Tati5
13.09.12,11:00
Dobrý deň,

chcem sa opýtať v minulom roku v júni som odišla zo zamestnania na základe dohody, dostala som aj odstupné. Následne som bola do konca roka nezamestnaná. Dnes mi prišiel list z VŠZP, že mám nedoplatok na ZP z minulého roka okolo 60 Eur. Chcem sa opýtať, z čoho mohol vzniknúť nedoplatok? Platí zamestnávateľ odvody do ZP aj z odstupného? Ako mám postupovať?

Ďakujem pekne za rady...
Mila123
13.09.12,09:04
áno, mohol ti vzniknúť nedoplatok, pretože v mesiaci kedy ti vyplatili odstupné si dosiahla max. mesačný VZ a za predchádzajúce mesiace si max. VZ nedosahovala......
tých 60€ budeš musieť doplatiť.....
a platí aj ZĽ a aj ZC z odstupného poistenie, resp. patria do VZ pre výpočet poistného.....
aj bývalý zamestnávateľ doplatí za Teba zdravotné poistenie.....
veronikasad
13.09.12,09:22
Dobrý deň,

chcem sa opýtať v minulom roku v júni som odišla zo zamestnania na základe dohody, dostala som aj odstupné. Následne som bola do konca roka nezamestnaná. Dnes mi prišiel list z VŠZP, že mám nedoplatok na ZP z minulého roka okolo 60 Eur. Chcem sa opýtať, z čoho mohol vzniknúť nedoplatok? Platí zamestnávateľ odvody do ZP aj z odstupného? Ako mám postupovať?

Ďakujem pekne za rady...
Aký hrubý príjem si dosiahla v mesiaci, v ktorom si mala vyplatené odstupné ?
rada 000
26.09.12,17:53
Tati5 Tu na porade sú ľudia, ktorí ti povedia len to čo poisťovne, že je to podľa nového zákona, a áno, je to skutočne všetko v súlade so zákonom o ročnom zúčtovaní, že poisťovňa jednoducho vyberá nedoplatky od všetkých, ktorých príjem aspoň raz v roku prekročil trojnásobok priemernej mzdy, čo bola v r. 2011 suma 2233,50 Eur. A je jedno, či to bolo jediný krát v jednom mesiaci prekročené vďaka odstupnému, odchodnému, alebo deväť krát.
Takto si vláda asi potrebuje doplniť peniaze odídené do zahraničných bánk, a takýto Zákon o zdravotnom poistení všetci máme rešpektovať, a poslušne si doplatiť nedoplatky - hoci tu je 20 percentná nezamestnanosť, lebo ináč nám hrozia exekúciami.

Oni to považujú všetci za hotovú vec, že nedoplatok sa zaplatí, ináč by sa porušil platný zákon. Keďže však nám všetkým plynie 15 dňová lehota na podanie námietky, mali-mohli by sme tak učiniť. Alebo by sme mohli podať hromadnú námietku, najlepšie sformulovanú odborníkom na právo, rozposlať túto informáciu trebárs aj pani Ministerke zdravotníctva, ďalej do médií a nejakým spôsobom upozorniť na to čo sa deje a aspoň prostredníctvom námietky - i keby nakoniec nebola akceptovaná JE TREBA upozorniť na to, čo sa deje.

Ak to zaplatíme bez akýchkoľvek námietok, čo príde nabudúce ????

Tu nájdeš rozoberanie toho istého obsahu v mojej téme.. Vyskytlo sa nás s rovnakým problémom už viacej ľudí.

http://www.porada.sk/t201149-zakon-o-zdravotnom-poisteni-nedoplatky-vzniknute-z-dovodu-novelizacie-zakona.html
Paula
26.09.12,18:05
rada 000....tu naozaj zákon neporazíte , reklamujte na príslušnom ministerstve .