MiraH
21.02.06,08:44
Dobrý deň milí poradcovia.
Chcela by som začať podnikať a neviem ako nato, preto by som Vás chcela požiadať o radu.
Som zamestnaná v stavebnej firme a popri zamestnaní by som sa chcela živiť projektovaním rekonštrukcií bytov.
Podľa živnostenského zákona som si našla, že projektovanie a architektonická činnosť nie je živnosťou (vôbec ale neviem ako to mám chápať) a niekde som počula že projekčné práce sa dajú vykonávať na zmluvu.
Prosím Vás, ak viete niečo bližšie poradte mi ako nato, aké sú poplatky stým spojené a prípadne náležitosti tej zmluvy.
Ďakujem.
Fany
21.02.06,07:50
Je to podnikanie: "Vypracovanie dokumentácie a projektu jednoduchých stavieb, drobných stvieb a zmien týchto stavieb".
Ak máš na to školu (minimálne Bc.stav. alebo archit.), môžeš to robiť na živnosť.
Mňa by skôr zaujímalo, ako si ohodnocuješ svoju prácu? Podĺa čoho vypočítaš cenu za svoju prácu. Ak to je tajomstvo, odpíš prosím ako súkromná správa.
MiraH
21.02.06,08:21
Milá Fany, ďakujem za odpoveď.
Sama sa trápim s otázkou ako vypočítať cenu za túto prácu :-)( nemáš ty nejaký nápad) ?
Zatiaľ to robím len tak pre známych zadara a preto že ma to baví chcela by som v tom začať podnikať a trochu si privyrobiť popri zamestnaní.
Mám aj potrebné vzdelanie som vyštudovaný Ing. Pozemného staviteľstva (asi preto sú tieto ekonomické záležitosti pre mňa španielska dedina :-)).
Fany
21.02.06,08:32
Tiež mám s tým problém. Toto sú profesie, kde sa nedá len tak určiť cena a väčšinou sa to chápe tiež len ako "za chvíľu urobený jeden papier". Ale je v tom omnoho viac. Aj právnik za jeden papier zoberie trebárs 10 tis., ale veď má v tom svoje vedomosti, zákony, réžie, zodpovednosť... Možno sa ozve nejaký architekt, projektant, ktorý na toto zareaguje. Koľko napr. zapýtať cca za návrh na rekonštrukciu bytového jadra, prípadne celého bytu?
Nike
21.02.06,08:46
Projektovanie nie je živnosťou preto, lebo projektovať môže len autorizovaný architekt s oprávnením vydaným komorou architektov.
Projektovanie do 300 m2 (podľa stavebného zákona) je živnosťou a môže ju dostať každný kto má vzdelanie v odbore architektúra.
Podľa toho čo píšeš tak živnosť do 300m2 (ale neviem či zastavanej alebo celkovej plochy) by ti stačila.
No a potom podnikáš ako riadny živnostník so všetkým čo k tomu patrí a legálne.
Nike
21.02.06,08:49
A k tomu koľko pýtať, len doplním, že komora architektov má metodické odporúčanie na výpočet ceny projektov, možno sú tam aj rekonštrukcie a mali by ste sa o čo oprieť.
Tiež podobný cenník má UNIKA - myslím, že to je vydavateľstvo.
Musto
21.02.06,09:13
Ak by som sa mohol opytat, zaujimave je to, ze vacsina metodickych priruciek pre stanovenie ceny sa viac menej odvolava na celkovu cenu diela (v tomto pripade rekonstrukcie), ale ako stanvit presne cenu diela este v projekte, ked este nie je znamy dodavatel a v mnohych pripadoch nieje isty ani termin realizacie?
MiraH
22.02.06,07:20
A viete mi niekto poradit ako nato bez toho aby som si zakladala živnosť? Dá sa to nejako obísť?
svedia
20.10.08,14:54
ahojte čítala som, že môžem dať urobiť projektovú dokumentáciu aj keď má školu Bc.stav. Teraz si momentálne robí ďalej školu. Bude to platiť na stavebné povolenie? aj keď to bude zatiaľ Bc. Ďakujem...