macokovac
13.09.12,15:06
Zdravim vás poradáci,

nepouzivam diakritiku tak sa vopred ospravedlnujem,,

Mam teraz 27 rokov a chcem sa dozvediet ci mam narok na podporu ked mam odpracovane nasledovne roky-mesiace:

P.S.: Cital som zakony ale pisu to tam akokeby sme vsetci obyvatelia SR pracovali v socialnej poistovni tak sa nehanbim nahlas povedat ze nemam ani paru ci mam ci nie- ten narok... ako je to s prechodom zakona do 2010 a po tejto dobe? ako je to s touto podmienkou

- zo 4 rokov odpracovane 3
- z 3 rokov odpracovane 2

pracoval som nasledovne
ked to prevediem na mesiace tak mi vyjde toto:
3mes + 13 + 1 + 1 + 2 + 27= 47 mesiacov, ked odpocitam nejake drobne dni na prelomoch tak dajme tomu 45 mesiacov odpracovanych. je to doba odpracovanych mesiacov do prichodu na svk.

maj/06 – jul/06 cele 3 mesiace skusobnej doby a odchod v posledny den skusobnej doby - slovensko

aug/06 – sep/07 pracovny pomer na zmluvu - slovensko
okt/07 – nov/07 dohoda - nepocitam - irsko
nov/07 – dec/07 zmluva na urcito - irsko
mar/08 – jun/10 zmluva na neurcito - irsko - nasledny odchod na svk
---------------------------
prichod na SVK
jun/2010

nezamestnany rok a pol a riadne evidovany na Urade prace

znovu zamestnany od
dec/2011 do trva - bez prestavky, dnes je 13.9.2012 D


Prosim Vas, piste len overene informacie, najlepsie clovek ktory v tomto obore chodi a pozna stare a nove zakony.

Takze: Mam narok na podporu alebo avky v nezamestnanosti ci ako to volate po prichode z irska
Velka vdaka
Martin
veronikasad
13.09.12,13:26
V roku 2010 si poberal dávku v nezamestnanosti ?

Nemáš nárok na dávku v nezamestnanosti - nesplňaš podmienku 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných 3 rokoch.
ivka70
13.09.12,13:29
Narok sa vzdy posudzuje ku dnu evidencie na UP.

Ak by si ukoncil PP 30.9.2012, posudzuje sa pre narok na podporu cas od 1.10.2009 do 30.9.2012 (posledne 3 roky.
Z tychto 3 rokov by si musel mat odpracovanych aspon 730 dni (teda aspon 2 roky), aby ti narok na podporu vznikol.
Aj keby si spocital cas od 1.10.2009 do 30.6.2010 - cca 9*30 = 270 dni a cas od 1.12.2011 do 30.9. 2012 - cca. 10*30 = 300 dni,
dokopy je to cca 570 dni (presny vypocet si mozes urobit, ale je to plus minus par dni), co je prilis malo.
Narok na podporu ti nevznikne, z poslednych 3 rokov pred evidenciou nemas odpracovane 2.

Narok na podporu ti podla aktualnych zakonov vznikne az v case, ked odpracujes aspon 2 roky, cize najskor cca. od 1.12.2013.
Nerozumiem tvojej otazke, preco patras po podpore po prichode z Irska, ked odvtedy preslo uz viac ako 2 roky ...
macokovac
13.09.12,18:57
V roku 2010 si poberal dávku v nezamestnanosti ?

Nemáš nárok na dávku v nezamestnanosti - nesplňaš podmienku 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných 3 rokoch.

nepoberal som davku v nezamestnanosti, poberal som davku v hmotnej nudzi.


nesplňaš podmienku 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných 3 rokoch. - to znamena ze musim byt na urade evidovany 2 roky ci tie 2 roky musim odpracovat?



Narok sa vzdy posudzuje ku dnu evidencie na UP.

Ak by si ukoncil PP 30.9.2012, posudzuje sa pre narok na podporu cas od 1.10.2009 do 30.9.2012 (posledne 3 roky.
Z tychto 3 rokov by si musel mat odpracovanych aspon 730 dni (teda aspon 2 roky), aby ti narok na podporu vznikol.
Aj keby si spocital cas od 1.10.2009 do 30.6.2010 - cca 9*30 = 270 dni a cas od 1.12.2011 do 30.9. 2012 - cca. 10*30 = 300 dni,
dokopy je to cca 570 dni (presny vypocet si mozes urobit, ale je to plus minus par dni), co je prilis malo.
Narok na podporu ti nevznikne, z poslednych 3 rokov pred evidenciou nemas odpracovane 2.

Narok na podporu ti podla aktualnych zakonov vznikne az v case, ked odpracujes aspon 2 roky, cize najskor cca. od 1.12.2013.
Nerozumiem tvojej otazke, preco patras po podpore po prichode z Irska, ked odvtedy preslo uz viac ako 2 roky ...

patram po podpore pretoze ak by som mal narok na nu tak premlcacia doba je 3 roky.. tak preto.

A nerozumiem tomu, pracoval som 2 a pol roka v kuse v irsku a nejake mesiace predtym na slovensku a nesplnam nejaku podmienku? Vsak narok vznika odo dna evidencie na UP to znamena ze od juna 2010, 3 roky dozadu je jun 2007 a to som odpracoval 32 mesiacov...

Ci ako to je... omg podrobnejsie poprosim...

poistenia v nezamestnanosti - to je cas straveny na UP kedze za mna plati poistne?

Kazdopadne diki za odpovede a cakam na tu vysvetlovaciu P.

neukamenujte ma

Martin
ivka70
14.09.12,11:12
nepoberal som davku v nezamestnanosti, poberal som davku v hmotnej nudzi.






patram po podpore pretoze ak by som mal narok na nu tak premlcacia doba je 3 roky.. tak preto.

A nerozumiem tomu, pracoval som 2 a pol roka v kuse v irsku a nejake mesiace predtym na slovensku a nesplnam nejaku podmienku? Vsak narok vznika odo dna evidencie na UP to znamena ze od juna 2010, 3 roky dozadu je jun 2007 a to som odpracoval 32 mesiacov...

Ci ako to je... omg podrobnejsie poprosim...

poistenia v nezamestnanosti - to je cas straveny na UP kedze za mna plati poistne?

Kazdopadne diki za odpovede a cakam na tu vysvetlovaciu P.

neukamenujte ma

Martin

Pri tej prvej evidencii na UP si si ziadal o podporu v nezamestnanosti?
A prislo ti zamietave stanovisko?
Ci ako?
Ak si poberal davky v hmotnej nudzi, musel si dokladovat niecim, ze narok na podporu v nezamestnanosti nemas, nie?

A poistenie v nezamestnanosti je cas, kedy si sam alebo niekto za teba plati poistenie.
Co teda UP urcite nie je.
Standardne je to cas, kedy si zamestnany, dobrovolne poisteny, poisteny kvoli zivnosti a pod.
macokovac
15.09.12,13:03
Pri tej prvej evidencii na UP si si ziadal o podporu v nezamestnanosti?
A prislo ti zamietave stanovisko?
Ci ako?



Neziadal som nic po prichode z irska, len som si zriesil davku v hmotnej nudzi a nik nemal ziadne stanovisko ze nemam narok na podporu pretoze som o nu neziadal..
ivka70
15.09.12,14:01
Neziadal som nic po prichode z irska, len som si zriesil davku v hmotnej nudzi a nik nemal ziadne stanovisko ze nemam narok na podporu pretoze som o nu neziadal..

A bol si aspon evidovany na UP po navrate?
Katy a R
15.09.12,14:17
Zdravim vás poradáci,
---------------------------
prichod na SVK
jun/2010
nezamestnany rok a pol a riadne evidovany na Urade prace znovu zamestnany od
dec/2011 do trva - bez prestavky, dnes je 13.9.2012 D

Prosim Vas, piste len overene informacie, najlepsie clovek ktory v tomto obore chodi a pozna stare a nove zakony.

Takze: Mam narok na podporu alebo avky v nezamestnanosti ci ako to volate po prichode z irska Velka vdaka
Martin
... no neviem, či môžem odpovedať :confused: nie som človek, čo v odbore chodí ...:D
Ale ak by si klikol na stránku SP - tak tam nájdeš, že od roku 2010 - citujem..

Pokiaľ osoba vykonávala v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie zárobkovú činnosť v inom členskom štáte EÚ, pri posudzovaní nároku na dávku v nezamestnanosti sa postupuje v súlade s nariadením (ES) Európskeho parlamentu a Rady č. 883/2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia v platnom znení (ďalej len „nariadenie 883/2004“) ako aj nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 987/2009, ktorým sa stanovuje postup vykonávania nariadenia 883/2004 (ďalej len „nariadenie 987/2009“). Tieto nariadenia sú účinné od 1. mája 2010. Nariadenia sú priamo záväzné a uplatniteľné jednotlivými členskými štátmi.
1.)
Na výplatu dávky v nezamestnanosti je v zásade príslušný štát, v ktorom osoba vykonávala poslednú zárobkovú činnosť. .........