irenal
14.09.12,15:55
bolo stavebným úradom vydané v súlade so zákonom, keď na zhromaždení vlastníkov bytov, ktorého sa zúčastnila iba 1/3? Prítomným mal byť predložený tzv. tepelno hospodársky projekt na zateplenie. Nebolo uvedené, že kto ho vypracoval a čo všetko zahrňoval. V uznesení, ktoré následne nebolo vyvesené k nahliadnutiu, vôbec nie je uvedené, že projekt v rozsahu jeho predloženia bol prerokovaný a schválený! Taktiež nie je uznesenie o prerokovaní a schválení žiadosti pre vydanie stavebného povolenia príslušným stavebným úradom. Je tam uvedené iba to, že prítomní iba hlasovali o podaní stavebného povolenia Nie je uvedené v akom znení a kto ten návrh vypracoval.
Nebolo uvedené ani to, že ako bude znieť zmluva s dodávateľom
stavebných prác, ktorá aj s rozpočtom nebola schválená uznesením SVB Taktiež nebola schválená zmluva o stavebnom dozore.
Je to v poriadku...?
Takmerstarec
12.10.12,13:40
Mam ako clen Rady podobne spory s predsedom a ostatnymi clenmi Rady: Na Zhromazdeni bolo schvalene, ze sa bude rekonstruovat cele zasklenie schodiska (panelak v sucasnosti s ocelovymi ramami a celoschodiskovom preskleni), bude sa zamienat plastovymi oknami s podvymurovkou na kazdom poschodi, v sutazi bola vybrana firma s cenovou ponukou a ustnym prislubom, ze dodavatel zabezpeci staticky posudok. Spominani predseda a clenovia Rady uplne bagatelizuju potrebu pisomneho dokumentu o povoleni takejto rekonstrukcie zo strany Stavebneho uradu, uspokojuju sa s tvrdenim jedneho clena Spolocenstva, ze mu na tomto urade povedali, ze povolenie nie je potrebne. Zmluva o stavebnom dozore sa v schvalovacom procese na Zhromazdeni vobec nespominala. Moze stavebny dozor oficialne vykonavat sam dodavatel? Neoficialne viaceri clenovia budu dozerat, no predpokladam, ze ziadny z nich asi nema opravnenie tuto funkciu vykonavat tak, aby ich poziadavky a zapisy v stavebnom denniku mali punc legislativnej cistoty. Staticky posudok bude vypracovany statikom zo Statickeho studia a odovzdany dodavatelovi. Je potrebne okrem spominanych veci mat pri takejto rekonstrukcii aj nejake dalsie povolenia a dokumentaciu ?

Prosim o skoru odpoved, je to vzhladom na bliziacu sa zimu urgentne.
brani
12.10.12,17:51
Ahojte, skusim:
Irenal:
odsuhlasit to ze podam nieco na staveby urad koli vybaveniu stavebneho povolenia staci nadpolovicna vacsina zucastnenych hodinu po zaciatku schodze. tato nadpolovicna vacsina po hodine moze odsuhlasit aj investiciu do zateplenia pokial na to mate financne prostriedky na fonde oprav, pokial ide o uver hlasuje sa inak. Pokial mate pochybnosti tak prehlasovany vlastnik sa moze obratit na sud aby rozhodol, cize kedm mate pochybnosti treba zakrocit.
V dnesnej dobe sa vela velkych investicii hlavne do zateplenai odsuhlasuje kadejako, vyber dodavatelov je podla toho kto komu co supol do vrecka .... .
a ked uz mate aj vybrateho dodavatela a nevideli ste zmluvu .........
Vystupujete vy ako vlastnici ako stavebník??? ak ano musite mat stavebny dozor, pokial je v stavebnom povoleni firma ktora realizuje dielo stavebny dozor zo zakona nieje potrebny, vtedy ma firma stavbyveduceho kto je zodpovedny, vy mozte mat dozora dobrovolne a ako to takto vidim aj vam ho doporucujem, nechcem byt zlym prorokom, ale budete to mat este asi divoke
brani
12.10.12,17:56
Takmerstarec:
Spominani predseda a clenovia Rady uplne bagatelizuju potrebu pisomneho dokumentu o povoleni takejto rekonstrukcie zo strany Stavebneho uradu, uspokojuju sa s tvrdenim jedneho clena Spolocenstva, ze mu na tomto urade povedali, ze povolenie nie je potrebne.
mozu mat pravdu v takychto rekonstrukciach a vymenach niekedy stavebny urad nepozaduje stavebne povolenie a dokonca ani ohlasenie, teraz menime okna a brany a tiez mi povedali ze nic nepotrebujem.
Zmluva o stavebnom dozore sa v schvalovacom procese na Zhromazdeni vobec nespominala. Moze stavebny dozor oficialne vykonavat sam dodavatel?
Stavebny dozor stavebny zakon pozaduje pokial sa stavba zhotovuje svojpomocne, pokial to realizuej firma zodpoveda jej stavbyveduci. POkial chcete mat kontrolu nad realizaciou diela, mozte si dozora dohodnut a bude vykonavat "technicky dozor" Pokial niesu vlastnici ucastnikom stavebneho konania, mozte do dennika kreslit co chcete, tak ako uvadzas.
povolenia by vam mal specifikovat prave stavebny urad, v akom rozsahu sa pozaduje a co sa pozaduje na predmetnu rekonstrukciu.
Takmerstarec
12.10.12,18:40
...v takychto rekonstrukciach a vymenach niekedy stavebny urad nepozaduje stavebne povolenie a dokonca ani ohlasenie, teraz menime okna a brany a tiez mi povedali ze nic nepotrebujem.
...
Stavebny dozor stavebny zakon pozaduje pokial sa stavba zhotovuje svojpomocne, pokial to realizuej firma zodpoveda jej stavbyveduci. POkial chcete mat kontrolu nad realizaciou diela, mozte si dozora dohodnut a bude vykonavat "technicky dozor" Pokial niesu vlastnici ucastnikom stavebneho konania, mozte do dennika kreslit co chcete, tak ako uvadzas.
povolenia by vam mal specifikovat prave stavebny urad, v akom rozsahu sa pozaduje a co sa pozaduje na predmetnu rekonstrukciu.

Vdaka za odpoved. Moje obavy vsak pochadzaju z toho, ze na stavebnom urade da taketo vyjadrenie ako pisete, o nepotrebnosti stavebneho povolenia alebo ohlasenia, jeho uradnik iba ustne. V pripade, ze sa nieco prihodi(nehoda so zraneniami, narusenie statiky domu a pod.), ide totizto o demontaz starych tazkych okien s ocelovymi ramami a nesledne domurovavanie stien a montaz plastovych okien v nemalej vyske v tych vyssich podlaziach, kto ponesie zodpovednost?
SVB ako investor alebo dodavatel alebo obidva tieto pravne subjekty? Nebude potom odrazu SVB zodpovedat za vsetko , kedze nema doklad podpisany stavebnym uradom o nepotrebnosti ohlasenia ci stavebneho povolenia, a ani potvrdenie o ohlaseni alebo stavebne povolenie?
Vase tvrdenie je v rozpore s nazormi niektorych projektantov, ze kedze ide o zasah do fasady obytneho domu (aj ked je to panelak), je potrebne aspon ohlasenie na stavebnom urade. Niektori dokonca vravia, ze je potrebne stavebne povolenie. To vsak moze byt zo strany projektantov snaha o zvysenie dopytu po ich praci.
Ide mi iba o to, aby sa SVB nedostalo v pripade nejakej nehody ci udalosti do problemov pri vysetrovani ci naslednom prenose celej tarchy skod na SVB ako investora.
brani
14.10.12,18:18
V pripade zmeny vzhladu fasady na bytovom dome co vo vasom pripade bude by sa to podla mna malo riesit min ohlasenim, kedze sa znacne meni aj konstrukcne riesenie presklenia, zmeni sa aj intenzita osvetlenia priestoru, ..... ja som pisal ze menime okna a brany, kus za kus (samozrejme iny material) ale tvar a rozlozenie zostava.
Vratil by som to na zaciatok, ist osobne na stavebny urad, priniest zo sebou nejaku dokumenaciu ktoru mate, t.j. sucasny stav - foto, navrhovane riesenie, ktore moze byt z podkladov firmy co to ma zrealizovat a pokial budu na urade stale tvrdit ze nic nepozaduju, tak v tom pripade by som aj tak poziadal urad o vyjadrenie ktore dostanete pisomnou formou a potom to zostava na zmluve zo zhotovitelom kto bude za co zodpovedny. Pisali ste o stavebnom dozorovi, len si tazko dokazem predstavit podla coho by kontroloval realizaciu diela ked stavebny urad nepozaduje stavebne povolenie a tym padom ako podklady projektovu dokumentaciu.