brutailka
15.09.12,21:15
dobrý večer, môže SBS kontrolovať zamestnanca na príkaz zamestnavatela tak, že zamestnanec musí počas prevadzky vysypať celý obsah svojej kabelky na pult počas pracovnej doby, kde je kopec zakazníkov? okrem toho to musí monitorovať aj kamera? nie je to zasah do sukromia? je mi nepríjemné, že všetci ludia naokolo budu čučať na moje OSOBNE veci....prosím poradte, dakujem
misoft
16.09.12,13:46
Na takýto spôsob zo strany zamestnávateľa sa obráť na Inšpektorát práce.
brutailka
16.09.12,18:34
dakujem za radu, len by ma zaujímal aj váš nazor, prosím
arizona
16.09.12,18:49
Ja myslim, ze aj zamestnanec ma pravo na sukromie. SBS ka ma pravo prezerat,ale treba respektovat aj sukromie zamestnanca a mala by byt na to vyhradena miestost.
A kontrolovat zamestnancov a obsach ich tasiek pred zrakom cudzich ludi je ozaj dost velky zasah do sukromia.


Aj zlodeja ked zamestnanci vidia, ze v obchode nieco ukradne, tak ho nemozu "presacovat" priamo v obchode,ale musia ho odviest niekam dozadu , kde nie je na ociach vsetkym...
To zamestnanec nema aspon tolke prava ako obycajny zlodej?

Ako pise misoft, daj podnet na presetrenie na Inspektorat prace / vygoogli si podla mesta pracoviska/ Mozes podat aj anonymne...
blavaciko
16.09.12,19:12
aj kontrola zamestnancov zamestnavatelmi ci SBS ma svoje pravidla.
Pracovnik ochrany musi kontrolovat zamestnanca sam, maximalne v pritomnosti jedneho nadriadeneho a daneho zamestnanca. Zamestnanec sam musi vybrat veci z vreciek, z tasky, zo skriny.
Vzdy ma byt pritomny len zamestnanec ochrany, prip. nadriadeny.

Aj pri podozreni zo spachania priestupku alebo trestneho cinu sa musi zachovat prezumpcia neviny a kazdy clovek ma pravo na zachovanie dostojnosti!
buchač
17.09.12,15:21
dobrý večer, môže SBS kontrolovať zamestnanca na príkaz zamestnavatela tak, že zamestnanec musí počas prevadzky vysypať celý obsah svojej kabelky na pult počas pracovnej doby, kde je kopec zakazníkov? okrem toho to musí monitorovať aj kamera? nie je to zasah do sukromia? je mi nepríjemné, že všetci ludia naokolo budu čučať na moje OSOBNE veci....prosím poradte, dakujem
NIE - nemusí ...pracovník SBS sa MOŽE iba pohľadom , poprípade omakom zvonka presvedčiť o nejakom tom kontrabante ...
Kamera MOŽE ...to neovplyvníš

Ja myslim, ze aj zamestnanec ma pravo na sukromie. SBS ka ma pravo prezerat,ale treba respektovat aj sukromie zamestnanca a mala by byt na to vyhradena miestost.
...ale aj to právo je potrebné dodržať v medziach zákona ...
A kontrolovat zamestnancov a obsach ich tasiek pred zrakom cudzich ludi je ozaj dost velky zasah do sukromia.
Aj zlodeja ked zamestnanci vidia, ze v obchode nieco ukradne, tak ho nemozu "presacovat"
...nemôžu vôbec !!!...na to má právo iba polícia ...!!!
priamo v obchode,ale musia ho odviest niekam dozadu , kde nie je na ociach vsetkym...
To zamestnanec nema aspon tolke prava ako obycajny zlodej?

...

aj kontrola zamestnancov zamestnavatelmi ci SBS ma svoje pravidla.
Pracovnik ochrany musi kontrolovat zamestnanca sam, maximalne v pritomnosti jedneho nadriadeneho a daneho zamestnanca.
...blbosť...pri takom druhu kontroly má byť prítomný svedok poverený zamestnávateľom a nie nadriadený ...
Zamestnanec sam musi vybrat veci z vreciek, z tasky, zo skriny.
Vzdy ma byt pritomny len zamestnanec ochrany, prip. nadriadeny.
...záleží ale od okolností ....napríklad porušenie pracovnej disciplíny ( krádež .......)...
Aj pri podozreni zo spachania priestupku alebo trestneho cinu sa musi zachovat prezumpcia neviny a kazdy clovek ma pravo na zachovanie dostojnosti!
Podľa čl. 11 základných zásad Zákonníka práce zamestnávateľ nesmie bez vážnych dôvodov spočívajúcich v osobitnej povahe činností zamestnávateľa narúšať súkromie zamestnanca na pracovisku a v spoločných priestoroch zamestnávateľa tým, že ho sleduje bez toho, aby bol na to upozornený (...).
Ak je u zamestnávateľa zavedený kontrolný mechanizmus, je zamestnávateľ povinný informovať zamestnanca o rozsahu kontroly a spôsoboch jej uskutočňovania.
Podľa § 177 ods. 2 Zákonníka práce na ochranu svojho majetku je zamestnávateľ oprávnený vykonávať v nevyhnutnom rozsahu kontrolu vecí, ktoré zamestnanci vnášajú na pracovisko a odnášajú z pracoviska.
Pri kontrole sa musia dodržať predpisy o ochrane osobnej slobody a musí byť dodržaná ľudská dôstojnosť.

dakujem za radu, len by ma zaujímal aj váš nazor, prosím
...nechci radšej vedieť ....;)
brutailka
18.09.12,18:21
dakujem vám veľmi pekne za vaše názory, snad pomôžu.......