sorcerer
13.09.12,06:49
moze mesto vseobecnym nariadenim zakazat pouzivanie bicykla na pesej zone a rozdavat za to pokuty? podla vygooglenych informacii musi byt nariadenie mesta v sulade so zakonom a neviem o tom, ze by nejaky zakon pouzivanie bicykla na pesej zone zakazoval.
Letko
13.09.12,04:53
Teoreticky, na chodníku by mala byť maximálna rýchlosť 5km/h. Ak je pešia zóna ako chodník,...
sorcerer
13.09.12,05:08
chodnik to nie je, je to presne vymedzene uzemie, paragraf 2.
http://mesto.zvolen.sk/vzn.phtml?id_menu=34099&module_action__77300__id_vzn=553
buchač
13.09.12,05:11
moze mesto vseobecnym nariadenim zakazat pouzivanie bicykla na pesej zone a rozdavat za to pokuty? podla vygooglenych informacii musi byt nariadenie mesta v sulade so zakonom a neviem o tom, ze by nejaky zakon pouzivanie bicykla na pesej zone zakazoval.

Teoreticky, na chodníku by mala byť maximálna rýchlosť 5km/h. Ak je pešia zóna ako chodník,...

Zóna - nezóna.....z bicykla dole.......

Chodník je od slova chodiť ....
Nie je to bicyklovník ....
Na chodníku akceptujem maximálne decká do tých 10 rokov ...ale už aj 8 ročný fagan vie šarapatu narobiť , povedzme naraziť do kočíka alebo do malého dieťaťa...

Ja osobne to robím tak , že akonáhle ide oproti mne cyklista ( deti do toho nerátam ) , tak má smolu ...buď zabrzdí - spomalí , alebo donútim svojím postojom tak , že oblúkom na trávnik alebo cestu musí odbočiť...

...keby do mňa narazil - holt....hubu rozbijem ....
Llívia
13.09.12,05:11
Odkedy môžu bicykle jazdiť po chodníku??? (Samozrejme, že myslím "bežné" chodníky, nie chodníky pre cyklistov.)
sorcerer
13.09.12,05:12
dakujem za prinosnu odpoved :D
Letko
13.09.12,05:14
http://www.miestnasamosprava.sk/?pg=26

Nesmie byť v rozpore so zákonom. Pokiaľ nie je v zákone napísané, že cyklista je oprávnený za každých okolností jazdiť po pešej zóne, tak VZN neporušuje zákon.
buchač
13.09.12,05:35
dakujem za prinosnu odpoved :D

...he .......neviem , či máš decká ...
Ak nie , nevieš , o čom vravíš ....

Doplním ešte .....z pozície šoféra , lebo aj to súvisí z danou témou ...
Situácia je niekedy aj totiž taká ( zažil som nie raz ) , že tie bezbariérové chodníky sú doslova postrachom vodičov ...
Ideš po ceste a z chodníka na chodník preletí popred auto nejaký debil ...a šoférovi okamžite vlasy dupkom vstávajú , pot po chrbtici až do riti stečie a ledva to auto ubrzdí ...

...cyklista si neuvedomuje ( a ani chodec ) , že vyhláška platí pre obidve strany ...že nesmie ani jeden druhého ohroziť a obmedziť ...
Lenže cyklista či chodec - nevodič nevie vyhlášku ....šofér musí akceptovať ???
Dokonca je tam jedna krásna veta ..." vodičmusí prispôsobiť svoju jazdu okolnostiam , stavu a prevádzke ..."......blá , blá ...
Ešte aj keď auto zrazí ožratého cyklistu , tak je postihovaný ....lebo nepredvídal opitosť nejakého debila ....

...a následne v telke vidíme , hlavne TV GRC , reakcie susedov či rodiny o tom mŕtvom - zrazenom opilcovi na bicykli ...že jaký dobrý človek to bol , nikomu neublížil , sociálny prípad bol , trochu si vypil ( každý deň ožratý ) ....kua , serú ma takéto názory ....
Že vodič je nevinný , postihovaný , popoťahovaný po vyšetrovaniach , súdoch ...nik už nezmaže jeho " vinu " ...ako na vraha sa každý na neho pomaly pozerá .....

Zažil si niečo také ???...ja síce nie ( chváálabohu ) .....preto vravím ......hubu rozbiť je málo niekedy ....
Letko
13.09.12,05:45
Buchač, máš pravdu. No na druhej strane by sa mal každý vodič aspoň raz v roku previezť bicyklom po cestách, aby zažil na vlastnej koži bezohľadnosť niektorých vodičov. Na kruháčoch už počítam s tým, že mi nejaký debil kríži cestu, keď ja odbočujem na druhom výjazde a on na prvom. Niektorí kamionisti idú po ceste tak tesne okolo cyklistov, že som minulý týždeň cítil, ako ma podtlak ťahá k jeho boku, našťastie som mal ešte trochu miesta aby som jeho kolesám unikol.
Neznášam cyklistov bez svetla, chodcov v tmavom bez odrazových pásikov. A potom musí ísť sedieť vodič namiesto previnilcov.
sorcerer
13.09.12,05:46
nehovorim ze nemas pravdu, ja som len chcel vediet odpoved na hore polozenu otazku
buchač
13.09.12,05:53
moze mesto vseobecnym nariadenim zakazat pouzivanie bicykla na pesej zone a rozdavat za to pokuty? podla vygooglenych informacii musi byt nariadenie mesta v sulade so zakonom a neviem o tom, ze by nejaky zakon pouzivanie bicykla na pesej zone zakazoval.

nehovorim ze nemas pravdu, ja som len chcel vediet odpoved na hore polozenu otazku
...keď si nenašiel , tak potom predsa platí VZN .......či ???

...respektíve ak aj je nejaký zákon (mne sa nechce lustrovať net ) , tak VZN prispôsobuje - upravuje tento na svoje podmienky ...
sorcerer
13.09.12,06:47
asi ano, ale mna predovsetkym zaujima, ci mesto nezakazuje nieco, co zakon povoluje :)
draik
13.09.12,07:10
O umiestnení značiek na miestnych a účelových komunikáciach rozhodujú obce, teda môžu značkou zakázať vjazd cyklistom. Riešenie prostredníctvom VZN však nie je štandardné, pretože na umiestnenie značiek potrebuje obec súhlas polície.
Indeed
13.09.12,07:13
Teba ľudia milujú....
Indeed
13.09.12,07:15
moze mesto vseobecnym nariadenim zakazat pouzivanie bicykla na pesej zone a rozdavat za to pokuty? podla vygooglenych informacii musi byt nariadenie mesta v sulade so zakonom a neviem o tom, ze by nejaky zakon pouzivanie bicykla na pesej zone zakazoval.

Najprv by malo mesto vybudovať CHODNÍK PRE CYKLISTOV, a potom može vyberať pokuty...

Inak celkom dobrá myšlienka ako ozdraviť mestskú kasu....
Letko
13.09.12,07:18
O umiestnení značiek na miestnych a účelových komunikáciach rozhodujú obce, teda môžu značkou zakázať vjazd cyklistom. Riešenie prostredníctvom VZN však nie je štandardné, pretože na umiestnenie značiek potrebuje obec súhlas polície.

Akou značkou by potom označili zákaz vjazdu na skateboardoch?

VZN rieši napr. aj zákaz požívania alkoholu v určitých lokalitách, zákaz venčenia psov, zákaz parkovania kamiónov pri bytovkách,...

Takže podľa mňa je to VZN o obmedzení pohybu na bicykli a skateboarde po pešej zóne v poriadku, aj keď s ním nesúhlasím.
marjankaj
13.09.12,07:28
Buchač, máš pravdu. No na druhej strane by sa mal každý vodič aspoň raz v roku previezť bicyklom po cestách, aby zažil na vlastnej koži bezohľadnosť niektorých vodičov.
A tí čo tú bezohľadnosť zažili si ju chcú vynahradiť na chodníkoch voči chodcom.
marjankaj
13.09.12,07:59
§ 55
Osobitné ustanovenia o cyklistoch

(1) Na bicykli sa jazdí predovšetkým po cestičke pre cyklistov. Po cestičke pre cyklistov sa jazdí vpravo. Kde cestička pre cyklistov nie je alebo nie je zjazdná, jazdí sa pri pravom okraji vozovky. Ak sa tým neohrozujú ani neobmedzujú chodci, smie sa jazdiť po pravej krajnici vozovky.

http://mestskapolicia.bratislava.sk/vismo/dokumenty2.asp?id_org=700011&id=1363&p1=1122

(3) Cyklista v pešej zóne je povinný dbať na zvýšenú ohľaduplnosť voči chodcom, ktorých nesmie ohroziť, ani v pohybe obmedziť. V prípade nevyhnutnosti je povinný z bicykle4) zosadnúť.

http://www.staremesto.sk/sk/content/vjazd-a-zotrvanie-motoroveho-vozidla-v-historickej-casti-mesta/index/section:business
Letko
13.09.12,08:17
A tí čo tú bezohľadnosť zažili si ju chcú vynahradiť na chodníkoch voči chodcom.

Ani nie, skôr rozmýšľam, ako dať vedieť autám, že ma ohrozili.
sorcerer
13.09.12,08:29
Najprv by malo mesto vybudovať CHODNÍK PRE CYKLISTOV, a potom može vyberať pokuty...

Inak celkom dobrá myšlienka ako ozdraviť mestskú kasu....

chodnik pre cyklistov mame, bohuzial iba po dlzke pesej zony, po sirke nie je.
sorcerer
13.09.12,08:32
§ 55
Osobitné ustanovenia o cyklistoch

(1) Na bicykli sa jazdí predovšetkým po cestičke pre cyklistov. Po cestičke pre cyklistov sa jazdí vpravo. Kde cestička pre cyklistov nie je alebo nie je zjazdná, jazdí sa pri pravom okraji vozovky. Ak sa tým neohrozujú ani neobmedzujú chodci, smie sa jazdiť po pravej krajnici vozovky.

http://mestskapolicia.bratislava.sk/vismo/dokumenty2.asp?id_org=700011&id=1363&p1=1122

(3) Cyklista v pešej zóne je povinný dbať na zvýšenú ohľaduplnosť voči chodcom, ktorých nesmie ohroziť, ani v pohybe obmedziť. V prípade nevyhnutnosti je povinný z bicykle4) zosadnúť.

http://www.staremesto.sk/sk/content/vjazd-a-zotrvanie-motoroveho-vozidla-v-historickej-casti-mesta/index/section:business

ja sa v podstate tychto pravidiel na pesej zone na bajku drzim, nelietam pomedzi ludi ako sagan, ale teraz tu vidim, ze v bratislave s cyklistami na pesej zone problem nemaju, vo zvolene ano. co uz no
marjankaj
13.09.12,08:51
Ani nie, skôr rozmýšľam, ako dať vedieť autám, že ma ohrozili.
Skús jazdiť ako by si mal pár promile. Keď ťa už ohrozia je neskoro.
Letko
13.09.12,08:53
To by som asi skončil pod kolesami ešte skôr :) a zavadzať na ceste nechcem.
buchač
13.09.12,09:24
Ja osobne to robím tak , že akonáhle ide oproti mne cyklista ( deti do toho nerátam ) , tak má smolu ...buď zabrzdí - spomalí , alebo donútim svojím postojom tak , že oblúkom na trávnik alebo cestu musí odbočiť...


Indeed 2 Hours Ago #20828
Teba ľudia milujú....

...ich problém a nie môj...

Načrtnem situáciu ...
Pred naším panelákom chodník ...za druhej strany je tiež chodník , no ten je normálne značkami označený ako cyklistický ...
Nenaštvalo by Ťa , ak vidíš partiu výrastkov si to hnať po tom chodníku ( a nie po tej cyklovej trase ) , kde idú matky s kočíkmi a samozrejme aj iní chodci ...?

Preto toto tak konám , ako som opísal...
draik
13.09.12,11:44
Akou značkou by potom označili zákaz vjazdu na skateboardoch?

VZN rieši napr. aj zákaz požívania alkoholu v určitých lokalitách, zákaz venčenia psov, zákaz parkovania kamiónov pri bytovkách,...

Takže podľa mňa je to VZN o obmedzení pohybu na bicykli a skateboarde po pešej zóne v poriadku, aj keď s ním nesúhlasím.

Na to má obec splnomocnenie v zákone. V tomto prípade tak však nie je, pretože umiestnenie značky musí odsúhlasiť polícia. Je teda irelevantné, čo je vo VZN, dôležité je, či je zákazová značka. Stáva sa, že polícia s jej osadením nesúhlasí.
misoft
13.09.12,14:39
Načrtnem situáciu ...
Pred naším panelákom chodník ...za druhej strany je tiež chodník , no ten je normálne značkami označený ako cyklistický ...
Nenaštvalo by Ťa , ak vidíš partiu výrastkov si to hnať po tom chodníku ( a nie po tej cyklovej trase ) , kde idú matky s kočíkmi a samozrejme aj iní chodci ...?

To mi pripomenulo, ako som "umravnostnil" jedného cyklosopliaka - lietaval po chodníku jak taký bujo (aj pomedzi kočíky) - prd si z chodcov robil.
Naplnil som staré fľaše od značkového alkahólu čajovou vodou s prímesou okeny :D (šak vůně), v obchode mi kamoška dala nejaké staré bločky od chlastu (šak doklad nie?) a keď som ho zmerčil, vyšiel som na chodník, vyčíhol a v okamihu keď kaskadérčil, natrčil som tašku a bum - fľašky rozbité, vytečené, chalanisko sa zviezlo. Svedkov zo 10. Takže mladý pánko mal na výber - buď prestane lietať po chodníku, alebo zacáluje na mieste 75€ za rozbité fľaše (samo - bike ako záloh, kým nezaplatí), alebo bude vysvetľovať uniformovaným.


Už sa viacej tam neukázal - radšej po ceste lietal (na "obrovskú" radosť vodičov, ktorí klaksóny na lodné prerábať museli :D)
Tweety
13.09.12,15:27
Si Ty tiež poriadne číslo.
Letko
14.09.12,03:12
To je dobré :)
viktorviktor
14.09.12,11:09
platí aj pre Zvolen
keď pri vstupe do pešej zóny nieje povolený vjazd bicyklov, bicyklista tam nemôže jazdiť, keď je povolený vjazd bicyklov nariadenie mesta je neplatné, ak nie je vjazd povolený je duplovanie zbytočné

§ 59
Osobitné ustanovenia o cestnej premávke
v obytnej zóne, pešej zóne a školskej zóne

(2) Do pešej zóny je povolený vjazd len vozidlám, ktorým to umožňuje dopravná značka.
misoft
14.09.12,14:35
He! Na takých len vychcane!
Indeed
15.09.12,03:14
tak to je jasné, prečo by mali cyklisti premávať kade-tade ? nech jazdia pekne po cyklistickej cestičke.
fortunka
28.09.12,11:11
sorcerer:
Trosku neskor som nasla tuto temu... ale aj tak:
Osobne byvam vo Zvolene a uplne suhlasim s tym, ze bicykle nemaju co na chodnikoch a pesich zonach (tj na namesti) robit... skus zabranit tomu aby ti nejaky sikovny cyklista nezrazil dieta alebo ta nezramoval pri obchode, okolo laviciek a podobne... je to oddychova zona pre "pesich" ludi... okolo je ciest dost, da sa pekne prejst po vozovke, takze nevidim dovod aby bol cyklista na pesej zone a chodniku...
Ina situacia je v BB ale tam je urobena "akoze cesta" kde chodia cyklisti, zasobovanie a policia.. a aj tak sa mi stalo ze som videla ako cyklistov policia zastavuje a musia zosadnut... cize nie len ZV je prisny :))) Ale mozno to zavisi od individualnych policajtov, ci niekoho pokutuju a ci nie.. rovnako ako v aute :))) Jeden dostane napomenutie, iny zaplati...
Ako je to z pohladu zakona netusim, ale nas vzdy ucili, ze co ma kolesa patri na cestu... na chodniku sa chodi, pripadne su tam max. male deti a kociky :)
Letko
01.10.12,03:35
Za všetko môže ohľaduplnosť. Ak budem jazdiť po chodníku ako divoch, určite zakážu jazdu po chodníku. Keby sme sa správali ohľaduplne, neboli by zákazy, príkazy, obmedzenia.
V centre Bardejovských Kúpeľov je zakázaná jazda na bicykli, no kde je zdravý rozum, keď po miestach so zákazom pre cyklistov jazdia autá "pacientov"? Jasné, že nie frekventovane, no aj tak.
sorcerer
01.10.12,05:37
sorcerer:
Trosku neskor som nasla tuto temu... ale aj tak:
Osobne byvam vo Zvolene a uplne suhlasim s tym, ze bicykle nemaju co na chodnikoch a pesich zonach (tj na namesti) robit... skus zabranit tomu aby ti nejaky sikovny cyklista nezrazil dieta alebo ta nezramoval pri obchode, okolo laviciek a podobne... je to oddychova zona pre "pesich" ludi... okolo je ciest dost, da sa pekne prejst po vozovke, takze nevidim dovod aby bol cyklista na pesej zone a chodniku...
Ina situacia je v BB ale tam je urobena "akoze cesta" kde chodia cyklisti, zasobovanie a policia.. a aj tak sa mi stalo ze som videla ako cyklistov policia zastavuje a musia zosadnut... cize nie len ZV je prisny :))) Ale mozno to zavisi od individualnych policajtov, ci niekoho pokutuju a ci nie.. rovnako ako v aute :))) Jeden dostane napomenutie, iny zaplati...
Ako je to z pohladu zakona netusim, ale nas vzdy ucili, ze co ma kolesa patri na cestu... na chodniku sa chodi, pripadne su tam max. male deti a kociky :)

takto ti poviem. nase namestie je az privelmi siroke a s vynimkou cinskeho jarmoku v septembri je tam miesta az az. situacia s tym nasim cyklo chodnikom je vyriesena velmi zle, bohuzial nie sme napr. holandsko. ale co chcem povedat, pokial je tolko miesta na namesti, kolko je, kludne sa to mesto mohlo vyriesit sposobom "cyklista nesmie prekrocit rychlost chodze, nesmie obmedzit a ohrozit chodca." je nelogicke, aby sa cyklista trieskal po tych jednosmerkach od Centrumu ku kniznici, ked moze prejst krizom.
misoft
01.10.12,15:17
Mestské "hlavy" rozhodli - dodržiavaj! Chceš to zmeniť - kandiduj :D!
cyklista aj motorista
31.10.13,13:33
V BB uz cyklisti mozu od leta jazdit po vsetkych pesich zonach v historickom centre. O koliziach s chodcami som doposial nepocul, jediny problem o ktorom viem, ze je nedostatok cyklostojanov. Mesto si dalo vypracovat koncepciu riesenia nemotorovej dopravy, ktora navrhla riesenie bezne v Rakusku, Nemecku, Dansku, Holandsku.....a v mnohych slovenskych mestach - BA, PO, Banovce, Bojnice, KE.....Toto je trend vo svete a som rad, ze BB sa zaradila medzi moderne mesta, ktore su otvorene a priatelske k cyklistom. Drzim palce aj Zvolencanom, priestor Namestia - pesej zony je neskutocne velky a vhodny aj pre pohyb cyklistov. Treba zacat s osvetou na vedeni MSU a u mestskych a statnych policajtov, ktori odsuhlasuju zmenu dopravneho znacenia. Tesim sa uz na chvilu, ked si budem moct odskocit z BB na kavu do ZV na bicykli....
sorcerer
01.11.13,07:39
tak to mate super. u nas na zastupitelstve su bohuzial neskutocni tupci (cest vynimkam), ktori bicykle vnimaju ako povinne zlo, aspon ja z nich mam taky pocit. snad niektory z nich pojde ku vam na navstevu a osvieti ho, ked bude na namesti vidiet cyklistov na bicykloch a nie vedla nich.
misoft
04.11.13,18:35
No teda! Tí vaši "mocipáni" asi nepočuli o cyklochodníkoch, o cyklocestách. Pozri sa, ako to vyriešili u nás (označené červenými šípkami - ťahá sa to cez CELÉ námestie):
131233
cyklista aj motorista
05.11.13,10:21
Otvorenie pešej zóny cyklistom v BB prináša aj prvé ovocie v oblasti rozvoja cestovného ruchu. V októbri navštívila historické centrum BB skupina štyridsiatich cykloturistov z Rakúska, ktorí so sedla bicykla spoznávali zaujímavé miesta a objeky nášho mesta. Jazdili opatrne, nikoho neohrozovali - naviac urobili dobrý kšeft jednému z majiteľov reštaurácii, ku ktorému sa prišli najesť a občerstviť. V prílohe posielam foto z BB kde si to užívali na bicykli a zo ZV, kde nechápali prečo majú zosadnúť...
cyklista aj motorista
05.11.13,10:22
foto z Banskej Bystrice, 1x zo ZV