Fair Jobs
21.02.06,10:24
Zdravím všetkých.

Uzatváram účtovníctvo jednému klientovi a akosi si neviem rady. Pre platby ako zdravotné a sociálne používa svoj súkromný bankový účet. Je potrebné zaúčtovať každý pohyb na účte, alebo stačí dané platby ako výdaj podnikateľa s priložením daného výpisu a vklad na účet ako dotáciu z pokladne na účely týchto platieb ?

Ďakujem

Pekný deň

Petra
Zita5
21.02.06,09:31
Zdravím všetkých.

Uzatváram účtovníctvo jednému klientovi a akosi si neviem rady. Pre platby ako zdravotné a sociálne používa svoj súkromný bankový účet. Je potrebné zaúčtovať každý pohyb na účte, alebo stačí dané platby ako výdaj podnikateľa s priložením daného výpisu a vklad na účet ako dotáciu z pokladne na účely týchto platieb ?

Ďakujem

Pekný deň

Petra


Okopíruj si všetky BV a na základe týchto mu daj výdaj cez pokladnu , alebo bezhotovstne to prežeň cez uzávierkové operácie interným dokladom , ku ktorému priložíš kópie BV .

Nabudúce ho upozorni , nech tieto platby prechádzajú cez podnikateľsky účet .;)
JanaF
21.02.06,09:40
Suhlasim so Zitkou. Ja mam tiez podobny pripad.:D
Ja som sa stretla aj z nazorom priamo z danoveho uradu, ze zivnostnik moze pouzivat na podnikanie aj sukromny ucet, ale nesmie tam mat ziadne trvale prikazy na uhradu resp. inkaso.
Zita5
21.02.06,09:42
Suhlasim so Zitkou. Ja mam tiez podobny pripad.:D
Ja som sa stretla aj z nazorom priamo z danoveho uradu, ze zivnostnik moze pouzivat na podnikanie aj sukromny ucet, ale nesmie tam mat ziadne trvale prikazy na uhradu resp. inkaso. Je to uz v sucasnosti nejako osetrene zakonom?


Jani ja som tiež tvrdý zastanca toho , že nech sa nemiešajú súkromné platby s podnikateľskými .
A tak to aj má byť .;)
JanaF
21.02.06,09:45
Jani ja som tiež tvrdý zastanca toho , že nech sa nemiešajú súkromné platby s podnikateľskými .
A tak to aj má byť .;)

Zitka ja som tiez za to, nech je v tom poriadok, no niektori su riadne tvrdohlavi, ked dostanu taketo info priamo z danoveho uradu...:D
tomasz
23.02.06,13:34
Ahojte.
A čo v takom prípade, ak podnikateľ konečne od 10/2005 má podnikakateľský účet, ale v období 1-9/2005 používal osobný účet, okrem osobných prevodov mu tam chodila provízia, platil si faktúry za telefon a aj odvody?
Mám si iba "doložiť" výpis do pokladne a učtovať iba pohyby ovpl.ZD ako keby platil cez pokladňu?
Zita5
23.02.06,13:49
Ahojte.
A čo v takom prípade, ak podnikateľ konečne od 10/2005 má podnikakateľský účet, ale v období 1-9/2005 používal osobný účet, okrem osobných prevodov mu tam chodila provízia, platil si faktúry za telefon a aj odvody?
Mám si iba "doložiť" výpis do pokladne a učtovať iba pohyby ovpl.ZD ako keby platil cez pokladňu?


Postupuj tak , ako je v téjto téme písané , k fotokópiám BV si prilož originál doklad.
tomasz
23.02.06,13:54
Ďakujem.
Originál doklad myslíš VPD/PPD?
Zita5
23.02.06,15:41
Ďakujem.
Originál doklad myslíš VPD/PPD?

Nie faktúru za telefón a obdobné výdaje .
Najka
27.02.06,12:58
Ahojte,prešla som si príspevky ohľadom úhrad na osobný účet, a chcem si len potvrdiť, ako to vlastne je. SZČO uskutočňuje úhrady z osobného účtu, ktorý je aj na manželku. Má tam aj platby súkromného charakteru. Na DÚ ho pravdepodobne nahlásil v súvislosti s DIČ (tak mi to povedal). V peňažnom denníku budem účtovať všetky položky rozdelené na daňové a nedaňové, aby sa mi rovnal zostatok na výpise so zostatkom na bežnom účte v peň.denníku. Bankové poplatky rozdelím v pomere, ale akom? Do daňového priznania uvediem tento osobný účet na r. 25 alebo nie?
Najka
27.02.06,14:05
poradí niekto?
dogicka
27.02.06,15:25
Ak nahlásil účet na Dú, že je používaný v súvislosti s podnikaním, musíš do PD evidovať všetky pohyby. Ja som mala takýto prípad, tam bolo zo 150 pohybov asi 15, ktoré súviseli s podnikaním, a tak som všetky bankové poplatky účtovala ako VNZD.
Melnick
27.02.06,15:48
Ak nahlásil účet na Dú, že je používaný v súvislosti s podnikaním, musíš do PD evidovať všetky pohyby. Ja som mala takýto prípad, tam bolo zo 150 pohybov asi 15, ktoré súviseli s podnikaním, a tak som všetky bankové poplatky účtovala ako VNZD.

Správny je postup od Zita5 .Tento problém sa tu už rozoberal.
Síce neexistuje zákon,ktorý nedovoľuje používať os.účet,
ale nedoporučuje sa OÚ používať v súvislosti s podnikaním.
A pretože pri použití OÚ účtuješ ako o hotovostných platbách,
nemusíš sa napasovať na správny zostatok účtu. Navyše poplatky
za takýto účet sú VNZD.
DUMBO
02.03.06,07:16
Poradí mi niekto?

pochopil som právne, že odvody do ZP a SOC.POIST. sa hradia z podnikatelského účtu?

Ďakujem :)
Zita5
02.03.06,07:19
Poradí mi niekto?

pochopil som právne, že odvody do ZP a SOC.POIST. sa hradia z podnikatelského účtu?

Ďakujem :)

Podnikateľ na svoje podnikateľské účely / príjmy a výdaje /zásadne by mal používať účet na toto jeho vykonávanie zriadený . To znamená , že odvody do fondov sa hradia z toho podnikateľského účtu .

Zastávam názor , že nie z osobného .Tvoje chápanie je správne .
DUMBO
02.03.06,07:27
Zita5 - Dakujem :)
weva
02.03.06,22:33
SZČO tankoval a zaplatil PHM z osobného účtu, lebo na podnikateľskom nemal dosť peňazi. Mám pokladničný doklad, ale je tam napísané platba kartou. Dám to pokladne a mám sa tváriť, že tam tú platbu kartou nevidím, alebo tiež mám kopírovať BV z osobného účtu a priložiť?
STRELEC
02.03.06,22:56
SZČO tankoval a zaplatil PHM z osobného účtu, lebo na podnikateľskom nemal dosť peňazi. Mám pokladničný doklad, ale je tam napísané platba kartou. Dám to pokladne a mám sa tváriť, že tam tú platbu kartou nevidím, alebo tiež mám kopírovať BV z osobného účtu a priložiť?To isté - viď Zitka v príspevku 2.) v tejto téme. Ja tieto náhodilé platby z osobného a podobných účtov zdokladujem kópiami výpisov, faktúrou, iným dokladom a dám to ako interný doklad do PD.
Ak sa to vyskytne u PO, tak sa snažím prednostne znížiť záväzok voči spoločníkovi, ktorý sa tohto "hriechu" dopustil.
STRELEC
02.03.06,22:57
SZČO tankoval a zaplatil PHM z osobného účtu, lebo na podnikateľskom nemal dosť peňazi. Mám pokladničný doklad, ale je tam napísané platba kartou. Dám to pokladne a mám sa tváriť, že tam tú platbu kartou nevidím, alebo tiež mám kopírovať BV z osobného účtu a priložiť?To isté - viď Zitka v príspevku 2.) v tejto téme. Ja tieto náhodilé platby z osobného a podobných účtov zdokladujem kópiami výpisov, faktúrou, iným dokladom a dám to ako interný doklad do PD.
Ak sa to vyskytne u PO, tak sa snažím prednostne znížiť záväzok voči spoločníkovi, ktorý sa tohto "hriechu" dopustil a to aj keď ide napr. o PHL..
JAJA11
03.03.06,08:03
Ja mám tiež takýchto zákazníkov, ktorí účtujú cez súkromné účty. Snažím sa im vysvetliť, že si musia založiť podnikateľský účet alebo všetko robiť v hotovosti cez pokladničné doklady. Lenže platby cez účet sú jednoduchšie, ale nový účet stojí kopec peňazí a oni často zarobia len pár korún - robia to popri zamestnaní, tak ich neviem presvedčiť.
Zita5
03.03.06,08:05
Ja mám tiež takýchto zákazníkov, ktorí účtujú cez súkromné účty. Snažím sa im vysvetliť, že si musia založiť podnikateľský účet alebo všetko robiť v hotovosti cez pokladničné doklady. Lenže platby cez účet sú jednoduchšie, ale nový účet stojí kopec peňazí a oni často zarobia len pár korún - robia to popri zamestnaní, tak ich neviem presvedčiť.

Koľko je to kopec peňazí ?
JAJA11
03.03.06,08:09
Bežne stoja poplatky za vedenie účtu cca 1.000,- Sk za rok, čo je pri príjme do 70.000,- Skk pomerne vysoká čiastka, zvlášť keď si už platí aj iný účet.
Zita5
03.03.06,08:12
Pozri moja otázka bola síce ironická , ale mám na účty svoj názor , a Tebe sa určite nepodarí niekoho presvedčiť , pokiaľ to nebude jeho rozhodnutie .
No a dovolím si tvrdiť , pokiaľ sa niečo nestane . Lenže potom už je neskoro .:)
JAJA11
03.03.06,08:30
Pozri moja otázka bola síce ironická , ale mám na účty svoj názor , a Tebe sa určite nepodarí niekoho presvedčiť , pokiaľ to nebude jeho rozhodnutie .
No a dovolím si tvrdiť , pokiaľ sa niečo nestane . Lenže potom už je neskoro .:)

Ja súhlasím s Tebou, mne to iba robí problémy, lenže keď vidím, že niekto žije od výplaty po výplatu, tak sa mi ho ťažko presviedča. Ja osobne presviedčam každého, aby mal podnikateľský účet. A skúsenosti s reakciou daň.úradu nemám.:confused:
weva
03.03.06,08:47
Ten môj SZČO má podnikateľský účet, ale aj tak mi to nepomohlo. Má ešte aj s.r.o. a robí si presuny medzi (osobný, SZČO a s.r.o.) 3 účtami podľa toho, kde mu chýbajú peniaze. A môžem sa aj na hlavu postaviť a stále to robí. Je pre neho jednoduchšie zaplatiť napr. z osobného účtu, keď momentálne nemá na podnikateľskom peniaze.
JAJA11
03.03.06,09:14
Ten môj SZČO má podnikateľský účet, ale aj tak mi to nepomohlo. Má ešte aj s.r.o. a robí si presuny medzi (osobný, SZČO a s.r.o.) 3 účtami podľa toho, kde mu chýbajú peniaze. A môžem sa aj na hlavu postaviť a stále to robí. Je pre neho jednoduchšie zaplatiť napr. z osobného účtu, keď momentálne nemá na podnikateľskom peniaze.

Ja vždy hovorím, že takto fungujú len ľudia, ktorí neúčtujú. Keby to mali účtovať, tak by robili radšej presuny medzi účtami, veď keď majú účty v jednej banke trvá presun pol hodiny a nekomplikovali by život nám:mee:
selena
03.03.06,09:20
Klient ma jeden ucet, na ktory mu prichadzaju prijmy zo sprostred.cinnosti, aj prijmy od zamestnavatela a z neho plati PHM, leasingove splatky, telefon, bezne nakupy - cize je to ucet mix - na vsetky ucely. Aky zostatok pen.prostriedkov na riadku ucty v bankach uvediem vo vykaze majetku a zavazkov?
Melnick
03.03.06,12:59
Klient ma jeden ucet, na ktory mu prichadzaju prijmy zo sprostred.cinnosti, aj prijmy od zamestnavatela a z neho plati PHM, leasingove splatky, telefon, bezne nakupy - cize je to ucet mix - na vsetky ucely. Aky zostatok pen.prostriedkov na riadku ucty v bankach uvediem vo vykaze majetku a zavazkov?


Ak je to účet osobný , potom platby súvisiace s podnikaním
riešiš VD,PD,doložíš výpis a do výkazu nič,pretože podnikateľský
účet nemá zriadený.
Máš o tom tu toho veľa popísaného,trocha popozeraj.
r.galovic
06.03.06,08:26
Dovoľte aby som sa trochu zamiešal do debaty. Je pravda, že mať dva účty, teda osobný a podnikateľský nie je povinnosť. A prečo aj? Veď SZČO žije len z toho čo zarobí. Potom prečo posielať preniaze z podnikateľského účtu na súkromný a potom až realizovať súkromné platby? Veď je to podľa mňa nezmysel. Zbytočné poplatky a strata času. Ja mám iba podnikateľský, z ktorého realizujem aj súkromné aj podnikateľské úhrady. Súkromné sú samozrejme VNZD a takisto poplatky sú VNZD. Jediný problém je v prijatých súkronmých platbách, ale aj to som vyriešil. Takže prečo platiť 160 - 240 Sk mesačne za dva účty, keď môžem mať jeden? Tých cca 1.000 Sk ročne, čo nie je určine málo, viem využiť na zmysluplnejšie veci. Pôvodne som sa aj ja obával o správnosť môjho konania, ale po prečítaní viacerýc príspevkov som sa presvedčil o správnosti. A o opaku ma nepresvedčí nikto. Snáď iba mastná pokuta z DÚ :D :D :D
tomasz
06.03.06,20:14
Ahojte. Ked som robil daňové priznanie v r2004 "podnikateľovi" -sprostr. fin.produktov (nie je SZČO, vykonáva inú činnosť kt. nie je živn. ani podnikaním) na osobný účet mu chodila výplata PNZD, provízia POZD, platil si mobil VOZD a iné veci VNZD. Každý výpis som zaučtoval 4. pohybmi. Na výk. maj.a záv. som ako konečný stav bankového účtu uviedol skutočný stav.
Moja otázka po porade je
1. pokračovať v r.2005 ako predtým, alebo iba PaVOZD cez pokladňu?
2. ak iba cez pokladňu, aký uviesť poč.stav banky vo výk.MaZ?

Ďakujem
Najka
07.03.06,05:45
Ahojte,aj ja mám problém s osobným účtom. Za r.2004 som robila JÚ živnostníkovi, kt. mi povedal, že ma osobný účet. Všetky úhrady som mu robila cez PPD a VPD, účet som nikde neuvádzala. Teraz mi zase doniesol doklady za r. 2005 a zisťujem, že je to podnikateľský účet. Čo s tým teraz?
Zita5
07.03.06,06:05
Ahojte,aj ja mám problém s osobným účtom. Za r.2004 som robila JÚ živnostníkovi, kt. mi povedal, že ma osobný účet. Všetky úhrady som mu robila cez PPD a VPD, účet som nikde neuvádzala. Teraz mi zase doniesol doklady za r. 2005 a zisťujem, že je to podnikateľský účet. Čo s tým teraz?


Čo s tým ? SZČO si je zodpovedná za svoje účtovníctvo . Rok 2004 by som mu nechala tak , a rok 2005 by som nahodila do účta podnikateľský účet a účtovala ako o pohyboch na podnikateľskom účte . Nech si pred kontrolou oddôvodňuje , keď nepovažoval za správne Ťa o tom informovať v roku 2004.

Prípadný počiatočný zostatok by som zaúčtovala ako osobný vklad .
Najka
07.03.06,06:26
Vďaka za odpoveď. Ešte by som sa chcela spýtať, že keby mal daňovú kontrolu za uvedený rok, či by to bola veľká chyba, že som to účtovala cez pokladňu a či by prišli na to, že to je podnikateľský účet.
Zita5
08.03.06,18:35
Vďaka za odpoveď. Ešte by som sa chcela spýtať, že keby mal daňovú kontrolu za uvedený rok, či by to bola veľká chyba, že som to účtovala cez pokladňu a či by prišli na to, že to je podnikateľský účet.

Na to nexistuje 100% odpoveď , aspoň ja si netrúfnem tvrdiť , že všetko prejde hladko .Ide o jeho oddôvodnenie ,argumenty a pod.
Melnick
12.03.06,16:02
Dovoľte aby som sa trochu zamiešal do debaty. Je pravda, že mať dva účty, teda osobný a podnikateľský nie je povinnosť. A prečo aj? Veď SZČO žije len z toho čo zarobí. Potom prečo posielať preniaze z podnikateľského účtu na súkromný a potom až realizovať súkromné platby? Veď je to podľa mňa nezmysel. Zbytočné poplatky a strata času. Ja mám iba podnikateľský, z ktorého realizujem aj súkromné aj podnikateľské úhrady. Súkromné sú samozrejme VNZD a takisto poplatky sú VNZD. Jediný problém je v prijatých súkronmých platbách, ale aj to som vyriešil. Takže prečo platiť 160 - 240 Sk mesačne za dva účty, keď môžem mať jeden? Tých cca 1.000 Sk ročne, čo nie je určine málo, viem využiť na zmysluplnejšie veci. Pôvodne som sa aj ja obával o správnosť môjho konania, ale po prečítaní viacerýc príspevkov som sa presvedčil o správnosti. A o opaku ma nepresvedčí nikto. Snáď iba mastná pokuta z DÚ :D :D :D

Keby som sa ja mala rozhodnúť medzi 2 účtami , zvolila by som radšej podnikateľský účet s xy súkromnými platbami. Ale opačné poradie
nie je prípustné a ani sa mi moc nepozdáva.
Je tu ešte jeden moment hodný povšimnutia: v prípade,že mi účto
spracováva niekto,komu platím za zaúčtované položky ,načo si mám
zvyšovať za moje súkr. platby jeho cenu ? A ak mi ich účtovať
nebude ,ako sa dopracujem k zostatku na účte ?
Ja som jednoznačne za zriadenie podnikateľského účtu. A ku
podivu aj klienti, ktorým som to doporučila si pochvaľujú,že majú
oveľa lepší prehľad o pohybe financií.

Ale to je iba názor, ktorý nikomu nevnucujem:p :p :p
dadika
12.03.06,16:29
A čo v prípade, keď si SZČO z podnikateľského účtu kupuje-platí kartou-rôzne veci ako napr. jedlo, oblečenie.
Alebo si platí benzín a nemá zaradené auto do podnikania.
Mám mu to dávať ako Iný výdaj neovplyvňujúci daň z príjmu?
....a ešte niečo:
Používa aj mobil aj pevnú linku má-tam má aj internet. Môžem mu dať oba telefóny do výdavkov?
Už som z neho chorá.
duficek
12.03.06,16:48
dadika - daj mu to ako vydaj, osobna spotreba
ved peniaze na osobnu spotrebu nemusi brat iba z pokladne, preco by si nemohol vybrat tie peniaze z uctu, alebo rovno platit kartou?
Zita5
12.03.06,16:58
A čo v prípade, keď si SZČO z podnikateľského účtu kupuje-platí kartou-rôzne veci ako napr. jedlo, oblečenie.
Alebo si platí benzín a nemá zaradené auto do podnikania.
Mám mu to dávať ako Iný výdaj neovplyvňujúci daň z príjmu?
....a ešte niečo:
Používa aj mobil aj pevnú linku má-tam má aj internet. Môžem mu dať oba telefóny do výdavkov?
Už som z neho chorá.

Súkromné platby mu účtuj ako VNZD osobná spotreba.Telefóny mu daj do výdavkov pokiaľ ich používa v súvislosti s podnikaním . Inak nenarobíš nič .
Upozorni ho na všetky nedostatky a hotovo.Zodpovednosť je na živnostníkovi , pokiaľ máš uzatvorenú zmluvu o vedené účtovníctva tak mu to daj písomne .
dadika
12.03.06,16:59
Jasné, už som mu volala, že mu tam dám aj čerta, ale chcem to od neho na papieri.
Ďakujem, ste zlatí :-)
Melnick
13.03.06,20:08
Ja som jednoznačne za zriadenie podnikateľského účtu. A ku
podivu aj klienti, ktorým som to doporučila si pochvaľujú,že majú
oveľa lepší prehľad o pohybe financií.

Ale to je iba názor, ktorý nikomu nevnucujem:p :p :p

Citujem samu seba, ale po tom čo už štyri hodiny sedím nad
osobným účtom podnik. s miliónom súkromných platieb
a s dvoma miliónmi osobných platieb, hrajúc sa na Sherlocka
čo je čo , rozhodne odporúčam podnikateľský účet.:mee: :mee: :mee:
Zita5
13.03.06,20:10
Melnik drž sa :rolleyes: :)
Evicafa
14.03.06,08:13
Citujem samu seba, ale po tom čo už štyri hodiny sedím nad
osobným účtom podnik. s miliónom súkromných platieb
a s dvoma miliónmi osobných platieb, hrajúc sa na Sherlocka
čo je čo , rozhodne odporúčam podnikateľský účet.:mee: :mee: :mee:

Súhlasím s Melnick, ja som včera zobrala podnikateľa do auta a obiehala SP a ZP, pretože mi tvrdil, že má odvody vysporiadané a mne vychádzali v účtovníctve nedoplatky. A keďže platí odvody z os. účtu, nakoniec som sa v poisťovniach dopátrala, že si tie nedoplatky naozaj vyrovnal - tiež z os. účtu. Nech žijú podnikatelia, ktorí netušia o účtovaní ...
GABAZ
19.03.06,19:26
K tejto debate mám ešte jednu pripomienku. Podnikatelia,ktorí používajú osobný účet aj na podnikanie by mali myslieť ešte na jednu vec. V prípade daňovej kontroly majú úradníci prehľad o všetkých ich platbách. Niektorí si to naozaj neuvedomujú, že budú im vidieť do súkromia. Mne by to teda vadilo. Niektorých by tento argument možno presvedčil o potrebe zriadiť si podnikateľský účet.