grandes
14.09.12,23:59
Nema prosim vas niekto vzor darovacej zmluvy?
buchač
15.09.12,04:57
Nema prosim vas niekto vzor darovacej zmluvy?

Dlhšie som nepoužil ...:rolleyes:


http://www.sitokurvavygoogluj.sk/?s=vzor%20darovacej%20zmluvy
Letko
17.09.12,09:22
Ahojte,

prosím, poraďte, čo je pre mňa lacnejšie a ako na to:

- so susedom sme sa dohodli, že mi daruje svoju záhradu za určitú sumu (záhrada v BJ, sused býva v KE, na záhradu nechodí a ani ju nechce)

Ako to papierovo urobiť čo najlacnejšie? Darovacia zmluva - ja jemu € a on mne záhradu alebo ako? Alebo bude stačiť pozemok darovaním a € zmluva medzi nami s podpisom svedkov?
Ak darovaním, dať si všetko napísať u notára alebo si napísať zmluvu podľa nejakej predlohy a podpísať u notára?

Ďakujem :)
riccado
17.09.12,09:26
Ahojte,

prosím, poraďte, čo je pre mňa lacnejšie a ako na to:

- so susedom sme sa dohodli, že mi daruje svoju záhradu za určitú sumu (záhrada v BJ, sused býva v KE, na záhradu nechodí a ani ju nechce)

Ako to papierovo urobiť čo najlacnejšie? Darovacia zmluva - ja jemu € a on mne záhradu alebo ako? Alebo bude stačiť pozemok darovaním a € zmluva medzi nami s podpisom svedkov?
Ak darovaním, dať si všetko napísať u notára alebo si napísať zmluvu podľa nejakej predlohy a podpísať u notára?

Ďakujem :)


daruje = zadarmo

preda = za euriky

ak budete predstierat darovanie a v skutocnosti ju od neho kupis, mozes to v buducnosti este olutovat...
Letko
17.09.12,09:30
On mi ju chcel darovať za cenu, ktorú si sám poviem, a zadarmo ju nechcem.
Tweety
17.09.12,09:43
On mi ju chcel darovať za cenu, ktorú si sám poviem, a zadarmo ju nechcem.
AK ju chce dať za cenu, ktorú si povieš, tak je to už predaj-kúpa. Čo vám bráni spísať zmluvu o predaji?
Letko
17.09.12,09:48
Čo je pre nás oboch lacnejšie, predaj (350€) alebo darovanie?
Je to časť záhrady, kde sú 5 majitelia. Jednu časť mi darovala mama, ďalšiu časť mi daruje ten dotyčný. A keďže prvá časť je moja, nie naša (moja a manželkina), tak by som mal takto dve časti ako "jeden celok". Ďalším krokom bude vysporiadanie zvyšku, ale to teraz neriešim.
Tweety
17.09.12,09:50
Čo je pre nás oboch lacnejšie, predaj (350€) alebo darovanie?
Je to časť záhrady, kde sú 5 majitelia. Jednu časť mi darovala mama, ďalšiu časť mi daruje ten dotyčný. A keďže prvá časť je moja, nie naša (moja a manželkina), tak by som mal takto dve časti ako "jeden celok". Ďalším krokom bude vysporiadanie zvyšku, ale to teraz neriešim.
No samozrejme, že je lacnejšie darovanie.
Letko
17.09.12,09:51
No samozrejme, že je lacnejšie darovanie.

Teda čo sa týka poplatkov (zabudol som dodať).
buchač
17.09.12,13:11
Teda čo sa týka poplatkov (zabudol som dodať).
Či dar , či predajná zmluva - vsio rovno ...

Vklad do katastra - 66 €
Poplatky u notára , respektíve miestna časť - individuálne ...notár je ale drahší ..
doktor23
17.09.12,19:25
Či dar , či predajná zmluva - vsio rovno ...

Vklad do katastra - 66 €
Poplatky u notára , respektíve miestna časť - individuálne ...notár je ale drahší ..

myslel si predpokladám na osvedčenie podpisov, alebo už miestne časti robia aj zmluvy?
Ak by Ti robil darovaciu zmluvu notár v notárskej zápisnici a uvediete hodnotu daru cca. 1 400,--EUR, tak not. zápisnica Ťa vyjde na +- 40 EUR, poplatok pre správu katastra 33 EUR (prípadne 18, ak sa spraví aj oznámenie o zamýšľanom prevode) a nemusíš zháňať zmluvu kdesi na internete a dúfať, že je OK. A zároveň sledovať, či má vlastník na LV správnu adresu podľa občianskeho a pod.
Letko
18.09.12,03:21
Čo to znamená "Uvedie hodnotu daru"?
buchač
18.09.12,05:33
Teda čo sa týka poplatkov (zabudol som dodať).

Či dar , či predajná zmluva - vsio rovno ...
Vklad do katastra - 66 €
Poplatky u notára , respektíve miestna časť - individuálne ...notár je ale drahší ..

myslel si predpokladám na osvedčenie podpisov, alebo už miestne časti robia aj zmluvy?
Otázka znela ku poplatkom ...
Keby bola reč o SPÍSANÍ zmluvy , odpoved by bola určite iná ....
Letko
04.10.12,07:12
Viete mi poradiť, do kedy môže darca žiadať dar späť?
draik
04.10.12,10:32
Použite vyhľadávanie, je tu o tom písaná kopa príspevkov, vrátane toho, ktorý § OZ o tom hovorí.
Mária27
04.10.12,10:33
Viete mi poradiť, do kedy môže darca žiadať dar späť?

Do troch rokov odvtedy, čo zistí, že má na to dôvod v zmysle § 630 občianskeho zákonníka.
Letko
04.10.12,18:23
Do troch rokov odvtedy, čo zistí, že má na to dôvod v zmysle § 630 občianskeho zákonníka.

Takže aj o 15 rokov?
Letko
04.10.12,18:24
Použite vyhľadávanie, je tu o tom písaná kopa príspevkov, vrátane toho, ktorý § OZ o tom hovorí.

Najprv by sa malo poriešiť vyhľadávanie. Ak dám do vyhľadávača slovo, napíše mi zoznam tém a nikdy ma nechce hodiť priamo na príspevok, len na začiatok témy. Ako hľadať, aby som nemusel čítať 8 tém od začiatku do konca?
Kvaka
12.10.12,19:20
myslel si predpokladám na osvedčenie podpisov, alebo už miestne časti robia aj zmluvy?
Ak by Ti robil darovaciu zmluvu notár v notárskej zápisnici a uvediete hodnotu daru cca. 1 400,--EUR, tak not. zápisnica Ťa vyjde na +- 40 EUR, poplatok pre správu katastra 33 EUR (prípadne 18, ak sa spraví aj oznámenie o zamýšľanom prevode) a nemusíš zháňať zmluvu kdesi na internete a dúfať, že je OK. A zároveň sledovať, či má vlastník na LV správnu adresu podľa občianskeho a pod.Ak je na LV iná adresa vlastníka ako v OP, čo vo väčšine prípadov je, postačuje dať spolu s návrhom na vklad vyhlásenie vlastníka o súčasnej adrese? Pri overení podpisov sa predsa uvádza aj adresa darcu podľa OP.
petrako
31.10.12,07:28
pocuvaj ty perla šarisa, si zase ozratý ? vsak ti pisu ze do 3 rokov!!!!
Kvaka
31.10.12,07:49
Takže aj o 15 rokov?


pocuvaj ty perla šarisa, si zase ozratý ? vsak ti pisu ze do 3 rokov!!!!


Ano, aj o 15 rokov, keďže tá trojročná lehota na vrátenie daru začína plynúť až odo dňa, keď si mohol darca uplatniť svoje právo na vrátenie daru prvý raz. Ak po 12 rokoch od darovania nehnuteľnosti sa obdarovaný dopustí správania, ktoré zakladá právo na vrátenie daru, tak aj o 15 rokov od darovania.
Letko
31.10.12,14:36
pocuvaj ty perla šarisa, si zase ozratý ? vsak ti pisu ze do 3 rokov!!!!

Joj ty perla :)

Pre mňa šalamúnsky napísaná odpoveď: "Do troch rokov odvtedy, čo zistí, že má na to dôvod v zmysle § 630 občianskeho zákonníka."

Tomu sa dá rozumieť aj takto:

V roku 2000 niekomu niečo darujem. V roku 2012 zistím, že obdarovaný začal drogovať a chce predať napr. byt. Takže do roku 2015 môžem žiadať o vrátenie daru, lebo dôvod na vrátenie daru som zistil v roku 2012.
Letko
31.10.12,14:37
Ano, aj o 15 rokov, keďže tá trojročná lehota na vrátenie daru začína plynúť až odo dňa, keď si mohol darca uplatniť svoje právo na vrátenie daru prvý raz. Ak po 12 rokoch od darovania nehnuteľnosti sa obdarovaný dopustí správania, ktoré zakladá právo na vrátenie daru, tak aj o 15 rokov od darovania.

Ďakujem, konečne priama odpoveď.
draik
31.10.12,14:50
Joj ty perla :)

Pre mňa šalamúnsky napísaná odpoveď: "Do troch rokov odvtedy, čo zistí, že má na to dôvod v zmysle § 630 občianskeho zákonníka."

Tomu sa dá rozumieť aj takto:

V roku 2000 niekomu niečo darujem. V roku 2012 zistím, že obdarovaný začal drogovať a chce predať napr. byt. Takže do roku 2015 môžem žiadať o vrátenie daru, lebo dôvod na vrátenie daru som zistil v roku 2012.
Akurát to musí byť pádny dôvod a dokazovanie nie je jednoduché.
Kvaka
31.10.12,16:21
No už Mária v príspevku 16 to napísala jasne a priamo.
Mária27
01.11.12,21:36
V roku 2012 zistím, že obdarovaný začal drogovať a chce predať napr. byt. .

No, drogovaním sa zrovna nemusí k darcovi alebo jeho členom rodiny správať tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy. A predať byt môže , ved je to jeho majetok.
Letko
05.11.12,04:13
No, drogovaním sa zrovna nemusí k darcovi alebo jeho členom rodiny správať tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy. A predať byt môže , ved je to jeho majetok.

Pred 2 týždňami sme riešili darovanie a práve tú možnosť o drogách a gemblérstve nám spomínal notár.