kelly007
17.09.12,15:26
Pekný deň všetkým poradkárom! Môj príbeh je nasledujúci: s babkou by sme cheli prepísať jej byt na mňa. Rozhodli sme sa, že najlepšie by to bolo zrealizovať kúpnou zmluvou, v ktorej by som byt odkúpila od nej za symbolickú sumu(1eur). Rozhodli sme sa pri kúpnej zmluve oproti darovacej preto, aby po jej smrti môj otec nemohol odo mňa dar žiadať späť. Prosím Vás, ktorí ste už boli v takejto situácii, aby ste mi poradili, že čo a ako treba robiť, aké papiere budeme potrebovať a približne koľko to bude stáť. Babka aj po prepise tam bude bývať kým žije. Ako sa dá vyriešiť, aby účty aj naďalej prichádzali k nej a nie ku mne(ja by som ich platiť nevedela, lebo stále som študentkou a ešte k tomu väčšinu roka trávim v záhraničí). Za Vaše odpovede Vám vopred ďakujem...a prosím prepáčte mi za moju slovenčinu, žial na jej používanie mám veľmi málo príležitostí(už roky žijem v Budapešti) Ale dúfam že sa dá tomu porozumieť čo som napísala :)
misoft
17.09.12,13:36
Pekný deň všetkým poradkárom! Môj príbeh je nasledujúci: s babkou by sme cheli prepísať jej byt na mňa. Rozhodli sme sa, že najlepšie by to bolo zrealizovať kúpnou zmluvou, v ktorej by som byt odkúpila od nej za symbolickú sumu(1eur) - pozor, môže byť táto KZ napadnután ako účelová. Rozhodli sme sa pri kúpnej zmluve oproti darovacej preto, aby po jej smrti môj otec nemohol odo mňa dar žiadať späť on nemôže pýtať späť to, čo nedaroval. Darca je oprávnený žiadať dar späť a aj to len počas života. Pokiaľ umrie - nemá kto žiadať dar späť. A darca počas života môže nakladať so svojim majetkom, ako uzná za vhodné - teda ho môže aj darovať. Prosím Vás, ktorí ste už boli v takejto situácii, aby ste mi poradili, že čo a ako treba robiť, aké papiere budeme potrebovať a približne koľko to bude stáť. Babka aj po prepise tam bude bývať kým žije Najlepšie u notára, právnika darovacia zmluva, v ktorej bude klauzula o dožití, potom na kataster s darovacou zmluvou prepis na LV (myslím že 66€ - nie som si istý) a môže tam byť poznámka o dožití (ťarcha). Ako sa dá vyriešiť, aby účty aj naďalej prichádzali k nej a nie ku mne(ja by som ich platiť nevedela, lebo stále som študentkou a ešte k tomu väčšinu roka trávim v záhraničí) Adresa jej predsa zostane, trvalý pobyt tiež, tak aký problém - adresa je len evidenčná, trvalý pobyt je len evidenčný. Ak bude mať na schránke svoje meno - pošta bude chodiť a aj účty.. Za Vaše odpovede Vám vopred ďakujem...a prosím prepáčte mi za moju slovenčinu, žial na jej používanie mám veľmi málo príležitostí(už roky žijem v Budapešti) Ale dúfam že sa dá tomu porozumieť čo som napísala
Toľko laicky - možno sa ti dostane viacej fundovaných odpovedí.
buchač
17.09.12,14:42
Toľko laicky - možno sa ti dostane viacej fundovaných odpovedí.
...nie sú potrebné ....presne a jednoducho vysvetlené ...
VeronikaNikaNika
06.03.13,17:33
Dobrý večer,ja by som sa chcela opýtat ako mame postupovat pri prepise bytu..Priatel by chcel polovicu bytu ktoru vlastni prepisat namna...viete mi niekto poradit?
buchač
06.03.13,17:50
Dobrý večer,ja by som sa chcela opýtat ako mame postupovat pri prepise bytu..Priatel by chcel polovicu bytu ktoru vlastni prepisat namna...viete mi niekto poradit?
Šak najlepšie darovacou zmluvou.....

Potom dať vklad do katastra ....