Scooby4
12.09.12,07:20
Zdravim, s partnerkou vlastnime nehnutelnost - byt, pricom kazdy vlastni 1/2. Na tento byt sme si spolu vzali v roku 2010 hypotekarny uver (na cca. 50% ceny bytu). Medzicasom sme sa vsak rozhodli, ze sa stanem jedinym vlastnikom nehnutelnosti, nakolko takmer vsetky investicie do bytu som platil ja, s tym, ze partnerke vyplatim peniaze, ktore do bytu dala. Navyse v tomto obdobi nam konci fixacia na aktualnom hypouvere a takmer urcite budeme menit banku a novy uver uz bude iba na mna. Najspravnejsim postupom by bola dohoda o vysporiadanim podieloveho spoluvlastnictva z zmysle 141 obcianskeho zakonnika, mam vsak k tomu niekolko otazok. Moze byt v sposobe vyrovanania, ze partnerkin podiel mi pripadne bezodplatne? Plati sa pri takomto vysporiadani nejaka dan? Aky by mal byt postup s bankou? Mam si od banky vypytat suhlas na zmenu v LV, s tym, ze zalozne pravo ostane nezmenene?
Mária27
13.09.12,11:18
Daň z príjmu za nehnuteľnosť sa neplatí len vtedy, ak je prevádzajúci vlastníkom aspoň 5 rokov. V dohode o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva uvedte skutočnú cenu s tým, že výška podielu bola určená podľa vložených investícií. Neriskuj bezodplatnosť, dar sa dá žiadať späť. S bankou sa normálne dohodni.
draik
13.09.12,11:50
Potrebujete súhlas banky, niektoré si za to vedia vypýtať slušný poplatok. Potom uzatvorte zmluvu tak, že ako hodnotu vysporiadania v prospech partnerky uvedenie sumu jej podielu na byte. Nebude tak platiť daň, keďže tá sa platí z rozdielu medzi predajnou cenou a cenou obstarania. Ak by ste súhlas banky nemali a banka na prevod príde, môže Vám vyhlásiť predčasnú splatnosť celej pôžičky resp. uložiť zmluvnú pokutu podľa zmluvy a obchodných podmienok k úveru.
Scooby4
13.09.12,19:38
V suvislosti s dohodou o zruseni a vyporiadani podieloveho spoluvlastnictva som sa na to, spolu s vybavovanim hypoteky, pytal v niekolkych bankach a je to tak, ze niektore staci len informovat, v inych treba poziadat o suhlas a dalsim je to jedno, kedze zalozne pravo sa nemeni.
Chcel by som sa este spytat, ci si mozem dohodu o zruseni a vyporiadani podieloveho spoluvlastnictva spisat aj sam s tym, ze by sa u notara len overili podpisy, alebo je to zlozitejsie?
draik
14.09.12,05:53
Spísať si ju môžte aj sám, ale zmluva ako aj návrh na vklad musia obsahovať isté náležitosti, bez ktorých Vám kataster vkladové konanie minimálne preruší a vyzve na odstránenie nedostatkov.
obag
11.10.12,17:46
ahojte poradáci mám tiež taký problém a potreboval by som nejaký vzor podla čoho by som dohodu napísal dakujem
pietro2009
12.10.12,19:41
Naozaj nie je na to vzor ?
draik
12.10.12,20:43
Predpisy sa menia, staré vzory Vám nepomôžu. Ak to chcete mať bezproblémové,vyhľadajte zbehlého právnika. Za tých pár desiatok eur to stojí.
pietro2009
16.10.12,17:15
Viete poradit nejakeho v BA ? Normalneho nie nejakeho "zdieraca". Dik