Natka
21.02.06,09:13
Prosím vás, poraďte mi, či môžem dobropisovať v roku 2006 faktúru z 2004 v plnej výške? V 2004 som vystavila fa zákazníkovi, s ktorým som sa dohodla v roku 2006, že mi ju nebude musieť zaplatiť. Faktúra je vystavená v jednoduchom účtovníctve a som štvrťročný platca DPH.
Zita5
21.02.06,08:22
Prosím vás, poraďte mi, či môžem dobropisovať v roku 2006 faktúru z 2004 v plnej výške? V 2004 som vystavila fa zákazníkovi, s ktorým som sa dohodla v roku 2006, že mi ju nebude musieť zaplatiť. Faktúra je vystavená v jednoduchom účtovníctve a som štvrťročný platca DPH.


Nuž ,;) podľa mňa nie . Je to príliš dlhá doba a dohoda , no neviem čo môže byť dôvod na odpustenie nezaplatenia pohľadávky .
renča1
21.02.06,08:24
Za to, že pohľad.nebude uhradená nemôže sa postupovať , tak ako píšeš, že vystavíš dobropis. Dobropis môžeš vystavovať na základe reklamácie.
renča1
21.02.06,08:27
Ak by si sa rozhodla odpísať pohľadávku, tak čítaj ďalej , ale nedoporučujem to robiť...

Podmienkou na uznanie daň.nákladu je jeho zaúčtovanie a použitie tohto nákladu na dosiahnutie, zabez., a udržanie zdan.príjmov. Vyplýva to z ustan. § 2 písm.i) zákona o dani z príjmov.
Účtovanie úprav príjmov a výdav. podľa podmienok zákona o dani z príjmov sa vykonáva v rámci uzav.účtovných operácií, kde je možno zohľadniť aj dopad odpisu pohľadávky. Odpis pohľadávky sa vykoná v knihe pohľadávok.V peňaž.denníku sa neúčtuje , lebo nejde o pohyb peňazí a nie je to v žiadnom prípade ani daň.výdavok podľa zákona o dani z príjmov. Pri vzniku pohľadávky táto totiž nevstupovala do zdan.výnosov, ako je tomu v prípadoch v PÚ . Na vznik pohľadávky však boli potrebné určité výdavky, ktoré sa premietli do výdavkov s vplyvom na zákla dane, preto pri odpise pohľadávky sa bude musieť stornovať relevantná suma výdavkov potrebných v minulosti na vznik odpísanej pohľadávky. Preto odpis pohľadávky v JÚ nie je opodstatnený. Pohľadávky v JÚ sa vysporiadajú úpravou základu dane pri skončení podnikania.
Natka
21.02.06,09:50
Je to trošku zložitejšie. Uvediem príklad: firma A vystaví na firmu B fa r. 2004 na 10 000,- Sk (v tom DPH) . Firma C vystaví fa na firmu B 20000,- (v tom DPH a zároveň aj tých 10 000,- čo nemala firma A vystavovať v r. 2004).Takže firma A chce zrušiť tú pôvodnú faktúru z r. 2004, lebo nebude ani uhradená ani nemala byť vystavená. Čo s takou faktúrou?
renča1
21.02.06,10:16
Je to trošku zložitejšie. Uvediem príklad: firma A vystaví na firmu B fa r. 2004 na 10 000,- Sk (v tom DPH) . Firma C vystaví fa na firmu B 20000,- (v tom DPH a zároveň aj tých 10 000,- čo nemala firma A vystavovať v r. 2004).Takže firma A chce zrušiť tú pôvodnú faktúru z r. 2004, lebo nebude ani uhradená ani nemala byť vystavená. Čo s takou faktúrou?

ak ide o takúto neopr.faktúraciu , tak sa môže vystaviť dobropis alebo storno k faktúre...:)
Natka
21.02.06,10:30
Renča, dala si mi troška slnka na tú moju faktúru, ale ešte pátram v zákone o DPH a aj zák. daň z príjmu, či tam nebude nejaké vysvetlenie, do akej doby môžem dobropis, či storno faktúru robiť. Skúsiš aj ty ešte mrknúť do zákona alebo do svojich skúseností?
renča1
21.02.06,10:40
§25 ods.3 zákon o dph.
rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaň.obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane, a pri oprave základu dane pri nadobud.tovaru v tuzemsku z iného člen.štátu alebo pri dodaní tovaru alebo služby, ked je povinný platiť daň nadobúd.tovaru alebo príjemca služby, rozdiel sa uvedie v daň.priznaní za zdaň.obdobie , v ktorom nadobúd.tovaru alebo príjemca lsužby obdržal doklado oprave základu dane.
Natka
21.02.06,11:29
Takže, urobím dobropis, a tak ako si to vyššie uviedla, v peňažnom denníku nebudem účtovať, iba do knihy pohľadávok? Ale keď v JÚ urobím dobropis, program sa pýta, či zaevidovať do knihy pohľadávok. T.j. budem mať v knihe pohľ. dlžnú fa z r. 2004 a dobropis z r. 2006 ale v mínusovej sume. Ako sa potom postupuje?
renča1
21.02.06,11:33
urobíš dobropis zapíšeš do knihy pohľad.z mínusovými hodnotami a dáš aj zápis do dph, pretože dph si už odviedla a teraz pri zápíse do dph ti vznikne nadm.odpočet /alebo daň.povinnosť sa ti poníži o tento dobropis/. Faktúru uhradíš dobropisom cez ID.
ALBO
21.02.06,12:22
§25 ods.3 zákon o dph.
rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaň.obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane, a pri oprave základu dane pri nadobud.tovaru v tuzemsku z iného člen.štátu alebo pri dodaní tovaru alebo služby, ked je povinný platiť daň nadobúd.tovaru alebo príjemca služby, rozdiel sa uvedie v daň.priznaní za zdaň.obdobie , v ktorom nadobúd.tovaru alebo príjemca lsužby obdržal doklado oprave základu dane.

Ja vidím problém v tom, že tento prípad neoprávnej fakturácie, kedy nedošlo k dodávke ani služby ani tovaru nenaplňa § 25 ods. 1. A preto by som to dala do dodatočného 2004.
Natka
21.02.06,13:18
urobíš dobropis zapíšeš do knihy pohľad.z mínusovými hodnotami a dáš aj zápis do dph, pretože dph si už odviedla a teraz pri zápíse do dph ti vznikne nadm.odpočet /alebo daň.povinnosť sa ti poníži o tento dobropis/. Faktúru uhradíš dobropisom cez ID.Ďakujem za rady, zajtra to skúsim spraviť.:)
M3G
22.02.06,08:14
A čo s takou faktúrou, ktorá bola vystavená 2003 s 20% dph a chcem ju stornovať z dôvodu, že odberateľ túto faktúru neeviduje v evidencii. Počas inventarizácie pohľadávok 2003 a 2004 nereagovali, ozvali sa až teraz.
Ja som urobil to, že som stornoval faktúru v pôvodnej výške bez DPH a DPH na storno som použil aktuálnu sadzbu, z dôvodu, aby bolo priznanie DPH v poriadku.
renča1
22.02.06,08:38
Ja vidím problém v tom, že tento prípad neoprávnej fakturácie, kedy nedošlo k dodávke ani služby ani tovaru nenaplňa § 25 ods. 1. A preto by som to dala do dodatočného 2004.

No, ja neviem, ale stretla som sa s takýmito prípadmi a bolo to riešené v tom zdaň.období , v ktorom sa na to prišlo. Čiže, ak faktúr. bola neoprávnená a zistilo sa na ňu povedzme o rok neskôr, tak sa nevstupovalo do obdobia, kedy v skutoč.bola vystavená. Storno faktúry sa vystavil v tom zdaň.období, kedy sa na to prišlo a prešlo to aj kontrolou. Hm..., si v dph lepšia a teraz som na pochybách.
Tweety
22.02.06,08:41
A čo s takou faktúrou, ktorá bola vystavená 2003 s 20% dph a chcem ju stornovať z dôvodu, že odberateľ túto faktúru neeviduje v evidencii. Počas inventarizácie pohľadávok 2003 a 2004 nereagovali, ozvali sa až teraz.
Ja som urobil to, že som stornoval faktúru v pôvodnej výške bez DPH a DPH na storno som použil aktuálnu sadzbu, z dôvodu, aby bolo priznanie DPH v poriadku.
Ak pri inventarizácii pohľadávok roku 2003 nereagovali, uznali týmto túto pohľadávku, ak služba, alebo tovar bol dadaný, nie je dôvod na jej storno.
renča1
22.02.06,08:45
A čo s takou faktúrou, ktorá bola vystavená 2003 s 20% dph a chcem ju stornovať z dôvodu, že odberateľ túto faktúru neeviduje v evidencii. Počas inventarizácie pohľadávok 2003 a 2004 nereagovali, ozvali sa až teraz.
Ja som urobil to, že som stornoval faktúru v pôvodnej výške bez DPH a DPH na storno som použil aktuálnu sadzbu, z dôvodu, aby bolo priznanie DPH v poriadku.

A vám, ako spoloč.nechýbajú korunky za predaný tovar? Nemáte záujem, aby vaša pohľadávka bola uspokojená?:confused: :)
ALBO
22.02.06,10:21
A čo s takou faktúrou, ktorá bola vystavená 2003 s 20% dph a chcem ju stornovať z dôvodu, že odberateľ túto faktúru neeviduje v evidencii. Počas inventarizácie pohľadávok 2003 a 2004 nereagovali, ozvali sa až teraz.
Ja som urobil to, že som stornoval faktúru v pôvodnej výške bez DPH a DPH na storno som použil aktuálnu sadzbu, z dôvodu, aby bolo priznanie DPH v poriadku.

No a podľa mňa tento váš príklad je príkladom toho, že musíte podať dodatočné DP. Pretože v prechodných ustanoveniach bolo jasne napísané , že pri oprave (ale z titulu vymenovaného v zákone) máte použiť sadzbu dane platnú v čase pôvodného zdaniteľného plnenia. A súčasne v § 18 starého zákona bolo povedané, že to opravíte v tom období, kedy to opravujete podľa odsekov 18/1a2 a tie ustanovili účel , kedy robíte legálny dobropis alebo ťarchopis. Takže vy ste mali ísť do dodatočného a s pôvodnou sadzbou dane.

Čo sa týka opráv neoprávnene (duplicitne)vystavených dokladov , myslím si že ťiež dodatočné, pretože takýto dôvod opravy nie je v § 25 ods. 1 vymenovaný. Zákom píše : v odseku 3 rozdiel medzi.. a opraveným ZD... sa dá... A v odseku 1 základ dane sa opraví..... To znamená, že len vo vymenovaných prípadoch sa opraví.
Takto to vidím ja.
M3G
22.02.06,11:50
Ak pri inventarizácii pohľadávok roku 2003 nereagovali, uznali týmto túto pohľadávku, ak služba, alebo tovar bol dadaný, nie je dôvod na jej storno.

Nereagovali, pretože, že nič nedostali(podľa nich). Majiteľ to posielal nie doporučene, takže dokázať je to ťažké.



A vám, ako spoloč.nechýbajú korunky za predaný tovar? Nemáte záujem, aby vaša pohľadávka bola uspokojená?:confused: :)

Majiteľ vôbec nestíha sledovať svoje pohľadávky, pretože má tak 5000 vystavených faktúr ročne



No a podľa mňa tento váš príklad je príkladom toho, že musíte podať dodatočné DP. Pretože v prechodných ustanoveniach bolo jasne napísané , že pri oprave (ale z titulu vymenovaného v zákone) máte použiť sadzbu dane platnú v čase pôvodného zdaniteľného plnenia. A súčasne v § 18 starého zákona bolo povedané, že to opravíte v tom období, kedy to opravujete podľa odsekov 18/1a2 a tie ustanovili účel , kedy robíte legálny dobropis alebo ťarchopis. Takže vy ste mali ísť do dodatočného a s pôvodnou sadzbou dane.

Tušil som, že to nemám dobre, ale nemôžem to opraviť, lebo dotyčný počíta koeficient a ja by som následne musel opraviť všetky následné priznania a potom by si zase niečo zmyslel, že chce stornovať ďalšiu faktúru....