kukuportal
13.09.12,08:32
Plánujem kúpiť starší traktor s 50 rokov vo veľmi zachovalom stave. Traktor je však bez papierov. Chcel som sa preto spýtať, či by sa dal v buducnosti nejakým spôsobom ešte prihlásiť do evidencie vozidiel? V minulosti sa to robilo spôsobom, že sa dali kúpiť doklady z druhého a rám sa podľa tých papierov dodatočne i keď nelegálne raznicami prečísloval. Dá sa to urobiť ešte i teraz, alebo ako to vlastne funguje? Asi pred dvomi rokmi som počul, keď sme mali preškolenie vodičov vo firme, že bol schválený zákon, že je možné do konca roka 2012 legálne prihlásiť všetky továrensky vyrobené vozidlá a opäť ich postaviť na značky. Nepočuli ste niekto o tom? Určite mi poradíte, aby som si ten istý traktor radšej kúpil rovno na značkách, ale z vlastnej skúsenosti viem, že nájsť taký taký traktor vo výbornom stave a ešte k tomu s ŠPZ je dosť veľký problém. ďakujem za info
viktorviktor
13.09.12,07:07
ten zákon platí len na továrenské, ako píšeš, ale na tie ktoré doposiaľ nemuseli mať EČ a v 2013 pri pohybe na verejnosti už áno, ohľadom prerážania a nelegálnosti si na zlej adrese.
IvanPK
13.09.12,07:11
Každé vozidlo, ktoré chce jeho prevádzkovateľ vozidla prevádzkovať v cestnej premávke, musí byť schválené. Dokladom o schválení vozidla je:
- osvedčenie o evidencii pred tým technický preukaz vozidla (vozidlá podliehajúce prihláseniu do evidencie vozidiel – majú tabuľku s evidenčným číslom), alebo
- technické osvedčenie vozidla (vozidlá nepodliehajúce prihláseniu do evidencie vozidiel – nemajú tabuľku s evidenčným číslom).
Jedným z týchto dokladov, pokiaľ majú byť prevádzkované v cestnej premávke, musia byť vybavené aj malé motocykle akým je aj BABETA 210, ktorá v minulosti mala vystavený tzv. technický preukaz neevidovaného vozidla.
Novela zákona č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách, ktorá začala platiť od 1. septembra 2009 stanovuje, že všetky vozidlá kategórie L, M, N, O, T, C, R, Ps a Ls (vrátane všetkých motocyklov teda aj malých motocyklov akým je aj BABETA 210), ktoré neboli prihlásené do evidencie vozidiel a mali vydané technické osvedčenie vozidla, musia byť do konca roka 2012 prihlásené do evidencie vozidiel pokiaľ sa majú prevádzkovať v cestnej premávke po 1. januári 2013 [§ 112b ods. 2 zákona č. 725/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov]. Informácie o zaevidovaní vozidiel sú uvedené na stránke ministerstva http://www.telecom.gov.sk/index/index.php?ids=66872 (http://www.porada.index/index.php?ids=66872) .
Pokiaľ prevádzkovateľ vozidla nemá technické osvedčenie vozidla napríklad z dôvodu straty alebo odcudzenia, môže si požiadať o vystavenie duplikátu technického osvedčenia vozidla. Postup pri vystavení duplikátu technického osvedčenia vozidla je uvedený v § 23 zákona č. 725/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov.
Rekodifikované znenie zákona č. 725/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov môžete nájsť na stránke ministerstva http://www.telecom.gov.sk/index/index.php?ids=43981 (http://www.porada.index/index.php?ids=43981) .
kukuportal
13.09.12,07:25
čiže ak náhodou majiteľ, odovzdal značky a dal žiadosť o trvalé vyradenie vozidla z evidencie vozidiel tak už tomu traktoru ani Boh nepômôže, ale sa mýlim?
IvanPK
13.09.12,07:29
Áno, ak bolo vozidlo trvale vyradené z evidencie musí sa opätovne schváliť jeho tech. spôsobilosť. Ale pozor, da sa schváliť len odcudzené vozidlo, ktoré bolo vyradené a bolo nájdené....iné vozidlá sa podľa 725/2004 nedajú schváliť.....
kukuportal
13.09.12,07:41
neexistuje potom ešte nejaká iná cesta ako vozidlo opäť možno užívať na pozemných komunikáciách, mám na mysli prihlásiť ho ako historické vozidlo a dostať tak "historickú" ŠPZ?
kukuportal
24.09.12,07:42
a pri kúpe - prepise ŠPZ traktora z okresu do okresu, musí byť traktor fyzicky pristavený pred inšpektorát? ďakujem za info.
Martin1310
24.09.12,19:19
Dostať na značky tento traktor sa dá ale musel by si postupovať ako by si ho sám vyrobil tak ako ked vyrobí auto automobilka,čiže pre normálneho smrtelnika nemožné.Poznám pána ktorý takto chcel prihlásiť motorku,no aj ked nemá hlboko do vrecka tak ked zistoval čo a ako tak zistil že neni šanca.

No a áno normálne musí byť pristavený,ak nieje pojazdný je to docela problém.

Edit- Ešte ma napadol taký zúfalí pokus.Napísať výrobcovy ak ešte existuje či nieje v jeho silách ti z prihlásením pomôcť ale naši výrobcovia na svoju hystoriu zvečša kašlú.Ale ja by som to skúsil a uhrať to nejak na toho veterána aj ked mať veterána nieje tiež žiadna sranda.kontroly,originálny stav aj vzhlad.
kukuportal
25.09.12,18:23
teraz som uz nasiel starší traktor zetor uz aj s Špz. Avšak neviem kde na tom traktore nájsť číslo, ktoré pri prihlasovaní pozerajú policajti. Nemám však tým na mysli číslo motora, to policajtov nezaujíma. Poradí mi niekto kde to číslo hľadať? Chcem to vedieť ešte skôr než traktor kúpim aby som ho vedel porovnať s číslom uvedenom v technickom preukaze.
Martin1310
26.09.12,20:37
No neviem či to majú všetky traktory rovnako , náš crystal má číslo zozadu na skrini dyferenciálu pri napojení pravej poloosi vo vašom prípade tam bude asi napojený poltár,crystal to má inak.Ale hladá sa to fakt zle,radšej si to zistite presne.Musíte hladať nejakú rovnú opracovanú plôšku.