Dáša_
14.09.12,19:04
Ja viem, nie je veľa internetových obchodov, ktoré riešia balíky cez Slovenskú poštu. Mne a mojim zákazníkom to vyhovuje, a to je podstatné.

Zarazilo ma ale tento týždeň, že na pošte začali do počítača vyťukávať aj meno dodávateľa a odosielateľa. Alebo to samozrejme môžeme urýchliť cez internet.

Zarazilo ma však to, že vlastne teraz bude adresne dohľadateľný každý jeden balík, čo pošlem. Bude prehľad o všetkom. A o všetkých. Doteraz, keby chceli vedieť, tak museli hľadať v sprievodkach. Tie sa istý čas archivovali a potom... Ale teraz vlastne bude dohľadateľné všetko. Celkom jednoducho.

Napadá ma, či vlastne týmto nie je napríklad porušené niečo zo zákona na ochranu osobných údajov. asi nie, ve´d sa tovar nejako musí k zákazníkovi dopraviť.

Na druhej strane, toto zrejme trochu stopne tých, čo vo veľkom predávajú cez rôzne bazáre a tvária sa, že nepodnikajú, hoci klasicky tovar nakupujú a potom predávajú.
camozzi
14.09.12,17:37
Dnes som bol na pošte podať balíky prvou triedou, ale nevidel som aby zapisovala odosielateľa a príjemcu. ePodací hárok neriešim, nakoľko aj tak im musím všetko nosiť navyše na papieri, čo neguje podstatu "e".
Dáša_
14.09.12,17:53
No práve že už nemusíš. Doma vyplníš ehárok, pošleš mailom. Dostaneš spätne číslo. Prídeš na poštu, tam len nahlásiš číslo. Už nevyplňaš sprievodky. Nakoniec dostaneš na mail potvrdenie o prijatí zákazky. Dokonca ani dobierku tuším nebude treba vypĺňať.
Viem minimálne o dvoch rôznych okresoch, kde to začali robiť
Mila123
14.09.12,17:55
a tie sú, ktoré?
Dáša_
14.09.12,18:00
mila123 - jedna v okrese Považská Bystrica, druhá v okrese Nitra
camozzi
14.09.12,18:07
Nie je to tak dávno, čo mi na pošte povedali, že zatiaľ takto fungujú len klasické zásielky a pri dobierkach treba všetko dať aj tak na papier.
Dáša_
14.09.12,18:14
Nie je to tak dávno, čo mi na pošte povedali, že zatiaľ takto fungujú len klasické zásielky a pri dobierkach treba všetko dať aj tak na papier.


je možné, že dobierkovú poukážku treba naozaj vyplniť aj tak. Neviem, sama som sa este neinformovala. Skúšam, či to už niekto používa
camozzi
14.09.12,18:46
Vraj by malo byť aj nieco ako eZlty listok :) V podstate sa jedna o oznamenie o ulozeni zasielky na poste formou mailu ci SMS. Uz to funguje napr. pri PO BOX a pochvalujem si to.
Dáša_
14.09.12,19:06
Vraj by malo byť aj nieco ako eZlty listok :) V podstate sa jedna o oznamenie o ulozeni zasielky na poste formou mailu ci SMS. Uz to funguje napr. pri PO BOX a pochvalujem si to.

ja si zatial najviac pochvalujem, že mi všetko, vrátane balíkov vozia domov. A aj by brali odo mňa, len tam by som musela vážiť, plus su to dalšie výdaje naviac...
camozzi
14.09.12,19:17
ja si zatial najviac pochvalujem, že mi všetko, vrátane balíkov vozia domov. A aj by brali odo mňa, len tam by som musela vážiť, plus su to dalšie výdaje naviac...
Tak to ja som si dal zriadiť PO BOX, lebo sa na naše doručovateľky nedalo spoľahnúť a PO BOX je istota. Zvoz zásielok stoji okolo 7-8 eur a platí sa záloha za zásielky. Nedávno som sa na to pýtal na pošte. To už radšej kúpim väčšie auto a budem to voziť na poštu.
Dáša_
14.09.12,19:45
no, mna na tom celom najviac zaráža, či prekvapuje to, že vlastne ľahko budú dohľadateľné všetky zásielky.

Aj tie z rôznym mmb, pre účely kontroly napríklad. Či sú živnosti, či sú dane...
Indeed
15.09.12,03:01
no, mna na tom celom najviac zaráža, či prekvapuje to, že vlastne ľahko budú dohľadateľné všetky zásielky.

Aj tie z rôznym mmb, pre účely kontroly napríklad. Či sú živnosti, či sú dane...

Čo je to "mmb" ?
Dáša_
15.09.12,04:04
Čo je to "mmb" ?

mimibazár
Indeed
15.09.12,10:59
mimibazár


tak veta mala správne znieť: "Aj tie z roznych mmb,...."
Dubak2000
16.09.12,08:12
pride mi to trochu paranoidne. Skor by som to bral pozitivne ze posta zlepsuje sluzby.
misomiso
16.09.12,09:14
Tomu uz sa neda vyhut, ved ti, co pisielaju cez kurierske skuzby zvacsa poskytuju vsetky udaje uz davno.

Samozrejme, je tu urcita teoreticka moznost zneuzitia, naprikald, ak si kokurencia najde kanal do Posty a dostane sa k udajom. Ine riziko nevidim. No a riziko pre tych nepoctivcov, co neplatia dane? No ano, teoreticky existuje, len je tu taka otazka, ci ma stat kapacity na sledovanie takychto aktivit v celostatnom meradle.

Samozrejme, vedel by to robit nejaky dobry soft, ktory by bol prepojeny s databazami na socialnu poistovnu, DU, colne riaditelstvo...

Lenze - vieme vsetci, aka je "schopnost", si skor neshopnost statu objednat a rozhybat akykolvek soft, napriklad iba novy soft cisto pre DU...

Takze ja to skor ako o 200 rokov nevidim realne, ze by to mohlo sluzit na postihovanie nepoctivcov, hoci zas treba uznat, ze v pripade podozrenia, nejakeho bonzu alebo tak by to mohlo pomoct policii a DU uz aj dnes.
camozzi
16.09.12,17:40
Dnes som bol na poste odniesť cca 20 balíkov. Pani pre priehradke ma prosila, aby som už od zajtra chodil skôr, nakoľko budú všetky údaje nahadzovať do PC (odosielateľ, príjemca...) - tak ako spomínala Dáša. Zabil som na pošte dobrú polhodinu, ak nie viac. Nedokážem si ani len predstaviť čo bude potom a už vôbec nie pred Vianocami. Nerobím unáhlené závery a radšej sa opýtam aj na iné možnosti podávania zásielok, lebo ak toto vojde do praxe...
Dáša_
16.09.12,19:10
Dnes som bol na poste odniesť cca 20 balíkov. Pani pre priehradke ma prosila, aby som už od zajtra chodil skôr, nakoľko budú všetky údaje nahadzovať do PC (odosielateľ, príjemca...) - tak ako spomínala Dáša. Zabil som na pošte dobrú polhodinu, ak nie viac. Nedokážem si ani len predstaviť čo bude potom a už vôbec nie pred Vianocami. Nerobím unáhlené závery a radšej sa opýtam aj na iné možnosti podávania zásielok, lebo ak toto vojde do praxe...

Presne tak, zaujímalo by ma, čo bude pred vianocami.

mmch, ke´d sa pôjdeš informovať na iné formy podávania, spýtaj sa, či si musíš sám zásielky vážiť. Lebo to je to, čo ma zatiaľ brzdí. Ak by som musela kupovať poštovú váhu, s tým sú spojené ďalšie povinnosti - napríklad pravidelná tarifikácia, či ja k sa ten proces vola, keď sa váha úradne preveruje.
linda991
17.09.12,04:38
Spôsob elektronického podávania poštového hárku používam už od februára alebo marca, neviem presne.
Keď to mám zhodnotiť z môjho pohľadu, tak som si ušetrila veľmi veľa času, nakoľko nie je potrebné vypisovať podacie lístky, pokiaľ ide o listové zásielky. Pokiaľ zasielam na dobierku, tak je potrebné vypísať ešte poštovú poukážku.
Týmto spôsobom som ušetrila samozrejme aj čas strávený na pošte.
Ja si doma zásielky vážim sama, zapíšem do elektronického hárku a hneď viem, koľko ma bude poštovné stáť. Po odoslaní hárku mi príde tlačivo na e-mail a dôležité je už len na pošte odovzdať číslo tohto podacieho hárku. V prípade, že treba ešte urobiť zmenu v podacom hárku, napr. niečo ide dodatočne 1. tr., prípadne zmenila sa suma dobierky, tak pracovníčka na pošte vie do hárku vstúpiť a tieto údaje opraviť.
Taktiež som počula, že balíky pôjdu už teraz len elektronicky, no čo, dlhšia čakacia doba na pošte, pokiaľ všetko naťukajú do PC, lebo neverím, že napr. dôchodca im donesie elektronický hárok. A hlavne, keď zasielam jeden balík, tak je jednoduchšie vypísať sprievodku ručne.
misomiso
17.09.12,06:06
Tak som sa prave snazil pozriet, o com je tu vlastne rec na stranke www.posta.sk / e-sluzby / elektronicky podaci harok.

Aplikaciu mi blokuje antuvirus NOD od Esetu, vraj tem nesedi bezpecnostny certifikat a moze sa jedant o podvodnu stranku. Vam to otvara bez problemov?
camozzi
17.09.12,06:49
Misomiso: mne to otvorilo bez problémov. Mám Norton 360.

Podávanie balíkov na pošte prechádza na nový systém tak, ako sme už opisovali v predošlých príspevkoch. Kto nechce stráviť na pošte pol dňa, tak do konca roka bude potrebné vypisovať sprievodku + poštový peňažný poukaz + ePodací hárok. Ak podáte zásielky bez EPH, tak pracovníčka bude všetky údaje zo zásielky vypisovať ručne. S EPH toto odpadá. Od nového roka zrejme odpadne povinnosť vypisovať EPH + podacie lístky písomne a zostane iba pri EPH.
Dáša_
18.09.12,10:08
Tak som si naivne predstavovala, ze ked vypíšem elektronicky podací hárok, nemusím už vypisovať balíkovú sprievodku. To by bolo o uľahčení práce.
Ale chyba lávky - buď vypíšem iba balíkovú sprievodku a čakám na pošte.
Alebo vypíšem balíkovú sprievodku, vypíšem elektornický podací hárok, čakám na spätný mail, na pošte čakám o trochu kratšie, a podacie číslo balíka dostanem zase až do mailu....

Bez papierovej sprievodky to pôjde až od januára. Tak teraz neviem, či náhodou pošta na nás netestuje nový sw. Fakt by ma zaujímalo, ako to bude vyzerať na pošte pred vianocami....
Aankaa
18.09.12,13:23
Ja som to ešte neštudovala, zatiaľ som bola veľmi spokojná so službou ODLOŽENÝ PODAJ - to znamená, že som doniesla balíky na poštu, pri bočnom okienku vyložila, nechala peniaze (približnú sumu, teda väčšinou viac aspoň o 2€, pri inej pracovníčke mám vypísaný papier, koľko nechávam, buchla pečiatočku, podpis) a odišla som. Teda žiadne čakanie v rade, ani čakanie na vybavenie mojich balíčkov. Na ďalší - alebo tretí deň som si vyzdvihla podacie lístky, zanechala nové balíčky.... super služba. V mestách sa spracúvajú tieto zásielky pri okienkách so závesom - kde si myslíme, že nikto tam nie je.:)
Podacie lístky sa vypisujú rýchle, opečiatkovaný odosielateľ, vypisujte predsa len adresu. Na dobierku tiež máme pretlačené šek.poukážky, dopisujú sa individuálne.

Mám z týchto inovácií pocit, že nám s ePodacím hárkom pribudne práce, a vznikne chaos pri množstve zásielok. A ďalšia závislosť od internetu.. :confused: Hádam sa firmy nebudú musieť registrovať povinne. Nie že nebudem môcť len tak pridať ďalší balíček bez eHárku...:eek:
Dáša_
18.09.12,15:17
Tak mám za sebou prvý pokus o elektronicky podaci hárok. vyplnila som, cca o 16 hodine odoslala. A doteraz sa nic nevratilo, baliky sú už poslané klasicky

Zajtra druhý pokus :)
Dáša_
20.09.12,16:34
Takže druhý pokus bol úspešnejší. stiahla som si xls súbor, ten vyplnila a potom poslala priamo zo stránky slovenskej pošty. Nevážila som, vyplnila som iba základ.
Na mail mi prišlo potvrdenie s číslom, to si na pošte natiahli a doplnili ostatné veci (podacie číslo, hmotnosť). Akurát bol problém, že som balíky nepodávala v tom istom poradí, ako som ich vypĺňala do hárku - chvíľu bol trochu zmätok s číslami.
Nakoniec mi došlo ešte aj potvrdenie na mail.

No, zrýchlenie to nie je, ale dá sa to.
zubro85
21.09.12,08:39
Bol som dnes na našej pošte a u nás to zatiaľ nefunguje, ale vraj to bude. Myslím že to je vo Vašom kraji na testovaní, alebo sme v moc malej osade.
Dáša_
21.09.12,08:46
Bol som dnes na našej pošte a u nás to zatiaľ nefunguje, ale vraj to bude. Myslím že to je vo Vašom kraji na testovaní, alebo sme v moc malej osade.

tiež mám pocit, že sa niečo testuje za chodu na zákazníkoch
camozzi
21.09.12,09:37
Od 24.09. to bude všade. Časom odpadnú sprievodky a peňažné poukazy. Bude možné tlačiť samolepiace štítky tak, ako to poznáme zo svetových kuriérskych spoločností. Do konca roka testovacia verzia, od roku 2013 naostro.
calimero1
24.09.12,21:13
Prosím vás a čo slúži ako daňový doklad o úhrade poštovného, keďže podacie lístky odpadajú?
Dáša_
24.09.12,21:59
Prosím vás a čo slúži ako daňový doklad o úhrade poštovného, keďže podacie lístky odpadajú?

neodpadaju, zatiaľ musíš vypĺňať aj tie
calimero1
25.09.12,09:02
No pri listových dobierkach ich už vypisovať netreba. A v prípade balíkov ich síce vypísať treba, ale pošta mi ich už nevracia späť, nechá si ich celé.
zubro85
25.09.12,09:19
no u nás to stále nefunguje, bol som dnes na pošte a všetko po starom..asi sme fakt v poriadnom zapadákove
Dáša_
25.09.12,15:12
No pri listových dobierkach ich už vypisovať netreba. A v prípade balíkov ich síce vypísať treba, ale pošta mi ich už nevracia späť, nechá si ich celé.

u nás ich pošta vracia - myslím tie vrchné strany balíkových sprievodiek.

No proste, čo pošta, to iný spôsob
calimero1
25.09.12,15:21
u nás ich pošta vracia - myslím tie vrchné strany balíkových sprievodiek.

No proste, čo pošta, to iný spôsob

No u nás na pošte mi povedali, že ako daňový doklad si mám vytlačiť potvrdenie o prijatí zásielok, ktoré chodí emailom. Vraj to na daňové účely stačí, tak som zvedavý, čo mi pri kontrole daňováci povedia.
Dáša_
25.09.12,18:01
No u nás na pošte mi povedali, že ako daňový doklad si mám vytlačiť potvrdenie o prijatí zásielok, ktoré chodí emailom. Vraj to na daňové účely stačí, tak som zvedavý, čo mi pri kontrole daňováci povedia.
v konečnom dôsledku aj taky telecom posiela faktury len ako pdf, takze by stačiť malo.

Problem vidím v inom - doma som vypisala xls subor s viacerymi balikmi. Aby som vedela, ako potom sprievodky radit, tak som ho vytlacila. Aj za priehradkou podla toho postupovali. A potom si mám ten istý dokument, len s doplnenými sumami vytlacit znova. A teda, je aj podpisany ZEPom vraj
camozzi
25.09.12,20:06
Ak podávate zásielky ako doporučené listy cez EPH, nie je potrebný podací lístok. K balíkom je potrebná už len dvojdielna poštová sprievodka. Ak dáte trojdielnu, tak vám ju buď vrátia alebo vyhodia.
Pri balíkoch platí, že ak zadáte do EPH mail, príde príjemcovi na mail avízo o doručení zásielok (elektoronický žltý lístok). Kto používa PO BOX, vie o čom hovorím. Stále však platí, že žltý lístok je vhadzovaný do schránky a to bez ohľadu či mail do EPH zadáte alebo nie. Pri listoch emailové avízo nechodí. Možno od nového roka bude.
Tiež platí, že sa na balíky nemusí písať vľavo hore odosielateľ a vpravo dole príjemca. Stačí sprievodka. Odporúčam však to tam dávať, lebo po skúsenostiach s poštou je lepšie nedať pošte žiaden priestor na výhovorky pri nedoručení alebo strate zásielky.
calimero1
25.09.12,20:16
Ak podávate zásielky ako doporučené listy cez EPH, nie je potrebný podací lístok. K balíkom je potrebná už len dvojdielna poštová sprievodka. Ak dáte trojdielnu, tak vám ju buď vrátia alebo vyhodia.
Pri balíkoch platí, že ak zadáte do EPH mail, príde príjemcovi na mail avízo o doručení zásielok (elektoronický žltý lístok). Kto používa PO BOX, vie o čom hovorím. Stále však platí, že žltý lístok je vhadzovaný do schránky a to bez ohľadu či mail do EPH zadáte alebo nie. Pri listoch emailové avízo nechodí. Možno od nového roka bude.
Tiež platí, že sa na balíky nemusí písať vľavo hore odosielateľ a vpravo dole príjemca. Stačí sprievodka. Odporúčam však to tam dávať, lebo po skúsenostiach s poštou je lepšie nedať pošte žiaden priestor na výhovorky pri nedoručení alebo strate zásielky.

Díky, škoda, že tieto informácie nevedia poskytnúť ani samotní zamestnanci pošty. V našom meste je to tak, že každý pracovník mi o EPH podal iné, často protichodné informácie. Keď som nosil zásielky klasicky, teda s podacími lístkami, prevracali očami a nahovárali ma na EPH. A keď som povedal že áno, chcem podávať cez EPH, ale potrebujem k tomu informácie ako to funguje, nevedeli mi o tom nič povedať. Až mi bolo z toho do smiechu, že tlačia mi službu, o ktorej nič nevedia :)
Dáša_
26.09.12,07:33
Takže prvý pokus o elektronicky podací hárok dopadol neslávne. Zo 6 balíkov sa 2 vrátili, vraj nevyhovujú prepravným podmienkam... Akým, zatiaľ netuším. Snáď sa na pošte podarí niečo zistiť. Isté ja zatiaľ iba to, že to boli posledné položky v dvoch podacích hárkoch


doplnené: chyba sa našla, nebola na našej strane, ale na strane pošty. Poučenie - ak podávate viac balíkov na jednom podacom hárku, radšej si ho vytlačte a s ním choďte ku priehradke - minimalizuje sa možnosť omylu.
calimero1
27.09.12,13:06
Tak pravdepodobne nie je doriešený bezchybný prenos dát. U mňa dnes pri jednej zásielke svojvoľne zmenilo 2. triedu na 1. triedu. V potvrdení, ktoré som dostal emailom to bolo správne, no a na pošte v počítači to mali zmenené. Všimla si to pracovníčka za priehradkou, že to nesedí.
Takže pozor.
camozzi
09.10.12,11:40
Od dnes funguje tlač adresných štítkov na zásielky priamo na podstránke EPH na posta.sk. Do konca roka platí dvojitý režim EPH + sprievodky, šeky...
Dáša_
09.10.12,16:46
Od dnes funguje tlač adresných štítkov na zásielky priamo na podstránke EPH na posta.sk. Do konca roka platí dvojitý režim EPH + sprievodky, šeky...

SKúšAL SI TO? lepím to iba na jedno miesto? Kam presne? Momentálne dávam dodávateľa vľavo hore, vpravo dole odosielateľa. Alebo to bude jedn, kam to dám? Môžem to prelepiť lepiacou páskou?
camozzi
09.10.12,18:07
SKúšAL SI TO? lepím to iba na jedno miesto? Kam presne? Momentálne dávam dodávateľa vľavo hore, vpravo dole odosielateľa. Alebo to bude jedn, kam to dám? Môžem to prelepiť lepiacou páskou?
Zatiaľ to nie je povinné lepiť, keďže je povinná sprievodka. Od 2013 toto nahradí sprievodku. Ak už to ale lepím, tak v podstate kdekoľvek na balík. Používam samolepiacu A4 rozdelenú na štvrtiny. Na jednu A4 vojdu 4 štítky. Ak tlačíš viac viac ako 4, systém vygeneruje dvojstránkovú (a viac) A4. Samolepiace A4 pošta nedáva zdarma. Treba si ich zakúpiť alebo ich tlačiť na bežný papier a lepiť na balík. Lepiaca páska by stačiť mala. Treba si zrátať ako je to rentabilnejšie a lepšie. U mňa je to samolepcia A4 predvyrezaná na štvrtiny.
Dáša_
09.10.12,18:18
Zatiaľ to nie je povinné lepiť, keďže je povinná sprievodka. Od 2013 toto nahradí sprievodku. Ak už to ale lepím, tak v podstate kdekoľvek na balík. Používam samolepiacu A4 rozdelenú na štvrtiny. Na jednu A4 vojdu 4 štítky. Ak tlačíš viac viac ako 4, systém vygeneruje dvojstránkovú (a viac) A4. Samolepiace A4 pošta nedáva zdarma. Treba si ich zakúpiť alebo ich tlačiť na bežný papier a lepiť na balík. Lepiaca páska by stačiť mala. Treba si zrátať ako je to rentabilnejšie a lepšie. U mňa je to samolepcia A4 predvyrezaná na štvrtiny.

ja mám zo samolepiacich papierov panickú hrôzu. Mám strach, že sa v tlačiarni prilepia o valec... Nedokážem na to lepiť. Doteraz som mala taky systém vymyslený, že som naraz tlačila 8 adries na A4. Toto je raz toľko papiera, ale na druhú stranu, vytlačí to z toho, čo zadám len raz...
EricDaze
10.11.12,11:50
ja mám zo samolepiacich papierov panickú hrôzu. Mám strach, že sa v tlačiarni prilepia o valec... Nedokážem na to lepiť. Doteraz som mala taky systém vymyslený, že som naraz tlačila 8 adries na A4. Toto je raz toľko papiera, ale na druhú stranu, vytlačí to z toho, čo zadám len raz...

Nie je dovod na strach, na samolepiace harky uz roky tlacime stitky na UPS, takisto sa takto vytlacenymi stitkami oznacuje tovar atd.. bez akychkolvek komplikacii, nemusis sa bat.
Dáša_
10.11.12,19:24
Nie je dovod na strach, na samolepiace harky uz roky tlacime stitky na UPS, takisto sa takto vytlacenymi stitkami oznacuje tovar atd.. bez akychkolvek komplikacii, nemusis sa bat.

tlacim na normalny kancelársky papier - 4 adresy na list, rozstihnem a prelepím na dvoch miestach lepiacou paskou, takze v pohode, nie je problem.

Uz sa len tesim na novy rok, ked uz nebude treba vypisovat balikove sprievodky. A som celkom zvedava, ci sa zjednodusia aj dobierkove sprievodky - to by bolo fakt fajn.
ajka-26
13.11.12,13:16
je možné, že dobierkovú poukážku treba naozaj vyplniť aj tak. Neviem, sama som sa este neinformovala. Skúšam, či to už niekto používa

Pri posielaní cez e-hárok treba vypĺňať aj sprievodku +šekna dobierku ,ak posielaš balík. Ak posielaš poistený list, stačí vyplniť šek nadobierku.

Moja prvá osobná skúsenosť s e-hárkom bola, že keď som prišla na poštu s číslomhárku, tak pracovníčka na to pozerala ako .... Nemala ani šajnu ,čo od nejchcem. Posielala som asi 4 balíky a myslela som si ,že ušetrím čas. No popolhodine zmetených telefonátov rôznym kolegyňám spomínanej pracovníčky ma toprestalo baviť a balíky som radšej poslala starým spôsobom.
.:confused:
Dáša_
17.11.12,06:51
pýtala som sa na pošte a tvrdili mi, že od januára nebude treba ani "zelené" dobierkové poukážky. Ak naozaj, tak to bude fajn.
calimero1
30.12.12,08:52
Ozivujem temu. Mame nejake nove informacie ohladom podaja zasielok v novom roku? Bude treba vypisovat sprievodky a poukazky, alebo nie? Novy rok je za dva dni a na nasej poste o tom vedia trt makovy. Mam si to vysvetlit tak, ze napriek tomu, ze posta mala na pripravu noveho systemu viac ako pol roka, nebude schopna slubovane novinky zaviest do praxe?
franco24
31.12.12,08:26
Tiez som sa pozeral na podacie harky konkretne ma zaujimaju ako sa budu riesit dobierky kedze od zajtra to ma byt, na ostro no zatial tam nic neni. Podla mna pri castom posielani balikov hlavne ked teraz nam zasa zdvihli ceny by mohli spravit aj nejaky software z ktoreho by sa priamo zasielali objednavky. Franco
EricDaze
02.01.13,07:06
Od 1.1.2013 nie je povinost vypisovat seky rucne, ak ich podavate cez elektronicky podaci harok. Cislo uctu a variabilny symbol sa zadava pri kazdej zasielke do novej kolonky, len nechapem preco cislo uctu nie je uz pri vybere odosielatela, aby sa cislo nemuselo zadavat pri kazdej zasielke zvlast ... To sa tyka doporucenych listov, myslim, ze pri balikoch plati to iste. Celkovo EPH beriem ako prinos a ulahcenie odosielania, ale s velkymi nedostatkami. Nerozumiem preco nevytvorili software, ktory je standardom pri kurierskych spolocnostiach. Pripadne by uplne stacilo uz fungujuci system importu zasielok s prihlasovanim cez email rozsirit len o moznost ukladat adresatov a editovania zasielok.

Hlavne nedostatky:

- chyba databaza adresatov, aby sa opakovani adresati nemuseli stale zadavat rucne
- nutnost stale zadavat rucne cislo uctu pri kazdej zasielke
- ziadne zalohovanie - v pripade nahodneho vypnutia okna s EPH, stratia sa vsetky zadane zasielky
- absolutne nevyhovujuci import zasielok - zadavanie udajov do XLS je riesenie na dnesnu dobu totalne nevyhovujuce a zaostale, v XLS sa tazko orientuje, velmi lahko sa moze clovek pri vyplnani riadkov pomylit
- pri vyplnani sablony XLS nie je moznost tlacit stitky, ak treba naraz olepit 50 zasielok, je to velky zmatok
camozzi
02.01.13,20:58
Dnes som mal premiéru s novým EPH. Adresné štítky boli vytlačené aj s čiarovým kódom a číslom zásielky. Bolo jasné, že som bol prvý, ktorý tam dnes prišiel so zásielkami bez sprievodiek, podacích lístkov a poštových poukazov. Podávali si ma od okienka k okienku akoby som mal mononukleózu. Mal som pocit, že si chcú strihnúť kto ma obslúži. Samozrejme, v tom najhoršom slovazmysle. Pred tým, ako som sa vybral na poštu, volal som na infolinku, aby som mal argumenty ak by náhodou niekto začal protestovať proti mojim zásielkam. Na nej som sa dozvedel, že žiadne ďalšie nálepky s číslom zásielok už lepiť netreba. Stačí zásielku položiť na váhu, čítačkou zosnímať čiarový kód a zaplatiť. Znie to síce jednoducho, ale pre zamestnancov, ktorí v čase, keď to na školení preberali boli na záchode to bola ťažká novinka. Musel som pracovníka usmerniť, že nech nelepí štítky s číslom zásielky, že to číslo už je vygenerované a že nech len zosníma kód. Proste cirkus. Cirkus, ktorý ma nestál o 13% viac, ako pošta deklaruje vo svojich PR vyhláseniach, ale o 80% viac akoby som za tie isté zásielky dal v roku 2012. Zhrniem to slovami českých lekárov: "Děkujeme, odcházíme."
SamuelSK
02.01.13,21:10
Preto rad nakupujem osobne, aspon vidim naturu / povahu obchodnika, je to daleko lepsie.
Napr, prejdem 100km do eshopu, vidim ako sa chova majitel, podla toho nakupim, ak sa mi paci, nakupim na cely rok (ak sa tovar nepokazi skor), benzin vyjde menej od urcitej hmotnosti, ako kurier/posta, cize este "vyhram" a mam "vylet" zadarmo + obchodnik ma tendenciu sa mi venovat viac, ako neosobne cez email, alebo neefektivny telefonat.

A dane? DU? Si robite prdel, ludia? To akoze budeme teraz lyncovat chudaka predajcu cez bazos, co "opakovane" 4x za rok preda nejake svoje dielo, len z dovodu, ze nema tisice eur na danovu optimalizaciu cez cyprus, alebo offshore ? prosim vas...

Nemam nic proti odchytavaniu danovych podnovnikov (ved to je ako cierny pasazier, cestuje na nas ucet), avsak som proti tomu, aby babka co usije 4 kroje, aby musela mat zivnost, to je bohapuste zlodejske vykoristovanie. Ved LOGICKY, ak si zarobi, minie to napr na muku, tj. obchodnik dane uz odvedie. Skor ma irituje multi-zdanenie ludi, tj. Ja zdanim svoj prijem a casnicke dam 5eur sprepitne a ona z toho musi odviest dan, pytam sa, odvadza dan aj manzelka Kazimira, ked dostane do daru cokoladu o hodnote 5 eur? domyslite si ..

(ditto databaza psov - cipovanie, presne na toto iste to bude, na to dam KRK, na dohladanie unikov, co mi nevadi, avsak treba zefektivnit nakladanie dani, tj. verejne pristupny vypis z uctu obci a statu, ale to je na inu temu)

Avsak, databaza ma byt riadne chranena, atd.. A tu by som Slovenskej Poste vonkoncom neveril.. Avsak aspon uvidime, kolko % zasielok sa strati, porusi, pokazi, poskodi, nedoruci, ukradne a podobne.. AKEKOLVEk hromadne udaje (tato databaza, alebo zoznam prezyvok na porada.sk alebo emailova databaza a podobne je extremne vzacna, kedze cierny trh taketo veci predava, cize preto mam negativny postoj voci databazam, nikto sa ma nepytal, ci chcem byt ucastnik databazy, tak nech si ju vopchaju niekde, archiv moze byt, avsak nikdy nie verejne pristupny..)
thundabird
07.01.13,13:25
Pridam aj ja moju dnesnu skusenost s touto skvelou sluzbou. Povodne som si myslel, ze je to kvoli tomu, aby ludia usetrili cas a nervy. Naivne som si myslel, ze na webe to tam nahadzem, pridem k okienku a tete nadiktujem cislo. Najprv som sa pre istotu opytal, ci to mozem takto podat. Povedali, ze ano, ale ze som zaroven prvy co u nich takto podava. Nadiktoval som cislo, vsetko im tam krasne nahodilo, tak som sa potesil, ze ok, udaje sedia, pohodicka. Po chvilke maturovania mi teta dala do ruky sprievodku, ze to musim vypisat. No tak som vypisal sprievodku. Potom 2 tety zistovali, ako je to s dobierkou, ze ako som zadaval do systemu. Reku zadal som tam cislo uctu, nech mi to pride na ucet. Ale ze oni ho nevidia (pravdepodobne sa im ani nema zobrazovat). A ze ci som daval bezdokladovu dobierku, alebo obycajnu. Ako pozeram, tak pozeram - taku moznost tam nevidim - len odkliknem dobierku a mam moznost vyberu, ci na ucet alebo na adresu. Lebo ze ked som nedal bezdokladovu dobierku co je vraj skratka BD a oni tam vidia len D ako obycajnu tak musim este vypisat poukazku :) Aky to ma potom cele zmysel? Balik som v podstate poslal starym sposobom vypisanim sprievodky a poukazky, navyse som sa zdrzal vypisovanim formulara na webe a stravil som pol hodiny na poste, kym tam maturovali...
FAA
07.01.13,14:09
Možno trochu mimo tému, ale ak si spomínate na začiatky, teda niekedy od roku 2000, keď banky začínali s internetbankingom, tak som mal jednoduchšie zájsť s príkazom do banky, ako to riešiť cez internet a trvalo to rok-dva, neskôr začala sociálka, to boli horory, aspoň pre mňa, teraz je to ok. A daňový úrad ani nemusím spomínať, ten to nemá seriózne doriešené dodnes. Možno je to tým, že dodanie softu zadajú protekčným firmám, alebo je to neschopnosť to všetko zmenežovať tak, aby to bolo od začiatku ok. Možno je tých dôvodov viac.
Takže si myslím, že aj na pošte to potrvá rok-dva, kým to dajú do stavu všeobecnej spokojnosti.
thundabird
07.01.13,16:59
Tak zazraky som necakal, ale ze mi to viac skomplikuje zivot ako ulahci...no uvidime, napisal som na zakaznicky servis, som zvedavy na odpoved. Zatial asi zostanem pri klasike...
calimero1
07.01.13,17:34
Mne to funguje v pohode. Údaje nahádžem do excelovského súboru, naimportujem cez stránku pošty a vytlačím adresné štítky. Už žiadne sprievodky a poukážky. Dokonca to samé priradí podacie číslo.
Ale aby som len nechválil:
1. Každá platba za každú dobierku bude poukazovaná na účet osobitne (teda nie naraz jednou sumou za celý deň). V mojom prípade budem mať viac účtovania, keď mi príde mesačný výpis.
2. Cena poštovného išla tak hore, že hlavne v prípade balíkov sa už vyrovná kuriérom. Ja som ešte v mojom shope cenu za odoslanie poštou nezvýšil, ale asi budem nútený to spraviť. Zatiaľ váham a bojím sa reakcie zákazníkov.
thundabird
07.01.13,18:01
Nikto nie je neomylny, uz som stihol prist na to, ze som nemal ten adresny stitok, takze preto som musel vypisovat sprievodku. Tety na poste sa s tym este nestretli, takze rozumiem tomu, ze ziadny adresny stitok nespomenuli...aj ked asi mali z toho skolenie, ci ? :) Stale vsak nerozumiem vypisovaniu tej poukazky.
EricDaze
11.01.13,09:13
Vie prosim niekto poradit, ci musim ku fakture za postovne (mame uver postovneho, raz za mesiac nam posta vystavi fakturu) prikladat aj vsetky podacie harky za dane obdobie, alebo staci prilozit len sumarny vykaz za mesiac, kde je rozpisana suma za postovne za konkretne dni ?
Ankaa7
18.01.13,14:30
Už asi pol hodinu im padá systém a neviem vytvoriť e-podací hárok... Buď mi neuloží zásielku alebo prestane reagovať. Možno majú preťažený server, asi to nedomysleli...
freddy87
18.01.13,14:55
Ja som podával 15:20 a vtedy to našťastie išlo v poriadku, a dokonca keď som prišiel na pobočku, tak ma prekvapili, lebo som po minulej skúsenosti nemusel vypisovať podacie listky a dobierkové šeky ručne aj tam :)
Ankaa7
18.01.13,18:12
Neskôr to už išlo aj mne.

Pýtala som sa pracovníčky pošty, že vlastne aký doklad je použiteľný pre účtovníctvo. Vraj to čo príde po podaní zásielok mailom. Je to tak?

PS - Ja som za elektronické podanie inak veľmi rada, pretože to vypisovanie šekov na dobierky bolo pracné.
calimero1
18.01.13,19:32
Neskôr to už išlo aj mne.

Pýtala som sa pracovníčky pošty, že vlastne aký doklad je použiteľný pre účtovníctvo. Vraj to čo príde po podaní zásielok mailom. Je to tak?

PS - Ja som za elektronické podanie inak veľmi rada, pretože to vypisovanie šekov na dobierky bolo pracné.

Vo večernom maili "Potvrdenie prijatia zásielok..." sú v prílihe 2 súbory: PDF a XML. Treba si archivovať radšej obidva. PDF kvôli prehľadnosti a prípadnej reklamácii stratenej zásielky, XML zas ako daňový doklad, lebo je elektronicky podpísaný.
usapp
22.02.13,17:10
Ahojte, precital som si vasu diskusiu a vsimol som si, ze viaceri z vas vytvaraju podacie harky cez web stranky alebo v exceli. My mame maly eshop a vyuzivame dlhodobo sluzby slovenskej posty. Je pre nas vyhodnejsie si s postou dohodnut relativne presny cas, kedy posta vyzdvihuje zasielky a rovnako je potom pre nas dolezite vediet rychlo vyhladat cisla zasielok, ked sa nejaka zasielka strati alebo nam vola zakaznik, ze mu nic neprislo. Preto bolo pre nas nevyhodne spoliehat sa pri vytvarani a evidencii elektronickych podacich harkov iba na stranky slovenskej posty. Na tento ucel preto vyuzivame softver firmy UtilStudio, ktory nam naimportuje zasielky z nasho uctovnictva (vystavenych faktur), automaticky z nich vytvori podaci harok a ten rovno posleme cez web stranky posty. Pride nam potvrdzovaci email, ktory obsahuje podaci harok zbaleny do ZIP suboru. Stiahneme subor, ulozime na disk a program si ZIP-ko sam rozbali a nacita cisla zasielok. Vytlacime stitky zo stranok posty, nalepime na baliky alebo na listy a mame pripravenu expediciu. Ked si posta vyzdvihne zasielky a spracuje, pride nam dalsi email, ktory znova obsahuje podaci harok zbaleny v ZIP subore. Tento harok vsak okrem cisiel zasielok obsahuje aj vahy a vypocitane ceny. Opat do programu len nacitame pribaleny ZIP subor. Kedze agenda sa spracovava na viacerych pracoviskach (uctovnici, sklad, ...), mame vzdy presny prehlad o tom, ktory harok prave caka na odoslanie, ktory uz bol odoslany, vieme si spatne dohladat akekolvek cislo zasielky alebo datum, kedy boli zasielky expedovane. Program obsahuje v sebe importy z faktur uctovnictiev Kros, MRP aj Pohody. Ale import sa da prisposobit aj niektorym inym uctovnictvam, pre samospravy a pod.
frenkacik
24.02.13,17:54
díky za tip
dolezal
14.03.13,09:20
este jedna vec ma trochu serie...pri dobierkach do CIECH to neponukne bohuzial "adresne stitky" takze pisem veci na balik sam a este treba rucne vypisat dobierku a medz.dob.kupon...
inac je to myslim krok vpred,este treba vychytat taketo muchy...zaberie cas,ale bude
Ankaa7
15.03.13,01:44
V súvislosti s adresnými štítkami ma napadlo, ako postupujete pri balení? :D Zaujíma ma to práve kvôli štítkom. Pretože ja vystavím faktúry, zabalím tovar + faktúry, vypíšem obálky/krabice a potom nahadzujem podací hárok, teda štítky neviem využiť, lebo adresy mám dávno vypísané... Raz som skúsila tak, že som si pripravila kôpky, vypísala podací hárok, vytlačila štítky a tak začala baliť, ale mám pocit, že som si to skomplikovala, spôsobila chaos a v konečnom dôsledku balenie trvalo dlhšie, čiže som neušetrila čas tým, že som štítky nemusela vypisovať. :D Takže buď to chce cvik, alebo triky. :---
GaborM
15.03.13,05:50
V súvislosti s adresnými štítkami ma napadlo, ako postupujete pri balení? :D Zaujíma ma to práve kvôli štítkom. Pretože ja vystavím faktúry, zabalím tovar + faktúry, vypíšem obálky/krabice a potom nahadzujem podací hárok.

Idem presne v tomto postupe, len s tým rozdielom, že nevypisujem obálky/krabice. Na zásielku si napíšem ceruzkou číslo FA, aby som sa nestratil (napriek tomu, že moja FA do účta ide so zásielkou až do dokončenia - nalepenia adresných štítkov).
Pri nahadzovaní EPH zásielky hneď vážim, automaticky pridám 5 g (to je hmotnosť štítku + chyba mojej váhy oproti tej na pošte - to mám odpozorované).
Pri "neskladných" doporučených listoch (to sú bublinkové obálky do 50g), nahadzujem hmotnosť 51g. Po odoslaní EPH viem teda hneď aj sumu čo budem platiť. Pozor "neskladnosť" neplatí u poistených lisov.
karfiol
17.03.13,12:25
... vypíšem obálky/krabice a potom nahadzujem podací hárok, teda štítky neviem využiť, lebo adresy mám dávno vypísané...
Priznám sa, že nie celkom chápem, kde je problém a prečo sa štítky nevyužijú :) Tovar zabalím, na bublinkovú obálku (krabicu) napíšem iba meno adresáta. Potom vyplním EPH, vygenerujem Adresné Štítky, ktoré následne vytlačím a polepím na obálky (krabice), pričom pri identifikácii mi pomôže práve meno napísané na obálke (krabici), ktoré musí sedieť s menom na adresnom štítku.
usapp
01.04.13,06:40
V súvislosti s adresnými štítkami ma napadlo, ako postupujete pri balení? :D Zaujíma ma to práve kvôli štítkom. Pretože ja vystavím faktúry, zabalím tovar + faktúry, vypíšem obálky/krabice a potom nahadzujem podací hárok, teda štítky neviem využiť, lebo adresy mám dávno vypísané... Raz som skúsila tak, že som si pripravila kôpky, vypísala podací hárok, vytlačila štítky a tak začala baliť, ale mám pocit, že som si to skomplikovala, spôsobila chaos a v konečnom dôsledku balenie trvalo dlhšie, čiže som neušetrila čas tým, že som štítky nemusela vypisovať. :D Takže buď to chce cvik, alebo triky. :---

Manzelka pouziva uctovnictvo MRP a k tomu program Posta od UtilStudio. Nahodi faktury do uctovnictva a vytlaci. Naimportuje vystavene faktury do programu Posty, rozdeli ich podla druhov na podacie harky a skontroluje udaje na harkoch. Odosle takto automaticky vytvorene podacie harky prostrednictvom programu do systemu Slovenskej posty. Pride podaci harok vo formate XML a adresne stitky vo formate PDF. Adresne stitky vytlaci a nalepi na zasielky. Dosly podaci harok naimportuje do programu posta, takze ma okamzite v systeme cisla zasielok. Ked sa zasielky odoslu fyzicky postou (Bez vazenia. Doteraz sme vazili, ale ako sme presli na elektronicke odosielanie zasielok, uz si to vazi posta.), pride opat podaci harok vo formate XML s vahami a cenami. Ten opat len naimportujeme do programu posta. Takto mame stale presnu evidenciu o zasielkach.

Vyhoda celeho systemu je v tom, ze adresne udaje zasielok tak ako sa nahodia do faktur sa preberaju priamo z uctovnictva do podacich harkov az po tlac adresnych stitkov. Zaroven mame presnu evidenciu o zasielkach a ked potrebujeme (pripadne reklamacie, strata zasielky a pod.) tak tam vieme cokolvek rychlo najst. (Program posty vie importy aj z inych uctovnych systemov. Kros, Pohoda a pod.)
Simona Ocilková
24.04.13,16:04
Ahojte mam otazku..
Dotycna osoba mi poslala peniaze na ucet za danu vec...
Ako jej to mam poslat aby ma to vyslo co najlacnejsie? Odporucali mi formou listovej zasielky... Hmotnost tovru je cca 600-800g
Ak by som to touto formou posielala co je potrebne vyplnit.? A co treba napisat na balicek? Je potrebne poslat to v obalke ? Al. Staci ked si to sama zabalim do baluacehoo papiera ?
Dakujem...
frenkacik
24.04.13,17:28
Na balik adresu odosielatela do laveho horneho rohu a adresu adresata (prijimatela) do praveho dolneho rohu. Ako zabalit - tak aby sa to cestou neznicilo. Aj obalka staci. Lepsia z tvrdeho papieru alebo bublinkova. Ja balim knihy to vlniteho kartonu. Na poste treba vyplnit podaci listok. Alebo ho vyplnit elektronicky (je to lacnejsie o 10 centov). :-)
Simona Ocilková
24.04.13,18:56
Ďakujem frenkacik ;)
dusss777
02.09.13,08:07
Tak toto je už trochu sila...dosť silná paranoja...EPH je konečne krok vpred a je to vynikajúca vec.
jankakax
25.09.13,13:24
EPH tiez chvalim, len na nasej dedinskej poste to aj tak trva desne dlho, lebo tetula to aj tak 3x kontroluje a strasne jej to trva.... Tak som zacala posielat cez manzela :D da to rano na velku BA postu a tam je to razdva :D