agica2
12.09.12,13:08
Dobry deň,
prosim o radu, stala som sa ID na 45% a do dôchodku ešte 5 rokov, chcela by som poradiť, či sa mi zmeni osobny mzdovy bod ked sa teraz zamestnam a dostanem vyssi prijem ako som mala pred vypocitanim ID a ci sa mi to bude pocitat do starobneho dochodku,alebo ani sa mi to neoplati a ostanem pri tom istom plate ? Dakujem
tictac7
12.09.12,11:25
keď dosiahneš dôchodkový vek, doručíš poisťovni potvrdenia o príjmoch počas poberania ID - poisťovňa Ti urobí prepočet starobného dôchodku. Po dosiahnutí nároku na starobný dôchodok Ti bude vyplácaný už tento. Avšak je možné, že bude vo výške terajšieho invalidného. Určite nebude nižší. Ak by Ti SD vyšiel nižší, ponechá Ti ho vo výške ID.
Na výpočet dôchodku je vzorec - bez presných údajov od roku 1984 Ti nikto výšku dôchodku nepovie - a už vôbec nie výšku dôchodku o 5 rokov - ani len priemernú mzdu za roky 2012 a vyššie nepoznáme.....
Andyke
13.09.12,05:41
Starobný dôchodok bude mať vyšší (aj keby už nerobila)
Agica kľudne sa zamestnaj. (budeš mať aj príjem a budeš v kolektíve)
tatranka3725
14.09.12,11:02
Prosím o radu: Od 1.1 do 5.4.1985 som bola zamestnaná. Za uvedené obdobie SP nemôže zistiť hrubé zárobky, keďže sa mzdový list z tohoto obdobia nenachádza v archíve. Mám pracovnú zmluvu - platové zaradenie R-3/I. hodinová mzda 5.80 Kčs. SP ma vyzvala aby som zaslala kópiu pracovnej zmluvy. Chcem sa informovať, nezníži sa mi osobný mzdový bod a následne tým aj môj novopriznaný dôchodok.
agica2
18.09.12,10:32
ahoj,
ja som sa ale pýtala či budem mať vyšší dôchodok, ak teraz po dobu 5 rokov /ak budem pracovať/ budem mať vyšší príjem ako som mala doteraz , alebo ani nie. Robotu si u nas nenajdem a chcem ist na živnosť tak z toho dôvodu sa pýtam čí si mám odvody platiť vyššie,alebo sa mi to ani neoplatí.