satriani10
16.09.12,10:29
Hoy,

chcel by som sa opytat, ze ako mam postupovat ohladom vymahania dlhu.

Hned na zaciatok spomeniem, ze mam zmluvu!, ktoru podpisali obe strany a dokonca aj jeden svedok. V zmluve je konkretne obsiahnute, ze dlznik sa zavazuje splatit svoj dlh (600eur) formou splatok, kazdy mesiac k 15mu dnu po 50eur.
Prva splatka bola aj vyplatena ale na tie ostatne sa nejako "pozabudlo" s tym, ze dlznik chce ten zbytok vyplatit podla jeho slov naraz. Do dnesneho dna dlhuje dlznik 450eur, datum poslednej splatky je teda o dva mesiace, 15.novembra.
Pred mesiacom mu bola zaslana doporucene "Posledna vyzva" na zaplatenie nedoplatku, na ktoru vsak vobec nereagoval.

Momentalny stav je vsak taky, ze si zmyslel, ze z celkovej sumy 600eur, ktoru dlhuje zaplati len 450. Ten zbytok, 150eur si chce ponechat podla vlastnych slov na zaklade nim vymyslenych dovodov (mala by to byt akoze jeho "vyplata" za dobrocinne sluzby).
Tento jeho zamer viem aj dokazat, lebo mi to pekne napisal formou mailu.

V zmluve vsak chyba klauzula, ze v pripade neplatenia splatok sa moze vymahat na zaplatenie cela suma, ci tak nejako.

Moja otazka teda smeruje k tomu, ze ci podat na neho zalobu uz teraz, t.j. este pred datumom uplynutia poslednej splatky, momentalne vsak mozem vymahat asi len doteraz dlznu sumu, co je 450eur, alebo si pockat dva mesiace, kedy mi bude (mozno) vyplatenych 400 eur a k poslednemu dnu mi bude nadalej dlhovat 150 eur.
Druha vec je ta, ze v pripade tej prvej moznosti ak preukazem sudu, ze dlznik mi nie je podla jeho slov ochotny vyplatit uplnu dlznu sumu, ci uspejem alebo sa sud odroci o dva mesiace a bude sa cakat na to, ze ako sa dlznik zachova..??..

Dakujem za odpovede

Keby niekto vedel, este by ma zaujimal, vyklad z obcianskeho zakonnika, § 517, ze ci by som ho mohol uplatnit v mojom pripade..
(1) Dlžník, ktorý svoj dlh riadne a včas nesplní, je v omeškaní. Ak ho nesplní ani v dodatočnej primeranej lehote poskytnutej mu veriteľom, má veriteľ právo od zmluvy odstúpiť; ak ide o deliteľné plnenie, môže sa odstúpenie veriteľa za týchto podmienok týkať aj len jednotlivých plnení
pepsikova
16.09.12,09:35
...no, odo dňa spísania zmluvy-po 50€, to je 12 mesiaco,.do roka by ti teda mal dlh splatiť...ak neplatil pravidelne a bol upozornený,, pokiaľ nemáš v zmluve dodatok "pri nedodržaní zmluvných podmienok má veriteľ právo žiadať dlžníka o vyplatenie dlžnej sumy naraz"- tak by som počkala do ukončenia zmluvnej lehoty..pokiaľ dlžník nevyplatí do termínu celú sumu, môžeš podať návrh na súd o vymáhaní dlhu-zostatkovej sumy..súd rozhodne o vyplatení celej dlžnej sumy a dlžníka upozorní a ty potom môžeš na základe súdneho rozhodnutia vymáhať dlžnú sumu exekučne...
..pokiaľ neboli v zmluve podmienky stanovené tak, že dlžník má právo si z dlžnej sumy nechať určitú sumu za poskytnuté služby (presne stanovenú sumu), tak je stále dlžný zostatok zo sumy 600€...žiadna odmena mu neprináleží..