kolac
13.09.12,08:23
Dobry den,

zial poslednu dobu som narazil na niekolko neserioznych podnikatelov. Vystavil som im faktury (uz su po splatnosti) za sluzby, ktore som uz davno dodal. Bud platia az ked ich niekolko krat vyzvem, alebo hovoria ze zaplatia, ale nezaplatili alebo zaplatia ale az po dlhej dobe po splatnosti.

S jednou pani mam spisanu aj zmluvu o dielo podlozenu samozrejme fakturuou. Je to uz vyse mesiaca po splatnosti a stale sa len vyhovara ze to zaplati, ale nezaplatila.

Chcem to zacat riesit.

Ake mam moznosti ? Resp, co im mam povedat, ze to budeme riesit sudnou cestou, alebo su nejake ine kroky, ako tie peniaze ziskat bez toho ? Ak na FA, alebo v zmluve nieje uvedene, ze si budem uctovat za omeskanie platby poplatky, mozem od nich takuto pokutu ziadat ?

Dakujem za pomoc.
AlaNR
13.09.12,06:41
Vitaj v klube... takýchto podnikatelíkov je kopa...

Z mojej skúsenosti:
po zaslaných upomienkach kontaktujem našu právničku, ktorá tiež zašle upomienku, ale už to predsalen inak vyzerá, keď je to od nej. Niektorí sa zľaknú.
Ak nepomôže, posiela návrh na platobný rozkaz, najkôr zákazníkovi a na súd to posiela až keď zákazník nezareaguje.

Alebo skús navrhnúť splátkový kalendár (samozrejme taký, aby vyhovoval obom stranám)

Ešte je možnosť dať pohľadávku vymáhať niektorej z "vymáhačských" firiem, nesmie byť ale zatiaľ riešená súdne... Ale s nimi dobré skúsenosti nemám, pretože urobili snáď ešte menej ako ja mojimi upomienkami a náš dealer osobnými návštevami... Hlavne, že si vyúčtovali províziu za čiastkovú úhradu, ktorú po hodine prehovárania zákazníka, náš dealer osobne vybral zo zákazníkovej pokladne.... Takže tých neodporúčam...

Skôr by som sa vybrala cestou právnika. Samozrejme to niečo stojí.

Čo sa týka úrokov - tie ti teoreticky patria zo zákona...
kolac
13.09.12,07:01
Splatkovy kalendar si myslim, ze nieje potrebny. Niektore Faktury su len na 50€ co je za dodane sluzby vs cena sluzieb konkurencie v niektorych pripadoch az smiesne.

Pravnika zatial nemam, ale napad je to dobry. Len neviem, ci na tom potom skor neprerobim. Nechavat to tak nechcem, ked ja dodam sluzby v cas a v dohodnutej kvalite, preco nemoze aj druha strana jednat rovnako ?

Ano, kontaktovala ma pred casom uz jedna vymahacska spolocnost, spominali, ze ich honorar su percenta z vymahanej sumy, takze krajne som rozmyslal aj nad nimi.

Pockam este na nazory ostatnych, kazdopadne to riesenie s pravnikom znie najrozumnejsie. To ze uhradu od nich vymaham sam beru na lahku vahu, tak hadam dobre formulovana upomienka, od kompetentnej osoby ich motivuje aj k cinom.
AlaNR
13.09.12,07:10
No, aby si mal predstavu o poplatkoch firiem - z 95,- vybratých nie na ich podnet - 15,80 s DPH... stačí? nechcem ich už ani vidieť....

Pri takej malej sume sa Ti fakt neoplatí platiť právnika za každý prípad...
My máme paušál, lebo s právničkou spolupracujeme už roky, takže ani neviem, koľko by brala za zastupovanie, keby to bolo jednotlivo. Nuž ale v prípade súdneho vymáhania tieto poplatky platí dlžník... teda ak je vymáhanie úspešné.
Konečná štácia je exekútor, ale až po súdnom konaní....


Viem, že je to na šľak trafenie, keď vidíš maličkú sumičku a druhá strana nie a nie zaplatiť. Čo sa ja najedujem so zákazníkmi (stáli zákazníci - vyše 10 rokov) - aj tak ma dokážu stále prekvapovať....už aj román by som napísala...
kolac
13.09.12,07:31
Tak ja podnikam este len prvy rok, ale tiez je to o nervy niekedy. Gro zakaznikov je serioznych, ale tych par jednotlivcov sa vzdy cas od casu najde. Hneva ma to ked sa stale pozeram do uctovnictva a svietia tam polozky davno po splatnosti a este za take sumy.

Riesenie do buducna by mohlo byt potom hadam uz len uvadzat priamo na FA ake poplatky si budem uctovat za omeskanie platby, to by ich hadam mohlo donutit platit vcas, co myslis ?

Co ma ale najviac rozhnevalo je zakaznicka s ktorou mam uzatvorenu zmluvu (to bol dokonca jej napad, aby som ju neoklamal vraj), stale sa vyhovara na nieco, alebo tvrdi ze to zaplati. Nerozumiem preco to berie tak lahostajne, ked sme spolu podpisali dokonca zmluvu, kde to ma cierne na bielom ake ma povinnosti. Keby sa to dostalo na sud, tak to zjavne prehra. Jedna sa o niekolko sto € sumu.
AlaNR
13.09.12,07:54
Nechcem Ti kaziť náladu, ani nechcem byť pesimista, ale toto je u ľudí normálne...

Ja mám cca 100 aktívnych zákazníkov, jeden Ti povie, že inak ako na hotovosť nebude brať tovar, iný zoberie na faktúru a neuhradí ju ani v splatnosti, ani po upomienkach... niektorí vôbec.

Ten údaj o poplatkoch a percentách Ti na faktúre bude nanič, všeobecne sa to totiž ignoruje a Ty akurát minieš toner....

A k tej službe, ktorú robíš, nevydávaš nejaké doklady? Myslím certifikát, alebo nejaké potvrdenie, ktoré je nutné? Že by si dával tieto doklady len oproti úhrade? (píšem jak blbeček, ale snáď vieš, čo myslím)
rennka
13.09.12,08:11
Kolac, nam ked zakaznik nezaplati mesiac po splatnosti, posielame mu upomienku s lehotou 7-14 dni na zaplatenie. Ked nezaplati ani potom, posleme mimosudnu pokonavku, tiez s takym terminom a ked nezaberie ani to tak platobny prikaz priamo na sud. Na upomienku reaguje dlznikov dost malo, na mimosudnu pokonavku asi tak polovica a zvysok ide na sud. Z doteraz podanych nam sud vymohol 80% a 20% postupilo exekutorovi ale tam sa zatial nepodarilo nic... To je moja skusenost.
Čimko
10.10.12,18:33
Ahoj, dúfam, že mi poradíte. Manžel je SZČO (resp. bol do 31.7.2012), vystavil fa firme, pre ktorú pracoval ako subdodávateľ. Ten sa rozhodol, že poslednú fa už manželovi nezaplatí. Skúšali sme upomienky, na ne nereaguje. Aký úrok z omeškania môže v tomto prípade použiť - podľa obchodného zákonníka (myslím, nevyznám sa v tom veľmi :) )je to úrok podľa NBS + 10 % sankčný, alebo sa mýlim?
Díky moc za odpoveď.
martin33AA
12.10.12,08:05
Nič spisovať žaloby, čo iné ti ostáva. telefonovať ? splatky? to je na nič. asi tak