bocho
13.09.12,07:41
Dobrý deň, prosím o radu ako vyhotoviť dobropis k faktúre za predošlé roky. Majiteľ vyhotovil fa v roku 2010 s 19% sadzbou DPH za náklady súvisiace so skladovaním materiálu za obdobie r.2008-2010. Odberateľ do dnešného dňa faktúru neuhradil, z dôvodu, že nesúhlasí aby mu bolo vyfaktúrované za celé obdobie, ale iba za časť roku 2008 a časť roku 2010. Ako vyhotoviť dobropis v r. 2012, aby to bolo v súlade s DPH, DzP a účtovníctvom. Sadzba DPH na pôvodnej fa je 19% takže dobropis by mal byť takisto s 19% sadzbou. Výnosy sa však netýkaju obobia roku 2012. Alebo budem musieť robiť dodatočné daňové priznania za predopšlé 3 roky z titulu, že ide o nesprávne uvedený rozsah dodanej služby? To by som nerád. Nedalo by sa to v tom prípade nejako obísť?
Tweety
13.09.12,06:18
Dobrý deň, prosím o radu ako vyhotoviť dobropis k faktúre za predošlé roky. Majiteľ vyhotovil fa v roku 2010 s 19% sadzbou DPH za náklady súvisiace so skladovaním materiálu za obdobie r.2008-2010. Odberateľ do dnešného dňa faktúru neuhradil, z dôvodu, že nesúhlasí aby mu bolo vyfaktúrované za celé obdobie, ale iba za časť roku 2008 a časť roku 2010. Ako vyhotoviť dobropis v r. 2012, aby to bolo v súlade s DPH, DzP a účtovníctvom. Sadzba DPH na pôvodnej fa je 19% takže dobropis by mal byť takisto s 19% sadzbou. Výnosy sa však netýkaju obobia roku 2012. Alebo budem musieť robiť dodatočné daňové priznania za predopšlé 3 roky z titulu, že ide o nesprávne uvedený rozsah dodanej služby? To by som nerád. Nedalo by sa to v tom prípade nejako obísť?
Dobropis bude s 19% dph, teda dph platnou v roku, v ktorom došlo k dodaniu.
saminka6
14.09.12,07:59
Dobrý deň,

potrebujem súrne poradiť. V júli sme vystavili faktúru pre nášho partnera, kde bola zaplatená aj záloha. Teraz nám oznámil, že nám ju nedouhrádza a máme vystaviť dobropis. Ozval sa nám aj jeho obchodný partner, že tu faktúru máme vystaviť na jeho firmu, ale bez tej zálohu (uviesť nižšiu sumu na faktúre, buď cez nejakú zľavu alebo pod, aby vyšla suma po odpočítaní zálohy) . Vôbec si s tým neviem dat rady.
Mohlo by to byt tak, že vystavím dobropis už iba na neuhradenú sumu. A ihneď vystavím faktúru tej druhej firme na tu sumu neuhradenú? Bolo by to v poriadku?
zuzumojko
23.11.12,07:54
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať...
Sme mesační platcovia DPH. V septembri sme vystavili OF a dodali tovar. Tovar si nechali, ale teraz v oktobri urobil sef storno fakturu (nie dobropis) kvoli cene a vystavil novu fakturu na nizsiu cenu.

V nasom uctovnom programe mame moznost vystavit dobropis, lebo ak prechadzame z jedneho obdobia do druheho, mali sme urobit odoslany dobropis, storno faktura sa vraj robi len v tom istom zdan. obd. ako bola pôvodná faktúra (vravela poradkyna z uct. programu).
Z odoslaneho dobropisu mi pekne taha udaje do riadkov 26, 27 DPH. Ak necham tu storno fakturu, tak mi to priamo do tych riadkov netaha. Nachádza sa v riadkoch 3, 4. Danova povinnost je vsak spravna, len podla zakona by to malo byt na r. 26, 27 nie?

Je to problem z pohladu danovakov? Neviem sa tam dovolat teraz.
Tweety
23.11.12,07:59
Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať...
Sme mesační platcovia DPH. V septembri sme vystavili OF a dodali tovar. Tovar si nechali, ale teraz v oktobri urobil sef storno fakturu (nie dobropis) kvoli cene a vystavil novu fakturu na nizsiu cenu.

V nasom uctovnom programe mame moznost vystavit dobropis, lebo ak prechadzame z jedneho obdobia do druheho, mali sme urobit odoslany dobropis, storno faktura sa vraj robi len v tom istom zdan. obd. ako bola pôvodná faktúra (vravela poradkyna z uct. programu).
Z odoslaneho dobropisu mi pekne taha udaje do riadkov 26, 27 DPH. Ak necham tu storno fakturu, tak mi to priamo do tych riadkov netaha. Nachádza sa v riadkoch 3, 4. Danova povinnost je vsak spravna, len podla zakona by to malo byt na r. 26, 27 nie?

Je to problem z pohladu danovakov? Neviem sa tam dovolat teraz.
Postup šéfa na storno pôvodnej fa nie je správny, ide o opravu základu dane, takže treba urobiť dobropis k pôvodnej faktúre.
zuzumojko
23.11.12,08:07
Dakujem pekne za odpoved.

No ja som mu to vravela, nebola som tu a ani sa ma nespytal:-( Tak musim tu storno v septembri vymazat a precislovat vsetky nasledujuce odoslane faktury..Treba poslat odberatelovi aj novy vystavený dobropis?? A co s precislovanymi odoslanymi fakturami, ked odberatelia maju ine poradove cisla faktur?
Tweety
23.11.12,08:11
Dakujem pekne za odpoved.

No ja som mu to vravela, nebola som tu a ani sa ma nespytal:-( Tak musim tu storno v septembri vymazat a precislovat vsetky nasledujuce odoslane faktury..Treba poslat odberatelovi aj novy vystavený dobropis?? A co s precislovanymi odoslanymi fakturami, ked odberatelia maju ine poradove cisla faktur? Treba sa spojiť s odberateľom, pretože to storno nie je správne(nech ho vráti, vôbec neúčtuje) a zaslať dobropis.
zuzumojko
23.11.12,08:21
A tie dalsie odoslane faktury, ktore mi v uctovnictve nasleduju a musim ich precislovat? Prepac mimo temy otazka:-)
Tweety
23.11.12,08:23
A tie dalsie odoslane faktury, ktore mi v uctovnictve nasleduju a musim ich precislovat? Prepac mimo temy otazka:-)
Prečo by si ich mala prečíslovávať? Veď ty urobíš len dobropis a ten máš v inom číselnom rade, nie?
Replasťačka
23.11.12,08:34
Chcela by som sa opýtať, čo urobiť, keď bola oprava základu dane a v priznaní som neuviedla riadok 26 a 27, ale 3 a 4.
Podať dodatočné ? Ďakujem.
zuzumojko
23.11.12,08:38
Prečo by si ich mala prečíslovávať? Veď ty urobíš len dobropis a ten máš v inom číselnom rade, nie?

Ale v rade OF mám tu zlu storno fakturu a tu musim vymazat a tym padom musim precislovat dalsie...
Tweety
23.11.12,08:47
Ale v rade OF mám tu zlu storno fakturu a tu musim vymazat a tym padom musim precislovat dalsie...
Už za tou storno faktúrou máš ďalšie? Ak hej, nechaj ich tak. Nevidím dôvod na ich prečíslovanie.
zuzumojko
23.11.12,08:53
Ano uz mam dalsie. Nevadi dakujem pekne za pomoc.
zuzumojko
23.11.12,09:52
Postup šéfa na storno pôvodnej fa nie je správny, ide o opravu základu dane, takže treba urobiť dobropis k pôvodnej faktúre.

Prepac Tweety este otazka...

Ak som vymazala tu oktobrovu storno fakturu (ktora stornovala septembrovu v celej vyske), miesto nej vystavim dobropis v plnej vyske tej povodnej, ze? Lebo sef po tej storno fa vtedy vyhotovil a odoslal odberatelom novu v spravnej cene, ktora nam este nebola uhradena lebo ma splatnost az v 2013...Keby ju este nemali tak mozem vystavit dobropis len v sume rozdielu povodnej faktury a novej, tak?
Bolo by to komplikovane, ziadat od nich tu novu spat a vystavit im dobropis len ako znizenie o danu ciastku.
Pardon ale este som to nerobila..
Tweety
23.11.12,10:02
Prepac Tweety este otazka...

Ak som vymazala tu oktobrovu storno fakturu (ktora stornovala septembrovu v celej vyske), miesto nej vystavim dobropis v plnej vyske tej povodnej, ze? Lebo sef po tej storno fa vtedy vyhotovil a odoslal odberatelom novu v spravnej cene, ktora nam este nebola uhradena lebo ma splatnost az v 2013...Keby ju este nemali tak mozem vystavit dobropis len v sume rozdielu povodnej faktury a novej, tak?
Bolo by to komplikovane, ziadat od nich tu novu spat a vystavit im dobropis len ako znizenie o danu ciastku.
Pardon ale este som to nerobila..
Nie, dobropis len v sume, o ktorú sa upravuje základ dane.
zuzumojko
23.11.12,11:57
Nie, dobropis len v sume, o ktorú sa upravuje základ dane.

Cize ak mam v 09/2012 pôvodnú OF:

60, 53 311
50,44 604
10,09 343

V 10/2012 vystavená nová OF:
60 311
50 604
10 343

1.) Tak účtujem dobropis na sumu 0,53 (0,44 a 0,09)?
2.) A tá nová vystavená faktúra tam ostáva tiež?
3.) A zápočet na sumu 0,53?
Tweety
23.11.12,12:01
Dobropis pôvodnej na ten rozdiel 0,53, a ak ju už zaplatili, rozdiel vrátiť. Novú stornovať, to som už písala.
zuzumojko
23.11.12,12:23
1.) Takze vymazat aj storno fakturu aj novu fakturu a urobit len dobropis k tej povodnej septembrovej na sumu 0,53..
2.) A zapocet povodnej a dobropisu tiez na sumu 0,53..
Tweety
23.11.12,12:28
1.) Takze vymazat aj storno fakturu aj novu fakturu a urobit len dobropis k tej povodnej septembrovej na sumu 0,53..
2.) A zapocet povodnej a dobropisu tiez na sumu 0,53..
ÁNo, zápočet dobropisu s pôvodnou faktúrou a rozdiel vyrovnať.
zuzumojko
23.11.12,12:48
Posledna vec: s akym datumom vystavit ten dobropis, teraz som na to prisla - je november, odovzdavam DPH za oktober...Ta nova faktura a storno faktura, ktore boli zle vystavene odberatel dostal v oktobri...predpokladam ze DPH on uz daval...
witch
23.11.12,14:10
Chcela by som sa opýtať, čo urobiť, keď bola oprava základu dane a v priznaní som neuviedla riadok 26 a 27, ale 3 a 4.
Podať dodatočné ? Ďakujem.

Podľa Zák.563/2009 o správe daní §16 ods.3 asi áno:
Dodatočné priznanie je daň. subjekt povinný podať aj vtedy, ak zistí, že:
3, daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty neobsahuje správne údaje týkajúce sa uskutočnených a prijatých zdaniteľných obchodov za príslušné obdobie.

Ja riešim podobný problém, tiež som mala dobropis v zlom riadku, daňovú povinnosť to neovplyvnilo, ale podľa materiálov zo školenia od Ing. Minarského, dodatko z DPH treba podať aj v tomto prípade.
Replasťačka
26.11.12,12:55
Ďakujem
Lenka2409
03.12.12,06:45
Ahojte, viem, že ste to tu už rozobrali, ale chcem sa opýtať, či je možné urobiť toto: Odberateľ odmieta zaplatiť faktúru, ktorú sme mu poslali minulý rok, pretože tam nebola uvedená DPH. Tak sme im vystavili novú faktúru vo februári, ale daňovú povinnosť sme dali k 31.12.2011. Oni s tým ale nesúhlasia, lebo že oni si tú DPH-čku už nestihli uplatniť k minulému roku, preto žiadajú o faktúru, kde bude vznik daňovej povinnosti v tomto roku. Ale my sme si už DPH z tej faktúry uplatnili v minulom roku. Ani jedna strana nechce podávať opravné DP. TAk sa chcem opýtať, či tam stačí vystaviť dobropis k tej faktúre, ktorú nechcú uhradiť a následne im vystaviť novú s dátumom daňovej povinnosti v tomto roku?
Poraďte mi, prosím, nejaké riešenie, ktoré bude v súlade so zákonom a zároveň uspokojí obe strany.

Ďakujem. Lenka.
Tweety
03.12.12,06:49
Ahojte, viem, že ste to tu už rozobrali, ale chcem sa opýtať, či je možné urobiť toto: Odberateľ odmieta zaplatiť faktúru, ktorú sme mu poslali minulý rok, pretože tam nebola uvedená DPH. Tak sme im vystavili novú faktúru vo februári, ale daňovú povinnosť sme dali k 31.12.2011. Oni s tým ale nesúhlasia, lebo že oni si tú DPH-čku už nestihli uplatniť k minulému roku, preto žiadajú o faktúru, kde bude vznik daňovej povinnosti v tomto roku. Ale my sme si už DPH z tej faktúry uplatnili v minulom roku. Ani jedna strana nechce podávať opravné DP. TAk sa chcem opýtať, či tam stačí vystaviť dobropis k tej faktúre, ktorú nechcú uhradiť a následne im vystaviť novú s dátumom daňovej povinnosti v tomto roku?
Poraďte mi, prosím, nejaké riešenie, ktoré bude v súlade so zákonom a zároveň uspokojí obe strany.

Ďakujem. Lenka.
Akosi nerozumiem, vy ste vystavili faktúru bez dane, ale ste si ju uplatnili? AK vystavím fa bez dane, žiadnu neodvediem, ak s daňou, tú musím odviesť, nie uplatniť si, to neide dokopy. Napíš prosím zrozumiteľnejšie.
Lenka2409
03.12.12,06:51
Akosi nerozumiem, vy ste vystavili faktúru bez dane, ale ste si ju uplatnili? AK vystavím fa bez dane, žiadnu neodvediem, ak s daňou, tú musím odviesť, nie uplatniť si, to neide dokopy. Napíš prosím zrozumiteľnejšie.

No faktúra bola vystavená bez DPH, ale len preto, že v programe bol vybraný iný typ faktúry pre tlač, kde sa DPH neukázala. Ale účtovaná im bola, len proste v tom formáte to oni nevideli. Tak sme im dodatočne poslali vo februári iný typ faktúry, ktorý už DPH-čku obsahoval. Celý čas tam ale DPH účtovaná bola. NO oni to odmietajú uhradiť s tým, že jednoducho si chcú uplatniť DPH v tomto roku, pretože v tom minulom to už nestihli.
Tweety
03.12.12,06:54
No faktúra bola vystavená bez DPH, ale len preto, že v programe bol vybraný iný typ faktúry pre tlač, kde sa DPH neukázala. Ale účtovaná im bola, len proste v tom formáte to oni nevideli. Tak sme im dodatočne poslali vo februári iný typ faktúry, ktorý už DPH-čku obsahoval. Celý čas tam ale DPH účtovaná bola. NO oni to odmietajú uhradiť s tým, že jednoducho si chcú uplatniť DPH v tomto roku, pretože v tom minulom to už nestihli.
Bolo treba nesprávnu stornovať a vystaviť správnu, ale dátum dodania musí byť skutočný, takže nie tohtoročný. Oni dph uplatnia vtedy, keď správnu faktúru obdržia, teda tohto roku. Vy ste teda odviedli dph správne? AK áno, netreba žiadne DDP, ani u nich.
Lenka2409
03.12.12,06:57
Takže im pokojne môžem teraz zaslať novú faktúru s tým, že dátumy ostanú minuloročné, ale oni si kľudne uplatnia DPH tento rok, áno?
Tweety
03.12.12,06:57
Takže im pokojne môžem teraz zaslať novú faktúru s tým, že dátumy ostanú minuloročné, ale oni si kľudne uplatnia DPH tento rok, áno?
Áno, tak.
Lenka2409
03.12.12,06:57
Bolo treba nesprávnu stornovať a vystaviť správnu, ale dátum dodania musí byť skutočný, takže nie tohtoročný. Oni dph uplatnia vtedy, keď správnu faktúru obdržia, teda tohto roku. Vy ste teda odviedli dph správne? AK áno, netreba žiadne DDP, ani u nich.
A áno, DPH bola odvodená správne, tam naozaj išlo len o ten nesprávny formát faktúry.
Lenka2409
03.12.12,06:59
Áno, tak.
Ďakujem veľmi pekne!! :)
dadika22
08.01.13,10:24
Dnes (8.1.2013) sme dostali poštou dobropis, ktorý bol vystavený dňa 1.11.2012. Dodávateľská firma ho neskoro odoslala, na poštovej pečiatke je rok 2013. Môžem ho zaúčtovať do decembra 2012 a tiež si uplatniť DPH v DP za 12/2012? Alebo musím podávať dodatočné DP k DPH za 11/2012?
Tweety
08.01.13,10:41
Dnes (8.1.2013) sme dostali poštou dobropis, ktorý bol vystavený dňa 1.11.2012. Dodávateľská firma ho neskoro odoslala, na poštovej pečiatke je rok 2013. Môžem ho zaúčtovať do decembra 2012 a tiež si uplatniť DPH v DP za 12/2012? Alebo musím podávať dodatočné DP k DPH za 11/2012?
Jedna poznámočka. Z dobropisu si neuplatňujeme odpočet, je to vlastne zníženie odpočtu. Zaúčtuješ ho dátumom prijatia ale veľa záleží od IS ako máte poriešený obeh dokladov na prechode roka.
dadika22
08.01.13,11:04
Jedna poznámočka. Z dobropisu si neuplatňujeme odpočet, je to vlastne zníženie odpočtu. Zaúčtuješ ho dátumom prijatia ale veľa záleží od IS ako máte poriešený obeh dokladov na prechode roka.

ďakujem Tweety, to znamená, že ho mám dať až do DP DPH za 01/2013? Prišiel ešte pred podaním DP za december 2012, nemôžem ho dať do decembra?
Tweety
08.01.13,11:06
ďakujem Tweety, to znamená, že ho mám dať až do DP DPH za 01/2013? Prišiel ešte pred podaním DP za december 2012, nemôžem ho dať do decembra? Môžeš.
Viera
14.01.13,12:23
Dodávateľ nám na základe zmluvy o obratovom bonuse priznal bonus za rok 2012. V zmluva sa píše, že by sme mali postupovať podľa §25 ods. 6 zákona o DPH, nakoľko sme sa dohodli, že v takomto prípade nebudeme uplatňovať DPH.
(6) Základ dane a daň sa nemusí opraviť, ak platiteľ zníži cenu tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti voči inému platiteľovi za predpokladu, že na takom postupe sa obidve strany písomne dohodli.
Dodávateľ teraz od nás požaduje vystavenie faktúry bez DPH vo výške získaného bonusu. Sme oprávnení vystaviť takúto faktúru ? Nemal by nám dodávateľ vystaviť dobropis bez DPH vo výške bonusu, nakoľko v danom ustanovení sa hovorí o znížení ceny tovaru ?
Tweety
14.01.13,12:24
Dodávateľ nám na základe zmluvy o obratovom bonuse priznal bonus za rok 2012. V zmluva sa píše, že by sme mali postupovať podľa §25 ods. 6 zákona o DPH, nakoľko sme sa dohodli, že v takomto prípade nebudeme uplatňovať DPH. Dodávateľ teraz od nás požaduje vystavenie faktúry bez DPH vo výške získaného bonusu. Sme oprávnení vystaviť takúto faktúru ? Nemal by nám dodávateľ vystaviť dobropis bez DPH vo výške bonusu, nakoľko v danom ustanovení sa hovorí o znížení ceny tovaru ?
Môžete vystaviť faktúru aj vy.
Anja111
23.03.13,10:31
Uvažujem, prosím, správne? Poplietla som totiž asi sama seba...
Ďakujem za každú reakciu.

Dodávka z ČR uskutočnená v VI.2011. U odberateľa samozdanenie.
Dobropis za vrátený tovar vystavený VII. 2012, ale doručený v II. 2013, (obálka s pečiatkou).
Dobropis zaradím v II. 2013, kedy som ho obdržala.

(3) Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane, a pri oprave základu dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo pri dodaní tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby,rozdiel sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby obdržal doklad o oprave základu dane.
Tweety
23.03.13,10:54
Uvažujem, prosím, správne? Poplietla som totiž asi sama seba...
Ďakujem za každú reakciu.

Dodávka z ČR uskutočnená v VI.2011. U odberateľa samozdanenie.
Dobropis za vrátený tovar vystavený VII. 2012, ale doručený v II. 2013, (obálka s pečiatkou).
Dobropis zaradím v II. 2013, kedy som ho obdržala.

(3) Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane, a pri oprave základu dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo pri dodaní tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby,rozdiel sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby obdržal doklad o oprave základu dane.
Správne, správne.
Anja111
23.03.13,11:12
Ďakujem... Asi tam už bolo v tomto období na mňa moc rokov, takže som zneistela.