pepko175
16.09.12,17:30
Dobrý deň môj starý otec zomrel pred 40 rokmi, spolu so starou mamou mali byt. I keď môj otec a jeho brat boli v čase jeho smrti plnoletí na liste vlastníctva bola po dedičskom konaní iba moja stará mama a tá pred istým časom dala darovacou zmluvou polovicu toho bytu otcovmu bratovi. Vyzerá to takže stará mama chce otca vydediť. Chcem sa spýtať či ho môže vydediť aj z otcovho podielu ak je celý byt napísaný na ňu resp. ½ na starú mamu a ½ na otcovho brata ak starý otec počas života nepodnikol v tomto smere žiadne kroky ďakujem .
Katy a R
16.09.12,15:42
Dobrý deň môj starý otec zomrel pred 40 rokmi, spolu so starou mamou mali byt. I keď môj otec a jeho brat boli v čase jeho smrti plnoletí na liste vlastníctva bola po dedičskom konaní iba moja stará mama a tá pred istým časom dala darovacou zmluvou polovicu toho bytu otcovmu bratovi. Vyzerá to takže stará mama chce otca vydediť. Chcem sa spýtať či ho môže vydediť aj z otcovho podielu ak je celý byt napísaný na ňu resp. ½ na starú mamu a ½ na otcovho brata ak starý otec počas života nepodnikol v tomto smere žiadne kroky ďakujem .

Ak je byt jej, môže si s ním robiť to, čo ona uzná za vhodné.:) Môže ho darovať, komu chce .. resp teraz už by sa mal k tomu vyjadriť aj otcov brat - ak by chcela svoju polovicu dať niekomu cudziemu ;)
ivka70
16.09.12,16:41
Pred 40 rokmi tazko bol byt vo vlastnictve, takze sa vlastne nemohol dedit.
Prepisoval sa len uzivatel.

Kedy bol byt odkupeny do vlastnictva?
Urcite az v case, kedy jeho najomcom bola iba babka.
Teda ona je vlastnik, ona si moze robit, co chce.
V aktualnej situacii by posmrti babky dedili obaja synovia 1/2 z jej podielu na byte,
teda otec by vlastnil 1/4, jeho brat 3/4 bytu.
doktor23
17.09.12,06:09
neexistuje niečo také ako právo dediť. Ak po babke zostane ešte nejaký majetok, je možné započítať na podiel otcovho brata to, čo dostal za života do daru ...