karpis
21.02.06,09:17
Prosím o radu ako postupovať voči zamestnávateľovi, ktorý mi vraj dal výpoveď k 30.6.2005 a ja o tom vobec neviem ani nič som nepodpísala.
Som na predĺženom rodičovskom príspevku aj v tom čase keď malo dôjsť k výpovedi danej zamestnávateľom som bola na RP. Zamestnávateľ mal povinnosť k 1.7.2005 zaslať registračný list FO na SP, z dôvodu čerpania RP, ale tak neurobil, preto mi nebolo na môj účet v doch.správ.spoločnosti pripísané od 7 mesiaca 2005 ani koruna aj ked mám na to nárok lebo som na RP.Po urgovaní na SP mi pracovníčka SP povedala, že sa pozná s majiteľkou a ona je zavola ake by bolo najlepšie riešenie. A čuduj sa svet vymysleli, že mi dali výpoveď spätne k 30.6.2005. Nehoráznosť. Ak mi dá výpove´d počas čerpania RP mám nárok na odstupné?
Chobot
21.02.06,09:51
Prosím o radu ako postupovať voči zamestnávateľovi, ktorý mi vraj dal výpoveď k 30.6.2005 a ja o tom vobec neviem ani nič som nepodpísala.
Som na predĺženom rodičovskom príspevku aj v tom čase keď malo dôjsť k výpovedi danej zamestnávateľom som bola na RP. Zamestnávateľ mal povinnosť k 1.7.2005 zaslať registračný list FO na SP, z dôvodu čerpania RP, ale tak neurobil, preto mi nebolo na môj účet v doch.správ.spoločnosti pripísané od 7 mesiaca 2005 ani koruna aj ked mám na to nárok lebo som na RP.Po urgovaní na SP mi pracovníčka SP povedala, že sa pozná s majiteľkou a ona je zavola ake by bolo najlepšie riešenie. A čuduj sa svet vymysleli, že mi dali výpoveď spätne k 30.6.2005. Nehoráznosť. Ak mi dá výpove´d počas čerpania RP mám nárok na odstupné?

Uveď prosím ešte bližšie podrobnosti: kedy si nastúpila na materskú dovolenku a kedy Ti začala rodičovská dovolenka.

Ak si v dobe, kedy Ti akože mali dať výpoveď bola na materskej alebo rodičkovskej dovolenke, tak aby mala byť výpoveď neplatná, lebo si bola v ochrannej lehote. Sú tam síce ustanovenia, kedy ti môžu dať výpoveď (medzi ne patrí napr. ak sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť), ale vo všeobecnosti platí na túto dobu zákaz výpovede.

Teraz však neviem, či tá výpoveď je absolútne alebo relatívne neplatná. Relatívnu neplatnosť musíš napadnúť súdnou cestou, avšak ZP zase dáva lehotu na podanie žaloby o neplatnosť skončenia PP iba dva mesiace od dátumu, kedy sa PP mal skončiť. Tkžeč teraz som na pochybách, ako to uplatniť. Ak sa pre súdny spor rozhodneš, treba sa poradiť s právnikom.

Iná vec je ten Tvoj účet v DSS - myslíš tým Dôchodkovú správcovskú spoločnosť - II. pilier? Ak áno, tak poberanie rodičovskúho príspevku nie je príjem, je to sociálna dávka. Príspevky na II. pilier sa odvádzajú z príjmu, z rodičovského príspevku Ti nemajú čo odviesť, preto Ti asi nič nepribudlo. Počas RD Ti zamestnávateľ nič neplatí, žiadne odvody do SP.

Takže Tvoj problém je v dvoch rovinách. Jedna rovina je samotné skončenie PP - jeho neplatnosť, druhá rovina je vzniknutá škoda, ktroú Ti zapríčinila firma. Ak si chceš uplatniť náhradu tej škody, budeš ju musieť vyčísliť.

Otázka, či máš nárok na odstupné je teraz nezodpovedateľná, lebo ako už bolo spomenuté, počas MD alebo RD Ti nemôže firma dať výpoveď, teda otázka odstupného nie je relevantná. Podľa správnosti by Ti mali dať výpoveď po nástupe do práce po skončení RD. Potom by sme mohli hovoriť o nárokoch na odstupné a o výpovednej dobe.
karpis
21.02.06,10:14
Chobot ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, ale na moj účt DSS mi do 30.6.2005 bola pripisovaná čiastka, ktorú platí štát za matky na RP.
Na RP som ešte stále nakolko moje dieta zo zdravotných dôvodov nemôže navštevovať materskú školu. Dieťa malo 3 roky 6.6.2005
Pridávam bodík!!!!!
Chobot
21.02.06,12:30
Chobot ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, ale na moj účt DSS mi do 30.6.2005 bola pripisovaná čiastka, ktorú platí štát za matky na RP.
Na RP som ešte stále nakolko moje dieta zo zdravotných dôvodov nemôže navštevovať materskú školu. Dieťa malo 3 roky 6.6.2005
Pridávam bodík!!!!!

A si si istá, že Ti na DSS účet niečo pribúdalo? A z akého základu, keď si nemakla príjem? Lebo podľa zákona o soc. poistení sa počas rodičovskej dovolenky prerušuje povinné dôchodkové poistenie (§26 z. č. 461/2003) a počas materskej dovolenky je poistenec oslobodený od platenia poistenia. Môže síce dobrovoľne platiť poistné, ale zo svojich prostriedkov. Pokiaľ viem, štát neplatí ani nemocenské ani dôchodkové poistenie počas rodičovskej dovolenky. Jediné čo platí štát, je zdravotné poistenie. Nepomýlila si si to s niečím iným?

Zamestnávateľ má poivinnosť podľa § 231 ods. d) z. č. 461/2003 oznámiť pobočke soc. poisťovne začiatok a koniec materskej a rodičovskej dovolenky zamestnanca do 8 dní.
sklenkova
22.02.06,19:24
Nehnevajte sa,neviem ako to s príspevkom na 2. pilier,ale píšeš, že zamestnávateľ ti "vraj "dal výpoveď. čo je to za blbosť, veď takáto výpoveď je v každom prípade neplatná (je povinný ti ju doručiť- do vlastnych rúk),čo sa týka lehoty 2. mesiacov musel by dokázať odkedy o výpovedi vieš-poisťovňa také veci neoznamuje,alebo áno? Neprevzala si zásielku,teda odmietla (OSP),choď a zažaluj ho,nemáš čo straťiť.
IVEB
28.11.07,09:05
[quote=Chobot;188593]Uveď prosím ešte bližšie podrobnosti: kedy si nastúpila na materskú dovolenku a kedy Ti začala rodičovská dovolenka.

Ak si v dobe, kedy Ti akože mali dať výpoveď bola na materskej alebo rodičkovskej dovolenke, tak aby mala byť výpoveď neplatná, lebo si bola v ochrannej lehote. Sú tam síce ustanovenia, kedy ti môžu dať výpoveď (medzi ne patrí napr. ak sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť), ale vo všeobecnosti platí na túto dobu zákaz výpovede.
Ak je zamestnankyňa na RD môže ona sama podať výpoveď ?
Pýtam sa to preto , lebo máme zamestnankyňu , ktorá nastúpila do práce po pol roku čerpania RD a teraz chce opäť ísť na RD / musí s tým zamestnávateľ súhlasiť ?/a počas RD pravdepodobne chce podať výpoveď.
veronikasad
28.11.07,09:16
[quote=Chobot;188593]Uveď prosím ešte bližšie podrobnosti: kedy si nastúpila na materskú dovolenku a kedy Ti začala rodičovská dovolenka.

Ak si v dobe, kedy Ti akože mali dať výpoveď bola na materskej alebo rodičkovskej dovolenke, tak aby mala byť výpoveď neplatná, lebo si bola v ochrannej lehote. Sú tam síce ustanovenia, kedy ti môžu dať výpoveď (medzi ne patrí napr. ak sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť), ale vo všeobecnosti platí na túto dobu zákaz výpovede.
Ak je zamestnankyňa na RD môže ona sama podať výpoveď ?
Pýtam sa to preto , lebo máme zamestnankyňu , ktorá nastúpila do práce po pol roku čerpania RD a teraz chce opäť ísť na RD / musí s tým zamestnávateľ súhlasiť ?/a počas RD pravdepodobne chce podať výpoveď.
Pozri § 166 odst. 2 Zákonníka práce

Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
§ 166

(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.
Chobot
28.11.07,10:37
Ak je zamestnankyňa na RD môže ona sama podať výpoveď ?
Pýtam sa to preto , lebo máme zamestnankyňu , ktorá nastúpila do práce po pol roku čerpania RD a teraz chce opäť ísť na RD / musí s tým zamestnávateľ súhlasiť ?/a počas RD pravdepodobne chce podať výpoveď.

Áno, ona môže dať výpoveď aj počas RD.

A môže sa aj kedykoľvek vrátiť na RD, ako odcitovala veronikasad a zamestnávateľ s tým musí súhlasiť.
IVEB
28.11.07,10:43
vďaka Vám