BrumikPE
14.09.12,12:38
Zdravim, chcel by som sa spytat ako je to s odvodmi, ak by nastala nasledujuca situacia:
Traja studenti by si zalozili s.r.o. s dalsimi 2 ludmi, ktori su normalne zamestnani pomimo (nie v tejto sro). Vsetci by teda boli spolocnici, nikto by nebol vo firme zamestnany - nemal by zmluvu, ziadna dohoda, zamestnanie, brigada proste nic, len 5 spolocnikov, ktori by poberali plat vo forme rozdelenia zisku na konci roka podla jednotlivych podielov. Bolo nam povedane, ze by bolo pre nas vyhodnejsie si dobrovolne platit odvody mesacne, ako to riesit pri odvodoch z prijmu. Ja sa do tychto veci vobec nerozumiem, ani neviem ci som to spravne napisal, preto sa chcem spytat tu, ako to prebieha co sa tyka tychto veci, co by bolo najvyhodnejsie pre nas ako studentov, ktori su spolocnici v sro-cke.
Boli sme aj vo VsZP, ale samozrejme 15 minut pred obedom tam uz nikoho nebolo (to je take slovenske) tak preto sa skusam takto pred vikendom pytat aj tuna.
Dakujem
Marian93
14.09.12,11:54
Ešte by som chcel spýtať, pretože ma to zaujíma tiež, ako platí odvody pracujúci človek, ktorý má pracovný pomer v CZ? V cz pracuje, odvody platí do cz či na svk? Slovák pracujúci platí odvody a už nemusí ďalej v s.r.o., ale ako je to so Slovákom, ktorý pracuje v Českej republike?
BrumikPE
14.09.12,13:15
ako keby si mi cital myslienky, to by ma zaujimalo tiez, pretoze na 99% jeden z tych dvoch dalsich spolocnikov bude pracovat (a teda sa aj zdrziavat) v Ceskej republike, tak by ma zaujimali aj veci okolo odvodov co sa tyka takejto osoby.
blavaciko
14.09.12,15:43
v ramci europskej unie plati clovek zdravotne a socialne poistenie v krajine kde ma trvaly pracovny pomer... v pripade akychkolvek otazok je ale v tomto najlepsie kontaktovat socialnu poistovnu a poziadat ich o vyjadrenie. Existuje dokonca niekde aj formular, ktorym mozes poziadat socialnu poistovnu o urcenie krajiny platenia odvodov... to je fajn hlavne vtedy ak pracovny pomer neexistuje ani v jednej krajine, ale napriklad je zivnost vo viacerych krajinach, pripadne spolocnictvo...
Marian93
14.09.12,21:28
Takže spoločník s pracovným pomerom v cz môže odvádzať sp a zp aj na svk a tým pádom nemusí odvádzať žiadne dodatočné odvody. Ešte tam bola otázka, ako je to s vysokoškolákmi, ktorí budú ako spoločníci v s. r. o., či za nich štát prestane platiť odvody po tom, čo si založia firmu, alebo bude platiť ďalej a netreba sa o nič strachovať, alebo sa prvý rok neplatí a potom hej, alebo sa platí v polovičnej výške, alebo v plnej výške. Toto by som potreboval vedieť, samozrejme, ak nebude vedieť nikto poradiť obrátil by som sa priamo na poisťovne, čo bude, bohužiaľ, najskôr o 7 dní.
Jana Motyčková
20.09.12,19:30
Stat za studenta plati iba zdravotne poistenie. Ak si student zalozi sro, stat za neho bude nadalej odvadzat zdravotne poistenie. Ak dojde po skonceni roka k rozdeleniu zisku (to nie je ziaden plat), z podielnu na zisku sa bude platit 14 percent poistne do ZP, ziadne ine poistne (zatial) sa zo zisku neplati. Platenie poistneho z podielu na zisku je uplne nezavisle od platby statu za studenta. Pokial ide o nejaku radu "radsej dobrovolne platit odvody mesacne", to je nezmysel. V ZP nie su dobrovolne odvody, iba povinne. V SP su dobrovolne odvody, ale to su sumy zaplatene navyse - neponizia pripadnu platbu poistneho zo zisku.
U zamestnnca spolocnika sro je to rovnako, akurat ze za neho stat neplati do ZP nic.
Spolocnik zamestnany v cr - na neho sa vztahuju ceske predpisy (socialne, zdravotne) a kedze tam sa zatial poistne z podielov na zisku neplati, tak ZP z tohoto prijmu nezaplati.
Poznamka - to je stav povedzme v buducom roku, co bude neskor sa treba spytat niekoho, kto ma vestecku gulu.
azla
20.09.12,19:47
Sadzba poistného z dividend je 10 % (resp.5%).

...alebo je zmena?
Krakonoš
21.09.12,08:03
Možno som mimotemy, ale chcem sa k tomuto prípadu niečo spýtať.
Ak by takáto sro vykazovala zisk z činnosti, ktorú evidentne musel urobiť nejaký človek (napr. tvorba web stránok... ), ale pritom sro oficiálne nemá žiadneho zamestnanca, brigádnika, SZČO na zmluvu... nešlo by o nelegálnu prácu?

A ak by bolo treba prácu "zlegálniť" zmluvou, tak by odvodové povinnosti vyplývali z tej zmluvy.
vistero
28.09.12,11:09
Ahojte, aj ja to viem tak, že zatiaľ len 10% , ale zdravotné poisťovne by chceli zvyšovať na 14% .
promont maja
28.09.12,11:44
Sadzba poistného z dividend je 10 % (resp.5%).

...alebo je zmena?

... návrh novely o zdravotnom poistení počíta so 14% z vyplatených dividiend po 1. 1. 2013 ... teda aj tých, ktoré sú za zdaňovacie obdobie kalendárneho roku 2011, ak budú vyplatené po 1. 1. 2013 ... ak budú dividendy za rok 2011 vyplatené do 31. 12. 2012 = sadzba pre výpočet zdravotného poistenia je 10% ... a je potrebné myslieť aj na RZZP ...

... pripojím link: príspevok č. 51 http://www.porada.sk/t194917-p6-co-na-nas-chystaju.html

Definícia dividendy/§10b, ods.1, písm. e):
"e) podiel na zisku vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní, alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na výsledku podnikania vyplácaný tichému spoločníkovi okrem podielu na výsledku podnikania vyplácaného tichému spoločníkovi verejnej obchodnej spoločnosti, podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti a okrem podielu spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti, podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva podľa osobitného predpisu24) (ďalej len "dividendy")."