200stefan200
12.09.12,21:12
Dobrý deň, chcem sa informovať ako je to s automatickým odvzdušňovaním radiátorov. Byt mám na najvyššom poschodí a tak mám v každej izbe na radiátore namontovaný automatický odvzdušňovací ventil ( montáž vykonal správca OSBD ). Došlo však k vypúšťaniu vody z radiátorov a následnému napúšťaniu vody ( pravdepodobne z dôvodu revízie kotolne ) pričom došlo pravdepodobne k zaneseniu automatického odvzdušňovacieho ventilu hrdzou alebo inou nečistotou na jednom z mojich radiátorov a v mojej neprítomnosti cez uvedený odvzdušňovací ventil k vytopeniu jednej izby bytu pod mojím bytom. K prasknutiu radiátora ani jeho poškodeniu nedošlo. Chcem sa informovať, kto zodpovedá za škodu spôsobenú susedovi, poprípade ak stále zodpovedám za škodu ja, či môžem odmietnuť namontovať pracovníkovi OSBD nový automatický odvzdušňovací ventil na môj radiátor a namontovať si tak ručný odvzdušňovací ventil z dôvodu aby k odvzdušneniu radiátorov dochádzalo len v mojej prítomnosti na byte ( mechanicky by som sám odvzdušnil radiátor ). Nerád by som každý rok hradil spôsobené škody mojim susedom z dôvodu zanesenia ventilov hrdzou alebo inou nečistotou. Za odpoveď vopred ďakujem.
sito
12.09.12,20:49
No, a teraz čo? Potrebuješ odvzdušnovať, ty? Nie! Ani u teba byť nemusí. Ale, keď je vykurovací systém spoločný, tak kdesi musí byť, aby aj tí pod tebou mali teplo, mohli si prikúriť. Alebo tebe podkúria.

A ta voda bola tvoja, či vaša? Prečo by si mal hradiť škody len ty?

Keby si vytopil z vane, alebo svojho rozvodu, odpadu, tak áno! Ale pokiaľ je to zo spoločného zariadenia, tak všetci, spoločne!
dedo758
13.09.12,19:36
Nie, nemusíš mu povoliť namontovať automatický odvzd. ventil. Dožaduj sa ručného; preto automaty nemontujeme, výlučne len ručné. A ak budeš celé vykurovacie obdobie preč, nech si dá namontovať odvzdušňovací ventil sused pod tebou, keď chce mať teplo. Vo viacerých bytovkách (BA) to tak spravili, keď ľudia na najvyššom poschodí bývavali často preč. A šikovný technik havarijnej služby odvzdušní aj bez odvzdušnovacieho ventila, stačí mu handra a vedierko od domáceho... ;-)
Halli
14.09.12,07:33
Nie, nemusíš mu povoliť namontovať automatický odvzd. ventil. Dožaduj sa ručného; preto automaty nemontujeme, výlučne len ručné. A ak budeš celé vykurovacie obdobie preč, nech si dá namontovať odvzdušňovací ventil sused pod tebou, keď chce mať teplo. Vo viacerých bytovkách (BA) to tak spravili, keď ľudia na najvyššom poschodí bývavali často preč. A šikovný technik havarijnej služby odvzdušní aj bez odvzdušnovacieho ventila, stačí mu handra a vedierko od domáceho... ;-)

No s tým vedierkom je to pravda, len nie všetci sú šikovní :)a treba dva kluče...a ventil býva po čase zanesený a zavápnený a stačí málo a "puk"...potom už to sranda nie je. Preto sa to nedá často robiť...Automat je dobrý, keď funguje a keď býva málo vlastník na najvyššom poschodí doma... ale lepšie je dať odvzdušňovák /radšej manuálny/každému, čo má problém. Na nových radiatoroch už sú.
sito
14.09.12,16:44
Nie, nemusíš mu povoliť namontovať automatický odvzd. ventil. Dožaduj sa ručného; preto automaty nemontujeme, výlučne len ručné. A ak budeš celé vykurovacie obdobie preč, nech si dá namontovať odvzdušňovací ventil sused pod tebou, keď chce mať teplo. Vo viacerých bytovkách (BA) to tak spravili, keď ľudia na najvyššom poschodí bývavali často preč. A šikovný technik havarijnej služby odvzdušní aj bez odvzdušnovacieho ventila, stačí mu handra a vedierko od domáceho... ;-)

Ale čo keď postupne od vrchu budú vlastníci bytov nad prízemím odchádzať z bytov na neurčitú dobu, celú zimu, aj ten na prízemí by mal mať odvzdušňováky? Mám! A ak s rozumom a citom odvzdušnujem kýbel a handru nepotrebujem. :);)