efka23
17.09.12,06:43
Chcela by som poprosiť o zahlasovanie o našu 100 % BIO Ovčiu bryndzu, ktorá je nepasterizovaná a možno ju aj niektorí poznáte. Hlasovať sa môže 1x a link je nasledovný

http://www.biopotravinaroka.info/prihlasene-biopotraviny/109-bio-ovcia-bryndza/

Vopred všetkých ďakujem za podporu :)
mravcica1
17.09.12,06:35
zahlasovane, bryndzu poznam, je fakt vynikajuca a kvalitna
janka1710
17.09.12,06:56
verkaz
17.09.12,07:46
zahlasované
truch
17.09.12,08:08
je tam:) zahlasované
Zvalik
17.09.12,08:11
...zahlasované...;)
jarecko
17.09.12,08:57
S vašou bryndzou som sa ešte v bežnej obchodnej sieti nestretol, neviem kde sa dá kúpiť, ale zahlasovať môžem.

Bryndzu obľubujem, ale nie tie pančované. Napr., ktoré si dáva robiť aj jedná slovenská mliekareň v Poľsku s 25%-tným obsahom ovčieho syra (Poliakom neverím, ani že je tam toľko percent) a nazýva to Tatranská bryndza.

Nakoľko je na vašom webe spomínaný uznávaný slovenský mikrobiológ dnes už 81-ročný Prof. RNDr. Libor Ebringer DrSc.

http://sk.wikipedia.org/wiki/Libor_Ebringer

dávam tu v prílohe jeho článok o bryndzi, ktorý som našiel na Googli.

Kto ma rád skutočnú bryndzu, a chce vedieť čo doteraz kupuje v našej obchodnej sieti, môže si to prečítať.
AlaNR
17.09.12,09:05
Je tam
jarecko
17.09.12,09:26
V našej bežnej obchodnej sieti som sa doteraz nestretol s pravou (100%-nou) ovčou bryndzou.

Takým pre mňa prvolezcom je Kluknavská mliekareň z Východného Slovenska,

http://kluknavskamliekaren.sk/

kde jej produkt 100%-ná Ovčia bryndza (obrázky v prílohe) sa dá už kúpiť aj v sieti jedného veľkého obchodného reťazca, kde ju aj kupujem.

Dúfam len, že to čo deklaruje na obale je aj skutočnosť.
AnnaK
17.09.12,09:43
zahlasované
Pozrela som si aj stránku výrobcu www.farmapruzina.sk. Super výrobky, zaujali ma syrové torty.
janka67
17.09.12,09:47
zahlasované
jarecko
17.09.12,10:07
zahlasované
Pozrela som si aj stránku výrobcu www.farmapruzina.sk (http://www.farmapruzina.sk). Super výrobky, zaujali ma syrové torty.


Takýchto farmárov by mal náš štát (MPSR) bez mihnutia oka podporovať.

Aby si aj tí čo bývajú ďaleko od farmy mohli kúpiť ich výrobky vo svojej miestnej obchodnej sieti a nedovážali sa nám tu zo zahraničia ako aj vyrábali u nás lacné mŕtve potemkinovské výrobky.
efka23
17.09.12,10:15
Naša bryndza je skutočne vyrobená u nás na salaši a je 100 % a ovčia . Treba prísť a vyskúšať :) Dodávame ju do Bratislavy do jedného obchodného reťazca už tretí rok. Ďakujeme za hlasy!!!
jarecko
17.09.12,10:49
Naša bryndza je skutočne vyrobená u nás na salaši a je 100 % a ovčia . Treba prísť a vyskúšať :) Dodávame ju do Bratislavy do jedného obchodného reťazca už tretí rok. Ďakujeme za hlasy!!!

efka23 od dnes budem sympatizantom :) vasej farmy, nakolko som o vas doteraz nevedel.

Fandim napr. takýmto dievcinam vo farmarceni s ovcami, vid:

http://spisskanovaves.korzar.sme.sk/c/6520834/salasu-pod-tisicrocnou-kaplnkou-vladne-zena.html

Verim, ze s ich menezovanim ovci syr a bryndza na Slovensku nezanikne.


Bohuzial ten retazec vasu bryndzu predava asi iba Bratislave. To je pre mna daleko. V nasom som sa s nou nestretol. Dufajme, ze casom sa vam podari rozsirit pri priaznivej podpore statu aj inde po Slovensku.
janka67
17.09.12,11:02
Naša bryndza je skutočne vyrobená u nás na salaši a je 100 % a ovčia . Treba prísť a vyskúšať :) Dodávame ju do Bratislavy do jedného obchodného reťazca už tretí rok. Ďakujeme za hlasy!!!
Ani v PB sa nepredáva?
efka23
17.09.12,11:15
Nie nepredáva, ale chodia z PB na salaš si ju kupovať.
jarecko
17.09.12,12:57
efka23,

este pre informaciu 1 kilogramm 100%-nej Ovcej bryndze z Kluknavskej mliekarne sa predava v obchodnom retazci, kde ju kupujem momentalne za cenu 10,80 Euro, takze cena bezneho malospotrebitelskeho balenia 125 g vychadza na 1,35 Euro.

Myslim si, ze vela spotrebitelov, ktorym chuti bryndza ani nevie o com pise Prof. RNDr. Libor Ebringer DrSc., co sa tyka pravej ovcej bryndzi, a orientuju sa len podla ceny. Treba viac osvety.

Keby vedeli a mali istotu, ze kupuju produkt, ktory ma vlastnosti, ktore on opisuje, nebolo by im luto zaplatit za nu aj vyssiu cenu ako za tie lacne mrtve napodobeniny.

Ked porovnam cenu krabicky cigariet a 125g 100%-nej Ovcej bryndzi pre ludsky organizmus, viem na cijej som strane.
pavol54
17.09.12,14:27
efka23,

este pre informaciu 1 kilogramm 100%-nej Ovcej bryndze z Kluknavskej mliekarne sa predava v obchodnom retazci, kde ju kupujem momentalne za cenu 10,80 Euro, takze cena bezneho malospotrebitelskeho balenia 125 g vychadza na 1,35 Euro.

Myslim si, ze vela spotrebitelov, ktorym chuti bryndza ani nevie o com pise Prof. RNDr. Libor Ebringer DrSc., co sa tyka pravej ovcej bryndzi, a orientuju sa len podla ceny. Treba viac osvety.

Keby vedeli a mali istotu, ze kupuju produkt, ktory ma vlastnosti, ktore on opisuje, nebolo by im luto zaplatit za nu aj vyssiu cenu ako za tie lacne mrtve napodobeniny.

Ked porovnam cenu krabicky cigariet a 125g 100%-nej Ovcej bryndzi pre ludsky organizmus, viem na cijej som strane.
krabičku cigariet potrebuje, bez bryndze sa zaobíde
terezamaria
17.09.12,14:41
korela
17.09.12,14:59
Naša bryndza je skutočne vyrobená u nás na salaši a je 100 % a ovčia . Treba prísť a vyskúšať :) Dodávame ju do Bratislavy do jedného obchodného reťazca už tretí rok. Ďakujeme za hlasy!!!
Máme ju doma stále, niet týždňa bez nej. Je výborná. V ktorom reťazci ju predávate? Ja ju kupujem http://www.biologika.sk/index/detail-produktu/produkt/397/kategoria/77/n/bio-bryndza-farma-pruzina-ca-250g.
Bude jej dostatok aj v zime?
Vďaka.
efka23
18.09.12,04:56
Pevne veríme, že bude aj cez zimu, aj keď produkcia je menšia. Miesto predaja je na našej stránke a veľmi nás teší že Vám chutí :)
jarecko
20.09.12,09:00
Poraďaci,

ktorým chuti bryndza, ale môžu aj Tí čo im nechutí (môžete získať nejakú cenu v súťaži), ale časom môže, lebo nikdy nehovor nikdy.

Nezabudnime.

Už iba 5 dni do skončenia hlasovania o BIO potravinu roka.

Podporme výrobok, dedičstvo našich predkov.

Originálnu slovenskú bryndzu,

vyrobenú z ovčieho nepasterizovaného mlieka na Salaši Farmy Pružina.

Tým podporíme aj ostatných výrobcov, ktorí nesúťažia, že tradičné kvalitné slovenské výrobky sa oplatí vyrábať.

Poraďakom čo v hlasovaní bryndzu podporia, sa ja môžem len poďakovať.

Ale, Farma Pružina tým, ktorí prídu na Salaš osobne môže predať originálnu ovčiu bryndzu za bonusovú cenu. :)
Mária Mojžišová
20.09.12,15:37
Príjemný podvečer. Zahlasované. Efka 23 predávate túto bryndzu aj v Trenčíne?
korela
22.09.12,00:26
Posúvam.
Indeed
22.09.12,00:32
táto téma nie je REKLAMA ???
jarecko
22.09.12,10:28
Mozno je, mozno nie je, kto ako chce. Hlavne, aby dobre bolo na tej Zemi, kym sme tu. Lebo Milky way sa ma zrazit s Andromedou.
korela
22.09.12,16:25
táto téma nie je REKLAMA ???
Ja ju chápem v prvom rade ako osvetu, že ešte existuje slovenská poctivá bryndza.
Mnohí ľudia ani netušia, čo ich organizmus prijíma.
Zdravie má človek iba jedno, o ktoré sa treba starať a udržovať si ho pokiaľ sa len dá.
Na tej stránke je viac potravín, je na každom, ktorú si zvolí. Môže sa vybrať iba jeden výrobok.
Stačí si prečítať úvod k téme "Potraviny".
pivko
22.09.12,16:33
Ja by som nepasterizovanú bryndzu do úst nedal , nechcem dopadnúť ako kamarát ktorý po takej bryndze ochrnul a dnes chodí o barlách.
korela
22.09.12,16:54
Môžem sa spýtať čo sa stalo? Ja viem, že bryndza obsahuje aj určité riziká, ako takmer každá iná potravina, sme súčasťou prírody.
Ale roky rokúce sa vyrábala bryndza tradičným spôsobom, a nepokladá sa bryndza za "bezpečnostné" riziko.
efka23
22.09.12,17:42
Ešte raz ďakujem za podporu našej bryndze. Pivko neviem akú bryndzu jedol Váš kamarát, ale je rozdiel v akých podmienkach sa vyrába a či robia rozbor mlieka a či bol salaš registrovaný atď. Bryndzu dodávame aj do Trenčína a Nitry.
pivko
22.09.12,18:00
Ovca bola nakazená kliešťom , tak že aj mlieko a následne bryndza.
Ja absolútne súhlasím s názorom že pasterizovaná bryndza je obyčajný plnotučný syr a nemá také účinky na organizmus ako nepasterizovaná , ale ja ju jesť nebudem.
jarecko
22.09.12,19:13
Ja by som nepasterizovanú bryndzu do úst nedal , nechcem dopadnúť ako kamarát ktorý po takej bryndze ochrnul a dnes chodí o barlách.

Nieco vynimocne, este som nepocul aby niekto z bryndze ochrnul a bryndzu konzumujem uz nejaky ten piatok.

Muselo byt nieco zanedbane v procese jej vyroby, moze sa stat, ze pasucim oveckam sa na vemena prisaju klieste nakazene kliestovou encefalitidou (ta moze sposobit ochrnutie, ked napadne mozgove centrum a miechu), lymskou boreliozou, Q horuckou a tymi chorobami mozu kontaminovat ovcie mlieko.

Bacovia na salasoch a ich pomocnici pri rucnom dojeni ovecke prehmataju vemeno ci nema na nom prisateho kliesta alebo zapalene cecky. Ovecka s takymi priznakami sa s dojenia vyraduje do karanteny. Kazdy salas v dnesnej dobe ma urcenych aj svojich veterinarnych lekarov, ktori sa o ich zdravie staraju.

Uvedenymi chorobami sa da nakazit aj vseliakymi inymi aktivitami v lese a na lukach (napr.turistika, lesne prace apod.), kde cihaju klieste a nemusi to byt len konzumaciou vyrobkov z nepasterizovaneho ovcieho mlieka, konkretne bryndze.

Na 100% sa zarucit v zivote vsetko neda, len smrt je casom ista.

Bryndza sa na Slovensku robi zhruba od 15. storocia,

http://sk.wikipedia.org/wiki/Bryndza

ked uzemie Slovenska zacali kolonizovat ,, Valasi ,, .

Valasi bol ľud, ktorý sa pôvodne vyznačoval salašníckym spôsobom života a dobytkárskom, pochádzal pôvodne azda z rumunského Valašska a asi od 14. storočia sa šíril z dnešnej Karpatskej Ukrajiny na severné Slovensko, do južného Poľska a od 15. storočia aj na Moravu (Moravskí Valasi). Osídľovanie valachmi skončilo v 17. storočí, kedy na Slovensku splynuli s miestnym obyvateľstvom.
Z etnického hľadiska išlo pôvodne o rusínsko-rumunské obyvateľstvo, ale už v 16. storočí išlo prevažne o Slovákov a čiastočne o Poliakov. Definovali sa teda najmä spôsobom života. Súhrn právnych zvyklostí a noriem valachov sa nazýva valašské právo, doosídľovanie Slovenska na základe valašského práva (čiže nie nevyhnutne valachmi) sa nazýva valašská kolonizácia. Osobitná valašská duchovná aj hmotná kultúra patrí k najkrajším zložkám slovenského ľudového umenia.
Valasi na územie Slovenska prichádzali postupne od východu. Pôvodne postupovali pasúc svoje stáda po vrcholoch hôr a holí zrejme z Valašska až na územie dnešnej Ukrajiny. Boli bez náboženského vyznania alebo získali pravoslávne počas putovania. Ďalej na západ sa vydali najviac za panovania kráľa Mateja Korvína (1458 - 1490), ktorý im napomáhal. Neskoršie aj kráľ Ľudovít II. (http://www.porada.sk/wiki/%C4%BDudov%C3%ADt_II.) (1516 - 1526). V súvekých písomných prameňoch ich nazývajú napríklad Coloni Valachales alebo Valachi seu Ruthéni (Valasi čiže Rusíni). Panovníci mali viacero dôvodov pozývať valachov na územie Uhorska na menej osídlené územia Liptova, Oravy a Turca. Preto im dávali výsady. Mali však povinnosti chytať zbojníkov, platiť desiatok z mäsa a syra. Museli strážiť horské priechody, zúčastňovať sa na vojenských akciách panovníka. Valasi neplatili peňažný desiatok ani nemali povinnosť robotovať na panskom, taktiež neplatili ani cirkevný desiatok, keďže neboli rímski katolíci. Postupne kolonizovali sever Slovenska a došli až na Moravu.

Ich pra pra pra..... potomok znamy, dnes uz nebohy,
ceskoslovensky herec ,, Radek Brzbohaty ,, sa k nim hrdo hlasil. Nakolko Valasi kedysi dosli az po kraj okolo Valašského Meziříči na Morave skadial pochadzal jeho otec a dedo, hoci on sa narodil na Slovensku, vo Vrutkach, kde v tom case jeho rodicia zili.

http://www.youtube.com/watch?v=306tgCa4zaA
ivuliatko
22.09.12,19:21
zahlasované... :)
korela
27.09.12,02:41
Ďakujem za odpoveď.
efka23
01.10.12,10:28
ďakujem všetkým za hlas. Naša bryndza vyhrala :)
korela
01.10.12,11:24
Gratulujem.