katka122445
13.09.12,20:55
Som studentkou 3 rocnika. V studiu chcem pokracovat, avsak s partnerom rozmyslame nad najvyhodnejsou moznostou. Situaciu mam trochu zlozitejsiu, preto by som chcela poziadat o radu.
V prvom rade potrebujem zostat studentkou, pretoze poberam sirotsky dochodok a kedze nemam narok na matersku (pracovat inak ako brigadne som nestihla) tento prispevok sa nam zide ako sol. Viem, ze mam narok aj na ine prispevky od statu, o ktore treba poziadat na upsvare.

Hlavny problem je v tom, ze musim\chcem opakovat rocnik, prave koli sirotskemu. Termin porodu mame v aprili a to je obdobie, ked sa zacina skuskove a takisto sa odovzdava bakalarka, co ja pradepodobne zvladat nebudem. + v letnom semetri mam predmet, ktory uz prenasam z minuleho roka. Dalsi problem je, ze tento rok nemozem odovzdat bakalarsku pracu pre nedostatok casu na vyskum, prave koli tehotenstvu.

Som v opakovanom rocniku povazovana za studentku? Plati sa z tento rocnik?
Prerusenie do uvahy nepripada, pretoze niesom posudzovana ako student. Este sa zamyslame nad moznostou PN poslednych mesiacoch...ale to sa mne nezda.

Prosime o radu, je to dost komplikovane. Dufam, ze sme to vysvetlili aspon trosku zretelne.
Xanti
13.09.12,19:18
No môžeš požiadať školu o individuálny študijný program. Tým pádom by Ti mohli výjsť aj učitelia v ústrety. A presunúť Ti skúšky, a možno by si ani nemusela opakovať ročník.
katka122445
14.09.12,05:18
No to by bolo najlepsie. Lenze tento rocnik ja bakalarku obhajovat proste nemozem. Nestihnem dokoncit vyskum.
ivka70
14.09.12,05:47
Za opakovanie rocnika platis, nakolko ide o prekrocenie standardnej dlzky studia.
Takze si treba prepocitat, ci nezaplatis viac ako ziskas.
Stracas narok na pridavok na dieta, danovy bonus a platis skolu.
katka122445
14.09.12,06:08
To by nevadilo, aj tak sa mi to oplati. Ale nerozumiem preco by som mala stratit pridavky na dieta. Vsak keby som opakovala rocnik, som este stale evidovana ako student. Teda sa nic nemeni (okrem platenia za studium)
Xanti
14.09.12,07:47
Ivka myslela prídavky na teba,
lebo ak by si študovala a mala dieťa tak prídavky by si mohla dostávať aj na seba ako študentku a aj na svoje dieťa čo je samozrejmé.
ivka70
14.09.12,08:04
Pri prekroceni standardnej dlzky studia narok na seba na pridavok na dieta stracas.
ivka70
14.09.12,08:12
Uz v septembri vies, ze nestihnes dokoncit vyskum k bakalarke? Z casovych dovodov alebo kvoli tehotenstvu nemozes?
ivka70
14.09.12,08:13
Uz v septembri vies, ze nedokoncis vyskum? Jediny dovod mi pripada do uvahy, ze ako tehotna nemozes. Lebo casu budes mat dost ....
katka122445
14.09.12,08:22
teda nie som posudzovana ako nezaopatrene dieta?
katka122445
14.09.12,08:27
ivka 8 Minutes Ago #20913 Uz v septembri vies, ze nestihnes dokoncit vyskum k bakalarke? Z casovych dovodov alebo kvoli tehotenstvu nemozes?

Da sa povedat ze z casovych dovodov, kvoli tehotenstvu. Vyskum musim spravit kazde rocne obdobie a to po dobu jeden tyzden a na miesto kde meriam iste hodnoty musim dochadzat.
ivka70
14.09.12,12:21
ivka

8 Minutes Ago #20913 Uz v septembri vies, ze nestihnes dokoncit vyskum k bakalarke? Z casovych dovodov alebo kvoli tehotenstvu nemozes?

Da sa povedat ze z casovych dovodov, kvoli tehotenstvu. Vyskum musim spravit kazde rocne obdobie a to po dobu jeden tyzden a na miesto kde meriam iste hodnoty musim dochadzat.


Prepac, ale toto je velmi cudna vyhovorka.
Ty si myslis, ze s malym dietatom budes mat toho casu viac?

Viem co to je studovat na VS a mat male dieta, nikdy nebolo viac viac casu ako prave v tehotenstve.


A co sa tyka pridavkov na teba a danoveho bonusu, pri prekroceni standardnej dlzky studia na ne nie je narok.


Nezaopatrené dieťa

Nezaopatrené dieťa podľa zákona o prídavku na dieťa je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov, ak sa

sústavne pripravuje na povolanie štúdiom (http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?&id=144) alebo
nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť (http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?&id=145) pre chorobu alebo úraz.
Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je aj dieťa, ktoré

po skončení povinnej školskej dochádzky sa zúčastňuje dennou formou kurzu na získanie základného vzdelania, okrem kurzu organizovaného podľa osobitného predpisu1, najdlhšie do skončenia školského roku, v ktorom dieťa dovŕšilo 18 rokov veku, alebo
je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav (http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?&id=143), najdlhšie do dovŕšenia plnoletosti (18 rokov).
Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,

ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,
ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku alebo
ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa
1)Zákon č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov


http://www.employment.gov.sk/nezaopatrene-dieta.html

a rovnako je to aj s narokom na DB.
katka122445
14.09.12,12:26
Prepac, ale nevidim dovod preco sa vyhovarat. Je to proste problem, ktory musim vyriesit a to s tou bakalarkou nebol moj vymysel, ale zistila som to po rozhovore s mojou konzultantkou.

Dakujem ti za rady
ivka70
15.09.12,13:55
Prepac, ale nevidim dovod preco sa vyhovarat. Je to proste problem, ktory musim vyriesit a to s tou bakalarkou nebol moj vymysel, ale zistila som to po rozhovore s mojou konzultantkou.

Dakujem ti za rady

:confused: Tvoja konzultantka povedala, ze kvoli tehotenstvu nestihas vyskum na bakalarku? To sa mi velmi verit nechce.

Viem si predstavit dovod, ze ten vyskum tehotna robit nemoze (napr. nejake chemicke pokusy a pod.)
ale ak nestihas vyskum ako tehotna casovo, s malym dietatom ho o rok nestihnes urcite .....

Je to na tebe, ale rozhodne by som urobila vsetko preto, aby som ukoncila bakalarske studium aj s bakalarkou v riadnom termine.
Retuska
15.09.12,15:27
mam znamu,ktora studovala a robila bc ked bola tehotna a obhajovala par dnipo narodeni dietatka.....cez tehotenstvo je casu najviac a presne..po narodeni bude menej,kedze sa budes musiet starat o male nonstop,nie este na tyzden niekam odist ako pises a s malym dietatom uz vobec nie....tiez by som sa snazila co najviac teraz,ako si to stazovat opakovanim rocnika,platenim studia a navyse...bez prispevkov od statu...podla mna tie peniaze sa zidu a okrem toho,ak je konzultant normalny,pomaha co najviac hlavne ekdberie ohlad nato,ze si tehotna....