GABAZ
21.02.06,07:57
Prebrala som účtovníctvo po kolegyni a zistila som, že mala nesprávne zaúčtované účtovné odpisy v druhom roku odpisovania.Firma si pôvodne stanovila rozdielne účtovné a daňové odpisy. V prvom oku odpisovania bolo účtovanie správne. V druhom roku odpisovania to kolegyňa nesprávne pochopila a v podstate si upravila účtovné odpisy, daňové vyčíslila správne. Chcem vedieť či je možné upraviť si odpisový plán účtovných odpisov, daňové musia ísť samozrejme podľa zákona. Ide mi o to, že už nechcem zasahovať do roku 2004, keby to bolo možné riešila by som to len úpravou odpisového plánu účtovných odpisov.
Neviem, či som to napísala zrozumiteľne, snáď mi niekto poradí.
KEJKA
21.02.06,17:07
účtovný odpis a plán odpisov musia byť v zhode. Podľa toho ako sa odpisovalo, npíš plán. Odpisy nemusia byť rovnaké v každom roku. Musia byť však v súlade resp. zodpovedať skutočnému opotrebeniu.
Reprografia
09.04.09,19:07
Zdravím,
chcela by som si len overiť, či je teda možné upraviť si účtovné odpisy v tomto roku. Keď som začala odpisovať stroj, stanovili sme si účtovný odpis 6 rokov. Odpisovali sme ho 4 roky. Teraz by sme chceli upraviť odpis na 8 rokov - to znamená účtovne odpisovať ešte 4 roky. Je to možné urobiť si odpisový plán tento rok a takto to stanoviť. Daňovo je stroj už odpísaný.
Vďaka
Stefan2005
10.04.09,06:48
Zdravím,
chcela by som si len overiť, či je teda možné upraviť si účtovné odpisy v tomto roku. Keď som začala odpisovať stroj, stanovili sme si účtovný odpis 6 rokov. Odpisovali sme ho 4 roky. Teraz by sme chceli upraviť odpis na 8 rokov - to znamená účtovne odpisovať ešte 4 roky. Je to možné urobiť si odpisový plán tento rok a takto to stanoviť. Daňovo je stroj už odpísaný.
Vďaka

Áno, je to možné.
Reprografia
10.04.09,16:33
Áno, je to možné.

Veľká vďaka
Reprografia
10.04.09,16:34
Áno, je to možné.

Ešte jednu otázku - je to v niektorom zákone legislatívne upravené?
Stefan2005
10.04.09,18:33
Ešte jednu otázku - je to v niektorom zákone legislatívne upravené?

pozri si postupy účtovania PU, §20; odst. 5 hovorí:
"Podľa meniacich sa podmienok sa prehodnotí odpisový plán a upraví sa zostatková doba odpisovania alebo sadzby odpisovania".
Reprografia
11.04.09,14:36
pozri si postupy účtovania PU, §20; odst. 5 hovorí:
"Podľa meniacich sa podmienok sa prehodnotí odpisový plán a upraví sa zostatková doba odpisovania alebo sadzby odpisovania".

Díki moc. Krásne sviatky!