nickush3
17.09.12,09:48
Ahojte...akurát som sa dočítala, že od 1.1.2013 nebude môcť poberateľ predčasného SD pracovať ako dohodár..no nič som nenašla o možnosti práce na TPP..vie o tom niekto niečo viac??? Ďakujem za každú dobrú pripomienku :)
Tweety
17.09.12,07:50
Ahojte...akurát som sa dočítala, že od 1.1.2013 nebude môcť poberateľ predčasného SD pracovať ako dohodár..no nič som nenašla o možnosti práce na TPP..vie o tom niekto niečo viac??? Ďakujem za každú dobrú pripomienku :)
Na pracovný pomer nemôže pracovať už teraz.
nickush3
17.09.12,07:55
Jaaaj...ale ak budem mať zamestnanca, ktorý bude poberateľom SD, tak ten môže pracovať aj na dohodu aj na TPP, alebo tam tiež platí, že už iba dohoda?
Tweety
17.09.12,07:59
Veď je jasné, že ak PSD teraz nemôžeš pracovať na PZ a môže na len dohodu, od januára už nebude môcť ani na tú.
truch
17.09.12,08:00
na TPP nemôže pracovať len predčasný dôchodca, starobný môže aj teraz
Mila123
17.09.12,08:03
Na pracovný pomer nemôže pracovať už teraz.

Tweety,pokiaľ mi je známe, teraz (do 28 02 2013) stačí ak dotyčný predčasný dôchodca , kt. má výplatu dôchodku napr. 10. v mesiaci, toho 10. nebude dôchodkovo poistený.....

t.j. stačí mu mať 10. v mesiaci napr. neplatené voľno a SP mu uvoľní výplatu PSD.....

táto možnosť po 01 03 2013 nie je možná....aj za 1€ mzdu SP neuvoľní výplatu dôchodku.....
Andyke
17.09.12,08:04
§ 293cl
(1) Poistencovi, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok podľa zákona účinného do 31. decembra 2012, ktorý nedovŕši dôchodkový vek do 28. februára 2013 a ktorý je povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec podľa § 293ck ods. 1 a toto dôchodkové poistenie trvá po 28. februári 2013, zaniká nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku od najbližšej splátky predčasného starobného dôchodku splatnej po 28. februári 2013.
Tweety
17.09.12,09:48
Takže je to akýsi odrb štátu, vychytralé,
Tweety
17.09.12,09:49
ani sa nečudujem, že to zrušili.
majja
12.11.12,20:29
a čo takýto príklad. Osoba berie predčasný dôchodok a zataiľ je aj dohodar so sumou 650e na mesiac. otvorí si živnosť ku 1.3.2013 a tuto sumu dostane na fakturu. N živnosť v prvý rok podnikania platí len do ZP (asi z min.vymer.základu?, do SP neplatí). Živnosť ku 31.12.2013 zruší alebo preruší. Od 2.1.2014 dosiahne 62 rokov a má nárok už na starobný dôchodok. Po zrušení(prerušení) živnosti urobí daňové priznanie-náklady paušalné, odvedie daň.Keby pokračoval v živnosti , tak by od júla 2014 platil aj do SP podľa dan.priznania za r.2013. Ale ked ma živnosť prerušenú(zrušenú)tak neplatí nič. Nebude žiadať SP vrátenie za to obdobie 03-12/2013 predčasný dôchodok? Všelijaké sú prípady. A tu sa jedná o predčasný dôchodok vo výške 335eur a hrubý mes.príjem 650eur. Nepovažujem to za takú strašnú špekuláciu, ale realitu na SR, ako si udržať akú takú životnú úroveň. Poradíte ,či môže byť to schodné?
tictac7
12.11.12,20:42
a čo takýto príklad. Osoba berie predčasný dôchodok a zataiľ je aj dohodar so sumou 650e na mesiac. otvorí si živnosť ku 1.3.2013 a tuto sumu dostane na fakturu. N živnosť v prvý rok podnikania platí len do ZP (asi z min.vymer.základu?, do SP neplatí). Živnosť ku 31.12.2013 zruší alebo preruší. Od 2.1.2014 dosiahne 62 rokov a má nárok už na starobný dôchodok. Po zrušení(prerušení) živnosti urobí daňové priznanie-náklady paušalné, odvedie daň.Keby pokračoval v živnosti , tak by od júla 2014 platil aj do SP podľa dan.priznania za r.2013. Ale ked ma živnosť prerušenú(zrušenú)tak neplatí nič. Nebude žiadať SP vrátenie za to obdobie 03-12/2013 predčasný dôchodok? Všelijaké sú prípady. A tu sa jedná o predčasný dôchodok vo výške 335eur a hrubý mes.príjem 650eur. Nepovažujem to za takú strašnú špekuláciu, ale realitu na SR, ako si udržať akú takú životnú úroveň. Poradíte ,či môže byť to schodné?

...správna trefa :-) - a pokiaľ nezarobí toľko, aby bol povinne dôchodkovo poistený, môže aj viac rokov takto "fičať", inak aspoň do 30.6.2014 - potom zruší živnosť a nemá teda povinnosť vôbec začať platiť.
...pardón, živnosť treba asi skôr ukončiť, aj DIČ vrátiť (aspoň o pár dní), inak sa mu odhlásenie na SP môže "pretiahnuť" aj po 1.7.2014 a bol by povinný alikvótnu časť platiť.....
apo
19.12.12,09:01
Prosím o názor:

Ako konateľ sro-čky, ktorý má v zmluve o výkone funkcie od roku 2002 uvedené, že :

Za výkon funkcie prislúcha konateľovi mesačná odmena vo výške 1 000,-Sk s tým, že bude vyplatená konateľovi po ukončení výkonu funkcie, ak sa nedohodne so spoločnosťou inak.

(Aj vôbec nebude vyplatená, veď načo)

ísť na predčasný dôchodok?

Doteraz poberám mesačnú mzdu. Pracovný pomer skončím, ale konateľom chcem zostať.

Ďakujem.

apo
Andyke
19.12.12,19:36
Môj názor: beriem ekonomické hľadisko do úvahy. Ukončíš PP a budeš bez príjmu?
Buď požiadaj o PSD alebo choď sa zaregistrovať ako uchádzač o zamestnanie, po vyčerpaní dávok v nezamestnanosti požiadať o PSD (navrhujem 2.variantu, lebo ušetríš 3% penalizácie za polrok) Predpokladám, že v tej firme nie si spoločníkom (lebo z pohľadu zákona o zamestnanosti budeš SZČO a nemôžeš sa registrovať). Konateľom môžeš byť.
apo
21.12.12,02:36
Môj názor: beriem ekonomické hľadisko do úvahy. Ukončíš PP a budeš bez príjmu?
Buď požiadaj o PSD alebo choď sa zaregistrovať ako uchádzač o zamestnanie, po vyčerpaní dávok v nezamestnanosti požiadať o PSD (navrhujem 2.variantu, lebo ušetríš 3% penalizácie za polrok) Predpokladám, že v tej firme nie si spoločníkom (lebo z pohľadu zákona o zamestnanosti budeš SZČO a nemôžeš sa registrovať). Konateľom môžeš byť.

Ďakujem za radu.

Ale mám otázku. Ja som pokladal za problém výkon funkcie konateľa a nie pozíciu spoločníka.

Kde je to prosím uvedené, že spoločník sa dostáva do pozície SZČO. Ak by to bola pravda potom by predčasní dôchodcovia nemohli vlastniť ani akcie z kupónovej privatizácie a podobné majetkové vklady.

Veď spoločník môže pracovať, ale aj nemusí. Čaká len na svoj podiel z výnosov z majetku, ktorý nadobudol v minulosti.

Budem čakať na odpoveď.

apo
Andyke
21.12.12,05:56
Ja som písala, že uchádzačom o zamestnanie nemôže byť spoločník.(konateľ áno)
Zákon o službách zamestnanosti 5/2004 Z.z.
§ 5
Samostatne zárobkovo činná osoba
Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je

d) fyzická osoba, ktorá je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným podľa osobitného predpisu, 13)

§ 6
Uchádzač o zamestnanie
(1) Zamestnanie na účely tohto zákona je vykonávanie zárobkovej činnosti zamestnancov podľa § 4, prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti samostatne zárobkovo činnou osobou podľa § 5 a vykonávanie slobodného povolania podľa osobitných predpisov.

(2) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len "evidencia uchádzačov o zamestnanie") a ktorý

b) neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,


-
Na PSD nemá nárok poistenec, ktorý je dôchodkovo poistený.
Čo sa týka zákona o soc.poistení : postavenie zamestnanca spoločník alebo konateľ získa od 1.1.2011 pokiaľ má právo na pravidelný príjem. Nepravidelný príjem tiež - až majú v nejakom dokumente zadefinované, že kedy im vzniká právo na príjem z tejto funkcie.
Síce doteraz si nemal nepravidelný príjem – nedostal si zatiaľ nič, len máš to na papieri:
Za výkon funkcie prislúcha konateľovi mesačná odmena vo výške 1 000,-Sk s tým, že bude vyplatená konateľovi po ukončení výkonu funkcie, ak sa nedohodne so spoločnosťou inak.
A tento príjem sa Ti môže prešupnúť aj do obdobia, keď už budeš poberateľom SD.
Na druhej strane aj období keď si poberateľom PSD.
Neviem odhadnúť reakciu SP. (či im toto nezavadí alebo budú požadovať ďalší dokument, že nemáš právo ani na nepravidelný príjem a tento im dokážeš zabezpečiť)
Ja osobne nevidím problém , že prečo by Ti nemohli priznať PSD.
A pouvažovala by som dať túto záležitosť do ažurity ešte pred podaním PSD.
apo
21.12.12,06:25
Žiadosť o predčasný dôchodok môže podať iba uchádzač o zamestnie na úrade práce?

Nestačí, že je skončený pracovný pomer a sú splnené ostatné parametre pre podanie žiadosti o predčasný dôchodok?

Ďakujem.

apo
veronikasad
21.12.12,06:54
Žiadosť o predčasný dôchodok môže podať iba uchádzač o zamestnie na úrade práce?

Nestačí, že je skončený pracovný pomer a sú splnené ostatné parametre pre podanie žiadosti o predčasný dôchodok?

Ďakujem.

apo
Kde si to prečítal ? Taká podmienka nie je, zvyčajne ale po skončení prac.pomeru si zamestnanec vyčerpá 6-mesačnú dávku v nezamestnanosti ako uchádzač o zamestnanie (ak mu na ňu vznikol nárok), až potom žiada o priznanie PSD.
apo
21.12.12,07:19
Vošiel som do tejto diskusie s trochu iným zámerom ako sa diskusia rozbehla.

Preto upresním môj problém.

Som spoločníkom v sro-čke v ktorej mám príjem zo závislej činnosti.
Pracovný pomer chcem ukončiť, nepotrebujem poberať podporu v nezamestnanosti, ale chcem byť poberateľom predčasného dôchodku.

Zisťujem čo by mi mohlo zabrániť byť úspešný v podaní žiadosti.

Dospeli sme k záveru, že byť konateľom nie je problém.

Som spoločníkom. Je táto pozícia problém pri žiadosti o predčasný dôchodok.
Dúfam, že nie.

Existuje ešte nejaká podmienka, ktorú musím spniť, aby sociálna poisťovńa akceptovala moju žiadosť o predčasný dôchodok?

Pekne prosím o odpoveď, lebo žiadosť chcem podať už 27. decembra.


apo
veronikasad
21.12.12,07:27
Vošiel som do tejto diskusie s trochu iným zámerom ako sa diskusia rozbehla.

Preto upresním môj problém.

Som spoločníkom v sro-čke v ktorej mám príjem zo závislej činnosti.
Pracovný pomer chcem ukončiť, nepotrebujem poberať podporu v nezamestnanosti, ale chcem byť poberateľom predčasného dôchodku.

Zisťujem čo by mi mohlo zabrániť byť úspešný v podaní žiadosti.

Dospeli sme k záveru, že byť konateľom nie je problém.

Som spoločníkom. Je táto pozícia problém pri žiadosti o predčasný dôchodok.
Dúfam, že nie.

Existuje ešte nejaká podmienka, ktorú musím spniť, aby sociálna poisťovńa akceptovala moju žiadosť o predčasný dôchodok?

Pekne prosím o odpoveď, lebo žiadosť chcem podať už 27. decembra.


apo
Poberatel PSD nemôže byť dôchodkovo poistený. Ak ako spoločník nepredpokladáš žiadny príjem z s.r.o., z ktorého sa platí dôch.poistenie, nemal by byť problém s priznaním PSD, ak splňaš vek a vyjde ti minimálny dôchodok.
Keby si mal príjem ako konatel, je rovnaký problém ako u spoločníka. U konatela nie je problém len s evidenciou na UP ako uchádzač o zamestnanie.
inges
21.12.12,07:33
U nás konateľ, spoločník, štatutár podľa obchodného registra bez odmeny za tieto činnosti bol zamestnaný na PP, ktorý keď išiel žiadať o predčasný dôchodok musel ukončiť a až potom išiel podať žiadosť a SP mu predčasný dôchodok priznala.
veronikasad
21.12.12,07:36
U nás konateľ, spoločník, štatutár podľa obchodného registra bez odmeny za tieto činnosti bol zamestnaný na PP, ktorý keď išiel žiadať o predčasný dôchodok musel ukončiť a až potom išiel podať žiadosť a SP mu predčasný dôchodok priznala.
SP trvala na na ukončení činnosti ?

(4) Nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku nevzniká, ak poistenec ku dňu vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok je povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba.

(5) Nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku zaniká odo dňa jeho splátky splatnej po dni vzniku dôchodkového poistenia zamestnanca alebo povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a opätovne vzniká odo dňa nasledujúceho po dni zániku tohto dôchodkového poistenia.

(!!!zmena nadobúda účinnosť 1.januára 2013!!!)
(6) Ak poberateľ predčasného starobného dôchodku bol povinne dôchodkovo poistený počas poberania predčasného starobného dôchodku a nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku mu nezanikol podľa odseku 5 z dôvodu, že jeho právny vzťah, ktorý zakladá právo na príjem uvedený v § 3 ods. 1 písm. a) a ods. 2 a 3, zanikol pred najbližším výplatným termínom splátky predčasného starobného dôchodku nasledujúcim po vzniku tohto právneho vzťahu, zúčtujú sa sumy vyplatené na predčasnom starobnom dôchodku za obdobie od vzniku povinného dôchodkového poistenia do zániku povinného dôchodkového poistenia so sumami dôchodkovej dávky, na výplatu ktorej vznikne nárok po zániku tohto povinného dôchodkového poistenia.
inges
21.12.12,07:47
On bol vo vlastnej firme zamestnaný na PP a za tie ostatné činnosti nepoberal odmenu, takže z toho pohľadu nebol prihlásený na SP iba ale bol prihlásený ako zamestnanec. To bolo ešte v roku 2011. Ale viem, že ak išiel žiadať tak musel mať ukončený PP aby nebol dôchodkovo poistený.On ukončil PP a na druhý deň išiel žiadať o predčasný dôchodok.
veronikasad
21.12.12,07:54
On bol vo vlastnej firme zamestnaný na PP a za tie ostatné činnosti nepoberal odmenu, takže z toho pohľadu nebol prihlásený na SP iba ale bol prihlásený ako zamestnanec. To bolo ešte v roku 2011. Ale viem, že ak išiel žiadať tak musel mať ukončený PP aby nebol dôchodkovo poistený.On ukončil PP a na druhý deň išiel žiadať o predčasný dôchodok.
so skončením prac.pomeru súhlasím, ale musel ukončiť aj činnosť spoločníka a konatela, keď z tejto činnosti nemal príjem ?
inges
21.12.12,08:10
Tieto činnosti určite neskončil a ďalej je konateľom, spoločníkom bez odmeny a dokonca pracuje na DOPČ popri poberaní PSD. A nemyslím si, že SP od neho vyžadovala ukončiť tieto činnosti. Si myslím, že im asi ani tieto skutočnosti neohlásil, že je konateľom,spoločníkom s.r.o bez odmeny. Tak teraz dúfam, že je to v poriadku.
veronikasad
21.12.12,08:12
Tieto činnosti určite neskončil a ďalej je konateľom, spoločníkom bez odmeny a dokonca pracuje na DOPČ popri poberaní PSD. A nemyslím si, že SP od neho vyžadovala ukončiť tieto činnosti. Tak teraz dúfam, že je to v poriadku.
Ak je ešte stále poberatelom PSD (nedovršil dôch, vek) v roku 2013 musí ukončiť aj DoPČ, lebo z nej bude dôchodkovo poistený. Inak mu výplatu PSD pozastavia.
inges
21.12.12,08:16
ďakujem Veronika:) Už som sa zľakla, že som niečo pokazila. Pred tým než išiel do PSD som sa pýtala aj na porade a zisťovala možnosti. Ešte stále je poberateľom a SD bude až koncom mája. Viem, že môže pracovať do 28.2.2013 ale chcem sa s ním dohodnúť na ukončení DOPČ k 31.12.2012 a potom nech sa opäť zamestná na PP po dosiahnutí starobného dôchodku alebo na dohodu, keďže starobný dôchodca sa nemusí prihlasovať na ZP.
apo
21.12.12,08:18
Ste fajn.

:)Rozobrali ste tému do šroubíka.

Ale ešte chcem mať istotu či môžem robiť konateľa bez toho aby som mal vyplácanú odmenu. Tak to mám uvedené v zmluve o výkon funkcie.

Ďakujem

apo
veronikasad
21.12.12,08:19
ďakujem Veronika:) Už som sa zľakla, že som niečo pokazila. Pred tým než išiel do PSD som sa pýtala aj na porade a zisťovala možnosti. Ešte stále je poberateľom a SD bude až koncom mája. Viem, že môže pracovať do 28.2.2013 ale chcem sa s ním dohodnúť na ukončení DOPČ k 31.12.2012 a potom nech sa opäť zamestná na PP po dosiahnutí starobného dôchodku alebo na dohodu, keďže starobný dôchodca sa nemusí prihlasovať na ZP.
neprihlasuje sa do ZP ako dohodár. Pri pracovnom pomere pozor na výšku príjmu, aby nemusel doplácať za predch.mesiace (pred vznikom prac.pomeru) ako samoplatitel.
inges
21.12.12,08:28
Veronika ďakujem. Predčasný dôchodca pracujúci na dohodu sa musí prihlásiť na ZP. Dokonca aj čiastočne invalidný a tiež študent pracujúci na inú dohodu ako je dohoda o brigádnickej práci študenta.
Však s tým teraz bojujem, ak ako predčasný dôchodca pracujúci na dohodu "prešvihne" VZ na ZP, tak bude samoplatiteľ a tiež ak sa stane zamestnancom a "prešvihne" VZ zase sa z neho stáva samoplatiteľ.
Apo, ja si myslím, že môže, však tam máte uvedené, že za výkon funkcie nepoberá odmenu.
inges
21.12.12,08:40
Práveže ho bude treba na ZP prihlásiť. Myslela som teoreticky, že za tie dva mesiace bude mať VZ vyšší ako je 2918,70€ tak sa potom z neho stáva samoplatiteľ. Iba starobný sa nemusí prihlasovať na ZP. On je výnimka ale predčasný nie.
Mila123
22.12.12,17:13
aspoň niečo.....i keď SP bude konať iba v prípade podania žiadosti.....

http://www.socpoist.sk/aktuality-socialna-poistovna-prepocita-dochodky-pracujucim-predcasnym-dochodcom/48411s54647c
inges
23.12.12,13:00
aspoň niečo.....i keď SP bude konať iba v prípade podania žiadosti.....

http://www.socpoist.sk/aktuality-socialna-poistovna-prepocita-dochodky-pracujucim-predcasnym-dochodcom/48411s54647c
Mila123 ďakujem:) A môžte mi potvrdiť môj názor o predčasnom dôchodcovi a prekročení VZ napr. za dva mesiace dohody na ktorú bude pracovať do 28.2.2013, ak nechce prísť o výplatu dôchodku zo SP. Ak prekročí je z neho samoplatiteľ. ďakujem.
inges
23.12.12,13:59
Ďakujem. Volala som a majú sa mi ozvať, lebo nič nevedeli o tom, že ak sa prekročí VZ 2918,70€, stáva sa z poistenca štátu samoplatiteľ. Tak zavolám opäť.
Mila123
23.12.12,14:09
Mila123 ďakujem:) A môžte mi potvrdiť môj názor o predčasnom dôchodcovi a prekročení VZ napr. za dva mesiace dohody na ktorú bude pracovať do 28.2.2013, ak nechce prísť o výplatu dôchodku zo SP. Ak prekročí je z neho samoplatiteľ. ďakujem.
ak bude mať iba dohodu, nie PPV tak z dohody platí ako D iba starobné poistenie, nie zdravotné.....t.j. netýka sa ho nedoplatok, vôbec...
ak by mal pracovnú zmluvu, tak by mu ZP vyčíslila nedoplatok.......
inges
23.12.12,14:17
ďakujem. Ale prvykrát, keď som sa pýtala na VŠZP ohľadom predčasného dôchodcu a DOPČ, bolo mi povedané, že jeho treba na ZP prihlásiť. Preto sa pýtam ohľadom toho VZ a samoplatiteľstva po jeho prekročení. Ale ak by robil na pracovný pomer celý rok a prekročil by tiež by sa ho samoplatiteľstvo netýkalo.
Mila123
23.12.12,14:19
ďakujem. Ale prvykrát, keď som sa pýtala na VŠZP ohľadom predčasného dôchodcu a DOPČ, bolo mi povedané, že jeho treba na ZP prihlásiť. Preto sa pýtam ohľadom toho VZ a samoplatiteľstva po jeho prekročení. Ale ak by robil na pracovný pomer celý rok a prekročil by tiež by sa ho samoplatiteľstvo netýkalo.
áno, je to tak, ak by pracoval celý rok na PZ, popr. bol by szčo, nedoplatok by nemal....

z tabuľky, ktorá je na Drak-ovi, vyplýva, že D sa netýka ZP......
inges
23.12.12,14:34
ďakujem.
inges
23.12.12,14:46
PSD ako dohodár s pravidelným príjmom platí starobné4% a nemocenské poistenie 1,4%
inges
26.12.12,14:01
Ak konateľ, spoločník bez poberania odmeny za tieto činnosti a zároveň predčasný dôchodca, bude odhlásený zo SP k 31.12.2012 z práce na dohodu o pracovnej činnosti, môže byť vo svojej spoločnosti naďalej konateľ a po dovršení 62 rokov sa zamestnať vo svojej vlastnej firme na PP? ďakujem
Mila123
26.12.12,14:20
Ak konateľ, spoločník bez poberania odmeny za tieto činnosti a zároveň predčasný dôchodca, bude odhlásený zo SP k 31.12.2012 z práce na dohodu o pracovnej činnosti, môže byť vo svojej spoločnosti naďalej konateľ a po dovršení 62 rokov sa zamestnať vo svojej vlastnej firme na PP? ďakujem
môže, byť konateľom či spoločníkom bez odmeny.....

a platí, v prechodnom období, že ak bude mať dohodu najneskôr k 31 12 2012 môže poberať PSD ešte za mesiace 01 a 02 /2013 bez toho aby prišiel o PSD......odhlásenie musí byť najneskôr k 28 02 2013.....
Andyke
26.12.12,16:25
ďakujem. Ale prvykrát, keď som sa pýtala na VŠZP ohľadom predčasného dôchodcu a DOPČ, bolo mi povedané, že jeho treba na ZP prihlásiť.




z tabuľky, ktorá je na Drak-ovi, vyplýva, že D sa netýka ZP......

To naozaj tam máte takú tabuľku ? Lebo zákon hovorí niečo iné. Poberateľ PSD- dohodár (pokiaľ nedovŕšil dôchodkový vek) sa stáva zamestnancom a bude aj zdravotne poistený. Poberateľ SD - dohodár sa nestáva zamestnancom pre zdravotné poistenie.
§10b
Zárobková činnosť
(1) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je, ak osobitný predpis16h) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580/znenie-20130101#f6274940)alebo medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky, neustanovuje inak, činnosť vyplývajúca z právneho vzťahu, ktorý zakladá
a) právo na príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu18) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580/znenie-20130101#f6274943)okrem príjmov z dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce poberateľov výsluhového dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, ak dovŕšili dôchodkový vek podľa osobitného predpisu,19) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580/znenie-20130101#f6274944) poberateľov invalidného výsluhového dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, poberateľov starobného dôchodku alebo poberateľov invalidného dôchodku, dohody o pracovnej činnosti poberateľov výsluhového dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, ak dovŕšili dôchodkový vek podľa osobitného predpisu,19) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580/znenie-20130101#f6274944) poberateľov invalidného výsluhového dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, poberateľov starobného dôchodku alebo poberateľov invalidného dôchodku, odchodného, výsluhového príspevku alebo rekreačnej starostlivosti podľa osobitného predpisu,19a) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580/znenie-20130101#f6978018)

§11
3) Zamestnancom je na účely tohto zákona fyzická osoba, ktorá vykonáva zárobkovú činnosť uvedenú v § 10b ods. 1 písm. a) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580/znenie-20130101#f6273635)a ods. 2 a 3 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580/znenie-20130101#f6273641)a má nárok na príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu18) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580/znenie-20130101#f6274943)okrem príjmov z dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce poberateľov výsluhového dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, ak dovŕšili dôchodkový vek podľa osobitného predpisu,19) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580/znenie-20130101#f6274944) poberateľov invalidného výsluhového dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, poberateľov starobného dôchodku alebo poberateľov invalidného dôchodku a dohody o pracovnej činnosti poberateľov výsluhového dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, ak dovŕšili dôchodkový vek podľa osobitného predpisu,19) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580/znenie-20130101#f6274944) poberateľov invalidného výsluhového dôchodku z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov, poberateľov starobného dôchodku alebo poberateľov invalidného dôchodku. Fyzická osoba sa na účely tohto zákona nepovažuje za zamestnanca v dňoch, v ktorých nepoberá príjem zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. a) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580/znenie-20130101#f6273635) alebo v ktorých nie je fyzickou osobou podľa odseku 7 písm. m) a s).
(
inges
27.12.12,07:52
môže, byť konateľom či spoločníkom bez odmeny.....

a platí, v prechodnom období, že ak bude mať dohodu najneskôr k 31 12 2012 môže poberať PSD ešte za mesiace 01 a 02 /2013 bez toho aby prišiel o PSD......odhlásenie musí byť najneskôr k 28 02 2013.....

ďakujem:) On je z aj konateľom, spoločníkom, štatutárom bez odmeny pracujúci na dohodu vo vlastnej firme. Tak bude v podstate chodiť na firmu, ale bez odmeny ak nechce prísť o predčasný dôchodok.
Jana Motyčková
27.12.12,07:59
PSD na dohodu platí zdravotné poistenie!
Mila123 - Na drakovi je, že starobných dôchodcov sa netýka zdravotné poistenie, nie predčasných starobných dôchodcov.
Mila123
27.12.12,09:25
PSD na dohodu platí zdravotné poistenie!
Mila123 - Na drakovi je, že starobných dôchodcov sa netýka zdravotné poistenie, nie predčasných starobných dôchodcov.
ďakujem pani doktorka........
hľadala som tabuľku pre PSD od 01/2013 a spôsob krátenia dôchodku (po 03/2013)
certik
08.01.13,07:58
Ako je to v prípade predčasného starobného dôchodcu, ktorého chce klient prihlásiť na SP ale nebude poberať žiadnu odmenu. Príde aj v takomto prípade o predčasný dôchodok? Ďakujem
Jana Motyčková
08.01.13,08:51
Príde .
truch
10.01.13,13:21