babka - ježibabka
15.03.13,20:33
Tie pečené sa niekedy dááávno u nás volali moravské a to je fakt dobrota,
Marína
15.03.13,19:38
Olinka, s tým problém nie je, vždy sú nejaké citróny doma, lenže sú striekané hrozným "svinstvom" proti plesni. http://www.vyzivaspol.cz/poradna/jak-je-to-s-osetrenim-citronu.html
asedma
15.03.13,19:38
nedavam citr. koru, ale druhy raz skusim dat
Marína
15.03.13,19:40
Anka, aj ja občas zvyknem na štvorce nakrájať, ak však chcem poriadne "zduté":-))) tak dávam dve cestá na seba.
asedma
15.03.13,19:40
daju, robila som z toho isteho cesta
asedma
15.03.13,19:50
asedma
15.03.13,19:53
Evka, si ako moj sb, len velke, lebo doma tak robili, u nas opacne,ja zase mam radsej take mensie, zo spodu chrumkave
Dáša_
15.03.13,20:02
uhliarske halušky - halušky, varené zemiaky, surová kyslá kapusta, vyškvarená slaninka
Marína
15.03.13,20:09
Anička, citr. kôru nedávam do buchiet na pare, len do pečených buchiet.
Marína
15.03.13,20:11
Anička, to nie ja, to môj mng.:-))) Nemá veľmi rád veľa lekváru, preto sa mu páči viac cesta.
alabut
15.03.13,23:16
... jozka, bravcovina je naspodu, kuracina na zjemnenie. :-)
alabut
15.03.13,23:22
Kryt ma aky priemer?
alabut
16.03.13,04:59
Krasne mrazive a zasnezene rano vita nas svet, alabut sa usmieva, nezahala, jeho kometa este spinka sladkym snickom. Kybel ranneho jogurtu klasickou metodou a kybel acidka pre princeznu snad bude odmeneny horucou kavou, teplym usmevom a asi pojdem do potoka ochladit alabutovo telo i ducha. SKoda, ze vam nemozem poslat vonu z tych kyblov.

Ranajky - s princeznou jogurt samozrejme, ona s kompotom, ja s medom a skoricou, slnecny bylinkovy caj, kometa iba kavu s cigou.
Obed - vcerajsia talianska fazulova polievka, francuzske zemiaky s kelom a klobasou.
Vecera - alabut hydinovo-bravcova huspenina, alabutka liter acidka a pecivo, princezna huspenina s vajcom.
Na dobru noc - alabut teply caj, kometa cigu na balkone. :-)
Nandrolon
16.03.13,06:06
bio bananove rezy, nože napíš recept a či všetko tam išlo fakt bio...
Marína
16.03.13,08:14
Kryt ma aky priemer?
Jeden má 25 a druhý 28 cm. Takto v dvojici ich zvyknú predávať a ja napr. knedle tiež takto naraz zvyknem pariť, nech sa dlho s tým "nebabrem".
Zdenka175
16.03.13,08:41
Kapustnica s mäsom a klobáskami, ešte palacinky s džemom :)
Tweety
16.03.13,08:53
Polievka odvčera, a kedže prišli na návštevu vnučky, tak ich obľúbené pečené kuriatko so slov. ryžou, kyslá uhorka alebo rapadajkový šalátik.
kukučka
16.03.13,11:41
Včera kostičková cesnačka do hrnčeka a namiesto buchiet vtáčie mlieko a dva plechy koláčikov z tvarohového kysnutého cesta s lekvárom, prvý raz bez droždia.
Dnes zemiaková polievka s hubami, slaninou, kváskom a vareným vajíčkom.
Kvások si žije svojím životom a ja hľadám staré recepty.
Żurek (https://www.google.com/search?q=%C5%BBurek&hl=sk&client=firefox-a&hs=C5W&rls=org.mozilla:sk:official&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=RmdEUdihB8eWtAaQ3IDgAw&ved=0CAoQ_AUoAQ&biw=1120&bih=531)
Veľmi zaujímavé čítanie http://www.labuznik.cz/recept/krkonosske-kyselo-pro-jenofefu/
DanielaSL
16.03.13,11:49
Hlivový perkelt s cestovinou....a na večeru bude brokolica s cesnakom a syrom.
msa
16.03.13,11:53
restovaná pečeň s maslovo-pažitkovými zemiakmi alebo s ryžou, k tomu cvikľa alebo uhorky.
alabut
16.03.13,12:26
jaaj, kvasok, alabut ta chvali do nebies :-)
hnedoočka
16.03.13,12:42
manželovi po dlhej ceste niečo sladké na privítanie a konečne sa mi podaril šťavnatý pečený králik. Najprv som z mäsa uvarila polievku, potom som ho nechala v marináde / olej, kečup, horčica, cesnak/ a potom upiekla so zemiakmi a cibuľou. Cutí skvele, mäso sa nevysušilo v rúre. Rožky podľa receptu od mladej šikovnej susedky Lenky :)

126067 126068 126069
alabut
16.03.13,12:43
Negoti
16.03.13,12:45
idem urobiť marokánky, hádam sa vydaria
http://recepty.pozri.sk/recept-marokanky-300
Slayer666
16.03.13,14:23
Zakvas pre Zurek:

Tiez sa chystam uz dlhsie, ale kde tu zozeniem bialu kielbasu? Minule som to robil s nejakou laboreckou ci akou, a proste mam pocit, ze prilis prerazala. Ze by som si tu kielbasu spravil sam? Recept sice mam, ale chce sa mi?

Az bude na jar cerstvy kopor (co nepotrva dlho), tak skusim prastary abovsky ci zemplinsky recept. Najprv sa spravi taky zakvas, ktory sa vola ciberej (to slova sa pouziva tiez na oznacenie takej mliecnej polievky), a to z ovsa, vody, kopru a soli (a mozno este nieco). To sa necha vykvasit a potom sa uvari fazula a zemiaky a sa to spoji do takej polievky.
alabut
16.03.13,14:27
Klobasu nedavaj, je to sviatocna polievka, cize huby. :-)
alabut
16.03.13,14:29
Tvrde nerad, ked dam trochu masti, nebudu makke?
alabut
16.03.13,14:32
Slayer, tuna su huby, neviem ich desifrovat, asi rydziky. :-)
alabut
16.03.13,14:46
Toto je Ciberej? Vyzera to chutne. Co je kendericne krupi? Ani pasula mi nejde na jazyk. :-)

polievka
Ciberej

Zoznam surovín potrebných na prípravu jedla:


pšeňični otrubi
voda
suľ
koper
kenderične krupi
kromka z čarnoho chľeba
pasuľa

Postup prípravy:
Pšeňični otrubi dobre premijeme, dame do harka iz kromku a koprom, posoľime a zaľeme z ľetňu vodu. Zakrijeme harčok a zochabime ho kvaśic na slunku choľem 3 dňi. Po dokvaśeňu scadzime a prevarime s kenderičnima krupami. Okrem sebe uvarime pasuľu a kedz je hotova, ta ju scadzime a zmiśame z ciberejom. Počekame, kim vichladňe a źime.
alabut
16.03.13,15:47
Taky som bol hladny, ze som ani nestihol poriadne odfotit francuzske zemiaky s kelom, klobasou a parmezanom. Vzdy pridavame nieco zelene (cibulku, spenat, mangold, kel), potom nie su take suche, ale stavnate a po syre aj vonave.
Marína
16.03.13,16:30
terezamaria
16.03.13,17:29
Kuracia polievka s domácimi rezancami, dusené kuracie mäso s uncle bensom, zemiaková kaša, ľadový šalát s citrónovou zálievkou.
kukučka
16.03.13,19:08
Žurek je v prvom rade veľkonočná polievka po uvarení šunky a klobásy, poľská biela klobása je neúdená, zo zmesi bravčového aj hovädzieho mäsa, a sú v nej bylinky.
V tomto recepte je koriander biela klobása
(http://www.labuznik.cz/recept/polska-syrova-klobasa-bila-kielbasa-surowa-polska/)
a v tomto majorán

http://www.youtube.com/watch?v=e72rlNlCNYc
Slayer666
16.03.13,19:26
Slayer, tuna su huby, neviem ich desifrovat, asi rydziky. :-)

Tak zatial v kazdom recepte som videl klobasu. Aj na nete aj v tej knihe od Marie a Roberta Strybel, co mam. A hej, vyzera to na rydziky, asi prave alebo dubove (ale zas dubove nic moc co do chuti, tak kto by ich tam daval?).
Slayer666
16.03.13,19:33
Nieco take. Verzii je samozrejme viacero.
Slayer666
16.03.13,19:52
Musim odvolat ciastocne to, co som povedal. Klobasu som videl v recepte na nete kedysi a tak som to robil (vtedy som este nemal serioznu knihu o polskej kuchyni). Teraz pozeram, ze v knihe ziadna klobasa nie je, neviem, preco som si to tak pamatal.

Je tam pat takych polievok: zur staropolski, zur wiejski a zurek krakowski su na zaklade vyvaru z udeneho masa (na ten mozno pouzit aj klobasu, ako pisu), ale netrvaju dajak na klobase ani mase z toho vyvaru (ale zas budeme to vyhadzovat?). Zur postny a zurek wigilijny s grzybami su bez masa, pravdaze.

Takze netreba klobasu, v tom pripade idem pozriet, ci mam raznu muku!
alabut
17.03.13,00:54
Ja sa drzim, co najdem v spajzi, to smarim. Azapad, rano idem kvasok zalozit aj ja. :-)
alabut
17.03.13,06:06
Vyslo slnko spoza hory, osvietilo hniezda, nory, aj na strome daky vtak, kikirika tak-tak-tak. Polievocka klokoce, aj alabutka kikirika, tiez ju slnko vytiahlo z pelechu. Ulohy su rozdelene ... alabut - polievka, rezance, alabutka - vtaky a vajcia. :-)

Ranajky - alabut zelenina z polievky s olomockymi syreckami, alabutka, kava na balkone, ciga.
Obed - hovadzia polievka, kurkumove rezance, spanielske vtaky, priloha vcerajsie francuzske zemiaky.
Vecera - nejaky medovy kolacik skusim uplacat, navrch jahodovy kompot a cokolada. Chcel som pomarancovy, ale alabutka vsetky zlopla. :-)
msa
17.03.13,11:12
Rezancová polievka z baraních kostí, a dusený baraní chrbát na cesnaku a mrkve so zemiakovou kašou, uhorky, cvikla alebo biela čalamáda.
evaj63
17.03.13,11:43
Polievka kuracia, bravčové karé na šampiňonoch, ryža, hranolky z rúry, dusená mrkva pre mňa, a pre polovičku losos so smotanovým drezingom.Ku káve banánova strieška s tvarohom.
wirgi
17.03.13,12:08
kuracia polievka, zapekané bravčové rezne so šunkou a syrom, zemiaková kaša, ľadový šalát s paradajkami a cibuľou
babka - ježibabka
17.03.13,12:43
Polievka z kostí z karé, šnicľa, ryža, marhuľový kompót. Na prilepšenie pre chlapov orechové jednohubky z kúpeného mrazeného lístkového cesta zo včerajška.
Anik
17.03.13,13:03
kuracia polievka, sviečková s knedľou, výborná piškota s kakaovou plnkou a orechovou šľahačkou.
- pre tých, ktorí mi včera vyčítali bujón - dnes som ho nahradila s malou dušičkou-podlievala som to kuracím vývarom, bolo to iné, ale chutilo- priznám sa mne trochu menej
prajem taký krásny deň v srdiečku ako je vonku
Marína
17.03.13,13:28
- kuracia polievka s domácimi rezancami
- kurča vymyslené;); kuracie nohy, veľa cibule na 1/4, hrsť strúčikov cesnaku, zopár tenkých plátkov slaniny pre chuť, maslo, zelená paprika a cca štvrť hodiny pred záverom 1 konzerva sekaných talianskych paradajok vo vlastnej šťave, kurací vývar, korenie na pečené kurča
- príloha: ryža a ľadový šalát
- chlebíky pšenično-ražno-špaldové s ľanovými, slnečnicovými a tekvicovými semenami
Zákusok zrejme nebude, ale ak by ma Anika jedným kúskom ponúkla, neodmietla by som.:D Možno sa predsa len dám na jablkový nahovoriť, ešte uvidím.
Slayer666
17.03.13,13:39
Pierogi ze słodką kapustą i grzybami
Toto proste musim raz za cas mat. Jedna mensia kapusta sa pokraja a uvari, potom sa poseka nadrobno (napr. mixerom). Hriby sa namocia, asi takych 30g, a potom sa v tej istej vode uvaria, vyberu, posekaju nozom nadrobno, a ta voda sa uplne zredukuje. Jedna velka cibula sa pokraja nadrobno, osmazi na masle. Toto sa zmiesa (aj s tym zredukovanym vyvarom z hub) a este trochu zahreje za staleho miesania, aby sa odparila voda. Dochuti sa solou a peprom. No a plnia sa tym pirohy a je to strasne dobre.
Marína
17.03.13,13:50
Tak takéto pirohy raz urobím. Len neviem, či mi kapustu neofrflú, okrem mňa nik nemá rád napr. fliačky s kapustou alebo kalerábmi.:-/
Dáša_
17.03.13,13:55
vývar miešaný - trochu hovädiny, trochu kuracie, domáce rezance od mamy. Pečené miešané mäso (bravčové, kuracie), ku tomu kyslá kapusta, červená kapusta (podľa chuti), domáca knedľa. A spomenula som si, že v mrazáku sú ešte jahody mrazené v tlačenkovom vrecku - takže plátky mrazených jahôd so šľahačkou.

A ako sa tak pozerám, máme navarené aj na zajtra :D
wagner
17.03.13,14:45
Kapustnica z domácej sudovej kapusty(už uvarená z mrazničky), brokolica vyprážaná (z mrazničky domáca) s tatárskou omáčkou.
Slayer666
17.03.13,14:58
Tak pouzi kyslu. Aj to je klasika.
Marína
17.03.13,15:29
Tiež ma to napadlo. Nebudem ju však variť ale ju jemne do ružova popražím.
Marína
17.03.13,15:34
Zákusok zrejme nebude, ale ak by ma Anika jedným kúskom ponúkla, neodmietla by som.:D Možno sa predsa len dám na jablkový nahovoriť, ešte uvidím.
Anika nikde, zrejme už všetko zbaštila:D, tak som sa na pečenie dala nahovoriť. Keďže mi z pred pár dní, keď som robila parené buchty, ostal zomletý mak, tak makovo jablkový koláč.
lujza.j
17.03.13,15:42
božééé...mňááám...nemôžem sem chodiť:(
Marína
17.03.13,15:47
Lujzi, veď tu ani nemusíš, stačí keď prídeš ku mne. Buď si istá, že dostaneš.:-)
Marína
17.03.13,15:49
kuracia polievka, sviečková s knedľou, výborná piškota s kakaovou plnkou a orechovou šľahačkou.
- pre tých, ktorí mi včera vyčítali bujón - dnes som ho nahradila s malou dušičkou-podlievala som to kuracím vývarom, bolo to iné, ale chutilo- priznám sa mne trochu menej
prajem taký krásny deň v srdiečku ako je vonku
Anika, ak by sa ti chcelo písať, bola by som ti vďačná za recept.:)
Anik
17.03.13,15:50
Evka už som tu ešte čosi málo tu ostalo, ale vybalila som všetkých ak otvoríš okienko posielam. U nás je už riadna kosa, hlásila mládež hlásila zo zastávky.príchodzích.
Marína
17.03.13,15:53
Ďakujem Anika, ja na oplátku tiež.:-)
Anik
17.03.13,16:02
piškótové cesto - veľmi vďačné aj na torty
4 vajcia, 30 dkg kryštálového cukru, 30 dkg polohrubej múky - ak dávam do cesta orechy a kakao nakombinujem to do 30 dkg, 1 dcl teplého mlieka, 1 dcl oleja a 0,04 dcl rumu, 1 prášok do pečiva
najprv vyšľahám samostatne blieky, samostatne žľtky s cukrom do ktorých potom prilievam teplé mlieko ,vsypem či už čistú múku, alebo kombináciu múky,orechov, kakaa podľa požiadavky, dolejem olej a rum a do tejto vyšľahanej masy potom lopatkou vmiešavam bielky a dám piecť do vyhriatej rúry.
Plnka : 1 pudingový prášok dr. Otker dnes bol kakaový, zhruba 0,4 dcl. mlieka, aby bol puding hustý po vychladnutí vyšľahám s 1 maslom, a podľa chuti práškový cukor s rumom.
Šľahačka vyšľahaná s trochou cukru a vmiešané mleté orechy
dnes som na to postrúhala aj trochy čokolády
lujza.j
17.03.13,16:08
jáááj bože dakujem...možno raz...:-)))
Marína
17.03.13,16:26
Anika, veľmi pekne ďakujem.:) Ešte mi napíš, prosím, z koľkých vajec robíš cesto do klasickej tortovej formy?
Anik
17.03.13,16:29
z 2 max. 3 keď chcem veľmi vysokú
toto cesto čo som napísala robím na ten najväčší plech
Anik
17.03.13,16:33
Evka keď ju urobíš daj vedieť ako sa Ti vydarila
Marína
17.03.13,17:15
Ďakujem, Anika. To vieš, že sa ozvem, ako to dopadlo.
Zdenka175
17.03.13,17:21
Ja obaľujem v hlad. múke, vajci, strúhanka, a znova vo vajci a strúhanke a nevytečie. Pečiem na prudkom ohni
Zdenka175
17.03.13,17:21
španielsky vtáčik ku ryži
Rozalka
17.03.13,17:32
piškótové cesto - veľmi vďačné aj na torty
4 vajcia, 30 dkg kryštálového cukru, 30 dkg polohrubej múky - ak dávam do cesta orechy a kakao nakombinujem to do 30 dkg, 1 dcl teplého mlieka, 1 dcl oleja a 0,04 dcl rumu, 1 prášok do pečiva
najprv vyšľahám samostatne blieky, samostatne žľtky s cukrom do ktorých potom prilievam teplé mlieko ,vsypem či už čistú múku, alebo kombináciu múky,orechov, kakaa podľa požiadavky, dolejem olej a rum a do tejto vyšľahanej masy potom lopatkou vmiešavam bielky a dám piecť do vyhriatej rúry.
Plnka : 1 pudingový prášok dr. Otker dnes bol kakaový, zhruba 0,4 dcl. mlieka, aby bol puding hustý po vychladnutí vyšľahám s 1 maslom, a podľa chuti práškový cukor s rumom.
Šľahačka vyšľahaná s trochou cukru a vmiešané mleté orechy
dnes som na to postrúhala aj trochy čokolády
Mám podobný recept, len na to množstvo vajec mám len 20 dg cukru a 20 dg múky.
Anik
17.03.13,17:41
ja to robím s tými 30 dkg to cesto je fakt výborné a ide na to málo vajec
Zita5
17.03.13,17:51
Ja som včera podvečer prišla z práce a robila som dukátové buchtičky ..toľko som ich narobila(lebo som dorábala ), že boli ešte aj dnes ako dezert :D(len som musela zasa dorobiť krém, lebo včera som spravila 5 litrov krému a nebolo ho )okrem toho som varila dnes kurací vývar s rezancami , bravčové rezne v strúhanke, pár kuracích v cestíčku, zemiaky, a zeleninová obloha .

Okrem toho som spravila niečo také vymyslené ..udusila som mrkvu a hrášok na cibuľke a na pekáč som dala vyklepané a ochutené kuracie prsia na to som dala dusený hrášok s mrkvou a na vrch zasa kuracie prsia ,posypala som po povrchu jemne so strúhankou .....všetko som zaliala smotanou , v ktorej boli rozhabarkované vajíčka .Keď to bolo hotové , naši milujú strašne surovú zeleninu , tak som k tomu nastrúhala na jemno surovú mrkvu, zeler ,čerstvú uhorku .... syn to jedol syn bez zemiakov , lebo sa rozhodol, že bude chudnúť :D
Marína
17.03.13,17:57
Zitka, dnes a včera si sa teda riadne vyšantila v kuchyni.:-)))
Zita5
17.03.13,18:02
Evka asi som to potrebovala , lebo už som z čísiel mimo a potrebovala som sa odregaovať ..asi tak :D a zajtra nevarím a môžem zasa dlhšie pracovať :)
Rozalka
17.03.13,18:09
Ja som včera podvečer prišla z práce a robila som dukátové buchtičky ..toľko som ich narobila(lebo som dorábala ), že boli ešte aj dnes ako dezert :D(len som musela zasa dorobiť krém, lebo včera som spravila 5 litrov krému a nebolo ho )okrem toho som varila dnes kurací vývar s rezancami , bravčové rezne v strúhanke, pár kuracích v cestíčku, zemiaky, a zeleninová obloha .

......... :D
Zitka, dúfam, že si z pudingu nevynechala rum ... ten dodáva skvelú chuť, alebo aspoň rumovú príchuť (či umovú?? :))
wagner
17.03.13,19:04
Piekla som aj chlebík :):)
Zita5
17.03.13,19:48
Zitka, dúfam, že si z pudingu nevynechala rum ... ten dodáva skvelú chuť, alebo aspoň rumovú príchuť (či umovú?? :))

Spomenula som si na Teba včera , lenže keďže je u nás toľko šoférov, tak nechceli rum do krému ...no ja som si ho pridala do taniera a musím povedať,že to bolo výborné.:)
Anik
17.03.13,20:01
Zitka, dúfam, že si z pudingu nevynechala rum ... ten dodáva skvelú chuť, alebo aspoň rumovú príchuť (či umovú?? :))
Rozalka potešila si ma, aspoň nie som sama, ja som nealkoholik, ale rumu musí byť u nás doma dosť, pridávam ho aj do šišiek do "všetkého" keď pečiem.
Keď dávam niečo ochutnávať nejakú plnku môj nastávajúci zať vždy konštatuje - je tam málo rumu.
kukučka
17.03.13,21:47
Máte pravdu, koláče bez bez rumu a vanilky sú nanič. Tak ako varenie bez masti a slaniny. ;) :D
Naložte si pokrájanú vanilku do vodky, občas pretrepte, dlho sa nič nedeje, ak stmavne, je hotová.
Anik
18.03.13,05:49
napíš pomer prosím
Žabinka
18.03.13,09:22
Dievčatá, tie vaše chlebíky ma tak provokujú..:) Ja som sa pár krát tiež pokúšala upiecť vlastnoručný, proces vypracovania cesta, kysnutia, aj tvarovania chlebíka prebiehal úžasne, len keď som ho nakoniec dala do rúry, vložila som krásny bochník, a vybrala som spľasnutú placku..:eek::cool: Neviem, kde som robila chybu.. Ale v konečnom dôsledku sa zjedla aj tá placka..:D
Žabinka
18.03.13,09:31
Nedeľa: hovädzia polievka, vyprážaný syr, hranolky, tatárska omáčka.
Dnes (a dúfam že aj zajtra :D): hovädzia polievka z nedele, dusená pečeň, ryža, uhorka.
jb0863
18.03.13,09:51
V sobotu som rozmrazovala mrazničku , vybrala som z nej mrazené huby kurčatka a domácu klobásu.Takže polievka hubová s papcúnom, šošovica na husto s klobásou.
A upiekla som ešte žemlovku .Večer nám dobrý susedia ešte priniesli halušky s kyslou kapustou a pečenými kačacími nohami .
V nedeľu ráno som postavila fazuľovú polievku s údeným . Upiekla som bravčové rezne na prírodno k tomu zemiaky s cibuľkou a pažítkou.
Keďže sme mali návštevu , ktorá si vypýtala halušky s pochúťkovou smotanou tak samozrejme boli aj halušky.Koláč som už nevládala upiecť,ten upečiem až v sobotu.
Marína
18.03.13,10:15
Dievčatá, tie vaše chlebíky ma tak provokujú..http://www.porada.sk/images/smilies/smile.gif Ja som sa pár krát tiež pokúšala upiecť vlastnoručný, proces vypracovania cesta, kysnutia, aj tvarovania chlebíka prebiehal úžasne, len keď som ho nakoniec dala do rúry, vložila som krásny bochník, a vybrala som spľasnutú placku..http://www.porada.sk/images/smilies/eek.gifhttp://www.porada.sk/images/smilies/cool.gif Neviem, kde som robila chybu.. Ale v konečnom dôsledku sa zjedla aj tá placka..http://www.porada.sk/images/smilies/biggrin.gif
Daninka, čo povieš, skúsime to spolu?;):) Najprv úplne jednoduchý. Ešte lepšie na začiatku budú skrútené bagety.
Môžeš robiť dvoma spôsobmi. Buď cesto vypracuješ večer, dáš do chladničky, ráno pokračuješ alebo keď ho necháš kysnúť v miestnosti, pokračovať budeš cca o 4 hodiny. Vyber si spôsob, ktorý ti časovo bude viac vyhovovať.
Ak začneš večer, čiže cesto bude pomaly kysnúť v chlade celú noc, zmiešaj buď ručne alebo v robote s hákom 750 g múky T650, 600 ml vody(nie teplej ale ani ľadovej), 2 kávové lyžičky soli a štipku čerstvého droždia, t. j. cca 1/5 kocky(ani toľko nemusí byť).
Keď začneš ráno a bude kysnúť v miestnosti, dtto čo som písala vyššie, len zmeníš množstvo droždia, dáš viac, 1/2 kocky.
V oboch prípadoch dáš cesto do veľkej nádoby, ktorú vytrieš olejom a prikryješ buď potravinárskou fóliou alebo mikroténom.
Po vykysnutí najprv zapneš rúru na 240-250 st. a na sporáku dáš v kastróliku zovrieť vodu. Tesne predtým, ako sa teplota rúry bude blížiť k 250 st., cesto jemne "vykydneš" na poriadne pomúčenú dosku. Už s ním nepracuješ, aby si neporušila bubliny, len ho jemne vytvaruješ a velikánskym ostrým nožom rozdelíš buď na dve časti(budú z toho veľké bagety, skôr sendviče) alebo na viacero menších. Jemne ich stočíš, vôbec však stáčať nemusíš. Pozri obrázky. Prelož na plech, ktorý buď potrieš veľmi jemne olejom a ak potierať nechceš, musíš mať cesto dobre zo spodu pomúčené, aby sa ti neprilepilo. Ja na suchý plech sypem kukuričnú krupicu, tá nehorí tak ako múka.
Vložíš vriacu vodu na spodok rúry a hneď dávaš cesto do rúry. Ja mám zapnutý aj ventilátor. Takto pečieš cca 10 minút. Potom teplotu stiahneš na 200 st. a dopekáš(už bez ventilátora) asi 20 minút. Sama podľa farby cesta uvidíš. Závisí od toho, či robíš väčšie alebo menšie. Ak chceš mať kôrku úplne chrumkavú, tak po stiahnutí teploty z 250 na 200 st. môžeš vodu vybrať a do konca pečenia môžeš zo 2x rozprašovačom(používam taký, čím sa rosia kvety) vstreknúť do rúry vodu, nech sa vytvorí para.
Po upečení poklepeš spodok chlebíkov, či dunia:D, ak áno, je hotový. Daj ich na mriežku a prikry utierkou, nech pomaly vychladnú. Až potom krájaj. Keby sa ti po vytiahnutí z rúry zdali veľmi tvrdé, oros ich jemne rozprašovačom a až tak prikry utierkou.
A nezabudni sa tu pochváliť.;):)
kukučka
18.03.13,13:00
Evička,
tvoje chlebíky sú prekrásne /ja v rúre nepečiem/, ale predsa len majú jednu chybičku, nelesknú sa. /možno to robíš zámerne/
Vieš koľko mi to dalo premáhania, aby som ťa nekritizovala? :D
Ale teraz mám dôkaz a tak si trúfnem. :--- Mali sme v meste pekáreň - šesťdesiate roky - a dodnes si pamätám, ako to zasyčalo, keď pekár chlebík hneď po vybratí z pece potrel portvišom namočeným vo vode. Prečo chlebíky nepotieraš, há? :--- :D Viem, že sa neurazíš a vysvetlíš. Potiera sa slanou vodou, ale čítala som, a baby si to chválili, že pred pečením aj octovou vodou.
zlezaradilmali by sme tvoje príspevky presunúť do pekárne, aby sa nestratili. Pomôže admin?
Žabinka
18.03.13,13:15
veru, na Evkine krásne výtvory by sa hodila samostatná téma..
Marína
18.03.13,13:52
Betka, jasné, že vysvetlím.;) Niet dôvod na urazenie, každý pečie taký, aký mu najviac vyhovuje.:)
Chlieb po vybratí z rúry nepotieram vodou, lebo chleby pečiem v pare, už od toho kôrka trochu zmäkne a keby som ich potrela vodou po vybratí, bola by mäkká, taká vláčna, nám sa páči viac chrumkavá. Mám to odskúšané. Od vody sa až tak chlieb neleskne, skôr keď sa jemne potrie olejom alebo kôrkou zo slaniny. Z estetického hľadiska sa mi tiež viac páči matný chlieb, taký, ako sa voľakedy v klasických peciach piekol. Síce ho po vybratí z pece vodou jemne potreli, skôr mokrou rukou po ňom "prebehli", voda sa však hneď odparila, kôrka ostala chrumkavá, voda však napomohla tomu, aby nebola ako podošva na vylámanie zubov.
Lesklý chlieb mi skôr pripomína sladké cesto(vianočku, veľkonočný pletenec), keď sa vajcom potrie. Vážne sa mi viac páči, keď je trochu od múky z košíkov a rezy žiletkou sú čisté a robí to pekný vzor. V košíkoch sa môže nechávať podkysnúť len hustejšie cesto, v mojom prípade kváskové. Narezať by som ho síce nemusela, ale ak nechcem, aby praskol, kde sa mu chce, tak radšej narežem. U kváskového prasknutiu je ťažké sa vyhnúť. Ak nepraskne, zvyčajne cesto nemá vo vnútri dobrú štruktúru.
Betka, a vôbec nerýpeš.:D:---

Dievčatá, ja nechcem ísť do http://www.porada.sk/t21073-chlieb-v-domacej-pekarni.html :mee:
osky
18.03.13,19:37
v Pare.ako sa pecie v pare.marina-ja sa neprestavam cudovat-som este len plienkovy ucen v tychto veciach-pouc.dik.
osky
18.03.13,19:48
vcera :
spenatova polievka
hovädzie rezne zapekane s paprikou,cibulou a hlivou ustricovou,ryza,zeleninovy salat
k TV-slane listkove pecivo s cesnakom, lanovym semienkom, rascou ,syrom....

zajtra,mozno i na stredu:
spenatova polievka,
bravcove pecene
ryza,zelenina na pare,zeleninovy salat

ked sa doje,v paci su nalozene bravcove kotlety-hold moj muz je mäsozravec...:-(
Slayer666
18.03.13,22:14
v Pare.ako sa pecie v pare.marina-ja sa neprestavam cudovat-som este len plienkovy ucen v tychto veciach-pouc.dik.

Spliechnes vodu o stenu pece napr. Potrebujes paru len zo zaciatku pecenia, lebo ked chlieb v peci rastie, tak potrebujes mat vlhky a vlacny povrch, inak stvrdne a nemoze dalej rast a vo vnuti je potom tazky. Tiez sa kvoli tomu narezava.
kukučka
18.03.13,22:26
Aj kysnuté koláče sa popichajú a potierajú tesne pred vložením do rúry, aby z nich mohla uniknúť para a nepraskali.
Marína
18.03.13,22:26
Ja buď špliechnem vodu tak, ako píše Slayer, ale nie priamo do rúry ale na spodok rúry dám plech a do neho alebo tak, ako píšem vyššie, vložím kastrólik s vriacou vodou. Voda musí vrieť, keď ju vkladáš, aby sa hneď tvorila para.
alabut
19.03.13,06:13
Postavil som kapustnicu, uz klokoce. Snezi, slnka niet, ranajky ala Eskimaci, hlavne po vcerajsku, repikovy kvas na zaver. Dnes je Jozefa, budem sa ja doma alabutky drzat. Bagetky su pekne, poklona, hadam ku kapustnici upeciem pletenky. Marina ma nakopla. :-)
osky
19.03.13,06:28
Spliechnes vodu o stenu pece napr. Potrebujes paru len zo zaciatku pecenia, lebo ked chlieb v peci rastie, tak potrebujes mat vlhky a vlacny povrch, inak stvrdne a nemoze dalej rast a vo vnuti je potom tazky. Tiez sa kvoli tomu narezava.

mam pekarnicku....tak to mi musis nazorne ukazat,jak splechnem tu vodu o stenu...:-))))))))))))))
alabut
19.03.13,06:54
Pouzivam rozprasovac, pary habadej.
Zdenka175
19.03.13,07:39
Francúzske zemiaky
Slayer666
19.03.13,09:26
Postavil som kapustnicu, uz klokoce. Snezi, slnka niet, ranajky ala Eskimaci, hlavne po vcerajsku, repikovy kvas na zaver. Dnes je Jozefa, budem sa ja doma alabutky drzat. Bagetky su pekne, poklona, hadam ku kapustnici upeciem pletenky. Marina ma nakopla. :-)

Repikovy kvas, to pocujem po prvy raz. Ako ho robis?
alabut
19.03.13,09:39
Nie je to pravy rusky kvas, ale liecivy. Urobim kysle mlieko, scedim cez alabutkinu zaclonu, na 3-4 litre srvatky dam pohar cukru, do sirokeho obvazu dam bylinky (najcastejsie lastovicnik), zatazim ich kusom skla, aby nevyplavali, prikryjem gazou a dam na dva tyzdne vykvasit najlepsie pri teplote okolo 15*C. Pocas kvasenia zbieram penu a plesen z povrchu. Nadherna vona. Po vykvaseni, prikryjem plastovym uzaverom a dam do chladnicky. Pije sa pred jedlom asi deci. Scedene kysle mlieko zjem, ma mnozstvo bakterii pre zazivaci trakt. Srvatka ma ine bakterie, preto by mala byt co najcistejsia. Ked to spatne pomiesas, mas vlastne kysle mlieko. Chystam sa aj na pravy rusky kvas, ked sa otepli, budem laborovat po veceroch na chalupe. Lepsie ako pozerat TV alebo sediet v krcme. Vyhodou je, ze do tohto kvasu mozes dat aj jedovate bylinky, ta haved v srvatke ich pretruje cez svoje utroby. :-)

Este doplnim, ze ta plesen, co sa zbiera, ma udajne dobre vlastnosti na rozne povrchove rany. Nemam odskusane, pouzivam obycajnu sol zmiesanu s bylinkami, alebo cistu sol.
Slayer666
19.03.13,19:30
Zaujimave, ale kde je tam repik? Prave to ma udivilo, ze repik. Na druhej strane stari Slovania kvasili aj bolsevnik. Tiez sa chystam na pravy rusky kvas, uz teraz mi kvasi zakwas na zurek, ktory uz zacina voniat. Ten bude cez vikend, pekne s udenym masom, vajcom a chrenom. Pomaly uz by som mal dat kvasit aj cviklu na ten borsc, ktory sa tiez chysta, len musim najst tu velku flasu. Tiez sa chystam na prave sibirske pelmene, z kvaseneho cesta.
katka 23
20.03.13,05:32
šošovicová sladko - kyslá polievka, pečené kuracie stehná a krídelká, zemiaky, jablkový a dulový kompót
evuš
20.03.13,05:53
obed - Kalifornské žížalky, pečené polovičky zemiakov v šupke, Tabasco
večera - Šošovicová kyslá, domáca pizza /kto akú ľúbi/ a slaný posúch...
Žabinka
20.03.13,09:30
Dnes a zajtra -granadír s uhorkou.
babka - ježibabka
20.03.13,10:14
Ešte sa mi dopeká takéto koleno:
http://www.porada.sk/t112296-p15-recepty-s-obrazkami-rozne.html#post1165053
Rozvoniava po celom dome.
asedma
20.03.13,10:30
s tou solou mam vyskusane, vzdy na opalenu, obarenu ruku si prikladam
asedma
20.03.13,10:36
U nas bude vyprazany syr, {dufam, ze nevytecie-obalim 2x} tatarka, zemiaky uvarene v supke a odvcera gulasik
evuš
20.03.13,10:52
U nas bude vyprazany syr, {dufam, ze nevytecie-obalim 2x} tatarka, zemiaky uvarene v supke a odvcera gulasik

..dobré je ho dať obalený pred smažením na chvíľu do mrazničky - nevytečie...
asedma
20.03.13,12:36
..dobré je ho dať obalený pred smažením na chvíľu do mrazničky - nevytečie...

..uz je vysmazeny, netiekol..sb si pochutnal..ale inak v obchode som si pytala syr na vyprazanie, lebo v pobalenych som sa nevyznala..je to levicka tehla, ale fakt je dobry..mala som ho obaleny dobru chvilu v chladnicke
evaj63
20.03.13,13:56
Slepý guláš, cestoviny s nivovou omáčkou a pršutom.
alabut
20.03.13,15:23
Repik je zatazeny dnu vo flasi. :-)
kukučka
20.03.13,15:47
Srnčie: opečené, potreté kvalitnou horčicou a kečupom, krátko podusené, trošku chilli, zahustené špaldovou krupicou. Prvý raz v živote som bola rada, že mojej dcére vnútornosti a "zriedkavé" mäsá slušne povedané nevoňajú, lebo bolo božské a zjedla som ho sama.
Ona si urobila výborný šalát: tuniak, ryža, varené vajíčka, čierne olivy, cherry paradajky aj sušené, olej.
Chokma
20.03.13,16:19
..uz je vysmazeny, netiekol..sb si pochutnal..ale inak v obchode som si pytala syr na vyprazanie, lebo v pobalenych som sa nevyznala..je to levicka tehla, ale fakt je dobry..mala som ho obaleny dobru chvilu v chladnicke

Ja zvyknem kupovat na vyprazanie bud Kravicku alebo Michalovsku tehlu, tiez netecu.

Nam sa dnes vari vecera - hovadzi gulas s knedlou.
Marína
20.03.13,16:26
Žofka, ja síce málokedy vyprážam syr, ale ak už, tak presne tie isté čo ty.
asedma
20.03.13,18:20
dakujem, zapamatam a skusim
Slayer666
20.03.13,18:26
Parmigiana di melanzane
Toto je asi najznamejsi zapekany baklazan po moussake. Kilo baklazanu (cize styri velke) pozdlne nakrajame na platky, tie osolime atd. Zatial si spravime jednoduchu paradajkovu omacku - na olivovom oleji osmazime jeden-dva nadrobno nasekane struciky cesnaku a pridame pomixovane paradajky (neviem kolko, ja som dal zavarenu 7-decku), varime do zhustnutia. Baklazan osmazime na olivovom oleji (spotrebu to ma, bohuzial, dost vysoku). Do zapekacej misy poukladame platky baklazanu do jednej vrstvy, potrieme paradajkovou omackou, poukladame niekolko platkov mozzarelly (tiez moze byt provola, caciocavallo a pod.), posypeme parmezanom a nahadzeme na to potrhane listy bazalky. Takto pokracujeme este s jednou vrstvou a nakoniec polozime baklazan, ktory posypeme parmezanom. Zapekame pri 180-200°C tych 30-45 minut (myslim, ze sa z toho nestriela).

Spaghetti coi peperoni
Toto je genialne! Nejake cervene a zlte papriky ostrym nozom osupeme (ide to lahsie, ako si myslite), pokrajame na kocky. Na olivovom oleji osmazime niekolko celych strucikov cesnaku, ktore vyhodime, dame tam tie papriky a tie tak 15 minut smazime, kym neskaramelizuju (sol + peper). Hodime do toho uvarene spagety a premiesame a este pridame parmezan a potrhane listky bazalky a opat premiesame.
buchač
20.03.13,18:49
..dobré je ho dať obalený pred smažením na chvíľu do mrazničky - nevytečie...
.....hm ......ani tak nie ....

Skôr je dobré pozrieť si na vinetku , že koľko percentná je tá tehla , koľko tuku obsahuje ....
Je fest rozdiel medzi 30 % a 45 % ......
Tweety
20.03.13,18:52
Hŕstková polievka, grilovaný syr zabalený do sušenej šunky, tatárska, zemiaky. Mňamka.
asedma
20.03.13,19:16
.....hm ......ani tak nie ....

Skôr je dobré pozrieť si na vinetku , že koľko percentná je tá tehla , koľko tuku obsahuje ....
Je fest rozdiel medzi 30 % a 45 % ......

..lenze na vsetkych druhoch mas susina 45% ..tak je tazko vybrat..
avalik
20.03.13,19:20
Parmigiana di melanzane
Toto je asi najznamejsi zapekany baklazan po moussake. Kilo baklazanu (cize styri velke) pozdlne nakrajame na platky, tie osolime atd. Zatial si spravime jednoduchu paradajkovu omacku - na olivovom oleji osmazime jeden-dva nadrobno nasekane struciky cesnaku a pridame pomixovane paradajky (neviem kolko, ja som dal zavarenu 7-decku), varime do zhustnutia. Baklazan osmazime na olivovom oleji (spotrebu to ma, bohuzial, dost vysoku). Do zapekacej misy poukladame platky baklazanu do jednej vrstvy, potrieme paradajkovou omackou, poukladame niekolko platkov mozzarelly (tiez moze byt provola, caciocavallo a pod.), posypeme parmezanom a nahadzeme na to potrhane listy bazalky. Takto pokracujeme este s jednou vrstvou a nakoniec polozime baklazan, ktory posypeme parmezanom. Zapekame pri 180-200°C tych 30-45 minut (myslim, ze sa z toho nestriela).

Spaghetti coi peperoni
Toto je genialne! Nejake cervene a zlte papriky ostrym nozom osupeme (ide to lahsie, ako si myslite), pokrajame na kocky. Na olivovom oleji osmazime niekolko celych strucikov cesnaku, ktore vyhodime, dame tam tie papriky a tie tak 15 minut smazime, kym neskaramelizuju (sol + peper). Hodime do toho uvarene spagety a premiesame a este pridame parmezan a potrhane listky bazalky a opat premiesame.

baklazan robievam podobne ... len na omacku sypem aj suchu ryzu. omacku davam redsiu, ryza vypije
alabut
21.03.13,04:47
Namiesto tuku ... margarin z nafty. :-)
msa
21.03.13,05:30
u nás včera manžel uvaril boršč, podvečer tam bolo už len trochu nad dnom , tak sme ešte rýchlo francúzske zemiaky , aby bolo čosi aj na dnes, keď prídeme z roboty.
evuš
21.03.13,05:35
.....hm ......ani tak nie ....

Skôr je dobré pozrieť si na vinetku , že koľko percentná je tá tehla , koľko tuku obsahuje ....
Je fest rozdiel medzi 30 % a 45 % ......

...to máš Juraj pravdu, ja ale na vysmážanie vždy používam syr so 45% - či Michalovskú alebo Hriňovskú tehlu...smažím na horúcom oleji na najsilnejšom plameni a netečie....
buchač
21.03.13,05:53
Syr je jedno z mála jedál , ktoré nerád robím ... konzumácia je už o niečom inom ...
avalik
21.03.13,07:14
šošovicová na kyslo, špenátový quiche s tvarohom
Zdenka175
21.03.13,07:34
Kuracia polievka s písmenkami, kurča s ryžou
osky
21.03.13,08:29
dnes muzik dostane rizoto zo zvysneho mäska od vcera,
ja len zeleninove
, tvarohove palacinky-spaldovo-razne
evuš
21.03.13,09:38
obed - zeleninová polievka s krupicovými haluškami + zbytky zo včera
večera - krémová cesnačka, špagety s omáčkou zo sójového granulátu
alabut
21.03.13,12:45
Dnes som sa venoval zahrade a alabutke, teda jej chutovym poharikom. Musim sa od Mariny naucit piect chlieb, nemal som kvasnice, cesto som vytiahol od rana z repikoveho kvasu a acidka. Nech lamu zuby. :-)
Ranajky - spanielsky vtak so zemiakom, obligatna kava, ciga.
Obed - hrachova polievka s kabacom, kolozvar, jeden hota kava, druhy cihi pivo.
Vecera - tepla postel, kniha, bylinkovy caj, pokoj na lozku. :-)
alabut
21.03.13,12:47
Jezismarja, ja to neviem ani precitat, ale znie to dobre. :-)
osky
21.03.13,20:58
takze palacinky sa dnes nekonali,tak budu zajtra
a k nim uz len zeleninovu fazulovu polievku :-)
ivuliatko
21.03.13,21:30
Minulý týždeň som ukoristila akciovú chladenú kačicu v Kaufláči, ale to som si uplietla na seba bič, lebo ma decká ukecali na lokše, vraj nech to má tie správne grády. Takže víkend v znamení kačice s lokšami, vydarili sa nám dobré, mäkučké... len Pytagoras by kukal jak puk na tie nevídané-neslýchané geometrické tvary :D
Potom sme mali 2 dni rajčinovú polievku, kuracie soté s kukuricou a ryžu. Včera a dnes bez polievky, rybie prsty so zemiakmi. Na zajtra som uvarila špagety a syrovo-smotanovú omáčku, MOŽNO ostane aj na sobotu.
wagner
21.03.13,21:36
Minulý týždeň som ukoristila akciovú chladenú kačicu v Kaufláči, ale to som si uplietla na seba bič, lebo ma decká ukecali na lokše, vraj nech to má tie správne grády. Takže víkend v znamení kačice s lokšami, vydarili sa nám dobré, mäkučké... len Pytagoras by kukal jak puk na tie nevídané-neslýchané geometrické tvary :D
Potom sme mali 2 dni rajčinovú polievku, kuracie soté s kukuricou a ryžu. Včera a dnes bez polievky, rybie prsty so zemiakmi. Na zajtra som uvarila špagety a syrovo-smotanovú omáčku, MOŽNO ostane aj na sobotu.

mimotemy tak toto mi nerob - o polnoci mi robíš chute:confused: a to tu slintám od večera, lebo som hladná ako Čenkovej deti na trinástej strane :eek:
Marína
21.03.13,22:36
Dnes som sa venoval zahrade a alabutke, teda jej chutovym poharikom. Musim sa od Mariny naucit piect chlieb, nemal som kvasnice, cesto som vytiahol od rana z repikoveho kvasu a acidka. Nech lamu zuby. :-)
Ranajky - spanielsky vtak so zemiakom, obligatna kava, ciga.
Obed - hrachova polievka s kabacom, kolozvar, jeden hota kava, druhy cihi pivo.
Vecera - tepla postel, kniha, bylinkovy caj, pokoj na lozku. :-)
alabut, prepáč, ale nezdržala som sa, musím sa :D:D:D. Pamätáš ty ešte vôbec, keď si chlieb učil ty mňa piecť?;) http://www.porada.sk/t13226-p4-domaci-chlieb.html#post1594756 Chceš povedať, že žiačka preskočila učiteľa?:--- To hádam nie. Ten pletenec máš veľmi pekný, verím, že aj chutný.:)
Musíš si založiť ražný kvások a droždie nebudeš potrebovať. Síce, ja pečiem na striedačku, občas aj s droždím. Kváskový chlieb sa napr. nehodí na hrianky, tiež sa občas zažiada ľahší, pórovitejší chlieb.
Už som si povedala, že tu chleby dávať nebudem, nasúkala som ich tu dosť, lenže teraz fakt musím, aby ste vyskúšali. Mám pocit, že ešte žiadna chuť ma tak nedostala ako teraz, ciabatty s bazalkou, sušeným cesnakom, olivami a nakladanými sušenými paradajkami. Neodolala som a okrem droždia som do cesta pridala 2 lyžice ražného kvásku, múka len T650. Dala som tiež 3 lyžice oleja z nakladaných sušených paradajok. Fakt sú tie ciabatty vynikajúce. Jemne opečené v hriankovači, potreté čerstvým cesnakom a postrašené maslom chutia veľmi dobre.:)
Deň predtým som piekla klasické ciabatty, tak priložím aj tie.
alabut
21.03.13,23:04
Krasa, hned by som sa nastahoval. :-)
Marína
22.03.13,03:57
Neviem, neviem, či by si to u alabutky rozchodil.:-)))
msa
22.03.13,05:19
krása, až sem cítim vôňu a chuť... :)
alabut
22.03.13,06:26
Dajaky rocok som nepiekol, cesto nemam problem vytiahnut aj bez kvasnic (skusenost z palenia ovocnych kvasov), ale musim skrotit novu el. ruru systemom pokus-omyl. Stara piekla perfektne. A co, ak zuby nevylamu, alabut zalozi rusky kvas, tam zubov netreba. Dnes vari alabutka ... palacinky, nad polievkou este huta, nejdem zavadzat, idem na prechadzku, na cestu si poziciam tvoju imagiarnu ciabatu. :-)
Ranajky - spolocna kavicka, alabutka ciga, alabut tuka do klavesnice.
Obed - polievka neznama, dufam palacinky.
Vecera - ???
msa
22.03.13,08:18
ja sa dnes poobede chystám na tieto lievance http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=8527, dúfam, že budú také dobré, ako to tam opisujú :).
Tweety
22.03.13,10:38
Hustá paradajková polievka s kockami syra. Rezance s tvarohom.
Marína
22.03.13,12:25
Dnes bol u nás perkelt z diviaka a noky. Dtto zajtra.
wagner
22.03.13,14:34
Vybrala som z mrazničky kapustnicu, bude na dnes, aj na zajtra.
jb0863
22.03.13,14:50
tieto lievance som už robila 4x,sú vynikajúce,ale odporúčam spraviť z dvoch dávok.Skúšala som aj s hrudkovitým tvarohom a tiež sú fantastické.Odporúčam.
terezamaria
22.03.13,14:53
Vyzerajú a určite aj chutia špikovo....:-))))
evaj63
22.03.13,14:54
Ryžový nákyp s jahodami.Synovi ešte puding z litra mlieka.
jb0863
22.03.13,14:55
Dnes sme mali obed ,ktorý nám navarila švagrinka. Pomleté bravčové mäsko na dne jánskeho misky naň uvarený karfiol vcelku , so smotanovou omáčkou a paradajkami z konzervy .Ku koncu posypala so strúhaným syrom a zapečené v rúre, k tomu varené zemiaky.Bolo to výborné.
jozka56
22.03.13,20:49
Marína som rada, že si potvrdila, alabut je náš učiteľ pečenia chleba, pečiva....preto si veľmi rada prečítam a zhodnotím jeho kuchárske umenie...no a čo, cením si to:) dúfam, že od veľkého piatku budem mať relatívny pokoj a pripravím si úžasné pečivo pre rodinnú návštevu v nedeľu:)
jozka56
22.03.13,20:51
bohovske:):):):):...:)
jozka56
22.03.13,20:52
aj tie ruzicky vo vaze su uzasne:)
Marína
22.03.13,21:35
Ďakujem, dievčatá.:-)
Marína
22.03.13,21:41
Jožka, možno poznáš, sú z Lidla, 11 ks za 1,99 €, nie je čo rozmýšľať, často ich mávame. Super cena!:-)
Marína
22.03.13,21:48
Jožka, nechcem ťa sklamať, ja som však už dávno predtým pekávala chlieb, len som mala dlhšiu prestávku, je však pravdou, že iný, aj to, že alabut ma znova naštartoval.
alabut
23.03.13,04:09
Aj mna si nastartvala. Komu hore podstrojujes? :-)
Zdenka175
23.03.13,05:44
Hovädzia polievka k cestovinám a langoše so syrom, cesnakom :)/ Pre mng. špagety s omáčkou/
Ivana Š
23.03.13,06:17
ja len čo chladničká dá popri robote . ozaj nechcete niekto moje hladné deti? darujem :D
asedma
23.03.13,12:03
Dnes mame kapustnicu s udenym maskom, zemiakova knedla a skusila som aj ja tieto lievance s tvarohom..http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=8527 ..su fakt vyborne a som rada, ze chutili aj vnukovi, lebo nema rad sladke a tvaroh vobec
evaj63
23.03.13,12:49
Dnes len rýchlovka, grilované kuracie krídla s pečivom, uhorkou, baraními rohmi a almou.
Anik
23.03.13,12:55
Hovädzia polievka k cestovinám a langoše so syrom, cesnakom :)/ Pre mng. špagety s omáčkou/
Síce bez polievky včera langoše, dnes špagety s morcadelou a veľa strúhaného syra na všetklo načo sa len dá

na večeru zdravý vajíčkový šalát
Ivana Š
23.03.13,13:03
tak predsa len ma nahovorili . na palacinky
Slayer666
23.03.13,13:43
Żurek krakowski
Z udenej krkovicky a korenovej zeleniny spravime vyvar, zeleninu vyhodime. Do vyvaru prilejeme podla chuti zakwasu (razna muka s vodou, cesnakom a bobkovym listom - kvasit aspon 4 dni), a varime za obcasneho miesania tak 5 minut, kym nezhustne. Podavame s vajickom uvarenym na tvrdo, tym pokrajanym masom a postruhanym chrenom (ten musi byt!). Je dobre to zajedat chlebom.

Gołąbki z kapusty włoskiej z mięsem
Takze potrebujeme pekny velky kel. Na plnku cca. 500g masa (hovadzie, bravcove, kombinacia), ktore pomelieme alebo nozom posekame, dva rozky rozmocene v 180ml mlieka, dve cibule osmazene na masle, jedno surove vajce, sol, peper a pripadne polovnicke korenie (majoranka, peper, borievky, rasca, nove korenie a pod.). Tymto plnime ten kel (postup ako pri holubkoch z kapusty). Na pekac poukladame niekolko zvysnych listov, potom tesne vedla seba holubky a na ne este niekolko dalsich listov, aby sa holubky nepripiekli. Zalejeme asi 3-4 dcl silneho masoveho vyvaru (napr. z bravcovych kosti opecenych s opecenou zeleninou, cize hnedy) alebo ak nemame, tak aj 3-4 dcl toho keloveho obaru (musi byt dost soli). Pecieme cca. dve hodiny pri 180°C.

Na to moze ist potom kysla smotana alebo paradajkova omacka. Ja som osmazil cibulu na masle, pridal som jednu flasu zavaranych paradajok a uvaril som omacku. Najlepsia priloha je asi zemiakova kasa.
erzet
23.03.13,18:00
Rezeň Ahepjuk
AlaNR
23.03.13,20:06
Dnes boli obzerance, čo chladnička dala, ale zajtra sa chystám na polievočku bravčovo- kuraciu a ako druhé bude bravčový gulášik s haluškami alebo potrubím, ešte uvidíme...
Marína
23.03.13,20:25
Dnes som síce nevarila, ostalo od včera, aj tak som sa dosť veľa motala v kuchyni. Mala som objednanú slaninu na masť a tak som miešala, miešala a ......... :D Medzitým som chlieb upiekla, škvarky si čerstvý pýtali, tiež som sa s veľkonočnou cviklou "babrala" a keďže som jej urobila ako pre rotu, zajtra značnú časť zavarím.
Tá cvikla tu má hroznú farbu, aj ostatné nie je ktovie čo. Strašne nerada fotím pri umelom osvetlení.
Anik
23.03.13,21:03
wau a ja dnes poctivo na tom mojom šrotíku- dúfam, že vydrží hneď idem urobiť zálohu dnešnej práce.
Marína
24.03.13,04:00
Anika, asi väčší úžitok z tvojej práce ako mojej. Len zálohuj, hoc aj 3x, lebo ak by niečo, ťažko čo i len pomyslieť.
alabut
24.03.13,06:54
Golabki alabutka robi, na zurek sa alabut chysta v priebehu tyzdna. :-)
Dáša_
24.03.13,09:45
polievka z domácej sliepky, obrátené rezne z hovädzieho stehna dusené v rúre, omáčka z hlivy, ryža a mrkvovo-jablkový šalát. Od včera jednoduchý koláš so strúhanými jablkami a mletými orechmi (ja už tuším nemeriam ani na hrnčeka, ale od oka, aby to malo konzistenciu malty :) - na vrchu horká čokoláda s kyslou smotanou
Anik
24.03.13,09:50
kuracia polievka, kuracie prsia so slaninkou, ananasom a zapečené s plátkami syra
buchač
24.03.13,09:51
Včera bola všehochuť :

- thajská polievka
- čínske kung - pao
- slovenské uhorky
- francúzsky krémeš
- švédsky nealko nápoj

Dnes si dávam hubárske manévre ..aj polievka , aj druhé jedlo ...
Marína
24.03.13,09:59
Juri, už len pancreolan a no-spa chýba.:-))) Či aj bez nich to zvládneš? Dúfam, že si krémeš nezajedal tými uhorkami.;-)
Marína
24.03.13,10:05
Dnes som síce nevarila, ostalo od včera, aj tak som sa dosť veľa motala v kuchyni. Mala som objednanú slaninu na masť a tak som miešala, miešala a ......... :D Medzitým som chlieb upiekla, škvarky si čerstvý pýtali, tiež som sa s veľkonočnou cviklou "babrala" a keďže som jej urobila ako pre rotu, zajtra značnú časť zavarím.
Tá cvikla tu má hroznú farbu, aj ostatné nie je ktovie čo. Strašne nerada fotím pri umelom osvetlení.
Nakoniec som sklamaná, masť nie a nie stuhnúť. Čím to len môže byť? Slanina bola krásna, ukážková, keď niekde náhodou bola žilka, vyrezala som. Dlhšie som nemohla pražiť, masť prestala peniť, škvarky boli už ružové, tak by boli zhoreli.
Inak je dobrá, voňavá, poriadne však riedka. Trochu som skúsila dať vonku, že na čom som. Stuhla, aj keď nie načisto, keď som ju však dala dnu, je znova riedka, normálne sa prelieva. Už raz sa mi to tiež dávnejšie stalo.
Raďte, prosím, čo s ňou sa dá ešte vymyslieť? Zastavím sa až neskôr, teraz mám ešte kadečo možné v pláne. To len aby ste si nemysleli, že vaše rady ignorujem.
buchač
24.03.13,10:07
...hehehe....Pancreolan som už dávno nemusel ... krémeš ako lakocinka , že keby som mal náhodou glykémiu... cukor som si ale radšej nemeral , ešte by sa glukomer stihol zblázniť od tých hodnôt ...:-)
Dáša_
24.03.13,10:10
Nakoniec som sklamaná, masť nie a nie stuhnúť. Čím to len môže byť? Slanina bola krásna, ukážková, keď niekde náhodou bola žilka, vyrezala som. Dlhšie som nemohla pražiť, masť prestala peniť, škvarky boli už ružové, tak by boli zhoreli. Ešte také dobré sme zrejme ani nemali.
Inak je masť dobrá, voňavá, poriadne však riedka. Trochu som skúsila dať vonku, že na čom som. Stuhla, aj keď nie načisto, keď som ju však dala dnu, je znova riedka, normálne sa prelieva. Už raz sa mi to tiež dávnejšie stalo.
Raďte, prosím, čo s ňou sa dá ešte vymyslieť? Zastavím sa až neskôr, teraz mám ešte kadečo možné v pláne. To len aby ste si nemysleli, že vaše rady ignorujem.

no, stalo sa aj mne. Najskor mi svokra tvrdila, že som málo topila. Mohlo byť aj to. Potom sa mi to stalo druhy krat - a to som sa dozvedela, že proste sú druhy slaniny, ktoré nestuhnú. Vraj to nejak súvisí aj so šľachtením. Tak som to už ďalej neriešila, používam takú polokutú na varenie. A s prižmúrením očí sa dá aj trochu postrašiť chlieb
buchač
24.03.13,10:12
Nakoniec som sklamaná, masť nie a nie stuhnúť. Čím to len môže byť? Slanina bola krásna, ukážková, keď niekde náhodou bola žilka, vyrezala som. Dlhšie som nemohla pražiť, masť prestala peniť, škvarky boli už ružové, tak by boli zhoreli. Ešte také dobré sme zrejme ani nemali.
Inak je masť dobrá, voňavá, poriadne však riedka. Trochu som skúsila dať vonku, že na čom som. Stuhla, aj keď nie načisto, keď som ju však dala dnu, je znova riedka, normálne sa prelieva. Už raz sa mi to tiež dávnejšie stalo.
Raďte, prosím, čo s ňou sa dá ešte vymyslieť? Zastavím sa až neskôr, teraz mám ešte kadečo možné v pláne. To len aby ste si nemysleli, že vaše rady ignorujem.

http://www.porada.sk/t116452-p2-aky-hrniec-na-stapanie-slaniny.html#post1130905
rastlinka
24.03.13,10:14
Ja osobne som masť nikdy takto nerobila, ale pamätám sa, že moja mama určite do tej vytopenej masti pridávala mlieko. Ale prečo a koľko to neviem.
buchač
24.03.13,10:14
..a keď sa nebude strašiť chlieb , tak na vyprážanie použiť ...
Zdenka175
24.03.13,10:35
Mäso obalené v múke a potom opečené a varené v uhorkovej omáčke k ryži .
msa
24.03.13,11:36
v nedeľu máme sobotný obed - halušky s kapustičkou a s bryndzou, a aj nedeľná polievka, aby nepovedali, tentokrát kuracia s mrvancami.
msa
24.03.13,11:40
Nakoniec som sklamaná, masť nie a nie stuhnúť. Čím to len môže byť? Slanina bola krásna, ukážková, keď niekde náhodou bola žilka, vyrezala som. Dlhšie som nemohla pražiť, masť prestala peniť, škvarky boli už ružové, tak by boli zhoreli.
Inak je dobrá, voňavá, poriadne však riedka. Trochu som skúsila dať vonku, že na čom som. Stuhla, aj keď nie načisto, keď som ju však dala dnu, je znova riedka, normálne sa prelieva. Už raz sa mi to tiež dávnejšie stalo.
Raďte, prosím, čo s ňou sa dá ešte vymyslieť? Zastavím sa až neskôr, teraz mám ešte kadečo možné v pláne. To len aby ste si nemysleli, že vaše rady ignorujem.

toto sa raz stalo aj nám, myslím, že to asi záleží od chovu, zjedli sme aj takú, ale nikdy nestuhla. A to mlieko tam pridávajú, aby oškvarky chytili peknú farbu, povedal mi raz jeden mäsiar.
Marína
24.03.13,11:51
no, stalo sa aj mne. Najskor mi svokra tvrdila, že som málo topila. Mohlo byť aj to. Potom sa mi to stalo druhy krat - a to som sa dozvedela, že proste sú druhy slaniny, ktoré nestuhnú. Vraj to nejak súvisí aj so šľachtením. Tak som to už ďalej neriešila, používam takú polokutú na varenie. A s prižmúrením očí sa dá aj trochu postrašiť chlieb
Dáši, viac som už topiť nemohla, lebo už masť nepenila, t. z. že škvarky sa už netopili, aj ružové boli, tak by boli zhoreli, ak by som ich bola dlhšie nechala. Mne len nejde to do hlavy, že na farme, odkiaľ som mala slaninu, robia aj masť. Zatiaľ som od nich nemala, videla ju však, tekutá nebola. Teraz, keď som chcela kúpiť, nemali, tak som zavolala na farmu šéfa, či by mi nemohol slaninu poslať. Je veľmi milý a vychádza v ústrety. Chodia ku nám raz týždenne, majú kvalitné mäso z vlastného chovu a vynikajúce výrobky. Ja som párky nejedla roky, o špekačkách ani nehovorím. Oni majú bez jedného gramu múky, nedovolili by si s rizikom ciliatikom predávať. Párky sú so 70% podielom mäsa, až ti príde zvláštne, ako chrupú pod zubami a neprasknú, lebo nie je v nich voda, múka a tuku málo. A tak je to to aj s ďalšími výrobkami. Ich údená, skôr sušená šunka mi chutí viac ako prosciutto. Majú však zvláštne ceny, napr. spomínaná šunka 8 €, dtto cena údeného pliecka.
Jej, ale som sa rozpísala, to bude tým, že nám vypli tak teplú, ako aj studenú vodu. Neviem robiť nič, čo som mala v pláne.

Vrátim sa späť, k mojej masti.
Dáši, myslíš, že by som mala skúsiť čistú masť, myslím bez škvariek, ešte raz dať spražiť? Mám trochu obavy, aby nezhorela.

http://www.porada.sk/t116452-p2-aky-hrniec-na-stapanie-slaniny.html#post1130905
Juri, ja som fakt dosť pražila, viac sa nedalo, bola by zhorela. Netopila som prvýkrát, stalo sa mi to len 2x. Ty čo na to hovoríš, skúsiť ešte raz už len čistú masť ešte trochu prepražiť?
Fakt mi nejde do hlavy, že z takej istej slaniny ju oni majú tuhú. Neviem síce, či úplne, určite sa im však neliala ako mne. Neviem, či mi v špajzi taká tekutá vydrží, ide teplo. Tiež som toho nemusela až toľko robiť, 5,5 kg.
asedma
24.03.13,11:56
od mlieka je pekna biela mast a osrvarky krasne ruzove
mixerka
24.03.13,12:00
dnes na obed má moja karin mäsové pyré so zeleninou a ovocné pyré-banánovo-ríbezlové.
asedma
24.03.13,12:16
..to len k masti Evke
My, teda moj sb vytapa casto a volakedy sme zabijali, to bola jeho robota, miesat slaninu a tak po precitani mi povedal, ze to neveri, ze ti mast neztuhla...no stalo sa, takze asi si nedala mlieko, on dal minule do 3kg asi 1 deci, potom treba slaninu dlhsie smazit a stale miesat, sledovat farbu oskvarkov, ked su pekne ruzove treva vypat a zliat

..inak znovu ju dat preprazit sb neodporuca, lebo moze potom smrdiet, ze sa prepali..ved ju mozes pouzit pri vyprazani
asedma
24.03.13,12:24
U nas dnes polievka z morcacieho krku, bravcove na stave, rajcinova omacka a kysnuta domaca knedla.
evaj63
24.03.13,12:33
Polievka kuracia ako vždy, morčacie rezne marinované v jogurte, "vyprážané" v rúre, ryža s hráškom a majoránom. Zo zbytku mäsa soté so zemiakovými plackami. Koláč bude z acidka.
ondrejvla
24.03.13,12:44
Evička, takúto "nepodarenú" slaninu som už aj ja kúpila, keby som masť nemala v chladničke, tak je stále tekutá. Asi to bude podľa krmiva prasiat, ktoré dostávajú, si myslím...
Marína
24.03.13,12:45
..to len k masti Evke
My, teda moj sb vytapa casto a volakedy sme zabijali, to bola jeho robota, miesat slaninu a tak po precitani mi povedal, ze to neveri, ze ti mast neztuhla...no stalo sa, takze asi si nedala mlieko, on dal minule do 3kg asi 1 deci, potom treba slaninu dlhsie smazit a stale miesat, sledovat farbu oskvarkov, ked su pekne ruzove treva vypat a zliat

..inak znovu ju dat preprazit sb neodporuca, lebo moze potom smrdiet, ze sa prepali..ved ju mozes pouzit pri vyprazani

toto sa raz stalo aj nám, myslím, že to asi záleží od chovu, zjedli sme aj takú, ale nikdy nestuhla. A to mlieko tam pridávajú, aby oškvarky chytili peknú farbu, povedal mi raz jeden mäsiar.

Anička, Martuška, ako vždy, aj mlieko som dala. Dávam však až nakoniec, na škvarky, keď odčerpám masť, zalejem trochou mlieka, "zaškvirčia" a chvilinku ich popražím. Vtedy sú vynikajúce, chrumkavé.
Myslím, že tým mliekom to zrejme nebude, asi predsa len tou slaninou, inak si to neviem vysvetliť, veď vždy vytápam rovnako a toto sa mi len 2x stalo. Ako píšeš, veď to nič;), na varenie a vysmážanie je dobrá, chuť, vôňa, aj farba O. K., len aby sa nepokazila.
Ďakujem ti.:)


Evička, takúto "nepodarenú" slaninu som už aj ja kúpila, keby som masť nemala v chladničke, tak je stále tekutá. Asi to bude podľa krmiva prasiat, ktoré dostávajú, si myslím...
Vlastička, ďakujem.:) Práve ma napadlo, možno preto aj oni teraz nepredávajú masť, lebo im tiež nestuhla.;) Zrejme majú novú "sortu" svíň.:D
asedma
24.03.13,13:03
ze, to mlieko sa ma davat hned na zaciatku
terezamaria
24.03.13,13:07
Kuracia polievka s domácimi rezancami, smažené kuracie stehná a pečené kurča, zemiaková kaša, ryža, čerešňový kompót a kyslé uhorky. Ako dezert mandarinkový rez. Mala som tu syna s rodinou.
Marína
24.03.13,13:13
Anička, lenže vždy rovnako robím, ako som písala vyššie, a stalo sa mi to 2x, preto si myslím, že tým to nebude.
asedma
24.03.13,13:13
Evka sb tvrdi po prezreti oskvarkov, ze su nejake blede, este sa mali smazit
asedma
24.03.13,13:19
tak potom to bude tou novou sortou, ako si pisala hore
wirgi
24.03.13,13:46
kuracia polievka, kuracie stehna pečené na kyslej kapuste, zemiaková kaša, tvarohová štrúdľa od včera
Marína
24.03.13,15:50
Anička, nabudúce skúsim ešte dlhšie smažiť. Ďakujem ti, manželovi tiež.:-)
Marína
24.03.13,16:00
U nás dnes boli grilované bravčové a jelenie rebrá, pretože sme v piatok robili klobásy a škoda by ich bolo nevyužiť. K tomu uvarené, zapečené zemiaky a keďže sme mali málo zeleniny na šalát, len tak na ozdobu, bola čalamáda. Polievku som nevarila.
asedma
24.03.13,16:23
Evi, nemas za co
Zdenka 0705
24.03.13,16:37
dnes som uvarila tie jelenie klobásky, sú pikantné tak akurát a hlavne chodé mäsko, odložila som do mrazáku, o týždeň sa zídu :)
Zdenka 0705
24.03.13,16:37
jelenie mäso musí byť famózne :)
Marína
24.03.13,16:46
My sme jelenie mäso nedávali do klobás, máme ho zmrazené. Mng však dáva do klobás trochu vývaru z rebier, zabudol ich doma a klobásy robil na chalupe. Uvaril jelenie rebrá, čo tam máme, vývar použil a tak sme doma rebrá dali dokopy a ugrilovali.
Marína
24.03.13,17:43
Jelenie je dobré a zdravé, veď vysoká zver len tak hocičo nezje. Máme niečo aj z diviaka, len už začínam mať pocit, že mng začnú rásť parohy a ja zdiviem.:-))) Takže občas urobím aj iné mäso, aby sa nám divina neprejedla.
srska
24.03.13,18:11
kuracia + pečené morčacie krídla s thai ryžou
ivuliatko
24.03.13,18:20
Daromné boli moje nádeje, že by nám možno špagety so syrovou omáčkou zostali aj na sobotu ;) tak som včera ráno naklusala na rynek a kúpila kyslú kapustu. Segedín s kledňou nám vystačil ešte aj na dnes a na zajtra.
alabut
24.03.13,18:47
Najtuhsia a najvonavejsia mast je z mastneho bocika. Zo sadla byva taka tekuta mast a bez vone.

Zaklepavane hovadzie rezne na hriboch, hovadzia polievka, teply caj.
wagner
24.03.13,20:18
Polievka -slepačí vývar, sliepka pečená na ryži
osky
24.03.13,20:27
vcera bolo velkovyvarovne:

Tafelspic plus polievka-automaticky,sliziky,opekane zemiaky,pazitkova omacka,zelenina
Pecene kurca,ryza
palacinky s dzemom

kedze v utorok zacinam piect 7 vytuzenych barancekov-aby boli co najcerstvejsie....,
dnes a zajtra mam upratovaci a aranzovaci den,takze kuchyna ma pauzu,uz si iba prihrejeme co dum da.
Žabinka
25.03.13,10:00
Paradajková polievka so syrom, kuracie prsia v cestíčku, zemiakový šalát.
Tweety
25.03.13,10:00
Segedín.
jb0863
25.03.13,11:20
V sobotu kotlíkový guláš ,včera plnené kurča,zemiaková kaša,marhuľový kompót.
Ku poobedňajšej káve orechová bábovka.
Anik
25.03.13,12:29
zo včerajšieho obeda zostalo na dnešný skorý obed, ale dnes ešte predsa zvládnem rezance s tvarohom dobre zapečené
tweedle
25.03.13,12:52
brokolicová polievka a široké rezance so slaninkou a tvarohom
alabut
26.03.13,06:44
Krasne jarne rano zelam, slnko strajkuje, ani zivacka nepocut, poletuje sneh, velkonocna zihlava sa schovava, tu trochu, co trcala spod snehu som omylom obstal, kuwa, avsak v kvetinacoch sa pre alabuta vzdy nieco najde. :-)
Ranajky - chlieb vo vajci, jogurt, mlade vyhonky maty, lastovicnikovy kvas.
Obed - klasicka fazulova polievka, chlieb, bylinkovy caj.
Vecera - duseny zeler na slaninke, jogurt, feferony, bylinkovy caj.
Replasťačka
26.03.13,06:54
Hľadám inšpiráciu z predchádzajúcich príspevkov, to plnené kurča by nebolo zlé...
Včera bol stroganov s ryžou, kapustový šalát.
Zdenka175
26.03.13,07:41
Fašírka, cuketový prívarok, zemiaky :)
msa
26.03.13,08:12
včera prívarok zo zelených fazúľ, opekané frankfurtské párky a volské oko.
dnes by som si dala zemiakové placky, tak možno, ak nebude inej roboty... :)
Žabinka
26.03.13,09:37
Potrubia s mäsovo-baklažánovo-paprikovou omáčkou, a strúhaným syrom.
alabut
26.03.13,09:46
Pacia sa mi jednoduche recepty. Zpod Polany? :-)
Slayer666
26.03.13,10:10
Ak smiem, tak ti poradim, aby si nabuduce cestoviny nepremyvala, ale hned po scedeni ich premiesala s omackou. Tak sa spoja chute a nemas vyschnute cestoviny, ktore sa uz potom s omackou nemaju ako spojit. Ale inak dobre.
babka - ježibabka
26.03.13,12:47
Dnes šošovicová polievka na sladko s klobásou a chlieb.
asedma
26.03.13,12:53
a cestoviny omacku nevypiju ?
evuš
26.03.13,12:55
obed - špagety so sójovým granulátom, olivami a syrom
večera - segedínsky guláš s knedlou /pred Veľkopiatočným pôstom musíme trochu mäska :D/
asedma
26.03.13,12:58
U nas cesnacka a kuracie prsia na hriboch so smotanou, halusky aj cestoviny..kto co chce..vnukovi zvlast, lebo nema rad na kyslo orestovane prsia s petrzlenovou vnatou
babka - ježibabka
26.03.13,13:02
http://www.porada.sk/t200638-p154-co-dnes-na-obed-ii.html#post2266339

http://www.porada.sk/image.php?u=78414&dateline=1334346255

babka - ježibabka (http://www.porada.sk/member.php?u=78414)

Pred 3 týždňami. #36426 [x] (http://www.porada.sk/comment.php?do=deletecm&p=2266339&cmid=36426)Evi perfekt (ako vždy). A oživila so mi spomienky. Košíky na také chlebové štricle plietol niekedy dááávno môj otec. Aj na guľaté, ale tie boli iné.

Evi lakašuvala som :D aj som volačo vylakašuvala, nie je to síce ono, ale použiť sa dá. Tak som hneď skúšala. Teraz som dala do neho utierku, ale už je vydrhnutý a druhý raz dám cesto priamo do košíka. Ty chleby nakrajuješ, lebo nevieš, čo je dobré (srandujem). Ako decko som chodila do pekárne pre upečený chlieb a vždy som dostala, lebo to popukané som otrhala a zjedla.než som ho doniesla domov.
wirgi
26.03.13,13:04
V krúpkovej polievke , so zeleninou som uvarila bravčové koleno a kúsok údeného rebra. Koleno som potom potrela cesnakom a koreninami, pridala cibuľu, podliala pivom a dala ešte piecť do rúry. Príloha šalát z hlavkovej kapusty, strúhana mrkva s jablkom a chrenom, chlieb. Nezdravé ale dobrééé.
kukučka
26.03.13,13:06
Čo je na tom nezdravé, há? Myslím to smrteľne vážne, skús odpovedať.
Slayer666
26.03.13,13:10
Maximalne ten chlieb a tie krupy, ale aj to je zanedbatelne vzhladom na mnozstvo. A este to udenie, tam mozu byt karcinogeny, ale zas imunitny system potrebuje aj trenovat.
evuš
26.03.13,13:15
Čo je na tom nezdravé, há? Myslím to smrteľne vážne, skús odpovedať.

trochu mimotemy..ja si myslím, že všetko, čo sa je, pije, požíva /a aj iné neresti :D/ s mierou je všetko OK....blbosť, že to alebo onô je nezdravôôô....:eek:...a raz aj tak umrieť na niečo človek musí ;)...
..prípadne mi môžu vykopať dve jamy...do jednej ma zahrabú, a do druhej budú chodiť červíky vracať....:D:D
Žabinka
26.03.13,13:54
to veru nie je z Podpoľania.. kedysi dávno som tento recept zachytila v Tv pod názvom stredomorská omáčka na cestoviny.. ale je to naozaj veľmi jednoduché a hlavne fajné.. :))
evaj63
26.03.13,14:06
Zeleninová plievka s krupicovými haluškami, kapustné zemiaky s opečenou slaninkou a cibulou a k tomu uvaraná klobása.
wirgi
26.03.13,15:00
Čo je na tom nezdravé, há? Myslím to smrteľne vážne, skús odpovedať.

NO myslela som to údene rebro a hlavne pečené bravčové koleno v tomto pôstnom veľkonočnom týždni , ale snažila som sa to šalátikmi z tej čerstvej zeleniny vyvážiť a krúpkovú budeme jesť aj zajtra a tá je zdravá.
alabut
26.03.13,15:08
Nasi predkovia ho vytrenovali dost. :-)
alabut
27.03.13,05:20
Vevericky lozia po balkonoch ... odmetaju chvostom sneh, jarne upratovanie. Krasne slnecne rano zelam, zatial ostava pri zelani. Nadnes slovenska klasika. :-)
Ranajky - parky s horcicou, kava s alabutkou.
Obed - kusok chleba so slaninkou, lacne pivo.
Vecera - slovenska kapustnica na karmenadlovych kostiach a hriboch, bylinkovy caj.
jb0863
27.03.13,07:07
Kyslá zemiaková polievka s vajíčkom, varené zemiaky , kyslá kapusta, pečené klobásky-neúdené a varená údená krkovička. Dnes večer spravím s vývaru krupovu polievku.
Noja74
27.03.13,07:23
robím si zálusk na žemlovku
Tweety
27.03.13,07:25
Kapustnica,ale o kúsok chudobnejšia ako na Vianoce. A ostalo ešte zo segedínu.
alabut
27.03.13,09:21
Nechaj si chutnat. :-)
alabut
27.03.13,09:22
Ajajaaaaj, hotove hodokvasy. :-)
Tweety
27.03.13,09:24
dík, inšpiroval si ma s tou kapustinou, dík
Žabinka
27.03.13,09:26
Dnes len šalát: kapusta, paprika, trochu cibuľky, nastrúhaný syr, olivový olej, kuracie prsia, cesnakovo-jogurtový dresing.
alabut
27.03.13,10:05
TAk, letna alabutova strava, kym ma alabutka nenakrmi prasacim reznom. :-)
Marína
27.03.13,12:49
http://www.porada.sk/t200638-p154-co-dnes-na-obed-ii.html#post2266339

babka - ježibabka (http://www.porada.sk/member.php?u=78414)
Pred 3 týždňami. #36426 [x] (http://www.porada.sk/comment.php?do=deletecm&p=2266339&cmid=36426)Evi perfekt (ako vždy). A oživila so mi spomienky. Košíky na také chlebové štricle plietol niekedy dááávno môj otec. Aj na guľaté, ale tie boli iné.

Evi lakašuvala som:D aj som volačo vylakašuvala, nie je to síce ono, ale použiť sa dá.
Olinka, normálne mi googlik musel vyhľadať, čo si mi to chcela zdeliť, nebolo to v reči môjho kmeňa.:D

Tak som hneď skúšala. Teraz som dala do neho utierku, ale už je vydrhnutý a druhý raz dám cesto priamo do košíka.
Olinka, ak môžem poradiť, pred vložením cesta košík poriadne vytri múkou, aby ti medzi prútikmi neostala žiadna medzierka, hlavne, ak cesto nie je tuhé, pretože stačí jedno pricvaknutie cesta a pri vyklopení ti ostane visieť na košíku ako na gume, síce sa odtrhne, nebude však pekný chlieb. Na druhej strane, práve na tom mieste bude chrumkavý.;) Pozri tu, mne sa zadarilo http://www.porada.sk/t200638-p34-co-dnes-na-obed-ii.html#post2251106

Ty chleby nakrajuješ, lebo nevieš, čo je dobré (srandujem). Ako decko som chodila do pekárne pre upečený chlieb a vždy som dostala, lebo to popukané som otrhala a zjedla.než som ho doniesla domov.

Ja narezávam kváskový chlieb, ktorý má vyšší podiel ražnej múky a cesto je tuhšie. Ten tak pekne nepraskne, ako taký, na ktorý ty zrejme myslíš, viac hydratovaný. A že mám málo kôrky na ulamovanie? Veď pozri nižšie.;)
Včera ráno som urobila pokus s kváskovým cestom, podiel celozrnnej ražnej múky však bol len cca 1/3 k 2/3 pšeničnej. Žiadne miesenie varechou alebo v robote. Múku som odvážila len kvôli tomu, lebo bez toho ešte nemám odhad, koľko si pýta soli, kvások a vodu len tak, odhadom + ľanové, slnečnicové a drvené tekvicové semená. Niekedy dávnejšie sa na nete jedna pani zamýšľala, že veď naše staré mamy určite múku a kvások nevážili, na rozdiel odo mňa však vedeli odhadnúť aj množstvo soli, takže len kvôli nej som si to nemohla dovoliť. Neobávala som s toho experimentu, vedela som, že na kvások sa môžem 100% spoľahnúť, je perfektne zrelý, má cca 3 mesiace, takže síce ešte mladý, ale batoľa už nie je.:)
Cesto som hnietla na doske ako rezancové, samozrejme, nie také tuhé. Kyslo zo 4 hodiny, potom som ho s odstupom asi 1 hodiny 3x tak isto spracovala na doske, najprv ponaťahovala a postupne zabalila(zaguľatila). Možno sa to zdá zložité, alebo čas okradajúce, každé vypracovanie trvalo však len zo 5 minút. Nakoniec som dala vykysnúť do košíka, stačila mu asi hodina, hodina aj pol. Vždy kyslo pod veľkým sáčkom, ale najprv som do sáčka fúkla, aby sa "zdul", takže bolo akoby pod zvonom. Čas som veľmi nesledovala ale občas nakukla, ako sa tvári. Už dávnejšie som chcela vyskúšať piecť tak, ako sa zvyknú vysokohydratované, v pekáči. Liatinový pekáč(či hrniec je to, skôr niečo medzitým (http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=122450&d=1353875357)) som aj s vrchnákom zohrievala v rúre na 270 st. cca 20 minút, vyklopila doň cesto, narezala:D žiletkou(mám k nej rúčku, manžel mi vyrobil, keď sa žiletka vloží, ohne sa do mierneho C), prikryla a rýchlo s ním do rúry. Piekla pri 250 st. 30 minút, odokryla a pri 200 st. dopekala. Medzitým zo 3x rozprašovačom orosila, lebo pri ražnej múke by kôrka stvrdla na podošvu. Teraz je chrumkavá až na to dosť, aj je statočne popraskaný.;) Netušila som, že s kváskom mi až tak podrastie, takú „skoroguľu“ som ešte nemala.
Chleby nefotím len kvôli názornej ukážke tu na porade, hlavne preto, že vždy dávam rôzne druhy múk, tiež v inom pomere, skúšam meniť postupy, hľadám optimálne, preto si zloženie občas napíšem, lebo dopredu neviem, ako to dopadne a ak dobre, chlieb vyfotím, aby som si neskôr spomenula, ktoré že to zloženie ingrediencií k nemu patrí. Mám sa čo ešte učiť.
Jaj, ale som sa rozpísala, prepáčte.:) To bude tým, že dnes padla, všetko hotové!
babka - ježibabka
27.03.13,14:28
Máš ho nádherný. A tej kôrky chrumkavej koľko tam je. Len pre mňa už by nebol, lebo mám erárne zuby. Hihihi. Evka, teraz som robila iba pret, lebo som našla ten košík. Bežne sa u nás veľa chleba nezje. Až v lete so zeleninou omascený.
evaj63
27.03.13,15:06
Polievka nám zostala, tak dnes žemlovka- tvarohovo-jablková. Pre dcéru aj s banánom, inak ju nezje.
Marína
27.03.13,15:57
Ďakujem, Olinka.:-) Ani my všetok nezjeme, rada upečiem pre rodinu, aj priateľky.
Chokma
27.03.13,16:36
Olinka, normálne mi googlik musel vyhľadať, čo si mi to chcela zdeliť, nebolo to v reči môjho kmeňa.:D Olinka, ak môžem poradiť, pred vložením cesta košík poriadne vytri múkou, aby ti medzi prútikmi neostala žiadna medzierka, hlavne, ak cesto nie je tuhé, pretože stačí jedno pricvaknutie cesta a pri vyklopení ti ostane visieť na košíku ako na gume, síce sa odtrhne, nebude však pekný chlieb. Na druhej strane, práve na tom mieste bude chrumkavý.;) Pozri tu, mne sa zadarilo http://www.porada.sk/t200638-p34-co-dnes-na-obed-ii.html#post2251106 Ja narezávam kváskový chlieb, ktorý má vyšší podiel ražnej múky a cesto je tuhšie. Ten tak pekne nepraskne, ako taký, na ktorý ty zrejme myslíš, viac hydratovaný. A že mám málo kôrky na ulamovanie? Veď pozri nižšie.;) Včera ráno som urobila pokus s kváskovým cestom, podiel celozrnnej ražnej múky však bol len cca 1/3 k 2/3 pšeničnej. Žiadne miesenie varechou alebo v robote. Múku som odvážila len kvôli tomu, lebo bez toho ešte nemám odhad, koľko si pýta soli, kvások a vodu len tak, odhadom + ľanové, slnečnicové a drvené tekvicové semená. Niekedy dávnejšie sa na nete jedna pani zamýšľala, že veď naše staré mamy určite múku a kvások nevážili, na rozdiel odo mňa však vedeli odhadnúť aj množstvo soli, takže len kvôli nej som si to nemohla dovoliť. Neobávala som s toho experimentu, vedela som, že na kvások sa môžem 100% spoľahnúť, je perfektne zrelý, má cca 3 mesiace, takže síce ešte mladý, ale batoľa už nie je.:) Cesto som hnietla na doske ako rezancové, samozrejme, nie také tuhé. Kyslo zo 4 hodiny, potom som ho s odstupom asi 1 hodiny 3x tak isto spracovala na doske, najprv ponaťahovala a postupne zabalila(zaguľatila). Možno sa to zdá zložité, alebo čas okradajúce, každé vypracovanie trvalo však len zo 5 minút. Nakoniec som dala vykysnúť do košíka, stačila mu asi hodina, hodina aj pol. Vždy kyslo pod veľkým sáčkom, ale najprv som do sáčka fúkla, aby sa "zdul", takže bolo akoby pod zvonom. Čas som veľmi nesledovala ale občas nakukla, ako sa tvári. Už dávnejšie som chcela vyskúšať piecť tak, ako sa zvyknú vysokohydratované, v pekáči. Liatinový pekáč(či hrniec je to, skôr niečo medzitým (http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=122450&d=1353875357)) som aj s vrchnákom zohrievala v rúre na 270 st. cca 20 minút, vyklopila doň cesto, narezala:D žiletkou(mám k nej rúčku, manžel mi vyrobil, keď sa žiletka vloží, ohne sa do mierneho C), prikryla a rýchlo s ním do rúry. Piekla pri 250 st. 30 minút, odokryla a pri 200 st. dopekala. Medzitým zo 3x rozprašovačom orosila, lebo pri ražnej múke by kôrka stvrdla na podošvu. Teraz je chrumkavá až na to dosť, aj je statočne popraskaný.;) Netušila som, že s kváskom mi až tak podrastie, takú „skoroguľu“ som ešte nemala. Chleby nefotím len kvôli názornej ukážke tu na porade, hlavne preto, že vždy dávam rôzne druhy múk, tiež v inom pomere, skúšam meniť postupy, hľadám optimálne, preto si zloženie občas napíšem, lebo dopredu neviem, ako to dopadne a ak dobre, chlieb vyfotím, aby som si neskôr spomenula, ktoré že to zloženie ingrediencií k nemu patrí. Mám sa čo ešte učiť. Jaj, ale som sa rozpísala, prepáčte.:) To bude tým, že dnes padla, všetko hotové!

Nema niekto z vas pekarov takychto uzasnych chlebikov tie vase recepisy pokope v nejakom dokumente? Cez sviatky by som rada nieco skusila upiect - normalne v "trubovej rure" :D
Marína
27.03.13,20:20
Žofka, osobne nemám, len tak po lístočkoch. Závisí od toho, či si už niekedy piekla chlieb, alebo nie. Tiež, či máš kvások, alebo chceš na kysnutie použiť droždie. Ak si ešte nikdy nepiekla, myslím, že najvhodnejšie je začať úplne jednoduchým. Do profilu ti dám link na video, najlepšia je názorná ukážka, sama uvidíš, ako ho zvládnu aj malé deti.:)
alabut
28.03.13,03:54
Bacni link aj tu, nech aj alabut neumrie celkom sprosty. :-)
alabut
28.03.13,04:22
... alabutka buvinka, sniva svoj sen o velkonocnej lazni, alabut sa nezblaznil, ale ide hodit ranajky a cakat, kym princezna vstane a namuti mu trochu kavy a obcerstvi vzduch rannou cigou. Ti dvaja na strome, co sa ohrievaju na zubatom slnku, dostanu porciu lanovych semienok a kustik slaninky, celkom pekne ten den zacina. :-)
Ranajky - zeleny jogurt, kava s alabutkou.
Obed - zatial velka neznama.
Vecera - oskvarkova pomazanka, gumovy rozok, bylinkovy caj.
msa
28.03.13,06:07
aké poetické ráno.... :)
msa
28.03.13,06:11
včera som urobila lajtku - cestoviny s osmahnutou cukinou, na to zopár olív, nemohla som sa toho dožrať, a dokonca to jedol aj môj pubertálny syn, ktorý sa na také jedlá nemôže ani pozrieť (lebo: "to predsa nemôže byť jedlé.."):D.
Marína
28.03.13,06:54
Nechcem do tejto témy dávať videá, dám ti do profilu.
erzet
28.03.13,08:37
... alabutka buvinka, sniva svoj sen o velkonocnej lazni, alabut sa nezblaznil, ale ide hodit ranajky a cakat, kym princezna vstane a namuti mu trochu kavy a obcerstvi vzduch rannou cigou. Ti dvaja na strome, co sa ohrievaju na zubatom slnku, dostanu porciu lanovych semienok a kustik slaninky, celkom pekne ten den zacina. :-)
Ranajky - zeleny jogurt, kava s alabutkou.
Obed - zatial velka neznama.
Vecera - oskvarkova pomazanka, gumovy rozok, bylinkovy caj.

Sýkorky ba sa nemali kŕmiť slaninkou, ani ničím slaným. To si šťastný, že Ťa majú radi. Mne neurobil do slnečnice, takmer ani ťuk.mimotemy
vcielkaisr
28.03.13,09:37
Dáša_
28.03.13,09:47
Žofka, osobne nemám, len tak po lístočkoch. Závisí od toho, či si už niekedy piekla chlieb, alebo nie. Tiež, či máš kvások, alebo chceš na kysnutie použiť droždie. Ak si ešte nikdy nepiekla, myslím, že najvhodnejšie je začať úplne jednoduchým. Do profilu ti dám link na video, najlepšia je názorná ukážka, sama uvidíš, ako ho zvládnu aj malé deti.:)

marína prosím ťa, ty máš kvások žo žitnej múky? lebo už som prešla snáď všetky obchody v okolí a nemôžem to nikde kúpiť. Ospravedlňujem sa, viem, že si o tom písala, ale vo vysokom daňovom čase nestíham čítať dozadu :D
Dáša_
28.03.13,09:47
u nás dnes špenátová polievka a špenátové halušky - z čerstvého špenátu.
Peggynka
28.03.13,10:01
Bryndzová polievka a dusené kuracie štvrte na zelenine so špirálkami.Už sme po obede (teda ja,dedič vychlípal polievku,do kuraťa sa nehrnie,asi pri svojich cestách po Slovensku máva často).
buchač
28.03.13,10:23
Bryndzová polievka a dusené kuracie štvrte na zelenine so špirálkami.Už sme po obede (teda ja,dedič vychlípal polievku,do kuraťa sa nehrnie,asi pri svojich cestách po Slovensku,máva často).
...hehehehe....

Keby šrac šiel do Istanbulu , inak by si sa čudovala ...
Dievka dôjde zo služobky , všetko možné natlačí do hlavy len toho operenca nemusí ....
Zdenka175
28.03.13,11:41
Špenátová polievka a francúzske zemiaky.