kacka86
15.09.12,13:51
Popíšem situáciu:

25.07. nám bola uhradená záloha, z čoho bola riadne odvedená DPH.

Tovar bol dodaný 27.07., pričom vyúčtovacia faktúra vystavená až 10.08.

Teraz ma napadá otázka, či DPH zo zálohy zúčtujem v konečnej faktúre s dátumom 27.07. alebo 10.08.?

Verím, že som to vysvetlila zrozumiteľne.
Vopred ďakujem za radu...
a_je_to
15.09.12,12:43
Vyúčtovacia faktúra patrí do zdaňovacieho aj účtovného obdobia 7, s dátumom plnenia 27.7. Bola vydaná v norme - do 15 dní od zdaniteľného plnenia. Keďže bola vydaná za to isté obdobie, ako došla záloha, tak zálohu netreba zdaňovať. Stačí ak sa celé zdaniteľné plnenie zdaní vo vyúčtovacej faktúre. Ale ak bola odberateľovi už odoslaná zálohová faktúra s DPH, tak ju musíš vo vyúčtovacej faktúre odpočítať a zaúčtovať iba rozdiel.
Badko
15.09.12,12:46
Popíšem situáciu:

25.07. nám bola uhradená záloha, z čoho bola riadne odvedená DPH. zálohová fa je bez dph

Tovar bol dodaný 27.07., pričom vyúčtovacia faktúra vystavená až 10.08. vyúčtovacia fa - do 15 dní od dodania tovaru - zdanitelné plnenie na vyúčt. fa 27.7., dátum vystavenia 10.8.- DPH podla dátumu zdanitelného plnenia do 7 mesiaca
Teraz ma napadá otázka, či DPH zo zálohy zúčtujem v konečnej faktúre s dátumom 27.07. alebo 10.08.?

Verím, že som to vysvetlila zrozumiteľne.
Vopred ďakujem za radu...
​v texte
a_je_to
15.09.12,20:35
25.07. nám bola uhradená záloha, z čoho bola riadne odvedená DPH. zálohová fa je bez dph

... s tým zvýrazneným nemožno súhlasiť. Požiadavka na zálohu nemôže obsahovať DPH. Ale na inkasovanú zálohu, ktorá je považovaná za platbu vopred a je zároveň zdaniteľným plnením, sa vydáva zálohová faktúra, ktorá obsahuje DPH. Nedorozumenie je možno v rozdielnej terminológii, ale podľa § 71, ods. 1, druhá veta na platbu prijatú pred dodaním sa vyhotovuje faktúra s DPH a tú niet ako inak nazvať, než zálohová faktúra. Názvoslovie sa líši aj podľa softvérov, môj to označuje ako Zálohová faktúra /s DPH/ a Požiadavka na zálohu /bez DPH/.

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti.
Ľaľa
02.10.12,10:16
Prosím ako správne uvádzať dátumy pri nájomnom. 1. V zmluve o nájme nebytových priestorov je uvedená veta ročné nájomné bude uhrádzané v mesačných splátkach po 20 € na základe faktúry najneskôr však do konca príslušného mesiac. Zmluva je platná od 1.1O.2012. Vystavujem mesačnú faktúru za 10/2012 dňa 1.10.2012, aký má byť správny dátum zdaniteľného plnenia.
Od SE máme splátkový kalendár na elektrickú energiu za verejné osvetlenie . zdan. plnenie posledný deň v mesiaci, splátky sú splatné vždy 15. deň v príslušnom mesiaci. My ale "tieto splátky za el. energiu na verej. osvetlení" za príslušný mesiac prefaktúrovame obci, obec nám do toho 15. dňa spravidla faktúru uhradí a my následne uhradíme splátku SE. Aké má byť správne zdaniteľné plnenie na faktúre, ktorú my vystavujeme obci. Ďakujem za "lopatickú"
odpoveď.
Tweety
02.10.12,10:21
Hociktorý októbrový.
Ľaľa
02.10.12,10:29
Hociktorý októbrový.
Môže byť aj 30.10.2012, nevadí, že oni nám uhradia faktúru trebárs 15.10.2012? Ďakujem.