TatianaM
14.09.12,07:53
Živnostník - FO: omladili sme kolektív a oni by radi išli na koncert STING-a do Košíc. Je možné zakúpené vstupenky a použitie firemného vozidla na koncert dať ako čerpanie zo sociálneho fondu?
Tweety
14.09.12,05:55
Živnostník - FO: omladili sme kolektív a oni by radi išli na koncert STING-a do Košíc. Je možné zakúpené vstupenky a použitie firemného vozidla na koncert dať ako čerpanie zo sociálneho fondu?
ÁNo je, ale zamestnanci by z toho platili aj odvody.
TatianaM
14.09.12,06:02
Ďakujem,

čiže ja im to dám do výplat a oni zalatia z toho odvody aj daň. Zamestnávateľ z tejto sumy neplatí odvody?
Tweety
14.09.12,06:05
Ďakujem,

čiže ja im to dám do výplat a oni zalatia z toho odvody aj daň. Zamestnávateľ z tejto sumy neplatí odvody?
ÁNo tak, zamestnáv. do zaúčtuje ako čerpanie SF a finito.
TatianaM
14.09.12,06:09
Ďakujem a prajem pekný deň
mariapol
14.09.12,06:26
ÁNo tak, zamestnáv. do zaúčtuje ako čerpanie SF a finito.

Dobrý deň, dovolte mi nesúhlasiť.

Schválené zákony od 1. 1. 2011 zavádzajú platenie zdravotných a sociálnych odvodov pre zamestnávateľov a zamestnancov aj na benefity poskytnuté zamestnancom zo sociálneho fondu. Zamestnávateľ tak od uvedeného dátumu pri poskytnutí príspevku zo sociálneho fondu v súlade s § 7 zákona č. 152/1994 Z. z. (http://www.porada.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=0&FragmentId1=583506&FragmentId2=5082788) o sociálnom fonde a vytvorenej smernice zamestnávateľa odvedie z tejto sumy odvody vo výške 35,2 % za zamestnávateľa. Rovnaká povinnosť vyplýva aj pre zamestnanca. Ten zaplatí odvody vo výške 13,4 % z poskytnutého príspevku. Zavedenie odvodov sa netýka príspevku na stravovanie.
Zamestnávateľ poskytnutý príspevok zo sociálneho fondu na benefit pripočíta k vymeriavaciemu základu na zdravotné poistenie, ako aj k vymeriavaciemu základu na sociálne poistenie. Nie je potrebná osobitná úprava zúčtovania mzdy zamestnancovi. Nepeňažné plnenie poskytnuté zamestnancovi na stravovanie sa nezdaňuje. Je jedno, či toto plnenie je poskytnuté zo sociálneho fondu, alebo z prostriedkov spoločnosti. Zamestnávateľ na výplatnej páske zamestnancov v tomto prípade uvedie len poskytnutý príjem zo závislej činnosti oslobodený od dane z príjmov v súlade s § 39 ods. 2 písm. f) bod 3 zákona o dani z príjmov (http://www.porada.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=0&FragmentId1=4448756&FragmentId2=4448756).
ELAST
20.09.12,10:03
Dobrý deň prajem,

ja by som Vás veľmi pekne chcel poprosiť o radu. Viacerí pracovníci spoločnosti idú na pracovnú cestu. Na tejto pracovnej ceste im zamestnávateľ vybaví aj slávnostnú večeru a návštevu divadla.

Je možné tieto vstupenky do divadla a večeru preplatiť zamestnancom zo sociálneho fondu? A ako je to potom s daňou z príjmov a odvodmi? Je potrebné cenu večere a vstupenky pripočítať k hrubej mzde a platiť odvody (zdravotné aj sociálne) ako aj daň z príjmov z tejto vyššej hrubej mzdy (hrubej mzdy zvýšenej o cenu večere a vstupenky)?

Ďakujem veľmi pekne za pomoc!