bariloce
12.09.12,13:53
Dobrý deň,

naša firma je registrovaná na DPH podľa paragrafu 7a). Okrem služieb odoberáme zo zahraničia aj tovar. Tento tovar však odoberáme ako neplatcovia, nakoľko jeho hodnota v kalendárnom roku neprevyšuje 13 941,45 eura.

Teraz sme sa však dostali do situácie, že hodnota tovaru odobratého v zahraničí prevýši túto hodnotu. Pravdepodobne sa tak stane v októbri. Podľa nového znenia zákona platného od 1.10.2012 nemáme podať žiadosť o registráciu podľa paragrafu 7, nakoľko sme už plátcami podľa paragrafu 7a). Ako máme teda postupovať?

Stávame sa následne riadnymi pláctami DPH, alebo takými ako podľa paragrafu 7a)? Pokiaľ riadnymi, odkedy sa tak stane? Od dátumu obdržania faktúry, po ktorej hodnota za tovar prekročí hranicu 13941,45 €, alebo od iného dátumu?
Predmetná faktúra má byť s alebo bez DPH?

Ďakujem za pomoc.

Marek
tictac7
12.09.12,12:03
V tuzemsku budete naďalej vystupovať ako neplatcovia. Teda v tuzemsku vystavujete faktúry naďalej bez DPH, nikde neuvádzate SKxxxx. Pri dovoze tovaru a služieb odberateľovi uvádzate aj svoje SKxxxx a tento vám fakturuje bez DPH, vy tovar zdaníte na SK našou daňou a daň odvediete.
bariloce
12.09.12,12:40
To znamena, ze:
- teraz mozem aj nemusim zdanovat dovoz tovaru na sk a ked dosiahnem tu hranicu tak uz vzdy ten tovar musim zdanit na sk?
- napriek tomu ostaneme ako neplatca, to znamena, ze budeme dph len platit, nebudeme si ju moct odratavat (vstup/vystup)
- v podstate vsetko ostatne ostane nezmenene, budeme podavat iba priznanie k DPH, ziadne mesacne vykazy?
tictac7
12.09.12,12:45
To znamena, ze:
- teraz mozem aj nemusim zdanovat dovoz tovaru na sk a ked dosiahnem tu hranicu tak uz vzdy ten tovar musim zdanit na sk?
- napriek tomu ostaneme ako neplatca, to znamena, ze budeme dph len platit, nebudeme si ju moct odratavat (vstup/vystup)
- v podstate vsetko ostatne ostane nezmenene, budeme podavat iba priznanie k DPH, ziadne mesacne vykazy?

zle,dobre, zle
- tovar z dovozu musíš zdaňovať - už ten októbrový
- áno, na SK naďalej vystupuješ ako neplatca
- mesačne, resp. štvrťročne podávaš DP k DPH - vyplníš riadok 9, 10, 31, 34 - teda samozdaníš - ale máš len výstup....
bariloce
12.09.12,12:55
- takze bude pre nas lepsie (pre firmu vyhodnejsie), ak v oktobri este nepresiahneme tu sumu (povedzme objedname tovar do hranice 13941,45 €) a nezdanime na sk (zdani sa to v clenskom state odkial tovar pride, kedze je tam nizsia dph) - mozem to tak spravit? Moze mi niekto tovar zdanit aj so spatnou platnostou?
- nasledujuca faktura, napriklad v novembri uz bude zdanena na slovensku
- 3 - ano, tak som to presne myslel, samozdanim a podam danove priznanie k DPH.
Ivetauct
14.09.12,10:34
A dodávateľ je platiteľ DPH alebo neplatiteľ? Lebo som to nikde nezaregistrovala :-) Aj na tom záleží
mirka134
22.09.12,11:51
A dodávateľ je platiteľ DPH alebo neplatiteľ? Lebo som to nikde nezaregistrovala :-) Aj na tom záleží


chcela by som sa spýtať tu dan ktoru zaplatiš podla paragrafu 7a danovemu uradu tak si ju dás v JU ako výdaj ovplyvnujuci ZD alebo neovplyvnujuci ked nie si platite DPH?
alebo do akeho riadku ju zaučtuješ?
bariloce
25.09.12,18:49
Dodavatel je platitel v inom clenskom state europskej unie (teda zahranicny dodavatel) :)
bariloce
25.09.12,18:52
chcela by som sa spýtať tu dan ktoru zaplatiš podla paragrafu 7a danovemu uradu tak si ju dás v JU ako výdaj ovplyvnujuci ZD alebo neovplyvnujuci ked nie si platite DPH?
alebo do akeho riadku ju zaučtuješ?

uctujeme v podvojnom uctovnictve, ale v jednoduchom to asi das ako naklad ovplyvnujici ZD (potvrdte pls niekto, kto to vie na 100%)
bariloce
25.09.12,18:53
A este jedna otazka. Ak by som chcel dobrovolne platit dph z nadobudnuteho tovaru este pred dosiahnutim uvedenej sumy, staci to oznamit danovemu uradu pisomne, alebo je potrebne spravit nieco ine?
ajacik
26.09.12,05:30
Chcem vas poprosim o radu - neviem sa vymotat.

Ak je danovy subjekt registrovany podla paragrafu 7 .... moze sa zucastnovat na trojstrannom obchode? Ako prvy odberatel

Dakujem krasne za odpoved
ajacik
01.10.12,09:29
.... posuvam. Dakujem krasne za odpoved
bariloce
26.02.13,13:15
Ahojte,

nasiel som velmi uzitocne informacie:

http://www.ieforum.sk/sk/vedenie-uctovnictva-registrDPHpar7a

Odporucam, malo by to byt stale aktualne.