyčíslená len zo skutočne vyplatenej mzdy.

Otázka: Je nevyplatená mzda poskytnutým plnením podľa § 13 ods. 1 a vchádza do vymeriavacieho základu pre výpočet RZZP?
Vdaka.
Mila123
12.09.12,06:24
mňa by zaujímalo, ako si si dal urobiť RZD? resp. DP keď nevyplatená mzda , v tvojom prípade do 31 01 2012 nemá ísť do RZD za rok 2011, ale až vtedy, keď ju budeš mať vyplatenú.....
smintman
12.09.12,07:46
mňa by zaujímalo, ako si si dal urobiť RZD? resp. DP keď nevyplatená mzda , v tvojom prípade do 31 01 2012 nemá ísť do RZD za rok 2011, ale až vtedy, keď ju budeš mať vyplatenú.....
V daňovom priznaní mám samozrejme len skutočne vyplatenú mzdu, potvrdenú bývalým zamestnávateľom.
Andyke
12.09.12,07:56
A tú nevyplatenú mzdu Ti vyplatili z garančného fondu SP ?
smintman
12.09.12,10:59
A tú nevyplatenú mzdu Ti vyplatili z garančného fondu SP ?
Áno. V júli 2012. Ale iba časť, kedže na výplatu z garančného fondu je strop. Zamestnávateľ nakoniec na seba vyhlásil konkurz, čo mu trvalo 13 mesiacov. Za ten čas samozrejme presunul aktíva inam. Napriek tomu, že zdravotné poisťovne, daňový úrad mali u zamestnávateľa exekúcie, žiadna ho nedala do konkurzu.
nicolet
12.09.12,11:10
Prišiel mi nedoplatok z RZZP. Zamestnanec, ktorý bol starobným dôchodcom bol zamestnaný len do 8.1.2011.
Jeho VZ bol 900,-€. Ja som vypočítala max. VZ z 2233,50:31x8=576,38. Z tohto VZ som odviedla odvody.
Zo zdrav.poisťovne prišiel nedoplatok , vraj musí byť odvod z VZ 900,-€ = výsledok RZZP. Platí to aj v prípade keď je poistencom štátu (star.dôchodcom) od augusta 2010?
Andyke
12.09.12,19:46
Nicolet, a tu si urobila chybu. Nemala si krátiť jeho VZ do ZP (odvody mali ísť z 900 €) . Takže oprávnene vyčíslili nedoplatok.
Andyke
12.09.12,19:54
Pre Smintman: V r.2010 bolo :
§ 13
Vymeriavací základ

(1) Vymeriavací základ zamestnanca je jeho príjem dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorým je, ak ďalej nie je ustanovené inak,

a) príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu


---

V r.2011:
§ 13
Vymeriavací základ

(1) Vymeriavací základ zamestnanca je plnenie poskytnuté zamestnávateľom zamestnancovi podľa § 10b ods. 1 písm. a) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273635)a ods. 2 až 4 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273641).

§10b Zárobková činnosť

(1) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je, ak osobitný predpis16h) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6274940)alebo medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky, neustanovuje inak, činnosť vyplývajúca z právneho vzťahu, ktorý zakladá
a) právo na príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu18) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6274943)okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru,19) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6274944) odchodného, výsluhového príspevku alebo rekreačnej starostlivosti podľa osobitného predpisu,19a) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6978018)
- - -
Vidíš ten rozdiel ?
Takže na základe toho žiadajú ten nedoplatok.
smintman
13.09.12,06:00
Pre Smintman: V r.2010 bolo :
§ 13
Vymeriavací základ

(1) Vymeriavací základ zamestnanca je jeho príjem dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorým je, ak ďalej nie je ustanovené inak,

a) príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu


---

V r.2011:
§ 13
Vymeriavací základ

(1) Vymeriavací základ zamestnanca je plnenie poskytnuté zamestnávateľom zamestnancovi podľa § 10b ods. 1 písm. a) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273635)a ods. 2 až 4 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6273641).

§10b Zárobková činnosť

(1) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je, ak osobitný predpis16h) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6274940)alebo medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky, neustanovuje inak, činnosť vyplývajúca z právneho vzťahu, ktorý zakladá
a) právo na príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu18) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6274943)okrem príjmov z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru,19) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6274944) odchodného, výsluhového príspevku alebo rekreačnej starostlivosti podľa osobitného predpisu,19a) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6978018)
- - -
Vidíš ten rozdiel ?
Takže na základe toho žiadajú ten nedoplatok.
Zároveň je tam ale aj odsek 4, kde je definované, čo nie je zárobková činnosť= ak z nej plynie príjem, ktorý nie je predmetom dane.
.
(4) Zárobkovou činnosťou nie je činnosť, na základe ktorej plynú príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa osobitného predpisu, 26) a príjmy, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú oslobodené od dane podľa osobitného predpisu, 25) ak v odseku 1 písm. e) nie je uvedené inak.
.
Ale aj podľa §13 je vymeriavací základ plnenie, ktoré je poskytnuté. Čo znamená výraz "je poskytnuté"? Je poskytnutým plnením nevyplatená mzda?
Jana Motyčková
13.09.12,06:02
Smintman : ja by som skúsila podať námietku voči rzzp, aj keď nie som si istá výsledkom.
Plnenie podľa §13 ods.1 zamestnancovi evidentne poskytnuté nebolo.
Na druhej strane, ZP vykoná rzzp na základe údajov, ktoré získa z výkazov od zamestnávateľa a teda ZP vypočítala rzzp správne. Správny postup by bol upraviť výkazy od zamestnávateľa a potom ZP opraví rzzp - neviem či bude možné dotlačiť k tomu zamestnávateľa v konkurze.
bodliak
13.09.12,06:13
... a pozorne si skontrolujte, čo vám v rzzp príde, nie len sumu. Ja som mal preplatok, prečítal som si, ako mi ho zdania, hovorím si OK. Prídem na koniec a tam oznamujú, že zdanený preplatok pošlú na číslo účtu 3023.... , ktorý ja vôbec nepoznám. Skrátka inde. Bordeeeeeel....
smintman
13.09.12,06:28
Jana Motyčková: Námietku som podal, kedže plynula lehota 15 dní. Neviem aký podklad podľa zákona zasiela zamestnávateľ, či je to predpis poistného alebo upravené poistné podľa toho, čo bolo vyplatené?
Ak ale z tohto zmätku paragrafov jednoznačne vyplýva, že to nemá byť "predpis" ale "realita", tak by sa to malo upraviť sytémovo, inak zdravotná poisťovňa porušuje zákon.
smintman
01.10.12,12:39
Preposielam vyjadrenie z ministerstva zdravotníctva:

Zákon č. 580/2004 Z. z. určuje v § 13 ods. 1 vymeriavací základ s odkazom na § 10b ods. 1, ktorý odkazuje zase na § 5 zákona o dani z príjmov – teda sa týka vyplatených príjmov, nie vykázaných príjmov, ktoré neboli vyplatené.

Rovnako tak vyhláška MZ SR hovorí pri zúčtovaní len o vykázaných preddavkoch, nie o vykázanom príjme zamestnanca.
Okrem súhrnného výkazu má zdravotná poisťovňa údaje z dávky daňového úradu, teda vie identifikovať skutočnú výšku vyplatených príjmov zo závislej činnosti.

Z vyššie uvedeného jednoznačne vyplýva, že do vymeriavacieho základu zamestnanca pre odvod poistného na verejné zdravotné poistenie nie je možné zahrnúť nevyplatenú mzdu; zahrnutie nevyplatenej mzdy do vymeriavacieho základu je v rozpore so zákonom stanovenou definíciou vymeriavacieho základu zamestnanca.
Mgr. Anna Kempová
komunikačný odbor
Ministerstvo zdravotníctva SR
smintman
01.10.12,12:41
Vyjadrenie z UDZS:
Podľa § 19 ods. 3 zákona č. 580/2004 Z. z. Zdravotná poisťovňa v ročnom zúčtovaní poistného vykoná výpočet sumy poistného z vymeriavacieho základu podľa § 13 za všetkých platiteľov poistného okrem štátu a výpočet sumy preplatku na poistnom (ďalej len "preplatok") a nedoplatku v členení podľa jednotlivých platiteľov poistného okrem štátu. Jednotlivé sumy poistného sa zaokrúhľujú na najbližší eurocent nadol. Na vykonanie ročného zúčtovania poistného použije zdravotná poisťovňa údaje vykázané alebo určené podľa § 20, oznámené podľa § 22 až 24 alebo oznámené podľa § 29b ods. 6 až 8.

Podľa § 19 ods. 4 zákona č. 580/2004 Z. z. Ak zdravotná poisťovňa neeviduje do 31. mája kalendárneho roka nasledujúceho po roku, za ktorý sa ročné zúčtovanie poistného vykonáva, všetky údaje potrebné na určenie preddavkov na poistné pre vykonanie ročného zúčtovania poistného, je oprávnená primerane postupovať podľa § 20 ods. 5.

Podľa § 19 ods. 5 zákona č. 580/2004 Z. z. Ak zdravotná poisťovňa neeviduje do 31. mája kalendárneho roka nasledujúceho po roku, za ktorý sa ročné zúčtovanie poistného vykonáva, všetky údaje potrebné na určenie kategórie poistenca ako platiteľa poistného, dotknutý poistenec sa na účely vykonania ročného zúčtovania poistného zdravotnou poisťovňou považuje za platiteľa poistného podľa § 11 ods. 2.

Podľa § 19 ods. 6 zákona č. 580/2004 Z. z. Ak sú údaje vykázané alebo určené podľa § 20, oznámené podľa § 22 až 24 alebo oznámené podľa § 29b ods. 6 až 8 preukazujúce rovnakú skutočnosť rozdielne, zdravotná poisťovňa vychádza prednostne z údajov, ktoré jej boli vykázané alebo určené podľa § 20 a oznámené podľa § 22 až 24.

Podľa § 5 ods. 1 písm. a) Vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR č. 130/2012 Z. z. určí sa úhrn vymeriavacích základov ako súčet všetkých čiastkových vymeriavacích základov v členení na vymeriavací základ zamestnanca a zamestnávateľa podľa § 13 ods. 1 a 4 zákona.
Podľa § 5 ods. 2 písm. a) Vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR č. 130/2012 Z. z. určí sa minimálny vymeriavací základ ako úhrn čiastkových minimálnych vymeriavacích základov celková výška príjmu, na ktorého vyplatenie vznikol zamestnancovi nárok.
Podľa § 5 ods. 3 Vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR č. 130/2012 Z. z. Určí sa upravený vymeriavací základ takto:
a) ak úhrn vymeriavacích základov podľa odseku 1 je väčší ako maximálny vymeriavací základ podľa § 13 ods. 9 písm. b) zákona, uvádza sa maximálny vymeriavací základ podľa § 13 ods. 9 písm. b) zákona,
b) ak úhrn vymeriavacích základov podľa odseku 1 je menší ako minimálny vymeriavací základ podľa odseku 2, uvádza sa minimálny vymeriavací základ podľa odseku 2,
c) ak úhrn vymeriavacích základov podľa odseku 1 je v intervale medzi minimálnym vymeriavacím základom podľa odseku 2 a maximálnym vymeriavacím základom podľa § 13 ods. 9 písm. b) zákona, uvádza sa úhrn vymeriavacích základov podľa odseku 1.

Podľa § 13 ods. 1 zákona č. 580/2004 Z. z. Vymeriavací základ zamestnanca je plnenie poskytnuté zamestnávateľom zamestnancovi podľa § 10b ods. 1 písm. a) a ods. 2 až 4.
Podľa § 10b ods. 1 písm. a) zákona č. 580/2004 Z. z. Zárobková činnosť podľa tohto zákona je, ak osobitný predpis 16h) alebo medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky, neustanovuje inak, činnosť vyplývajúca z právneho vzťahu, ktorý zakladá právo na príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu (§ 5 ods. 1 písm. a) až h), ods. 2 a 3 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov) okrem príjmov z dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce poberateľov výsluhového dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, ak dovŕšili dôchodkový vek podľa osobitného predpisu, poberateľov invalidného výsluhového dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, poberateľov starobného dôchodku alebo poberateľov invalidného dôchodku, dohody o pracovnej činnosti poberateľov výsluhového dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, ak dovŕšili dôchodkový vek podľa osobitného predpisu, poberateľov invalidného výsluhového dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, poberateľov starobného dôchodku alebo poberateľov invalidného dôchodku, odchodného, výsluhového príspevku alebo rekreačnej starostlivosti podľa osobitného predpisu

Z uvedeného vyplýva, že do vymeriavacieho základu sa započítava nárok zamestnanca na príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu a nie vyplatená mzda.
Zároveň uvádzame, že Vami uvádzané odstupné nie je predmetom vymeriavacieho základu. Predmetom vymeriavacieho základu je odmena poskytnutá zamestnávateľom. V tomto prípade je možné, že zamestnávateľ nesprávne uviedol túto skutočnosť v mesačnom výkaze za obdobie 06/2011.
Taktiež je dôležité uviesť, že platiteľ poistného, ktorému bol doručený výkaz nedoplatkov, ktorým mu bol predpísaný nedoplatok z ročného zúčtovania poistného má možnosť podať proti takémuto výkazu nedoplatkov námietky v lehote do 15 dní odo dňa jeho doručenia.

S pozdravom

JUDr. Marek Hroššo
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou
Sekcia dohľadu nad zdravotným poistením
Odbor pohľadávok a pokút
dobrava
02.10.12,10:54
Dobrý deň. Môžete mi poradiť, ako je to v prípade, ak SZČO podnikala od januára - novembra, kedy zrušila živnosť. Preddavky si platila podľa minuloročného ročného zúčtovania, dva mesiace však bola PN, o čom včas informovala ZP. Počas PN si normálne platila preddavky. Logicky mi z toho vyplýva, že má mať preplatok na RZ za rok 2011, dodnes jej však neprišlo nič zo ZP.
Počíta sa RZZP za rok 2011 tak isto, ako za rok 2010, alebo sú tam nejaké zmeny?
Mám sa pred pracovníčkami ZP na pozore, keďže v RZZP mi nechceli vrátiť preplatok cca 250 EUR a stále tvrdili, že na žiadny preplatok nárok nemáme, až po upozornení pracovníčok, že to dám prešetriť na kompetentné "vyššie" miesta, nám bez ospravedlnenia a žiadneho vysvetľujúceho listu poslali uvedených 250 EUR. Ako je toto možné ???
Katy a R
02.10.12,11:15
Dobrý deň. Môžete mi poradiť, ako je to v prípade, ak SZČO podnikala od januára - novembra, kedy zrušila živnosť. Preddavky si platila podľa minuloročného ročného zúčtovania, dva mesiace však bola PN, o čom včas informovala ZP. Počas PN si normálne platila preddavky. Logicky mi z toho vyplýva, že má mať preplatok na RZ za rok 2011, dodnes jej však neprišlo nič zo ZP.
Počíta sa RZZP za rok 2011 tak isto, ako za rok 2010, alebo sú tam nejaké zmeny?
Mám sa pred pracovníčkami ZP na pozore, keďže v RZZP mi nechceli vrátiť preplatok cca 250 EUR a stále tvrdili, že na žiadny preplatok nárok nemáme, až po upozornení pracovníčok, že to dám prešetriť na kompetentné "vyššie" miesta, nám bez ospravedlnenia a žiadneho vysvetľujúceho listu poslali uvedených 250 EUR. Ako je toto možné ???
Má preplatok - ale bola povinná to doložiť potvrdením o poberaní nemocenskej dávky - zo SP (doba poberania ND)
Jana Motyčková
02.10.12,12:13
Neviem, aký bol základ dane. Ak VZ neprekročil minimálny základ, je možné, že ZP nebola povinná robiť rzzp. Preddavky, ktoré zaplatila počas PN sú preddavky zaplatené bez právneho dôvodu a môže požiadať o ich vrátenie.
Ale je aj možné, ak mala posunutý termí a podanie DP, že je rzzp príde do konca októbra.
MIŠO T
02.10.12,12:19
SZČO platby v r. 2011 z minim VZ, DP v zakonnej lehote
Bol som sa spýtaťna Všeobecnej , kde je moje RZZP, dokedy mam na neho čakať a na pobočke mi povedali, že vraj moje zúčtovanie nemuseli vykonať, a že je všetko v poriadku. Mam sa s týmto uspokojit ?
dobrava
03.10.12,06:47
Neviem, aký bol základ dane. Ak VZ neprekročil minimálny základ, je možné, že ZP nebola povinná robiť rzzp. Preddavky, ktoré zaplatila počas PN sú preddavky zaplatené bez právneho dôvodu a môže požiadať o ich vrátenie.
Ale je aj možné, ak mala posunutý termí a podanie DP, že je rzzp príde do konca októbra.

Pre objasnenie: živnosť od 01/2012 -11/2012, potom evidencia na ÚP. DP podávala v riadnom termíne, nemala odklad.
Základ dane z DP za rok 2011: 4 200,00 EUR. Zdravotnej poisťovni doručila doklad o poberaní nem. dávky takisto v riadnom termíne. Takže si myslím, že by mala mať preplatok, zatiaľ však ZP nič.
Zmenilo sa niečo vo výpočte RZPP, alebo postup je taký istý ako za rok 2010/len s tým rozdielom, že je povinná ho urobiť zdrav. poisťovňa?/. Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
03.10.12,07:55
SZČO platby v r. 2011 z minim VZ, DP v zakonnej lehote
Bol som sa spýtaťna Všeobecnej , kde je moje RZZP, dokedy mam na neho čakať a na pobočke mi povedali, že vraj moje zúčtovanie nemuseli vykonať, a že je všetko v poriadku. Mam sa s týmto uspokojit ?
ZP nemusí vykonať rzzp tej szčo, ktorá bola v r.2011 iba szčo a VZ nepresiahol minimálny VZ. Takže malo by to byť v poriadku. Do konca januára Vám zrejme ešte príde vypočítaný preddavok na rok 2013 (je to v schvaľovacom procese).
Jana Motyčková
03.10.12,07:58
Platí to, čo som napísala - VZ bol nižší ako minimalny, ZP nemusí robiť rzzp (aj keď dalo by sa polemizovať s tým, že bola aj poistencom štátu, ale nemuselo by to prejsť). Povinnosť robiť rzzp nie je viazaná na to, že niekomu vznikne preplatok.
Predavky, ktoré platila počas PN sú preddavkami, ktoré platiť nemala, čiže zaplatné bez právneho dôvodu a treba požiadať o ich vrátenie.
gita
03.10.12,11:43
Dnes som dostala výkaz nedoplatkov zo ZP Union. Nepostrehla som v priebehu roka zmeny, až teraz sa dozvedám, že ako dôchodkyňa-poistenec štátu riadne platím ZP, takže mi vyšiel nedoplatok. Chcem sa spýtať, prečo ZP neposielajú RZZP, len ten výkaz nedoplatkov. Keďže som predtým sama vyplňovala, zaujímali by ma výpočty. A ešte sa chcem spýtať, ak si za tento rok nepodám DP z dôvodu príjmu zo živnosti nízkeho, ako bude postupovať ZP. Ďakujem
januškaaa
03.10.12,16:55
Ahojte, dnes prišlo manželovi RZZP, nedoplatok 334,60eur...nerozumiem tomu vôbec:(...veď preddavky si platil od 1/2011-12/2011 vo výške 47,58e, z MZ...v RZZP má písané:
poistné/stĺpec 9/-809,83
uhradené / stĺpec 10/-475,23
výsledok RZ-334,60e

prečo to je tak?..odvádzal nižšiu sumu preddavkov ako mal?...nechápem..však odvádzal 47,58 e m..len za 1, 2, 3 m v sume 22,36, lebo tam mal preplatok, tak znižil poistné, aby sa to vyrovnalo a nemusel žiadať o vrátenie preplatku. Upravený VZ bol 5784,57e

ja to nechápem, poradí mi niekto, kde spravil chybu, keď má taký nedoplatok :( ?Ďakujem
Andyke
03.10.12,20:49
Dosiahol vysoký základ dane - za to má nedoplatok. V roku 2011 minim.výška poistného bola 46,06 Eur. (z VZ 329,06)

http://www.vszp.sk/platitelia/platenie-poistneho/preddavky-poistne.html
Jana Motyčková
04.10.12,07:12
Dnes som dostala výkaz nedoplatkov zo ZP Union. Nepostrehla som v priebehu roka zmeny, až teraz sa dozvedám, že ako dôchodkyňa-poistenec štátu riadne platím ZP, takže mi vyšiel nedoplatok. Chcem sa spýtať, prečo ZP neposielajú RZZP, len ten výkaz nedoplatkov. Keďže som predtým sama vyplňovala, zaujímali by ma výpočty. A ešte sa chcem spýtať, ak si za tento rok nepodám DP z dôvodu príjmu zo živnosti nízkeho, ako bude postupovať ZP. Ďakujem
Výkaz nedoplatkov obsahuje aj údaje z korých sa vycházdalo pri výpočte rzzp. Iné tlačivo rzzp už neexistuje, tie čo platili v minulosti už neplatia, zmenili sa výpočty a nové nevyšli a ani zákon nepočítal s tým, že by malo byť iné tlačivo rzzp. Tým tlačivom, ktoré je "zákonom ustanovené" pre rzzp je výkaz nedoplatokv alebo oznámenie o preplatku.
Ak si nepodáte DP, ZP nevykoná rzzp, prípadné zaplatené preddavky sa potom považujú za poistné.
Jana Motyčková
04.10.12,07:17
Ahojte, dnes prišlo manželovi RZZP, nedoplatok 334,60eur...nerozumiem tomu vôbec:(...veď preddavky si platil od 1/2011-12/2011 vo výške 47,58e, z MZ...v RZZP má písané:
poistné/stĺpec 9/-809,83
uhradené / stĺpec 10/-475,23
výsledok RZ-334,60e

prečo to je tak?..odvádzal nižšiu sumu preddavkov ako mal?...nechápem..však odvádzal 47,58 e m..len za 1, 2, 3 m v sume 22,36, lebo tam mal preplatok, tak znižil poistné, aby sa to vyrovnalo a nemusel žiadať o vrátenie preplatku. Upravený VZ bol 5784,57e

ja to nechápem, poradí mi niekto, kde spravil chybu, keď má taký nedoplatok :( ?Ďakujem
Asi tam je aj problém, že v preddavkoch je zahrnuté len 22,36. To ste mali dohodu, že si môže preplatok vyrovnať s budúcimi preddavkami?
Navrhujem buď podať námietku - kôli tým preddavkom, alebo si vyžiadať minuloročný preplatok.
V každom prípade ale nedoplatok vyjde, lebo VZ bol vyšší ako minimálny VZ, z ktorého boli platené preddavky.
Katka1010
08.10.12,08:44
prosim Vas da sa este urobit opravne RZ ?
Jana Motyčková
08.10.12,08:57
Aké opravné RZ?
dobrava
15.10.12,09:19
Platí to, čo som napísala - VZ bol nižší ako minimalny, ZP nemusí robiť rzzp (aj keď dalo by sa polemizovať s tým, že bola aj poistencom štátu, ale nemuselo by to prejsť). Povinnosť robiť rzzp nie je viazaná na to, že niekomu vznikne preplatok.
Predavky, ktoré platila počas PN sú preddavkami, ktoré platiť nemala, čiže zaplatné bez právneho dôvodu a treba požiadať o ich vrátenie.
Ďakujem Vám za kvalifikované odpovede. Prosím, môžete mi ešte pomôcť s nasledovným?
V zaslanom výkaze nedoplatkov sa uvádza v tab. 4., riadok2 /poistne na VZP znižijúci ZD 2011/ uhradené poistné, o ktoré si upravovala ZD v DP za rok 2011? Nesedí mi tento údaj s údajmi z DP a aj preukázateľne zaplatila oveľa viac, ako má uvedené v tomto riadku 3.
Prosím, podľa akého "kľúča" teda robia RZZP? Preukázateľne zaplatila viacej ako má uvedené vo výkaze nedoplatkov a ešte bola počas roka PN. Ďakujem za pomoc.
dobrava
23.10.12,10:24
Prosím vedel by niekto pomôcť - príspevok č.29? Blíži sa 15-dňový termín na odvolanie a chcem v tom mať jasno. Ďakujem.
Jana Motyčková
23.10.12,15:48
Ďakujem Vám za kvalifikované odpovede. Prosím, môžete mi ešte pomôcť s nasledovným?
V zaslanom výkaze nedoplatkov sa uvádza v tab. 4., riadok2 /poistne na VZP znižijúci ZD 2011/ uhradené poistné, o ktoré si upravovala ZD v DP za rok 2011? Nesedí mi tento údaj s údajmi z DP a aj preukázateľne zaplatila oveľa viac, ako má uvedené v tomto riadku 3.
Prosím, podľa akého "kľúča" teda robia RZZP? Preukázateľne zaplatila viacej ako má uvedené vo výkaze nedoplatkov a ešte bola počas roka PN. Ďakujem za pomoc.
Malo by tam byť to, čo je v DP. Ale ak tam ZP dala menšiu sumu, je to v jej neprospech.
Podotýkam ešte - uvedená tabuľka sa týka výpočtu preddavkov na r.2013 a to sa bude ešte meniť, ZP by mala nový výpočet zaslať do 31.01.2013.
dobrava
24.10.12,07:29
Malo by tam byť to, čo je v DP. Ale ak tam ZP dala menšiu sumu, je to v jej neprospech.
Podotýkam ešte - uvedená tabuľka sa týka výpočtu preddavkov na r.2013 a to sa bude ešte meniť, ZP by mala nový výpočet zaslať do 31.01.2013.
Ďakujem Vám za odpoveď, teda má ešte počkať do konca januára 2013? Je tam však tá 15-dňová lehota na odvolanie, tak aby niečo neprešvihla.
1.Podá teda námietku proti výkazu nedoplatkov s tým, že v tab. č. 3, stĺpec č. 10 /vykázané uhradené preddavky/ sú v inej výške, ako je uvedené v DP za rok 2011/ preukázateľne zaplatila viac, ako je uvedené v stlpci 10/.
2. zároveň požiada o vrátenie časti preddavku, ktoré uhradila bez právneho dôvodu? /platila preddavok v plnej výške aj počas mesiacov, ktoré bola PN, o čom riadne upovedomila ZP/.
Je to takto správne? Ďakujem za Váš čas.
Jana Motyčková
24.10.12,13:42
1. Hovorili sme predtým o tab.4 riadok 2. Tam má byť to, čo je v DP.
Nemám teraz pred sebou tlaćivo, ale ak sa dobre pamätám v tab. 3 boli uvedené len preddavky zaplatené za rok 2011 - a to je iný údaj ako je uvedené v DP. V DP v zaplatenom poistnom môže mať aj nedoplatok z rzzp za rok 2010, platbu preddavku za december 2010 a asi jej tam chýba platba za decemebr 2011 - to je celkovo iná suma ako sú zaplatené preddavky za rok 2011.
2. Neviem aké preddavky jej zahrnuli do zaplatených. Ak jej zahrnuli ponížené o preddavky, ktoré platila "neoprávnene", tak treba požiadať mimo rzzp o vrátenie preddavkov zaplatených bez právneho dôvodu-
dobrava
06.11.12,09:36
1. Hovorili sme predtým o tab.4 riadok 2. Tam má byť to, čo je v DP.
Nemám teraz pred sebou tlaćivo, ale ak sa dobre pamätám v tab. 3 boli uvedené len preddavky zaplatené za rok 2011 - a to je iný údaj ako je uvedené v DP. V DP v zaplatenom poistnom môže mať aj nedoplatok z rzzp za rok 2010, platbu preddavku za december 2010 a asi jej tam chýba platba za decemebr 2011 - to je celkovo iná suma ako sú zaplatené preddavky za rok 2011.
2. Neviem aké preddavky jej zahrnuli do zaplatených. Ak jej zahrnuli ponížené o preddavky, ktoré platila "neoprávnene", tak treba požiadať mimo rzzp o vrátenie preddavkov zaplatených bez právneho dôvodu-

Ďakujem Vám za odpovede, ale ešte poprosím o radu:
Takže uvedená SZČO sa odvolala s tým, že v tab. č. 4, riadok 2 jej uviedli nesprávny údaj - preukázateľne zaplatila viac na preddavkoch a zároveň táto suma nesúhlasí so sumou v podanom DP /odkiaľ teda čerpali údaj pre tab. 4???/
Zároveň požiadala aj o vrátenie sumy, ktorú zaplatila bez právneho dôvodu /počas PN platila plnú výšku preddavkov/.
VZP jej následne poslala list, že dňa toho a toho jej vrátili preplatok na preddavkoch na ZP v výške 250,00 EUR /úhrady, ktoré platiteľ platil počas obdobia poberania nemocenských dávok/. Je zarážajúce, že sa jedná o sumu, ktorú si uvedená osoba horkoťažko "vydobila" a je to preplatok z RZZP za rok 2010!!! ktorá jej bola vyplatená až v roku 2012.
Je toto vôbec možné? Prosím, poraďte, kde sa obrátiť, pretože takáto ignorancia už nemá obdobu. Človek, ktorý si roky poctivo platí, nikdy nemal žiadne nedoplatky a oni si ani nedajú námahu prešetriť jej námietku a uvedenú žiadosť považujú za bezpredmetnú. Ďakujem.
Jana Motyčková
07.11.12,07:45
Skúste na ÚDZS.
912
11.01.13,08:57
Ak si nepodáte DP, ZP nevykoná rzzp, prípadné zaplatené preddavky sa potom považujú za poistné.

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o pomoc. Skúšam sa dopátrať k informácii, či môže nejakým spôsobom SZČO požiadať (aj ešte teraz) o RZZP za rok 2011 zdravotnú poisťovňu ak nepodala DP. DP nebolo podané preto, že za rok 2011 nedosiahla 1/2 NČZD a poslala len oznámenie na DÚ o tom, že nebude podávať. Do zdravotnej poisťovne platila preddavky a vzhľadom na to, že v priebehu roku 2010 sa stala dôchodkyňou a tým teda aj poistencom štátu tieto by jej čisto teoreticky za rok 2011 mohli byť vrátené - alebo platí to, ako píšete, že prípadné preddavky sa považujú za poistné? Volali sme na infolinku Dôvery a tam mi nevedia poradiť (či vôbec môže alebo nemôže požiadať). Ďakujem moc.
Jana Motyčková
11.01.13,16:14
Požiadať môže vždy, zakázané to nie je. Ale odpoveď môže prísť - že nie sú povinný vykonať rzzp. Skúsiť to ale môžete.
januškaaa
26.01.13,17:10
Ahojte, chcem sa spýtať, že keď som začala pracovať na DIČ od 15.3, tak pri výpočte preddavku mám udať, že som pracovala na DIČ 10m, alebo tam marec vôbec nemám počítať? A keby napr. z toho 2. mes. maródim, uvediem ešte o 2 mesiace menej? Ďakujem
Mila123
26.01.13,17:41
uvádzaš 10 mesiacov,po ktorú si držiteľom oprávnenia...
januškaaa
26.01.13,19:22
ďakujem Mila
januškaaa
26.01.13,19:22
Ďakujem Mila
Jana Motyčková
26.01.13,21:40
Ak ide o výpoćet preddavku do zp, na mesiac, v ktorom sa činnosť szčo začala vykonávať po prvom dni v mesiaci, sa neprihliada, čiže 9 mesiacov.
§16 ods.3 zákona o ZP.
querying
18.02.13,17:36
Pekny den,
prosim vas mozte mi niekto objasnit moje nejasnosti :rolleyes:
k RZZP za rok 2012:
pokial viem, ja ako SZCO som nerobila RZZP, ale to mala na starosti zdrav. poistovna - OK ?
nuž ked je tak, zaujimalo by ma ci mi to RZZP mala zdrav poist poslat ?
pretoze mi zatial prislo "Oznamenie o výške preddavku na poistné na verejné zdravotné poistenie"
dakujem
veronikasad
18.02.13,19:24
Pekny den,
prosim vas mozte mi niekto objasnit moje nejasnosti :rolleyes:
k RZZP za rok 2012:
pokial viem, ja ako SZCO som nerobila RZZP, ale to mala na starosti zdrav. poistovna - OK ?
nuž ked je tak, zaujimalo by ma ci mi to RZZP mala zdrav poist poslat ?
pretoze mi zatial prislo "Oznamenie o výške preddavku na poistné na verejné zdravotné poistenie"
dakujem
Odkedy si SZČO ? Aký bol tvoj príjem a základ dane za rok 2011 ?
querying
19.02.13,13:25
Odkedy si SZČO ? Aký bol tvoj príjem a základ dane za rok 2011 ?

SZČO som od 07/2010
základ dane za rok 2011 /r.80 DP FO B/ bol 6 282,34 €
a príjem 10324,26 €
Jana Motyčková
19.02.13,18:23
Pri tomto príjme, ak si nebola zamestnancom ani poistencom štátu, ani nemala nejaké iné príjmy, ktoré by išli do rzzp, nebola ZP povinná vykonať rzzp (výsledkom by bola 0).